JÜ* 13l5 Windjackets Het sprekende testament EN TRALIE KARPETTEN RECLAME Elke woensdag Peek&Cloppenburg Hollandse tulpen voor Zweedse prinsessen Sowjet-klacht in Veiligheidsraad Aanbesteding verbouwing kathedrale kerk R'dam Chocolade Hagelslag DINSDAG 22 APRIL 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 9 exclusief voor P C meesterlijk jacket met ritssluiting, rugband en zijtrekkers 2borstzakken metveter- variatie van echt leder. Stoere kleuren leeftijd 4 jaar (Advertentie) Met de DC6 „Alvar Viking" van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij S.A.S. kwamen gistermiddag uit Brussel de twee Zweedse prinses sen Birgitta en Desirée, die als gas ten van koning Boudewijn op het hofbal te Brussel zijn geweest, op Schiphol aan. De koninklijke gasten werden verwelkomd door de heer O. Kayser, zaakgelastigde van Zweden te 's-Gravenhage en de heer W. Strit- ter, directeur voor Nederland van de S.A.S. De beide prinsessen waren verge-, zeld van mevrouw Cederstroem. In de speciaal voor hoge gasten ge reserveerde wachtkamer van de Eu ropahal, waar het gezelschap gedu rende het oponthoud op Schiphol ver toefde, lieten prinses Birgitta en prinses Desirée zich enthousiast uit over het hofbal van Brussel. Toen zij vrijdagmiddag op de heen reis naar de Belgische hoofdstad ook een half uur op de Amsterdamse luchthaven vertoefden, had Birgitta zich laten ontvallen, dat zij toch eigenlijk wel graag wat tulpen wilde meenemen. Mevrouw Bodil-Stritter, echtgeno te van de directeur voor Nederland van de S.A.S., had nu enkele prachti ge bossen tulpen meegenomen. Toen prinses Birgitta, die een groen com plet droeg, de gele, paarse en rood gele tulpen zag, verzocht zij onmid dellijk de bos met de gele kleur te mogen hebben, want die zouden zo goed bij haar groene complet staan. Haar zuster kreeg de paarse tulpen en mevrouw Cederstroem wandelde naar het toestel met een bos rode tul pen met gele randjes, die „Queen Juliana" genoemd worden. De Dockers worden uit Monaco verbannen Wegens be'ediging Prins Rainier en prinses Gracia hebben de geschenken teruggestuurd die sir Bernard en lady Docker hun ter gelegenheid van de doop van prins Albert hadden gezonden. Vol gens een woordvoerder van het pa leis te Monte Carlo is dit gebeurd „naar aanleiding van incidenten waarbij lady Docker en de vlag van Monaco waren betrokken". Lady Docker heeft toegegeven dat zij een papieren vlag van het vor stendom heeft verscheurd, omdat zij woedend was over het feit dat haar negentienjarige zoon Lance niet voor de doopplechtigheid was uitgenod Voorts zou zij via de geluidsinste tie van een nachtclub beledigende opmerkingen over Monaco hebben gemaakt De geschenken van de Dockers wa ren een horloge, gezet in een Mone gaskische munt van 1896, en een zil veren presenteerblad met het alfabet tezamen ter waarde van vijfduizend gulden. Men verwacht dat lady Docker uit Monaco zal worden „verbannen". De afgelopen twee dagen logeerde zij al in het nabijgelegen Cannes. Op grond van een verdrag tussen Monaco en Frankrijk kan verbanning uit het vorstendom neerkomen op een ver bod om zich aan de Riviera op te houden. De Sowjet-Unie heeft gisteravond tijdens de spoedzitting van de Vei ligheidsraad een resolutie inge diend, waarin er bü de Ver. Sta ten op aangedrongen wordt „een einde te maken aan vluchten van vliegtuigen met kernwapens in de richting van de grenzen van andere landen." De Russische afgevaardigde, So- bolew, herhaalde de beschuldiging, dat Amerikaanse toestellen met atoom- en waterstofbommen on langs herhaaldelijk over poolgebied in de richting van de Sowjet-Unie zijn gevlogen. Hij verklaarde dat deze handel wijze de wereld aan de rand van een atoomoorlog brengt. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge zei dat de Sow jetregering niet é<in bewi heeft aangevoerd voor de stelling, dat de start van Amerikaanse atoombom menwerpers na een alarmsignaal de vrede bedreigt. „Zij die tegenover zichzelf en an deren oprecht zijn, kunnen het op treden van de Ver. Staten niet an ders dan als een vereiste voor wet telijke zelfverdediging zien", aldus Cabot Lodge. Lodge zei „verbaasd" te zijn dat zij, die een topconferentie wensen bijeen te roepen, tegelijkertijd de Ver. Staten beschuldigen van han delingen die de vrede in gevaar brengen. Brand in flatgebouw in Amsterdam-Z Een groot aantal brandweerlieden heeft gistermiddag met behulp van drie ladderwagens, drie motorspuiten en elf ladders de strijd moeten aan binden met een felle uitslaande brand in enkele flatwoningen in Amster dam Zuid. Van de twee zolderverdie pingen waar de brand woedde ston den na een uur alleen nog maar de verkoolde dakspanten overeind. De vuurhaard ontstond waarschijn lijk op de zolderverdieping van een woning op de hoek van de Cliostraat en de Quinten Massijstraat. De bewo ners, hét echtpaar Benjamin, in de cember van het vorig jaar getrouwd, vond bij thuiskomst slechts de ver brande resten van hun inboedel te rug. Ook bij mej. J. W. M. Boef, die de zolderverdieping van het aangren zende huis bewoonde gingen alle be zittingen verloren. Zij was evenals de fam. Benjamin tijdens de brand afwe zig. Het vuur werd het eerst gesigna leerd door de hoofdbewoonster op de tweede verdieping. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die na bijna een uur lang grote hoe veelheden water op de hoog oplaaien- de vlammenzee te hebben gestort om tien voor vier het sein „brand mees-1 ter" kon geven. De woningen onder' de afgebrande zoldervertrekken lie pen ernstige waterschade op. Voor de oorzaak van de brand heeft men nog geen verklaring. Het ver moeden bestaat dat een haard de oor zaak is geweest. De brand werd behalve door een groot aantal kinderen van twee in de nabijheid gelegen scholen gadeslagen door de procureur-generaal bij het gerechtshof te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, de officier van justitie, mr. W. K. baron van Dedem en de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen. Alg. Vergadering Bloembollencultuur" De vergadering van de Konink lijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, gisteren te Haarlem gehouden, bracht weinig nieuws. De agendapunten konden behalve de rondvraag, zonder ver der commentaar worden afgewerkt. Zelfs over het voorstel van de afde ling Lisserbroek om pogingen aan te wenden bij het PVS, dat voor de bollen uit de oogst 1959 zulke mini mumprijzen worden vastgesteld dat ze gebaseerd zijn op 100% van de kostprijzen in de goedkoopste pro ducerende streken overeenkomstig het laatst uitgekomen LEI-rapport, werd niet gediscussieerd. Naar de voorzitter, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, mede deelde was het voorstel in de afde lingen verworpen met 908 stemmen, 322 voor en 13 blanco. De rondvraag leverde nog de meeste stof tot praten op. Daar was bijvoorbeeld het verzoek van Noord wij kerhout om, wanneer in 1959 het verbod voor de kwekers zou komen om aardappelen te te len, gedaan te zien krijgen, dat deze mensen ter compensatie snijbloe men en groenten zouden mogen telen. De voorzitter wist van dat ko mende verbod niets af, maar meen de, los daarvan gezien, dat die kwestie niet in de vereniging thuis hoorde. Men kan hier moeilijk een vergunning en bloc vragen. Dat moet een kweker particulier doen. Dezelfde afdeling wilde graag de minimumprijzen voor tulpen verho gen, doch de voorzitter wees er op, dat dan het voorstel, dat met zo'n overgrote meerderheid zojuist was verworpen, althans gedeeltelijk weer door een achterdeur zou wor den binnengehaald. Verder werd er nog gesproken over de nieuwe op komst zijnde meting, die men in het algemeen onbillijk achtte. Sommige afdelin gen zagen liever de oude meting gehandhaafd, een enkele andere vond, dat een nieuwe de onbillijk heid van juist de oude regeling moest vervangen. Tenslotte besloot men een commissie van vier kwe kers te benoemen, die de kwestie nader zal bestuderen. (51) J^mwmvimiroRUDTtm- ven m Iehoeh m hei wem deed o0°Oo MUL EH mmm(K£m.\ (WrtHdt tv/fenöt apótddt* SÊ Om de kerk aan te passen aan de functie die zij als kathedrale kerk heeft gekregen, heeft mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, tot verbou wing besloten, voornamelijk van het priesterkoor. Het werk werd gegund aan de fa. Joh. Derksen voor 86.700. De beide andere inschrijvers, F. H. Geers en gebr. Kwaaitaal, lagen tien- tot twin tigduizend gulden hoger. Men verwacht, dat met de verbou wing begin juni een aanvang wordt gemaakt en dat zij nog voor de win ter invalt gereed is. De kerk blijft normaal in gebruik. Ontwerper van de plannen is het architectenbureau Molenaar en Sips. De heer Molenaar is een zoon van de man die de kathedrale kerk te Rotterdam bouwde. Kippig heer sneed zichzelf aan De eigenaar van „De Vette Hap", een eetsalon in de Amsterdamse Kerkstaat te Amsterdam, de heer J. Buys, heeft zich zondagavond bij het aansnijden van een gebraden kip met een groot mes de linkerduim afgesne den. De heer Buys werd in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. HAZERSWOUDE (Gr.) JONGEN DOOR AUTO OVERREDEN Maandagmiddag had ter hoogte van het Parochiehuis een ernstig ver keersongeluk plaats. De 8-jarige Leo van Wetten, was op het voetpad aan het voetballen met een vriendje, toen de ba] de weg op rolde. Toen de jongen de bal ach terna wilde gaan, struikelde hij en kwam voorover op de weg te liggen, ongeveer een meter van de kant af. Op dat moment naderde een auto, die in de richting Leiden reed. Hoewel de automobilist een predikant uit Nieuwkoop met matige snelheid reed en krachtig remde, kon hij niet voorkomen, dat de auto kwart over de jongen reed en hem naar de kant slingerde. De aiuto kwam enkele tien tallen meters verder aan de kant tot stilstand. De plaatselijke EHBO was spoedig ter plaatse terwijl de dokters Hekker en Blauwendraad al gauw aanwezig waren. Deze constateerden, dat de jongen beide benen had gebroken een hersenschudding had en vele schaaf- en sinijwonden. Wachtmeester le klas v. d. Horst arriveerde direct na het ongeluk en zorgde voor de afzetting en andere formaliteiten. De geneeskundige dienst vervoerde het slachtofferde naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Z0ETERW0UDE (H. R.) DIPLOMA UITREIKING LAGERE LANDBOUWSCHOOL Gisteren was het voor de 4e klas van de lagere landbouwschool een feestelijke dag welke begonnen werd met een H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk. Om half elf werden de leerlingen met hun ouders door de voorzitter van de commissie van toezicht, bur gemeester Smeets, begroet inzonder de heer Schouten die nog steeds be langstelling voor het landbouwonder wijs heeft en de landbouwconsulent de heer ir Scheepers. Bij de eindles werd onder leiding van ir Scheepers door enkele leerlin gen een korte inleiding gehouden over een van de vele onderwerpen welke in het laatste jaar waren be handeld. Wout v. d. Kroft uit Wassenaar be handelde: de zoden van het grasland; Gerard Ammerlaan uit Hazerswoude gaf een uiteenzetting over de bewei ding systemen; Bert Versteegen uit Rijpwetering over spoorelementen; HAAGSE POLITIERECHTER. CHAUFFEUR VRIJGESPROKEN. Overeenkomstig de eis heeft de Haagse politierechter de 54-jarige chauffeur J. Th. van G. uit Hazers woude vrijgesproken. Ten laste was gelegd dat deze verdachte op 17 juni jl. in Noordwijkerhout op het kruis punt Graaf RuigenrokZilker Duin weg met zijn /rachtauto was doorge reden nadat hij een aanrijding had gehad met 'n personenauto. Voor de aanrijding zelf was hij door de kan tonrechter met vijf gulden beboet. Ter zitting kwam echer niet vast te staan, dat verdachte moet hebben ge weten dat er een aanrijding was ge weest en als hij dit niet geweten heeft kon hij dus ook moeilijk stoppen om zijn identiteit bekend te maken. De verdachte werd daarom vrijgespro ken. MELK BOVEN THEEWATER. „We waren boven ons theewater. De andere morgen hebben we direct betaald en ons geëxcuseerd. Het was vreselijk dom van ons, zuiver bal dadigheid. We hebben het niet opge maakt". Met deze woorden veront- Henk Opdam uit Zoetermeer, een toekomstige melkcontroleur, over de melkcontrole; Antoon v. Winden uit Koudekerk over kopziekte en ten slotte Ferd. Vergeer uit Warmond over de Leidse kaas. Na dit ook voor andere leerzame gedeelte sprak ir Scheepers zijn vol doening uit over het resultaat van de school, die zeker met deze klas be hoorlijk naar voren is gekomen. Hij noemde een zeer gedegen theoreti sche opleiding nodig voor een goede bedrijfsvoering in de landbouw, en raadde de jongens aan zo mogelijk door te gaan en aaj- dit onderwijs te blijven denken en zo goed mogelijk in de praktijk te brengen. Met een persoonlijk woord werden de diploma's uitgereikt aan: Bert Versteegen en Gerard van Duiven voorde uit Rijpwetering; Piet Velse- boer en Hugo van der Geest uit Oud Ade; Jacob van der Salm uit Oegst- geest; Gerard Rotteveel uit Oude Wetering; Henk Opdam uit Zoeter meer; Antoon van Winden uit Kou dekerk; Joh. Olsthoorn uit Stomp- wijk; Jacob van Pasen uit Voorscho ten; Ferd. Vergeer uit Warmond; Wout van der Kroft uit Wassenaar; Gerard Ammerlaan uit Hazerswoude Willem de Groot en Huub van der Krogt uit Zoeterwoude. Burgemeester Smeets feliciteerde de jongens met het behaalde diplo ma, en dankte de heer v. Vliet en de andere leraren voor hun goede zor gen voor de school en betreurde het, dat ir Scheepers van deze school af scheid moet nemen. De heer Onderwater, lid van het bestuur van de Onderwijsvereniging van de L.T.B. bracht ook zijn geluk wensen. Hij had puntenlijsten eens nagezien en het verheugde hem, daarop de beste cijfers voor godsdienst te hebben gezien. Hij vond dit zeer belangrijk omdat wij, waar men ook terecht komt, in eigen land of daarbuiten, men steeds als Apostel door het leven moeten gaan. Spr. dankte daarvoor pastoor Kou- wenhoven (die niet aanwezig kon zijn) voor zijn geestelijke zorgen voor de school. Hij hoopte dat het in de toekomst mogelijk zou zijn de school wat uit te breiden en ver trouwde op de medewerking van de gemeente. De heer Vergeer uit Warmond dankte namens de ouders de heer v. Vliet voor zijn goede leiding op de school; de jongens gaan er graag heen. De voorzitter dankte de heer On derwater en als burgemeester wilde hij zijn medewerking wel toezeggen, doch de geldmiddelen van de ge meente zijn niet ruim. De heer v. Vliet was zeer tevreden over de vier jaren van deze klas en wenste zijn jongens heel veel goeds toe in hun verdere leven. 3? Sleutelr bijmaken. Lips Yale, auto-contact en voordeursleutels Klaar terwlil U wacht! Tuinban ken. tuinsteden. tuin- ameublementen. en alles voor uw tuin. A. J. Hart- wijk, Nwe Beestenmarkt 7-9-4. teL 26627. Leiden. 3? 'n Originele cold wave 15.- compleet, tiède f 10.- Kapsalon Lucien. Haar- lemmerstr. 234. tel 20174. 1 pers. houten ledikant (crème) aangeboden met spir. 90x190. kapok matr. en nieuw dekkleed aange boden. Tevens 2 eenoers. nieuwe vlokkenmatrassen 80x190. Oude Rijn 13. lx bellen. Wat kost hetbed- denreparatie! 1-pers. va. 18.50 2-pers v.a 24.90 met damast Deseewenst in één dag gereed De 3 Eenen. Haarl .straat 111 tel 23867 Leiden ameubl.. gasf.. goed lo' de Kaptein Mobylette. ma huiskamerameubl.. 2 armf.. 4 stoelen, uittrekta- fel, dressoir 275.-: accor deon. 120 bassen 175.-; vloerkleden: geluidsfilm- projector. enz. Nieuwe Rijn 60. bii hoek Hooier., tel. 22150. TELEFOONTJES worden lageliiks geplaatst ter grootte vap hoogstens 30 wmorden (een woord maximum 12 letters) De oriis bedraagt fl.50 uitsluitend tegen contante betaling. TOT EN MET ZATERDAG 26 APRIL Bij aankoop van een karpet ontvangt een WAARDEBON van 50 tot 75 een bon van 2.50 300 en hoger 20. uitgezonderd enige vastgestelde prijzen. Een keuze uit meer don schuldigden de 43-jarige controleur C. W. en de 27-jarige bulldozermachi nist C. F. R., beiden uit Lisse, zich tegenover de Haagse politierechter voor hun gedrag op 2 oktober j.l. te Sassenheim. Nadat zij hadden gebil jart en in diverse café's hadden ver toefd waren deze verdachten naar een koffietentje gegaan. Zij hadden hier van enige vrachtwagens van de melkfabriek „De Landbouw", die bij het tentje stonden geparkeerd, meik, vla, e.d. weggenomen. De officier van justitie wilde wel aannemen dat hier niet direct het oogmerk was om zich te bevoorde len. Hij vorderde tegen elk 25, boete of vijf dagen. Het vonnis luid de voor elk 20,boete. Verdachte R. trok direct zijn portemonnaie en betaalde ook maar voor W., die niet zo veel geld bij zich had. LISTIGE KOUSENDIEVEGGE. Gedagvaard, maar niet verschenen voor de Haagse politierechter, was de 69-jarige mevr. M. H. C. A. uit Lei derdorp, die in een groot warenhuis een paar nylons had gestolen. Dit was gezien en een controleur was haar achterna gelopen. De bejaarde vrouw had zich echter snel naar een andere winkel begeven en had daar gezegd, dat zij door een man achterna werd gezeten. Terwijl de juffrouw naar de telefoort liep om de politie te waar schuwen zag de verdachte kans om vlug de nylons in de tweede winkel te verstoppen. Hoe men ook zocht, de nylons werden niet gevonden. De volgende dag was de verdachte in de tweede winkel teruggekomen om te trachten de nylons ongemerkt mee te nemen. De juffrouw bleef echter steeds in de buurt, hoe ver dachte ook probeerde haar weg te krijgen. De verdachte deed grote aan kopen, maar het lukte haar niet om de juffrouw van zich af te schudden pn uiteindelijk moest de verdachte zon der nylons deze winkel verlaten. Twee dagen later werden de nylons bewijsstukken in de zaak wegens win keldiefstal, gevonden. De politierech ter vond dat verdachte bijzonder ge raffineerd had gehandeld. Er was een reclasseringsrapport, maar de rech ter vroeg zich af wat er aan een 69- jarige mevrouw nog gereclasseerd moest worden. Overeenkomstig de eis werd de verdachte veroordeeld tot een week voorwaardelijke gevangenisstraf en ƒ10,boete of vijf dagen. R0E10FARENDSVEEN Bridgeclub D.V.H. De uitslag van vrijdag was als volgt: Groep Geel: 1. gebr. Koek 50 m.p.; 2. echt paar Muskens 45 m.p.; 3. echtpaar v. Berkel 40 m.p.; 4. P. Huigsloot en M. Bakker 40 m.p.; 5. echtpaar Beuk 39 m.p.; 6. echtpaar Koek 26 m.p. Groep Groen: 1. L. Klein en L. Turk 56 m.p.; 2. echtpaar v. d. Meer 51 m.p.; 3. echtpaar Hiep 43 m.p.; 4. echtpaar Peters 31 m.p.; 5. M. Verdel en L. v. d. Meer 30 m.p.; 6. F. Keulemans en B. v. d. Meer 29 m.p. Op de Noord wij kerhoutse bloe- mendrive wisten P. Huigsloot en M. Bakker een 1ste prijs te behalen, ter wijl het echtpaar v. d. Meer een 2e prijs behaalde. Voor de clubprijsbe rekening kwam DVH op de 3e plaats. LANGE VINGERS CO erg licht 200 gram SUIKER AA kilo's pak u u HUISHOUD STRO OP Cl 500 gram beker MARGARINE OO 3 pak weer ROOKWORST Ofl erg voordelig 150 gr. BESCHUIT OC 2 grote rollen KRENTEN of ROZIJNEN O O 500 gr. spotprijs 00 HUISHOUDTIIEE 4Q reclameprijs ZOETZUUR ges». JC literspot 59 en BISCUITS OO nu 250 gram Nu goedkoop ERWTEN MET WORTELEN, p. b. 4 7 geen 59 maart nu 2 blikken voor 89 SNIJBONEN liters blik SPERCIEBONEN rtïclameprijs lit. bl... DOPERWTEN middel 1. lit. bl BRUINE BONEN 500 gram GROENE ERWTEN koopje 500 gram SPLITERWTEN 500 grams pak Aan de kassa bij 3 gld. ln melk of puur bekend merk 200 gr. geen 59 40 of 55, maar

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9