Indonesische opstand krijgt ander aspect Djoeanda ziet Amerika en Formosa erop aan Wil Nehroe aftreden? De koninklijke familie tijdens de ver jaar dagshulde Koninginnedag in Lourdes Russen weigeren inspectie in het Poolgebied Nasser op bezoek bij Kroestsjef HOE wordt Zonnig weer weer: Directeur: C. M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.- DONDERDAG 1 MEI 1958 49ste JAARGANG No. 14398 Indonesische C3 rebellen openen Advert.: 17 ct p. mjn. Telefoontjes f 1.50 Door optreden van vliegtuigen voor tegenregering Door het optreden van vliegtuigen aan de zijde van de Indonesische tegen- regering heeft de burgeroorlog in Indonesië een geheel ander aspect gekre gen. Eén van de meest opzienbarende luchtaanvallen is deze week gericht geweest op Balikpapan in Borneo, waar o.a. een Britse tankboot is getrof fen, Het gevolg daarvan was, dat de B.PJVI. voorlopig alle activiteiten op haar olie-ondernemingen op Borneo heeft gestaakt, wat Djakarta op een gevoelig verlies aan olie komt te staan. Bovendien is het Griekse schip „Armonia" uit de lucht beschoten, tege lijk met het Italiaanse schip „Aquila", bij een aanval in de haven van Am- bon. De „Aquila" is gezonken en van de 33 bemanningsleden zijn 21 gered. Aangenomen wordt dat de tegenregering op Noord-Celebes thans beschikt over vier bommenwerpers van het type B 26 en twee Mustang-jagers. DJOEANDA BESCHULDIGT Premier Djoeanda heeft gisteren in een felle verklaring de beschuldiging geuit, dat de vliegtuigen van de te genregering worden gevlogen door Amerikaanse en nationalistisch Chi nese avonturiers. De vliegtuigen en automatische wapens zijn uit Formo sa naar Noord-Celebes gesmokkeld, ze' hij. Ook was hij er van overtuigd dat de brandstof voor de vliegtuigen thans nog van Formosa naar Mena- do wordt gesmokkeld Djoeanda deed een beroep op de wereld en in het bijzonder op de Aziatische en Afrikaanse mogendhe den om deze buitenlandse interventie te veroordelen. Zij kan de vrede in Azië en de wereld als geheel in ge vaar brengen, zei hij. Hij verzekerde evenwel dat de regering in Djakarta niet de hulp van „buitenlandse tech nici" zal inroepen. Op Amerika deed hij een beroep geen Amerikaanse burgers toe te staan zich in de binnenlandse aange legenheden van Indonesië te mengen. Hij wees op de mogelijkheid dat door Premier Nehroe van India heeft dins dag op een bijeenkomst van zijn Con grespartij bekendgemaakt dat hij aan president Prasat voorgesteld heeft als minister-president af te treden. Nehroe verzocht zijn partij om advies voor een definitieve beslissing. Nehroe verklaarde dinsdag te ver langen naar een ogenblik waarop hij zich van „deze dagelijkse last kan be vrijden" en ook aan zichzelf kan den ken als burger van India en niet als premier. De Congrespartij zal een aparte zitting houden om Nehroes voorstel te overwegen. In parlementaire kringen in Nieuw Delhi gelooft men, dat Nehroe pre mier zal blijven, doch twee of drie maanden rust zal nemen. het optreden van avonturiers het sentiment tegen Amerika en nationa listisch China zou kunnen aanwakke ren. President Eisenhower heeft giste ren in Washington onmiddellijk de stellige verzekering gegeven dat de Verenigde Staten zich strikt afzijdig zullen houden van de burgeroorlog in Indonesië Hij gaf toe dat het mo gelijk kan zijn dat Amerikaanse staatsburgers voor de tegenregering vliegen. Zoiets kan in dergelijke ge vallen altijd gebeuren, zei hij. Maar, voegde hij daar met nadruk aan toe, deze mensen hebben niet de minste goedkeuring van de Ameri kaanse regering. Inval op Morotal. De opstandelingen in Noord-Cele bes beweren, volgens berichten uit Singapore, dat zij een inval hebben gedaan op Morotai in de noordelijke Molukken. Dit is te Djakarta niet bevestigd. Argentijnse schatkist is leeg ZUID-SUMATRA Op Sumatra heeft de regering te Djakarta de situatie nog niet zo vast in handen als zij beweert. Zo is de territoriaal commandant van Zuid- Sumatra, kolonel Barlian, die zich in het conflict tussen Djakarta en de tegenregering steeds neutraal had gehouden, gisteren door zijn chef staf, overste Harun Sohar afgezet. De actie van Sohar heeft de zegen van de chef-staf van het Indonesi sche leger, Nasution. De ondergeschikten van Barlian kwamen tegen hem in verzet, omdat hij zijn plv. chef-staf, majoor Nawa- wi, gelegenheid had gegeven uit Pa- lembang te verdwijnen. Nawawi was opgeroepen naar Djakarta te komen. Hij werd er van beschuldigd betrok ken te zijn geweest bij de aanslag op Soekarno vorig jaar november en hulp te organiseren voor de tegen regering. Toch afzonderlijk overleg Het Franse ministerie van buiten landse zaken heeft dinsdagmiddag bekendgemaakt, dat de Amerikaanse, Britse en Franse regering overeen zijn gekomen op het Russische voor stel inzake afzonderlijke besprekin gen tussen de onderscheidene am bassadeurs in Moskou en de Russi sche minister van buitenlandse zaken, Gromyko, als voorbereidend overleg voor een eventuele topconferentie, in te gaan. De woordvoerder zei, dat de wes telijke mogendheden niets tegen het idee hadden om Polen en Tsjecho- Slowakije deel te laten nemen aan de voorbereidende besprekingen, maar dat zij bezwaar hadden tegen de Rus sische neiging om overal een gelijk waardige verhouding te eisen tussen oost en west. In dit geval, nu er toch Een close up van de koninklijke familie tijdens het défilé op Paleis Soestdijk. De nieuwe Argentijnse president, Arturo Frondlzi, de eerste gekozen bij de voorbereidende besprekingen president sedert Peron, heeft donder dag in een rede tijdens zijn installatie in het congres te Buenos Aires ver klaard, dat het land aan de rand van een bankroet staat. De schatkist is leeg en de inkom sten uit binnenlandse hulpbronnen dekken voor slechts 54 procent de uitgaven, zo zei hij. De overzeese handel ,met uitvoer van graan, fruit en vlees naar het bui tenland, is verkeerd geleid geweest. Men zal dit moeten verbeteren door grotere verscheidenheid van produk- ten, waarbij gelet dient te worden op de uitvoerwaarde. De invoer moet op korte termijn worden beperkt tot het noodzakelijke. Een kleine felicitatie voor de koningin Tijdens het défilé voor HJVI. de Koningin schoot opeens een kleine peuter naar boven om haar jarige koningin te feliciteren. niet gestemd behoeft te worden, is dat zo erg niet, maar het bergt ge vaarlijke consequenties voor de al gemene politiek in zich. Hoe zou het bijvoorbeeld worden in de Verenigde Naties, waar resoluties met meerderheid van stemmen wor den aangenomen?, zo vroeg de woord, voerder. Grotwoning van sneeuwman' ontdekt? Professor Norman Dhyrenfurth van de universiteit van Californië zou, naar in Katmandoe verluidt, een grotwoning hebben gevonden van de „afschuwelijke sneeuwman", ook wel Jeti genaamd. Hij ontdekte de grotwoning in het stroomgebied van de rivier de Aroen in het oosten van Nepal. In de grot zou men haren van de sneeuwman hebben gevonden. Men ontdekte voorts voetafdrukken die lijken op die welke aan de sneeuw man worden toegeschreven. Professor Dhyrenfurth maakt deel uit van een Amerikaanse expeditie. Van de zijde van de K.L.M. deelt men ons mede, dat de Lockheed Constellation PH-LDE „Utrecht" onder 'gezagvoerder West dinsdag avond op weg van Karachi naar Beiroet motorstoring kreeg en ge- wongen was terug te keren. In motor 1 was brand uitgebroken, maar de bemanning slaagde erin met eigen blusmiddelen het vuur te doven. Op drie motoren is de „Utrecht" ver volgens naar Karachi teruggevlogen. Ter plaatse zal de motor worden ver vangen, waarna de Constellation, met dezelfde passagiers aan boord, via Beiroet, Boedapest en München naar Nederland zal vertrekken. Het toe stel wordt vrijdag op Schiphol ver wacht. Voor de kinderen De twee „reuzen" van de kinder bedevaart, Koos en Adriaan, twee Rodekruissoldaten uit Den Haag, fungeerden als paarden voor de zieken wagentjes waarin gezeten als in een open calèche „koningin Juli ana" (Zr Manfreda uit Eindhoven), en „Prins Bernhard" (pastoor Van de Meij uit Delftzijl) hun glorieus bezoek brachten aan de Nederlandse kinderen in Lourdes. 20 jongens met oranje-steken en voorafgegaan aoor een andere jongen mét de sabel aan de schouder, vormden de erewacht. „Konigin Juliana", gekroond en wel deelde de kinderen snoep uit. „Prins Bernhard" met anjer, spelde de zus ters en verpleegsters de ene na de andere onderscheiding op. De kinde ren met oranje getooid, zongen en deden voorzover mogelijk spelletjes. „Het is net echt", verzuchtte een jongen. Het ballonfestijn kon tot grote te leurstelling van de kinderen niet doorgaan, omdat de gemeente Lour des het gewenste gas voor de bal lontjes, die uit ons land waren mee gebracht, niet kon leveren. Afscheid van de grot. „Ons bezoek aan Lourdes heeft ons geloof verlevendigd. Het geloof is het belangrijkste." Dit zeide mgr M. A. Jansen bisschop van Rotterdam woensdagmiddag tijdens het officiële afscheid van de grot. Hij spoorde de 1500 KAB-dames aan om op tactische wijze het geloof in het gezin vurig te houden. „Niet de preek, maar het goede voorbeeld zijn hier van be tekenis". De kinderen, die de eigen lijke kern van de bedevaart vormen spoorde de bisschop aan het geloof levendig te houden. De enorme drukte in Lourdes neemt niet af. Gemiddeld 50.000 pel grims vertoeven in de stad; 30.000 tot 40.000 nemen iedere dag deel aan de eindeloos lange licht- en sacra mentsprocessies. Mgr. Jansen, die dinsdag de zie kenzegening verrichtte zeide later: „Ik heb mij met alle krachten moe ten inspannen om mijn ontroering meester te blijven. Ik durfde niet naar de zieken te kijken. Wanneer de wereld gered wordt,, dan is dat mede te danken aan de indrukwekkende manifestatie van geloof, die wij hier zien. Kinderen in Lourdes bedanken. Namens de kinderen van de zesde kinderbedevaart naar Lourdes, welke dit jaar georganiseerd is door de centrale reiskas van de KAB heeft Joke Dankers uit Tilburg een brief geschreven aan de kinderen in Ne derland. Hierin bedankt zij alle kin deren voor hun brieven en talrijke tekeningen, in het bijzonder verzoekt zy ze voor een heel ziek vriendje te bidden en voor de twee kinderen die zondag hun eerste H. Communie ge daan hebben. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Raketten achter het ijzeren Gordijn De Rus Sobolef heeft dinsdag in de Veiligheidsraad het Amerikaanse voorstel tot instelling van een in- spectiezóne in het Noordpoolgebied gebrandmerkt als een „afleidings manoeuvre" en opnieuw geëist, dat de Veiligheidsraad de Amerikanen opdracht geeft hun vluchten met kernbommenwerpers in de richting van de Sowjet-Unie stop te zetten. In de Amerikaanse ontwerpresolu tie wordt de Veiligheidsraad verzocht de Grote Vier, Canada, Denemarken en Noorwegen te vragen onmiddellijk besprekingen te beginnen over de technische uitvoering van het voor stel tot instelling van een inspectie- zóne Sobolef beschuldigde de V. S. er van, dat zij geheime gegevens willen krijgen van een belangrijk deel van de Sowjet-Unie. De Rus diendr on middellijk 'n tegenresolutie in, waar in de Veiligheidsraad wordt verzocht uitdrukking te geven aan zijn hoop, dat de topconferentie zo spoedig mo gelijk zal worden gehouden en dat hierop oan. maatregelen zullen wor den besproken, die het gevaar van een onverwachte aanval ïitsluiten. Op voorstel van de Fransman Georges Picot werd een vergadering verdaagd tot vrijdag. van Sowjetrussische bases voor ra ketwapens, zo berichtte gisteren de Noorse krant „Arbeiderbladet". De details die dat socialistische blad gaf komen overeen met de gegevens die gisteren in Wenen werden gepubli ceerd over de plaatsen waar die bases zich zouden bevinden. In hooggeplaatste Noorse militaire kringen zou men de gegevens die „Aroeiaerbiadet" publiceerde in grote trekken juist achten. Radio Moskou ontkent dat er zich Sowjetrussische raketbases zouden bevinden in Uost-Duitsiand, Polen en Tsjechoslowakije, en stelde de vraag of Halvard Lange, de Noorse minis ter van buitenlandse zaken, die on langs in het Noorse parlement mede delingen over het bestaan van die bases deed, die „leugenachtige be richten" op last van de Noorse rege ring of op last van het opperbevel van de Navo de wereld in had ge zonden. Kom 'ns aan in Cairo President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, die een bezoek brengt aan de Sowjet-Unie, is woens dagochtend in Moskou zijn bespre kingen met de Russische leiders be gonnen. Radio-Moskou meldde, dat de pre sident premier Kroestsjef heeft uit genodigd voor een bezoek aan de Verenigde Arabische Republiek. De radio deelde niet mede of de uitnodi ging is aanvaard. In een rede, die Nasser dinsdag avond aan een banket in het Krem lin heeft uitgesproken, heeft hy o.a. gezegd, dat Israel een permanente militaire bedreiging voor de Verenig- de Arabische Republiek vormt De „imperialistische mogendheden" bui ten deze bedreiging uit om de Ara bieren tot een bondgenootschap met het Westen te dwingen, zei hij, doch „dank zij de Sowjet-wapenleveran. ties" kan de Verenigde Arabische Re publiek de .Israëlisch-westelijke chantage" negeren. Geblokkeerde Egyptische activa. De Verenigde Staten zullen binnen enkele dagen geblokkeerde Egypti sche activa tot een bedrag van onge veer 28 miljoen dollar vrijgeven, zo wordt van gezaghebbende bron te Washington vernomen. Dit houdt rechtstreeks verband met de dinsdag te Rome geparafeerde overeenkomst tot schadeloosstelling van de Suez- kanaal-maatschappij voor de natio- nali<tatiA vap het SiiezkanaaL GORDEL VAN RAKETTEN Van noord naar zuid loopt achter het gehele IJzeren Gordijn een gordel het Het weer in Europa, met uitzonde ring van Scandinavië, wordt thans bepaald door een omvangrijk hoge- drukgebied, waarvan het centrum in onze omgeving is gelegen. De lucht in het hogedrukgebied is tamelijk vochtig, waardoor er in de nacht plaatselijk mist ontstaan kan. Overdag is het weer overwegend zonnig, waarbij gisteren piaximum- tempera turen werden bereikt van 25 graden in Zuid-Frankrijk, 23 graden in Zuid-Engeland en 16 tot 20 graden in Duitsland en onze streken. In de kustgebieden zijn de temperaturen by zeewind overdag wat lager. Het weer in Scandinavië staat on der invloed van een depressie voor de kust van Noorwegen. Om deze de pressie stroomt koudere polaire lucht naar Zweden en Finland. Lagedruk gebieden worden verder aangetroffen ten zuiden van LJsland en bij de Azo- ren. Geen van deze systemen ver toont op het ogenblik grote activiteit. In verband daarmede komen over een uitgestrekt gebied maar geringe luchtdrukveranderingen voor. Het weer in ons land zal ook morgen overwegend zonnig en in het binnen land vrij warm zijn. (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te kwart over elf). OVERWEGEND ZONNIG Overwegend zonnig, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Vrij warm, vooral in het bin nenland. Overwegend zwakke wind. 2 Mei zon op 05.10; onder 20.05; maan op 19.00; onder 04.33. Hoogwaterstanden 2 Mei vm. 2.10; n.m. 2.35. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: helsinki stockholm oslo kopenhagen aberdeen londen amsterdam brussel luxemburg parus bordeaux grenoble nice berlijn frankfort münchen zürich GENèVE locarno wenen innsbruck rome ajaccio madrid mallorca algiers zwaarbew. onbew. zwaarbew. lichtbew. regen onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. lichtbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zwaarbew. onbew. onbew. onbew. lichtbew. onbew. onbew. Korreltje Het betere is de vijand van het goed*.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1