S)e Vextiefde Spxwtdex Huurverhoging nog niet mogelijk Koffiemelk wordt duurder „Meerprijs" voor melk aangevochten Wiskundig adviseur krijgt ontslag Loongrens in werktijdenbesluit Loco-burgemeester nam ongewenste beslissing Dominee miste zijn broek P*T*T*-ambtenaar stal uit kas van collega's DONDERDAG 24 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Mïd. Witte in de Eerste Kamer Minister Witte heeft gisteren in de Eerste Kamer betoogd, dat de huur. verhoging vooralsnog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Een loon- ronde zou het meest geschikte mo ment zijn voor zulk een ingreep maar ook deze is niet op korte ter- mijn te verwachten. „In ieder geval heeft de regering de basis gelegd voor eennieuwe start naar groter welvaart. Indien we verpauperen, kunnen we ook geen woningen meer bouwen." De minister zeide het on juist te achten dat woningwetbouw en particuliere bouw gelijkelijk ge financierd zouden worden. Minister Witte ontkende geenszins dat de economische depressie de wo. ningbouw niet geheel voorbijgaat. Er is wel degelijk een statistisch woningtekort in enkele noordelijke provincies en in Zeeland. Het is evenwel onjuist om te zeggen dat dan de zuigkracht van het westen maar verminderd moet worden. De bewindsman noemde dit sociaal on aanvaardbaar omdat de werkgele genheid voor het westen primair is qn dan zijn daar ook woningen nodig. Aetherklanken VRIJDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: Relais Vlaamse TV: 20.30— 22.00 De voltallige bemanning, TV- spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muziek. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Ka- merork. en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 12.00 Bariton en pia no. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Vakantierubr. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Promenade-ork. en koor. 15.10 Voordr. 15.30 Pianorecital. 16.00 Tuinb.praatje. 16.15 Vocaal ens. 16.35 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18.20 Stemmen van overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Rege- ringsuitz.: De statistiek antwoordt Prof. Dr. Ph. J. Idenburg, directeur- generaal v. d. statistiek beantwoordt vragen over de 25ste Landbouwstel- ling. 19.25 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Radio Filharm. ork. en soliste. (21.2521.45 Naar een rechtsorde van de arbeid. Ons dage lijks werk, caus.). 22.25 Gram. 22.40 Sport. 2245 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM n.'298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40—VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinde ren, caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA: 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mi neraal. AVRO: 12.00 Theaterork. en soliste. 12.20 Regeringsuitz.: Land- bouwrubriek: Credietverlening in de landbouw. 12.30 Land- en tuinb.me- dedelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Me dedelingen en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Fluit, clavecim- bel en viola da gamba. 14.20 Literair progr. 14.40 Meisjeskoor. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. VARA: 16.00 Or gel en zang. 16.30 Conc. v. d. jeugd. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 P.v.d., pol. caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De punt jes op de i, caus. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Le ven in Nederland, caus. 19.45 Joods Nationaal Fonds, caus. 19.50 Een Na tionale zaak, caus. 19.55 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Harprecital. 20.30 Europa één, caus. 20.40 Het Atoom, caus. VARA: 21.00 Ritm. muz. 21.30 Ons dorp de wereld, klankb. 21.55 Jazzclub. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. Overigens neemt het aantal aan vragen voor rijksgoedkeuringen voor particuliere bouw langzaam toe. Minister Witte zeide dat zij die in het huwelijk willen treden zich niet door de woningnood laten afschrik ken. Geconstateerd is dat er na de oorlog 20.000 huwelijken per jaar meer gesloten zijn dan voor de oor log. Wat de scholenbouw betreft kon de minister mecledelen, dat het bouwprogramma voor de scholen dit jaar wel gehaald zal worden. De financiering hiervoor is gunstig ge bleken. Zwarte lonen. Ten aanzien van bouwplannen waarin zwarte lonen zijn verdiscon teerd merkt de minister op dat het niet mogelijk is het loon als speci fieke factor uit het complex van fac toren te lichten. De minister kan toch de prijs hanteren, omdat op grond van een analyse van de kos ten het maximum en minimum kan worden bepaald waartussen de prij zen zich moeten bewegen. Minister Witte vroeg zich af of de huidige constructie van de woning bouwverenigingen wel de juiste is. Om de problematiek rond de wo ningbouwverenigingen te ontwarren wil de minister een commissie in het leven roepen, die de verantwoorde lijkheden, het eigen risico enz. kan bezien. Aan een voorspelling wan neer de woningnood is geëindigd durfde de minister zich niet wagen. Bij de bijna wanhopige situatie van de schatkist is het onmogelijk woningwetvoorschotten uit te trek ken. Met standaardwoningen en in dustrialisatie moet verder geëxperi menteerd worden. Wij zijn op de goede weg aldus de minister. Insinuaties gehekeld. Scherpe kritiek leverde de minis ter naar aanleiding van opmerkin gen over „administratieve romp slomp" bij „Volkshuisvesting". Hij wees insinuaties als zouden de ge meentebesturen vlot werken, de particuliere bouwondernemers on aantastbaar en alleen de rijksamb tenaren bureaucraten zijn, van de hand. Hij zei in dit verband, dat ook op zijn departement met grote ijver en bekwaamheid wordt gewerkt. In een toelichting op de ruimte lijke ordening zei de minister, dat de kwestie van overplaatsing van regeringsbureaus in studie is. Er komt over dit onderwerp nog een nota. Dit zal echter nog enige tijd duren. Na repliek werd de begroting van volkshuisvesting en bouwnijverheid aangenomen. Over enkele dagen zal het flesje koffiemelk duurder worden. Het is nog niet bekend hoeveel de prijs zal stijgen, waarschijnlijk zal dit enige centen zijn. De regering wil namelijk j uit de prijs van de koffiemelk de I vergoeding halen voor de extralas- ten, die de verlaging van de inleve- ringsprijzen voor de zuivel mee brengt. De regering gaat koffiemelk be schouwen als gewone consumptie- melk en zal er de normale toeslagen en heffingen op leggen. Omdat van te voren over deze kwestie niet met het bestuur van het Produktschap voor Zuivel is overlegd, is dit or gaan verstoord over de onverwachte beslissing van de regering. Het moeilijke vraagstuk van de „meerprijs", die door consumptie- melkfabrieken in het westen des lands boven de geldende melkprijs be taald wordt aan westelijke veehou ders om zeker te zijn van voldoende grondstof, leverde veel gesprekstof in de openbare bestuurvergadering van het produktschap voor zuivel. Indien de westelijke consumptie melkfabrieken niet voldoende melk uit eigen gebied krijgen, dan moeten zij tegen hogere transportkosten van elders uit het land aanvoeren. Drie bezwaren bestaan tegen deze „meerprijs", welke onlangs contrac tueel tussen de coöperatievt melkcen- trale CMC en de melkinkoopverêni- ging MIV op 1.32 per 100 kg. is ge steld. Deze meerprijs beinvloedt de prij zen, die de melkverwerkende indus trieën in het westen voor hun grond stof moeten betalen en anderzijds is het een component voor de consu mentenprijs, die niet overal zijn in vloed doet gelden. Op de derde plaats beïnvloedt deze extra betaling de landelijke totale opbrengst van de boerenmelk en daarmee de hoogte van de nabetaling op de regeringsga rantie. Een commissie ad hoe uit het be stuur onthield zich van advies over de vraag, welke reële waarde voor het berekenen van de verbruikers- prijs, nabealing op garantie enz., de „meerprijs" heeft. In het bedrag van 1.32 zijn b.v. enkele factoren op genomen ten behoeve van bepaalde werkzaamheden in en door de CMC als melkverkopende centrale organi satie in het westen. Besloten werd deze meerprijs ad ministratief op een gulden per 100 kg. te stellen. GEGRIEFDE PENSIOENRAAD De Pensioenraad heeft na overleg met de minister van Binnenlandse Zaken aan de wiskundig adviseur van de Pensioenraad, de heer Olij ontslag aangezegd met de mededeling dat minister Struijcken hem de rede nen van het ontslag zal mededelen. De heer Olij heeft deel uitgemaakt van de wetenschappelijke balans- commissie, die in november 1957 het rapport udtlbracht, dat in de Eerste Kamer bij de behandeling van de be groting van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds aanleiding is geweest tot het uiten van ernstige kritiek op de wijze, waarop de Pensioenraad zijn administratie verzorgt. De voorzitter van de Pensioenraad, de heer Koster, hield maandag een persconferentie, waarop hij protes teerde tegen de in de Eerste Kamer geuite beschuldigingen en tegen het gedrag van de heer Olij, de wiskundig adviseur van de Pensioenraad. Interpellatie. Bij de aanvang van de vergadering I van de Eerste Kamer heeft de heer Hellemia (AR) gisterochtend verlof gevraagd de minister van Binnenland se Zaken te mogen interpelleren over het ontslag van de heer Olij. De heer Hellema zeide, dat hij bij de behan deling van de begroting van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds (twee weken geleden) had gezegd dat het hem niet zou verbazen, dat de heer Olij in zijn ambtelijke carrière I niet veel genoegen zou beleven van de scherpe, op vele punten volkomen juiste, kritiek, die hij zich had ver oorloofd. Minister Struycken, aldus de heer Hellema, heëft daarop geantwoord dat hij dit een van wantrouwen getui gende uitlating vond en dat hij geen enkele reden zou zien om welke ambtenaar ook in moeilijkheden te brengen, indien hij zijn eigen mening kenbaar maakt. Maandagochtend jL, aldus de heer Hellema, enkele uren voordat de heer A. J. C. Koster, de voorzitter van de pensioenraad, een persconferentie hield om het beleid van de minister van Binnenlandse Zaken te zake, in deze Kamer gevoerd, te verbeteren en aan te vullen, is door de voorzitter van de Pensioenraad aan de heer Olij medegedeeld, dat dit college hem zal voordragen voor eervol ontslag in gevolge art. 99 van het algemeen rijksambtenarenreglement. Volgende week zal over het verzoek van de heer Hellema worden beslist. MET KATAPULT IN HET OOG GESCHOTEN Een paar jongens waren in de bos-1 sen bij Ede aan het spelen met kata pulten. Per ongeluk schoot een van hen, de' 17-jarige K.. zijn 14-jarige vriendje J. van B. een steentje met zulk een kracht in het oog, dat dit gedeeltelijk verbrijzeld werd.- De gewonde moest het oog missen. S.E.R. adoiseert stijgen lot f- 6900 De sociale commissie van de Sociaal Economische Raad heeft de staatsse cretaris van sociale zaken geadvi seerd, het jaarlijkse looninkomen ter afbakening van de werkingssfeer van de werktijdenbesluiten voor kanto ren, voor koffiehuis- en hotelperso neel en voor pakhuizen te verhogen van ƒ6000 tot ƒ6900. Ook voor de onlangs afgekondigde werktijdenbesluiten voor bioscopen en voor bad- en zweminrichtingen, als mede voor het nog uit te vaardigen werktijdenbesluit voor de z.g. „rest groepen" heeft de sociale commissie een loongrens van 6900,voorge steld. De loonsverhogingen welke, na de regeringsverklaring van 19 maart 1956 over de mogelijkheid van loon stijgingen tot ten hoogste 6 pet., in verreweg de meeste bedrijfstakken zijn toegepast, alsook de compensa tie van de A.Ö.W.-premie en van de huurverhoging hebben het loonpeil in de laatste jaren doen stijgen. Dit betekent dat bij handhaving van de huidige loongrens enige groepen werknemers, voor wie indertij"d de met de werktijdenbesluiten beoogde bescherming mede noodzakelijk werd geacht, van deze bescherming nu ver stoken zouden moeten blijven. Hoewel in het horecabedrijf de vaste lonen en garantielonen na het regeringscommuniqué niet verhoogd zijn, ziet de sociale commissie geen genoegzame redenen om voor deze categorie een lagere loongrens aan te bevelen. Naar haar mening zal voor de verschillende werktijdenbesluiten, waar enigszins mogelijk, een gelijke loongrens moeten gelden. De thans voorgestelde loongrens komt overeen met die van de sociale verzekeringswetten. „Voor de Vervolgde Kerk" De gebeden en gedachten van een enorm thuisfront vergezellen de zesde Kinderbedevaart, welke met ruim 200 zieke kinderen, 1500 katholieke arbeidersvrouwen en nog 300 andere pelgrims in de loop van vandaag onder de hoede van de Centrale Reiskas der KAB met de „witte", „rode", „gele" en „groene" trein naar Lourdes vertrekt. Tien duizenden arbeidersvrouwen en schoolkinderen hebben .met de 2000 pelgrims mee gebeden in de voor bereidende novene voor deze bede vaart, welke de Vervolgde Kerk tot bijzondere intentie heeft. Honderden schoolkinderen zonden hun gebeds intenties, hun goede wensen in brie ven en tekeningen met de 212 zieke kinderen mee. Al hun intenties zul len aan de voet van het genadebeeld worden neergelegd. Maandag 28 april houden alle KAV-afdelingen in Nederland een Lourdesdag. Het is de zesde kinderbedevaart uit Nederland en de tweede van de serie van 12 Nederlandse bedevaar ten, welke gedurende het jubileum jaar naar Lourdes gaan. Ruim dertig kinderen worden rond negen uur naar de „witte trein" in Den Haag vervoerd, waar zij behagelijk, hetzij in de ambulan cewagons, hetzij in de tot bedden getransformeerde zitbanken worden geïnstalleerd. Mgr. M. A. Jansen, bis schop van Rotterdam, die met zijn secretaris, E. Guljé, de bedevaart meemaakt, arriveert rond half tien. Vóór het vertrek maakt hij kennis met de bedevaartleiding en de kin deren. Om tien uur vertrekt de witte trein met het groepje kinderen en hun reisgenoten. In Utrecht en de andere stopplaatsen langs de route Den Bosch-Maastricht herhaalt zich hetzelfde schouwspel van bezorgde Zieke burgervader kon niet protesteren Met de wet in de hand Nu de burgemeester van Huissen in Gelderland weer beter is, is er een netelige kwestie ontstaan. Tijdens zijn ziekte heeft het college van b. en w namelijk een beslissing genomen over de~ bouw van een diepvriescentrale, een beslissing waarmee de burge meester het in het geheel niet eens is en welke niet genomen zou zijn als de burgemeester bij de betreffende ver gadering aanwezig had kunnen zijn. Het gebouw, waar het hier om gaat is een diepvriescentrale zoals er zo vele op het platteland verrijzen. De boeren kunnen hierin een cel huren om er groenten, vlees, fruit en andere aan bederf onderhevige artikelen op te bergen. Door een combinatie van tuinders was enige tijd geleden be hoefte aan een dergelijke centrale ge voeld en men diende een verzoek in deze bij het gemeentebestuur in. De toestemming voor de bouw werd gegeven, op het industrieterrein en niet, zoals de tuinders het graag gezien zouden hebben, op het agra risch centrum van Huissen ,,'t Zand". Volgens het uitbreidingsplan mocht er namelijk geen industriebouw op 't Zand plaats hebben. Toen de burgemeester door ziekte niet meer aan de besprekingen kon deelnemen, kwam er een verzoek binnen van een andere tuinderscom binatie om een tweede diepvriescen trale te bouwen, maar nu op 't Zand Het college van b. en w. bestónd toen nog slechts uit twee wethouders van wie er een loco-burgemeester was. De twee wethouders waren het niet over hpt voorstel eens. De ene wethouder vond het verstandiger om volgens het uitbreidingsplan te werk te gaan en het verzoek af te wijzen, de loco-bur gemeester wilde het verzoek toestaan. De stemmen staakten dus. Op dat moment liet de loco-burge meester met de wet in de hand zijn stem als beslissend gelden, de diep vriescentrale moest worden gebouwd. Volgens dezelfde gemeentewet heeft de burgemeester in een derge lijk geval nog wel het recht binnen vierenentwintlg uur bij Gedeputeer de Staten protest aan te tekenen die het weer ter kennis van de Kroon zouden moeten brengen. De burge meester was hier echter te ziek voor. Wettelijk schijnt nic'3 de bouw van de door velen als ongewenst be schouwde- diepvriescentrale te doen te zijn, maar het provinciaal bestuur heeft de zaak nu in onderzoek. WINDHOOS BIJ OOSTVOORNE Om half drie gistermiddag heeft een windhoos te Oostvoorne achten twintig platglasramen van twee tuin- dersbedrijven vernield. De hoos, die de grond raakte op ongeveer honderd meter van de boulevard, veroorzaak te een geweldige stofwolk en liet een spoor van ruim twee meter breedte na. De hoos verdween in westelijke richting over die Noordzee. - ouders en familieleden, die hun zie ke kindje toevertrouwen aan zoveel helpende handen. In Utrecht wacht de grootste groep ongeveer 100 kin deren worden in korte tijd in de coupé's gebracht. Even over drie uur heeft de witte trein Nederlands grondgebied ver laten. Twintig uur later zal hij in Lourdes arriveren, voorafgegaan door de groene, gevolgd door de gele en rode trein. De kleine patiëntjes worden gedurende de reis en hun verblijf door een uitgebreide staf van medici en verpleegsters ver zorgd. De algemene leiding hiervan be rust bij dn J. M. Beckers uit Nijme gen, die geassisteerd wordt door vier artsen. De verpleging berust bij zus ter Manfreda van het H. Bloed uit Eindhoven, die geholpen wordt door 24 verpleegsters, 10 kinderverzorg sters, 5 gezinshulpen, en 24 bran cardiers. Verantwoordelijk voor de geestelijke leiding van de bedevaart gangers is de z.e. heer A. J. M. Kim- mel, terwijl de geestelijke verzorging der kinderen is toevertrouwd aan aalmoezenier G. Adams uit Heerlen, aalmoezenier van de Arbeid. Kok Diddens zorgt vanuit zijn keukenwa gen voor de culinaire verzorging der kinderen. De algemene technische leiding van de bedevaart berust bij de heer W. Hendriks van de Cen trale Reiskas der KAB het financiële gedeelte bij de heer A. Soree. Lei der van de ziekendienst is de heer L. Geurts, die hiervoor in de plaats is gekomen van de heer Goffin, di recteur van de ziekendienst, die twee weken geleden is overleden. In één dag kan er vee1 veranderen Een van de kleine Wittes, Zijpen of Rieteko's heeft maandagavond in ge legenheidskleding door Den Hoorn gelopen. Tegen dertig april gaat de jeugd van Texel huis aan huis afval, takken, hout en papier vragen voor de „meierblis", het vuur dat, ter ver welkoming van de lente, urenlang blijft branden. Het hele eiland is dan 's avonds overdekt met hoog-opvlammende vu ren: fonkelende robijnen tegen zwart satijn. Vanzelfsprekend hebben de be woners van de verschillende buurt schappen er veel voor over om hun kunderen het mooiste vuur te laten hebben. Daarom gooide ook mevrouw Van Rhijn, echtgenote van de Hoorn- se dominee, de jongens wat oude kle dingstukken toe uit een raam van haar woning. Pas later bemerkte ze, dat de zondagse broek van haar man van de lijn was gewaaid en ook door een van de jongens was meegenomen. Op een intensieve speurtocht hoor de mevrouw Van Rhijn al gauw, dat een van de kinderen de hele dag met des dominees broek aan had lopen sjouwen. Een paar jongetjes werden uit hun slaap gehaald maar wisten van niets. Pas dinsdagmorgen-vroeg werd de pantalon gevonden: boven op de meierblis. Het verhaal vertelt niet, of het toen nog een zondagse broek was. Naar de jeugd-gevangenis Een jaar jeugdgevangenis heeft de officier van Justitie bij de rechtbank te Almelo geëist tegen de 18-jarige P. A. M. uit Rijssen, die ervan be schuldigd was dat hij in Almelo en Rijssen geld bij de PTT had gestolen tot een totaal bedrag van 1.898.—. In april 1957 begonnen in Rijssen de onregelmatigheden. Uit een kas waarover zijn collega en vriend K. het beheer voerde, nam M. 350 weg. Een aangetekende brief, die aan het postkantoor te Rijssen was aangebo den, eigende hij zich toe, waarna hij het geld 50) eruit nam. Verder nam hij twee ziekenfondscouponboekjes elk ter waarde van 175 en bedra gen van 380 en 340 uit de kas van een collega. Hierna vroeg M. overplaatsing naar Almelo aan, waar hij zijn leven wil de beteren, zoals hij voor de rechter verklaarde. Maar hier verduisterde hij 78. Hij daoht de kans te krijgen de tekorten aan te zuiveren toen hij een enveloppe met 12.000 op de grond zag liggen. Hij nam de envelop mee naar een toilet, haalde er 4000 uit en borg de envelop met de rest op in de waterspoeling. „Ik wilde de rest op een of andere manier weer teruggeven", zei M., die het geld had gebruikt voor autorit jes sigaretten en het geven van rond jes in café's. Hij bekende alle ten las te gelegde feiten. De officier van Justitie noemde het vooral een zeer ernstig feit, dat ver dachte een soort angstpsychose op het kantoor in Rijssen had veroorzaakt. door BART IN *T HOUT 37) „Robert?" vroeg Phil, terwijl zij in de lach schoot. „Haha! Heeft hij u geen bal tegen het hoofd geschopt of u een kwartje afgezet?" Bob dacht aan de pijl, die rake lings langs zijn hoofd was gescheerd en aan het losgeld van een tientje en hjj zuchtte. Van de familie Dene kamp was weinig steun te verwach ten. Terwijl hij zon op nieuwe hulp middelen om Phil te vermurwen, keek zij op haar polshorloge en vroeg: „Nu, wat wilt u nog van me, ik heb niet veel tijd meer. „U gaat met mij mee naar Hol land", antwoordde Bob. Phil schoot in de lach en zei: „Toe, houd nu op met die flauwe nonsens. U weet heel goed, dat u mij niet kunt dwingen." „Maar wat ik wel kan doen", zei Bob dreigend, „is de Parijse politie waarschuwen, telegrafisch mijn chef in Amsterdam verzoeken een bevel om uitlevering te sturen en uw ouders op de hoogte te brengen. En inmiddels zult u genoegen moe ten nemen met mijn gezelschap." Phil fronste woedend de wenk brauwen. „Weet u nog", vroeg ze met snij dende stem, „wat ik tegen u heb gezegd, die avond, toen u mij persé moest vergezellen? Bemoeial heb ik tegen u gezegd. En dat zeg ik nu weer. Bemoeial! Als u ook maar voor zoveel wist, wat u op het punt staat te bederven, danAch, loop naar de pomp ook. Hoepelt u op, ja of nee?" „Nee!" zei Bob en hij draaide zich om, ten einde de deur af te sluiten. „Halt!!" Bob keek verbaasd om. „Geen stap verder!!" Hoe verbaasd was hij, toen hij zag dat Phil een kleine browning in de hand hield en hem daarmee bedreig de. 1 „Ga daar zitten!!" Zij wees naar een stoel in de hoek van de kamer. „Ga zitten!!" Met vaste hand, zonder de gering ste trilling, hield zij het wapen op hem gericht. Bob verbleekteDatwas te absurdHij werd kwaad en snauwde haar toe: „Doe weg die revolver!" „Nooit!!" „Phil denk er om!!" Voor het eerst noemde hij haar bij haar voornaam. Onmiddellijk strafte Phil hem af. „Wie geeft u het recht mij bij m'n voornaam te noemen?" „Juffrouw", zei Bob en hij sprak hees van emotie, „dit is geen grap meer, dit is bedreiging van een amb tenaar in functiedit is poging tot doodslag!" „Dat kan me niet schelen", zei Phil koelbloedig. „Ik zal op u schie ten, wanneer u niet doet wat ik u zeg. Ik tel tot drie en dan." De houding van Phil, haar despe rate moed, dwong Bob te beseffen, dat zij in ernst sprak. Enhij capituleerde: Langzaam ging hij naar de aangewezen stoelTerwijl Phil het wapen op hem gericht hield greep ze achterwaarts haar tas, haar jasje. „Juffrouw Denekamp", zei Bob, hij probeerde alle overredingskracht aan te wenden, waarover hij be schikte, „voor de laatste keer geef ik u de kans deze zotte comedie te staken. Als je het niet doet, dan be loof ik je, dat ik je zal vinden waar ook!" „Meneer van Laar", zei Phil, ter wijl ze achterwaarts de kamer ver liet, „het spijt me, dat ik zo afscheid van u moet nemen. Maar u dwingt mij er toe." „Is er dan niets, wat indruk op u maakt?", vroeg Bob somber. „Zeker wel", antwoordde Phil kalm, terwijl zij ondertussen de sleutel uit het slot haalde, „mis schien vertel ik u dat later nog wel eens." „Laterstiet Bob uit, terwijl hij zich moest bedwingen om niet overeind te springen, „als het te laat is!" „Als het zo zijn moet, welnu zei Phil kalm. „Tot mijn spijt moet ik de deur afsluiten omdat ik niet wil, dat u mij volgt. Adieu!" Het ene ogenblik stond Phil nog in de kamer, het andere ogenblik had zij de deur achter zich dichtge trokken, doch zo vlug was Bob niet overeind, of de sleutel werd aan de buitenkant omgedraaid. Bob hoorde nog hoe Phil zich snel in de gang verwijderde, daarna werd het stiL Een ogenblik stond Bob besluite loos, toen zocht hij in de kamer naar een telefoon, die er niet was. Hij bevond zich niet in „Het Hof van Holland", waarin op elke kamer een telefoon was, aangesloten op het stadsnet. Als een gevangen dier loer de hij de kamer rond. Hij zag een deur, sprong er op af en was even later in de badkamer. Weer een deur. Nerveus draaide hij de sleutel om enwat hij niet had durven ho pen, hij was vrijHiermee had Phil geen rekening gehouden. Doch al stond Bob in de gang, daarmee was hij nog niet beneden. De archi tect van het hotel l'Univers had waarschijnlijk de bedoeling gehad een labyrinth te bouwen. Op goed geluk begon Bob te rennen, gang in, gang uit, zonder een trap te vinden die naar beneden leidde. Hij werd er wanhopig van. Toen enige kostbare minuten voorbij waren gegaan en hij nog altijd op de derde verdie ping was, overwoog hij of hij zou gaan schreeuwen. Op een hoek van een der labyrinth-gangen botste hij tegen de piccolo op, die hem naar boven had gebracht. „Pardon m'sieu", zei de piccolo en hy wilde doorlopen. „Wacht, wacht!", zei Bob, terwijl hij de jongen bij de arm greep. „Die dame, die ik je straks heb beschre ven", hijgde hij de jongen toe, „heb je die weg zien gaan?" „Oui m'sieu", zei de jongen, die Bob verbaasd aankeek. „Waar is ze naar toe?" „Dat weet ik niet meneer." Een nieuw vijf francstuk maakte hem spraakzamer. „Wel weet ik, m'sieu, dat de dame niet meer terugkomt. De meneer, die bij haar was, heeft de rekening betaald." „Welke meneer?" „De Comte Nouailles." Bij het horen van deze gehate naam knarste Bob de tanden op el kaar. „Waar zijn ze naar toe° Heeft diedie comte geen adres ach tergelaten?" „Non m'sieu, zei de piccolo. „Hij heeft alleen gezegd, dat brieven, die eventueel nog komen, poste restan te naar Juan les Pins moeten worden gestuurd." „Juan les Pins Bob dacht meteen aan het succes van Daantje, de comtesse de Nou ailles, die in Juan les Pins vertoefde. Toen kreeg hy een ingeving. „Van welk station vertrekken de treinen naar het Zuiden?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8