LWtLGAT RIJNSTREEK Derde prijs in lezingstrijd Ook voor vrijwillig verzekerden premie naar draagkracht Cor de Groot bracht bezieling van z'n spel op Rijnl. Orkest over DONDERDAG 24 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 m itafl (L mus TAD Bij het bereiken van het hoogste punt ging gistermiddag de vlag in top op de nieuwbouw van een gara gehal, die in opdracht van Mareis Automobielbedrijf n.v. te Wassenaar, gebouw wordt aan de Haarlemmer weg alhier. Het ligt in de bedoeling, dat zich in het nieuwe gebouw eerlang de E.L.A.M. (Eerste Leidse Automobiel maatschappij) zal vestigen. De hal is bijna 70 meter lang en heeft een breedte van 28 meter. De dakcon structie bestaat uit gebogen, houten spanten. Het hoogste punt van de hal is ruim 7 meter. De totale oppervlakte van de hal, inclusief kantoor- en opslagruimten, beslaat ruim 2000 m2. Het bedrijf ligt op de plaats, waar in 1630 de eerste boerderij buiten de Leidse wallen werd gebouwd. Deze boerderij moest voor de bouw van de E.L.A.M.-ga- rage 't veld ruimen. Daardoor kwam een terrein vrij van rond 5000 m2., waarop in de toekomst, behalve ge noemde garagehal nog 'n showroom, en kantoorgebouw zal verrijzen, als mede een flatgebouw met 8 wonin gen, gebouwd in vier lagen. Het ge heel is ontworpen door ir. Van der Berg te Amsterdam. Het bedrijf zal werkgelegenheid bieden aan circa 70 mensen. Door de bouw van dit bedrijf wordt een Burgerlijke Stand Geboren: Wilhelmina Ida Maria d. v. D. W. Barning en A. W. J. van den Brink. Margje Wilhelmina d. v. A. van der Stelt en A. van Wierin- gen. Jacoba d. v. J. Glasbergen en F. Arnoldus. Yvonne Marian d. van W. C. Hendriksen en J. H. de Klerk. Dick z. v. C. de Ru en E. Akershoek. Koenraad André z. v. A. W. T. Gjjs- bers en A. C. M. Kalkhoven. Fred z. v. A. Schellingerhout en J. A. de Rooij. Christina d. v. H. Lepelaar en Stikkelorum. Charles Peter z. v. H. R. Bannier en A. M. M. van Nes. Willem Marinus z. v. W. M. van Wingerden en J. P. J. Kloos. Overleden: M. C. Heezen 65 j. we duwe v. C. Remmerswaal. J. A. Ab- bink 71 j. echtgenote v. W. Monfils. A. S. de Vink 59 j. echtgenote v. J. J. van Oijen. J. T. van den Bosch 71 j. man. D. Buitenom 68 j. man. J. Ka naar 71 j. weduwe v. W. A. H. Schade. G. Oostveen 81 j. vrouw. Gehuwd: J. Vermeij en G. C. Schel- lema. GROTE KEUZE GEBOORTE AANKONDIGINGEN Vraagt monsterboek ter inzage. Fa. J. N. GEIJER (Advertentie) Scherp POTLOOD en GEFST No. 510. Horizontaal: 1. de natio nale drank in Japan, 4. van het te ken af te herhalen (afkorting in de muziek), 6. doelpunt (sport), 7. plaats in Gelderland, 9. telwoord, 10 cou- rantenjongn, 12. spil van een wiel, 13. voorstel, 16. de Griekse letter p, 17. familielid, 19. barbaars kunstver- woester (meerv.), 22. soort onderwijs (afk.), 23. tijdrekening, 24 muziek noot, 85. nauwe opening, 27. vis- bootje met gaatjes, 29. voorzetsel, 30. vast deel van een boom. Verticaal: 1. alleenzang, 2. water in N.-Brab., 3. blaasinstrument, 4. lid woord, 5. klap, 6. talent, 7. zonder ge brek of leemte, 8. naschrift (afk. Lat.), 11. kurze Sicht (afk.), 14. fa milielid, 15. vis, 18. lipharen, 19. li chaamsdeel, 20. academische titel (afk.). 21. gem. in N.H., 22. academi sche titel (afk), 26. water in Fries land, 28. water in N. Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 509. Horizontaal: 1. per, 4. elf, 6. kroos, 9. Ob, 11. esp, 12. K.E., 13. R.O., 15. el, 16. bestendig, 17. D.S., 18 en 19. pa, 20. are, 22 km., 24. blijde. 26. kea, 27. pet. Verticaal: 1. pro, 2. R.K., 3. Oosten rijk, 4. es, 5. fee, 7. re, 8. op, 10. Bre da, 12. klink, 14. Oss, 15. Ede, 19. pok, 20. al, 21 ed, 23 mot, 24. ba, 25. e.p. begin gemaakt met de sanering van het omgevende stadsgedeelte, dat dan zal aansluiten op de City, die zich in de toekomst rond het Stations plein zal concentreren. Geslaagd: Alle leerling-verpleegsters van het St. Elisabeth-ziekenhuis, die hebben deelgenomen aan het overgangs examen naar het 2de leerjaar, zijn geslaagd. Het zijn de zusters: Bar- key, De Best, Beyk, Bol, Boonen, Buschman, Dubbelaar, Van Egmond, Geerdink, Huismans, Van Katwijk, Lansbergen, Machielse, Moerkerk, Molkenboer, Van Noort, Oostdam, In der Rieden, Ruitenbeek, Van Schie, Smit, Veelenturf, Versteeg, Wesse- lingh, Wessels en Zandbergen. ZILVER IN DE GROFSMEDERIJ TE LEIDEN Vandaag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. P. Ouwerkerk, werk zaam bij de kettingcontrole, in de kettingfabriek van de Koninklijke Nederlandse Gromsmederij zijn in trede deed. 'De jubilaris, vergezeld van zijn echtgenote, werd vanmorgen per auto van zijn woning gehaald en door de beide adjunct-directeuren, ir. K. Bouwman en ir. H. E. Kruyt ont vangen in de vergaderzaal van de vennootschap. De heer Kruyt sprak zijn gelukwensen uit en noemde de jubilaris een stille en trouwe wer ker, wie zijn taak voortdurend tot tevredenheid van de directie had vervuld. Spr. bedankte ook mevr. Ouwer kerk voor de steun, die zij haar man al die jaren heeft gegeven. Als blijk van waardering overhandigde de heer Kruyt aan de heer Ouwerkerk een enveloppe met inhoud, het ver erend getuigschrift van de Kon. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en het daarbij behorende zil veren draag-insigne, alsmede een Delfts blauwen herinneringsbord. Daarna spraken de heer G. van dei- Waals als bedrijfsleider der Ketting- fabriek en de heer C. J. de Haas, lid van de ondernemingsraad. De I laatste bood namens de collega's een lamp aan. Na het dankwoord van de jubilaris werd er koffie gepresenteerd en bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Agenda Leiden DONDERDAG 24 APRIL Verbond voor Veilig Verkeer. Uit reiking diploma's bromfietsers. Gul den Vlies, 8 uur nam. „Liefde voor Toneel" (Zoeterwoude) 40-jarig bestaan. „De Witte Non". St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. Expogé-filmavond. „Oostenrijk" De Harmonie, 8 uur nam. Abonnementsconcert. Residentie-or kest o.l.v. W. van Otterloo. Vioolsolo Ricardo Odnoposoff Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum" „Bona- ventura" Schouwburg, 8 uur nam. Kynologenver. „Rijnland" Kynolo- genforum, Zomerzorg, 8 uur nam. Verbond Veilig Verkeer. Diploma- uitreiken bromfietscursus. Gulden Vlies, 8 uur nam. Leids Onderling Ziekenfond. Pro- paganda-filmavond. De Burcht, half acht nam. VRIJDAG, 25 APRIL. K. O.-lezing „Italië, land der Liefde", door P. van 't Zelfde. Stads gehoorzaal, 8 uur nam. ,,d' Oprechte Amateur" 3de Ama teuravond. Rapenburg 6, 8 uur nam. L.T.J.-Leiden. Jaarvergadering. In den Vergulden Turk, 8 uur nam. Leidse Smalfilmliga. Ledenvergade ring, Smit Röntgen, Herengracht, 8 u. nam. D.E.V. Leidse Tuiniersver. Leden vergadering. Aniba, Witte Singel, 8 u. nam. Mevr. C. de Groot-Van Egmond 50 jaar modiste. Receptie Haarlem merstraat 145147. 5- -6 uur nam. Sporthuis Van der Staay. Badpak- ken- en Sportkledingshow. Gulden Vlies, 35 u. en 810 uur nam. Mij. voor Toonkunst. Operettes door leerlingen muziekschool. 7.30 u. nam. Jeugdparlement. S. Menken over Sociale Zaken. Trouwzaal Stadhuis, half acht nam. ZATERDAG, 26 APRIL. Kon. Ned. Nat.-hist. Ver. Excursie naar Clingendaal. Halte Posthof 1.56 uur nam. „Ons Toneel". Opvoering „Het Huis aan het Meer", St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. VEGLO. Forumavond. Kweekschool, Vliet 8, 8 uur nam. Kon. Ver. „Litteris Sacrum". „Bo- naventura" Schouwburg, 8 uur nam. Poppentheater „Harlekijn". „Jan Klaassen en de Draak" Leids Volks huis, Apothekersdijk, half drie en vier uur nam. „De Vriendenkring" Revue, zaal Maria Gijzensteeg, 8 uur nam. Universiteit. Uitreiking. Dicke-me- daille. Groot Auditorium, 15.30 u. nam. De avond- en nachtdienst van »e apotheken te Leiden: Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406. Te Oegstgeest,' Apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274. Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op proefschrift getiteld „Klinisch, vormen .i epidemiologi sche gegevens betreffende infecties door het E.C.H.O. type 9 virus", de heer G. J. Bos, geboren tè Veenen- daal en thans wonende te Vlaar- dingen. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op propfsch'.ft ge titeld „Electrophoretische sn"1lw,'d en electrisch geleidingsvermogen van natrium-carboxy-methyl-cellulose in oplossing", de heer P. J. Napjus, ge boren te Slochteren en thans wonen de te Bussum. Leidse Philatelisten De agenda van de vergadering van Leidse postsegelverzamelaars gister avond in „De Kleine Burcht" was wat overladen, maar men heeft snel kunnen afhandelen. De heer D. J. Meiboom, voorzitter, heette aan het begin van de vergadering de vele le den hartelijk welkom. Zij waren toch maar weer gekomen ondanks de voet balwedstrijd NederlandCurasao. De verloting werd van deze avond uit gesteld tot de vergadering van 28 mei. Wederom hebben zich een aan tal candidaatleden gemeld, die gebal loteerd werden. Uit de mededelingen bleek, dat de volgende bondsvergadering in 1959 in Den Bosch gehouden zal worden. Het lid, de heer Kraajenbrink, heeft deelgenomen aan de lezingen wedstrijd en hij sleepte daarbij de derde prijs in de wacht met een le zing over „Het postverkeer in Ned. Indië van 19401945". De voorzitter feliciteerde de heer Kraajenbrink met het prachtige resultaat. De vei ling hierna had een vlot verloop, waarna de leden nog enige tijd bij een bleven om van gedachten en van postzegels wisselen. Leef verstandig! Borstel nk elko maaltijd Uw tanden. Raadpleeg geregeld de tandarts MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD bij tand- of kiespijn rrnrci usn poeders, tabletten en cacbe' Ze helpen «nel eo afdoend.behouden Ion (ijd bun werkin| en *eroorraken ge vermoeidheid of versuffing- Zijn daarda geschikt om (ijdens hel werk le word ingenom OEGSTGEEST De B.B. in actie De B.B. hield gisteravond wederom een oefening. Er werd van de veronderstelling uit- gègaan, dat er bominslagen hadden plaats gevonden nabij de Suriname- straat (Indische buurt), aan de Lage Morsweg en bij het kruispunt Prin ses BeatrixlaanPrinses Irenelaan. Er waren z.g. talrijke gewonden, hui zen vernield en branden uitgebroken. De nevelbrandspuit kwam spoedig in actie. Ook de E.H.B.O.- en reddings ploegen waren weldra ter plaatse. Het was een geslaagde actie die o.a. door burgemeester Du Boeuff werd bijgewoond, die rondgeleid werd door een oud-wijkhoofd, de heer A. F. de Rooy. Met belangstelling volgde de burgemeester de oefening. Uit deze oefening bleek de grote activiteit van de noodwachters, onder aanvoering van het wijkhoofd, de heer F. v. d. Voort. Na afloop verenigden zich de blok hoofden met hun assistenten in „Het Witte Huis" om een nabeschouwing te houden van de o.i. geslaagde oefe ning. Het hoofd der B.B. de heer Hagedoorn, met zijn assistenten Pa ling en Gouverneur, woonden deze oefening eveneens bij. Filmavond L.O.Z. te Leiden In de grote zaal van „Den Burcht" was gisteravond vrijwel geen enkele stoel onbezet. Het Leids Onderl. Zie kenfonds organiseerde er n.L een voorlichtingsbijeenkomst, welke me de dank zij de vertoning van enkele films, een gezellig karakter droeg. De voorzitter, de heer J. J. van Stralen, deelde aan het begin van de avond mede, dat het zo langzamer hand een traditie van het L.O.Z. is geworden om ieder jaar één of meer dere bijeenkomsten te beleggen met als voornaamste doel het geven van inlichtingen aan de verzekerden over al hetgeen erop het gebied van het ziekenfondswezen te koop is. Voorts moest hij melding maken van het feit, dat de spreker van de avond, de heer W. M. Metman, door omstandigheden verhinderd was aanwezig te zijn. In diens plaats zou echter de voorzitter van de Centrale' Bond van Onderling- beheerde Ziekenfondsen, de heer C. J. van Lienden, het woord voeren. Deze vertelde zeer in het algemeen hoe op dit ogenblik de situatie in het ziekenfondswezen is, hoe zij in het verleden was en hoe zij in de toe komst behoort te zijn. Duidelijk toon de spreker aan, dat de geneeskundige verzorging in ons land thans beter is DE MATIGE MENS IS HET GENIETEN WAARD „Chaine des Rotis- seurs"te Leiden bijeen De mens leeft niet om te eten maar eet om te leven. Van deze nood een deugd te maken en het weloverwogen gebruik maken van een goede keu ken te bevorderen, is het streven van de Confrérie de la Chaine des Rotisseurs (Broederschap van de ke ten der Koks) een van oorsprong Franse organisatie die zich over de gehele wereld uitstrekt. Een tweede deel van de broeder schap is, het bevorderen van het toe risme naar hotels en restaurants, die lid zijn van de keten, dit echter met het oog op de goede keuken en dan altijd zonder reclame te maken. Elk land heeft zijn eigen kapit tel, dat eens per jaar vergadert. Morgen, vrijdag, 25 april, komt het Nederlandse kapittel van de broe derschap in Huis ter Duin te Noord- wijk, bijeen op een ontvangst, waarna het kapittel, enkele hoogwaardig heidsbekleders en verschillende bui tenlandse gasten zich naar Leiden zullen begeven, waar in de lunch room van Vroom en Dreesmann een „Diner Amical" genoten zal worden, volgens het protocol, dat de broeder schap vereist. Na een bezoek aan de bollenvelden, de Keukenhof en de bloemenveiling van Aalsmeer, zullen dan op zaterdag 'in het Grand Hotel Huis ter Duin een aantal nieuwe leden worden ge- introniseerd, waaronder zich bevin den de burgemeester van Noordwijk, mr. G. E. W. van Berckel, in de rang van officier, mevr. H. R. Lotgering -Hillebrand, Dame de la Chame, T. M. H. van Waveren, voorzitter K. v. K. voor Rijnland en van de Stichting „Keukenhof" Officier), de Engelse ambassadeur in Nederland, sir Paul Mason, Chevallier dUonneur), die na de intronisatie een „Champagne d'Honneur" zal aanbieden. Tot slot genieten de nieuwe leden, temidden van hun broeders (en zusters) een groot diner. dan vroeger ooit het geval is geweest. De ziekenfondsen hebben een en an der echter eerst na moeizame arbeid weten te bereiken. Een toestand van volmaaktheid is er evenwel nog niet. In dit verband gaf spreker als zijn vaste overtuiging te kennen, dat er ook voor de vrijwillig verzekerden een premie naar draagkracht geheven dj^nt te worden. Voor vele van de twee' miljoen vrijwillig verzekerden (het aantal verplicht verzekerden in ons land bedx-aagt ongeveer zes mil joen) is de huidige premie beslist te höog. Voorts betreurde spreker het, dat binnen het raam van het zieken fondswezen nog geen oplossing is ge vonden voor het bejaax-denvraagstuk. Men zal er voor moeten oppassen van de bejaardentehuizen geen opberg plaatsen voor oude mensen te maken zoals nog al te dikwijls gebeurt. Ook waar het vele psychiatrische inrich tingen betreft kan het ziekenfonds wezen nog te weinig doen. De heer Van Lienden hoopte, dat de nieuwe wetgeving op dit terrein oorzaak van véél verbetering zal zijn. Na een serie korte medische filmp jes werd later op de avond de rol prent „Dr. Christian en de vrouwen" gedraaid. Deze laatste film bracht o'.m. de verhouding tussen huisarts en patiënten in beeld. Vanavond is er een tweede bijeen komst van het L.O.Z., eveneens in „Den Burcht". BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind1', 14 jaar. LidtK „De slavin van Pointe du Loup", 14 jaar. Luxor: „Sissi, keizerin en moe der", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De held van Benghazi", 18 jaar. WETENSCHAPPELIJKE CONFERENTIE OVER HET ALCOHOLISME De Federatie van instellingen voor de zorg voor alcoholisten houdt ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan van 25 t.m. 27 juni a.s. een we tenschappelijke conferentie in het Nederlands Instituut voor Praeven- tieve Geneeskixnde te Leiden. De di- recteixrgeneraal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, zal de conferentie openen. Verschil lende aspecten van het alcoholisme en de behandeling van en de zorg voor alcoholisten zullen door des kundigen worden behandeld. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 24 April 1858. Londen. Volgens de M edi- c al-P re ss in Dublin is de heer Lawrence benoemd tot militair chirurgijn van HM, de Koningin (Victoria). Hij geniet daarvoor eene jaarlijksche bezoldiging van 400 pond, maar moet ook de Koningin steeds op het slag veld ter zijde staan. ALPHEN AAN DEN RIJN FEESTPROGRAMMA KONINGINNEDAG. De V/ilhelminavereniging en de Chr. Oranjevereniging organiseren gezamenlijk op 30 april feestelijkhe den t.g.v. de verjaardag van de Ko ningin. De dag wordt aangevangen met koraalmuziek door het muziekkorps „Arti et Religioni" vanaf de toren trans der Ned. Herv. kerk, gevolgd door carillonmuziek vanaf het raad huis en tractatie der schoolkinde ren. Om half elf brengen de schoolkin deren een aubade aan het burgerlijk bestuur voor het gemeentehuis, m.m. v. „Arti". De kinderen marcheren o.l.v. de tamboercorpsen „Crescendo" en „Con Brio" vanuit vier richtingen op naar het raadhuis. De aubade wordt gevolgd door het oplaten van ca. 1000 ballonnen voor het raadhuis, waarna poppenkastvoorstelling op het Sint Jorisplein. Tegelijkertijd worden, aanvangen de 9.3013 uur op het Alphen-ter rein bedrijfsvoetbal wedstrijden ge speeld, junioren, veteranen, senioren om een wisselbeker. Om 1.30 uur start de puzzlerit voor auto's, motoren en bx-omfietsen van de M.A.C. „Rijnland"; 2 uur begint de wandeltocht „Dwars door Al phen" nabij het marktterrein Hoofd straat. Om 4.30 uur houden brom fietsers een behendigheidsrit op een terrein aan de Ambonstraat, Om 8 uur geeft Feike Asma in Ce Herv. kerk Julianastraat een orgel concert van werken van Handel, Rinck, Landsman, van Krieken, de Vries en van eigen werken. Om 9 uur maken de pl. muziek korpsen een muzikale rondgang en geeft de muziekver „Crescendo" om 10:15 uur. een taptoe voor het ge meentehuis. Burgemeestr Z. Bruins Slot zal hierna de dag sluiten. HET HAVENPLAN NADERT ZIJN UITVOERING. Het plan voor de aanleg van een insteekhaven in plan .West" ten be hoeve van de aldaar gevestigde en nog te stichten industriën, waaraan wij eerder een uitvoerige beschou wing hebben gewijd en dat het werk is van het ingenieurs en architecten bureau voorheen J. van Hasselt en de Koning te Nijmegen, nadert zijn uit voering. Het plan dateert van 1954. De tot standkoming ei-van is in belangrijke mate vertraagd door het noodzakelijk overleg met en de aankopen van de benodigde gronden van de onder scheiden daarbij betrokken instan ties. B. en w. hebben zich voor de fi nanciering van dit plan gewend tot de minister van Binnenlandse Zaken. Bezitsvorming en Publiekrechtelijke PRONONCE voor Uw LINGERIE Leiden Oegstgeest Breestraat 65 Geversstraat 41 Tel. 21800 Tel 23917 (Advertentie) Avond van muzikaal genot te Alphen Gisteravond heeft het Rijnlands Or kest een zeer geslaagd concert gege ven in de Nederlands Hervormde kerk te Alphen aan den Rijn met solisti sche medewerking van Cor de Groot. Dirigent Otto Hamburg mag tevreden zijn over de prestaties van zijn or kest. De uitvoering kon over het alge meen de toets der critiek zeer wel doorstaan en als men bedenkt, dat het hier geen beroepsmensen, maar rmateurs betreft, kan men niet anders dan bewondering hebben voor wat hier geboden werd. Te meer daar de muzikanten van cit orkest om ter repetitie |e komen voor het merendeel afstanden moeten afleggen van tien, twintig of meer ki lometer (en na afloop dezelfde lange weg terug). Otto Hamburg wist met een duide lijke directie zijn mukikale bedoelin gen zeer wel te realiseren. De klank van het Rijnlands Orkest is over 't algemeen goed te noemen. De Air, Bourrée en Hornpipe uit de Watermusic van Handel b.v. waren zeer fraai van toon en gaven blijk van goed muzikaal begrip en samenklank, terwijl-in ~de Serenade voor strykor- kest in e klein op. 20 van EIgar de eenheid van klank frappeerde. De houtblazers deden het uitstekend, maar de zwakke plek is wel het ko per. De hoorns waren niet altijd zui ver van toon en vooral bij de intona ties waren er moeilijkheden. Zo b.v. in de Sinfonia in D gr. op. 18 no. 4 van Joh. Ch. Bach, die trouwens in haar geheel wat mat en timide klonk en waarin Otto Hamburg wel wat meer geest had kunnen brengen (Al legro „con spirito"). Soms waren er rhythmische onef fenheden (allegro deciso uit de- Wa- termisic waar de hoorns wat aan de luie kant waren). Het hoogtepunt van de avond in betekenis en musi ceren was wel het derde pianoconcert van Beethoven. Cor de Groot heeft ons ogenblikken van grote muzikale ontroering geschonken en wist de be zieling van zijn spel op het Rijnlands Orkest over te brengen. Hoe goed wisten solist en orkest de titanische sfeer van het eerste deel te treffen, waartegen het verstilde Largo prach tig afstak, en hoe fris klonk het Ron do. Hier was het R.O. op zyn best Samenvattend kunnen we zeggen: een geslaagde avond van muzikaal genot. We mogen de Rijixstreek ge lukkig prijzen om het bezit van een dergelijk symphonieorkest en we spreken de wens uit, dat we nog vaak het Rijnlands Orkest onder zijn be kwame dirigent mogen horen. M. H. Bedrijfsox-ganisatie met het verzoek te bemiddelen voor het verkrijgen van een vaste geldlening. Blijkens het door genoemd architectenbureau op gestelde financieringsschema zullen, als het werk dit jaar kan aanvangen in 1958 naar raming betalingen zijn te verwachten tot een bedrag van rond 450.000. Teneinde tijdverlies te voorkomen achten b. enw. het noodzakelijk thans een wijziging van de begroting van het grondbedrijf te bevorderen waar bij een crediet tot genoemd bedrag beschikbaar wordt gesteld, opdat, zodra de nodige middelen beschik baar gesteld worden, ook ten spoe digste met de uitvoering zal kunnen worden begonnen. Het college vraagt het bedoeld cre diet beschikbaar te stellen. Het totale plan is destijds begroot op ca. 3 miljoen gulden. AARLANDERVEEN Schaken. Gisteravond heeft de schaakclub een simultaanwedstrijd gespeeld waarbij de heer P. de Jong zich bereid verklaard had, de spelers partij te geven. Na een spannende en interessante match konden de vol gende resultaten geboekt worden: A. Rodenburg 1; Joh. v. 't Riet 1; B-. Oskam 1; Th. Leliveld remise Vs, G. v. Doorn i*emise Va; H. J. v. Harten 0; M. v. Dijk 0; J. Haring 0, zodat de einduitslag een voor beide kanten niiet onverdienstelijk 4-4 gelijkspel opleverde. LANGERAAR Voetbalwedstrijd ZHIMartha- stichting 2-3. Reeds het vorig jaar onderhield de Zuid-Hollandse Inleg- gerij een prettig voetbalcontact met de AlipHense Marthastichting. Dit con tact werd nu weer hernieuwd door een ontmoeting op het groene veld tussen .de vertegenwoordigende elf tallen van inleggerij en 'stichting. Evenals vorig jaar gaven beide elf tallen elkaar weinig toe en met elan streden beide voor het behalen van de erepalm. Ditmaal waren het de spelers van de Marthastichting die als overwinnaars het veld verlieten. In het eerste kwartier van de wedstrijd konden de elftallen elkaar in be dwang houden. Maar toen wist de Marthastichting de leiding te ver overen. 0-1. Zij hadden de smaak toen te pakken want weldra werd de voor sprong vergroot tot 0-2. Maar dit was voox de ZHI-ers toch te veel. Ener giek togen zij ten aanval en nog juist voor de rust wisten zij een doelpunt te maken 1-2. Na de rust zetten de mannen van de tafelzuren het offensief voort en dit leidde tot 't in evenwicht bren gen van de balans 2-2. Nu kwam toch de beurt weer aan de Marthastich ting. Verbeten werd er gestreden om de winnende goal. En het waren de Alphenaren, die ondanks het specta- cxxraire doelverdedigen van de be kende gelaarsde ZHI keeper de roos wisten te treffen. 2-3. Het verdere van de wedstrijd verliep zeker niet zonder spanning maar in de stand kwam toch geen verandering meer. De wedstrijd werd door een flink aan tal supporters bijgewoond. Deze eerste wedstrijd verliep uitstekend en we vernamen dat men alweer verlangend uitziet naar een nieuwe ontmoeting. NIEUWKOOP „Het kind in het Gezin". In het Groene Kruisgebouw aar de Nieuw- veenseweg wordt een tentoonstelling gehouden gewijd aan het onderwerp: het kind in het gezin. Bij de officiële opening waren di verse genodigden aanwezig. We merk ten o.a. op mevr. v. d. Weyden na mens haar man de burgemeester, mevr. dokter Bremer-Steinder, dok ter B. P. Visser, de wethouders Splinter en v. Tienhoven, afgevaar digden van het Wit-Gele Kruis van Noorden en Nieuwkoop, de wijkzus ters en verscheidene bestuursleden van het Groene Krixis. Een woord van welkom werd ge sproken door de heer van der Vaart, voorzitter van het Groene Kruis. De ze tentoonstelling, aldus spr., beoogt belangstelling te wekken bij de leden voor de nieuwe dienst waarmee het Groene Kruis vorig jaar startte, n.l. het kleuterbureau. De leidster van de tentoonstelling mej. Koch vertelde, dat moeder- schapszorg en kinderhygiëne recht hebben op nog meer belangstelling men poogt nu deze te stimuleren door het organiseren van een tentoonstel ling, als die welke nu hier is opge steld. Na de koffie werden de aanwezigen in twee groepen langs de tentoonstel ling geleid, waarbij dé dames Koch en Jannink uitleg gaven. Er is heel wat interessants uit het domein van baby en klauter geëxpo seerd o.a. praktisch speelgoed. Voor moeders Speciaal de aan staande moeders is er veel leerzaams te vinden. Wat men niet begrijpt, kan men vragen. De tentoonstelling is nog te bezichr tigeri donderdagmiddag en -avond. Wij kunnen een bezoek zeer zekei van harte aanbevelen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2