FOTO-TOTO Pieter Geraedts in onbekende gedaanten in de Leidse Lakenhal SPEUR NEUZEN 'N TEAKHOUTEN JAPON PUROL ZATERDAG 26 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Eén tijdperk, vele stijlen Het gebeurt niet dikwijls dat een kunstenaar zonder enige bijzondere aanleiding in de gelegenheid gesteld wordt, door een expositie zijn werk meerdere bekendheid te geven. De enige aanleiding tot het houden van een tentoonstelling; van werken van Pieter Geraedts in het stedelijk mu seum „De Lakenhal" te Leiden, is wellicht, dat Geraedts in Warmond woont onder de rook van Leiden dus, en dat desondanks in de Sleutelstad de bekendheid van zijn oeuvre veel al beperkt is tot die van zijn reli gieuze prentjes. "Die alleen zijn echter niet repre sentatief voor de schilder en bij een kennismaking met de doeken, geëx poseerd in de Lakenhal, zal men zonder twijfel onder de indruk ko men van de veelzijdigheid, waarvan zij een afspiegeling zijn. Daarbij dient men te overwegen, dat Pieter Geraedts geen academie heeft bezocht. „De natuur en zijn vader waren zijn leermeesters". Die veelzijdigheid uit zich niet alleen in de verschillende technieken en stij len. maar ook en vooral in de wijze,' waarop hij zijn eigen opvattingen weergeeft over onderwerpen, die reeds dikwijls zijn uitgebeeld. In het contact met zijn opdrachtgevers heeft de beeldende kracht aan begrijpe lijkheid en openheid gewonnen. Pieter Geraedts openbaart zich in De Lakenhal als een modern kun stenaar, «die zich niet in zichzelf op sluit maar open blijft staan voor het leven, waar hij middenin staat. En misschien is daaraan het feit niet geheel vreemd, dat hij nooit de invloeden heeft ondergaan van de „moderne" stromingen, die een aca demie doorgaans aankleven. Twintig jaar verstilden Geroepen door de muzen, ontwierp hij op 18-jarige leeftijd carosserieën voor auto's. Maar evenzeer bleef hij aandacht besteden aan portret en landschap. Eén en twintig jaar oud, exposeerde hjj in Amsterdam bij de kunsthandel Van Lier en een jaar later op de tentoonstelling van mo derne religieuze kunst in De Laken hal. Later kreeg hij belangrijke op drachten o.a. in kerken te Amster dam en Nijmegen. Zijn eerste liefde bleef evenwel het portret. Daarnaast koestert hij ene grote belangstelling voor het fi guurstuk. Deze hele ontwikkeling van zijn persoon is in de tentoonstelling dui delijk te volgen. Het merendeel van de doeken heeft een religieus motief tot onder werp. Soms fors en helder zoals de kop van een „Gestorven Christus", soms ook mystiek als in een ,Arr- nunciatie" of „pastoor van Ars", een werk dat negen jaar jonger wat tastbaarder is. Bijzonder gevoe lig ook is een „Kerstnacht", waarin de uiterst-donkere tinten tot medi tatie stemmen. Willen we hier nog noemen het doekje „Johannes de Doper", waarvan de bezonkenheid en ascese van de heremiet verzin ken bij het vuur, dat ligt in ogen en mond" van de Wegbereider. Een ervaring van twintig jaren spreekt ook uit een vergelijking van de kinderkopjes en babyportretten. Bijzonder teder is een tekening in rood krijt van „Wieneke" (1937). Maar een „Baby", die tien jaar later geschilderd werd, heeft een veel fris ser en meer levenslustig uiterlijk. J Van de portretten vinden we wel i de meest interessante die van „Me-1 vrouw B." om zijn bijzonder geper fectioneerde uitwerking van het on derwerp, terwijl ook de achtergrond boeit, evenwel zonder af te leiden. Hier is de schilder het magisch rea lisme wel heel dicht genaderd. Trait d'Union Het pièce de milieu van de ten toonstelling is naar onze mening een schilderij, voorstellend Thommy Ge raedts voor een schilderbok, waarop zijn vader een schilderijlijst heeft aangegeven. Aan Thommy de op dracht om het tweede schilderij te scheppen in de geschilderde lijst. Het is een alleraardigst doek ge worden, dat een trait d union vormt tussen vader en zoon. Ook van Thommy zijn een aantal gouaches in de expositie opgenomen. Weliswaar is duidelijk de invloed van zijn va der merkbaar maar in verschillende fragmenten spreekt toch een frap pante, eigen zienswijze. Bijzondere aandacht verdienen ook een aantal gelegenheids werkjes als Nieuwjaarswensen en eerste-com- munieplaatjes. In hetzelfde kabi netje vindt men ook de ontwerpen voor enige glas-in-loodramen en een ontwerp voor de kruisval uit de nieuwe kruiswegstatie voor de St. Petruskerk te Leiden. De veelzijdigheid van Pieter Ge raedts blijkt voorts uit de aanwezig heid van een raam, voorstellende een Piëta, dat speciaal voor deze expo sitie is vervaardigd en dat is opge steld naast het ontwerp. Ook zijn vier sculpturen bijeenge bracht, die Pieter Geraedts. als af wisseling op zijn dagelijks scheppend menu, heeft vervaardigd. Het is alleszins de moeite waard om een kijkje te gaan nemen op de expositie, die geopend zal zijn tot 27 mei a.s. verdwijnen met (Advertentie) Je weet soms zelf niet, hoe dat allemaal gekomen is: De fotograaf probeerde op allerlei wijzen 'n aar dige gevelsteen te fotograferen. Om 'n geheel te krijgen, wat de straat te nauw. En het „kieken" van een fragment leverde het gevaar op, dat het Latijnse opschrift op de steen onvolledig zou worden over gebracht. Op dat ogenblik van wik ken en wegen werd hem door een voorbijganger gevraagd of hij wel eens in de poort onder de betreffen de steen was binnengegaan. De nieuwsgierigheid was hem te groot en hij ging binnen. Hij belandde in een heerlijk oord, waarvan hij u hierbij een prentje laat tonen. Wat is dit en waar moet men het zoe ken? De vorige week De functie van het. gebouw, waar van we de vorige week de geveltop in deze rubriek toonden, heeft nie mand ons kunnen vertellen. Wel wist men, dat het huis stond „op de hoek van Gerecht en Lokhor- straat" en dat het vroeger de La tijnse school heef geherbergd. Dat was daarom het criterium, dat we bij de loting hebben aangehouden. De gelukkige winnaar van een waardebon van vijf gulden is deze week geworden: mej. Cl. Tielemans, Utrechtse Jaagpad 19, Leiden. Binnen enkele dagen zal zij de buit binnen hebben. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u In deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief tn te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto De Inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redacUe moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot Waren tot nog toe de motton de grootste zorg van de huisvrouw, het ziet er thans naar uit, dat zij zich moet gaan bezig houden met de bestrijding van houtworm en termieten. De heer David Feldman te Santurce op Porto Rico heeft namelijk een nieuw procédé ont worpen waardoor het mogelijk is, houtfineer te maken met de duur zaamheid van metaal en de plooibaarheid van weefsels. Op de foto ziet men mevrouw Helene Feldman in een teakhouten japon met bijbehorende hoed van teakhout en prima vera. ALS DE SLEUTEL ZOEK IS Onderhoud van slot en scharnier Het komt nog wel eens voor dat er een sleutel zoek is van een deur die beslist open moet. Dat is een vervelende geschiedenis, het kost tijd en vooral in de schoonmaaktijd is tijd kostbaar. Heeft de deur toevallig platte scharnieren, dan is het al heel een voudig. De fitsen van deze schar nieren steken dan veelal aan de sluitzijde naar buiten, zodat we de stiften er gemakkelijk kunnen uit tikken, waardoor de deur er in zijn geheel uitgenomen kan worden. Zo nodig kan een tweetal schroeven draaiers ons hierbij van dienst zijn. Door deze schroevendraaiers tus sen de fitsen te steken voorkomen we, dat er aan het scharnier iets verbogen wordt. Zit de stift er vast in, dat nemen we een spijker, iets dunner dan de stift, en met behulp van egn hamer kunnen we de stift gemakkelijk naar boven tikken. §f§ Als de deur klemt. Klemt de deur, dan moet er een vrij brede beitel aan te pas komen en door wat langzaam naar voren te wrikken zal hij uiteindelijk toch moeten wijken. Denkt u er om, dat uw beitel breken kan als er teveel van gevraagd wordt? Is de deur voorzien van paumel- les, dat zijn scharnieren die uit 2 delen bestaan, n.l. een deel met een vaste stift, het andere deel heeft een gat, waarin de stift precies past, dan wordt het lastiger, want deuren voorzien van dergelijke scharnie ren kunnen slechts geopend worden in wagenwijd geopende stand, ze moeten immers ook in deze stand ingehangen worden. §|p Is dit dus het geval dan is .er maar één oplossing, n.l. bij een H| smid een bos sleutels halen en pro- beren of er een bij is die past. 1= Een afgebroken baard kan men proberen weg te werken met een rechthoekig omgebogen stuk stevig z= ijzerdraad. H| De kastdeur. Indien het lukt de deur er uit te nemen, kunnen we het defecte slot, es of het slot waarvan de sleutel zoek is geraakt, er uit schroeven, het meenemen naar een smid en er een passende sleutel bij uitzoeken. |H Bij kastdeuren kan het wel eens voorkomen, dat men de deurstijl zover kan omdrukken, dat de schoot van het slot geheel vrijkomt, waarna men met behulp van een schroe- |H vendraaier de sluitzijde van de deur naar voren kan wringen, zodat de stelbaar) of het slot wordt ver woest. Tegen verliezen van een sleutel helpt alleen zorgvuldige bewaring, tegen afbreken van de baard van een sleutel kan men voorzorgen ne men, door het slot op gezette tijden te smeren. Het is met sloten ook al precies als met scharnieren, ze zijn gemaakt opdat ze kunnen, draaien, metaal schuift dus over metaal en als men niet geregeld smeert, loopt het mis. Hebt ge een buitendeur met scharnieren die aan de binnenkant van de deur los getikt kunnen wor den, neem ze er dan eens per jaar uit, stuk voor stuk, schuur de stif ten wat af met schuurpapier, en wrijf de stift dan in met vet. Een deurslot kan men ook gemakkelijk af en toe er uitschroeven en geheel inwendig smeren. Uit de keuken geklapt Nu de zon zo af en toe weer door de wolken komt kijken en de tem peratuur buiten zachter wordt, ziet men de bezitters van een tuin weer volop aan het werk om in zo kort mogelijke tijd hun tuin een zomers aanzien te geven. Denken ze daar bij wel eens aan het ouderwetse kruidenhoekje, wat maar zo wei nig plaats vraagt en de huisvrouw toch zoveel kruiderijen kan leveren waar ze de hele zomer plezier van heeft? neem alleen maar eens ster- rekers, ramenas en radijs, een prachtige vitaminenrijke broodbeleg ging. Daarnaast dan nog bieslook, korvel, marjolein, peterselie en sel derij, waarmee men sla, soepen en sausen een zoveel fijnere smaak kan geven! Ze vragen allemaal betrek kelijk weinig zorg en zijn vers ge plukt zo oneindig veel geuriger, dat het werkelijk de moeite waard is er een bescheiden plekje in de tuin voor af té zonderen. ZONDAG: kaasbouillon met ei, roastbeef, postelein, aardappelen, schuimige rijstpudding. MAANDAG: rest koud vlees, bietjes, gebakken aardappelen, vanillevla met rabarber. DINSDAG: stamppot rauwe andijvie met rauw geraspt uitje en spek blokjes, cocosvla. WOENSDAG runderrolletjes, bloemkool, aardappelen, karne- melkpudding. DONDERDAG: bloemkoolsoep, omeletjes gevuld met spinazie, aardappelpuree. VRIJDAG: visragout, rijst, sla met schijfjes radijs, gebakken banaan. ZATERDAG: irish -stew, citroen- rijst Recept: Kaasbouillon met ei. Per persoon: 1 ei, 1/3 kopje room, 1 flinke eetlepel geraspte kaas, wat gehakte peterselie, 2dl. bouillon. In een soepterien de eieren met de room, de kaas en de gehakte pe terselie tot een soepele losse massa kloppen en hierop, onder voortdu rend roeren de hete bouillon gie- deur losspringt. Heeft men echter te doen met een kastdeur waarvan de stijl tegen de muur is aange bouwd, dan is het uitgesloten deze op deze wijze te openen, evenals dit» tem" De soêp~Wt~ eeiT garde nog het geval is met een voordeur voor- even luchtig opkloppen en daarna zien van paumelles. opdienen. Als alle middelen hierboven ge noemd niet tot het gewenste resul taat leiden, dan moet de timmer man er aan te pas komen. Niet zagen, maar smeren. Natuurlijk kan men de stiften van alle paumelles doorzagen of een schoot afzagen, maar dit zijn paardemiddelen, of de paumelles worden er door beschadigd (onher- ZO'/V LEUKE BLAZER „Een zwaluw maakt nog geen lente", zegt men en zo is het ook in de praktijk, want al heet het seizoen waarin wij leven lente en al hebben we nu en dan een mooie dag, toch kan het in deze dagen nog behoorlijk fris zijn in ons land je. De lente heeft elk jaar weer moeite om door de winterse bar rière heen te breken, met alle wis selvalligheid van het weer dat daarbij behoort. Het is daarom zaak om op alle dingen voorbereid te zijn. Maar het is bovendien een moeilijk jaar getijde, want de temperaturen kun nen van dien aard zijn, dat we toch niet met ^een mantel willen lopen, terwijl het voor een wandeling zo in onze japon te koud is. Een heer lijke tussenvorm is bijvoorbeeld de blazer, die momentéel zo io de mo de is: dat jasje van betrekkelijk dunne maar ruwe stof, dat toch eni ge beschutting biedt. We zien deze jasjes in de leukste dessins, waar bij we veel strepen zien. Onze illustratie toont een der gelijke blazer vervaardigd van een wollen stof met een heel fijn streep- dessin in gedekte tinten. Deze stre pen in de lengte zijn van bijzonder belang voor de dames die niet zo lang zijn, het geeft lengte-effect Zo gekleed kan men heerlijk een len tewandeling maken door de opbloei ende natuur. Door het truitje met de blazer erover en de lange broek is men vrij in zijn bewegingen en toch keurig gekleed en beschut tegen de frisse wind, die wel eens wil waai en op een mooie lentedag. Recept: Cocosvla Vi liter melk, 150 gr. gemalen co- cos, 25 gr. suiker, 75 gr. maizena, 100 gr. goela djawa. De goela djawa in wat water oplossen, zeven en vermengen met 100 gr. cocos. De melk met de rest van de cocos langzaam aan de kook brengen, binden met de maizena (aangemengd met wat koude melk) en wat suiker afmaken. De vla laag om laag met het cocosmengsel in een vlaschaal opdienen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12