Heeft U al vakantieplannen? Nederlandse kinderen brachten tulpen en brieven bij Lourdes-grot VISIE OP TELEVISIE Storm en regen remden bezoek aan Bollenstreek Ambonezen geven teveel geld uit aan Indisch voedsel Broeders van Voorhout beginnen internaat in Friesland MAANDAG 28 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA II Advertentie! SPORT Eerste H. Communie en Koninginnefeest Een hedn-madonna, die pelgrims rond zich verzamelt, is het eerste wat de pelgrim ontwaart, wanneer hij het uitgestrekte heiligdom van de grot te Lourdes betreedt. Het is een mo dern gestileerde madonna. De haar omringende figuren rijzen tien meter hoog boven de hekken uit. De neon- buizen stralen gekleurd licht uit, blauw-wit, de mariale kleuren en geel-wit, de kleuren van de Paus. Overal in het heiligdom ziet men honderden vlaggen, lichtreclames en triomfbogen, die het feestvierende Lourdes tot een lichtfestijn maken; mep vindt er de beide kleurencombi naties onophoudelijk terug. In de massa der tienduizenden verdwijnen de 1500 katholieke arbeiders-vrouwen en de 300 andere pelgrims van de be devaart der KAB in het niet. Maar dit geldt niet voor de 218 zieke kinde ren, die met of zonder moeder, de voornaamste groep van deze bede vaart vormen. Overal waar zij in het heiligdom komen, per brancard of per wagentje, vallen zij op in de gro te massa. Deze groep van kinderen, die het leed aan den lijve ondervindt, (Van onze t.v.-medewerker) Rustig weekend. Het voorbije weekend heeft ons gespaard van op windende evenementen op het ge bied van de t.v. Zaterdag gaf net journaal een flits van de feestelijk heid bij gelegenheid van de intrede van Hilvefsums honderdduizendste inwoner en Wim lbo bracht in VPRO- verband het achtste hoofdstuk van „Pension Hommeles". Nu Annie Schmidt geen zorg meer heeft voor teksten en ideeën voor de radio-fa milie Doorsnee, kan ze zich nog meer intensief wijden aan de vormgeving van een t.v.-strip, die allengs meer gestalte krijgt. De franje gaat ver dwijnen en steeds meer komt een bepaalde strekking tot uiting. Het geen uiteraard geen afbreuk doet aan de komische verwikkelingen, die noodzakelijkerwijs integrerend deel van de vertoning moeten uitmaken. In de plaats van de afgelaste amu sementsmuziek van de Hessische Rundfunk werden enkele filmpjes vertoond: een flits van het Weens ijsballet en een Hongaarse bruiloft. Ook zondagmiddag hebben we een tijdje in buitenlandse sfeer vertoefd, namelijk door een relais van de Duitse t.v. Tennisliefhebbers en -be oefenaars hebben zich kunnen ver treden bij een rechtstreekse repor tage uit München van de interland wedstrijd DuitslandNederland. Ook onbekenden met deze taak van sport kregen wel iets te genieten, mede dank zij het deskundige commentaar van dr A. C. van Swol, welbekend van de medische praatjes, die hij nu en dan voor kijkers en luisteraars houdt. Helaas was het kijkgenpt van korte duur; de uitzending werd na melijk vroegtijdig gestaakt, want het regende pijpestelen in Beieren. Malta StoryTer aanvulling van hetgeen we reeds j.l. vrijdag hebben meegedeeld over de programma's van heden en dinsdag, moet boven dien aandacht worden gevraagd voor de film „Malta Story", over een kon vooi naar Malta, waarnaar men dins dag om negen uur kan kijken. Regis seur is Briand Desmond Hurst en een van de hoofdrolspelers is Alec Guinness, een van de belangrijke fi guren in „Brug over rivier de Kwai", waarover we in ons nummer van 19 april een beschouwing hebben gege ven. „Malta Story" is een oorlogs verhaal in de bekende routine-trant. Ze heeft suggestieve beelden, afge wisseld met, romantische scènes, waarin de typering van karakters nochtans faalt. Het geheel is ver zorgd, maar doet wat koud aan, of schoon ze wel een summiere indruk geeft van de strijd om Malta. De film, geschikt voor volwassenen en rijpere jeugd, is reeds in 1953 als Engelse productie in omloop geko men. Koninginne-verjaardag. Oud en jong kunnen a.s. woensdag opnieuw genieten van een rechtstreekse uit zending van het défilé in de tuin van het paleis Soestdijk, bij gelegenheid van het nationale feest ter ere van de verjaardag van H. M. de Konin gin. Deze uitzending is van 10.35 tot 12.15 uur. Om vijf uur wordt een en ander vertoond over de jeugdjaren van Hare Majesteit, hetgeen vooral de bewoners van Leiden zal interes seren, omdat prinses Juliana zowel in de Sleutelstad als in Katwijk een graag gezien studente was die er prettige jeugdjaren heeft doorge bracht. Om acht uur 's avonds volgt een overzicht op film van de feeste lijkheden in verschillende delen van het land. gaat veeal biddend, doch ook vaal; spelend zijn gang van het asyl naar de grot en van de grot naar de baden. De vele vrouwen, die hen langs de lijn gadeslaan, fluisteren elkaar meestal medelijdend toe, maar .de kinderen spelen voort, onbewust van de medelijdende belangstelling. Zij brengen hun bloemenhulde. Kleine bruidjes met strikken in hun haar liepen zaterdag naast de berrie, waar op een groot bloemstuk prijkte van anjers en hartensia's. Elk kind, lo pend of op een brancard, droeg een bosje tulpen. De kinderen legden daarna een grote hoeveelheid tulpen in alle kleuren aan de voet van het altaar in de grot neer. Ook legden zij honderden brieven met algemene intenties in de grot bij Maria, welke zij van vriendjes uit ons land nadden meegekregen. De zon scheen warm en langs de hemel dreven witte wolken. De zus ters, de verpleegsters en niet te ver geten de drie koks, sloven zich uit om het de kinderen naar de zin te ma ken. Zij kunnen het werk amper aan en zij aanvaarden dankbaar de hulp, die elke dag een groep vrouwen uit de bedevaart hun biedt. Onder de ve le kleintjes hebben er enkelen heim wee, maar er zijn altijd vaders of moeders, die deze kinderen weten te troosten. De liggende patiëntjes lezen, teke nen of kleuren naar hartelust, de lo pende spelen met ballen of werprin- gen, volwassenen dollen in de tijden dat zij vrij zijn, van harte met hen mee en de kinderen hebben kostelijk plezier.' Grote feesten. De reis naar Lourdes, die donderdag van Nederland uit begonnen was, is Wel lang maar gezellig geweest. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen bad en zong met de kinderen via de treinmicrofoon. Er waren zin gende zusters, declamerende of mond- harmonicaspelende patiëntjes, die een vrolijk program improviseerden. Zo trachtten zij de spanning van de ver wachting, welke elke Lourdesreis vooral voor de zieken kent, te breken. Gisteren, zondag troffen de zusters voorbereidingen voor het grote feest van vandaag, waarop mgr Jansen aan de 7-jarige Martin Vissers uit Gemert en aan Henkie Ruicher uit Rotterdam tijdens de pontificale II. Mis in de Rozenkranskerk de eerste H. Com munie zou uitreiken. In het Asyl stond reeds een feeste- Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Tulpenrally. 8.25 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstan den. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Schoolradio. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. memed. 12.33 Lichte muz. 12.50 Tulpenrally. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Viool en piano. 14.30 Wij vrouwen van het platteland. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Rëgeringsuitz.: Rijksdelen overzee. Twee Antilliaanse dichteressen, door Frank Martinus. 18.00 Lichte muz. 18.20 K.V.P., pol. caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Aktualiteiten. 20.45 Die Schöp- fung, oratorium. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II, 298 m. 700 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel en trombone. 11.30 Gram. 11.40 Alt en piano. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwru- briek. Wij bezoeken het proefbedrijf voor boerenkaas te Zegveld. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Amus. muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beurs ber. 14.00 Tulpenrally. 14.10 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Koperens. 15.25 Gram. 15.35 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.25 Caba ret 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Nieuws 19.50 Wie opent de kluis. 20.50 Hoteldoradio. 22.30 Tulpenrally. 22.40 Volksmuz. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Kamerork. en solist. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: Nationaal progr.: 15.15 16.00 Bijzetting in de Nieuwe Kerk te Delft van Prins Willem V. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Ambacht onder water. 21.00 22.30 Filmprogramma. lijk gedekte tafel voor hen gefeed. Ook bereidde de leiding van deze bedevaart, georganiseerd dóór de Centrale Reiskas der K.A.B., een grandioos Koninginnefeest voor deze kinderen in het Asyl voor. Er £Öllen feestmutsen en guirlandes' zijn, en 218 rode, witte en blauwe ballonnet jes zullen die dag in Lourdes, laten zien, dat er ergens ver in het noorden een geliefde Koningin jarig is. Nog vier dagen zal de bedevaart in Lourdes blijven, de kinderen zijn ge lukkig er hun Hemelse moedér te be zoeken. Ontroerend is vaak hun de votie en zelfvergetenheid. Niet zelden hoort men kinderen zeggen, dat Ma ria hen maar niet beter moet maken, omdat een medezieke er vaak veer er ger aan toe is. Er heerst onder de kin deren ook grote dankbaarheid ten aanzien van al de K.A.B.-afdelingen, welke deze reis mogelijk gemaakt hebben. Mgr Blom'ous over: Het werk van de blanken in Afrika Met de overweldigende meerder heid van alle stemmen op één na, heeft de Nederlandse KAJ Huub La- roche uit Born tot haar voorzitter ge kozen, als olvolger van Gerard van Bakel uit Eindhoven. De nieuwe voorzitter was reeds als secretaris werkzaam in het verbonds- bestuur. De bespreking van de inter nationale werking kreeg op deze slot vergadering een bijzonder reliëf door de aanwezigheid van mgr. J. Blom- jous W. P., aartsbisschop van Mwan- za, in wiens diocees verschillende van de uitgezonden kaj otters werkzaam zijn. Hij verzekerde de vergadering dat er natuurlijk wel aanpassings moeilijkheden geweest waren, doch dat deze zeker niet groter waren dan verwacht kon worden. Er is onder de inlandse jongens op de ambachts scholen een vruchtbaar werk verricht, wat beïnvloeding van de mentaliteit betreft. Omgekeerd meende mgr. Blomjous, dat de Nederlandse kajotters ook van de Afrikaan iets zullen kunnen leren, namelijk dat hij zijn arbeid stëèdS als een dienst aan de gemeenschap blijft beschouwen. De thans in Mwanza werkende kajotters zullen ook heb ben ervaren, aldus spr., dat de supe rioriteit van het blanke ras zeker niet meer erkend wordt. Respect kan al léén door karaktereigenschappen worden ingeboezemd.' Hoofdzakelijk auto's Ondanks storm en regen viel op de ze bollenzondag het bezoek aan de Bollenstreek toch niet tegen. Een zeer groot' aantal Duitse bezoekers is thans op geur en kleur van hyacin then, late narcissen en vroege tulpen afgekomen. D< wegen waren dan ook vooral met automobielen druk bezet. Bromfietsen, scooters en motorfietsen zag men betrekkelijk weinig. Op de Keukenhof te Lisse kwamen, evenals vorige zondag, ruim 25.000 bezoekers in 250 toerwagens en 4000 personenauto's. Ook kwam een extra trein met Franse jezoekers uit Parijs. Van de bezoekers was ongeveer 45 procent Nederlands, 45 procent Duits GEVONDEN OP AANWIJZING VAN HELDERZIENDE. Te Lemmer werd donderdagavond het zevenjarig zoontje van de familie B. Bijlsma vermist. Met behulp van de politie ging men het knaapje zoe ken, aanvankelijk zonder resultaat. De gehele avond en nacht werd er in en rond Lemmer gedregd. Teneinde raad belde men de helderziende G. Croiset te Utrecht, die mededeelde, dat het jongetje verdronken was en dat men moest gaan zoeken bij een oud gebouw, dat afgebroken en her bouwd was, vlak voor een huis met twee bomen en een nieuw muurtje. Dat oude gebouw kon slechts de oude gasfabriek zijn, die verbouwd is tot aardgasstation. Voor het huis van de directeur staan twee bomen en een nieuw muurtje. Bij het dreg gen op deze plaats vond men inder daad het lijkje van het jongetje. De groepscommandant van de rijkspolitie te Lemmer verklaarde desgevraagd, dat inderdaad de hulp van de heer Croiset is ingeroepen, echter niet door de politie doch van Aartsbisschop van Wenen in Nederland De aartsbisschop van Wenen, pri maat van Oostenrijk, dr. Franz Kö- nig zal op 9 mei een bezoek brengen aan ons land. Hij zal in de ochtend uren per vliegtuig uit Brussel arri veren. Een déjeuner zal worden aan geboden door de Oostenrijkse am bassadeur dr. G. Ahfuss. Vrijdagavond 9 mei zal de aarts bisschip in de Trèveszaal in Den Haag een voordracht houden over het onderwerp „Die Osterreichische Ju- gend voor den Toren der Kirche". Na afloop van deze lezing zal een ontvangst gehouden worden in de Oostenrijkse ambassade. Aartsbisschop dr. König komt naar Nederlanr op uitnodiging van de Vereniging Nederland-Oostenrijk en de „Verein der Osterreischer in den Niederlanden". Dr. König maakt een reis door West-Europa. De aartsbisschop verlaat Neder land op 10 mei per vlegtujg om de terugtocht naar Wenen te aanvaar den. en bestond 10 procent uit Belgen, Fransen en Zweden. De bollenstreek en ook de Keuken hof werden bezocht door een groep Italiaanse reisbureau-directeuren, door een groep Engelse journalisten en door een Italiaans télevisieteam. VOORZITTER COMITé PRO-MARIA Z. H. Exc. mgr M. A. Jansen, bis schop vdn Rotterdam, heeft tot voor zitter van het Comité Pro-Maria be noemd de z.e. heer A. A. Bot, pas toor der St. Hildegardisparochie te Rotterdam. GOUDSE VOETBALBOND. VEP won van Bodegraven 31. Na 15 minuten slaagde de thuisclub er in, uit een voorzet van de rechts buiten via een scrimmage voor het Bodegraafse doel te scoren (10). Hoewel VEP het beste van het spel had, wist Bodegraven echter na 20 minuten de gelijkmaker te scoren. Voordouw zette de bal fraai voor doel, de doelman van VEP had de bal niet klemvast en Scheer was er als de kippen bij, het leder in de touwen te jagen (1—1). Het spel raakte toen eer verdeeld, doch vijf minuten voor rust was het wederom de rechtsbuiten van VEP, wiens voorzet doel zou treffen. Kee per Beens stompte de bal juist tegen de kruising van paal en lat en ach ter zijn rug verdween het leder in de touwen (2—1). Hoewel de algemene verwachting was, dat Bodegraven het na de rust wel zou klaren, kwam het anders uit. De regen was opgehouden en de wind ging ruimen, waardoor Bode graven hiervan weinig voordeel meer ondervond. En toen kort na de her vatting VEP profiteerde van het sterk opdringen van Bodegraven en met een schitterend doelpunt van haar mid- voor de stand op 31 bracht, was hiermede het pleit vrijwel beslecht. VEP bleef agressiever spelen en bij Bodegraven zonk de moed in de schoenen. Het werd verder een gelijk opgaande strijd, waarbij beide ploe gen nog wel enkele scoringskansen kregen, doch deze niet wisten te be nutten, zodat het einde kwam met een 31 zege voor de thuisclub. Wantrouwen tegen integratie Tegenwerking is principiëel Het voorlichtingsbureau voor voeding heeft als resultaat van een enquête onder de 3500 in Nederland wonende Ambonese gezinnen, een rapport uitgebracht over de voeding en de voedingsgewoonten bij deze Zuidmolukkers. Het onderzoek dat voornamelijk gericht was op de financiële zijde van wat geleidelijk tot een probleem is uitgegroeid, is verricht op verzoek van de vereniging „Door de eeuwen trouw" naar aanleiding van de toe stand der Ambonezen in het kamp Lunetten, die representatief wordt geacht voor het merendeel van de ongeveer 70 woonoorden van Ambo nezen in Nederland, In samenwerking met de Broeders van de bisschoppelijke nijverheids school te Voorhout leeft een irtitia- tiefcomité, waarvan de heer Jac van der Werf te Leeuwuiden voorzitter ls, gedurende meer dan zes jaar ge ijverd om te komen tot een katho lieke lagere technische school met internaat in Friesland. Voor beide inrichtingen heeft Wolvega een ur gentieverklaring gegeven, op grond waarvan het ministerie van onder wijs subsidie verleent aan de school, en voor zover de draagkracht van de ouders niet toereikend is om de kos ten van het interiaat te betalen, ook daaraan. Op papier is de school klaar, zei ons de algemeen econoom, broeder Liguori van het moederhuis der Broeders te Warmond, maar in sep tember zal men in werkelijkheid statten in het parochiehuis van Wol vega. Dat zal echter een noodhuis- vesting betekenen, die reeds na een jaar door een nieuw gebouw zal worden vervangen. Deze school zal een capaciteit hebben voor 260 jon gens; het eveneens te openen inter- particuliere zijde. Naar wat de groeps- naat een opname-mogelijkheid van commandant had gehoord, kwam de beschrijving van de heer Croiset goed overeen met de werkelijke omstan digheden waarin het kind is gevon den. wijze de geraamde kosten van 1500 per leerling per jaar te kunnen financieren. Het Rijk vergoedt 70 percent in de kosten; de gemeente Weststellingwerf, waaronder Wolve ga valt, zal zich daarbij aansluiten. De opleiding zal beginnen met het eerste algemene jaar, waarna er een splitsing komt in de vakrichtingen metaalbewerken en houtbewerken in een tweede en derde jaar. Nauwelijks was verleden week een oproe tot het aanmelden van leerlingen in enkele dagbladen geplaatst, of het aantal ge gadigden bleek al bijzonder groot. Op 't internaat kunnen alleen katho lieke leerlingen worden geplaatst, op de school ->ok anderen. Als rechtsper soon treedt op de Sint Aloysiusstich- ting te Wolvega. De totstandkoming van school en internaat is uiteraard van groot be lang voor het bisdom Groningen, hetgeen dezer dagen in een rond schrijven van mgr. P. A. Nierman aan alle pastoors, schoolhoofden en arm besturen in iet noodelijke iiocees is verklaard. We vernamen nog, dat J.n het Drentse Emmen een zogenaam de streekschool in oprichting is en 30 tot 40 leerlingen. Directeur van t dat buiten het bisdom Groningen beide instellingen zal Broeder Ansel- soortgelijke lagere technische scho- mus zijn. Het kostgeld is bepaald op len bestaan te Voorhout, Leusden, ƒ500,—, een bedrag dat veel te laag Oudenbosch en Ossendrecht. Deze is, maar men hoopt op een of andereworden beschouwd als pensionaten. De sneeuw is weg, de paasdagen zijn achter de rug, de grote schoonmaak is klaar, de bomen begin nen uit te lopen en.de kranten staan vol met aan biedingen voor de zomer vakantie, Die advertenties over reizen te land, ter zee en door de lucht sluiten wel zo'n beetje aan bij onze eigen gevoelens. Thans, nu de dagen zo zichtbaar gaan lengen, zouden we eigen lijk ai best willen weten of we deze zomer in een zacht deineade boot, op een zwaar besneeuwde bergtop of aan een ver en warm strand zullen zitten. In deze tijd van het jaar is het plannen maken ge blazen en het kost vaak veel hoofdbrekens een goe de keus te doen uit de zo merhuisjes, kampeercen- tra, familiehotels, wandel tochten, autobusrelzen. INNERLIJKE VEERKRACHT NODIG. Vakantie is er voor om uit te rusten van ver moeienissen die achter de rug zijn. Er moeten in de met nieuwe indrukken en vakantie nieuwe krachten belevenissen maken het de worden opgedaan voor een mens mogelijk en gemak- volgend. jaar van hard wer- kelijk om het werk in de kéff. kleine kring van alledag weer op te nemen. De in nerlijke veerkracht, die daarvoor nu eenmaal nood zakelijk is, kan juist door een verblijf ergens anders verkregen worden. Kleine zelfstandigen. Wanneer het hierbij nu stellen heeft van werkelijk alleen maar om lichamellj- lichamelijke vermoeiennis- ke vermoeienis ging, zou het niet moeilijk zijn een vakantie werkelijk goed te besteden. Lang in bed lig gen, veel slapen en voor ae rest van de tijd in een luie stoel zitten en goed eten, zou het recept zijn, dat in zo'n geval het meest in aanmerking kwam. De vakantie is er echter ook voor geestelijke ver sen, dient men zich bij het plannen maken ook meer te richten naar het uitrus ten. Vertegenwoordigers en kleine zelfstandigen, die een heel iaar lang van de vroege ochtend tot de late ivond in touw ztjn, kun nen in hun vakantie het bc 4 wat luieren. Afhankelijk van de geld- meuwing. Wat d«t betreft, middelen kernen hier in is het soms heel heilzaam aanmerking: een bootreis, eens een poosje in een ge- een rustig pension of maar heel andere omgeving te gewoon thuis bleven. Gaat zijn. het er echter meer om, om Andere omstandigheden na de vakantie weer een voortdurende geestelijke belasting aan te kunnen, dan kan de verandering van omgeving het beste op de voorgrond worden ge plaatst. Voor mensen, die dage lijks administratieve pro blemen tot een oplossing moeten brengen, die inge wikkelde conflicten moe ten regelen. de geestelij ke vernieuwing van groot belang. Andere levensgewoonten. Een andere taal, een an der landschap, de omgang met heel andere mensen, het zien van vreemde ste den en dorpen, het kennis maken met andere levens gewoonten zijn dan dingen, die een zegenrijke uitwer king kunnen hebben. Bij het plannen maken voor de zomer dient een ieder zich zijn eigen om standigheden goed te reali seren: te licht voelt men zich na de vakantie be kocht, berooid enver moeid! Dr ALFR. BRIEDE (Nadruk verboden). Gebleken is, aldus het rapport, dat zaterdag op een persconferentie in Den Haag nader werd toegelicht, dat het aangetroffen voedingspatroon in de woonoorden over het algemeen genomen een te hoog aandeel van het beschikbare budget per gezin op eist. Ruim 75 procent (tegenover Ne derlandse gezinnen 30 tot 45 pro cent) van het inkomen, dat ligt op het niveau van een handarbeider, wordt uitgegeven aan een menu dat zoveel mogelijk het vertrouwde In donesische wil benaderen aangezien de ingrediënten, voedingsmiddelen als rijst e.d. omvatten, zijn de kosten van de dagelijkse voeding zo laag, dat het sociale gezinsleven ongunstig beïnvloed wordt. Als daar nog bijkomt, dat de woon toestand in de kampen eerst nu, met de bouw van moderne woongemeen schappen als het nieuwe kamp Ka- pelle aan de IJsel, het stadium van „vluchtelingenkamp" gaat overbrug gen, is het, volgens het. enquête-rap port, wel begrijpelijk dat er een toe stond is ontstaan, die verbeterd moet worden. De Nederlandse regering, die een verblijf van langere duur van deze ambonezen in Nederland voorziet, stuit echter op een grote weerstand van de zijde der Zuidmolukkers, wel ke zich onder andere ook getoond heeft in de geringe belangstelling voor de home-economics" cursussen in de kampen en een principiële wei gering van een groot deel van de mannen om een betrekking te aan vaarden. Hun ideaal. De Ambonezen stellen zich, aldus het rapport, in de zeven jaren van hun verblijf in Nederland, volledig in op het ideaal, eens terug te gaan naar een onafhankelijke republiek der Zuid-Molukken, waardoor zij de po gingen tot sociale lotverbetering (o.a. opneming in de Nederlandse gemeen schap) grotendeels met diep wan trouwen bejegenen. Wel is daarnaast geconstateerd, dat van de speciale faciliteiten, zoals het verschaffen van onderwijsmogelijkheden tot en met de universiteit toe, redelijk veel ge bruik wordt ^emaakt, doch dit gaat vooral voor de jongere generatie, die zich uiteraard gemakkelijker aan de situatie aanpast. De enquête-commissie is tot twee conclusies gekomen ten aanzien van de voeding, meer voor wat be treft het financiële aspect daarvan. In de eerste plaats wordt gesteld, dat het huidige voedingspatroon op de duur te kostbaar zal worden voor het gemiddelde inkomstennieveau. Vooral de kinderen in de woonoor den zullen hiervan de dupe worden. Voorts, aldus het uitvoerig toege lichte rapport, zal de voorlichting zich niet alleen moeten richten op het terrein van de voeding. Het wordt van het allerhoogste be lang geacht, dat bil de Ambonees in Nederland voldoende belangstelling wordt gewekt voor het zoeken van een oplossing ten gunste van een aan- vaardabare huishoudelijke bestiering. Hiertoe wordt deskundige leiding nadrukkelijk aanbevolen. Wilt U iets weten Vraag: Aanspreking van officieren van landmacht en marine. Antwoord: Officieren der land macht worden aangesproken met hun rang; dus luitenant, kapitein „ritmeester" bij cavalerie) of overste. Officieren der marine tot en met de rang van kapitein-luitenant ter zee, de hogste van de sub-alterne rangen, worden aangesproken met „Mijn heer". Hoofd- en opperofficleren, dus alle rangen vanaf die van kapitein ter zee (gelijk te stellen met een ko lonel bij de landmacht) worden aan gesproken met hun rang. Dus: kolo nel, generaal etc. Sub-alterne offi cieren, die het bevel voeren over een schip of inrichting, worden door op varenden of in de inrichting geplaat sten aangesproken met „comman dant".

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9