Het zou onverstandig zijn de medewerking der socialisten aan de regering tegen te gaan PROF. ROMME OP DE PARTIJRAAD £B§»^| Nieuwe te Noordwijk geïnstalleerd Ned. Hockey elftal behaalde verrassende 2-1 zege op Duitsland Ned. dameshockeypioeg klopte de Duitse met 3-0 MAANDAG 28 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 .Onaanvaardbaar" niet overdrijven In de vergadering van de Partij raad van de KVP heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter van de ka tholieke Tweede-Kamerfractie zijn rede gehouden ter voorlichting om trent de staatkundige toestand en het parlementaire werk. Hij merkt op dat de stembus der democratie van de vorige maand heeft gezorgd voor een paar verras singen op poten. De verkiezingsuit slag heeft een schokwerking gehad bij de socialisten en de liberalen. De heer Oud heeft te kennen gegeven: „Als wij kunnen zullen wij mede regeren". Een mededeling, die niet te laat komt, zegt spreker ironisch, opmerkende, dat de heer Oud zich vroeger heeft uitgesproken voor een kabinet onder een socialistische sig natuur met de liberalen en zonder de katholieken. Bij de schok werkte de groeikracht van het stekje van de pacifistisch- socialistische partij. Een ander beeld van de schokwerking was de on barmhartige tentoonstelling van de doorbraak in haar hemd. Voor ons was dit geen verrassing, aldus prof. Romme. Het verrassende is wel dat men poogt het schamele beeld te verhullen door er een ander hemd overheen te hangen. Wie WD-er wil zijn, moet van be. paalde geestelijke structuur zijn: hij moet vrijzinnig zijn, anders hoort hij er niet thuis. Botsingen en samenwerking De opvattingen van de heer Oud en van de heer Vermeer zijn onver, enigbaar betoogde de heer Romme. Met de Partij van de Arbeid hebben we in de Kamer nogal eens een bot sing, zegt hij ,een omvangrijke op somming daarvan gevende. Daar staat tegenover, dat wij elkaar ook nogal eens hebben gevonden met als gevolg dat een crisis in het kabinet Drees is voorkomen. In dit verband bespreekt de heer Romme de kwestie van het enige malen uitspreken van het onaan vaardbaar door de regering, waar over de kring Amsterdam een schrij ven aan het partijbestuur had ge zonden. Het bezwaar ter zake leeft niet alleen bij de KVP, gelijk blijkt uit een publikatie in het dagblad „Trouw". Sinds oktober 1956 heeft van de zijde der regering in de Tweede Kamer negenmaal het ..on aanvaardbaar" geklonken. Die geval len moeten gesplitst worden: in een groep zijn te vatten de gevallen, waarin er verband bestaat mee een kabinetscrisis, in een andere groep behoren de gevallen, waarin ge dreigd wordt met intrekken van een wetsontwerp. Het „onaanvaardbaar" met als inzet intrekking van een wetsontwerp staat naar de mening, van de heer Romme buiten de aan hangige kwesties. Een zodanige on- aanvaardbaarverklaring is viermaal voorgekomen en spreker ziet geen redelijke mogelijkheid tot beden king. Het „onaanvaardbaar" met een crisisdreiging op de achtergrond heeft vijfmaal geklonken. In het geval van de 'huurwet was naar sprekers opvatting het gelijk ten volle aan de zijde van de rege ring, omdat er bij de kabinetsforma tie overeenstemming over deze aan gelegenheid was bereikt. Dit was niet het geval ten aanzien van de be stedingsbeperking en de daarmee samenhangende maatregelen ten aanzien van de landbouw. De me ning, dat op deze wijze de politiek was doodgedrukt is niet gegrond en schromelijk overdreven. Toch is er een teveel aan onaanvaardbaarver klaringen en elk teveel is een ern stige zaak. Herinnerend aan wat de voorzit ter van de A.R.-party verleden week heeft gezegd op een vergadering van het convent van die partij, zegt de heer Romme het van harte met hem eens te zijn voor wat betreft de goe de relaties tussen de protestants- christelijken en de katholieken in het politieke vlak en in zoverre dr Berghuis meent, dat er een protes tants-christelijke eenheid moet ko men, die de KVP in grootte veel meer nabij zou komen. Met betrekking tot de juiste koers bepaling, zoals de heer Berghuis die aangaf, zegt spreker, dat deze z.i. aangevuld moet worden met de gedachte, dat de burgers het van el kaar moeten hebben. De koers moet gericht zijn op zelfverantwoordelijk heid en mede-verantwoordelijkheid Gestreefd moet worden naar oprui men van tegengestelde belangen groepen. Spreker vraagt: zullen de socialisten deze koers niet kunnen maken? Het zou z.i. in hoge mate te betreuren zijn als dat niet het ge val zou zijn. Hij zou niet graag afgaan op een liquidatie van de medewerking der socialisten aan de regering. Mocht het anders lopen dan zullen we die situatie niet schuwen, zegt prof. Romme, maar dat is iets anders dan er op afgaan. Dat zou onverstandig en niet in 's lands belang zijn. Met betrekking tot de kwestie der bezitsvorming zegt spreker te willen betalen een prijs van geleidelijkheid, maar niet een prijs van stilstand. Hij merkt op, dat het departement van de heer Hofstra ook medeverant woordelijkheid heeft voor de bezits vorming. In minister Struycken er. staatssecretaris Schmelzer heeft spreker alle vertrouwen, maar het vertrouwen in voldoende kabinets medewerking wordt langzaam aan meer en meer op de proef gesteld. Vervolgens gaat de heer Romme nader in op de internationale en supra-nationale samenwerking. T.a.v. Benelux betoogt hy o.a., dat er een regeling nodig is welke de waarborg inhoudt, dat de mening van de interparlementaire raad bij de oor deelsvorming van het nationale par lement ernstig medespreekt. Nadruk kelijk stelt prof. Romme, dat men noodzakelijk naar éénwording van Europa toe moet. Gestreefd dient te worden naar een rechtstreeks ge kozen Europees parlement. Studeert u laat?.... „Besteedt den dieren Tijd bi' da«cn bij „achten, TcrwijJ gij jong c„ jn uw krachKn En onversleten zijt" dichtte Huygens Héérlijk dan zo n kostelijk-verkwik- CndC KlnS-pepermunt bij de studie- tussen optochten jaartallen en ontel- are vr«mde woordjes in!.... de natuurlijke verkwikking j De bijeenkomst, georganiseerd door het Nederlandse Kapittel van de Confrérie de la Chaine des Rótis- seurs, is zaterdagavond besloten met een feestelijke bijeenkomst in het Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee, waar bijna vijftig nieuwe leden wer den geïnstalleerd, onder wie de Brit se ambassadeur in Nederland, sir Paul Mason, en de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr J. Klaasesz. Vervolgens bood de ambassadeur een cham pagne d'honneur aan en werd een grand diner aangericht, verzorgd door maitre rótisseur W. Tappen- beck. Aan een dergelijke maaltijd, die een gesloten karakter draagt, wordt door de rótiseurs niet gesproken of gerookt, om de gerechten beter tot hun recht te doen komen. Na in 1248 in Frankrijk te zijn op gericht als het Gilde der Ganzenbra- ders had de confrérie een roemrijke geschiedenis. Aan het einde der acht tiende eeuw werden de broeder schappen evenwel opgeheven en het duurde tot Pasen 1950 er gastrono men en bedrijfsgenoten besloten de I confrérie weer tot bloei te brengen. Eerste vereiste voor het lidmaat schap is, dat men thuis een braadspit heeft. Champagne D$ heer T. M. H. van Waveren, di recteur van Keukenhof, die later op de avond werd geïnstalleerd als offi cier, eerde de voorzitter van de con frérie, dr Charles Guebel, door aan een nieuwe tulpensoort diens naam BIJZETTING VAN PRINS WILLEM V. Ofschoon de bijzetting van het stoffelijk overschot van prins Willem V, op dinsdag 29 april in de konink lijke grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft, een sober karakter zal dra gen, zal zij, met de koningin en de prins, tevens door een groot aantal autoriteiten worden bijgewoond. Hun zal na afloop van de plechtig heid door het gemeentebestuur van Delft in de zalen van het stedelijk museum ,.Het Prinsenhof" een thee worden aangeboden. EXPORT-STOP KROPSLA BELGIë-LUXEMBURG. Met in gang van 29 april a.s. zal de export van Nederlandse sla naar Bel gië en Luxemburg worden stopgezet. De laatste dag van inklaring is 28 april. De aanvoeren van sla op de Ne derlandse groenten veilingen zijn op het ogenblik vrij groot. Er is steeds sprake van een vlotte handel. De A- kwaliteit wordt de laatste dagen ver kocht voor prijzen van 12 tot 16 cent per kdop. De B-kwaliteit noteerde 8 13 ct. per krop. Er is voorts een vlot te export naar West-Duitsland en i; mindere mate naar Engeland. Ook het binnenland neemt goed af. Mieuute faaedvcA en een nieuwe tulp. Op vrijdag 25 en zaterdag 26 april heeft de „Confrérie de la Chaine des Rotisseurs" te Noordwijk aan Zee een „Grand Chapitre des Tulipes" gehouden, waarbij zaterdag oon. plechtig nieuwe leden werden geïnstal leerd. Deze foto laat zien hoe tijdens deze bijeenkomst in Noordwijk de heer T. M. H. van Waveren, president van de „Keukenhof" (rechts) met champagne een tulp doopte, welke is genoemd naar dr Charles Guebel, de president van de Confrérie, die de bloemen in de arm houdt. Tweede van links de heer B. D. Proos Hoogen- dïjk, baljuw voor Nederland van de Confrérie. Vijf gewonden bij autobotsing Vijf personen zijn zondagavond ge wond bij een autobotsing op de Haagseweg ter hoogte van de Schip- holweg. De botsing ontstond, toen een met een snelheid van 120 km. rijdende Mercedes, die uit de richting Den Haag kwam, tijdens het passeren van een wagen, een tegenligger, die op de verkeerde rijbaan reed, ramde. De bestuurder van de Mercedes, de par ticuliere chauffeur V. kwam met de schrik vrij. Zijn werkgever, de heer L. P. H. en diens echtgenote en de drie inzittenden van de tegenligger, de heer H. F. uit Den Haag met vrouw en dochter, moesten met ver wondingen naar het Wilhelmina Gast huis in Amsterdam worden overge, bracht. De heer F. was ter hoogte van de Schipholweg op de Haagseweg gereden en had niet gemerkt, dat hij op de verkeerde rijbaan terecht was gekomen. Beide automobielen werden zeer ernstig beschadigd. te verbinden. Terwijl dr Guebel een ruiker in de armen hield, bespren kelde de heer Van Waveren de bloe men met champagne. Hierna volgde de installatie. De burgemeester van Noordwijk, mr. Van Berckel, werd in het „Kapittel" van de „Chaine des Rotisseurs", dat te Noordwijk werd gehouden, tot officier benoemd. Prachtig afscheid van Loggere Het Nederlands hockey-elftal heeft het interlandseizoen afgesloten met een verrassende 21 zege op West- Duitsland, behaald'in een merkwaar dige wedstrijd. Voorop dient te worden gesteld, dat een overwinning op een zo sterke ploeg als het elftal van West-Duits land een prachtige prestatie is, maar daar tegenover staat het feit, dat niet de sterkste ploeg heeft gezegevierd. Onverdiend is een groot woord; de doelpunten beslissen nu eenmaal en de beide Nederlandse treffers waren voortreffelijke resultaten van voor treffelijke acties. Maar na afloop was het oordeel eensluidend: de Duitsers speelden technisch beter hockey en gezien de krachtsverhouding in het veld was een gelijk spel beter ge weest. Het door ongeveer 5500 toeschou wers omzoomde veld was door de ve le regens pas in de rust werd het droog zacht en stroef geworden. Het was verre van plezierig om onder deze omstandigheden te moeten spe len. Voor de oranjeploeg was dit ter rein evenwel een bondgenoot, want het staat vast, dat het Duitse speltype op een droog en snel veld heel wat beter tot zijn recht zou zijn gekomen. De Duitsers klaagden over het klef fe, zuigende veld en zij toonden zich bovendien ontevreden over de leiding van de Belgen Massar*. en Van Ele- gem, die nu eenmaal niet toestonden, dat de gasten na rust meer en meer van hun lichaamskracht gebruik gin gen maken. De Duitse spelers, die over zulk een uitstekende stick- en looptechniek bleken te beschikken, hadden er ech ter beter aan gedaan de Oorzaak van de nederlaag in eigen gebreken te zoeken. Zij begingen n.l. de fout te volharden in het korte „Brits Indische spel" met kort tikjes en schuivende passé en dat is een speelwijze, die op een drassig, langzaam veld eenvoudig geen succes kan hebben. Wanneer men de strijd dus analyseert op de toegepaste tactiek, dan luidt de con clusie, dat de overwinning van Neder land, dat voortdurend de lange pass in het spel bracht, ruimschoots is ver diend. Toen Dick Loggere na afloop op de schouders van zyn ploeggenoten van het veld werd gedragen, was dit niet alleen gebaar tegenover een schei dende aanvoerder. Het was tevens een hulde voor het spel van de spil in zijn 85e en laatste wedstrijd. Loggere speelde zijn beste wedstrijd van het seizoen en hij had een belangrijk aan deel in de zege, al was het alleen maar om de wijze, waarop hij met een bekeken en op maat gesneden center middenvoor Wim de Beer in staat stelde een van de mooiste doel punten te scoren, dat men ooit zag. Bovendien gaf hij als captain een staaltje van men zou haast zeggen koelbloedige-sportiviteit ten beste, waarover zijn tegenstanders verbaasd stonden. Bij e* n strafcorner gaf scheidsrechter van Elegam een straf- bully voor Nederland, doch Loggere maakte hem duidelijk, dat hij zich vergist had en dat het een Nederland se en niet een Duitse speler was ge weest, die de overtreding had ge maakt. Behalve Loggere waren doelman de Ruiter, linkshalf Tom van Dijck en midvoor de Beer de uitblinkers in het Nederlandse elftal. BILJARTEN. OPNIEUW MOEILIKHEDEN. Twee doelpunten met tien speelsters De dames-hockeywedstrijd Duits landNederland, welke te Schwein- furt is gespeeld, is in een 30 over winning voor onze landgenoten ge ëindigd. De rust ging met blanke stand in. Deze overwinning is op een merk waardige wijze tot stand gekomen. Nadat Maayke Weytens in de negen de minuut na de hervatting het eer ste doelpunt had gescoord, liep zij een knieblessure op, waardoor zij de strijd moest staken. En aangezien de reglementen geen invalster in de tweede helft toestaan, moesten onze landgenoten de strijd met 10 speel sters voortzetten. Dat er nadien toch nog twee doelpunten zijn gemaakt en Duitsland daar niets tegenover kon stellen, is een bewys, dat het Nederlandse team bijzonder sterk was. Hoewel de stand tot de rust blank is gebleven, domineerden onze landge noten. De Nederlandse voorhoede, die uitstekende combinaties liet zien, stichtte in de Duitse defensie vele malen verwarring. De tegen standsters hielden echter stand en de twee kansen, die zij voor het Nederlandse doel kregen, bleven on gebruikt. Na de rust verhoogden onze land genoten het tempo en in de negende minuut trok middenvoor Maayke Weytens er alleen tussenuit. Zij om speelde de twee Duitse backs en schoot daarna de bal langs de uitge lopen keepster Ilse Goering (01). Bij deze aanval blesseerde het Ne derlandse meisje haar knie en zij was niet meer in staat om verder te spelen. De strijd moest dus met 10 speelster worden voorgezet. Jos Heezemans verving Maayke Weytens en Mariet Vigeleyn nam de hele rechtervleugel voor haar rekening. Ondanks het gemis van één speel ster in de voorhoede nam de Neder landse druk op het Duitse doel toe. Vooral in de laatste 20 minuten be heersten onze landgenoten het spel. Het tweede doelpunt kwam tot stand uit een strafcorner. Jos Heezemans stopte de bal en met een hard en goedgericht schot passeerde Henriet Riemsdijk de Duitse doelvrouwe. (02). Vy'f minuten voor het einde ontstond een scrimmage voor het Duitse doel. De bal werd weliswaar door Ilse Goering weggeslagen, doch Mariet Vigeleyn ving de bal op en sloeg deze onhoudbaar in. De ont moeting werd door 1500 toeschou wers bygewoond. UITSLAGEN KON. NED. HOCKEYBOND Heren. West 1ste klasse: Be Fair Hilversum 12. Promotiewedstrijd Promotoekl./Overg.- klasse: Leiden—MRHC 2—0. Het telefonisch onderhoud, dat de heren Bolle vice voorzitter van de K.N.B.B. en Van Oosterhout voorzitter van de biljartclub Holland met de secretaris van de Belgische biljartbond, de heer Druart, hebben gehad, heeft geen resultaat opgele verd. De heer Druart bleef op zijn standpunt staan, dat Henk Scholte niet gerechtigd is, deel te nemen aan het Europees kampioenschap 47/2 in Gent, omdat de Eindtóvenaar in de in Amsterdam gespeelfie selectiewed strijden het internationaal voorge schreven gemiddelde niet heeft ge haald. Henk Scholte heeft thans besloten, zijn aangevraagd lidmaatschap van de K.N.B.B. weer in te trekken. „Ik ver trouw de hele affair? niet. In de vijf dagen, dat ik nu lid ben van de K.N. B.B. heb ik meer verdriet gehad dan in het voorgaande jaar in N.N.B.B. en ik beoefen de biljartsport voor mijn plezier, niet voor mijn verdriet. Daarom heb ik besloten de wedstrijd sport er voorlopig aan te geven. Ik zal ook als secrataris-penningmeester van de biljartclub Holland de leden van deze club voorstellen het aange vraagde lidmaatschap bij de K.N.B.B. in te trekken en dit seizoen niet meer in K.N.B.B.-verband uit te komen. Het lijkt mij het beste als we dan te gen het begin van het volgende sei zoen ons standpunt bepalen." PAARDESPORT KOERSEN TE DUINDIGT De uitslagen van de gisteren op Duin- digt gehouden draverijen luiden: Jaap Eden-prijs: 1. Uhlan Erebus (W. Brouwer 1.32; 2. Ullustre Hanover; 3. Tortelduif S. Toto: winnend f5.60; plaats f 2.—. f 2.30, f 1.80; gekoppeld f 7.80; cov. f 8.50. Jacoba-prijs: 1. Walter Hollandia (W. H. Geersen) 1.28.9; 2. Wilschot; 3. Willy Maire. Toto: winnend f 4.10; plaats f 1.20, f 1.20, f 1.20; gekoppeld f 6.90; cov. f 4.30. Jay Mc Gregor-prijs: 1. Siera Hano ver tW. Leeuwenkamp) 1.29.4; 2. Sieger; 3. Urania. Toto: winnend f 10.80; plaats f 1.70, f 3.50, f 1.40; gekoppeld f 6.—; cov. f 12.50. Jeanne d'Arc-prijs: 1. Tourterelle (J. Wagenaar Jr.) 1.26.8; 2. Rosa Signal; Umberto. Toto: winnend f 5.70; plaats f 1.90, f 2.60, f 1.30; gekoppeld f 3.60; cov. f 6.20. Juweeltje-prijs: 1. Sir Messidor (W. H. Geersen) 1.26.2; 2. Typhoon; 3. Rosa B; 4. Tiende van Zora. Toto: winnend f 2.50; plaats f 1.80, f 1.60, f 1.40; ge koppeld f 5.70; cov. f 4.50. Typhoon liep buiten weddenschappen. Johanna Sebus-prijs: 1. Forges (A. G. Heskes) 1.22.5; 2. Emden; 3. Morning Star. Toto: winnend f 4.20; plaats f 1.10, f 1.10; gekoppeld f 3.40; cov. f 4.10. Goede Vrijdag-prijs: 1. Saglta (H. J. v. d. Kraats) 2.23.7; 2. Sylvia; 3. Comet. Toto: winnend f 2.20; plaats f 1.20, f 1.30; gekoppeld f 6.30; cov. f 3.90. Anthos-prijs: 1ste afdeling: 1. Le Fa- quin (A. Grouwels) 1.59.1; 2. Full Mea sure; 3. Mangala. Toto: winnend f 3. plaats f 1.70, f 3.—, f 1.90; gekoppeld f 17.80; cov. f 9.50. Anthos-prijs, 2e afdeling: 1. Monpti (A J. Garrington) 2.02.7; 2. Heraut; Friars Delight. Toto: winnend f 930; plaats f 1.90, f 1.80, f 2.50; gekoppeld f 15.60; cov. f 4.90. Totale omzet f 104.442.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6