S)e C<2id6e6oii^cmt Tegenregering Celebes zijn uitgeweken zou naar Moskou wil Praag en Warschau er bij halen ffie&eCCeng,eBied ap Sumatta bepeikt tat föoekittinggi Op Celebes worden felle gevechten geleverd Tito houdt vol Prinses Margaret naar W.-lndïè Verklaring van Genève in 1955 geldt niet meer S>e eeiöte MCenzandag. een Steifotzandag. HOE wordt het weer? MAANDAG 28 APRIL 1958 49ste JAARGANG Directeur: C. M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN Bl'REAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem, Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertent 20826 Giro 103003 Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p mm. Telefoontjes f 1.50 namen de vlucht naar de nabij zijnde heuvels en het oerwoud. Radio-Djakarta berichtte zondag avond ook, dat regeringstroepen thans zware aanvallen uitvoeren in Noord-Qelebes. Uit het gebied waar Volgens een bericht in de „Straits Times" in Singapore, zou de premier van de Indonesische tegenregering, Sjafroeddin Prawiranegara, in een wa tervliegtuig van Singapore naar Noord-Celebes zijn vertrokken De premier zou vergezeld zijn door zijn minister van Economische Zaken, dr. Soemitro, de minister van Defensie Boernahoeddin Harahap, en de minister van Voor lichting, overste Djambek. In Noord-Celebes, aldus de „Straits Times", de opstandelingen voorne mens zijn, een laatste tegenweer te bieden. sische regering Taroetoeng, de hoofdplaats van Noord-Tapanoeli, bezet. Dit was, volgens radio-Dja karta, de enige plaats die nog in handen was van de opstandelingen. (Buiten het gebied rond Boekitting- gi). Te Taroetoeng werd geen tegen stand geboden; de opstandelingen BIJNA GEPAKT Volgens het hoofdkwartier te Dja karta zoü het woensdag j.l. maar een haar gescheeld hebben of premier Sjafroeddin was de troepen van de centrale regering in de armen ge lopen. Wij vernemen nader: Sjafroeddin reed die dag laat in de avond in een colonne van vier auto's Allahan Pandjang bij Solok binnen, zonder te weten dat die plaats de dag tevoren door rege ringstroepen .vas bezet. Toen de te genstanders elkaar ontdekten, ont brandde er onmiddellijk een vuur gevecht. Drie leden van Sjafroeddins militaire geleide, onder wie een ka pitein, werden gedood, drie werden er gewond en met nog drie andere militairen gevangen genomen. Premier Sjafroeddin ontsnapte. Aangezien het hoofdkwartier bekend maakte, dat de vier auto's in beslag werden genomen, moet dat te voet zijn geweest. DE -STRIJD OP SUMATRA EN NOORD-CELEBES Volgens een mededeling van ra dio-Djakarta van zondagochtend hebben strijdkrachten van de Indone- Maarschalk Tito zelf heeft het vierdaagse congres van zijn commu nistische partij Zuid-Slavië besloten met een redevoering, waarvan de strekking was, dat hij zich niet zal schikken naar de eisen van Rusland. Dat wil zeggen, dat de Zuidslavi- sche communisten de partij van Kroestsjef niet erkennen als „lei dinggevende gids" in het interna tionale communisme en dat Belgrado zich niet verplicht acht in de buiten landse politiek de houding aan te nemen, die Rusland zijn satellieten voorschrijft. Arm van kardinaal Stritch geamputeerd De 70-jarige Amerikaanse kardinaal Stritch, die een paar dagen geleden te Rome is aangekomen, moet van daag een operatie ondergaan, waar bij zijn rechterarm voor een groot deel wordt geamputeerd, aldus is zondag in Vaticaanstad meegedeeld. De kardinaal is naar Rome geko- Nederlandse was miljoenste Vijf dagen eerder dan verwacht werd is zaterdagmiddag de miljoen ste bezoeker de Beneluxpoort van de Wereldtentoonstelling te Brussel ge passeerd. Ha| was de 32-jarige Neder landse merttmw L. Dons, afkomstig uit Vlissingen, thans woonachtig te Aalst in België. Zy was vergezeld van haar man. De heer en mevr. Dons wilden voor gevechten worden geleverd, is een al het Nederlandse paviljoen zien, aantal personen geëvacueerd naar dewaar zij werden rondgeleid door J- plaatsen, die in handen zijn van de regering. Chinese zakenlieden vluchten naar Singapore De „Singapore Standard" meldt, dat Chinese zakenlieden uit gebie den, die de regeringstroepen op de Sumatraanse rebellen hebben ver overd, naar Singapore vluchten De reden ervan is dat het leger een on derzoek instelt naar de handel, die me^ de rebellen is gedreven. De In donesische regering zou grote belo ningen hebben uitgeloofd voor in lichtingen over handelaars, die de opstandelingen hebben geholpen met geld of voorraden, ald-'G het blad. Nederlandse gastvrouw mejuffrouw Didi Standaert uit Terneuzen. Na in terviews voor de BBC en de Britse televisie, gingen de heer en mevr. Dons, begeleid door fanfarekorpsen, per auto naar de folkloristische afde ling van de tentoonstelling, waar zij door de burgemeester van „Vrolijk België" werden ontvangen. Zondag zag het er op de „Expo" minder rooskleurig uit. De gehele nacht had er een storm gewoed, waardoor vele vlaggen waren afge rukt en jonge bomen ontworteld. Door de regen zijn heel wat modder poelen ontstaan, waarover zich alleen de schoenpoetsers verhengen. De kwestie der territoriale w teren sen kan dit de onderhandelingen al leen maar ingewikkelder maken. Om op voet van gelijkheid te komen, zou den ook de ambassadeurs van I^)len Vooroverleg voor topconferentie Rusland wil met de ambassadeurs van de Westelijke Grote Drie slechts Wia ïnit gezamenlijk over het voorbereiden en Tsjechoslowakije aan het voor- »--■»- overleg moeten delenemen, indien het Westen aan gezamenlijke bespre kingen wil vasthouden. Tegemoetkoming op ander punt In officiële kringen in Londen wil men de mogelijkheid, dat het Westen aan dit verzoek zal voldoen, niet uit sluiten. Te meer niet omdat Moskou blijkens zijn jongste nota misschien bereid is het Westen op een ander punt enigszins tegemoet te komen De drie Westelijke mogendheden verlangen dat de ambassadeurs in Moskou zich niet uitsluitend met vaststelling van tijd, plaats en sa menstelling van een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken bezighouden. De Russische nota zegt nu: „Het is niet uitgesloten dat tij dens de besprekingen der ambassa deurs en op de bijeenkomst van mi nisters van Buitenlandse Zaken met gemeenschappelke instemming zal worden gesproken over bepaalde vraagstukken, die de betrokken mo gendheden op een beenkomst van de regeringsleiders besproken zou- Zes-en-tachtig landen hebben zon dag op de zeerechtconferentie te Ge nève een conventie goedgekeurd over de territoriale wateren maar drie Navomogendheden en één lid hebben geen besluit genomen over van het Verdrag var. Warschau ver- belangrijkste artikel van de con- tegenwoordigd zijn. Volgens de Rus van een topconferentie spreken, in dien ook de ambassadeurs van Polen en Tjsecho-SIowakije aanwezig kun nen zijn. Dit blijkt uit de nota die de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, zaterdag in Moskou aan de ambassadeurs van Amerika, Engeland en Frankrijk heeft overhandigd. De Sovjet-Unie verklaart dat zij afzonderlijke besprekingen tussen Grömyko en elk van de drie Weste lijke ambassadeurs het nuttigst vindt. Gezamenlijk overleg, zoals het Wes ten wenst, zou neerkomen op een viermogendhedenconferentie, waar Luchtinspectie aan de Noordpool De Verenigde Staten hebben za terdag voorgesteld, dat de Veilig heidsraad der Verenigde Naties on middellijk besprekingen begint over de instelling van een luchtinspectie tegen verrassende aanvallen in het Noordpoolgebied. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge maakte de tekst bekend van een resolutie, die de Ver. Staten met dit doel zullen in dienen. Lodge, die deze maand als voor zitter van de raad optreedt, ver klaarde tijdens een persconferentie, dat hij de raad tegeh dinsdag om 16 uur (Ned. tijd) in zitting bijeen zou roepen. De Amerikaanse resolutie zal wor den ingediend in verband met de Russische klacht bij de Veiligheids- men om m functie te treden als pro- raad Qver viuchten van Amerikaanse Sff bommenwerpers, die kernwapens aan boord hebben, in de richting der planting des Geloofs Dit is de hoog ste functie in het Vaticgan, die ooit een Amerikaanse geestelijke werd aangeboden. Een woordvoerder van het Vati- caan zei zondag: „De amputatie van een arm sluit kardinaal Stritch niet uit als een toekomstig kandidaat voor het pausschap." Rode druk op Evangelische Synode Ongeveer 120 communistische be togers zijn zaterdag in Oost-Berlijn het gebouw binnengedrongen, waar de vijfdaagse zitting van de synode der Duitse Evangelische Kerk werd geopend. „Als jullie niet tegen atoomwapens protesteren, vermoorden wij jullie", schreeuwden de opgewonden jonge lieden in de vestibule van het ge- houw. Zij scholden dr. Otto Dibelius voor „atoombisschop" uit. De synode is voor het begin van haar bijeenkomst van Oostduitse zijde onder zware druk gezet. Waarschijn lijk was de betoging daar een uit vloeisel van. De communisten eisten dat de sy node een motie tegen het uitrusten van het Westduitse leger met kern wapens zou aanvaarden. Ook verlang den zij dat de Evangelische Kerk geen veldpredikers voor het Westduitse leger beschikbaar zou stellen. Met 116 tegen 4 stemmen besloot de sy node echter niet van de agenda af te wijken, waardoor de communistische eisen onbehandeld bleven. De Evangelische Kerk erkent voor Oost- en West-Duitshland dezelfde synode. Met behulp van hun eisen hadden de communisten verdeeldheid willen zaaien. ventie, namelijk dat waarin de be grenzing van de territoriale wateren wordt vastgesteld. "Na een conferentie van twee anaanden heeft men over deze kwes tie en die van de visrechten geen -besluit kunnen nemen. De zondag goedgekeurde artikelen Tegelen de onschuldige doorvaart van koopvaardijschepen, de plichten van kuststaten, de bescherming van de kuststaten en de aanhouding van een schip in verband met een bur gerlijk proces. Deze artikelen wer den goedgekeurd zonder veel ver zet. Wat de kwestie van de breedte der territoriale wateren betreft werd besloten, de algemene vergadering der V. N. te verzoeken zich op haar komende zitting, welke in septem ber begint, te beraden over de wen selijkheid om een nieuwe conferen tie te beleggen voor de verdere be handeling van de kwestie, waarover men het nu nog niet eens is gewor den. den willen zien. Dit zou verhelde rend kunnen werken en de moge lijkheid bestaat, dat dergelijke be raadslagingen tot wederzijds aan vaardbare beslissingen over deze problemen zouden leiden". Een beeld van het bezoek van prinses Margaret van Engeland aan Brits West-Indië. De foto laat zien hoe de prinses in een schitterende lange jurk arriveerde op het Caraïbbische kunst-festival te Port of Spain op het eiland Trinidad, in gezelschap van de gouverneur-generaal van Brits West-Indië, Lord Hailes. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Zondagmiddag is de motorrijder W. Bas uit Landsmeer op de Overtoom te Westzaan door een uit tegenover gestelde richting komen ie personen auto, bestuurd door ae heer V. uit Zaandam, aangereden. De heer Bas kwam hierbij om het leven. De duo- passagiere liep slechts lichte verwon dingen op. Als vermoedelijke oorzaak neemt de politie aan dat de auto plot seling van de rijbaan afweek. Mikojan te Bonn Russische grenzen. De Russische eerste vice-premier Mikojan heeft zaterdag in Bonn ver- kleard, dat de vier-mogendheden- verklaring van de Geneefse confe rentie in 1955, waarin gezegd wordt dat Duitsland door middel van vrije verkiezingen verenigd moet worden, niet meer geldt. „Wij moeten op nieuw bij het begin beginnen", zei hij op een persconferentie. Mikojan verklaarde, dat de Sow- jetregering op een topconferentie wil spreken over een vredesverdrag, maar dat de herenigingskwestie door de Duitsers zelf moet worden opge lost. Mikojan heeft zaterdag, de tweede dag van zijn bezoek aan de bonds republiek, een onderhoud gehad met bondskanselier Adenauer. De twee staatslieden zeiden na af loop tevreden te zijn over de resul taten van het onderhoud. Adenauer verklaarde: „Wij zijn nader tot el kaar gekomen. Ons gesprek was zeer leerzaam". Mikojan antwoordde: „Wij hebben onze besprekingen ge voerd zonder onze zelfbeheersing te verliezen". Uit gezaghebbende Westduitse bron verluidt, dat het gesprek tussen Adenauer en Mikojan openhartig was en in een vriendschappelijke sfeer verliep, maar dat geen van beiden zijn standpunt ten aanzien van de belangrijke problemen heeft gewij zigd. Semjonof ziek geworden. Wladimir Semjonof, de Russische vice-minister van Buitenlandse Za ken, die Mikojan bij zijn bezoek aan Duitsland vergezelt, is ziek gewor den. Een dokter heeft hem zaterdag ochtend in zijn hotel in Bonn be zocht. Semjonof zou een lichte hart aanval hebben gehad. Hij is 56 jaar en wordt beschouwd als de beste Russische deskundige op het gebied van Duitse kwesties. WOENSDAG, KONINGINNEDAG, ZAL DE LEIDSE COURANT NIET VERSCHIJNEN. DE DIRECTIE. Oit Duciner bestaat uit 12 pagina'i Nieuwe storingen (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Half tot zwaar bewolkt met I plaatselijk enige regen of motre- 1 gen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest Dezelf- 1 de temperaturen als vandaag of iets hogere. Jawel, het was zondag de eerste bollenzondag, maar vraagt U niet hoe ze het hebben gesteld daar in de bol lenstreek, nu ons land door herfstweer werd geteisterd. Beter dan hele verhalen maakt dit trieste plaatje van een bloemenverkopertje met handschoenen aan op een verlaten en kletsnatte weg U alles duidelijk. Een randstoring van een depressie, die zaterdag ten noorden van Schot land lag, ontwikkelde zich boven de Noordzee bot een actieve depressie, die gisteren in ons land veel wind en buien veroorzaakte. De storingBERLIJN was vanmorgen boven Zuid-Zweden I FRANKFORT aangekomen. In de afgelopen nacht müNCHEN i passeerde een zwakke ruig vam hoge i züRICH 1 luchtdruk, die opklaringen bracht, QENèVE tijdens welke in het binnenland hierLOC ARNO en daar nachtvorst voorkwam. i wenen De fronten van een nieuwe de-1 INNSBRUCK pressie naderden vanmorgen, verge-1 ROME zeld van enige regen, over de Britse AJACCIO eilanden ons land. Midden op de oce- MADRID aan komt alweer 'n volgende depressie MALLORCA tot ontwikkeling. Deze beweegt in de ALGIERS richting van Schotland en stuwt gro te hoeveelheden zachte en vochtige oceaanlucht naar West-Europa. Het binnendringen hiervan zal morgen met enige regen gepaard gaan, waar- hij de wind weer zal toenemen. Durf te leven. 29 April zon op 05.16; onder 20.00; maan op 14.55; onder 03.07. Hoogwaterstanden 29 April v.m. 11.35; n.m. Het weer in Europa HELSINKI geheel bewolkt 1C. STOCKHOLM regen OSLO regen 5 KOPENHAGEN geh. bewolkt 4 ABERDEEN onbewolkt 9 LONDEN motregen 8 AMSTERDAM zwaar bew. 6 BRUSSEL half bewokt 5 LUXEMBURG zwaar bew. 2 PARIJS zwaar bewolkt 7 BORDEAUX motregen 10 GRENOBLE zwaar bewolkt 9 half bewolkt 10 regen 4 onbewolkt 4 zwaar bewolkt 4 half bewolkt 4 zwaar bewolkt 4 onbewolkt 10 geheel bewolkt 6 zwaar bew. 3 regen 12 zwaar bewolkt 14 onbewolkt 9 onbewolkt 10 onbewolkt 11 Korreltje

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1