Geen remmen los van de loonpolitiek beroemde geneesmiddelen in I tablet Het Achterhuisvan Anne Frank Chefarine „4' Tweede Kamerlid vindt de toestand bij DML vreemd Nederland automatisch aan de lijn Water kwam minister Vondeling in de mond WOENSDAG 23 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Minister Suurhoff in Eerste Kamer In de Eerste Kamer heeft gisteren minister Suurhoff de sprekers van de begroting beantwoord. De verlangzaming van 't toenemen van de welvaart noopt tot voorzich tigheid. Rekening moet worden gehouden met datgene wat economisch mogelijk is. Zou zich ten aanzien van de werk gelegenheid een verdere depressie ontwikkelen dan ziullen nieuwe maat regelen nodig zijn. Met de grootste zorgvuldigheid wordt de nadere ontwikkeling bestu deerd. Dit onderwerp is voortdurend in beraad in het kabinet. Zijn inder daad bij een verdere depressie maat regelen nodig dan zou de financiering nle>t meer de alles overheersende kwestie zijn. Spr. voelde er niet voor de werk loosheid te minimaliseren maar wees erop dat rekening moet worden ge houden met het feit aat niet alle werkloosheid altijd te vermijden is. Er is immers steeds de seizoen- werkloosheid, er zijn de moeilijk plaatsbaren en ook de overgangs- werkloosheid is onvermijdelijk. Met de maatregelen ter bevordering van industrievestiging doet men wei nig of niets t.o.v. het terugdringen van de conjuinctu'urwerkloosheid. Het is moeilijk precies na te gaan voor welk deel de werkloosheid is toe te schrij ven aan kapitaalschaarste of aan de bestedingsbeperking. Sprekende over emigratie ontkende de minister dat zij die gaan emigre ren niet voldoende gewaarschuwd en ingelicht worden. De emigratieorganen treft geen ver wijt en inzonderheid memoreerde de minister het verdienstelijke werk van de Christelijke Emigratie Centrale voor wat betreft de emigratie naar Canada. Met de loonpolitiek wil de minis ter uiterst voorzichtig opereren. Het losgooien van de remmen zou de sastreus werken. Wat er ten aanzien van de spoorwegionen, de lonen in de landbouw of in het bouwbedrijf ook moge gebeuren, aldus de minister, andere bedrijfstakken kunnen geen claim tot loonsverhoging hieraan ont lenen omdat het gaat om het inhalen van achterstand. Ook merkte de bewindsman op dat de regering op het standpunt staat dat de werkclassificatie in de land bouw in twee jaar kan worden door gevoerd. De resultaten die in ons land zijn bereikt op het gebied van de volks gezondheid zijn niet slechter dan in andere landen. Het particulier initia tief zou de minister niet gaarne mis sen. Het rapport betreffende de Zuider zeepolders komt binnen afzienbare tijd ter beschikking. De gezondheidsraad heeft een nota in bewerking betreffende de school- tandverzorging. De kwestie van de verplging van chromisahe zieken is in onderzoek. (Advertentie) Van Nelle bestellen! KINDJE NA AANRIJDING OVERLEDEN. Om kwart voor zes is gistermid dag in het R.K. ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage overle- dne het vierjarige meisje G. J. Eer- lant uit de Scheldestraat aldaar, dat omstreeks tien voor vijf des mid dags bij het oversteken van de straat werd aangereden. Het kind stak op de hoek van de Dommelstraat en de Scheldestraat over toen een bestel auto, bestuurd door een 33-jarige heer uit de Scheldestraat, naderde. Het meisje liep inwendige kneuzin gen op en werd naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. Ondernemingsraden. jdoen wonderen! Staatssecretaris Van Rhijn, hierna 't woord voerende, heeft o.m. gezegd dat men voorzichtig moet zijn me taakuitbreiding van de ondernemings- I P«|n. griep «I „landtrig gevoel zorgt e«o enkel raden. Men mag niet op het terrein tablet del U weef aet plezier Uw werk kenl doeai van de vakbeweging komen. Ten aan zien van de werktijdlbekorting zei dr. Van Rhijn, dat Nederland in een bij zondere positie verkeert omdat het 't dichtsbe-volkte land ter wereld is. Natuurlijk wordt deze kwestie in in ternationaal verband bestudeerd. Men bedenke echter dat er tal van conse quenties vastzitten aan de arbeidstijd bekorting. Het bekorten van 48 uur op 46 uur per week zou het nationaal inkomen 1250 miljoen minder doen zijn. (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) NEDERLANDSE VERMOORD IN CANADA. De Canadese politie heeft dinsdag bekendgemaakt dat de Nederlandse emigrante Hendrika Hecker, die za terdag jl. dood in haar slaapkamer werd aangetroffen in het hoofd is ge schoten voor men haar met een snoei- schaar de slapen indrukte (welk voorwerp men eerst voor het moord wapen had aangezien. Een maand ge leden pleegde haar echtgenoot zelf moord. Het echtpaar dat zes jaar-ge leden naar Canada emigreerde had zes kinderen. N.a.v. proces majoor K. Het lid van de Tweede Kamer de tegen majoor K. uitspraak zal hebben heer Koersen heeft aai» de ministers van justitie en voor defensie de vol gende vragen schriftelijk gesteld: 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de na de behandeling in hoger beroep van de strafzaak tegen majoor K. in verschillende dagbladen verschenen verslagen, waaruit kan worden opgemaakt, dat ter terechtzit ting van het H.M.G. door majoor K. ev. enige getuigenverklaringen zijn affgelegd omtrent de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Land macht? 2. Zijn de ministers niet van me ning, dat enige der vorenbedoelde verklaringen, zoals deze in enkele dagbladverslagen zijn weergegeven, de veronderstelling wettigen, dat bij het D.M.L. opmerkelijke toestanden hebben geheerst? 3. Zijn de ministers in staat en be reid te bevorderen, dat ten behoeve van een juiste beoordeling van de gang van zaken bij het D.M.L. de in houd van de hierboven bedoelde ver klaringen, zoals deze is vastgelegd in het proces-verbaal van de zitting van het H.M.G., ter kennis van de Kamer komt? 4. Zyn de ministers, indien de der de vraag geheel of ten dele ontken nend beantwoord zou moeten wor den, bereid te bevorderen, dat de Ka mer in elk geval op korte termijn zij het nadat het H.M.G. in de zaak (Advertentie) Van Nelle bestellen! Gestolen fiets kwam terug De motorrijder K. uit Delft zag op Vrijenbanse Laan aldaar dat een man, die wat te veel aan Bacchus had ge offerd, van zijn fiets tuimelde. Hij ontfermde zich over hem, zorgde dat de fiets voorlopig in veilige handen kwam en bracht de man, die in Den Haag bleek te wonen, achterop de motor naar zijn woonplaats waar hij hem op het Rijswijkseplein afzette. man zijn fiets maar bij hem moest komen afhalen. Toen de motorrijder in Delft de fiets had opgehaald ontdekte hij aan het zadel het naamplaatje van de stu dent S., wonende in het studentenpa viljoen ,,'t Duyvelsgat" in Delft. Een onderzoek bracht aan het licht, dat de fiets van S. op de Turfmarkt te Delft was gestolen. Men wacht nu maar af of de man uit Den Haag om „zijn" fiets komt. gedaan uitvoerig wordt ingelicht omtrent de gang van zaken bij het D.M.L., voor zover deze in de in de eerste vraag bedoelde verklaringen voor het H.M.G. ter sprake is ge- bracht? (Advertentie) Van Nelle bestellen! Muiters gestraft Drie jeugdige matrozen van de „Amsteldiep", een vrachtschip van de rederij „Amsterdam", hebben zich gistermiddag in hoger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam we gens dienstweigering en insubordina tie moeten verantwoorden. In eerste aanleg had de politie echter de oud ste twee 2 maanden opgelegd en de jongste, die tijdens de bewuste reis pas 17 jaar was drie weken. ,.Ik heb in Aden al negen dagen straf ondergaan", zei de oudste, „Ik heb duizend gulden schadevergoe ding betaald, tien maanden niet kun nen varen en dan zou ik nu nog twee maanden moeten zitten, dat vind ik een beetje hoge straf". Maar president en raadsheren zei den, die mening niet te kunnen de len. Zij noemden het optreden van de bemanning „Een soort van mui terij waarvoor jullie vroeger zoudt zijn gekielhaald". Het schip was in december lj)56 voor een reis om de wereld uit Am sterdam vertrokken, aldus de presi dent in een opsomming. In Londen waren de moeilijkheden al begon nen. In Vancouver kwamen ze tot een uitbarsting. Dè bemanning had daar geweigerd het schip voor ver trek gereed te maken en de nog jeugdige kapitein, die in deze rang zijn eerste reis maakte, was gemoles teerd. De Nederlandse consul had tever geefs getracht, het gezag te hersel- ien. Tenslotte was een deel van de bemanning per vliegtuig naar Ne- derland terug gestuurd. Later op de Hij gaf hem zijn adres en zei, dat de reis deden zich echter in Aden en Een exterieur van het eigenlijke Achterhuls aan de Amsterdamse Prin sengracht. In de zijgevel zien we het kleine raampje van de vliering: het uitgebouwde raam is van de zolder, waar Anne vaak met Peter verbleef; daaronder de „woonkamer"; terwijl een verdieping lager de slaapkamers van Anne (links) en haar ouders waren. In de étage met de kleine raampjes zijn links de keuken en rechts het privékantoor. Bellen uit België De Belgische P.T.T. is de Neder landse, wat betreft de automatise ring van het telefoonnet, een stapje vóór. Vanuit Brussel, Antwerpen en tal van andere steden in de provin cies Vlaanderen en Brabant zijn Pa rijs en verschillende andere Franse steden voor de telefoonabonné's vol automatisch te bereiken. Die voorsprong werd gistermid dag nog vergroot, toen te Antwer pen de Belgische minister van ver keer Van Anseele gistermiddag het volautomatische telefoonverkeer met Nederland opende. De minister draaide het kengetal 660 en het netnummer 11.13.80, waarop hy verbinding kreeg met de burgemeester van Rotterdam, die hem zyn gelukwensen aanbood met dit succes van de Belgische P.T.T. Hierna voerde minister Van An seele nog een gesprek met de bur gemeester van Amsterdam. Het zal vermoedelijk nog wel een paar jaar duren, voordat ook van Rotterdam, Den Haag en Amsterdam uit, auto matisch verbindingen met Belgische steden tot stand kunnen worden ge bracht. (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! Hamburg opnieuw moeilijkheden voor. De procureur-generaal sprak in zijn requisitoir over „Een tuchtloze wilde bende". Hij eiste tegen de oud ste twee vier maanden en tegen de jongste bevestiging van de opgeleg de drie weken. De raadsman betoogde,, dat de ka pitein in gebreke was gebleven niet het geven van leiding. Uitspraak op 6 mei a.s. Huishouding niet duurder in maart Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van hand- en hoofdarbei dersgezinnen, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statis tiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio maart 1958 geen wijziging. Het in dexcijfer inclusief de A.O.W. bleef 123 en het indexcijfer exclusief de AOW bleef 118. Voor de afzonderlijke groepen van de gezinsuitgaven traden wel enkele wijzigingen op. Zo steeg het index cijfer voor voeding van 122 naar 123. Binnen deze sector stegen de index cijfers voor aardappelen, groenten en fruit, terwijl prijsdalingen optraden voor koffie en eieren. Voor „kleding en schoeisel" daalde het indexcijfer van 87 naar 85, wat geheel voor rekening komt van de kleding. Dit houdt verband met de overgang van de winterkleding is nl. zomerkleding. De zomerkleding is nl. ten opzichte van de basisperiode 1951 goedkoper dan de winterkle ding. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Minister Vondeling heeft dinsdagochtend in het Amsterdamse R-A.I.-gebouw de tentoonstelling „De Suiker" geopend. De bijgaande foto toont de bewindsman in bewondering voor enkele zoete-kunstwerken. NIEUWE GARANTIE SUIKERPRIJS. In een bespreking met het Land bouwschap heeft minister Vondeling mededeling gedaan van de nieuwe garantieprijs voor suiker voer de suikerindustrie en van de hoeveelhe den aardappelen en aardappelmeel, waarvoor de garantieprijs vorde te lers van fabrieksaardappels van /7.10 per 100 kg. geldt. De nieuwe suikerprijs is vóór de oogst 1958 bepaald op 61.78 per 100 kg onveraccijnsde suiker af fabriek (vorig jaar ƒ58.70). De prijs van de suiker voor de con sument is bij deze garantieprijs nog niet in het geding. De hoeveelheid fabrieksaardappe len, waarvoor de onlangs vastgestel de garantieprijs van fl.iO per 100 kg. geldt, is bepaald op 16 miljoen hectoliter aardappelen, overeen komende met een produktie van on geveer 188.000 ton aardappelmeel. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Ook Hot ecapersoneel Afschaffing van bedieningsgeld Het verdwijnen van het voormalige fooienstelsel heeft de levensomstan digheden van het hotel-, café- en res- taurantpersoneel al aanzienlijk ver beterd. Toch ziet het bestuur van de Bond van horecapersoneel een loonsysteem als ideaal, aldus de heer J. A. Wagener, voorzitter van de Bond van horecapersoneel. By een loonsysteem zou een deel van het horecapersoneel in tijden van hoogconjunctuur en een grote omzet hoge inkomsten uit bedienings geld moeten missen. Daartegenover staat echter de ze kerheid wanneer het slecht gaat in het bedrijf. Dan behoeft men niet meer terug te vallen op lage garan tielonen en kan men zonder moeilijk heden te ondervinden van voorschot regelingen, zoals thans bestaan, zyn loon ontvangen. Men is dan niet meer afhankelijk van derden. Volgens de heer Wagener is loon- betaling sociaal, ecanomisch en mo reel de enige juiste weg. REPETITIE VOOR BIJZETTNG WILLEM V. Gistermiddag hebben de Delftse politie en piotorrijders van de Ko ninklijke Marechaussee op de Markt te Delft een repetitie gehouden voor de plechtige bijzetting van het stof felijke overschot van Prins Willem V, dinsdag 29 april te Delft. In de nieuwe kerk zal een aan zienlijke wijziging worden aange bracht in de opstelling van de ban ken. Zy zullen n.l. zo worden ge plaatst, dat de genodigden met het gezicht naar de ingang van de konink lijke grafkelder gericht zullen zitten. Wie deze schoen past, tiekke hem aan De melkpiijsgarantie Beperking alleen voor dit jaar De minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening en het Landbouwschap hebben op hun maandelijkse bespreking nader van gedachten gewisseld ook in het licht van de slechte zuivelsituatie over de beperking van de melkprijs- garantie 1957-1958 tot 5.18 miljard kg melk. Minister Vondeling is naar het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt tot de conclusie gekomen, dat uit sluitend voor het melkprijsjaar 1957- 1958 een globale beperking zal gel den, die betrekking heeft op de vast gestelde totale hoeveelheid af te le veren melk. Overeengekomen is, dat de pro- duktieomvang van het lopende melk- jaar op geen enkele wijze als norm dan wel als basis zal dienen voor de toekomstige werkwijze bij de beper king in volgende jaren. Minister Vondeling vertrouwt ove rigens, dat de veehouders zich de zuivelsituatie met grote moeilijkhe den bij de afzet tengevolge van toe nemende produktie, voor ogen zul len houden. Te Mildam (Friesland) is gisteren het ruim twee-jarige dochtertje van de familie S. Kooistra in een onbe waakt ogenblik in een teil met ko kend water gevallen. Met zeer ern stige brandwonden werd het kind op genomen en naar het ziekenhuis te Het casco van het bij de R.D.M. in aanbouw zijnde Heerenveen overgebracht, waar het I terdam" is nu bijna gereed. Men gaat nu met de bov enige uren later aan de bekomen ver- overzicht van de werkzaamheden aan de roodbruine wondingen is overleden. j augustus/september te water zal worden gelaten. passagiersschip ..Rot- ïbouw beginnen. Een koloe, die straks in

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7