DE LEIDSE BIOSCOPEN Partijraad van K.V.P. geopend Scherp 50 |aar modiste Afgebrand bedrijfspand van Krantz werd weer opgebouwd Na dertig jaar einde aan autotocht ouden van dagen ZATERDAG 26 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De voorzitter van de Katholieke Volkspartij, mr. H. W. van Doorn, heeft vanmorgen in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht de partijraadsver gadering van de K.V.P. geopend. In zijn openingsrede hield mr. Van Doorn de aanwezigen de betrekke lijkheid voor van de eigen politieke activiteit ten opzichte van het we reldgebeuren. „Ik weet niet of u dat ook wel eens hebt, maar het over komt mij zo'n enkele keer", zeide mr. Van Doorn, „dat ik de politiek van alle dag bedrijvend het ge voel krijg, dat wij ons in het Neder landse politieke leventje erg druk maken om kleine zaken, die hoe be langrijk ook voor ons miljoenen volk, niet het leven van ons volk raken, maar alleen zyn levensomstandig heden". En als wij ons in de politiek druk maken om het leven zelf, of min stens om de levensvoorwaarden van onze medemens, vervolgde de voor zitter, dan is er wel eens dat gevoel van onmacht om in deze grote zaken werkelijk iets te bereiken. De voor zitter meende, dat het daarom zo goed is, er van doordrongen te zijn dat de christelijke staatkundige werkzaamheid optimisme en ver trouwen geeft. Zouden er in Nederland, vroeg hij, niet veel meer stakingen en sociale Verhoging van spoorwegionen Naar het ANP van niet-officiële zijde verneemt heeft de ministerraad gisteravond uitvoerig beraadslaagd over het advies dat de looncommissie van de stichting van de arbeid via het college van rijksbemiddelaars heeft uitgebracht over de loonvoor- stellen van het spoorwegpersoneel. Tegen middernacht heeft de rege ring haar visie op dit advies weder om ter kennis gebracht van het col lege van rijksbemiddelaars. Dit col lege heeft direct daarop zijn beschik king inzake de spoorwegionen mon deling medegedeeld aan de directie van de Nederlandse spoorwegen en de samenwerkende vakorganisaties. Deze beschikking volgt het advies van de looncommissie voor wat be treft de lonen voor het spoorweg personeel dat een lagere onderwijs- en een lagere technische opleiding genoten heeft. Het college wil het spoorwegpersoneel met een ulo, middelbaaronderwijs, en een mid delbaar technische opleiding een salarisverhoging van drie procent toekennen. Rijksbemiddelaars laten daarbij de mogelijkheid open om, in dien aan een aantal voorwaarden is voldaan, boven deze drie procent nog een toeslag van anderhalve pro cent te verstrekken. Over deze an derhalve procent zal dan nog over leg moeten plaats vinden. De looncommissie van de stich ting van de Arbeid had voorts ge adviseerd om een overbruggingsuit kering toe te kennen van twee a drie procent. Het college van rijksbemid delaars heeft nu beschikt dat deze uitkering die conform het advies van de looncommissie van de Stichting van de Arbeid voor het gehele spoor wegpersoneel geldt, twee procent zal bedragen Deze twee procent-uitke ring moet gezien worden als com pensatie voor het feit, dat de nieuwe spoorwegionen niet, zoals was over eengekomen tussen directie en per- soneelraad van de spoorwegen, zul len ingaan op 1 november 1957, doch op 1 juli 1958. De samenwerkende vervoersbon- den zijn over de beslissing van het college van rijksbemiddelaars bij zonder ontstemd In een spued-circu. laire aan de leden hebben zij meege deeld, dat de beschikking van het college van rijksbemiddelaars in tegenstelling is tot het advies dat ditzelfde college aan de ministers van verkeer en waterstaat en sociale zaken heeft verstrekt en dat over- een kwam met het advies van de looncommissie van de stichting van de arbeid. Met dit advies konden de ver- voersbonden zich in het algemeen wel verenigen. Vannacht heeft de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars de samenwerkende vervoersbonden mondeling met de inhoud van de be schikking op de hoogte gesteld Hier uit bleek dat de loonsverhoging voor vrijwel alle functies van het lagere personeel aanzienlijk achter blijft bij hetgeen door de bonden is voor gesteld. In de circulaire aan de leden zeggen de samenwerkende bonden, dat de bedrijfsleiding en de perso- neelraad van de spoorwegen „met verbijstering en verontwaardiging kennis genomen hebben van de ver- mir^ting van adviezen van organen van de geleide loonpolitiek en dit krachtig onder woorden hebben ge bracht." Bedrijfsleiding cn personeelsraad van de spoorwegen zijn vanmorgen in spoedvergadering bijeen, terwijl de hoofdbesturen van de drie ver voersbonden telegrafisch zijn opge roepen voor een bijeenkomst die vanmiddag in Utrecht zal worden gehouden en tydens welke men zich zou beraden over de te nemen stap pen. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. Goes, 4. smet, 7. ets, 8. oase, 9. made, 11. trainer, 14. kan, 15. vertrek, 19. aloë, 20. rail. 21. eva, 22. last, 23. apis. Verticaal: 1- Goor, 2. eest, 3. sterk te, 5. maan, 6. teer, 9. Minerva, 10. dek, 12. aar, 13. vel, 15. vaal, 16. roos, 17. kap, 18. plas. onrusten zijn geweest als de christe lijke levensvisie bij de beïnvloeding van staatkundige en maatschappe lijke vormgeving had moeten opgaan in liberalisme en socialisme? De ver kiezingen van 26 maart hebben dui delijk aangetoond, zo zeide de voor zitter, dat het Nederlandse volk de christelijke partijen niet aan de kant wil hebben. Er is een gelukkig be grip gegroeid tussen de beide chris telijke partijen in Nederland en de K.V.P., betoogde hij. Na enige opmerkingen te hebben gemaakt over de houding van de P.v.d.A. na de laatste verkiezingen, zeide mr. Van Doorn te geloven, dat er in katholieke kring weinigen zul len zijn die zich erover verheugen dat de V.V.D. in kracht toeneemt. „Wij weten in Nederland wel wat de V.V.D. niet wil", zeide hij, „maar de liberale partij moet ons, willen wy weten wat wij voor de toekomst aan haar zullen hebben, meer vertellen van wat zij wel wil". De winst van de V.V.D. bij de laatst gehouden ver kiezingen leek de heer Van Doorn niet al te betrouwbaar. Gistermiddag heeft mevrouw C. de GrootVan Egmond haar 50-jarig ju bileum als modiste herdacht. Tevens wat het de dag, waarop voor twaalf en een half jaar aan de Haar lemmerstraat 145147 de zaak werd geopend. Er viel nog meer te vieren gisteren, de koperen jubilea nl. van mej. C. v. Bokkum, mevr. Devileede Groot, de heer A. de Groot en C. de Groot, die sinds de vestiging aan de zaak verbonden zijn. Velen kwamen mevrouw De Groot en jubilerende bedrijfsgenoten gister middag tussen vijf en zes uur nam de hand drukken: zakenrelaties, vrienden en bekenden. Het personeel werd pog een feest avond in het vooruitzicht gesteld De leden van de verenigde autorij schoolhouders van Leiden en omge ving, afdeling Leiden van de FNOP, hadden donderdag jl. gevolg gegeven aan de uitnodiging van de directie van Van D:orne's automobielfabrie ken te Eindhoven om, in verband met de a.s. fabricage van de nieuwe Ne derlandse personenwagen zich van de produktiemethoden in dit moderne bedrijf op de hoogte te stellen. Bij het gezelschap bevonden zich ook de heer De Jong, districtssecretaris van de FNOP, de heer Van Oostenbrugge, voorzitter van de provinciale afdeling en de plaatselijke secretaris, mr Po lak. Zij werden 's morgens omstreeks 11 uur in Eindhoven ontvangen door mr Nolet, chef van de bezoekcentrale, die mededeelde, dat* dit het eerste bezoek van dien aard was en wees op het grote belang, dat de directie hechtte aan het oordeel van mensen, die bij uitstek in de gelegenheid zijn bij de aankoop van een personenauto advies te geven. Nadat in de prachtig ingerichte bioscoopzaal de uit drie delen be staande DAF-film was vertoond, werd het gezelschap een Brabantse koffie tafel aangeboden, waarna men per speciale DAF-terrein door de fabrieks complexen reed, waarbij loudspea kers allerlei bijzonderheden verkon digden en men ruimschoots de gele genheid kreeg, aan de lopende band de automobielen en motoren te zien groeien van het begin-stadium tot aan het einde van de band waar het product kant en klaar, gelakt en wel, weggereden werd. De enorme persen fuxajlêx Alum. Jaloezieën ALTIJD PRACTISCH: OFF. DEALER D. LADAN Inl. en toonkamer: MOLENSTEEG 27 Leiden Telefoon 21375 (Advertentie) Oorzaak van brand blijft raadsel In de nacht van 2 op 3 juli 1958 brandde een gedeelte van J. J. Krantz en Zoon N.V. aan de Oude Singel af. Gisteren vierde deze Leidse fabriek van lakens en wollen stoffen haar 180-jarig bestaan en tevens kon men het feit gedenken, dat het bedrijfs pand, dat in de as is gelegd 2500 vierkante meter weer is opge bouwd. De productie is weer op volle toeren gekomen. Ondanks de terug slag in de conjunctuur beeft de fabriek nog voldoende werk en 285 mensen vinden in het bedrijf emplooi. Wij hoorden dit gistermorgen van de oudste dirècteur, ir. Krantz, die ook sprak over de „grote brand" twee jaar geleden. Het is een geluk Feestprogramma 5 mei in Leiden Vijf mei is géén vrije dag van het jaar, maar het comité bevrijdingsdag heeft toch een feestprogramma, hoofdzakelijk voor de jeugd samen gesteld. Zij kan nl. meedoen aan een wandelspeurtocht of een fietsspeur- tocht in de omgeving van Leiden of aan een vliegerwedstrijd in de Leidse Hout. Om deel te kunnen nemen aan de wandelspeurtocht en de vlieger wedstrijd moeten de kinderen ten minste 9 jaar zijn en voor de fiets- speurtocht tenminste 10 jaar. De wandelaars vertrekken tussen half 3 en 3 uur vanaf de molen De Valk en de fietsers eveneens gedurende dit half uur vanaf het Pieterskerkhof. De vliegerwedstrijd vindt plaats op de grote speelweide van de Leidse Hout en begint om half 3. Er zijn prijzen voor de best vliegende, de origineelste en de mooiste vlieger. Na afloop van de prijsuitreiking gaan de deelnemers gezamenlijk met mu ziek van het Leidse Jeugdorkest De Burcht voorop naar het bevrijdings- monument by de molen De Valk, waar ook het eindpunt is voor de fietsers en wandelaars. Dit eindpunt moet uiterlijk half 6 bereikt worden. Ieder die de tochten heeft volbracht of aan de vliegerwedstrijd heeft deel genomen, ontvangt een bevrijdings wimpel. Wielerwedstrijd Om half 7 begint in de Profes- sorenwijk een wielerwedstrijd waar aan zullen deelnemen De Kampioen uit Haarlem, De Spartaan uit Den Haag, de Leidse Swiftcombinatie en een aantal renners uit Oxford. De start is bij de o.l. school aan de Lo- rentzkade. Via deze kade wordt ge reden naar de Zeemanlaan, de Ka- merlingh Onneslaan, de Melchior Treublaan en de Kanaalweg tot de oude molen. De wedstrijd is om streeks half negen afgelopen. Tien minuten voor de aanvang van de race zullen de wielrenners met K. en G. voorop een voorstellingsronde maken. Het ligt in de bedoeling om later op de avond de winnaar van de wie lerwedstrijd, geflankeerd door alle Engelse deelnemers, vanaf het Room burgerpark met een fakkel naar het Stadhuisplein te laten rijden, waar hij dan het bevrijdingsvuur zal ont steken. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot zal onmiddellijk daar na een toespraak houden. geweest, dat de spinnerij in de Ver verstraat was ondergebracht, anders zou de fabriek de productie hebben moeten stoppen. Nu waren het slechts voorraden wol, de ruwerij en de nat- apparatuur, die verloren gingen. Be treffende de oorzaak tast men nog steeds in het duister. De zaken zijn er in de twee jarenniet helderder op geworden. Men zal zich herinneren, dat in de vooravond van de grote brand om half tien voor de eerste maal brand werd geconstateerd. Deze brand was al een raadsel. Men neemt aan, dat een sigaret die door een vrachtsjouwer is weggewor pen geolied papier rond balen wol heeft doen ontbranden. Op een of an dere wijze is toen de kabel van het lichtnet beschadigd. Misschien heeft de kabel gesmeuld; om kwart over een ontstond in elk geval weer brand op een ander punt in het bedrijf. Hier heeft men later vastgesteld dat de1 isolering van de hoofdkabel over enige meters weggeschroeid. Het bedrijf heeft, dank zij de hulp van collega's steeds door kunnen werken. En op deze wijze heeft men een 180 jaar oude traditie kunnen handhaven. De familie Kraptz heeft in 1778 de lakenfabriek van de fami lie Dozy aan de Oude Singel overge nomen. De fabriek bleef zich toeleg gen op het fabriceren van wollen stoffen en laken. Er is niet zo veel vraag meer naar laken, de fabriek bleef het vervaardigen, maar dage lijks verlaten ook vele honderden meters Terlenka, kamgaren etc. de fabriek. Op de receptie die gistermiddag om drie uur werd gehouden kwamen vele zakenrelaties de beide directeu ren: ir. A. Krantz en de heer G. W. Borgemeester de hand drukken. Ook de burgemeester, wethouder A. J. Jongeleen, de heer S. W. Hage- doorn, brandweercommandant, de H. Hazelhoff, commandant van de brandweer en de heer C. Brilman, di recteur van de Ambachtsschool. voor de vervaardiging van corrosse- rie-delen, de geweldige draai- en slijpbanken, de boormachines waar mede 20 tót 30 gaten tegelijk worden geboord, maakten op het gezelschap een overweldigende indruk. Daarna namen allen plaats in een grote mili taire artillerietrekker met kanon, welke trekker door de DAF vervaar digd wordt, waarmede op het daar toe speciaal ingerichte oefenterrein de meest acrobatische toeren werden verricht. Tenslotte werd door de di rectie een thee aangeboden, waarbij allerlei vragen gesteld en beant woord werden. De voorzitter der af deling, de heer Van den Bos, dankte ten slotte voor deze bijzonder leerza me dag, die de reeds bij velen leven de overtuiging had versterkt, dat de naam DAF ervoor borg staat, dat er ook een personenauto op de markt gebracht wordt, waarop ons land trots kan zijn. Om half vijf aanvaardde het gezelschap de terugreis naar Leiden. BIOSCOPEN TE LEIDEN Luxor: Sissi keizering en moeder, alle leeftijden (geprolon geerd). Rex: Frankenstein, achttien jaar. Donderdag cyclus: Rock around the clock, veertien jaar. Trianon: Getuige a charge, veertien jaar. Lido: Hotel onder verdenking, strikt volwassenen. Casino: Gejaagd door de wind, veer tien jaar. (geprolongeerd). PRONONCE voor uw LINNENUITZET Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel 23917 Het Comité voor een autotocht der Ouden van Dagen aller gezindten schrijft ons: „Zoals reeds enige tijd geleden op deze plaats in uitzicht werd gesteld, heeft ons Comité zich gedwongen ge voeld ernstig de vraag onder het oog te zien of het zijn werkzaamheden niet diende te staken. De aanleiding tot deze overweging vloeide niet zo zeer voort uit een verminderde be langstelling van de zijde der Leidse burgerij om door haar financiële steun aan deze jaarlijkse uitgaansdag mogelijk te maken en evenmin uit een afnemende bereiciheid van de kant der particuliere autobezitters om zichzelf en hun voertuigen voor dit doel beschikbaar te stellen, doch voornamelijk uit het feit, dat de ver- keersautoriteiten het uit veiligheids overwegingen niet langer verant woord achten een dergelijk lange file over onze drukke verkeerswegen te dirigeren. In de laatste jaren bestond deze stoet uit ongeveer 75 particu liere auto's en circa 10 grote auto bussen. Gelet op de intensiteit van het verkeer en het toenemend aan tal verkeerslichten is het volstrekt onmogelijk om een dergelijke co lonne als een aaneengesloten geheel van start naar finish te geleiden, nog afgezien van de overlast, welke het overige verkeer daarvan ondervindt. Waar de Rijkspolitie niet langer be reid is haar medewerking te verle nen aan deze organisatie, is het ri sico van een dergelijke onderneming voor ons Comité eveneens volstrekt onaanvaardbaar, ondanks de bereid heid der plaatselijke politiekorpsen tot een geleide binnen de gemeente grenzen. Daarbij komt dat als gevolg van de gewijzigde maatschappelijke ver houdingen ook het karakter van onze jaarlijkse autotocht een aanmerke lijke verandering heeft ondergaan. De situatie is en gelukkig! al lang niet meer zo dat voor de meeste deelnemers deze autorit de enige jaarlijkse uitgaansdag betekent. Buurtverenigingen, kerkelijke in stanties en sociale instellingen ont plooien in de laatste jaren op dit ge bied een toenemende activiteit, waardoor de behoefte aan deze toch ten zich in aanzienlijk mindere mate doet gevoelen dan toen dertig jaar geleden ons Comité zijn ini tiatief voor het eerst verwezenlijkte. Onder deze omstandigheden heeft ons Comité het ook niet langer ver antwoord geacht langer een beroep te doen op de goede burgerzin van vele Leidse ingezetenen, dat jaarlijks resulteerde i een „omzet" van on geveer drieduizend gulden, ongeacht de kosten, welke de autobezitters zich privé getroosten en de vele bij dragen, welke van de zijde der Leid se. industriëlen en middenstanders in natura werden ontvangen. Het Comité, dank zij een uiterst voorzichtig financieel beleid, be schikkend over een bescheiden kas saldo, vermeerderd met het hopelijk nog te ontvangen bedrag als resul taat van een allerlaatst appèl ter af sluiting van zijn dertigjarige werk zaamheid, heeft gemeend zijn liqui datie te moeten gedenken met een luisterrijk variétéprogramma, dat op dinsdagmiddag 3 juni a.s. aan daar voor reflecterende ingezetenen van 70 jaar en ouder in de grote Stads gehoorzaal zal worden aangeboden Gegadigden kunnen zich daarvoor a.s. vrijdag- en zaterdagmiddag laten inschrijven in het gebouw van de Gem. Geneeskundige Dienst, Nieuwe Mare 13a". Agenda Leiden ZATERDAG, 26 APRIL. „Ons Toneel". Opvoering „Het Huis aan het Meer", St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. VEGLO. Forumavond. Kweekschool, Vliet 8, 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Bo- naventura" Schouwburg, 8 uur nam „De Vriendenkring" Revue, zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. ZONDAG 27 APRIL R.K. Instuif-Herensingel. Dans avond met Henny Langeveld en Barry Verver. Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 28 APRIL Abonnementsvoorstelling. „De Cir kel", Haagse Comedie, Schouwburg Mij. voor Toonkunst. Jeugdconcert R'dams Philharmonisch ork. Stads gehoorzaal 2 uur nam. „Luctor et Emergo". Ver. van Zeeuwen. Toneelavond. De Burcht, 8 uur nam. Leidse Amateurfotografen. Leden vergadering. De Doelen, 8 uur nam. „Club de Limetz". Uitwerken van reisplannen. Royal, 8 uur nam. DINSDAG 29 APRIL VIRO. Prof dr W. Brand over ffWe- reldbevolkingsvraagstuk" Rapenburg 59, 8 uur nam. „St. Bernulphus". Excursie naar Expo '58. Vertrek Stadhuis Breestr., 5 uur v.m. Dienst Welzijnszorg Leger. Uitvoe- Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 26 April 1858. Advertentie: Het behaagde onzen Hemelschen Vaderdie niet ant woordt van zijne daden, heden van mijne zijde weg te nemen mijnen hartelijk geliefden Echt genoot Nicolaas van der Gaag. Hij overleed na eene kortston dige ziekte, in den ouderdom van 37 jaren, waarvan wij acht jaren gelukkig mogten vereenigd zijn. Met zijne bejaarde Moeder, zijne Broers en Zusters bewee- nen wij dit voor ons zoo smar telijke verlies. Leyderdorp, G. P. van der Steen, Weduwe N. van der Gaag. De Vleesch- houwers-Affaire zal door mij worden gecontinueerd, waartoe ik beleefdelijk blijf aanbevelen. Burgerlijke Stand Geboren: Agada dr van D. van der Plas en A. W. Jansen; Elisabeth Ma ria dr van L. Blok en S. van Ton geren; Petrus Cornelis zn van P. M. C. Koot en J. J. van der Geest; Pe- tronella Bernadette Maria dr van P. C. J. van Eden en C. Langeveld; Diana Christina Jacoba dr van A. J. Reijmers en R. de Roos; Elizabeth dr van G. Tukker en E. Treur; Al- bertus Jacobus zn van J. J. Zand vliet en A. P. van der Meij; Lauren- tius Jacobus Willebrordus Maria zn van J. W. M. den Dubbelden en M. A. Klaver; Peter zn van J. C. Taze- laar en W. Bollaan. Ondertrouwd: J. W. Barendse en A. W. van der Lans; J. Versloot en P. J. Arnol .us; W. Holleman en S. C. Stevens; C. J. Hoogendijk en E. F. van Zij 11 de Jong; C. van Leeu wen en M. van der Meij; J. Zoon en H. R. Meijer; J. Groenenberg en A. E. Fama; G. Varkevisser en E. J. Groenhuijzen; C. de Haas en C. Stok- kel; C. Meijers en M. Pont; B. Vo gelenzang en C. Keijzer; S. L. Klaas- sen en C. M. van den Elshout; W. F. Beij en E. Rijsbergen; N. van Loef en M. A. de Bruijn; B. C. M. de Ruijte en I. M. T. Stikkelman; J. Koppe en G. Ahrens. Overleden: T. J. Loos 36 jaar, man; B. van Essen 57 jaar, man. ring door Kokschoolkoor, Sleuteltjes en Werkmans Wilskracht. Na afloop taptoe. Doelenkazerne, 8 uur nam. Kath. Kapperspatroonsbond. Vak technische avond. Zomerzorg, 7.45 u. nam. „St. Willibrordus". Textieldétail- handel. „Interessante avond". Gulden Vlies, 8 uur nam. Ned. Invalidenbond. Cabaretavond De Burcht 8 uur nam. Oudercomité St. Barbaraschool. Zr. Reinilda over „Het gezin als opvoe dingsmilieu". St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Industrieschap De Grote Polder. Vergadering bestuur Stadhuis (ka mer 263) 2.30 uur nam. Abonnementsvoorstelling. „De Cir kel" Haagse Comedie. Schouwburg, 8 uur. Zondagsdienst de. Huisartsen te Leiden Dit weekend zal de dienst worden waargenomen door dr.: De Jong, Pieterse, Postel, Jansen, Lan- gezaal. Doktersdienst Oegstgeest: dr. D. Held. Dienst der Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst wordt waar genomen door: Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; apotheek Dou- za, Douzastraat 31, tel. 21313. Te Oegstgeest door: apotheek Oegst geest, Wilhelmnapark 8, tel. 26274. Casino heeft het succes van een re prise geprolongeerd en nog één week eenieder, die de goede film „Gejaagd door de Wind" nog niet gezien heeft een kans'gegeven. „Gejaagd door de wind" werd gemaakt naar het beken de boek van Margaret Mitchell. Lido. In een wel zeer boeiend scenario wordt in de Splendel Film „Hotel onder verdenking" de geschie denis gebracht van een uit Italië naar Frankrijk gevluchte jongeman, die een onderdak weet te vinden in een klein motelletje aan de grens, waar van de houder verliefd is op zijn in wonende schoondochter, die van zijn attentie niet gediend is. De vluch teling wordt onmiddellijk verliefd op de bekoorlijke weduwe, maar als haar schoonvader ontdekt, dat de jongeman gezocht wordt wegens moord, wordt de situatie hael moei lijk. Beiden zijn. bevreesd, dat schoon papa de jongeman aan de politie zal verraden, wanneer zij beiden vluch ten. Als hij daarop een auto-ongeluk in scène zet, in de hoop, dat schoon papa zal denken, dat hij omgekomen is, mislukt ook dit en het kost schoon papa zelfs zijn leven. Hier is de film zeer precair geworden en de harts tocht speelt zulk een grote rol, dat de film door de KFC alleen voor strikt volwassenen toelaatbaar is gekeurd. Luxor heeft de charmante Sissi in „Keizerin en moeder" nog een week op het doek kunnen vasthouden. Trianon. Agatha Christie is een genie in het bedenken van spannen de, ingewikkelde detective-verhalen. Van een van haar beste werken „Getuige a charge" heeft Billy Wil der een meesterlijke film gemaakt, dat zich hoofdzakelijk in de recht bank afspeelt. Charles Laughton speelt de rol van een advocaat, die zich eigenlijk niet meer met straf zaken mag bezig houden van zijn dokter; hij heeft een zwak hart, maar als hij de lucht van het „vossen- spoor" heeft gekregen stort hij zich weer met hart en ziel in een moord- affaire. Zijn optreden voor de recht bank levert de bezoekers kostelijke kijkstof op, de behandeling van de moordzaak voor de wasecht-engelse rechtbank is voortreffelijk gefilmd. Tyronne Power speelt de rol van de moordenaar, Mariene Dietrich die van zijn geliefde. Over de verrassen de ontwikkeling van dit verhaal en de nog verrassender afloop zullen we niets schrijven om het plezier voor anderen niet te bedervei. De KFC keurde deze film goed voor veertien jaar. Rex. Voor de voorstelling deze week in Rex is een oude griezelige nachtmerrie van stal gehaald: „Fran kenstein" nl. dat voor de oorlog al de nekharen van de gechoqueerde bezoe kers overeind pleegde te jagen. Het verhaal gaat over dokter Fran kenstein, die een griezelige uitvin ding heeft gedaan: hij kan dode weefsels weer tot leven brengen. Zijn meesterwerkje is een monster, dat allerlei euveldaden verricht, om dat Frankenstein het de hersens van een misdadiger heeft gegeven. Fran kenstein sluit het monster op in de oude, sinistere molen, waarin hij sinds hij van de universiteit gestoten is zijn proeven neemt. Het monster ontsnapt en dan geschieden een reeks huiveringwekkende dingen. KFC-keuring: achttien jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2