Hoofdschotel stond niet op 't menu van Noordwijks Raad Aan de correspon denten Veel beioven en weinig geven Scherp Brits tankschip gebombardeerd Een „stilstaande" Spoetnik Carbon gaf de doorslag Gunstig verloop in 1957 bij Sikkens Lakfabrieken Jaarvergadering was zeer tevreden gestemd Hommeles met straaljagers DINSDAG 29 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het geschil Rippe-Vogelaar Onder voorzitterschap van burge meester G. F. W. van Berckel kwam gisteravond de voltallige raad van Noordwijk in openbare zitting bijeen, waarbij de publieke tribune buiten gewoon goed bezet >yas. Na opening door de voorzitter werd de rekening van „het gasthuis" over 1957, die sloot met een nadelig saldo van f 183.05, goedgekeurd. De woonhuizen Jan Kroonsweg 42 en 44, waarvan de gemeente eigenaar is geworden, zullen door b. en w. tot uiterlijk 30 juni 1960 worden ver huurd resp. voor 9,en f 7.50 per week aan door hen aan te wijzen huurders. Met betrekking tot de persgasbuis, welke destijds werd gelegd in par ticuliere gronden, gelegen tussen de Noordwijkerhoekbrug en de Hooge- weg waren b. en w. tot een accoord gekomen met Graaf F. W. v. Lim burg Stirum tot het vestigen van een zakelijk recht tegen een vergoeding van 5, per strekkende meter. Met belanghebbende werd overeengeko men, dat de akte zal worden aange vuld met de bepaling, dat de kosten van ontruiming om verlegging van de buis voor rekening van de gemeente komen. Met de drie overige eigena ren van bovenbedoelde gronden kon door b. en w. op de voorgestelde voorwaarden geen overeenstemming worden bereikt, zodat het college zich genoodzaakt zal zien om de minister van Verkeer en Waterstaat te verzoeken ten aanzien van deze gronden de verplichting tot gedogen vast te stellen overeenkomstig de be palingen van de Belemmeringenwet Privaatrecht. Mobilifoon. Bij het voorstel crediet voor aan schaffing mobilofooninstallatie voor het plaatselijke politionele apparaat, zeide jhr. Van Riemsdijk, dat hij ge heel met het voorgestelde accoord kan gaan. Niettemin informeerde hij of de uitbreiding van het korps hier door niet op het tweede plan kwam te staan. De voorzitter deelde mede, dat de mobiliteit van het korps ten opzichte van het drukke verkeer tij dens het seizoen, maar vooral ten op- stuk weer en de beledigende reactie I gewerkt, waardoor veel leed en onheil van weth. Vogelaar ten opzichte van I voor de bevolking is voorkomen. Om zijn persoon en de partij die hij in de deze loftuiting heeft hij nooit ge- raad vertegenwoordigt en die hem vraagd, want alleen menselijke gevoe- aanleiding gaf te verklaren, dat het lens hebben zijn standpunt bepaald tafellaken tussen hem en wethouder I en dit standpunt zal hij blijven hand- Vogelaar is doorgesneden en dat dit I haven. De heer Rippe sprak zich in zichte van de veiligheid op. het strand uitgebreid moet worden, het geen echter geen belemmering mag zijn het korps op korte termijn meti enkele leden aan te vullen. Voor de aanschaffing van ge noemde installatie was begroot een bedrag van f 17500, waarvoor het be nodigde crediet z.h.s. door de raad werd beschikbaar gesteld. Het ge heel zal worden uitgevoerd door de technische dienst der rijkspolitie, on der technische controle van een rayon-inspecteur. Het ligt in de be doeling, alles in het werk te stellen om deze installatie nog voor het ko mende seizoen gereed te hebben. Goedkeuring werd verkregen op het voorstel begrotingswijzigingen 1958 voor het aanschaffen van een nieuw ambtscostuum voor de.bode- concierge en voor het vernieuwen van een 20-tal verkeersborden; deze laatste post werd begroot op f 1200. Bij de rondvraag wees de heer Schenkeveld er op, dat op verschil lende punten in de gemeente defecte straatlantaarns voorkomen, enkele al sinds geruime tijd. Door-weth. Voge laar werd toegezegd hiernaar een onderzoek te zullen instellen. Rallye tegen zondagsrust. Door de heer Passchier werd ge wezen op het feit, dat in de Tulpen- rallye, die in Noordwijk start, ook een zondag is betrokken, letgeen hij namens vele ingezetenen betreurt. Spr. vraagt of de gemeenteraad hier in nog iets te zeggen heeft. De voor zitter antwoordt hierop, dat de start van de Tulpenrallye geheel op za terdag plaats vindt, doch over het rijden op zondag hebben wij niets te zeggen temeer, daar dit geheel buiten onze gemeente gebeurt. Met een goed half uur was deze agenda afgewerkt, hetgeen echter niet tot resultaat had dat hiermede de ver gadering was afgelopen, want door de heer Rippe was een mondeling verzoek ingediend tot het houden van een bespreking over de vorige ver gadering waarin behandeld is een diepgaand verschil tussen hem en weth. Vogelaar, ontstaan door een door hem ingezonden stuk in „Zee kant". De Raad moet oordelen. Op uitvoerige wijze gaf de heer Rippe de inhoud van het ingezonden besluit blijft gehandhaafd, zolang weth. Vogelaar niet bereid is, zijn verdachtmakingen en beledigingen terug te nemen. „Of ik de schuldige ben door het schrijven van het inge zonden stuk in „De Zeekant" of weth. Vogelaar door de wijze waarop hij hireop heeft gereageerd, is een vraag waarop de raad het antwoord zal moeten geven." „Waar hij heeft gedreigd, dat ik nog meer uitgemeten kan krijgen als ik doorga met spreken en schrijven, zo- een week uit „dat hij niet objectief kan oordelen over deze mens" en de andere week deed hij het wel met een ingezonden stuk en stelde tevens de naam Vogelaar in een verkeerd daglicht. De heer Rippe verlangt, dat spr. in een openbare zitting van de raad zijn uitgesproken woorden terug trekt. Hieraan zal spr. gaarne vol doen als de heer Rippe verklaart, dat het schrijven van hem in de pers on juist is geweest en dat hij de naam als ik dat gedaan heb en ik vast be-Vogelaar ten oprechte hierbij heeft sloten ben, hiermee door te gaan als aangehaald. De heer Rippe wilde hierop niet ingaan en handhaafde zijn gezegde „het laken is doorgesnede en blijft doorgesneden". „De verzoening aanvaarden". De voorzitter wees er nogmaals op, dat de heer Rippe deze reactie heeft ik dit nodig vind, doe ik hierbij het volgende verzoek: Meet mij uit tot de laatste centimeter, wacht hier mede geen dag". De voorzitter wees er op, dat hij in de vorige vergadering overduidelijk naar voren had ge bracht, dat het een raadslid niet be taamt om raadsstukken buiten de raad om te gaan behandelen in de pers, - -- ----- -- temeer niet omdat de toen bespro-1 ontketend en verwacht dat, nu weth. ken kwestie in handen was gesteld van de personeelscommissie voor ver- heeft laten horen, de heer R ppe der onderzoek. Tevens moest hü nu hem ook openlik tegemoet zal tre- verklaren, dat de ontstane reactie den en een ontlading tot stand was uitgelokt door de heer Rippe en komen. dat hij het op prijs stelde dat, als er heer Rippe verklaarde de be- verschillen zijn, deze in de raad op- sprekingen met voort te willen zetten, gelost zouden worden en de betrok- d.och, na f e.n rustige overweging ken personen buiten beschouwing ge- standpunt in deze schriftelijk te zul- laten moeten worden. I len indienen. Met deze uitspraak ging de voor- Chaotische toestanden. I »«er "iel accoord. Hij wenste de ge- rezen kwestie in deze raadszitting Weth. Vogelaar kan zich indenken, I te handelen, zo niet dan zal hij ze- dat de polemiek, die thans gevoerd j ker niet toestaan, dat in volgende wordt voor de raad vervelend is, vergadering hierover gesproken zal nauwernood aan de dood ontsnapte. Behoudens wat builen en schram men kreeg zij geen enkel letsel. Dr. Goudriaan verleende, zover nodig, medische hulp. Omstanders brachten de hevig ge schrokken vrouw binnen bij de fam. De Jong op het raadhuis, waar zij met een kop koffie spoedig weer op verhaal kwam. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat het paar dezer dagen juist in on dertrouw was gegaan. Dat zij er op deze avond zo wonderlijk gelukkig afkwamen, zou een goed voorteken kunnen zijn voor de tocht in het hu welijksbootje. Ruim baan voor de brandweer. Vrijdagavond kwam bij de politie een melding binnen, dat de vuilnis belt in de Zuidduinen brandde. Men alarmeerde de brandweer, die zich met bekwame spoed naar de plaats des onheils begaf. Op de smalle Zwarteweg liep de brandweerwagen echter vast bij het passeren van een tegemoetkomende personenauto. Beide voertuigen schampten langs elkaar heen, waarbij de zijwand van de tegenligger van voor tot achter opengescheurd werd. De brand weerato liep slechts lichte schade op. Personlijke ongevallen vonden niet plaats. Nu kwam de politie weer in touw. Zij stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding en bluste ook de brand nog. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Dingsdag 29 April 1858. Leyden. De Sumatrasche olifant, voor den zoölogischen tuin te Amsterdam bestemd, is te Nieuwe Diep aangekomen. Bij de op 20 April plaats ge had hebbende aanbesteding van het bouwen van een gestichtt van wege de commissie der lief dadige instellingen aan den Hoogen Rijndijk onder Soeter- woude, onder de benaming Lief dewerk van den goeden Her der" is dit werk aangenomen door de hh. A. Verhoog en P. van der Kamp alhier, voor de som van f 81.500. A?n de correspondenten wordt met aandrang verzocht van de viering van Koninginnedag slechts een beperkt verslag te geven, desnoods zich te be palen tot de uitslag van op die dag te houden wedstrijden en spelen. DE REDACTIE. doch als op een dergelijke manier zijn naam in de courant misbruikt wordt, kan men verwachten dat hij hierop fel zal reageren. Als voorbeeld stelde spr., dat als alle raadsleden nu eens met allerlei „ingezonden stuk ken" gingen werken men toch chao tische toestanden moet krijgen. De heer Vogelaar herhaalt nog maals, wat hij in de vorige vergade ring gezegd heeft „dat hij volledig kan beoordelen, wat de zaak W. be treft en hij niet zal gedogen, dat de heer Rippe uitdrukkingen naar vo ren brengt, die hij niet gebezigd heeft". Op zijn verzoek werd een gedeelte voorgelezen uit de afscheidsrede van burgemeester Van de Mortel op 7 dec. 1945, waarin deze hulde bracht aan weth. Vogelaar voor de consciën- tieuse wijze waarop hij gedurende de bezettingsjaren vor Noordwijk heeft Resultaat van Mikojans bezoek West-Duitsland en de Sowjet-Unie hebben elkaar beloofd, hun geschil len met vreedzame middelen tot een oplossing te brengen en samen te werken voor de verbetering van de onderlinge betrekkingen. Een gezamenlijk communiqué daar over werd gisteren uitgegeven aan het slot van het vierdaagse bezoek van Kuslands eerste vice-premier Anastas Mikojan aan West-Duitsland. Mikojan kwam zoals men weet naar Bonn voor de ondertekening van een handelsverdrag en voor bespre kingen met bondskanselier Adenauer. In het communiqué werd voorts nog meegedeeld, dat de twee landen zijn overeengekomen in het komende jaar te onderhandelen over culturele en wetenschappelijke uitwisselingen. „Geen stap verder". De Westduitse minister van buiten landse zaken, von Bretano heeft maandag in Straatsburg tegen een vertegenwoordiger van het West duitse persbureau D.PA. gezegd, dat de politieke resultaten van het be- POTLQOD en GEEST No. 513. Horizontaal: 1. krachteloos (Figuurlijk), 4. zijtak Douro, 7 ge neeskrachtige wortel, 9. verkleding op carnaval, 10. boom, 11. vaartuig, 15. door redenering overhalen tot het doen of nalaten van iets. 18. vroeger Port-de-France, hoofdstad van Nw. Caledonië, 19. steenklomp, 20. niet breed. Verticaal: 1. nu en dan, 2. helper, 3. bundel. 4. achting, 5. plaats in N.H. onder Haarlem, 6. bloedhuis, 8. onder richt, 12. Europeaan, 13. lichaams deel, 14. vlug, 16. Europeaan, 17. bas taarduitgang. Oplossing donderdagavond. Oplossing No. 512. Horizontaal: 1. vermits, 8. roede, 10. eg, 12. sla, 13. we, 14. dra, 16. jer, 17. uitvoerig, 18. ree, 19. ode, 20. it, 21. Kro, 23. en, 24. genet, 26. legeren. Verticaal: 2. er, 3. ros, 4. Melbourne, 5. Ida, 6. te, 7. gedurig, 9. nergens, 11. griet, 13. weide, 15. Ate, 16. pro, 21. keg, 22. oer, 24. ge, 25. te. zoek van Mikojan aan West-Duitsland „teleurstellend" zijn. „De besprekingen in Bonn waren openhartig, maar zij heben ons geen stap verder gebracht", aldus Von Brentano. Zijn totaalindx-uk van het bezoek van Mikojan vatte von Brentano als volgt samen: „Ik heb de indruk, dat er aan Russische zijde geen serieus voornemen heeft bestaan om vraag stukken te bespreken, die de West duitse regering zeer verontrusten. En hierom ben ik sceptischer ge worden met betrekking tot de mo gelijkheden van een topconferentie". Plcven probeert het Réné Pleven, die als informateur gedurende bijna een week met voor aanstaande partijleiders verkennende besprekingen over Algerië heeft ge voerd, zal trachten een nieuwe Franse regering te vormen. Hij heeft officieel besloten deze taak op zich te nemen. De 57-jarige Pleven, die behoort tot de radicaalgezinde centrumpartij U.D.R.S., zei, dat hij zijn besluit had genomen, nadat hij met de politieke leiders „vrijwel algemene overeen stemming" had bereikt over zijn Al gerijnse program. Hij verwachtte het debat over de investituur in de Nationale Vergade ring niet vóór het begin van de vol gende week, omdat de verschillende partijgroeperingen nog bijeen moeten komen om haar standpunt te bepa len. Pleven is reeds tweemaal premier en vele keren minister van defensie geweest. Het Britse tankschip San Flaviano (ruim 12.000 ton) is zondag in de haven van Balikpapan op Borneo in brand geraakt, nadat het door een onbekend vliegtuig was gebombar deerd. Een andere Engelse tanker, de ruim achtduizend ton metende Da- ronia van de Shell, is ternauwernood aan eenzelfde lot ontsnapt. Een bom kwam op geringe afstand van het sehip terecht. Radio-Ambon meldt dat een onbe kend vliegtuig zondagmorgen vroeg ook op de stad Ambon bommen heeft geworpen. Verscheidene doelen waaronder het vliegveld Pattimoera, werden getroffen. Men veronderstelt in Djakarta dat het bombardement in beide gevallen is uitgevoerd door een vliegtuig van de Indonesische tegenregering. Volgens een havenautoriteit in Singapore is nog niet* bekend, in welke toestand de „San Flaviano" verkeert, doch uit de berichten van de „Daronia" zou kunnen worden afgeleid, dat het schip als geheel ver loren moet worden beschouwd. De twee Britse tankers waren be zig met het lossen van ruwe olie toen het bombardement plaatsvond. Twee weken geleden heeft een vliegtuig van de Indonesische tegen regering (waarschijnlijk gestatio neerd op Noörd-Ce^bes) de olieha ven van Balikpapan gebombardeerd. De Russische geleerde Nikolai Ba- rabasjof schrijft in een te Kief ver schijnend arbeidersblad, dat de lan cering van een „stationaire" Spoet nik tot de mogelijkheden behoort. Een dergelijke kunstmaan zou in een baan boven de evenaar moeten worden gebracht, waarbij zij, vlie gend van west naar oost, een snel heid zou moet enhebben, die gelijk is aan de snelheid waarmee de aarde om haar as draait Volgens de So wj et-geleerde zou deze satelliet een snelheid van 3.076 meter per seconde moeten hebben, terwijl zijn baan 35.080 km. boven de aarde zou moeten lopen. Als men drie van dergelijke kunstmanen op gelijke afstanden van elkander in een baan om de evenaar zou kunnen brengen, zou men de gehele aarde, met uitzondering van de Poolgebie den, kunnen overzien. Uit gesprekken met Indonesische diplomaten, die de regering in Dja karta trouw zijn gebleven, blijkt dat carbonpapier de aanhangers in Euro pa van de tegenregering op Sumatra noodlottig is geworden. In de ambassade van de republiek Indonesië in Rome, reeds verlaten door ambassadeur mr. Moh. Rasjid en ast van de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken Soewito, opengebro ken, werden in de avonduren van de vijfde april in bureaiuladen en papier manden vellen carbon gevonden, waarop afdrukken werden aangetrof fen van een groot deel van correspon dentie van mr. Rasjid. Een voor de heer Soewito bijzonder gelukkige om standigheid was daarbij, dat voor el ke brief en elk telegram een nieuw vel carbon was gebruikt, zodat, het Éeer eenvoudig werd de handelingen en plannen van de tegenregering in Europa te reconstrueren. Een van de belangrijkste vondsten was wel een lijst van namen van staf leden der verschillende vertegen woordigingen, die zich achter de te genregering hadden geschaard. Het feit, dat deze lyst via de car- bonafiiruk in het bezit vam de heer Soewito is gekomen, is oorzaak ge weest van het aftreden van ambassa depersoneel van de laatste tijd, ook in Den Haag. Het had de aandacht getrokken, dat deze diplomaten on der wie de waarnemende zaakgelas tigde in Den Haag, de heer LoebiSi en de militaire attaché kapitein Ju- nus uit hun functies traden, ter wijl de militaire situatie voor de te genregering op Spmatra vrijwel geen enkele hoop op een gunstig resultaat meer liet Zij waren echter, aldus werd gezegd, op de hoogte gesteld van de resultaten van het onderzoek door de heer Soewito en trokken daaruit de consequenties. Dit keer heeft het carbon inderdaad de doorslag gegeven: letterlijk en fi guurlijk! worden. Nadat de heren Sedelaar, Alkema de, Van Riemsdijk en De Geus er op gewezen hadden, dat bijna de gehele raad zijn afkeuring had uitgesproken over het schrijven van het ingezon den stuk in „De Zeekant", ontstond geen opheldering aan de politieke he mel en handhaafde de heer Rippe zijn standpunt „het tafellaken is doorgesneden en blijft doorgesneden" en hiermede waren ruim twee uren in een vruchteloos debat verstreken en ging de raad in geheime zitting over. Goed voorteken. Op de Heilige Geestweg te Noordwijk vond zon dagavond een aanrijding plaats tus sen een personenauto en een tram trein van de N.H.V.M. Blijkbaar merkte de chauffeur van de personen auto de tram niet op met het ge volg, dat zijn zo goed als nieuwe D.K. W. tegen de linkerzijde van de mo torwagen botste. De auto werd aan de rechterzijde finaal in elkaar ge drukt. De 23-jarige verloofde van de bestuurder werd uit de wagen ge slingerd en kwam tussen de auto en de tralm terecht. Vlak bij haar kwam het achterste wielenstel van de mo torwagen tot stilstand, zodat zij ter- Malta in onrust Malta is de laatste tijd in opstand tegen het Britse bestuur over het eiland. Maandag is er een 24-uur- staking gehouden uit protest tegen de Britse politiek. Hier en daar hebben zich inciden ten voorgedaan, waarbij de politie werd aangevallen en met gummi knuppels moest optreden. Een mili taire auto werd in brand gestoken, bussen werden met stenen bekogeld en wegen met olie onberijdbaar ge maakt, hetgeen vooral tegen de bus ondernemingen was gericht, die zei den niet aan de staking te kunnen meedoen. MET IN BRABANT GESTOLEN GELD OP STAP. Hedenmorgen werd ten kantore der vennootschap de algemene jaar vergadering gehouden van Sikkens Lakfabrieken te Sassenheim onder presidium van de president-commis saris, de heer mr J. Wilkens uit Was senaar. In deze vergadering waren 1425 aandeelhouders vertegenwoor digd. De president-commissaris verwel komde in zijn openingswoord de nieuwe mede-directeur, de heer ir A. van Driel en stelde het jaarverslag aan de orde. Naar aanleiding hiervan uitte de heer G. E. an der Werff zijn be wondering voor dit met grote ener gie beheefde en deskundig opge bouwde Nederlandse bedrijf, waar voor hij de directeur drs A. M. Mees alle hulde bracht. Spr. stelde vervol gens een achttal vragen over aller lei onderwerpen, waarop directeur en president-commissaris antwoord den. Deze vragen betroffen o.a. de deelname in gelicensieerde bedrij ven, de Euromarkt en het aandeel van de export in het bedrijf. Drs Mees antwoordde t.a.v. het eerste punt, dat alleen in België een der gelijk bedrijf is gevestigd. In Duits land en enkele andere landen heeft men alleen licentie-contracten. Ten aanzien van de Euromarkt antwoord de de directeur, dat hierin voor een bedrijf als dit meer goede dan slechte kansen zitten. De grenzen zijn vrijwel steeds open geweest voor de export, zodat geen grotere concurrentie is te verwachten. Ho gere invoerrechten in Frankrijk en Italië en kwantiteitsbeperking in Frankrijk zullen waarschijnlijk soe peler worden, wanneer belemmeren de bepalingen worden-opgeheven. Het aandeel van de export be draagt 20 in de omzet van het be drijf. Naar aanleiding van een vraag of de investeringen in het bedrijf in 1958 minder zullen zijn dan in 1957. antwoordde de directeur, dat er toch. weer nieuwe plannen voor nieuw bouw op stapel staan. Er moet n.l. een nieuw laboratorium komen, dat vóór het tennispark zal verrijzen. Daarmee is een bedrag van 7 a 8 ton gemoeid. De pres.-directeur deelde later hieromtrent nog mede. dat Let totaal bedrag na installatie zeker meer dan een miljoen zal bedragen. De directeur gaf vervolgens een uitvoerige uiteenzetting over de sa menwerking met andere nedrijven (Alpha in Alphen a. d. Rijn en Tjal-> Gisteren heeft de politie op de Gel derse kade in Amsterdam een 22-ja rige losarbeider, afkomstig uit Heeze. (N.B.) aangehouden, die in beschon ken toestand op het troittoir lag te slapen. Bij fouillering op het politie bureau werd op de man een bedrag van 2200 aangetroffen. Nadat hij was ontnuchterd nam de politie hem een verhoor af. Hierbij kwam aan M -. ...JUL- het licht, dat de man zaterdagavond(^a'Tn Sn^kT 'waarmee' een alles- in Someren uit een auto een tas met zins bevredigende samenwerking tot van de agioreserve in aandelen en 10 uit de winst in contanten. De aftredende commissarissen, de heren mr J. Wilkens uit Wassenaar en J. E. Duintjer uit Veendam wer den bij acclamatie herkozen. Wat betreft de vooruitzichten voor 1958 deelde de directeur mede, dat de eerste maanden van dit jaar een stijging te zien gaven t.o.v. de over eenkomstige maanden van 1957. De hoop is gegrond, dat het gehele jaar een gunstig verloop zal hebben, ten zij er storende factoren zouden oo- treden. Op een vraag tenslotte, of het be drijf meent nieuw kapitaal te zullen moeten aantrekken, kon de presi dent-commissaris geen definitief antwoord geven, omdat zulks van diverse factoren afhankelijk is. 19.000 gulden had gestolen. Ook de op hem gevonden 2000 gulden behoor den tot het gestolen bedrag. De rest van het geld heeft de politie nog niet kunnen achterfialen. De man is naar Asten overgebracht. Het was om gek te worden: na een drukke dag kon een mevrouw uit Den Helder de slaap maar niet vat ten: ze hoorde maar steeds 't chagrij nige lawaai van straaljagers, die over vliegen. Haar man, half slaperig, hoorde niets en bromde zoiets van „verbeelding", totdat hij zelf ook iets meende te horen. Als hij zijn hoofd bewoog in de richting van het kussen van zijn echt genote, hoorde ook hij het joelend gebrom. Het leek wel uit het oor van zijn vrouw te komen. Daar moest een bromvlieg in huizen, meenden de echtelieden. En het had er ook veel van: iedere keer dat meneer het hoofd van zijn ega van het kussen lichtte, verstomde het gebrom. Het was al lang over twaalven, toen de dokter werd geroepen. De medicijnman keek met zjjn lampje in het oor van de vrouw maar vond (natuurlijk) niets. Toen tilde hij het kussen op en werd het raadsel uit de doeken gedaan: er zat een grote hommel onder gevangen, die elke stand gekomen is, omdat hoofd- en nevenbedrijven van de diverse in stellingen van elkaar gebruik kun nen maken, terwijl de autonomie voor elk bedrijf afzonderlijk is ge waarborgd. De balans en de winst- en verlies rekening werden vervolgens goedge keurd en het dividend als voorge- VOORSCHOTEN Brand. Gistermiddag om tien minuten over vier is er brand uitge broken in 2 houten loodsen (bollen- loodsen) van de fa. Gebr. Eggink aan de hoek vam de Papelaan. De oor zaak van de brand moet wel gezocht worden in het feit dat 2 jongetjes van een jaar of zeven in de schuren een vuurtje hadden gestookt met wat houtwol. In de loodsen waren juist een 700 stuks nieuwe kisten voor ver pakkingsdoeleinden opgeslagen. De brandweer die 3 minuten na de mel ding ter plaatse was, bestreed o.l.v. de commandant de heer J. Lekker- kerker het vuur. Toch zal de schade nog wel een bedrag van rond f 10.000 bedragen. De houten loodsen met de inventaris werd een prooi der vlam men. Het belendende huis van de fam. Bouthoorn moest worden ont ruimd. Ook hier is prake van breekschade want bij het uitdragen van een dressoir, wat in aller haast moest geschieden werd schade aan gebracht aan serviesgoed. De varkens van de heer Bouthoorn werden los gelaten in een aan de overzijde ge- keer als mevrouw het vermoeidelegen weiland, maar weldra deden hoofd te rusten neigde, van benauwd- zij zich tegoed aan de koolplanten, heid verontwaardigd begon te zoe-1 staande in de tuin van Huize Bijdorp men. steld vastgesteld op 20 ten laste Candidatenlijsten. In een open bare vergadering van het centraal stembureau o.l.v. burgemeester C. J. v. d. Hoeven is gistermiddag de offi ciële volgorde vam de lijsten vastge steld. Lijst 1 KVP; Lijst 2 Prot Chr. groep. Lijst 3 PvdA. Lijst 4 VVD. Avondmis. Op initiatief van de vier katholieke standorganisaties de KAB, de NRKM, de LTB en het r.-k. Vrouwengilde zal er donderdagavond in de parochiekerk van de H. Lau- rentius een avondmis zijn met zege ning der werktuigen. De leden van de organisaties worden opgeroepen om deze H. Mis zo veel mogelijk bij te wonen. Moedercursus. De moedercursus uitgaande v. h. Wit Gele Kruis zal op maandag 5 mei a.s. om 8 u. 'n aanvang nemen in het Gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 1 te Voorschoten. Berichten dat de cursus op een an dere datum zou beginnen berusten op een vergissing. WARMOND TONEELUITWISSELING BELGIë-—NEDERLAND De afdeling toneel van „St. Mat thias" zal weer een toneeluitwisse ling organiseren. Evenals in 1954 zal de Belgische toneelvereniging ,Doe- omwel" uit Ardooie (West-Vlaande ren) naar Nederland komen en wel op zaterdag 17 mei a.s. Des avonds om acht uur zal deze vereniging in hotel „De Zon" het bekroonde to neelspel „Katlijne" opvoeren. De burgemeester van Ardooie, de heer Marcel Sercu, heeft ook thans weer de regie in handen, terwijl het stuk gespeeld wordt door de prominente spelers en speelsters van „Doeom- wel". Wij mogen dan ook een mooie avond verwachten. In september of oktober zal „St. Matthias" naar Bel gië trekken en aldaar een opvoering geven van „De terugkeer van Suus- ke Perdaems". De vorige maal werd met uitbundig succes „Suuske Per daems" gespeeld en het ligt voor de hand. dat de Belgen het vervolgstuk willen zien. Dat ook de gemeente in deze toneeluitwisselingen een groot cultureel belang ziet moge blijken uit het feit, dat in de laatst gehouden- raadsvergadering door de raad voor dit doel een crediet beschikbaar is gesteld van 250, Mozaieken. Ook Warmond zal dit jaar deelnemen aan de wedstrijd in het leggen van mozaieken. Hier voor hebben zich al verschillende organisaties op gegeven. Zij, die hier aan alsnog wensen deel te nemen, kunnen zich opgeven bij de heer C. M. v. Stijn, Dorpsstraat alhier. Deze deelde ons mede dat door het plaat selijk V.V.V. bloemen beschikbaar worden gesteld en deze kunnen on der opgaaf van kleur aangevraagd worden bij de heer C. M. van Stijn. De vereniging voor V.V.V. alhier heeft voor de Warmondse deelne- mrs een beker beschikbaar gesteld terwijl zij ook kunnen mededingen naar de streekorijs. De mozaieken moeten zijn gelegd op vrijdag a.s. De plaatselijke keuring zal plaats vinden tussen 10 en 12 uur en de streekkeuring tussen 2 en 5 uur. Z0ETERW0UDE Koninginnedag. Op Koninginne dag zal de St. Jansfanfare een musi- kale rondgang houden, 's Morgens door het dorp en 's middags aan de Hoge Rijndijk.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2