Keurgarve van Koninklijke Onderscheidingen Vier betrouwbare middelen in 1 tablet! lhetarine„4 „Rechtvaardigheid gebiedt, begrip te tonen voor alle omstandigheden" EEN ULTIMATUM AAN MIN. HOFSTRA 1TI23 Ruzie tussen b. en w. van Zuiddorp DINSDAG -29 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 RIDDER IN DE ORDE VAN DE NED. LEEUW. Prof. dr. C. J. van der Klaauw, hoogleraar te Leiden. COMMANDEUR IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU. Prof. mr. R. P. Cleveringa te Lei den, voorzitter Staatscommissie her ziening Burgerlijke Wetgeving. Dr. J. B. V. M. J. van de Mortel, consul-generaal der Nederlanden te Antwerpen. M. Th. M. H. Mahler, abt der St. Paulus-abdij te Oosterhout. Mr, J. Bool, secretaris der gemeen te Leiden. J. Machielsen, inspecteur van het lager onderwijs, te Leiden. W. van Dijk, hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen hoofd van de in spectie der belastingen te Leiden, 2e afd. Prof. dr A. A. Aiiëns te Huis ter Heide, bondsadviseur van de Ned. Kath. Middenstandsbond. Ir. J. Th. Everts, te Arnhem, secre taris Aartsdiocesane R.K. Boeren- en Tuindersbond. Ir. B. van Dam, te Waddinxveen, voorzitter produktschap voor zuivel. M. Prins, te Honselersdijk, voorzit ter Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen. Th. R. de Vroomen, te Warmond, voorzitter van de Bon-' van Bloem bollenhandelaren onder-voorzitter van het produktschap voor Sierge wassen. B. J. Funnekotter, te Voorschoten, voormalig hoofd-administrateur van tabaksondernemingen. J. C. Hölscher, te Oegstgeest, voor malig administrateur van een suiker fabriek te Kediri. A P. van Eeden, pastoor te Haar lem. Mej. M. F. van Rosse, secretaresse van de Kath. Actie in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. H. A. C. Banning, burgemeester van Leidschendam. P. W. Hagedoorn, commandant van de brandweer !e Leiden. J. J. Maandag, commissaris van po litie te Wassenaar. J. G. Randsdorp, wethouder der ge meente Haarlemmermeer. A. J. Sarneel, hoofdredacteur „Ka tholiek Schoolblad", te Eihdhoven. G. Pels, wetenschappelijk ambte naar aan de Sterrenwacht te Leiden. Mr. A. W. Kist, directeur stichting „Oud-Poelgeest" te Oegstgeest. A. Bicker Caarten, hoofdambtenaar Monumentenzorg, te Leiden. H. A. Kok, voorzitter van de Ned. Kath. Bond van Schilderspatroons te Eindhoven. W. J. Batist, bestuur van het colle ge van diakenen der Ned. Herv. Ge meente te Leiden. W. L. de Zwager, te Haarlem, voor zitter van de Ned. Katholieke Grafi sche Bond. EREMEDAILLES IN GOUD. P. Augustinus, oud-president-kerk- voogd der Ned. Herv. gemeente te Nieuwkoop. C. P. L. Hoogkamer, adjudant van politie, te Wassenaar. M. H. Noteboom, voorzitter van de woningbouwvereniging „Ons Doel" te Leiden. C. W. van der Hoorn, te Ter Aar, oud-voorzitter van de Coöp. Centr. Tuinbouwveiling. P. D. Noest, te Boskoop. H. J. Veldhuijzen, bedrijfsleider bij N.V. Lithografische Metaaldrukkerij en vernisinrichting /h Firma W. F. Paauw en Zoon, te Leiden. ERE-MEDAILLES IN ZILVER. J. H. Huiskens, oud-opperwacht- meester der rijkspolitie te Hillegom. Mej. M. Gorissen, groepsleidster „Nieuw-Voordorp" 'e Voorschoten. P. Stol, technicus A bij de Rijks universiteit te Leiden. H. J. Schaap, b.ootsman, te Katwijk. J. P. C. Spendel, filiaalchef bij de N.V. Amsterdamse Naaimachinehan del v.h. A. Lewestein, te Leiden. G. Klaassen, machinist-houtzager bij de firma A. van den Berg's Hout handel, te Nieuwerbrug, gemeente Bodegraven. N. Reijneker, materiaalanalist bij N. Samsom N.V., te Alphen aan den Rijn. J. de Geus, werkzaam bij N. Sam som N.V., te Alphen aan den Rijn. J. Burggraaf, schipper bij de firma A. van den Berg's Houthandel, te Nieuwerbrug, gemeente Bodegraven. H. Verheul, wonende te Alphen aan den Rijn, arbeider bij de k .V. 's-Gra- venhaagse Melkinrichting „De Sier- kan", te 's-Gravenhage. ERE MEDAILLES IN BRONS. R. van Drumpt, hoofdagent van ge meentepolitie te Leiden (gepensio neerd). A. Zaalberg, voorman-fitter bij de stedelijke fabrieken var gas en elek triciteit, te Leiden C. Bouman, voorma i-tuinman in dienst der gemeente Leiden, wonende te Oegstgeest. J. Koome, portier A bij het acade misch ziekenhuis der rijksuniversiteit te Leiden. H. J. N. van Oosten, amanuensis A bij de rijksuniversiteit te Leiden. H. J. van der Reijden, amanuensis A bij de rijksuniversiteit te Leiden. H. Treur, amanuensis A bij de rijks universiteit te Leiden. Mejuffrouw M. Segijn, dienstbode by het academisch ziekenhuis der rijksuniversiteit te Leiden. Mejuffrouw W. Neuteboom, tweede keukenmeisje bij het academisch zie kenhuis der rijksuniversiteit te Lei den, Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderenl De vier geneesmiddelen van Chetarine „4" worden in de hele wereld met uit stekend resultaat gébruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel teer j SlrafmaafrPflpIpn W. van den Dool, kantonnier bij de! duidelijk bewezen en millioenen mensen Prov. Waterstaat te Alphen a. d. Rijn.baat gebracht bij pijnen en griep, vaak IIlel yCWClllyQ T. Ouwersloot, smeerman bij het! ook dan wanneer andere middelen talen. Hoogheemraadschap Rijnland te Kat- ge m Haagse burgemeester over 1 april-rel wijk. L. Borst, besteller le klasse der P.T.T. te Ter Aar. J. van Duin, te Noordwijk, arbeider bij het Staatsbosbeheer. J. Vis te Alphen a. d. Rijn, veehou dersknecht op het veehoudersbedrijf van Jac. Stapper. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Felle taal van mr. Burger De voorzitter van de P. v. d. A.- fractie in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Burger, heeft gisteren te Am sterdam voor het kader der partij een rede gehouden, waarin hij de politieke situatie na de Staten-ver. kiezingen besprak. „Aan het begrip oppositie is niets afschrikwekkends verbonden en wan neer de omstandigheden daartoe lei den dan zal het, wat mij betreft, zeker niet zo zijn, dat door de P.v.d.A. on aanvaardbare offers worden gebracht enkel en alleen maar om van het regeringskasteel deel te blijven uit maken. Maar ik verzet mij er tegen om voor moeilijkheden op de loop te gaan. De omstandigheden zijn moeilijk, wy hebben daarin een be paald en juist beleid, dat uiteindelijk zal blijken opnieuw een zegen te zijn voor het Nederlandse volk. Daaren tegen heeft de niet-socialistische meerderheid geen beleid en het be wind, dat uiteindelijk gevoerd zou worden, zal ongetwijfeld de kehmer- ken dragen van kapitalisme en con servatisme, met alle ellende daarin voor de grote massa der bevolking vervat" aldus mr. Burger. Mr. Burgér zeide o.m. nog, dat de gehele P.v.d.A. in verhand met het terugdringen der werkloosheid en het op peil houden van de bouwbe- drijvigheid de eis op tafel legt, dat de overheid de bouw van tienduizend woningen extra mogelijk moet ma ken. Toen in de Eerste Kamer de heer Broeksz de vorige week deze eis stelde, zei de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte in zijn afwijkend ant woord niet, aldus mr. Burger, dat hij niet bereid was de verant woordelijkheid voor de bouw van deze extra woningen te nemen, maar „dat de minister van financiën liever zou aftreden dan een dergelijke uit. (Advertentie) Van Nelle bestellen! LEIDEN Brandweercommandant S. W. Ha gendoorn Ridder in de Orde van Oranje Nassau. In drie maanden: Méér dan 10.000 nieuwe K.A.B.-leden Sinds het begin van de nieuwe pro- paganda-actie van de Katholieke Ar beiders Beweging, op 1 februari j.l., zijn weer rond tienduizend nieuwe leden ingeschreven. Om precies te zijn: de avondpot bracht maandag het ledental op 10.052. Het is niet bekend, hoeveel aanmeldingen er nog wach ten bij de verschillende aangesloten vakbonden. De resultaten in de laatste wer vingsactie werden tot dusver door de katholieke metaalarbeiders (1450 nieu de leden) gedeeld met de arbeiders uit de kleding- en textielbranche (1101 nieuwe leden), de bouwvakar beiders (980), de mijnwerke.rs (864), het overheidspersoneel (598) en de arbeiders van bedrijven voor voe- dings- en genotmiddelen (429) die nominaal de hoogste ledenwinsten behaalden. De lopende ledenwervingsacti? wordt op Moederdag, 11 mei a.s., af gesloten met een bijzondere verras sing voor enkele duizenden echtge noten of moeders van de propagan disten. (Advertentie) Van Nelle bestellen! De Drentse schrijver Anne de Vries, thans woonachtig in Zeist, is voornemens terug te keren naar zijn geboortestreek, om daar verder boe ken te schrijven. Hij zal zich vesti gen in een woning op de Benderse Heide in de gemeente Ruinen. Deze woning, die eigendom is van de Ver eniging tot Behoud van Natuurmo numenten, staat aan de rand van de grote heide, waarvan Anne de Vries het jachtrecht heeft gepacht. De wo ning zal hij gebruiken als z.g. „jacht huis" In zijn vrye uren zal hij hier werken aan zyn boeken. gave toestaan. En treedt nu de minis ter van volkshuisvesting af omdat hij dit niet neemt? Neen, hij blijft rustig zitten op zijn zetel en zegt: Niet ik (Advertentie) (Advertentie) Van Nelle bestellen! Minister-president dr. Drees acht Ridderzaal niet de juiste plaats vt het aanbrengen van een gedenkplaat als blijk van waardering voor de per sonen en de diensten, die gedurende het Nederlandse, bestuur over Indo nesië daar belangrijk werk hebben verricht. Dit deelt de minister-pre sident mee in antwoord op schrifte lijke. vragen van het Tweede Kamer lid de heer Gerbrandy. Deze had er aan herinnerd, dat ko ningin Elisabeth van Engeland in de ben de schuld maar Hofstra", aldus Westminster-abbey een gedenkplaat r. Burger. Minister Hofstra onderbreekt. Het was naar aanleiding van deze woorden, dat de minister van finan ciën, de heer Hofstra, die de avond bijwoonde, mr. Burger interrumpeer de om een opmerking te maken. Minister Hofstra zei, dat dit geen reden zal zijn voor nem om af te treden en deze vraag, aldus de be windsman, is ook nooit in het kabinet voorgelegd. De minister zeide, geen tegenstander te zijn van de bouw van deze woningen. Het is altijd ons stre ven geweest een zodanige financie- ringspolitiek te voeren, dat de wo- ningbouwpolitiek kan worden voort gezet. „Ik weiger te aanvaarden, dat de indruk wordt gewekt dat ik de- geen zou zijn, op wie de behoorlijke woningbouw zou afstuiten. Tegen demagogie kom ik op. Nieuwe wo ningwetwoningen betekent beperkin gen", aldus- minister Hofstra. „Geen van de socialistische minis ters, zei mr. Burger maar zeker Hofstra niet, zal zijn zetel willen be houden ter uitvoering van een beleid in strijd met wat zijn partij eist en op redelijke argumentatie mogelijk en noodzakelijk acht. Indien men derhalve niet binnen zeer korte tijd verneemt, dat minister Hofstra in verband met de eisen t.a.v. de wo ningbouw door de P.v.d.A. gesteld, zijn ontslag neemt, dan zal Nederland in alle duidelijkheid weten wie het is die de verantwoordelijkheid draagt voor de vraag of de 10.000 extra wo ningen al of niet zullen worden ge bouwd". (Advertentie) Van Nelle bestellen! heeft onthuld waarop zij worden herdacht die veel tot de ontwikkeling van India hebben bijgedragen. Hij had voorts gevraagd, of de minister president de tijd hier gekomen acht dat uiting wordt gegeven aan de dankbaarheid jegens de figuren die in Indonesië groots werk hebben verricht en of dat niet zou kunnen met een gedenkplaat in de Ridder zaal. (Advertentie) Van Nelle bestellen! ZWAARMOEDIGE JONGEMAN TROK NAAR VREEMDELINGEN LEGIOEN. Tot zijn geluk is een negentienja rige Haagse jongeman, dienstplicht5g militair te Nijmegen, die in een zwaarmoedige bui op 12 april naar Marseille was vertrokken om dienst te nemen in het vreemdelingenle gioen, bijtijds door zijn vader terug gehaald. Samen met zijn vader meld de hy zich weer bij de garnizoens commandant van Nijmegen, luite- natftekolonel H. W. J. Teunissen. Hij is hu opgenomen in een hospitaal om dat bleek dat hij aan een hevige geestelijke depressie leed. De jonge militair verdween plotse ling op 12 april. Reeds onmiddellijk gingen geruchten dat hij naar Mar seille vertrokken zou zijn om dienst te nemen in het vreemdelingenle gioen, na een ruzie met zijn meisje. De vader van de jongeman reisde hem achterna en slaagde er in met hulp van de Nederlandse consul te Marseille zijn zoon vrij te krijgen. Om geldigheid kandidatenlijst In Zuiddorp, een gemeente in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen met 'n overwe gend r.-k. bevolking, heeft in de raad geen vertegenwoordiger van de KVP zitting; er zijn 3 r.-k. groepen, in elk waarvan boeren, arbeiders en midden standers zitting hebben, en die elk uitkomen met een eigen lijstonder de naam van hun aanvoerder, Zo is er een lijst-d'Hert, een lijst-van Waes en een lijst-Belaert. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben maandagmiddag een openbare zitting gehouden naar aanleiding van een bezwaarschrift, dat werd inge diend door een wethouder van Zuid dorp, de heer R. A. d'Hert, als lid van het hoofdstembureau, tegen het geldig verklaren van de lijst-Van Waes voor de komende raadsverkie zingen. Deze kandidatenlijst zou zijn ingediend voor het wettelijk vastge stelde tijdstip van 9 uur des morgens en zijn aangenomen door de burge meester, de heer M. A. B. Puylaert. Uit getuigeverklaringen bleek echter niet duidelijk dat deze lijst voor ne-, gen uur des morgens was geaccep-1 teerd, hoewel de aanbieder van deze lijst wel tegen half negen op het ge meentehuis was. Tijdens de openbare zitting van ge deputeerde Staten konden zowel de wethouder als de burgemeester bun standpunt uiteenzetten en hierbij bleek dat het sinds lange tyd niet bo tert tussen hen beiden. De burgemees ter gaf onomwonden toe, dat men leeft „als hond en kat", hoewel het de laatste tijd iets beter ging. Op ad vies van zijn secretaris was de bur gemeester reeds des morgens om acht uur op het gemeentehuis aanwezig voor het in ontvangst nemen van de kandidatenlijsten. De burgemeester verklaarde, dat het be wijs je om kwart over negen door de secretaris werd argegeven. „Het is een samenspel tegen mij met voorbedachte rade, door d'Hert op gezet omdat het geheel ten goede zou zijn van zijn lijst". Belediging van de Kroon. „De voorzitter van het hoofdstem- bureau kende de voorschriften niet",, riep de heer d'Hert uit, „en ik spreek de wens uit dat evenals voor zovele andere beroepen ook voor leden van het hoofdstembureau en burgemees ters een vakdiploma wordt vereist", waarop de voorzitter van het college van Gedeputeerde Staten de wethou der in overweging gaf zich verre te houden beledigingen aan het adres van gezag en de Kroon, die zowel de leden van de stembureau als de bur gemeesters benoemt. Het college van gedeputeerde staten zal binnen enkele dagen schriftelijk uitspraak doen. De burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, heeft aan het slot van de vergadering van de gemeenteraad, maandag jl. mede delingen gedaan met betrekking tot het uitvoerig onderzoek, dat is inge steld naar de ernstige rel die zich op 1 april heeft voorgedaan, toen 's middags omstreeks half een 'n groep leerlingen van de Koninklijke Aca demie voor beeldende kunsten, be staande uit 50 tot 60 man, ingevolge een tevoren gemaakte onderlinge af spraak, in optocht en onder mede. voering van een spandoek naar het vrouwenbeeld is getrokken, dat naast de Bijenkorf aan de grote Markt straat staat. Zoals bekend heeft dit daar en later ook bij de politiepost op het Buitenhof tot zeer ernstige ongeregeldheden geleid. De burgemeester stelde vast, dat de politie de taak en de plicht heeft, de verkeersorde op een spitsuur in de Grote Marktstraat te handhaven en de doorstroming van het ter plaatse reeds gestremde verkeer moest her stellen en verzekeren. Hij laakte de houding van de genoemde leerlingen, die zich niet hebben ontzien, de po litie op ergerlijke en uitdagende wijze te hinderen bij de oefening van haar taak: het wegrijden van politieauto's werd gehinderd en be lemmerd, politiepetten werden af gerukt en weggeslingerd, er is naar de politie gespuwd en scheldwoorden en beledigende uitdrukkingen wer den gebezigd, om op boosaardige wijze van zijn misnoegen te doen blijken Geen exces. „Het is hieraan toe te schrijven", zo zei mr. Kolfschoten, „dat de poli tie zich toen gedwongen zag, enige malen de gummistok te gebruiken, hetgeen tot gevolg had, dat zoals men in dergelijke gevallen steeds kan ervaren bij een gedeelte van de omstanders de emotie de overhand kreeg over het verstand. Van enig exces is echter in de Grote Markt straat de getuigenissen laten daar over geen twijfel geen sprake ge weest". Wat de daarna op het Buitenhof ontstane moeilijkheden betreft, acht te de burgemeester echter de beslis sing van de aan het zich daar be vindende bureau op dat moment als wachtcommandant dienstdoende ad junct-inspecteur om de actie door middel van sabels kracht „e doen bij zetten bepaald niet gelukkig en, ach teraf gezien, zeker onjuist, temeer, omdat de politieambtenaren, die voorzien werden van een sabel, zon der hogere leiding moesten optreden, aangezien de chef van het bureau Buitenhof op dat ogenblik«-nog niet van de Grote Marktstraat was terug gekeerd. „Dat de adjunct-inspecteur als de op dat ogenblik verantwoor delijke commandant, in de gegeven - voor zyn gevoel dreigende situatie de beslissing nam om de om geving van de politiepost zonder aar zeling en doeltreffend schoon te vegen, moge verklaarbaar zijn, de ernst van de situatie wettigde m.i. niet, althans op dat ogenblik nog niet, het gebruik van sabels. Achter af bezien is hier vooral in psycholo gisch inzicht tekort geschoten", aldus de burgemeester, die er op wees, dat bij -het uitspreken van oordelen, ach teraf, de rechtvaardigheid echter ge- Advertentie) Van Nelle bestellen! biedt, begrip te tonen voor de om standigheden, waaronder gehandeld moest worden. „Dit geldt ongetwij feld voor deze jonge en nog weinig ervaren adjunct-inspecteur, die ken nelijk alle consequenties van zijn be slissing op een hachelijk ogenblik niet heeft voorzien. Al te fors. Dit geldt evenzeer het optreden van het politiepersoneel voor het bureau Buitenhof, dat naar mijn in druk tijdens het uitvoeren van de charges aan de ruwe kant en hier en daar wellicht al te fors is ge weest", zo vervolgde mr. Kolfscho ten, die echter begrip vroeg voor de zeer moeilijke situatie, waarin een aantal politieambtenaren, door de voorafgaande gebeurtenissen tot het uiterste geprikkeld een der leer lingen verklaarde letterlijk, dat het optreden der studenten voor de poli tie „om razend te worden" was en in het bezit gesteld van wapens, waarmede gemeenlijk slechts in geval van de ernstigste ordeverstoringen wordt opgetreden, een groep van recalcitranten personen tegenover zich vindt, welke zich niet aan de bevelen der politie stoort en zich misdraagt als 'n opstandige menigte. „Het omstandig onderzoek", zo be sloot de burgemeester, „heeft geen feiten aan het licht gebracht, welke disciplinaire correctie der politie ambtenaren als strafmaatregel zou den wettigen. Dat 't gebruik van de sabel in dit geval, door een samenloop van om standigheden, te snel en dus onjuist is geweest, betekent uiteraard niet, dat dit gebruik onder alle omstan digheden veroordelenswaardig zou zijn. Helaas kunnen zich ook in onze stad nog steeds situaties voordoen, waarbij onder de wettige middelen tot handhaving der openbare orde, het gebruik van de sabel bepaald geboden is". .(Advertentie) Van Nelle bestellen! Het proces majoor K krijgt een staartje De ministers van justitie en van oorlog hebben ingevolge het verzoek van het Tweede Kamerlid, de heer Koersen, op de griffie van de Tweede Kamer een exemplaar van de notu len van de voor het Hoog Militair Gerechtshof in hoger beroep behan delde zaak majoor K. doen depone ren. Tevens hebben zij daarbij ge voegd de processen-verbaal van het verhoor van beklaagde en van alle getuigen. De heer Koersen had dit verzocht in een aantal schriftelijke vragen met betrekking tot ter terechtzitting van het H.M.G. in de zaak majoor K. af gelegde verklaringen omtrent de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht van het mini sterie van oorlog de ministers delen de mening van de heer Koersen dat enige vn deze verklaringen de ver onderstelling wettigen dat bij het D.M.L. opmerkelijke toestanden heb ben geheerst. Een juiste beoordeling van de gang van zaken bij het D.M.L. is uiteraard niet mogelijk aan de hand van de notulen en de processen-verbaal, al dus de minister van oorlog, die te kennen geeft het op prijs te stellen als hij de gelegenheid krijgt op nader door de Kamer te bepalen wijze, hierop een toelichting te geven. JlaekomAtig. tehuis vaat psan&e& Jxene Dit is het huis van mevrouw L. de Monchy aan het Le pelenburg te Utrecht, waarin H.K.H. Prinses Irene haar intrek zal nemen gedurende haar studie aan de Rijksuni versiteit te Utrecht.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8