S)e ftzidóeSowfcatit De toestand op Sumatra Kroestsjefs' waarnemers kwaad van het congres weggelopen Voorwaarden van Pleven De Paus stelt Nederlandse kath. bioscoopdirecteuren ten voorbeeld ,Western Worldlunchte op de Westerdam Zigeunerkoningin in tent overleden Nasser heeft toch zijn zin Meer bewolking weer? KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 24 APRIL 1958 49ste JAARGANG Na. 14393 Helmen- m debat met deuken Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon; Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advert.: 17 ct p mJn. Telefoontjes f 1.50 Breuk tussen Tito en Moskou onvermijdelijk Onder donderend applaus van 1800 afgevaardigden op het congres vansche communistische partij opnieuw de Zuidslavische communistische partij heeft vice-president Rankovic giste ren een bijzonder scherpe aanval gedaan op de Sowjetunie. Een dergelijke taal uit de mond van een Zuidslavische communist heeft men in geen jaren gehoord. Het ziet er naar uit, dat een nieuwe breuk tussen Zuidslavië en de rest van de communistische wereld onvermijdelijk is. zij hun voordeel doen met de erva ringen van het verleden, aldus Ran kovic. De Russen zetten Zuid-Slavië opnieuw onder druk. In ronde woorden, die aan duidelijk heid niets te wensen overlieten, he kelde hij de kritiek en de druk van het Sowjetblok als een waardeloze en steriele poging om de Zuidslavi sche communisten te isoleren. Het voornaamste doel van de Russische inmenging is wraak nemen op de communisten van Zuidslavië over wie zij onwaarheden vertellen zei Ran kovic, terwijl de zaal hem stormach tig toejuichte. In Moskou was de dag tevoren door een der secretarissen van de Russi- Open aanval op bet Kremlin De aanval van Rankovic op het Sowj et-blok werd begroet met het luidste applaus dat tot dusves op het congres werd gehoord. De afgevaardigden gingen tijdens deze passage drie maal staan en on derbraken de toespraak ongeveer twaalf maal met een langdurig ap plaus. Toen Rankovic ontkende, dat Zuid- Slavië, tussen twee stoelen zit, gin gen de afgevaardigden bijna vijf mi nuten staan en zongen het Zuid-slavi- sche communistische lied „Kameraad Tito, wij zweren, dat wij niet van uw pad zullen afwijken". Tito zat glim lachend op het podium. Toen begon men weer te zingen, ditmaal het lied „Hoe meer er wordt gelogen en gelasterd, des te dierbaar der is Tito ons". De president gebaar de hen toen te gaan zitten om Ran kovic zijn rede te laten uitspreken. Weggelopen. Uit protest tegen de woorden van Rankovic verlieten de waarnemers van de Sow jet-Unie, China en de an dere vazalstaten met uitzondering van Polen de zaal. De Poolse ambas sadeur heeft zelfs verscheidene keren geapplaudisseerd, toen Rankovic zich tegen de politiek van het Kremlin richtte. Zekere, zeer verantwoordelijke lie den, die onze buren zijn, scherpen de oude en roestige wapens van de Ko- minform opnieuw, inplaats van dat René Pleven, de nieuwe Franse in formateur heeft woensdag te kennen gegeven slechts een kabinet te wil len vormen, indien hij met de partij leiders een gemeenschappelijke Alge rijnse politiek, die een jaar gehand haafd zal moeten blijven overeen zal kunnen komen. Overigens is men het er in Parijs over eens dat Pleven al evenmin veel kans maakt als zijn voorganger Bi- dault. JEUGDMISDAAD MET 55% GESTEGEN IN V.S. In de Verenigde Staten zijn in 1957 bijna 2.800.000 zware misdaten ge pleegd, ongeveer 24 procent meer dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Volgens officiële cijfers is het aan tal misdaden door jongelieden bene den de 18 jaar gepleegd, sedert 1952 met 55 procent toegenomen. 47,2 pro cent van alle arrestaties wegens zwa re misdaden in 1957 betrof jeugdige personen. een scherpe aanval gedaan op de par tijlijn van Belgrado. De rede van Ran kovic vormde kennelijk een antwoord daarop. Ideologische oorlog. In Belgrado beschouwde men de oi.verzoenlyke taal v. d. vice-president als het begin van een nieuwe, bijzon der bittere faze in de ideologische oorlog tussen Zuidslavië en de Sow jetunie. Geen poging van buitenaf om de ge rechtvaardigde strijd van de com munisten en het volk van Zuidslavië voor onafhankelijkheid en socialisme schipbreuk te doen lijden, of om hen in een andere richting te dwingen, kan gelukken, riep Rankovic uit. Hij brandmerkte de pogingen van Moskou de leiders van het ene land uit te spelen tegen die van het andere als zinloos. De 80 leden van het Nederlandse meenschappelijke actie tegen stuiten de reclame en dergelijke. Door het organiseren van congressen en in het bijzonder door middel van gespreks groepen en openbare debatten, waar bij ook andersdenkenden van harte welkom zijn, wordt getracht om deze doelstelling in brede kringen ingang te doen vinden. In Rome hebben bedevaartgangers contact opgenomen met de Italiaan se filmwereld, in het bijzonder met de commerciële sector. Grote belang stelling toonde voorts de pauselijke commissie voor film, radio en televi sie. 5 Bitter briefje van Kroestsjef Premier Kroestsjef van de Sow jet «x Hud**»* x. xw Unie heeft geantwoord op Eisen ho le aanwezigen en aan heel het Neder-j wers Xf1. 8VlaPjil,lrwafXin deze Bezinningscentrum van kath. bio scoopexploitanten en verhuurkanto ren die momenteel een reis in Italië maken, hebben gistermorgen een audiëntie gehad bij de Vader. Zij waren onder een menigte van tien duizend mensen, maar de Paus richt te zich tot hen toen hij zei in het Nedeïlands: „Katholiek Bezinningscentrum van bioscoop- en filmexploitanten, wij he ten u van harte welkom en de zaak, die u voorstaat, gaat ons zeer ter harte." Daarop sprak Pius XII verder in het Duits. Hij sprak van zijn grote lof voor het doel, dat de vereniging nastreeft. De Paus stelde het Nederlands Kath. Bezinningscentrum tot voorbeeld van andere landen en sprak de hoop uit, dat de initiatieven dezer groep over al navolging en aanhang moge vin den. Hij gaf daarna Zijn zegen aan al- Z.K.H. pins Bernhard heeft woensdagmiddag aangeze ten bij een lunch aan boord van de „Westerdam" van de stichting „Western World". Wij zien op de bijgaande foto van rechts naar links: Z.K.H. prins Bernhard, dr. Paul Rijkers, voorzitter van de internationale stichting „Western World"; de Britse ambassadeur, Sir Paul Mason en Comtesse de Fels, vice presidente van de Franse vereniging „Occident". landse volk. De directeuren hebben de H. Va der een gouden kelk aangeboden. Het doel van dit centrum is, be vordering van de christelijke levens opvattingen in de bedrijfsvoering, in het bijzonder door het weren van films, die moreel schadelijk mogen worden geacht voor het publiek, ge- voorstelt technische deskundigen on middellijk te laten beginnen met de bestudering van maatregelen om een ontwapening te controleren. Kroestsjef wijst dit van de hand, aanvoerend dat het geen zin heeft j technici te laten werken aan een pro bleem, waarin de regeringen het nog niet eens zijn. De Russische premier noemt Eisen howers brief „negatief' en „een bit- tere teleurstelling". OOK ACHTERUITGANG ECONOMIE VAN OOSTENRIJK De Oostenrijkse minister van fi nanciën, dr Kamitz, heeft er in een toespraak over de huidige economi sche toestand in Oostenrijk op ge- Volgens berichten uit Djakarta zijn de Indonesische regeringstroe pen nog ca. 13 km. van Bukittinggi verwijderd. Het Indonesische persbureau Pia meldde, dat het steunpunt Solok In de bergen thans werd omsingeld en ci teerde de legerwoordvoerder P. Irn- gadie, dat de val van deze plaats spoedig verwacht werd. Radio-Djakarta meldde, dat berich ten uit het opstandige Noord-Celebes er op duiden, dat de bevolking daar lijdt zoals onder de Nederlanders en de Japanners. Ieder tussen 18 en 50 jaar moet op het land werken en de opbrengst van de kopra, koffie en andere produkten gaat naar de op standelingenleiders. Donderdag zal in Indonesië „anti- kolonialisme"-dag worden gevierd. President Soekarno zou ter gelegen heid daarvan een radiorede tot heel Indonesië uitspreken. De regeringsradio heeft meege- wezen, dat de voorwaarden voor een zigeuners is vanmorgen in een oude verdere opwaartse beweging in hettent, die deel uitmaakt van een zi- Oostenrijkse bedrijfsleven in ver- geunerkamp in Lendinaria (Noord band met de nog niet overwonnen oost Italië) overleden. De bent waarin conjunctuurdaling in de Verenigde zjj stierf was bezaaid met opgebrande Staten, niet meer zo gunstig zijn als kaarsen en lege flessen, in het afgelopen jaar. Mimi Tossetto, de koningin van de De dodenwake zal drie dagen du- ren. Al die tijd blijft de koningin op gebaard liggen tussen grote kande laars met een rozenkrans in haar han den. De buiten landse handel van Oostenrijk geeft voor het eerst sedert de monetaire stabilisatie een daling te zien en is voor de eerste twee maanden van dit jaar in vergelijking met de over eenkomstige periode van 1957 ge daald met 5,7 procent. Drie dagen geleden hadden de zi geuners haar uit het plaatselijke zie kenhuis gehaald, omdat het onder hen traditie is dat men in de open lucht temidden van de stamleden sterft. Zy had sindsdien op de grond in de tent gelegen onder een oude bontjas. Majoor K., vrijgesproken, door publiek toegejuicht Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft wo ensdagochtend majoor H. E. I. H. K. overeenkomstig de vordering van de Advocaat-Fiscaal vrijgesproken. Bij het verlaten van het Hoog Militair Gerechtshof werd de majoor met zijn echtgenote en zoon toegejuicht door het aanwezige publiek. Verscheidene zigeuners, die de nacht bij haar hadden doorgebracht, kwamen vanmorgen uit de tent, hie ven hun handen in wanhoop op en maakten onder tranen de dood van de koningin bekend. Hierop braken de zigeuners in jammerklachten uit. Enige vrouwen gingen de tent bin nen om de koningin op te baren. Voor haar dood had pater Dino, die verantwoordelijk is voor het geeste lijke welzijn van de circa 40.000 zi geuners in Italië, haar de sacramen ten der stervenden toegediend. Volgens haar volgelingen erkenden 13.000 zigeuners in Europa Mimi Tos setto als hun koningin. Zij verklaar den dat haar opvolger of opvolgster waarschijnlijk in september in Gon- zaga een kleine plaats in het noor den van Italië gekozen zal wor den. Mimi Tossetto werd in Bilbao (Spanje) geboren. Het was niet be kend hoe oud zij precies was. Zij leed aan een hart- en nierziekte. Een week geleden was zij naar het ziekenhuis gebracht. De artsen zagen spoedig in dat haar toestand hopeloos was. Zij weigerde dit echter te aanvaarden en ging rustig door met het roken uit haar grote pijp en het nippen aan haar glas .grappa", een sterk soort jenever. Toen haar toestand verer gerde, haalde haar volk haar uit het ziekenhuis. Churchill weer op zijn zetel Sir Winston Ghurchill is gisteren voor het eerst sinds zijn ziekte weer in het Britse Lagerhuis verschenen. De minister van Buitenlandse Za ken, Selwyn Lloyd, die op het mo ment dat Churchill binnentrad vra gen beantwoordde, onderbrak on middellijk zijn rede met enkele wel komstwoorden. Onder toejuichingen van de afge vaardigden begaf de 83-jarige staats man zich naar zijn bank. deeld, dat de bevolking in Tapanuli de regeringstroepen van voedsel voorziet. Majoor Manap Lubis, de commandant van Medan, verklaarde dat het in de stad rustig was. Er was echter een grote hoeveelheid munitie van de opstandelingen ontdekt. Midden Celebes. De grootste militaire activiteit van opstandelingen werd gisteren gesig naleerd op Midden-Celebes, waar drie bataljons van de Daroel Islam (Leger van God) slaags zijn geweest met Djakarta-getrouwe troepen van leger en politie. Volgens mededelingen in Djakarta werden de rebellen versla gen. Maar de regeringsgetrouwe troe pen hebben dringend om versterking verzocht. De Daroel Islam is de beweging van fanatieke mohammedanen, die nu al acht jaar oorlog voeren in geheel In donesië en vechten voor het invoe ren van een mohammedaans staatsbe stel. In Noord-Celebes, waar overste Ventje Soemoeal het bevel voert over de opstandelingen, die samen met de tegenregering van Sjafroed- din vechten, zijn de centrale troepen in opmars; zo werd woensdag in Dja karta meegedeeld. Het regeringsgezinde blad „Mer- deka" meldt, dat de commandant der opstandelingen van West-Sumatra, luitenant-kolonel Achmad Hussein pogingen zou hebben ondernomen om besprekingen te voeren over overgave. De correspondent in West-Suma tra van het blad voegde hieraan toe, dat de chef-staf van het leger, gene- raal-majoor Nasution, zijn troepen heeft opgedragen uitsluitend een on voorwaardelijke overgave te aan vaarden. DE STAKING BIJ DE BULL1TONMAATSCHAPPIJ De staking by de Billitonmaat- schappy te Suriname, die ontstaan is wegens de weigering van de maat schappij om in te gaan op de loon eisen van de arbeiders, heeft giste ren een climax bereikt, doordat ook de pompwachters en de elektriciens het werk hebben neergelegd. De maatschappij heeft de voorstellen van de bemiddelingsraad, die inhiel den dat de maatschappij de arbei ders één week loon zou uitbetalen, afgewezen. Radio Cairo heeft de verklaring van de gouverneur van de nationale bank van Egypte, Abdel Kuelil el Emary, dat er overeenstemming is bereikt tussen de vertegenwoordigers van de aandeelhouders der Suezka- naal-maatschappij en de Egyptische regering, bevestigd. De drie voornaamste punten, waar over men het eens is geworden, zijn volgens radio Cairo: 1. Egypte zal de prijs van de aandelen aan toonder betalen op basis van de koers der aandelen, die op 25 juli 1956 op de beurs te Parijs gold; 2. de maatschappij zal al haar bezittingen in het bui tenland aan de Egyptische rege ring overdragen; 3. er zal geen schadeloosstelling worden betaald voor de twaalf jaar van de Suezka- naalconcessie, die nog moeten ver strijken. Dit noemer bestaat uit 12 pagina's Een rug van hoge luchtdruk die een uitloper vormt van een krachtig hogedrukgebied boven Noord-Rus land passeerde in de afgelopen 24 uur ons land met weinig wind en weinig bewolking In de nacht kwam voornamelijk in het oosten van het land nachtvorst voor. Bij IJsland handhaafde zich een groot lagedrukgebied dat zich nog iets naar het oosten verplaatst. Een storing die snel over de oceaan naar het oosten is getrokken, was van morgen boven Engeland aangeko men en veroorzaakte daar regen. Zij verplaatst zich nog langzaam naar het oosten en zal de bewolking in ons land doen toenemen, terwijl de lucht vochtiger wordt en ook de regenkansen wat groter worden. (Geldig van donderdagavond tot vry dagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VRIJ VEEL BEWOLKING. Vry veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Minder koude nacht, morgen overdag over het alge meen iets lagere temperaturen dan 25 April zon op 05.24; onder 19.53; maan op 10.01; onde- 00.54. Hoogwaterstanden 25 April v.m. 6.55; n.m. 7.25. Het weer in Europa HELSINKI onbew. IC. STOCKHOLM sneeuw 1 OSLO half bew. 3 KOPENHAGEN zwaar bew. 2 ABERDEEN half bew. 5 LONDEN zwaar bew. 8 AMSTERDAM onbew. 5 BRUSSEL onbew. 6 PARIJS onbew. 4 LUXEMBURG onbew. 4 BORDEAUX mist 5 GRENOBLE onbew. 4 NICE onbew. 20 BERLIJN zwaar bew. 3 FRANKFORT onbew. 3 MüNCHEN onbew. 0 GARMISCH P. onbew. 1 ZURICH onbew. 0 GENèVE onbew. 1 LOCARNO mist 4 ROME zwaar bew. 10 ALGIERS half bew. 10 WENEN zwaar bew. 6 INNSBRUCK licht bew. 10 MADRID licht bew. 8 Korreltje Een gure dag maakt nog geen herfst.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1