Minister Staf erkent, dat er grove fouten gemaakt zijn De affaire van de afgekeurde legerhelmen Twee moties ingediend, waarin onderzoek wordt gevraagd Huwelijk van een hopman Eerste Kamer over woningnood Uittocht van verbolgen Indonesische diplomaten - na DONDERDAG 24 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De minister voor defensie ir. G. Staf luistert achter de Regeringstafel gespannen naar het betoog van de heer Ritmeester. Wat spreker betreft mag hij er blij ven. Hij heeft geen vertrouwen en daarom dient hij een motie in, al mag men die misschien wat tam noemen. De heer KOERSEN (KVP) zegt in tegenstelling tot de heer Ritmeester bepaald de hele kwestie van de con currentie en de voorwaarden van overheid tot fabriek buiten beschou wing te willen laten. Dat hoort niet tot de taak van de Kamer. Wel wil hij de vraag stellen of de overheid juiste instructies heeft gegeven en goede controle heeft gehouden, fiij meent dat de motie veel te ver gaat. Het gaat r:u over de helmen en de motie gaat over de hele DML. Hij heeft het duidelijke gevoel dat deze motie al bij voorbaat gericht is tegen de DML. Het is bevredigend, dat de minister erkent dat deze zaak helemaal fout is. Het is ook bevredigend dat hij op de hele zaak van de DML wil terugko men. De heer Koersen moet-evenwel een voorbehoud maken over hetgeen gezegd werd over de gasmaskers. Hij zal zijn standpunt over de motie nog nader bepalen. De heer ROOSJEN (AR) zegt, zon der verzoek van zijn fractie hier niet te hebben willen spreken. Hij acht het ten enenmale onjuist om deze inter pellatie te houden bij afwezigheid van de staatssecretaris van Oorlog. Die had hier aanwezig moeten zijn. Vanzelfsprekend heeft de Kamer niet speciaal om zijn aanwezigheid ge. vraagd. Er zijn van die dingen die men niet hoeft te vragen. De staats- Minister Staf heeft gisteren in de Tweede Kamer, bij de beantwoording secretaris had eventueel moeten vra- van de interpellatie-Ritmeester, volmondig toegegeven, dat er bij de voor- gen om de interpellatie uit te stellen, bereiding van de helmen-order en bij de controle op de uitvoering van deze Hij betreurt dat de heer Ritmeester order grote fouten zijn gemaakt. Er werd door het Directoraat Materieel Landmacht een onvoldoende controle uitgeoefend, zodat tenslotte een hoogst ernstige wanprestatie werd geleverd. Er werden twee moties ingediend, een door de interpellant, de heer Riti meester (V.VJD.), waarin de minister werd gevraagd een commissie van onderzoek in te stellen van gezaghebbende, buitenstaanders, en een van de heer Vermeer (P. v. d. A.), waarin de instelling van een speciale commissie uit de Kamer wordt voorgesteld, die een onderzoek instelt naar de taak, de organisatie en de werkwijze van het Directoraat Materieel Landmacht en de aankooporganisaties van de Kon. Luchtmacht en de Kon. Marine. Deze moties zullen op een nader te bepalen tijdstip, maar spoedig, in be handeling komen. Waarom was staatssecretaris niet aanwezig? De heer RITMEESTER (VVD) zegt allereerst zijn verwondering te willen uitspreken over een opmerking van de staatssecretaris van Oorlog. Deze zei namelijk dat hij door de vragen van een Kamerlid na vijf jaar de zaak pas begint te kennen. Het spijt de heer Ritmeester zeer, dat de staatsse cretaris zo dringend naar de Ver enigde Staten moest. Men heeft dit wel een vlucht uit de verantwoorde lijkheid genoemd. Hij gelooft dat niet. Maar wel acht hij het een buitenge wone onhoffelijkheid jegens de Ka mer. Het plichtsgevoel van de staats secretaris had zo groot moeten zijn dat hij zelf hier was gebleven. Spr. behandelt vervolgens uitvoerig de voorgeschiedenis van de helmen kwestie. Tenslotte kreeg de Verblifa de hele opdracht. Zo kwam dus de ge hele fabricage in één hand: mooier kon het niet. Maar er werd geen ant woord gegeven op de vraag van een der afgewezen insechryvers, hoe de Verblifa deze order kon krijgen, als de fabricage-middelen van deze fa briek ontoereikend zijn. Hij heeft scherpe kritiek op de administratie van de Dienst Materieel Landmacht (DML) waar wel ansichtkaarten in de dossiers worden bewaard, maar men geen antwoord weet op bepaalde vragen. Hij vraagt waarom zo weinig haast werd gemaakt met de uitvoe ring van de order. Ruim een jaar na de inschrijving werd begonnen met een aanloopproduktie. Het leger wachtte wel! Op de aldus gefabriceer de helm zou de slag- of stootproef worden toegepast. De valproef bleek niet goed uit te vallen. Dat wil dus zeggen dat er gaten in de helm kwa men. De DML schrapte toen deze val proef in plaats van te constateren, dat de helm niet goed was. Is de minis ter in deze wijziging gekend? De heer Ritmeester vraagt voorts wanneer de minister bekend werd met het feit dat op Nieuw-Guinea bleek, dat aan de helmen van alles mankeerde. Hij heeft ook kritiek op de gevolgde in schrijvingsmethode. Hij waardeert zeer, als de inschrijvingen in ons land kunnen blijven, maar dan dient dat op een correcte manier te gebeuren en niet zoals thans gebeurd is. De heer Ritmeester stelt vervolgens aan de minister een 24-tal vragen. De minister voor Defensie de heer STAF, zegt dat de staatssecretaris en hij het ook betreuren, dat de staats secretaris niet aanwezig kan zijn. Hij zegt zich op geen enkel deel van het beleid aan zijn verantwoordelijkheid te kunnen onttrekken. Er was trou wens afgesproken, dat de minister zelf bij de interpellatie zou antwoor den. Het justitieel onderzoek houdt zich bezig met hetgeen zich bij de keuring en weging van de helmen heeft voorgedaan. Er zijn ook helmen met de hand gewogen. Deze toetsing vond plaats om de te lichte helmen af te zonderen, te wegen en er dan proeven mee te nemen. Het is juist, dat de Verblifa van de oorspronkelij ke plaatdikte is overgegaan op een andere. Dat is gebeurd met toestem ming van de DML. Dit is later ook in de voorschriften vermeld. De proeven werden bij de artillerie-inrichtingen genomen. De helmen op Nieuw-Gui nea vertoonden scheuren. Dit werd waarschijnlijk bevorderd door het temperatuurverschil. In hoeverre er nog verder verhaal op de fabrikant mogelijk zal zijn, is afhankelijk van de uitslag van het justitieel onder zoek. Wat de levering van de helmen aan Luxemburg betreft: dit geschied de op verzoek van de Verblifa. De rechter heeft ook belangstelling voor hetgeen zich hierbij heeft voorgedaan. De minst» r zegt onder meer, dat de gang van zaken bij de mechanische produktie tot 'n onaanvaardbaar pro- dukt heeft geleid. Uit de rechterlijke uitspraak blijkt dat er bij de keuring van de laatste partijen een delict is begaan. Het is de vraag, of het ge voerde beleid daartoe aanleiding heeft gegeven. Daar moet de justitie over oordelen. Maar de helmenzaak is aan het rollen gekomen door de DML zelf. Men heeft het gevoel ge had dat er iets bij de keuring niet in orde was. De minister betreurt dat er een te grote vereehzelviging is ge weest tussen de desbetreffende dienst en de fabriek- en een vervaging van de juiste verhouding tussen de con tractpartijen. Voorts is ook de order- voorbereiding van de helmen niet juist geweest. Daardoor zijn fouten gemaakt. De fouten bij de gasmaskers liggen anders. Er zijn nieuwe gassen, die thans tekortkomingen aan de maskers veroorzaken. Het is te aan vaarden, dat een bepaald onderdeel nu veranderd moet worden. De minister begrijpt het gevoel van onbehagen en wantrouwen. Hij is be reid om volledige opening van zaken te geven, maar naar zijn mening dient de gang van zaken bij de DML een afzonderlijk onderwerp van bespre king in de Kamer uit te maken. Men zal zich ernstig moeten bezinnen of de taakverdeling en de interne con trole nog wel voldoende zijn. Ir Staf vestigt er de aandacht op, dat al sinds enkele jaren de gunning van orders boven de 10.000 gulden niet meer zelfstandig door de direc teur van de DML kan geschieden. Enge tijd geleden is er een Crime Prevention Officer aangesteld tegen de ongewenste commerciële activitei ten bij de DML. Uit de gang van za ken met de helmen is gebleken, dat toch een hoogst ernstige wanpresta tie mogelijk bleef. Dat lag aan een gebrek bij de interne controle. Een gemis aan voldoende geschoolde krachten heeft deze interne controle bemoeilijk. Naast het niet genoeg te laken geval van de helmen staan vele andere gunstige gevallen. Het is geenszins een verschijnsel van deze tijd, dat in een tijd van hoogconjunc tuur de zwakke broeders eerder blij ven dan de sterkere. Er is besloten om een particulier efficiencybureau in te schakelen. Aan een aantal des kundigen uit het bedrijfsleven is ge vraagd om dit bureau te assisteren gezien hun ervaring niet grote orders. Sedert 1951 is een 40-tal firma's we gens wanprestaties blijvend uitgeslo ten van leveranties aan het leger. De heer RITMEESTER (VVD) zegt niet heel erg tevreden te zijn. De mi nister heeft vermeden te zeggen, dat de DML nodig gereorganiseerd moet worden. Men heeft nu getracht de he le zaak een beetje goed te praten. De staatssecretaris zit nu in Amerika. zich tot uitspraken heeft laten verlei den die niets met de helmenkwestie te maken hebben. Omdat het hier een overheidskwestie betreft, moet men de uiterste behoedzaamheid in acht nemen. De heer VERMEER (PvdA) acht dit een moeilijke en onoverzichtelijke zaak. De minister heeft niets ver bloemd en erkend dat er fouten zijn gemaakt. Dat heeft tevoren ook de staatssecretaris gedaan. De heer Ver meer betreurt ook dat de staatssecre taris niet aanwezig is maar de opmer king van de heer Ritmeester, dat de staatssecretaris in Amerika mag blij ven, is in deze discussie niet op zijn plaats. Spr. zegt dat thans de defen siecommissie uit de Kamer niet op een onderzoek naar dergelijke zaken is ingesteld. De weg die de heer Rit meester blijkens zijn motie wil in- Landmacht, directie Materieel Lucht macht en de hoofdafdeling Materieel van de Marine, besluit om een bijzon dere commissie van onderzoek te be noemen volgens de procedure van ar tikel 39 ev van het Reglement van Orde, waarvan de leden door de voor zitter worden aangewezen. De heer OUD (WD) vraagt het woord over de orde en zegt er geheel geen bezwaar tegen te hebben om de motie-Vermeer op een later tijdstip te behandelen. Maar het is gewenst om haar gelijk met de motie-Ritmees ter te behandelen. De heer ROMME (KVP) wil zich aansluiten bij de gedachte van de heer Oud. Het is juist om beide mo ties tegelijk op een nader te bepalen dag te behandelen. Dat zou dan kun nen bij de behandeling van een nota, als die nota vlug komt. De VOORZITTER stelt voor om beide moties te behandelen op een nader te bepalen dag en wel zo spoe dig mogelijk. De heer CALMEIJER (CHU) zegt dat er sinds enige tijd een belangrij ke vooruitgang is bij de DML. Maar het vertrouwen is nu eenmaal ge schokt en dat zal hersteld moeten worden. Hij zegt, geen behoefte te hebben aan de motie-Ritmeester. De DML is ëen der grootste bedrijven van ons land. Er wordt iedere dag voor een miljoen gulden omgezet. Eén der oorzaken van de moeilijkhe den was de veelvuldige wisseling in de hoogste leiding. Er zijn niet min der dan vijf directeuren materieel ge weest. Zij wisselden dus ieder ander half jaar. Men zal moeten zorgen voor een capabel directeur, die lan ger aanblijft. De moeilijkheden zijn ook een afspiegeling van de perso neelspolitiek bij de strijdmacht. De minister dient bijgestaan te worden door deskundige staatssecretarissen voor de personele en materiële vraag stukken. De heer WTERDA (PvdA) meent dat de kwaliteit van het materieel bij de troep over het algemeen zeer be hoorlijk is. De moeilijkheden zitten in de aanvoer-„pipe-line" en die begint bij de DML. Het is een raadsel dat hier niet een goede helm kan worden gemaakt, als men gebruik maakt van de Amerikaanse ervaring. De heer ZANDT (SGP) zegt dat de hoogste legerleiding moei zorgen dat het leger niet in opspraak wordt ge bracht. De Kamer wordt in het onze kere gelaten, dat geeft te denken. Hij LANGERAAR Op Sint Jorisdag heeft de hopman van de St. Bavo-groep, de heer Teun Hoogervorst, zijn bruid mej. Riet Lelieveld naar het altaar geleid voor het sluiten van hun huwelijk. Voor de Langeraarse verkennerij is dit een reden gewest om eens extra blijk te geven van waardering voor het onvermoeid werken van hun hop man. Een groep verkenners bege leidden op bromfietsen het bruids paar op ziin weg naar de kerk. Bij aankomst op het kerkplein stonden alle verkenners en voortrekkers en welpen opgesteld. Met hun stokken vormden zij een ere-boog, waaronder het bruidspaar zich ter kerke be gaf. Het geheel kreeg een nog fees telijker aanzien door de vlaggenpa- rade en het hijsen der vlaggen we gens het feest van de patroon der verkenners St. Joris. In de Eerste Kamer is gistermiddag bij de behandeling van de begroting voor Volkshuisvesting en Bouwnijver heid voornamelijk gesproken over de woningnood in Nederland. De heer Reyers pleitte voor de particuliere bouw en vermeerdering van de bouw- keert het beleid van de DML scherp vrijheid. Hij noemde het een groot af. Minister antwoordt. Minister STAF meent dat er waar schijnlijk geen moeilijkheden met de bezwaar dat de staat bij de huidige stand van zaken financieel voordeel ondervindt van de stygende harren. Hij wenste de mogelijkheden voor het eigen woningbezit uitgebreid te zien. We komen alleen uit de woning slaan, is verkeerd. Zij betekent een helmen zouden zijn geweest, als Ame- j nood door een grootscheepse activi- brevet van onvermogen voor de Ka mer zelf. De Kamer moet een weg vinden om beter op de hoogte te ko men. Dat is mogelijk. Hij gelooft, dat daarom de volgende motie zin zou kunnen hebben. Hij dient een motie in met de strek king, dat de Kamer in verband met ook de moeilijkheden met de gasmas-: kers en de getuigenverklaringen af gelegd bij het proces van de majoor K. over de DML, van oordeel dat het gewenst is dat een commissie uit de Kamer een onderzoek instelt naar de taak, organisatie en werkmethode bij het materieelbeleid ten aanzien van de strijdkrachten, in het bijzonder naar het aankoopbeleid, de efficiency en de verhouding tot de particuliere industrie bij de directie Materieel rikaans staal had kunnen worden ge-I teit van het particuliere bedrijfsle- bruikt. Maar er waren toen geen dol-ven. lars beschikbaar om dat staal te ko-1 De heer In 't Veld waarschuwde te- pen. Het particulier adviesbureau zal gen het samenklonteren van gemeen de organisatie van de DML nagaan, ten tot grote haven- en industriële Wat betreft de vraag of er geen des- centra. Tydige maatregelen zyn no- kundige staatssecretaris dient te zijn, meende de minister, dat er dan beter een organisatie kan worden opge bouwd met deskundige staf-ambtena ren. He zou met kabinetsformaties moeilijk kunnen worden als de staats secretarissen ook nog deskundig zou den moeten zijn op dit terrein! Wat het komende debat over de DML be treft acht hij het beter om geen nota in te dienen maar om te beginnen met de beschouwingen te doen van de commissie, die naar het inzicht van de Kamer kan worden ingesteld. Nu wéér drie weg lopers in Den Haag Het ziet er naar uit, dat de val van Padang geenszins het einde zal betekenen van het verzet tegen Dja karta. Het heeft juist de verbittering aangewakkerd en een duidelijk symptoom is te vinden in de mas sale afval van Indonesische diplo maten. Niet minder dan tien Indo nesische diplomaten hebben inmid dels de zijde van de rebellen geko zen. De jongste berichten komen uit Den Haag. Drie diplomaten hebben daar n.L het voorbeeld gevolgd van kapitein Joenoes en hun ontslag ge nomen. Het zijn de waarnemend zaakge lastigde van de Indonesische verte genwoordiging in Den Haag, Abdoel Loebis, het hoofd van de economi sche afdeling, Zahar en de perso neelschef van de vertegenwoordi ging, Soepit. Loebis was tevens hoofd van de politieke afdeling. Maar ook in andere hoofdsteden traden Indonesische diplomaten af: In Rome; (behalve ambassadeur Mohammed Rasjid) de kanselier Achamd, eerste secretaris Tjoa Hoek Soei en persattaché Bachtiar Effendi. Parijs: Kanselier Hjas Hamzah en kanselier Agoes Ramadhan. Brussel: Tweede secretaris Haroe Nasoetion en Anwar Moein. Bonn: Hoofd consulaire afdeling van ambassade A. Latif. Teheran: de Indonesische gezant by Iran, Latzea. Peiping: Militair attaché kolonel Warouw. Manilla: Luchtvaartattaché Moe- harto. Washington: Militair attaché kolo nel Alex Kawilarang. Nog meer? In kringen der rebellen worden nog meer afvalligen verwacht. Hun vertegenwoordiger in Europa Soe- tan Mohammed Rasjiat, die in Ge- nève gezeteld is, kreeg van de Zwit serse regering het verbod diploma tieke activiteiten te ontwikkelen. dig in het bijzonder betreffende een Haagse satellietstad en het vestigen van stedelingen in nieuwe polders. DE WONINGWETBOUW. Het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen heeft aan de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid de volgende vragen schriftelijk gesteld: 1. Wil de minister mededelen, zo mogelijk gespecificeerd: tot welke re sultaten voor de woningwetbouw de z.g. „grote contracten" hebben ge leid. 2. Indien de resultaten beneden de verwachting gebleven zijn, wil de minister dan de oorzaken daarvan mededelen? 3. Heeft de totstandkoming van deze grote contracten prijsdalend ge werkt, en, zo ja, in welke mate? 4. Is het juist, dat tengevolge van bedoelde contracten de toewijzing van contingenten woningwetwoningen aan gemeenten, welke niet bij meerge noemde contracten betrokken zijn, of de uitvoering van reeds gereed zijn de plannen ongunstig is beinvloed? 5. Indien de voorgaande vraag geheel of ten dele een bevestigende beantwoording verkrijgt, kan de mi nister dan mededelen: a. in welke mate en voor welke gemeenten dit het geval is; b. of naar zijn oordeel deze consequentie als re delijk en verantwoord moet worden aanvaard? GEEN BROOD OP KONINGINNEDAG Naar aanleiding van de desbetref, fende bepalingen van de verbindend verklaarde collectieve arbeids over eenkomst voor het bakkersbedrijf vestigt het georganiseerd overleg van werkgevers- en werknemersor ganisaties in deze bedrijfstak er de aandacht van het publiek op dat op Koninginnedag 30 april a.s. op welke dag tevens de nationale feestdag wordt gevierd geen vers brood zal worden gebakken en bezorgd en dat ook de bakkerswinkels op- deze dag gesloten zullen zijn. Vermoordde jongen achtjarig meisje De rijkspolitie te Hoogwoud heeft een veertienjarige jongen uit Hens- broek aangehouden, die er van ver dacht wordt woensdagochtend een achtjarig meisje uit dit Westfriese dorp te hebben vermoord. Het meisje was woensdagochtend naar school gegaan in Heer-Hugo- waard. Toen zij des middags niet thuis kwam werden haar ouders on gerust en is men naar haar gaan zoe ken. In een gierput achter een boer derij in Heer-Hugowaard werd het lijkje van het kind gevonden. Aan vankelijk dacht men, dat het meisje verdronken was, maar de oolitie vond aanwijzingen, die in de richting van een misdrijf wezen. ARBEIDER DOOR DRAAIEND RAD GEGREPEN In een fabriek van draineerbuizen, de firma De Leeuw, te Halsteren, is gistermorgen een arbeider door een draaiend rad gegrepen en ernstig gewond. De man werd door het wiel rond geslingerd en de kleren werden hem van het lijf gerukt. Hij brak een arm en een dijbeen en kreeg zware in wendige kneuzingen. De arbeider werd in zorgwekkende toestand op genomen in een ziekenhuis te Ber gen op Zoom. £ert êeeCd uit de uied&t%ij.d Aiedettand-Cuta^aa ~£SIEi-

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7