WINNER-SHAG Maatregelen ter opheffing van de werkloosheid Rook er Lekker. als de &c/tU Amerikaanse cigaret! PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. Militairen naar Lourdes Auto-ongeluk kostte vier jonge mensen het leven S)e V&iCiefde Sp&uxdex MAANDAG 28 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 DOUWEEGBERTS (Advertentie) (Advertentie) Van Nelle bestellen! Stroeve ontwikkeling van de p.b.o. Aan het slot van zijn rede ter opening van de vergadering van de Partijraad der KVP heeft de voor zitter nog in het bijzonder begroet prof. dr J J. de Jong, die met een aantal studenten van de Vrije Uni versiteit aanwezig was. Vervolgens werd en de voorstellen in behande ling genomen. De kring Amsterdam had een nota ingediend, gewijd aan het werkloos heidsvraagstuk. Daarin wordt be toogd dat de loonsverhoging en de belastingverlaging geen correctie be hoefden in de vorm van bevordering van—de bestedingsbeperking, doch een derde component in de vorm van bevordering der besparingen. Dat de bestedingsbeperking toch is aan vaard, houdt verband met de over weging, dat zioh op zeer korte ter mijn resultaten deden verwachten. De bestedingsbeperking heeft vol gens de nota als noodmaatregel haar doel (verbetering van de belasting balans) bereikt. Was echter tijdig de weg van bevordering der besparin gen ingeslagen, dan was zij niet no dig geweest. Deze noodmaatregel dient derhalve zo spoedig mogelijk te worden opgeheven, de nota komt tot deze conclusie: De huidige werkloosheid dient te worden weggenomen, respectievelijk werkloosheid dient in de toekomst te worden voorkomen: a. op korte termijn door wederinvoering van de investeringsaftrek, intrekking der temporisering der vervroegde af schrijving, maatregelen ter opheffing van de structuele werkloosheid in de achtergebleven gebieden en een ruimere financiële armslag voor de gemeenten in die gebieden; b. op langere termijn door bevordering der besparingen door een complex van maatregelen (die niet tegelijker tijd behoeven te worden genomen), welke daarvoor tezamen een gunstig klimaat scheppen en opheffing van de restanten der bestedingsbeperking naar gelang deze maatregelen effect sorteren. In zijn prae-advies heeft het par tijbestuur medegedeeld, dat het be sloten heeft in het kader van de voorbereiding en van. het program 1960 een commissie te benoemen ter voorlichting van de program-com missie, die tot taak zal hebben', an dere concrete suggesties te doen met betrekking tot mogelijkheden voor de bezitsvorming. De heer W. J. G. Peters (Venlo), lid van de Tweede Kamer, wijdde een beschouwing aan de Amster damse nota, waarin hij te kennen gaf, dat bestedingsbeperking een (Advertentie) Van Nelle bestellen! effect van grote politieke betekenis heeft gehad, namelijk economische bespanngsnoodzaak en de noodzaak van bezitsvorming. In den brede verdedigde spreker de houding die de KVP-fractie in de Tweede Kamer ten aanzien van de bestedingsbe perking heeft aangenomen Hij zeide te betwijfelen of de belastingverho ging het vertrouwen in de overheid heeft vergroot. Onder meer betoogde hij dat het niveau der investering zorg baart. Op het ogenblik wordt het noodza kelijk geacht, dat 20% van het na tionale inkomen wordt bespaard- Spreker zeide te hopen, dat de rege ring in de komende industrialisatie nota ruime aandacht zal besteden niet alleen aan de industrialisatie, maar ook aan de daaraan ten grond slag liggende beparingsproblematiek. Onder meer merkte de heer Peters op, dat de verantwoordelijkheid voor het sparen in de maatschappij ligt, maar ook bij de overheid in verband waarmee hij de aandacht vestigde op de voorstellen terzake. Lonen en winstdeling. De heer De Kousemaeker (Wasse naar) betoogt dat bestedingsbeper king nodig is om de inflatie in te perken. De vraag rfist of de kamer fractie wel voldoende aandacht heeft geschonken aan de bevordering van (Advertentie) Van Nelle bestellen! arbeidsproduktiviteit. Loonnivelle- ring is z.i. een zaak van sociale rechtvaardigheid, zij dient te wor den bevorderd. De inkomens der lagere groepen moeten omhoog. De heer Deerenberg (Schoonho ven) meent dat de regering een nota over de komende investering had moeten indienen. De heer Tjeerd de Jong (Bolsward) betoogt dat sinds 1930 het agrarische produktieapparaat is verwaarloosd, het verzuim der zaken zal zich de monstreren in de positie waarin de moderne landbouw in de wereld zal komen te verkeren. Spreker keert zich tegen het landbouwbeleid Mansholt-Vondeling. De landbouw heeft zich nodig op de toekomst. De heer P. Alberts (Rucphen) be spreekt de sociale kant van het werkgelegenheidsprobleem. Hij vraagt van de kamerfractie de werklozen niet te vergeten. In het bijzonder vraagt hij aandacht voor de noodgebieden. Na een kort wederwoord van Pe ters gaat de heer W. Andriessen (Utrecht) nader in op het werke. loosheidvraagstuk. Het werkeloos heidpercentage van 3,8% acht hij niet aanvaardbaar, omdat veel af hangt van de samenstelling van dat percentage en de spreiding over het gehele land. Aan die spreiding man keert nog al wat. Bij de industriali satie-nota, die dezer dagen zal ver schijnen komt het probleem van de investeringsaftrek opnieuw aan de orde. De heer dr ir W. Droesen (Roer mond) erkent, dat de landbouw vraagstukken zeer moeilijk en sa mengesteld zijn. Wat de zuivel aan gaat zal moeten worden gestreefd naar beperking van de produktie, maar niemand weet hoe dat moet geschieden. Dit probleem moet voor lopig incidenteel worden aangepakt. De pachtprijzen zijn zo, dat er niet veel tegen is in te brengen, de juis te middenweg is zijns inziens gevon den. De ontwikkeling van de PBO De heer Th. Koersen (Amsterdam) gaat in op de vraagstukken verbon den aan de PBO. Het lijkt hem on juist dat de overheid deze zal op leggen. Het bedrijfsleven moet de PBO zelf realiseren. Over de belang stelling van minister Zijlstra ter zake is de spreker echter niet erg tevre den. Overigens merkte hij op, dat het oök weer niet zo is, dat er hele maal niets is gebeurd. Hierna hield prof. Romme zijn rede. Nabespreking. De heer mr W. Siegsman (Am sterdam) verklaart, dat het „onaan vaardbaar" de kring Amsterdam toch zorg baart. Hij ziet het als een symptoom van het minder betekenis krijgen van de Staten Generaal. Het gevaar bestaat dat men niet meer kan komen tot een debat met de regering, omdat deze op het stand punt staat, dat aan besluiten van het kabinet niet gemorreld mag worden. Een dergelijke situatie lijkt spr. onaanvaardbaar. De heer Th. van Kleef (Amster dam) vraagt waarom de Tweede Ka merfractie er niet eerder op heeft gewezen, dat men het onaanvaard baar niet te veel moet hanteren. Dit. is wel geschied door de voorzitter der Eerste Kamerfractie. Men kan z.i. niet alles om de lieve vrede la ten passeren. De heer W. Hoonhout (Gouda) stelt de vraag of er niet te veel wordt geïnvesteerd voor de defensie. Voörts (Advertentie) Van Nelle bestellen! vraagt hij of een kortere eerste oefening schade voor de paraatheid onzer verdediging zou betekenen. De heer mr P. van Vlijmen (Eind hoven) pleit voor aantrekkelijker be leggingsobjecten en voor afschaffing van de helft der huurverhoging. Prof. Romme herinnert er o.a. aan dat ook hij bezwaar heeft gemaakt in de Tweede Kamer tegen het „on aanvaardbaar" der regering. In de jongste begrotingsbehandeling heeft hij een passage van zijn rede gewijd aan dit bezwaar. Hierna wordt besloten tot vast stelling der conclusies van het voor- stel-Amsterdam met de aanvulling van de maatregelen op korte termijn dat voorop moet staan de zorg voor gezond geld. Voorts wordt er in vast gesteld, dat de maatregelen moeten worden gezien onder het aspect der gegevens wleke de industrialisatie nota zal bevatten. De kring Rotterdam had voorge steld aan de orde te stellen het vraagstuk' van de loon- en inkom stenbelasting van ongehuwden, als mede op hen drukkende lasten van sociale voorzieningen. Het partijbe stuur had voorgesteld op deze sug gestie in te gaan en een partij-com missie ad hoc in te stellen, die op vrij korte termijn deze kwestie zal rapporteren. De vergadering gaat daarmede ak koord. Te kwart voor vijf sprak mr Van Doorn een dank- en slotwoord. De t.v.-misdadiger ontsnapte Als in een romannetje Bij haar naspeuringen naar de wijze, waarop de 37-jarige J. J. Ver- weyen, de „televisie-misdadiger", donderdagmorgen uit de Rotterdam se gevangenis wist te ontkomen, is aan het licht. gekomen dat hij onge zien onder een vrachtauto is gekro- peh, wêaruit op de binnenplaats van de gevangenis goederen werden ge lost. Toen de wagen wegreed had hij zich met handen en voeten onder aan het chassis vastgeklemd. Zo werd hij de poort uitgereden. Toen de vrachtauto op de Noordsingel voor een overstekende voetgangster vaart minderde, had hij zich op straat la ten vallen. Via Amsterdam en Utrecht is hij naar Hilversum ge gaan. „Orranvaardbare consequenties"? Diep in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft het College van Rijks bemiddelaars een beslissing genomen inzake de salariëring van het spoor wegpersoneel en in allerijl in deze beslissing door de voorzitter van het College voorgelezen aan de directie van de NS, andere spoorwegautori teiten en afgevaardigden van d« per- soneelsraad. De beschikking is nog slechts in grote lijnen bekend. Ze zou een loonsverhoging behel zen voor de spoorwegmannen van de groepen 1 en 2 (lagere groepen), die 2 percent beneden de ingediende voorstellen blijft. De ambtenaren van hogere orde zullen niet meer loons verhoging genieten dan 3% van hun tegenwoordig salaris. Wèl is er nog de mogelijkheid opengelaten voor deze laatste groep, voor betaling van nog anderhalf percent extra, mits vóór i juli a.s. aan zekere voorwaar den wordt voldaan. De overbrug gingstoelage mag bestaan uit een gra tificatie van 2% van het jaarlijkse in komen. Dit alles blfift aanzienlijk be neden de geldelijke en sociale ver beteringen, waarop het spoorwegper soneel had gerekend. Het antwoord van de spoorwegman nen aan de regering, die zo onver schrokken de schaar heeft gezet in hun loonsvoorstellen, zal zijn een pro testbijeenkomst in Amicitia te Den Haag, op vrijdag 2 mei, des middags te 1 uur. De oproep voor deze bijeen komst gaat uit van de drie vakbon den van spoorwegpersoneel. Ook de directie. Het zijn niet alleen de spoorweg mannen, en hun bonden, die teleur gesteld zijn, ook de directeur van de N.S., ir Den Hollander is het niet met het besluit van het College van Rijksbemiddelaars eens. „Goed voor bereide voorstellen, die tot stand zijn gekomen na lange voorbereiding en gedegen sbudie in deskundige instan ties, zijn in één handomdraai tot een aanfluiting gemaakt", zo meende hij. De hoofdbesturen van de vakbon den zijn „ernstig teleurgesteld" over het feit, dat deze beschikking werd vastgesteld in volledige afwijking van de resultaten van het georgani seerde overleg en de daarover na langdurige studie uitgebrachte ad viezen van de instanties van de ge leide loonpolitiek. Zij hadden de regering geadviseerd „Neemt uw beslissing op vrijdag, 25 april en wel conform het advies van (Advertentie) Van Nelle bestellen! Internationale Bedevaart Van 12 tot 18 juni wordt de grote internationale militaire bedevaart naar Lourdes gehouden, waaraan mi litairen van alle Natolanden zullen deelnemen. De bedevaart staat onder bescherming van kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs en legerbis schop van Frankrijk. De minister van defensie, ir. C. Staf, heeft bepaald, dat alle Nederlandse katholieke mili tairen, die minstens 6 maanden in werkelijke dienst zijn, aan deze bede vaart kunnen deelnemen. Met de al gemene leiding van het Nederlandse aandeel in deze pelgrimstocht, waar aan het Kath. Thuisfront zal meewer ken, is belast de legeraalmoezenier, luitenant kolonel Schoonebeek. Deze week zullen de aalmoezeniers van zee-, land- en luchtmacht de voor waarden tot deelneming bekend ma ken. Het vetrek is bepaald op 12 juni uit Roosendaal. (Advertentie). Van Nelle bestellen! de looncomjnissie van de Stichting van de Arbeid. Een stroom van telefonische reac ties spoelt bij de hoofdbesturen bin nen en unaniem is de boodschap: ,.De toepassing van deze beslissing zal tot anaanvaardbare consequenties in het spoorwegbedrijf moeten leiden". Kordaat maar waardig. Naar wij vernemen heerste er op tal van plaatsen grote spanning op de stations en emplacementen. De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft zaterdagmorgen aan de personeelsraad laten weten, dat ze niet in de beslissing wil be rusten. Zij wil op bestemder plaatse uiting geven aan haar ernstige ont stemming. De hoofdbesturen van de vakbon den hebben met betrekking tot de protestmeeting bepaald, dat de leden hun lidmaatschapskaart moeten mede brengen omdat het gezamenlijk op treden weliswaar kordaat mag zijn, ooch het moet waardig blijven. De fracties van alle partijen in de volksvertegenwoordiging krijgen een uitnodiging om de bijeenkomst bij te wonen met uitzondering van die van de communistische partij. Op de protestvergadering zullen de voorzitters van de drie bonden van vervoerspersoneel hun leden toespre ken. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Tijdens de zondag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Kath. Patroonsbond in het Kappers- bedrijf hebben de leden zich uitge sproken voor de afschaffing van het fooienstelsel in het kappersbedrijf. JOAN COLLETTE t Zaterdag is te Nijmegen de beken de beeldende kunstenaar Joan Col- lette, die onder meer leerling van Jan Toorop is geweest, plotseling overle den. Volgende maand zou hij 69 jaar zijn geworden. Voor meer dan vijftien katholieke kerken heeft Collette in de loop der jaren ramen, muurschilderingen en mozaïken gemaakt. Samen met W. van Konijnenburg heeft hij een der koorramen in die Nieuwe Kerk te Delft hij was op 16 mei 1889 te Delft geboren ontworpen. Joan Collette vestigde zioh in 1927 te Nij- megen. Hfi is daar lid van de gemeen teraad geweest. Hij was oud-voor zitter en erelid van de algemene ka tholieke kunstenaarsvereniging. Twee zwaargewonden Gistermiddag om kwart over vier, is te Nieuw Buinen, bij het uitgaan van de Gereformeerde kerk een vreselijk auto-ongeluk gebeurd. Een auto met vijf inzittenden, komend uit de richting Stadskanaal, schepte het 14-jarige meisje Margien Bakker, dat met haar fiets plotseling het Kerk plein overstak. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de wagen vloog tegen een boom. Vier personen werden gedood en twee gewond. In de auto bevonden zich vijf leden van de tennisclub „Meppel" uit de plaats van die naam. Zij vormden het tweede team van deze vereniging en hadden juist in Stadskanaal een wed strijd gespeeld. Het veertienjarige meisje werd op slag gedood evenals twee inzittenden. De overige drie werden ernstig ge wond, van wie de 18-jarige mej. L. de Jong later in het ziekenhuis te Stads kanaal aan een schedelbasisfractuur en een dubbele bekkenbreuk even eens is overleden. De 17-jarige mej. Jeanne van de Wal en de 16-jarige Frits Deutman overleden terplaatse. De gewonden (Advertentie) Van Nelle bestellen! zijn: de bestuurder van de auto, de 20-jarige T. Idema, die een schedel basisfractuur en een kniebreuk op gelopen heeft en de broer van de overleden heer Deutman, de 19-jarige Rob. Zij zijn nu buiten levensgevaar en hun toestand is redelijk wel. Onbekende vernielt poststukken Een onbekende uit de omgeving van Anna Paulowna in de kop van Noord-Holland heeft een methode ontdekt om het de posterijen en zijn streekgenoten eens lekkar lastig te maken. Hij bezoekt in onbewaakte ogen blikken de brievenbussen aan de Sluis en aan het station en giet er dan een royale scheut van een brui ne bijtende vloeistof in. De brievenbestellers hebben moe ten constateren, dat de ihhoud van de bussen steeds weer na een zeker tijdsverloop werden veontreinigd. De poststukken worden beschadigd en in vele gevallen zijn de adressen niet meer leesbaar, zodat de bezorging er van grote vertraging moet onder vinden. De Rijkspolitie die intensief speurt naar de dader, heeft de be volking en de bewoners van huizen in de buurt verzocht, een oogje in het zeil te houden. door BART IN 'T HOUT 40) Woedend keek hij rond en eerst nu zag hij aan het tafeltje naast hem een dame zitten. De dame was zeer luchtig gekleed, in shorts. Om het hoofd droeg zij een rode doek en voor de ogen had zij een blauwe bril. Zij rookte een sigaret en keek schijnbaar ongeïnteresseerd naar het va et vient van de badgasten op de boulevard. Bob keek haar zo onderzoekend aan, dat de dame hem aankeek en glimlachend vroeg: „Pardon, zoekt u misschien iets of iemand?" De dame was Phil niet, doch wat Bob niet minder frappeerde, was dat zij Hollands sprak. „Hoe weet u, dat ik een Hollan der ben?", vroeg hij verbaasd. „Hoe zou ik dat kunnen weten?" vroeg de dame glimlachend. „Om.... omdat u mij in het Hol lands aanspreekt.,..", zei Bob aar zelend. „Ach", zei de dame schouderopha lend, „waarom zou ik u niet in het Hollands aanspreken?" Bob besefte, dat hij een dwaze vraag had gesteld. Hij glimlachte verontschuldigend en zei: „U hebt gelijk, maar het doet r.u eenmaal een beetje vreemd aan, in het buitenland in je eigen taal te worden aangesproken" „Dat is zo'zei de dame, „maar de wereld is niet zo groot als men wel vermoedt En Hollanders ontmoet je overal, op Broadway in New York, op de Champs Elysées in Parijs. Maarzocht u zoeven iets?" „Ehnee", antwoordde Bob. verlegen, „dat niet bepaaldDat is te zeggenzit u hier al lang?" „Nog niet zo lang, misschien vijf of tien minuten. Waarom?" „Wel eh.... ik heb even geslapen; de warmte, begrijpt u....?" De dame knikte lachend. „Ik heb het gezien, u hebt zelfs gesnurkt." „Gesnurkt?", vroeg Bob verschrikt „Nee, dat kan niet. Ik snurk nooit." „Toch wel", ging de dame plagend verder. „U deed heel even zo: gork!" De dame bootste het geluid na en Bob kreeg er een kleur van. „Dat.dat moet dan komen van de warmte", zei hij verlegen. „Het is warm, vindt u niet?" „U bent ook zo warm gekleed", zéi de dame, terwijl zij zijn sportcos- tuum critiseh monsterde." „Ik ben nog pas een dag hier", zei Bob om zich te verontschuldigen. „Lang genoeg om te acclimatise ren. Maar waarom vroeg u mij of ik hier al lang was?" „Het is misschien een onbeschei den vraagzei Bob aarzelend, „maar hebt u iemand gezien, die. een ansichtkaart op m'n tafeltje heeft gelegd?" „Bedoelt u die?", vroeg de dame, terwijl zij naar de kaart wees, die Bob nog steeds in de hand hield. Hfi knikte. „Ja, die is het „Een mooie kaart", zei de dame prijzend. Bob kon er niet uit wfis, of haar lof ernstig of spottend was bedoeld. „Nee", ging zij verdèl-, „ik heb niemand gezien, die zo goedgeefs was. Enfin: u moet dan maar denken de milde geefster dank." „Waarom de milde geefster?" vroeg Bob argwanend. „Het is zo conventioneel om altijd van een milde gever te spreken." „O.... juistja „Misschien staat er wel reclame achterop? Hebt u al gekeken?" „Nee", zei Bob, „reclame staat er niet op. Ik eh....", voegde hij er glimlachend aan toe, „ik zal dan maar denken: de milde geefster dank." De dame knikte, dronk haar glas leeg en rekende af. Toen wilde ze met een knikje afscheid nemen, doch Bob stond op en zei: „Mag ik mij misschien even voor stellen, Bob van Laar." „Aangenaam, meneer van Laar. Mijn naam is Geerling. Ik wens u veel plezier." Met kleine vlugge pasjes verliet zij het café-terras en Bob keek haar na, terwijl hfi mompelde: „GeerlingGeerlingik ken die naam...." Hfi ging weer zitten en piekerde, waarom die naam hem zo bekend voorkwam. Maar hoe hfi ook pie kerde, hij kwam er niet achter, waar hij die naam eerder had ge hoord. Het zweet kwam hem hinder lijk op het voorhoofd en terwijl hfi de droppels" met zijn zakdoek weg- wreef, mompelde hfi: .Vervlhitteik ken die naam. Warm, bezweet, kwam Daantje terug van de comtessc de Nouailles Puffend liet hij zich naast Bob neer vallen, die hetn overviel met de vraag: „Heb je Phil gezien?" „Phil?", vroeg Daantjè verbaasd. „Waarom zou ik Phil gezien moetén hebben?" „Omdat ze met comte de Nouailles naar Juan les Pins is gegaan", voeg de Bob er ongeduldig aan toe. „Bobbertje", zei Daantje, „hoe en waarom kan ik je niet zeggen, maar op de een of andere manier moet je abuis hebben." „Wel", wond Bob zich op, „is ze met die oplichter naar Juan les Pins gegaan, ja of nee? Zuig ik dat soms uit m'n duim?" „Nee", zei Daantje en hij vertelde zfin wedervaren. Een ogenblik aar zelde hfi met de episode van de wan trouwende comte, doch eerlijkheids halve vertelde hfi dit ook. „Aha", zei Bob triomfantelijk, „is dat een bewijs of niet?" Daantje haalde de schouders op. „Een bewijsdie man heeft een idee fixe." „Ach wat, idee fixe!", zei Bob spot tend. „De grond wordt heet onder zijn voeten „Nu moet je me niet kwalijk ne men, Bob, maar heb je ooit gehoord van een misdadiger, die een detec tive zoekt?" „Ja zeker", zei Bob zonder aarze len. „Laatst was er een heerschap in Londen, dat de bescherming heeft gezocht van ccn detective. En wat bleek achteraf? Dat hfi een gangster was geweest in Chicago, die naar Engeland was gevlucht, uit vrees voor de wraak van de bende." „Maar de comte de Nouailles is geen Amerikaanse gangster, Bob", zei Daantje lachend. „Dat weet ik nog niet. Je zegt toch zelf, dat hij een Ameriktanse detec tive zoekt." „Ook een idee fixe, Bobbertje, mijn hoop op m'n succes is weer een paar punten gerezen. Jongen, als je die villa had gezien." „Dat zegt niets", zei Bob koppig. „De roofridders uit de Middeleeu wen hadden ook prachtige kastelen. Apropos", viel hfi zichzelf in de rede, „ik ben die detective." „Wat?", vroeg Daantje schrikkend „Welke detective?" „Die de comte de Nouailles zoekt." „Onzin." „Geen onzin, Daantje." (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 3