DE ZON WAS KONINGINNEDAGS SYMPATHIEKSTE MEDEWERKSTER Feest voor jong en oud in Leiden Schitterend paardenspel van Circus Strassburger DONDERDAG 1 MEI 1958 DE LEIDSE COURANT Koninginnedag: 1958. Daar valt dit jaar veel van te vertellen. Het is een schitterende dag geworden omdat een schitterende zon ons heeft begun stigd. Wat wordt alles niet zonniger, gezelliger alleen door de medewerking van dit onmisbare hemellichaam. We hebben het kunnen merken aan de duizenden Leidenaren, die 's morgens en 's middags op de been waren. Er waren er genoeg die het waagden de winterjas thuis te laten, anderen lieten de jas nonchalant los hangen. Heren des huizes wandelden met zorgeloze tred de hoed achter op het hoofd naast hun beminde gade en extra- lieve kinderen door de straten, 's Morgens heerste er in de stad al een tem peratuur, die in ons klimaat bijna vreemd aandeed, 's middags gaf de zon aan dit alles nog een extra zomers aanzien.. van het geïmposiseerde podium de militaire mars en het devilé af te nemen, dat om negen uur gestart was en omstreeks half tien voorbij het stadhuis kwam. Parade-commandant was luitenant kolonel vlieger G. H. Greve, de pa rade werd gepresenteert door de ko lonel der grenadiers G. J. Wolfhurts, territoriaal commandant Zuid-Hol land. Het was een goede parade, de kapel van de koninklijke marine kon digde met frisse marsmuziek de komst var de troepen aan, de blazers stel den zich tegenover de genodigden op, en in markante pas passeerden daarop twee pelotons van de Studentenweer- baarheidsvereniging „Pro Patria" de lieden met de witgepluimde hoeden, en onderdelen van de koninklijke ma rine en de koninklijke landmacht. Van aubade tot dansen bij stadhuis Heel vroeg in.de morgen te be ginnen om zeven uur n.1. kondigde de bands in de straten met dof ge dreun het feest aan. Het is dit „boem- boem", dat vooral bij de kinderen als een injectie werkt en hen tot 'buiten gewone activiteit prikkelt Al vroeg waren duizenden kinderen op straat De Vlaggen werden uit de ramen gestoken. Het feest kon begin nen. Geen enkele wijk van de stad werd door de vijf bands vergeten; het waren: de Ned. Padvindersband, de St Paulusband, de Francisousband, „Trozina" en de Leidse drumband. Aubade. Om kwart over acht dromden de schooljeugd van de Lagere Scholen te Leiden op het Stadhuisplein samen, waar de kinderen zich in keurige en kleurige rijen opstelden, om de bur gemeester, de wethouders, gemeente raadsleden. bestuursleden van de Ver. Koninginnedag, Drie October etc. en vele andere genodigden een juichende aubade te brengen. De poli- tiemuziek, dat voortreffelijke korps, stónd terzijde opgesteld en toen alle genodigden hun plaatsen op het bor des achter het stadhuis hadden inge nomen weerklonk al spoedig de fris se kinderzang. Eerst verklonk het Wilhelmus in de vroege morgenlucht, daarna „Een Hollandse Feestdag", „Ik Houd van Holland" (wie zou van zo'n lente-achtig Holland niet hou den!) en tenslotte de koraalachtige „Dank en Bede". Het was een voor treffelijk samenzang met het Politie korps. De burgemeester plaatste zich tenslotte voor de microfoon en hij sprak de jeugd in simpele toon toe, zoals dat op de verjaardag van „Neer- lands Eerste Moeder' het best klinkt. Hy herinnerde aam het bezoek van de Engelse koningin en haar gemaal; duidelijk was toen gebleken, dat er ook internationale verbondenheid be staat en deze verbondenheid werd thans nog benadrukt door de aanwe zigheid van inwoners uit Oxford in Leiden. Een luid hoera op de Koningin, en haar gezin weerklonk en de kinderen vertrokken naar de Stadsgehoorzaal, waar zij met een daverend program ma werden beziggehouden. De poli- tiemuziek, maakte een tour door de stad, de laatste langslapers verlok kend zich ook in het feestgewoel te mengen. 2000 Kinderen hadden aan de ze muzikale huldiging meegedaan. Met hun tweeduizenden bevolk ten zij ook de drie zalen van de Gehoorzaal; in de Grote Zaal ge noten zy van kindertoneel: „De avonturen van een Hollandse Jongen", in de foyer waren on der meer Herman Teunissen met zijn electronisch concertorgel, die de kinderstemmen nog eens aan het zingen zette. Dave Parker 'n komisdhe jongleur, Klaas Komen imitator, Langini, een humoris tische goochelaar, the Butterflies, het jonge zangduo, bekend van de grammofoonplaten en Henk Bosma de sneltekenaar; in de Kleine Zaal werd hetzelfde pro gramma maar dan in omgekeerde volgorde gebracht. Militaire mars. De genodigden in het Stadhuis dronken een kopje koffie vóór zij zich naar de andere zijde van het gebouw begaven om hier, van de trappen of Een van de heerlijkbeden van Ko ninginnedag is voor veel kinderen, dat je je gek mag uitdossen. De foto graaf kwam dit prachtige paar te gen. De kinderen, die het mooist oranje droegen werden door het be stuur van de ver. Koninginnedag ex tra beloond. De heer v. d. Neut heeft in verschillende delen van de stad weer prachtige prijsjes uitgereikt. Kinderspelen. Hoofdschotel in dit kinderfeest bij uitstek, waren de kinderspelen aan de Zoeterwoudsesingel-velden, waar als van ouds de kinderen zich inspan den om met spelletjes een van de mooie prijzen te winnen. Het gehele veld was weer bezaaid met kinderen, die blokjes-raapten, „zakliepen", on der dekzeilen doorkropen, of op de fiets trachtten de ring aan de stok te steken. Er heerste een warme sfeer op dit terrein, die haar hoogtepunt vond in de begerenswaardige trac- tatie aan het slot. De uitslagen van de spelen vindt u elders in dit nummer. Om acht uur des avonds gaf de ar- beidersmuziekvereniging „Nieuw Le ven" een gevariëerd concert en maak te de r.-k. Leidse Harmoniekapel een muzikale rondgang door de stad. Op het Stadhuisplein was gelegen heid tot dansen, hetgeen heel wat belangstelling trok, zowel van de zijde van de danslustigen als van de voorbijgangers, die een kijkje kwa men nemen. Afwisseling en bewondering Evenmin als het is te bepalen hoe diep het water is, kan mei» zeggen, welk circus het beste is. Een ding is zeker: het Circus Strassburger is één van de beste. Dat heeft het weer be wezen in zijn nieuwe programma, waarmee het gisteren te Leiden tweede standplaats in zijn nieuwe toernee is opgetreden. Het programma beantwoordde ge heel aan de verwachtingen, die de naam „Strassburger" gewekt had en we nemen aan, dat de oorzaak van dit succes schuilt in het feit, dat Strass burger weer een nieuwe vorm heeft gevonden voor het echte, ouderwetse circus, dat immers van oorsprong paardenspel is. Paarden boeien altijd door hun gra tie, gevoeligheid, snelheid, kracht en intelligentie en al deze eigenschap pen hebben de circusartisten maar vooral de dames Elly Belli Strass burger en Regina Strassburger alsook de heer Jo Spruyt tot het uiterste benut. Maar ook de razend-snelle voltige rit van Signor Trunkelli, waarmede het programma na de traditionele cir cusparade en voorstelling van alle artisten geopend werd, verdient gro te bewondering. Adembenemend was het trompet nummer van de Three Rethlems, dat de bekroning vormde van een serie lichtvoetige, vastberaden acrobatie nummers. Met één voet vastgehaakt in de top van een stalen stijl, hing één van het drietal als een vaan in de wind en blies de solo met het orkest. Kunst en kunstmaan. Hartveroverend waren de vrij- heidsdressuren die mevrouw Elly Belli Strassburger met haar paarden aan het publiek toonde en ergens zat iets vertederends in de manier waarop Jo Spruyt zijn schiterende hengst polka, samba en calypso liet dansen. De Steckel Bros, Deense populaire clowns, die toch al langer bij circus sen hebben meegelopen, hebben de tent doen daveren van het lachen, toen één van hen, met moeite in het zadel geholpen, de kop van het rij dier niet meer kon vinden. Niettemin hebben we nog méér ple zier gehad om de grollen van de Nederlandse (maar toch interna tionale) clowns, de Rubati's, die hun entrée maakten met tulpen uit Am sterdam. Op allercharmantse wijze overhandigden ze de stelen aan een van de bezoeksters. Ook hun „Rus sisch" optreden, compleet met kunst maan, heeft het publiek een lach- orkaan ontlokt. Voor de pauze trad onder ademloze stilte Marco op, het balance-wonder, dat de punt van een sabel, waarvan het gevest met een gevuld dienblad was bezwaard in evenwicht hield op de punt van een stiletto, die hij met de greep in de mond klemde, Alsof dat nog niet genoeg was, klom hij er mee in een ladder, waaraan hij op een meter of zeven hoogte hori zontaal ging hangen. Het was inder daad een nummer, dat de circusmin- nende wereld zich moet doen verba zen. Zelfs al zou Marco met trucages werken, dan nog is zijn optreden levensgevaarlijk, getuige het simpele gebaar, waarmee hij na afloop van zijn optreden de sabel in een plank liet vallen. Niet voor niets werd Mar co in Moskou met een gouden me daille beloond. Op hoog plan. De chimpansees van Pilade Chris- tiani hadden iets kinderlijks en de logge maar intelligente olifanten, die gevieren optraden onder leiding van Adolphe Strassburger haalden onver- Ringsteken voor jongens die goed kunnen fietsen en er goed het oog in hebben. Van hedenmorgen 6 uur af stroomt een file autobussen, auto's, motor rijwielen en bromfietsen via de door laatpost EltenEmmerik ons land binnen. Van opstoppingen als gevolg van de controle aan de grens is, in tegenstelling tot hoogtijdagen in voorgaande jaren thans geen sprake meer, doordat het stempelen van reisdocumenten en triptieken is ver. vallen. De grensautoriteiten beper ken de controle op de aanwezigheid van de noodzakelijke reispapieren dan ook tot het nemen van steek proeven, aangezien anders grote op stoppingen gevreesd dienen te wor den. Vele reizigers benutten de Duitse nationale feestdag om een bezoek te brengen aan de Nederlandse bloem- bollenvelden en hebben de resteren de dagen van deze week bestemd om de wereldtentoonstelling te Brussel te bezichtigen. Zo kwam onder an dere een gezelschap van 800 personen per autobus de grens over, waarvoor nachtkwartier is besproken in Mid delburg en omgeving. Van daaruit zal in Brussel de „Expo" bezocht wor den. wachte kunstjes uit, en bleken zelfs te kunnen walsen. Adolphe liet ook zijn raspaarden I voordraven. Eerst acht, daarna vier j in straf tempo en zo gehorzaam als kinderen. Gehoorzamer dan de twaalf schitterende zwarte Friese hengsten, waarmee Elly Belli Strassburger in het begin van de avond optrad: num mer twaalf was het misschien op zet? wilde het verschil tussen links en rechts niet kennen. De gekleurde poedels van Vera Strassburger vormden ook een al leraardigst punt op het programma, dat in letterlijke zin op hoog plan be sloten werd met een verbluffend staaltje van massa-koorddansen door de Bob Gerry Troupe, die - bijzonder evenwichtig op zeven meter boven de grond in nauwkeurig en bewonde renswaardig teamwork een levende pyramide bouwden. Het optreden van een echt circus gaat nog altijd mijlen ver boven een voorstelling voor de televisie en dat was, gelukkig, wel te bemerken aan het grote aantal bezoekers, dat deze voorstelling gisteravond trok. Het programma was wel zo goed, dat men het berennummer niet miste: het kon niet doorgaan omdat de dompteuze, Edith Crocker, in de matinée haar enkel verstuikt had. „ORANJEWANDELTOCHT" Tegen twee uur des namiddags verzamelden zich bij Oud Hortus- zicht aan de Witte Singel de deelne mers en deelneemsters aan de Oran- jewandeltocht, die de vereniging „Koninginnedag" jaarlijks organi seert in samenwerking met de ge meentelijke schoolsportcommissie. Er schreven 17 groepen in, voornamelijk gerecruteerd uit scholen en jeugd verenigingen (in totaal 550 zielen, die voor het merendeel voor het eerst deze wandeltocht meemaakten) maar ook liepen er ong. 125 individuele deelnemers mee, eveneens in hoofd zaak jeugdigen. Er waren slechts ong. 12 geroutineerde wandelsportmin naars, die hun wandelboekje bij de start kwamen inleveren voor de be nodigde aantekening, die de vijftien kilometer van deze Oranjewandel- tocht erkenning zouden doen vinden als trainingsmars voor de Nijmeegse vierdaagse. De tocht ging deze keer een eindweegs in de richting Voor- In de Professorenwijk werden een serie verrukkelijke kinderspelen ge organiseerd. Onder meer een prach tige optocht, waarvoor de kinderen zich naar eigen smaak konden kle den. Bovenstaande groep, die de Zoe- terwoudsesingel passeert geeft een voorstelling van de jaargetijden. U ziet het direct! GROTE KEUZE GEBOORTE AANKONDIGINGEN Vraagt monsterboek ter inzage Fa. J. N. GEI J ER Botermarkt 26 Leiden Telef. 20519 (Advertentie) schoten en fluitend en zingend trok- kei de wandelaars langs de Leidse wegen. Fit gingen ze weg en twee ui later arriveerden ze weer er waren geen uitvallers aan de P. J. B<-kstraat, waar een kleine rustpauze werd gehouden om op de bands van „K. en G." en de „Junioren" te wach ten, die de wandelende menigte naar het Stadhuis zou begeleiden, waar de burgemeester wachtte om hen een défilé af te nemen. De burgemeester, hangend over de balustrade van de Stadhuistrappen groette met een hartelijk gebaar de groepen terug, die hun vlaggen voor hem lieten neigen. HORECABEDRIJVEN OP DE AVOND VAN DE DODENHERDENKING Overeenkomstig de richtlijn van de commissie Nationale Herdenking hebben de ondernemersorganisaties in het Horecabedrijf hun leden ge adviseerd om op zaterdagavond 3 mei a.s. (herdenking der gevallenen) van 19.00 tot 21.00 uur vooral het café bedrijf op de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beper ken. Voorts is geadviseerd van 19.00 tot 21.00 uur de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken te doven en tot 21.00 uur in de inrichting geen andere muziek ten gehore te bren gen dan die van de Nederlandse radioprogramma's. De richtlijn is destijds, als gebrui kelijk, aan de gemeentebesturen ter kennis gebracht. Na de vermoeiende spelen smaakt de limonade eens zo lekker. Kinde ren op het veld aan de Zoeterwoud- sesingel. (Foto's: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 13