KX*M* piloten keren zich tegen minister Suurhoff Raad van Beroep beslist over ontslag politieman In maart werd werktijd in aantal bedrijven verder verkort Nederlandse granaten op Duits dnrp 5)e Vex&efde Spewtdex VRIJDAG 25 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT Het 'bestuur van de Vereniging van KLM-vliegers (waarbij ©00 piloten zijn aangesloten) heeft gisteravond een aanval gericht tegen minister Suurhoff. Deze deed op 21 maart uit spraak in het slepende salarisconflict van deze vliegers. Hij stelde toen dat hun salarissen een achterstand van vijf procent vertoonden. De vliegers zijn van mening dat de minister niet op de juiste wijze tot zijn oordeel is gekomen. De Vereniging van KLM-vliegers heeft kennis kunnen nemen van een brief, die prof. Tinbergen deze stel de een rapport op over de vliegers- salarissen in Europa op 15 april aan minister Suurhoff heeft ver stuurd. In deze brief zou te lezen staan dat de minister kleine vergis singen heeft gemaakt bij het interpre teren vam het rapport-Tinbergen en dat zijn oordeel niet helemaal accu raat is op sommige punten. Bovendien zijn de vliegers felle te genstanders van de geleide loonpo litiek van Suurhoff. In een aam de pers verstrekte ver klaring, zegt het bestuur van de vlie gersvereniging woordelijk: „De vereniging zag het einde van de pilotenstaking als een gouden ge legenheid om een einde te maken aan het vertrouwensconflict. In de toen heersende atmosfeer zou een nieuwe en vruchtdragende verhou ding tussen de directie van de KLM en het vliegerskorps geboren kun nen worden. Er lykt echter op dit moment weinig hoop te bestaan op (Advertentie) Van Nelle bestellen! K.N.A.C.„Brommers moeten kleur bekennen" Het gele bromfietsplaatje, op het voorspatbord en in de lengte as ge- plaats, zo meent de K.N.A.C. is on voldoende voor een tijdige herken ning. Beter zou het zijn, als dit plaat je loodrecht op de lengte as van de bromfietsen en tegen de voorzijde van het stuur werd gemonteerd. Maar een werkelijk goede herkenning van de bromfietsen wordt ook daarmee nog niet bereikt. Een voorschrift om alle bromfietsen in een bepaalde, opvallende kleur bijvoorbeeld geel uit te voeren, zou een veel gunstiger effect geven. Indien tevens een geel gekleurd kop- licht werd verlangd, zou bij duisternis eveneens een duidelijke herkenbaar heid verzekerd zijn. En tenslotte is het nog de moeite van het overwegen waard, om de bromfietsers te ver plichten, ook overdag verlichting te voeren. Deze gezichtspunten zyn door de K.N.A.C. naar voren gebracht ip een adres aan de minister van verkeer en waterstaat. De K.N.A.C. blijft de voorkeur ge ven aan een oplossing, die zij reeds in 1953 naar voren bracht, namelijk een bepaalde kleur voor alle bromfietsen. Daaraan zijn ongetwijfeld nadelen verbonden, maar naar de mening van de automobielclub wegen deze niet op tegen de voordelen. Men zou reeds een eind in de goede richting komen, wanneer althans voor voorspatbord, voorvork en balhoofd een gele kleur werd voorgeschreven. Indien aan de juistheid van deze visie wordt getwij feld, dat wettigt het belang van de zaak in elk geval dat vergelijkende proeven worden genomen bij ver schillende omstandigheden. Mocht de suggestie met betrekking tot de kleurgeving niet te realiseren zijn, dan aldus de K.N.A.C. in het adres blijven er nog andere maat regelen mogelijk, die een tijdige iden tificatie beter waarborgen dan de ge le plaat. In dat verband wordt ge noemd een voorschrift, dat aan de bromfietsers bij uitsluiting het gele koplicht aanwijst en dat zowel bij duisternis als overdag brandend licht verlangt. Hiervan zou tevens een voordeel zijn, dat aan de ernstige hin der van verblinding door te hoog af gestelde en niet te dimmen koplich- ten van bromfietsen, een eind wordt gemaakt. enige verbetering. Minister Suurhoff is in zekere zin verantwoordelijk voor deze terugkeer tot de toestand van voor de staking, toen er immers eveneens weinig contact en samen werking was". Dan volgt een scherp geformuleerde aanval op somimige handelswijzen van minister Suurhoff. Zo staat er te lezen: „Het oordeel van de minister gaat klaarblijkelijk uit van een commentaar van de zijde van de KLM-directie op het rapport van prof. Haocoü en drs Coppes, dat op verzoek van de vliegers zelf werd uitgebracht. En dit, terwijl geen van beide partijen in dit geschil het recht had zulke commentaar bij de minis ter in te dienen. Het is het gevoelen van de vliegers dat deze handelwyee van de minister moreel onjuist en ju ridisch betwistbaar is". (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Akkoord over lonen in de landbouw Het college van rijksbemiddelaars heeft zich gisteren akkoord verklaard met voorstellen van het Landbouw schap omtrent de landarbeidersionen. De lonen van de landarbeiders zullen thans worden gebaseerd op de resul taten van het werkclaseificatie-onder- zoek, zij het voor enkele categorieën nog slechts ten dele. In de huidige economische situatie bleek volledige realisering van de aanvankelijke voor stellen by de regering op overwegen de bezwaren te stuiten. Verwacht wordt, dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden vol ledige invoering vam de werkclassi- ficatie per 1 mei 1959 zal kunnen ge schieden. De hoofdafdeling sociale za ken van het Landbouwschap zal thans de betrokken partijen adviseren tot het afsluiten van de collectieve ar beidsovereenkomsten op basis van de goedgekeurde voorstellen. Zaak „Renale Leonhard Verzoek van Visser ingewilligd De president van de Alkmaarse rechtbank heeft donderdagmiddag een Interlocutoir vonnis gewezen in het kort geding dat maandag jl. voor hem had gediend en dat aanhangig was gemaakt door het bestuur van de Coöp. Bergingsvereniging Renate Lëonhard contra haar voormalige voorzitter de heer P. Visser te Wijde - worm er. Het nieuwe bestuur had de presi dent verzocht aan de heer Visser te bevelen alle onder hem berustende stukken aan de bergingsvereniging terug te geven. De vereniging wil nl. erde op zaken stellen. Het nieuwe bestuur werd maandag bijgestaan loor twee advocaten. De heer Vis ser kreeg toestemming om kosteloos te procederen, omdat hij gezien zijn financiële toestand niet in staat was rich van rechtsbijstand te verzeke ren. De president overwoog nu dat ge daagde Visser in de gelegenheid moet worden gesteld zich via het bureau voor rechtsbijstand bij de rechtbank te Alkmaar van een raadsman te voor zien. De president stelde de verdere behandeling van het korte geding uit tot 12 mei as. Hiermee is het verzoek dat de heer Visser bij de behandeling van het korte geding tot de president richtte ingewilligd. PRIJS BACONVARKENS VERLAAGD Teneinde de omvang van de bacon- produktie in overeenstemming te houden met de afzetmogelijkheden op de Engelse markt is door het Pro- duktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens waar van bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitge gaan wederom met 5 cent per kg te verlagen. Derhalve zal met ingang van maan dag 28 april a.s. de prijs voor bacon varkens van 63 t.m. 70 kg in de kwa liteitsklasse 1 tm. 4 respectievelijk 2.22, 2.18, 2.14 en 2.10 per kg koud geslacht gewicht bedragen. Mogelijkheden in het Nederlandse leger Er schijnen zich in het Nederland se leger nog altijd aantrekkelijke ge legenheden voor te doen om wat bij te verdienen. Zo zou de Koninklijke Marechaussee momenteel weer een onderzoek leiden, naar onregelmatig heden in de officiersmesses van ver schillende kazernes op de Veluwe. Enkele hofmeesters staan onder ver denking, steekpenningen te hebben aangenomen en, naar wij vernamen, zouden vier officieren in hun func ties zijn geschorst. Het aantal Nederlandse firma's, dat op grond van onrechtmatige hande lingen niet meer aan het leger zal mogen leveren zou tot veertig geste gen zijn. Deze berichten werden van officiële zijde echter niet bevestigd. Adjudant declareerde teveel Om 7 gulden Het aantal bedrijven, waarin een werktijdverkorting plaats vond gaf van februari op maart een minimale, teruggang te zien. Dit neemt echter niet weg. dat het totaal aantal uren, dat korter dan 48 uur per week werd gewerkt, in deze bedrijven nog be langrijk toenam. In totaal werden 907 (v.m. 908; v.j. 21) bedrijven met een personeelsbe zetting van 81.228 (68.634: 619) man nen en 21.473 (21.082; 334) vrouwen in maart korter gewerkt. Het aantal werknemers ten aanzien van wie van ontheffing ex artikel 8 B.B.A. gebruik werd gemaakt, omvatt. in deze be drijven in de afgelopen maand 37.596 (32.233; 230) mannen en 11.114 (11.147; 60) vrouwen. Het aantal uren, dat in maart door (Advertentie) Van Nelle bestellen! „Een droevige en pijnlijke geschie denis" noemde mr L. A. M. van Sasse van Dsselt uit Maastricht het geval, waarin hij gistermiddag pleitte voor de centrale raad van beroep te Utrecht. Het gold het ontslag uit de dienst van de groepscommandant van de Rijkspolitie te Gulpen (L.), adju dant J. J. H. van Gendt. Dit ontslag was het rechtstreeks gevolg van een vorig jaar uitgesproken vonnis door de rechtbank te Maastricht, waarbij de betrokken politieman wegens vals heid in geschrifte tot een boete van 200 was veroordeeld. Aangenomen werd, dat de adjudant onjuist opge maakte declaraties van reistochten te fiets of per motor had onderte kend, waardoor hij over de periode van enige jaren een bedrag van 7.te veel had ontvangen. De raadsman van de adjudant gaf ter zitting van de centrale raad de onjuistheid van de door zijn cliënt in gediende declaraties toe, maar hij wees er op, dat deze falsificatie niet met opzet was geschied. De adjudant liet nl. de declaraties aan de hand van zijn aantekeningen door een on dergeschikte, een wachtmeester op maken, waarna hij ze ondertekende, echter zonder zich voldoende van de juistheid te vergewissen. De raads man gaf toe, dat zijn cliënt daar mede onjuist en slordig had gehan deld, maar dat de opzet tot het in dienen van valse declaraties had ont broken. De rechtbank te Maastricht had de zaak ook niet zo hoog opge nomen, blijkens do straf, die be stond uit de geldboete. Mr. Sasse van IJsselt wraakte het, dat op dit von nis nog een disciplinaire .straf en wel de striengste, nl. ontslag uit de dienst, was gevolgd, gemotiveerd door (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellens Kajotters terug uit Afrika Zes Nederlandse kajotters, die cir ca twee jaar in de missie van Tanga nyika in Afrika hebben gewerkt ke ren op maandag 5 mei per Raptim- vliegtuig naar ons land terug. Het zyn de Tilburgers Jan van Leest (timmerman) en Gerard Mom- mers (electricien) de Leidenaren L. Lageri>erg (Timerman) en F. Habra- ken (metselaar), de Noordwyker B. de Ridder (metselaar) en de leider vam het team Jo Maas uit Terneuzen, uitvoerder van beroep. In maart en mei 1956 vertrokken z\j naar me missie van Tanganyika, waar tij aanvankelij k in Chala hebben gewerkt aan de bouw van een nieuw ziekenhuis en later in Kaengesa aan een seminarie voor de missie. Na hum aankomst op Schiphol draagt de na tionaal kajottersaaLmoezenier A. Huy- boom een plechtig lof op in Amster dam. de verklaring, dat Van Gendt door de declaratie-affaire een mentaliteit aan de dag had gelegd, die hem onge schikt maakte voor de politiedienst. Verder wees hij er op, dat de getui genverklaringen, welke in deze zaak zowel voor de rechtbank als voor het ambtenarengerecht zijn afgelegd, niet geheel betrouwbaar moeten worden geacht. Hij concludeerde dan ook tot vernietiging van de uitspraak van het ambtenarengerecht te Heerlen, dat het beroep van zijn cliënt tegen het hem gegeven ontslag had afge- Namens de algemeen inspecteur van de Rijkspolitie trad op overste mr. J. P. v. d. Steur, die betoogde, dat het ontslag op wettige gronden was gegeven en wel overeenkomstig de bepalingen van de ambtenaren wet en het ambtenarenreglement. Het ging hierbij overigens niet al leen om de bewezen geachte falsi ficatie met declaraties, maar ook om het feit, dat de adjudant pressie op zijn ondergeschikten had uitgeoefend om gunstige verklaringen over hem af te leggen bij het gerecht, dan wel de door hen afgelegde ongunstige ge tuigenissen te herroepen. De overste concludeerde dan ook tot verwerping van het beroep van de adjudant. De centrale raad zal over drie we ken uitspraak doen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Maj. Koopmann bij Generale Staf Majoor Koopmann zal vanaf he den te werk morden gesteld op het hoofdkwartier van de Generale Staf in Den Haag bij de sectie logistiek Maj. Koopmann bekleedde voor heen een functie bij het Directoraat Materieel Landmacht. Zijn tewerk stelling op de sectie logistiek bete kent, dat hij soortgelijke werkzaam heden zal blijven verrichten als waarmee hij voorheen was belast. In militaire kringen is men van oordeel, dat deze eervolle plaatsing bij de Ge nerale Staf bewijst dat ook voor de militaire autoriteiten de zaak-majoor K. thans geëindigd is. Twee projectielen van een Neder lands stuk zwaar geschut op het excercitieterrein bij Lüneburg in de bondsrepubliek zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij- Suroide in het district Soltau aan de rand van het dorp ingeslagen. Een hoogspan ningsleiding werd beschadigd. Ver moedelijk zijn er te zwakke sprii^- ladingen gebruikt, zodat de projec tielen ver vóór het doel neerkwa men. De verantwoordelijke Neder landse officieren hebben volgens het Westduitse persbuerau DPA donder dag officieel hun verontschuldiging aangeboden. Duitse en Nederlandse deskundigen overleggen thans, hoe dergelijkè ongelukken in de toekomst vermeden kunnen worden. Drie daders van overval in arrest De rijkspolitie heeft in samenwer king met de gemeentepolitie van Hoensbroek en Heerlen drie mannen gearresteerd, die er van verdacht worden op zaterdagavond 29 maart een overval te hebben gepleegd op het bejaarde echtpaar Verheggen in het Zuidlimburgse dorp Voerendaal, waarbij de buit bestond uit een be drag van circa drieduizend gulden. Het zijn de 62-jarige J. van de C. uit Heerlen, de 40-jarige A. T. uit Hoensbroek en de 36-jarige Heerle naar L. G. De twee laatstgenoemden hebben bekend de overval te hebben gepleegd. De Iieerlense groenten- handelaar Van de V., een zakenrela tie van het echtpaar, zou het tweetal op de hoogte hebben gesteld van de situatie ter plaatse. De Hoensbroekenaar is reeds meer malen met de justitie in aanraking geweest. Destijds werd hij wegens doodslag tot een langdurige gevange nisstraf veroordeeld. Bloed iïegt niet Minister Cals als stierenvechter De minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, werd gistermiddag te Delft, toen hij daar de studentenflats zou openen, verzocht plaats te nemen op een stier, die de studenten hadden geleend van 'if in Delft staand circus. Sportife voldeed de minister aan het verzoek, waarop hij, begeleid door vijf leden van het circus, als een to rero de afrit afreed naar de kelder van het gebouw, waar de openings plechtigheid zou geschieden. De minister was daar nog maar juist van de stierenrug gegleden of het geweldige beest ging aan de haal en sleurde zijn vijf begeleiders met zich mee. Pas een eind van het ge bouw vandaan konden zij de stier in bedwang krijgen. Voordat de minister het spreekge stoelte betrad om zijn rede te houden, zei burgemeester De Loor van Delft: „Excellentie, alles is normaal". Mi nister -Cals bestreed dit en vond dat in Delft alles abnormaal is. „Maar" voegde hij er,aan toe, „De rit op de stier vond ik een fijn pretje, want mijn voorouders kwamen uit Span je". Dure klappen „Opper" krijgt f. 5.000.- boete Een opperwachtmeester der Rijks politie is gistermorgen voor de Bre dase rechtbank veroordeeld tot een boete van vijfhonderd gulden. Hem was ten laste gelegd, dat hij in zijn vroegere standplaats, St. Willebrord, een dronken arrestant geslagen had. Veertien dagen geleden had de offi cier van Justitie drie maanden ge vangenisstraf tegen de onbeheerste opper geëist. de mannen korter dan 48 uur werd gewerkt bedroeg 1.878.523, tegen 1.668.241 in februari. Voor de vrou wen kwam het aantal minder gewerk te uren in de afgelopen maand uit op 488.864 tegen 566.713. In maart 1957 werden door mannen en vrouwen te zamen in totaal 18.033 uren minder gewerkt. In de afgelopen maand hebben de brutolonen van mannelijke arbeids krachten geen wijziging te zien gege ven in vergelijking met de vooraf gaande maand. Zo gold de index van het uurloon van volwassen handar beiders in de nijverheid (40 takken) basis 30 juni 1947 ,100) uit. maart evenals uit. februari 178. De index van het uurloon van vol wassen handarbeiders in de sector transport (5 takken) was eind maart wederom 183 en in de sector land bouw (akkerbouw en veehouderij) 200. Bijgevolg onderging de index van de uurlonen in de nijverheid, trans port en landbouw tezamen ook geen wijziging. Deze bleef hier nl. 182, al dus het CBS. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem heeft te Hoorn een nieu we parochie opgericht onder de titel van de H.H. Engelbewaarders en als eerste pastoor benoemd de zeereerw. heer E. J. M. Hupperetz, die reeds bouwpastoor was aldaar. Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bis schop van Haarlem zal dinsdag 29 april a.s. geen audiëntie verlenen. AUDIëNTLJ BISSCHOP VAN ROTTERDAM. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal woensdtag 30 april a.s. geen audiëntie verlenen. De K.L.M- moet I.A.T.A.-diëet volgen De Sandwiches kaler Behalve met de economische en technische kant van het vliegen gaat de internationale luchtvaartorganisa tie LATA zich ook al bemoeien met bet eten. Omdat de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Pain American World Airways jaloers was op de heerlijke sandwiches die de KLM, de SAS. Air France eh Swiss Air hun passagiers aanboden, heeft ze zich bij de LATA beklaagd, dat genoemde maatschap pijen zich niet hielden aan de ai- spraken, die getroffen zijn met be trekking tot de sandwichmaaltyden in de „economy-class". Nu heeft de Internationale organi satie het volgende diëet voorgeschre ven: Sandwiches, geserveerd in de eco nomy-class mogen voortaan niet meer gevuld worden met kaviaar, gerookte zalm, oesters, kreeft, wild of paté de foie gras. Daarbij zijn speciale spel regels uitgebracht: 1. de sandwich moet koud worden geserveerd; 2. de sandwich mag open of dicht zijn; 3. het hoofdbestanddeel van de sandwich moet bestaan uit een bo terham, een broodje of in ieder geval iets, wat van brood is gemaakt; 4. de sandwich moet „onversierd" worden opgediend; 5. het dienblad met sandwiches rnag niet lijken op een soort koude schotel; 6. de sandwiches moeten goedkoop van samenstelling zijn. Dit voorschrift is bindend en de KLM heeft gisteren medegedeeld, dat zij deze voorschriften vanzelf sprekend zal volgen. De SAS heeft daarentegen besloten, de „versierde" sandwiches le blijven serveren, tot dat de directie in de gelegenheid is geweest de volledige tekst van het besluit te bestuderen. (Advertentie) Van Nelle bestellen! door BART IN T HOUT 38) „De treinen naar Marseille ver trekken van het Gare de Lyon, m'sieu", antwoordde de piccolo prompt. „Vlug, vlug", zei Bob, terwijl hij de piccolo bij de arm pakte, „breng me naar beneden." Bob sprong in een taxi en voegde de chauffeur toe: „Gare du Lyon, zo hard als je kunt!" De chauffeur reed zo hard als hij kon en ieder, die wel eens met een Parijse taxi-chauffeur heeft gere den, weet wat dat betekent. Het ve hikel schoot zig-zag door lange files van auto's en nu en dan zag Bob de huizen op zich toe tuimelen. Precies een kwartier later stond de taxi knarsend en piepend stil. Bob sprong er uit en rende het station binnen. Toen h(j eindelijk buiten adem het perron vond, vanwaar de treinen naar Marseille vertrekken, zag hij nog juist in de verte de laat ste trein van de P.L.M. verdwijnen. Daar ging ze, dacht Bob bitter, met de comte de Nouailles op weg naar de Rivièra! In een balorige stemming kwam Bob in de rue Daguerre terug, waar hij een eveneens weinig opgewekte Daan aantrof Met enkele woorden vertelde hij, dat Fré niet te vermur wen was geweest. „Ooklaagde hy, „ik moet er niet aan denken, dat jij ge lijk hebt en dat de comtesse de Nou ailles geen echte comtesse is." Bob vertelde eveneens zijn weder, varen en dit was niet geschikt om Daantje op te vrolijken. „Dus hij was het?", jammerde hy. „Oh...." „Als ik die kerel tussen m'n han den krijgzei Bob woedend. „Dan knijp ik hem fijn!" „Wat schiet ik daarmee op?", klaagde Daantje. „Krijg ik daar m'n tienduizend francs mee?" Bob zweeg een ogenblik, in som ber gepeins verdiept. Plotseling sprong hij van zijn stoel en zei: „Daan, ik weet het! Wy gaan ook naar Juan les Pins!" „Nnaar Ju.... Juan les Pins? stamelde Daantje". „Maar hoe kan dat nou? Je weet toch, dat ik geen geld heb." „Ik leen het je", zei Bob. „En als je kunt, betaal je me het later terug. Ik ga Phil mores leren en jy ontmas kert de pseudo gravin. Wie weet krijg je dan wel een beloning van de politie!" HOOFDSTUK X De comtesse de Nouailles zat in haar boudoir brieven te schrijven, toen de butler klopte en binnentrad. „Pardon madame." „Ja, Jean?", vroeg de comtesse vriendelijk. „Wat is er?" „Er is een heer, die u wil spre. ken. Hier is zijn kaartje." Op een zilveren presenteerblaad je overhandigde Jean de comtesse een kaartje. „M'sieu Vrijland?", las de comtes. se verbaasd. „De schilder?" „Ja, mevrouw." „Wel, Jean, laat m'sieu Vrijland in de salon en zeg hem, dat ik zo dadelijk by hem kom." „Ja, madame", zei Jean en met afgemeten stappen, zoals het de ge schoolde butler betaamt, wilde hij het boudoir verlaten. „Jean. „Ja, madame." „Jean", vroeg de comtesse met aarzeling, „hoeis het vandaag met m'sieu le coomte!?" „Hoe bedoelt madame?", vroeg Jean beleefd. „Doet hij nog vreemd?", liet de comtesse er aarzelend op volgen. „Als madame mij toestaat dit woord te gebruiken, dan moet ik tot mijn spijt zeggen, dat m'sieu le com te inderdaad nog vreemd doet." „Wat heeft hij vandaag gedaan, Jean?" „Hij loopt nog steeds onrustig heen en weer en al een paar keer heeft hij mij gevraagd of ik geen verdachte personen om Tiet huis heb zien sluipen Voorts sprak hij er over een detective in huis te nemen, een Amerikaanse detective." „Een detective?", herhaalde de comtesse verbaasd. „En waarom een Amerikaanse?" „De Franse detectives zyn niet goed zegt m'sieu le comte." De comtesse zuchtte. „Ik begrijp er niets van. Sinds hy terug is uit Parijs, doet hij zo vreemd. Zou er iets gebeurd kun nen zijn, Jean?" De butler keek behoedzaam om zich heen, toen deed hij een stap naar de comtesse toe en zei op ge dempte toon: „Wel kan ik madame vertellen, dat m'sieu le comte niet alléén in Parijs is geweest." „Niet alléén in Parijs?", herhaalde de comtesse verontrust. „Wat bedoel je, Jean?" „M'sieu le comte is ook in Amster dam geweest, in Nederland." „In Amsterdam? Maar daar heeft hij mij niets van gezegd. Hoe weet je dat?" „Op de koffer van m'sieu le com te was een etiket geplakt van een hotel in Amsterdam, „Het Hof van Lodewyk de Veertiende" of zo iets. Ik kan dat niet zo goed. uitspreken." „Maar wat zou hij in Amsterdam hebben moeten doen?" „Dat weet ik niet, mevrouw." „Zeg Jean." „Ja mevrouw." „Ontvangt meneer wel eens brie ven, diedie je een beetje vreemd voorkomen?", vroeg de comtesse aarzelend. „Dat weet ik niet, madame." „Dan moet je er toch eens op let ten, Jean. Maar zó, dat m'sieu le comte er geen erg in heeft, begre pen?" „Ja madame" „Zo en laat nu m'sieu Vrijland maar in de salon en zeg hem, dat ik zo gauw mogelijk bij hem kom." Met een menjgeling van bewonde ring en verbazing keek Daantje in de salon, waar de butler hem had binnengebracht. De salon was in mo derne stijl gemeubileerd, stalen met wit en blauw leer overtrokken stoe len ,een prachtige bank met kussens op een parketvloer lag een wit don. sen tapijt en aan de wanden hingen moderne schilderijen van Picasso en Piet Mondriaan In een hoek van de salon stond een kamerlinde, die bij na tot de indirecte plafondverlich ting prijkte: de brede marmeren vensterbank leek met de vele bloe men en planten een voortzetting •van de prachtige tuin vol tropische pracht, met cactussen zo hoog als bomen en exotische bloemen en pal men Verder weg, in de diepte, was de zee, de blauwe met goud zonlicht overgote Middellandse Zee. Naar rechts lag het strand van Juan.les Pins, het bekoorlijke prin sesje, dat juist tussen Cannes en Nice, de twee koninginnen van het Zuiderstrand, aan de Rivièra ligt. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10