Start aan de Gjatpjeniattye te Ateardivijk Tiende Tulpenrallye startte met 213 van de 221 teams R.K.A.V.V. hlopte Vriendenschaar met 5-1 Nederlands zaterdagelftal met 2-0 van het Franse won M. a> d. ffierg, 50 jaar pikeur MAANDAG 28 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De foto laat zien hoe de Nederlanders W. J. Tak en W. C. Niemoeller als eersteh startten met hnn Mercedes. Na de groep Londen zijn zaterdag avond ook de deelnemers aan de tiende Tulpenrallye. die Noordwijk, Hamburg, München. Brussel of Parijs tot start plaats hadden gekozen de tocht, die hen naar de Nürnburgring zou brengen be gonnen. In Noordwijk, waar 151 équipes start ten. was het een ongekende drukte. Hon derden toeschouwers stonden enkele uren lang te kijken hoe de sportcom- missaris van de K.N.A.C., de heer J. H. van Haaren, wagen na wagen goede reis wenste. Als eerste ging dan der traditie getrouw zouden wij haast zeg gen, de zilvergrijze Mercedes 300 SI. van Hans Tak. Ook nu zagen de hon derden, die voor hotel Huis ter Duin regenvlagen en koude trotseerden, vele bekende sterritrijders vertrekken, zoals de Nederlanders Koks, Gorris, Quant, Barendregt, de ex-motorrenner Priem Rozenberg, Piet Jétten, Louis v. Noord wijk. ook al een bekend motorrenner, en de winnaar van de zuinigheidsrit Maus Gatsonides. Ook de meeste buitenlandse cracks hadden Noordwijk aan Zee als start plaats gekozen. Nancy Mitchell, de heer en mevrouw Carstedt, in 1957 de beste geklasseerde buitenlandse équipe, Ian Appleyard, winnaar 1951. Ann Hall. winnares van de Coupe des Dames van de negende rallye, Bill Btnks, de Britse Sunbeamrijder, Pat Moss, de charmante zuster van de bekende Stirling Moss, vader en zoon Brooks, winnaar in 1956, madame Blanchoud, de winnares van de damcsprijs van de Rallye van Monte Carlo, zij allen vertrokken uit Noord wijk. Vrijwel tegelijkertijd werd ook in München, Brussel, Hamburg en Parijs gestart, waar respectievelijk 3, 7, 27 en 6 équipes de tocht begonnen, zodat het organisatiecomité zaterdagavond laat in Noordwijk tot de conclusie kwam, dat 213 teams de tocht naar de Nürnburg ring waren begonnen, 196 van hen wa ren wedstrijders en 17 waren deelne mers, die hadden ingeschreven voor de rallyeklasse. Al op de Nürnburgering moesten de deelnemers in de wedstrijdklasse de eerste en de tweede klassementsproef afleggen. De eerste ging over 6700 m., de tweede over 9500 m. Het systeem, dat in deze 10e Tulpen rallye wordt gevolgd, is het oude maar nu geperfectioneerde systeem van de winstpunten. De équipes zijn hiervoor, naar cylinder-inhoud en wa gentype, ingedeeld in twaalf klassen. De deelnemer, die in zijn klasse de beste tijd in de eerste klassementsproef maak te, kreeg 10 winstpunten, de op één na snelste rijder 8 enz. Nummer vijf kreeg derhalve nog twee punten; de lager ge plaatsten kregen in het geheel geen winstpunten. Hetzelfde geldt *in principe althans voor de andere negen proeven, al leen wordt nog rekening gehouden met de moeilijkheid van elke proef. Zo krijgt bijvoorbeeld nummer 1 in de tweede proef 15 punten. Onder de twaalf teams, die in hun klasse de beste prestatie leverden in de eerste klassementsproef, en derhalve 10 winstpunten behaalden, waren de Ne derlanders B. H. TerlighJ. Martens Fit 500 en W. J. Tak—W. C. Niemoel ler, Mercedes 300 SI. Zij wonnen ook in de tweede klassementsproef. Sneeuw ln de Vogezen Hans Taks stem klonk lang niet vrien delijk zondagnacht toen hij uit Luxem burg een telefoongesprek voerde met de centrale post van de Tulpenrallye in Noqrdwijk. En de man uit Bentfeld had 'aar ook werkelijk alle reden voor. Tot zijn schrik en verbazing kon hij in het holst van de nacht geen controlepost vinden in de hoofdstad van het Groot hertogdom. De officials in Noordwijk waren er aanvankelijk heilig van over tuigd, dat de 3 liter Mercedes wel weer wat hard gereden zou hebben, en dat een voorsprong op het tijdschema de oorzaak was van alle moeilijkheden. Eén blik in de papieren wees echter uit, dat de Nederlandse éqiuqpe ditmaal keurig op tijd was. toen werd men ook op de centrale post een tikje wit om de neus. De oplossing van het raadsel was heel simpel: de automobielclub van het Groothertogdom was finaal verge ten de nodige maatregelen te treffen. Dank zij de bereidwilligheid van en kele Luxemburgers konden te elfder ure grotere moeilijkheden worden voorko men. Tak kon zijn weg vervolgen, zon der het risico van een gemiste controle. Trouwens, moeilijkheden zijn troef dit keer. Piet Nortier meldde zondagmor gen bijvoorbeeld dat de Route des Crêtes in de Vogezen, dicht bij Gerardmer, onbereikbaar is wegens hevige sneeuw- vaL En wanneer Nortier vindt, dat een weg voor zijn rallye-karavaan niet bruikbaar is, dan kan men er heilig van overtuigd zijn, dat het beter is, dat die weg niet in de route wordt op genomen. Maar al te graag stuurt de actieve wedstrijdleider zijn sterritrijders immers langs wegen, die deze benaming maar nauwelijks verdienen. Met spijt in zijn stem zei hij het: „De route moet maar over achttien kilometer worden omgelegd". Dubbele spijt toon de Nortier, toen hij hoorde, dat ook een van de tien speciale étappes hier door moest vervallen. De rallye dreigt moeilijk te worden. Ja zelfs heel erg moeilijk. Zelfs de aan looproutes, bij voorgaande ritten niet veel meer dan een formaliteit, hebben dat al aangetoond. Dertien équipes heb ben in dit eerste deel van amper 500 kilometer, waarin bovendien het groot- toeristische element sterk overweegt, de strijd al moeten staken. Niet slechts de mindere goden viel dat lot ten deel, ook de Porsche van Van Yperen—dr. ir. J. Th. Quant en de Ford Zephyr van Ann Hall, winnares van de Coupe des Dames in 1957, be hoorden tot die dertien. De Goggomobll van Berghuis sloeg in de eerste klassementsproef over de kop, daardoor werd de heer M. S. Berghuis helaas gewond. Hij moest met een ge broken been en een hoofdwond naar het ziekenhuis in Adenau worden vervoerd. Eerder al was de AC Bristol van de Engelse dames J. M. Sunley en M. Sun- ley van de weg geraakt. Dat gebeurde een viertal' kilometers voor de NÜrburg- ring waar de rijdster te laat bemerkte, dat de weg verraderlijk glad was ge worden. Met lichte verwondingen wer den zij overgebracht naar het tribune- hotel op de Nürburgring. „De nacht der verschrikkingen" Van het Westduitse circuit ging het, in de vroege ochtend, via Saarbrücken en Giromagny naar Champagnole. In middels was het uitvallersaantal geste gen tot 25 (21 wedstrijrijders en vier rallye-klassers). Daar in de Vogezen werden de lampen ontstoken voor de tocht naar Valence. Maar voor het zover was, kwam dan eerst zoals het in rallye jargon heet, de „Nacht der verschrik kingen", een tocht van zo'n vijfhonderd kilometer met weliswaar slechts één klassementsproef, doch ook een tocht niet vier speciale étappes, die samen een lengte hebben van meer dan tweehon derd kilometer. NEDERLANDS ELFTAL (ONDER 23) TEGEN SCHOTLAND. Het Nederlands elftal (onder 23 jaar), dat woensdag om half drie in het Olympisch Stadion te Amster dam tegen Schotland speelt is als volgt samengesteld: Doel: Bals ('t Gooi) of Van Hees- wijk (Blauw Wit). Achter: NN, en Kraay (DOS). Midden: Krui ver (PSV), Schilder (Sparta) en Fransen (GVAV). Vóór: Coenen (MVV), Rutten (M W), Janssen (Stormvogels), Groot (Stormvogels) en Bouwmeester (NAC). Reserven: Lugten (NAC), Seelen (VW) en Burgerhof (BW). De rechtsback zal later bekend worden gemaakt. De samenstelling van het Neder landse amateurelftal wat woensdag te Dublin tegen Ierland uitkomt is ais vólgt: Doel: Koers (Tengelo). Achter: Van Bruggen (DFC) en De Groot (Hermes DVS). Midden: Stalman (Rapid JC), Blom (WW) en Van Gemert (Rapid JC). Vóór: Allart (Neptunus), Verha gen (Quick Nijmegen), N.N., Lenz (Rapid) en de Kreek (Feyenoord). Reserven: Wetzels (Maurits), Claus (Helmondia '55), Timmer (Emmen) en Krayer (ZAC). De middenvoor zal later worden aangewezen. VUCBLAUW ZWART 0—0 De laatste competitiewedstrijd heeft het Wassenaarse Blauw Zwart toch nog een punt opgeleverd, al was dat punt dan niet meer nodig om het tweede klasserschap te behouden. Er is over deze wedstrijd weinig te vertellen. De spanning ontbrak ge heel en geen van beide ploegen kwam tot doelpunten. VUC toonde zich aanvankelijk de sterkste ploeg, maar de Wassenaarse achterhoede hield de gelederen goed gesloten. Bij Blauw Zwart had Bert Jansen de plaats ingenomen van Harry Wil denberg, die geen vrij had kunnen krijgen van militaire dienst. Jansen maakte een goed debuut De voor hoede van Blauw Zwart was ietwat verzwakt doordat Leo van Rhijn zijn dag niet had. Na de rust kreeg Blauw Zviart de wind in de rug en daardoor kwam de ploeg wat meer in de aanval. Maar tegen de VUC-achterhoede was niets in te brengen en tot doelpun ten kwam het niet. Het Nederlands zaterdagelftal heeft zaterdagmiddag in het gemeentelijke sportpak te Zwolle voor ruim 10.000 toeschouwers een 20 zege behaald op de Franse zaterdagploeg. De wed strijd werd gespeeld voor het z.g. drie- landentournooi om de „Challenge Fernand Canelle". De Nederlanders (in oranje shirt) startten tegen hun technisch betere tegenstanders met een vlot offensief en vooral hun middenv. Harm Dalf- zen onderscheidde zich met enkele goede schoten van grote afstand. Frankrijk herstelde zich evenwel snel, maar de voorhoede hield de vaak uitstekende combinatie te kort en miste bovendien bekwame schut ters. Ook de pittige Nederlandse voorhoede slaagde er in de eerste helft niet in te scoren. De tweede helft begon opwindend. De Franse rechtsbinnen Fabre kreeg voor open doel een prachtige kans, maar faalde. Onmiddellijk daarop scoorde zijn Nederlandse collega Nieuwstraten op prachtige wijze, maar scheidsrechter Horn keurde het doelpunt terecht wegens buitenspel af. Maar Nederland hield vol en na elf minuten werd tenslotte een 10 stand bereikt. De ijverige linksbin nen Kerkdijk gaf een lange pass door het centrum, waarop van Dalf- zen goed reageerde. Listig stapte de middenvoor over de bal heen en ontdeed zich daarmee niet alleen van beide achterhoedespelers, maar bracht bovendien doelman Coutant uit ba lans. Een hard schot besloot deze fraaie actie: 10. Een fel offensief van de Fransen volgde, doch het werd bekwaam gepareerd door de Nederlandse ach terhoede, waarin vooral doelman Woudstra voortreffelijk werk liet zien. Scheidsrechter Horn maakte tenslotte aan alle onzekerheid een einde door in de 33ste minuut aan Nederland een strafschop toe te ken nen toen de doorgebroken Kerkdijk ten val was gebracht. Dalfzen vol trok het vonnis: 20. Het Nederlandse zaterdagelftal, dat zaterdag 3 mei a.s. te Antwerpen te gen het Belgisch zaterdagelftal in het veld komt, is als volgt samenge steld: Doel: Woudsma (DES). Achter: Van der Vuurst (IJssel- meervogels) en Kriek (Huizen). Midden: Aandewiel (Quick Boys), Van der Schee (Spjjkenisse) en Van Duyn (Quick Boys). Vóór: Schot (Zwartwit '28), Nieuw straten (Zwartwit '28), H. van Dalf zen (Genemuiden), Kerkdijk (Spar ta, Enschede), H. K. van Dalfzen (Genemuiden). Reserven: M. ten Donkelaar (Spar ta, Enschede) en De Graaf (IJssel- meervogels). Culemborgse aanval zonder schot De wedstrijd tegen de Culemborg se Vriendenschaar is in het voordeel van RKAVV geëindigd. Gezien het spel ver loop was deze overwinning verdiend. Alleen voor de rust waren er meerdere malen momenten dat de gasten overwicht hadden maar daarna gaf RKAVV toch de toon aan. RKAVV trapte af en hoewel zij de wind in de rug had en enige mislukte aanvallen deed, namen de gasten toch het spel in handen. Vlotte combina ties brachten aan de Vriendenschaar meerdere prachtige kansen maar door de slechte schotvaardigheid van de Culemborgse voorhoede en het als steeds actieve optreden van keeper van BTecht gingen deze teniet. RKAW kwam vervolgens meer in de aanval. Er kwam meer spanning. De bal bleef rond het doel cirkelen. Invaller van Leeuwen plaatste de bal midden voor de doelmond. Midvoor van der Sman liep toe en scoorde het eerste doelpunt 1-0. De gasten kwamen toen herhaal delijk sterk opzetten zodat doelman Van Brecht het wel eens zwaar te verduren kreeg. Hij wist zich echter te handhaven. Vooral tegen het ein de van het eerste deel scheen het dat Vriendenschaar de achterstand zou inlopen maar de verdediging van RKAW gaf geen kans. Na de pauze was het al dadelijk corner bij Vrien denschaar. Van Oosten was danig in actie maar het gelukte niet door een haag van Culemborgse benen heen te kcimen. Vriendenschaar bouwde eni ge aanvallen op waarna RKAW weer aan bod kwam. Door goed sa menspel kreeg Van Oosten 'n pracht kans (2-0). Voor de gasten was dit aanleiding om er een schepje op te doen maar ook nu weer waren haar goede schutters zoek. Het ging óf over óf naast. Na een doelschop bij de gas ten ging RKAW met de bal voor waarts en door goed plaatsen kreeg Van Oosten weer 'n kans die hij goed benutte (3-0). Wat Vriendenschaar daarna ook ondernam, zij kon zich niet meer onder de druk uitwerken. Haar doelman Blijen/berg kon het nog even klaren maar een geheel onver - wachts schot van v. d. Lubbe op een 20 meter afstand, was zo goed gericht dat hij er niet aan kon tippen en zo werd de stamd 4-0. Enige corners bij Vriendenschaar bleven zonder resultaat. Ook bij RKAW vielen enige hoekschoppen welke geen verandering ln de stand brachten. Vijf minuten voor het ein de zette RKAW haar laatste aanval op, weer corner. De bal kwam na een omweg voor het doel. Blijenberg liep uit maar miste waardoor van Oosten op enige meters vain de doellijn niet veel moeite had o.m de bal door een lichte tik over de lijn te schieten. Met In verband met het feit, dat h(J 50 jaar pikeur is, werd de heer J. M. van den Berg zondagmiddag op de renbaan te Duindigt gehuldigd. De foto laat xien hoe hem een televisie- ontvanger werd aangeboden door J. H. W. Pasman (rechts) algemeen voor zitter van de „Nederlandse Draf- en Rensport". Links staat de vooraltter van de pikeursvereniging, de heer W. H. Geersen. de 5-0 stand vond RKAW het wel letjes waarvc/i de gasten gebruik maakten om nog een laatste poging te wagen en hiermede hadden zij suc ces. Een vlugge doorloopbal beland de voor het doel van RKAW waar midvoor van Zanten gereed stond om nog op het nippertje de eer te red den, 5-1. HW—WASSENAAR 1—2 Keeper Hopman keerde penalty Door een kleine overwinning, in een spannende strijd op HW be vochten, heeft Wassenaar zijn plaats in de tweede klasse kunnen behou den. Voor de rust genoot Wassenaar het voordeel van de krachtige wind, maar de nogal onsamenhangende voorhoede zag geen kans dit voor deel in een doelpunt om te zetten- Na ruim een half uur spelen kwam HW wat meer in de aanval en met meer succes: een kopbal verdween onhoudbaar in het Wassenaarse doel (1—0). De tweede helft begon met een enthousiast Wassenaar-offensief, dat na vjjf minuten resultaat opleverde: een voorzet van Pieters werd door Uittenbogaard keurig ingeschoten (11). Wassenaar bleef in de aanval en via prachtig solospel wist Piet. Remmerswaal zijn club de leiding te bezorgen (12). Wassenaar trok zich daarna in de verdediging terug. Wel kwam het doel der groen-witten on der zware druk te staan, maar het lukte toch telkens weer, het gevaar te keren. Eén keer kwam de Wasse naarse zege in groot gevaar, toen HW een strafschop te nemen kreeg. Doelman Hopman wist de bal echter uit de uiterste hoek te werken. het rolt beter het plakt beter het brandt beter DAAROM is Mascotte 3 x beter lAaverieiiuej VVSB kon TIJBB niet stuiten (3-1) Een enthousiast spelend TYBB, voor welk elftal de kampioenstitel nog in het verschiet ligt, heeft gister middag voor eigen publiek verdiend gewonnen van de Bavoploeg. De als meestal in goede vorm spe lende Bavo-verdediging kon niet be letten, dat na 20 minuten de Haar lemse middenvoor een pracht voor zet van de snelle linksbuiten met een harde kopstoot van korte afstand de eerste van de drie goals achter P. Peeters plaatste. Wel kreeg de WSB-voorhoede enkele goede kansen een schot van A. Groot na een trekbal van Nic. Duivenvoorden ketste van de onderkant van de lat terug in het veld maar over het algemeen vormde deze linie, waarin 2 invallers stonden opgesteld, wel het zwakste deel van de Bavo-ploeg. Na rust, toen WSB met tegen wind speelde, vlotte het iets beter, maar TYBB kon na 10 minuten de voorsprong tot 2—4) vergroten. Twintig minuten na rust plaatste J. Nederstigt een voorzet scherp in de Haarlemse doelmond en met ver eende krachten verdween de bal achter de reserve TYBB-doelman. Een misverstand tussen Cor en Piet Peeters was de oorzaak van het der de Haarlemse doelpunt. LUGDUNUM—LAAKKWARTIER. 2—4. Doordat het onze stadgenoten aan de nodige vechtlust ontbrak en Laak kwartier zich evenmin van zijn beste zijde deed kennen werd het speciaal voor rust een uiterst saaie vertoning. Wel waren de aanvallen van de kam pioenen beter van opzet, het binnen- trio scheen de kansen niet te willen benutten en zo zagen wij eerst de midvoor, alleen voor de keeper, te zacht inschieten, om even later een strafschop te missen. Toch gaf dit de thuisclub niet de nodige steun en en kele sporadische aanvallen gaven de Laakkwartier achterhoede niet de minste moeite. In de tweede helft pakten de gas ten de zaken beter aan en vrij spoe dig was de stand 01. Wel bracht de Roo de partijen op gelijke voet (11), het vuur de thuisclub bleef gedoofd. De kampioenen scoorden vlug achter elkaar twee doelpunten (13) en ondanks Lugdunum nogmaals de ach terstand kon verkleinen (23), zat er voor de thuisclub toch geen winst in. Laakkwartier liet nog even goed spel zien en bracht de stand op 24, waardoor voor de Kikkers de degra datie een feit werd. WP—ROODENBURG 0-2 Op een slecht terrein en met een tikkeltje zenuwen in de benen, werd het voor onze stadgenoten een uiterst lastige wedstrijd, die feitelijk pas in de laatste miniuten werd beslist. De eerste aanvallen waren voor de thuisclub en enkele hachelijke mo menten voor het Roodenburgdoel de den het ergste vrezen. Gelukkig kon den de Leidse Houtbewoners «zich langzamerhand wat loswerken en juist na een half uur gaf Guldemond zijn club de leiding (0-1). Ook de tweede helft begon met een sterk aanvallend WP, waarbij de druk op het Rooden burg-doel slechts met de grootste moeite kon worden afgeslagen. Beide ploegen deden ver volgens hun best een wijziging in de stand te verkrijgen; echter bleef het bij pogingen zonder doelpunten. Ein delijk in de laatste minuten, kwam de beslissing en bij een goed opgezette aanval kwam de bal bij Guldemond, die onder groot enthousiasme geen fout maakte (0-2), waarmede een verdiende overwinning werd be haald. Alphia leed in Delft zware 6-2 nederlaag Alphia is zondag er niet in ge slaagd een eervolle wedstrijd te spe len tegen DHL (Delft). Het was ook een weinig fraaie match. De voor hoede presteerde weinig, de achter hoede beging fout op fout, de strijd lust ontbrak en het enthousiasme ook bij de thuisclub liet enige tijd op zich wachten. Alphia had bij het begin de sterke storm tegen. Heel even na de aftrap toonde Alphia een vlotte combina tie langs de grond, maar de Delftse verdediging stuitte de opmars. Ook de Delftse aanvallen werden door de Alphia-defensie, met Thomasse als de favoriet, vroegtijdig tot staan ge bracht. De DHL aanvallen werden veelvuldiger en na 10 minuten ging het eerste schot van de gastheren van dichtbij het Alphia-doel in (10) De Alphia-spelers S. Bouthoorn en Van Egmond waren van goede wil, doch vonden hun vorm niet. Intussen vond DHL nogmaals het andere doel (20). Weldra volgde een derde doelpunt toen de bal, door de strke wind neergedrukt, over het hoofd van de Alphia-doelman in het doel belandde. Dweelaard bracht de bal door een voorzet voor het DHL-doel waarna het leder in het doel werd gedrukt (31). Twee minuten na de hervatting speelde Uithol zo nonchalant op zijn doelman terug, dat de snel reage rende DHL-linksbinnen weinig moei te had Kramer kansloos te passeren (41). Toen men in de Alphia-ver- dediging het aanvallen aan elkaar overliet, was het spoedig 5—1. Er kwam iets meer geestdrift in de Alphense gelederen, maar een over wicht werd niet bereikt. Ook Van Laar bood hiertoe geen kans door dat hij de bal te vaak bij zich hield. De aanvaHen van DHL waren veel gevaarlijker. Van Fgmond verklein de de achterstand (5—2), maar deze werd kort voor het einde weer ver groot: 62. WARMUNDA—TEYLINGEN 3—1. Warmunda stond een speler aan Teylingen af! In het kader van de „bollencompe- titie" speelde Warmunda een wed strijd tegen Teylingen, welke club slechts 9 spelers in het veld bracht en hierin vond Warmunda, altijd spor tief, aanleiding een speler aan Tey lingen af te staan, die ook nog het genoegen smaakte voor Teylingen een doelpunt te scoren. Het was een aardige, doch vooral sportieve wed strijd, waarin Warmunda wel het grootste gedeelte van de strijd domi neerde. Door doelpunten van Huls, Sikking en Montagne wist Warmunda deze wedstrijd te winnen met 3—1, waarbij zoals reeds gezegd Joop Hulst het tegenpunt wist te scoren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8