Gebeente van banneling in grafkelder Oranjes bijgezet R.Th. de Vroomen Officier Oranje Nassau Nieuwe kath. school te Alphen aan den Rijn DE TOCHT NAAR DELFT BEGONNEN Indrukwekkende plechtig heid in Delft Gaat men elektrisch stemmen in de Kamers? *s nachts pijn DINSDAG 29 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Zoals in de lijst van koninklijke onderscheidingen ver meld, is de heer Th. R. de Vroomen benoemd tot Offi cier in de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding gewerd de heer De Vroomen als erkenning voor zijn grote verdiensten op economisch, sociaal en cultureel ge bied. Wegens -familieomstandigheden heeft de burge meester, jhr mr L. M. E. von Fisenne, vergezeld van zijn echtgenote en de wethouders, gisteravond in besloten' kring deze hoge onderscheiding aan de heer De Vroo men uitgereikt. Op 12 mei a.s. zal deze plechtige uitrei king meer openbaar en zeker meer feestelijk geschieden tijdens een receptie van 45 uur in hotel „De Stad Rome" te Warmond. Op 1 mei zal als zijtak van de provinciale weg ScheveningenWas senaarNoord wijkNoordhollandse grens (weg no. 1. van het provinciale wegenplan) een nieuw wegdek van de Landscheidingsweg voor het ver keer worden opengesteld. Het betreft hier een weggedeelte tussen de oude Waalsdorperweg in de gemeente 's-Graven'hage en de aan sluiting aan de rijksweg bij de Wit- tenfourgerweg in de gemeente Wasse naar op de voormalige spoorbaan Loo- laanScheveningen. Aangezien dit door de provincie aangelegde wegvak straks deel zal uitmaken van de directe verbinding tussen rijksweg 4a (Leidschendam) en Scheveningen, heeft het provinci aal bestuur besloten dit weggedeelte uitsluitend te bestemmen voor het snelverkeer. Het wegvak is derhalve niet toegankelijk voor het z.g. lang zame verkeer (wagens, rijwielen, bromfietsen, rij- en trekdieren en vee, en ook: voetgangers). Het is ook verboden op de kruising met de buurt weg links of rechts af te slaan. Het ligt in het voornemen t.z.t. rij wielpaden langs het nieuwe wegvak aan te leggen. In verband met het karakter van de nieuwe weg is deze buiten de be bouwde kom der betrokken gemeente gehouden, zodat de maximum snel heid daarop niet van toepassing is. De heer A. F. Ruijssenaars legde gisteren de eerste steen voor de nieuwe kath. school in de Pius X-parochie te Alphen a.d. Rijn. Naast hem rector B. J. van Bommel, bisschoppelijk hoofdinspecteur van het onderwijs. Ereschuld aan prins Willem V ingelost Omstreeks half vier vanmiddag stond een kist in de Nieuwe Kerk te Delft, een kist, dat liet stoffelijk overschot bevat van een prins, die in 1806 in Brunswijk is gestorven. Een trompetter van de Militaire Kapel blies een in de gewelven schallend signaal; mannen van de Kon. Marechaussee na men de met het rood-wit-blauw gedekte kist op en droegen deze de graf kelder in, die zich onder het praalgraf van Willem van Oranje bevindt. Al len keken de kleine stoet na, tot die aan het oog onttrokken werd. Koningin en Prins in de Nieuwe Kerk De ereschuld was ingelost. Na 150 jaar is een Oranjeprins, die in bal lingschap stierf in de grafkelder van de Oranjes te Delft bijgezet. Met een korte en sobere plechtig heid is vanmiddag het stoffelijk overschot van de laatste stadhouder Prins Willem V, dat op 18 april 1806 ter ruste was gelegd in de hertogelij ke grafkelder in de domkerk te Brunswijk, bijgezet in de koninklij ke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft. Met deze bijzetting in het ge welf, welke een laatste rustplaats biedt aan een lange rij van oranje vorsten en -vorstinnen, welke begint met Prins Willem I, de vader des va derlands, is voldaan aan een ere schuld, die het „Comité tot overbren ging van het stoffelijk overschot van Z.D.H. Prins Willem V" op zich had genomen. Mausoleum. Tegen drie uur vulde de immense ruimte van de Nieuwe Kerk, waar in voor deze gelegenheid de banken naar het mausoleum en de daarvóór gelegen, geopende grafkelder waren gericht, zich met de vele genodigden. Onder hen bevonden zich tal van hof- dignitarissen, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, dr. W. Drees, minister van algemene zaken, enige ministers, hoge militaire auto riteiten, de Commissarissen der Ko ningin in de provincies Overijssel, Gelderland, Friesland, Groningen, Utrecht en Zuid-Holland, de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven- van Amsterdam, Den Haag en Arn hem en de burgemeesters van Am sterdam, Den Haag, Breda, Leeuwar den, Groningen en Delft. Precies om drie uur zette de or gelist Jan T. van den Berg van ada gio in a kl terts uit de toccata, ada gio en fuga van J. S. Bach in. En ter wijl de orgelklanken de kerkruimte vulden, reed de rouwstoet de gemeen te Delft binnen. Zij werd gevormd door de lijkauto en twee volgauto's, waarin o.m. waren gezeten de voor- j ninklijke marechaussee het militair eerbewijs. Acht manschappen van hetzelfde wapen, eveneens in cere monieel tenue, doch zonder sabel, droegen vervolgens de kist, welke was bedekt met de vaderlandse drie kleur, uit de auto de kerk in. Vóór de kist ging de hofprediker. Een trompetter van de Kon. Militaire Ka pel blies schallend het signaal „Geeft Acht", alle genodigden verhieven zich van hun zetels, de kist werd door de zuiderzijbeuk van de kerk naar de hoofdingang van de koninklijke graf kelder gedragen. Daar werd zij op een baar geplaatst. Op dat ogenblik hadden de konin gin en prins Bernhard met hun ge volg de grens der gemeente bij de Vrijenbanselaan bereikt. De Delft- se politie wachtte hen daar op. De koningin en de prins werden bij de hoofdingang ontvangen door de commissie van ontvangst bestaande uit de burgemeester van Delft, de president kerkvoogd en de voorzitter en secretaris van het comité, dat de terugkeer van het stoffelijk overschot had geregeld. Korte dienst. O nmiddellijk nadat koningin en prins hun plaatsen hadden ingeno men begon de korte dienst, welke door de hofprediker ds. J. F. Berkel werd geleid. De predikant begon met het lezen van Jesaja 40 68, lui dende: „Een stem zegt: wat zal ik roepen? Alle vlees is gras, en al zijne goedertierenheid als een bloem des velds. Het gras verdort, de bloem valt af; als de geest des Heren daarin blaast; voorwaar het volk is gras. Het gras verdort, de bloem valt af; maar het woord onzes Gods bestaat in der eeuwigheid." Gezamenlijk zong men de verzen 1, 2, 3 en 6 van gezang 293, en ds Berkel hield een korte rede naar aanleiding van het laatste gedeelte van de gelezen tekst uit Jesaja, waarin de belofte wordt gedaan, dat het woord van God tot in alle eeuwigheid stand houdt. Orgelklanken vulden hierna de ge welven. De trompetter blies het signaal „taptoe" en het plechtige moment van de bijzetting was aangebroken. Na een ogenblik stilte had de hof prediker het „Onze Vader" en ten slotte zongen de aanwezigen geza menlijk het zesde couplet van het volkslied „Mijn schild ende betrou wen, zijt gij o God, mijn Heer". Al len bleven staan, totdat de koningin en de prins met hun gevolg de kerk hadden verlaten. zitter en secretaris van het comité tot overbrenging van het stoffelijk overschot. De rouwstoet werd geës- corteerd door zestien motorrijders van de koninklijke marechaussee, al len gekleed in ceremonieel tenue én onder bevel van een officier. In eerbiedige stilte zagen velen de korte stoet en de lijkauto, welke de standaard van prins Willem V voerde, voorbij trekken. De standaard werd onlangs geborduurd door leerlin gen (in opleiding voor de akte NO kunstnaaldwerk) van de tweede en vierde klasse van de industrieschool voor vrouwelijke jeugd aan de We teringschans te Amsterdam. Eerbewijs. Toen om kwart over drie de lijk auto voor de hoofdingang van de kerk stilhield, bracht de in ceremonieel tenue geklede dubbelpost van de ko-1 Tijdverlies geen argument In het Nederlands juristenblad heeft mr. C. J. Nierstrasz opmerkin gen gemaakt over de hoofdelijke stemmingen in de beide kamers der Staten-Generaal. Hij ergerde zich aan „dit meestal vervelende en langdra dige oponthoud". In het laatste nummer van ge noemd orgaan wordt hierop geant woord door de griffier van de Twee de Kamer, mr. A. F. Schepel. Hij vermeldt, dat enkele jaren ge leden een berekening is gemaakt, waaruit bleek, dat gemiddeld een hoofdelijke stemming sleohts voor komt in 2/3 van het aantal vergade ringen. Toen deze kamer 100 leden had, duurde een hoofdelijke stemming niet meer dan 4 a 5 minuten. Thans, met 150 leden, duurt zulk een stem ming niet meer dan 6-8 minuten (af hankelijk van het aantal aanwezige leden). Gemiddeld kost het hoofdelijk stemmen per vergadering (van 4 tot 8 uur) dus 2/3 van deze stemtijd, d.w.z. ongeveer 5 minuten. Is dit tijd verlies inderdaad voldoende om zich daaraan té ergeren? aldus mr. Sche pel. Schrijver is het ermee eens, dat de Grondwet het gerust zou kunnen toelaten deze wijze van stemmen te vervangen door een elektri sche methode, welke aanvankelijk al leen iin Zweden werd toegepast, daar na ook in Finland, nu eveneens in België, en die binnenkort ook in Frankrijk zal worden ingevoerd. Maar aan deze elektrische stemming, hoe wel zij feilloos werkt, is een bezwaar verbonden van psychologische aard: de spanning gaat er tot op zekere hoogte uit. Weliswaar kan men ach- I teraf in het officiéél verslag nazien, I welke leden hebben vóór gestemd en welke tegen, maar tijdens de stem ming zelf merkt men niet, hoe ieder een stemt. f Juist het ten overstaan van al zijn medeleden hardop voor zijn mening uitkomen, is een element dat bij het electrisch stemmen verloren gaat. Schrijver zou dit betreuren, vooral wanneer het stemmingen betreft, waatfbij fracties onderling verdeeld zijn. Zijns inziens heeft ieder lid ey redht op van elk zijner medeleden persoonlijk en zonder uitstel te ho ren, hoe deze stemt. Intussen geldt dit alleen bij belangrijke beslissingen en vooral bij die, waarbij tot het laat ste moment onzekerheid bestaat over de vraag, hoe bepaalde leden zullen stemmen. In de praktijk wordt in ons land slechts zelden hoofdelijke stem ming gevraagd. In verreweg de mees te gevallen volstaat men hetzij met een stemming bij zitten en opstaan, hetzij met het vragen van de bekende aantekening, dat men geacht wil wor den te hebben tegengestemd. Er zijn tot dusverre uit onze Ka mers zelf nog geen stemmen opge gaan, aldus mr. Schepel, die ernstig hebben aangedrongen op het invoe ren van de elektrische stemappara- tuur. Gezien het geringe tijdverlies, dat met bet huidige systeem gemoeid is, lijkt het hem ook twijfelachtig, of de voordelen tegen de nadelen zou den opwegen. In de mijn Oranje Nassau te Heerlen is maandagmorgen de 54- jarige Poolse kolenhouwer S. Inglot dodelijk verongelukt, toen het dak van het breedveld op de 420 meter verdieping doorbrak en hij onder het vallend gesteente bedolven raakte. Het slaohtoffer was gehuwd. Een plechtige dienst In de Domkerk van Brunswijk, waar de kist voor het hoofdaltaar stond opgesteld, vormde maandagochtend het begin van de overbrenging naar Delft van het stoffelijk overschot van ZJ).H. Prins Willem V van Oranje, dat he denmiddag in de Nieuw Kerk te Delft plechtig werd bijgezet. Deze overzichtsfoto werd gemaakt voor de Domkerk te Brunswijk; zij laat zien, hoe het stoffelijk overschot na de dienst in de lijk-auto werd ge dragen voor de tocht naar Delft, ter wijl een ere-wacht van de West- Duitse grens-politie stram in de hou ding stond. De tweede foto laat zien hoe de kist met het stoffelijk overschot na de dienst door leden van de West-Duit se grenspolitiemacht, met stalen hel men op, de Dom werd uitgedragen. Gisteravond om 13 minuten over acht is het stoffelijk overschot van prins Willem V gearriveerd aan de grens post De Potte, in de weg van Bent- heim naar Oldenzaal. Een luitenant van de Duitse grensbewaking droeg het escorte over aan de commandant van de koninklijke marechaussee, brigade-generaal De Zeeuw, die even tevoren met jhr. W. Roëll een erehaag van twee en twintig manschappen van de koninklijke marechaussee die aan weerszijden van de grenspost stonden, had geïnspecteerd. De lijk auto met het stoffelijk overschot de kist was gedekt met het rood wit blauw en een krans Aronskelken reed verder naar hotel Carelshaven, waar het stoffelijk overschot van nacht bleef. en aldoor wakker "AKKERTJES" helpen direct

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7