EERSTE A geleide projectiel ontstond in Austraiië's wildernis TOVERWAPEN KAN ALLES, BEHALVE PRATEN Dit zijn nu de boemerangs ZATERDAG 26 APRIL 1958 DE I.F.IDSE COURANT PAGINA Eens waren de inboorlingen gevreesde vee-dieven, Th ans zijn zij rustig geworden en velen hunner zijn Christenen geworden, zoals deze keurig geklede man nen. Maar de kunst van de boemerang kennen nog slechts weinigen van de jonge generatie. JAREN REEDS zijn Australische en Engelse geleer den en militaire deskundigen bezig, in het „Dor re Hart" van Australië proeven te nemen met geleide projectielen. Behalve een paar schapenboeren en her ders zijn de enige menselijke toeschouwers bij die ge heimzinnige proefnemingen de circa achthonderd in boorlingen, die daar over een gebied van 160.000 km2 in kleine groepjes rondzwerven. Die donkere „Steen- tijd-Mensen" leggen vrijwel geen belangstelling aan de dag voor het geheimzinnige gedoe der Blanke Man nen. Zij begrijpen er de betekenis niet vanen nog minder begrijpen zij, dat zij zelf een wapen (de boe merang) hanteren, dat uitgevonden in lang vervlo gen tijden in menig opzicht het prototype is van de geleide projektielen. Toch is de boemerang een der merkwaardigste wa penen op aarde. Ja, hij is wereldberoemd door zijn eigenschap, terug te keren tot hem, die hem werpt. TWEE TYPEN. WANNEER DE BOEMERANG uitgevonden is, laat zich niet zeggen. Ook de inboorlingen kunnen daaromtrent geen opheldering geven. De benaming boemerang is afkomstig van de aanduiding „boe-ma- rin", die een stam nabij Botany Bay in Nieuw-Zuid- Wales aan het toverwapen geeft. In West-Australië noemen de inboorlingen het wapen „kai-lie" en in Noord-Australië „won-ki-oem". De eigenlijke boemerang, die het best met keer-te- rug-type ware aan te duiden, kwam en komt niet overal voor in Australië. Thans is hij zelfs uiterst zeldzaam, maar een eeuw geleden nog vond men de keer-terug-boemerang in groten getale in Victoria, Nieuw-Zuid-Wales, Queensland en West-Australië. In Midden- en Noord-Australië was en is de keer-niet- terug-boemerang in gebruik. De terugkerende of eigen lijke boemerang dient voornamelijk om vogels en an der klein wild te treffen. De andere soort, ook wel oorlogsboemerang genoemd, vindt toepassing als werp- hout tegen kangaroes, emoes dfc menselijke vijanden. In West-Queensland en in het Noordelijk Territorium bestond zelfs een heel gevaarlijk type, zo gemaakt, dat de boemerang, als hij het schild van de tegenstan der op de kant trof, tevens 'svijands hoofd van 'svij- ands romp scheidde. Bovendien kon de keer-niet-te- rug-boemerang uitstekend dienst doen als strijdknots in gevechten van man tegen man. In het heetst van het gevecht kwam het voor, dat de krijger zijn boe merang aan twee kanten scherpmet beide han den aanvatte en als slagzwaard hanteerde, zoals bij ons in de middeleeuwen te doen gebruikelijk was. BOEMERANG-V2-EFFECT. rVE MEESTE AUSTRALISCHE INBOORLINGEN zijn heden ten dage binnen de kring der bescha ving getrokken. Het gebruik van de keer-terug-boe merang is nu beperkt tot enige zeer afgelegen delen des lands. Elders namen messen en geweren de plaats van het oude toverwapen in. Toch is het heel wat moeilijker om een boemerang trefzeker te werpen dan scherpschutter met een geweer te zijn! Een stokoude inboorling, die wy aan het praten kregen, beschreef de boemerang als een toverhout, dat alles kan behal ve praten. Er schuilt veel waars in deze kenschetsing. Wie als toeschouwer een geoefend boemerangwerper op de jacht heeft gadegeslagen, kreeg stellig in den beginne het gevoel, zijn ogen niet te kunnen geloven. Als zo'n keer-terug-boemerang geworpen wordt naar 'n vlucht kakatoes bij voorbeeld, draait en wentelt en caprioolt hij zo onberekenbaar, dat de dieren in paniek geraken, het dodelijk hout niet kunnen ontwijken en het slag veld verlaten met achterlating van een dozijn dode of vleugellamme slachtoffers. Eén worp met de boemerang, en een dozijn vogels storten dood ter aarde. Omlaag dwarre lende eucalyptusbladeren inspireerden in het grauwe verleden de Australische inboorlingen tot de vervaardiging van de boemerang. Op zijn beurt inspireerde dit tover-wapen in onze tijd sommige scheeps- en vliegtuigbouwers, ja, mis schien zelfs de makers der vliegende schotels! En thans komen plattic-boemerangs in de handel. Een andere jachtmethode is deze. De inboorling wil enige eenden verschalken. Hjj nadert behoedzaam de plek waar die dieren zich ophouden. Als hij door de vogels ontdekt wordt, vliegen zij óp. Maar dan werpt hij zijn boemerang, niet om te doden, maar om schrik aan te jagen. Eerst vliegt de boemerang omhoog en kiest dan een horizontale baan, boven de eenden, draaiend en suizend en tollend. Van pure schrik gaan de eenden heel laag vliegen en belanden zo in de lis- tistig door de jagers gespannen netten. Om het schrik- effect, het V2-effect zijn wij geneigd te schrijven, te vergroten, bootsen de jagers de kreet van een gevrees de roofvogel na, zodat de eenden eerst recht in de waan worden gebracht, door een gevaarlijke vijand te worden belaagd. AUSTRALISCH MONOPOLIE. WAREN DE AUSTRALISCHE inboorlingen inder daad de enige en eerste mensengroep, die de boemerang uitvond en gebruikte? Sommige onderzoe kers hebben verkondigd, dat de boemerang in lang vervlogen tijden ook voorkwam in Abessynië, Egypte, India en Noord-Amerika:. Ja, op grond van prehisto rische rotstekeningen en vondsten achtten zij de con clusie gewettigd, dat reeds tweehonderd eeuwen ge leden de oermens in Spanje de boemerang kende. In derdaad is het juist, dat ook elders op aarde in het verleden het werphout of de werpknots voor de jacht en in de oorlog toepassing vond, maar er is geen en kele aanwijzing, laat staan bewijs, dat die werphouten de keer-terug-eigenschap hadden, die zo kenmerkend is voor de eigenlijke Australische boemerang. Het is dus ten volle verantwoord om deze boemerang als een Australisch monopolie te bestempelen. Het is merkwaardig, dat enige principes der aëro dynamica ten grondslag liggen aan de vervaardiging en het gebruik van de boemerang. De boemerang stijgt en daal in menig opzicht zoals een modern vliegtuig dat doet. Daar tijdens de „vlucht" beide einden of ar men van de boemering draaien, ontstaat een schijf vormig effect, zoals dit ook bij de vermaarde „vliegen de schotels" het geval is. Geen wonder dus, dat in sommige boeken over aërodynamica de boemerang uitvoerig wordt behandeld en dat de auteurs de eigen schappen van dit „toverwapen" nauwkeurig analyseer den. Indirect heeft dat wapen uit de (Australische) Steentijd bijgedragen tot de ontwikkeling onzer vlieg tuigen en helicopters. Trouwens, ook voor de scheepvaart heeft de boe merang inspirerend gewerkt, want zowat een eeuw ge leden ontwierp Sir Thomas Mitchell na uitvoerige studiën van de boemerang te hebben gemaakt een nieuw model scheepsschroef, dat met goed resultaat toepassing vond op een jacht van koningin Victoria en op een Brits oorlogsschip. ONTSTAAN EN PRESTATIE. WAT GELEID heeft tot de uitvinding van de boeme rang, is tot dusver een vraag, waarop geen stellig antwoord te geven is. Aanvankelijk meende men, dat de keer-terug-boemerang toevallig zou zijn ontdekt bij het gooien met een gebogen werpknots. Na zorg vuldiger studie kwam men evenwel tot het inzicht, dat de inboorlingen bij het gadeslaan van omlaag dwarrelende, door de zon gedroogd en gekrulde euca- lytusbladeren het principe van de boemerang ontdek- Hiernaast: Verschillende model- X len van boemerangs in 't Austra- X lisch museum te Sydney. y Linksonder: Inboorlingen uit v Moolaboola in N.W.-Australië gewapend met boemerang, speer X en woomarda (speerwerper). X ten. Hoe dit zij, een boemerang goed te gooien is een kunst, die aanleg en oefening vergt. Bovendien moet de werper een uiterst scherp waarne- mingsvei mogen hebben en welhaast instinctief kunnen berekenen, wat het effect is op zijn werphout van verhef fingen in het terrein, kuilen in de grond, groepen heesters, alleenstaan de bomen en wat al niet. Al deze din gen beinvloeden de „vlucht" van het toverwapen en slechts zij, die er ten volle rekening mee hoaden, kunnen de boemerang als „geleid projektiel" een tevoren vastgestelde baan laten maken. Sommige inboorlingen zijn uiterst vaardig met de boemerang. Zij kunnen hun werphout tot op de cen timeter nauwkeurig laten „vliegen". En zulks over tamelijk verre afstanden. Een traject van honderd meter heen en terug behoort niet tot de uitzonderin gen. De keer-niet-terug-boemerang kan zelfs zo ge worpen worden, dat hij op honderdvijftig meter af stand dodelijk isl Een goede boemerang te maken ver eist vakmanschap en kost tijd. Een boemerang wer kelijk goed te werpen, vereist veel oefening. Maar een groot voordeel van de eigenlijke boemerang is, dat hij, wijl hij bij zijn „baas" terugkomt, zeer economisch is in het gebruik. BLANKE BOEMERANG-WERPERS. liyiEESTERS-OP-DE-BOEMERANG mogen dan in de 1TI wereld der inboorlingen tamelijk zeldzaam zijn, nog veel zeldzamer zijn zij onder de blanken. Een der bekendste is professor Harvey Sutton, tot voor enige tijd directeur van de School voor Volks gezondheid en Tropische Geneeskunde in Sydney. De ze hoogleraar had het een heel eind gebracht in de boemerangwerperij, maar de verbluffendste resultaten zijn toch behaald door Frank Donellan, een eerzaam burger van Sydney, die in zijn jonge jaren als bokser, acrobaat en boemerangwerper zijn brood verdiende. Als hij optrad en zijn boemerang van het podium af over de hoofden van het strijkje heen de zaal inslin- gerde en daar alle mogelijke griezelige capriolen liet maken, geraakte het publiek evenzeer in angst als de wilde eenden, waar de inboorlingen met hun boeme rang op jagen. In een der parken van Sydney gaf Frank demonstraties met zijn boemerang. Hij vol bracht het om zijn „toverwapen" honderd meter ver weg te slingeren en het vervolgens een bocht te laten maken om een boom heen bij het inslaan van de te rugweg. Hij ving het wapen dan weer op met de lin kerhand en keek alsof er niets gebeurd was. Een an dere stunt van hem was Jm de boemera.it weg te slin geren, een appel op zijn hoofd te leggen en dan' zag het publiek even later, hoe de terugkerende boeme rang de appel van 's mans hoofd vaagde. Wilhelm Teil zou stellig met grote belangstelling hebben gekeken naar Frank's appel-boemerang-stunt! De boemerang, het toverwapen der Australische in boorlingen is bezig te verdwijnen. Hij wordt thans nog slechts sporadisch gebruikt in de uithoeken van het Vijfde Werelddeel. Slechts in één opzicht behield hij zijn oude betekenis: Als een Australische inboorling ontevreden is over de ongehoorzaamheid van zijn vrouw, neemt hy zijn keer-niet-terug-boemerang en werpt die in haar richting (niet om haar te treffen) ten teken van zijn ontstemming over haar ongehoor zaamheid! (Nadruk verboden). NTVANO.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7