Met „de Varsity" in zicht Over de „Oude Vier" van Njord Vier Hollandse jongens gingen op cours naar Belgisch Steelen De tafeltenniskampioenschappen van Warmond zijn uitstekend geslaagd SCHAAKRUBRIEK Voorwedstrijd wereldkampioen schap dammen te R.dam begonnen DINSDAG 22 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Er heerste zaterdag grote drukte en bedrijvigheid op en om het botenhuis van de Studenten Roei Vereniging Njord aan het Galgewater. Vanuit vele, ook veraf gelegen plaatsen waren de oud leden van Njord daar weer samenge stroomd om elkaar de hand te drukken en oude herinneringen op te halen. Zij waren ook gekomen om van het Njord- bestuur te vernemen hoe hun oude, ge liefde vereniging dit jaar geboerd had, maar voorél om met critische blik de verrichtingen gade te slaan van de in de loop van het jaar gevormde ploegen. Dat de grootste belangstelling dan uit gaat naar de vorm van de „Oude Vier", de verdediger van Njords naam op de Varsity en de drager van haar roem, spreekt vanzelf. Iedere oud-roeier, hoe ver van Leiden hij ook zijn bezigheden heeft gevonden en hoe weinig contact hij daardoor met zijn oude roeivereni ging heeft kunnen onderhouden, wil zelf komen kijken wat goede leiding van bestuur en coach, gevoegd bij talloze ondefinieerbare invloeden, als eindre sultaat hebben opgeleverd. Hoewel hij ervan overtuigd is, dat op Njord het hele jaar door, ook bij barre weers gesteldheid met sneeuw en hagelbuien of tijdens onvriendelijke regenperioden de oefeningert voortgang hebben gevon den, weet hij te goed, dat van deze op offerende, dikwijls meedogenloze trai ningsvoorbereidingen alléén, het welsla gen van de opbouw van een goede re presentatieve „Varsity-Vier" niet afhan kelijk is. Het is de stille hartewens van elke oud-Njord-man, dat zijn ver eniging op de openingswedstrijd van het seizoen, waar dan alleen andere studen- tenploegen tegenover Njords senioren komen te staan, de ere-palm zal weg dragen? Zal dat dit Jaar kunnen gebeuren? De ploeg bestaat uit zeer krachtige, geroutineerde roeiers, die alle vier al twee seizoenen achter de rug hebben. De slag, H. Wamsteker, weegt niet min der dan 91 kg. en de andere bakboord- roeier. H. W. Dicke, kan met zijn 86 kg. tevreden zijn. De verantwoordelijke drie-plaats wordt ingenomen door E. Teixeira de Mattos (83 kg.), terwijl de lichtste man. R. Gaymans, die om tech nische redenen de boegplaats bezet, al tijd nog 80 kg. weegt De ploeg, die gestuurd wordt door G. M. Ursone, is VOETBAL DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de gisteren gespeel de wedstrijden voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: Bolton Wanderers Preston North End 04. Manchester Un. Wolverhampton Wanderers 04, Arse nal—Notts Forest 1—1. Tweede divisie: Rotherham United- Cardiff City 3—1. Fulham—Middles brough 01. DIRECTEUR VOETBALPOOL WEDEROM VOOR KANTONRECHTER Tegen de voorzitter-directeur van de nationale voetbalpool „Caritas", de heer M. G. H. te Heerlen, heeft de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, gister middag voor het kantongerecht te Heer len twee geldboetes geëist van 6.—, subsidiair tweemaal een dag hechtenis, wegens het overtreden van de Loterij- wet. Op 17 december van verleden jaar had de Hoge Raad het door de officier van justitie aangetekende beroep niet- ontvankelijk verklaard in een andere zaak tegen de directeur van deze voet balpool. Op 10 februari jl. maakte de hoofd inspecteur van politie te Heerlen, de heer G. J. H. van Vlijmen, voor de derde maal proces-verbaal op tegen de voorzitter-directeur van „Caritas". In zijn requisitoir motiveerde de of ficier van justitie zijn eis aldus: „Per soonlijk ben ik van oordeel, dat bij „Caritas" sprake is van beslotenheid. De feiten acht ik wel wettig en overtui gend bewezen, doch niet strafbaar. Lo gisch zou het dan ook zijn, wanneer ik u van rechtsvervolging zou ontslaan. Teneinde echter de mogelijkheid tot be roep open te laten, zal ik dit niet doen". Mr. Rosing zeide voorts, dat het ar rest van de Hoge Raad voor de minister niet bevredigend is geweest, zowel in de rechtzaak tegen „Caritas" als tegen de KNVB-pool. De minister had der halve tegen beide organisatoren een nieuwe strafvervolging ingesteld. Mr. Rosingh zag echter belangrijke verschilpunten tussen beide voetbalpools, waarbij hij onder meer sprak van een „losse band tussen de leden van de KNVB". „Het zal mij dan ook niet ver wonderen". aldus de officier van justi tie, „als in de zaak tegen de KNVB, welke donderdag te 's-Gravenhage be handeld wordt, een veroordeling zal vol- gen". De officier was van oordeel, dat zich in het afgelopen jaar bij de „Caritas"- pool geen principiële wijzigingen hebben voorgedaan in de opzet en opbouw en merkte op, dat hier gesproken kan wor den van beslotenheid. Mr. Prickartz zeide in zijn pleidooi ervan overtuigd te zijn, dat de voetbal pool „Caritas" niet in strijd is met de Loterijwet. Hij vond het bevreemdend, dat de heer H., na door de Hoge Raad te zijn vrijgesproken, ardermaal terecht staat voor hetzelfde feit. Uitspraak 5 mei. daarbij doortastend en strijdvaardig en maakt geheel de indruk, dat zij de te genstanders een overwinning niet cadeau zal geven. Zij mist nog soepelheid bij het herstel, waarbij de bankjes nog te veel met een schokje vooraan komen, terwijl ook de haal aan het einde nog iets wordt afgebroken, door alle vier roeiers. De harde, besliste inzet gebeurt dikwijls met scheef blad, waarbij ook niet altijd het water geheel achterin wordt gegrepen. De tempi zijn zeer vol doende. Het valt zelfs op, dat bij hoge tempi de eenheid beter is dan bij lage oefentempi. Indien de ploeg de reste- ïende week aan die eenheid, zowel bij de haal als bij het herstel, haar volle aandacht wijdt, is van deze ernstig stre vende combinatie nog veel te verwach ten. WIELRENNEN HET CIRCUIT VAN ZANDVOORT GOEDGEKEURD De drie leden van de technische com missie van de U.C.I., de Fransman Ma- rius Dupin, de Italiaan Alfredo Binda en de Belg Fernand Paul. hebben giste ren het circuit van Zandvoort voor de wereldkampioenschappen op de weg in 1959 goedgekeurd. Genoemde U.C.I.-officials hadden wel een gezamenlijk bezwaar tegen dit par cours, nl. dat er geen „berg" in is. Maar nadat zij door de aanwezige bestuurs- en sportcommissieleden van de K.N.A.U. gewezen waren op enkele bijkomende factoren: de vrijwel altijd heersende zeewind, de zware lucht en bovendien het feit, dat Nederland anders geen mo gelijkheid zou hebben om het wereld kampioenschap op de weg te organi seren, besloten zij hun goedkeuring aan het parcours in Zandvoort te hechten. Door pech achtervolgd, reden zij toch Zondagmorgen zijn vier bekende ren ners uit onze omgeving naar de Cours in België geweest, nl. het plaatsje Stee- len achter Turnhout. Het waren Arie j van Houwelingen uit Sassenheim, Cors J Plasmeyer uit Lisse, Jan van Dijk uit de Engel (Lisse) en Aad Prangers uit Leiderdorp. Deze jonge nog veel belovende ren ners hebben in deze Cours, die buiten gewoon zwaar was, schitterend gereden. Vooral na de zeer teleurstellende heen reis. Want even door Turnhout is door onvoorziene omstandigheden het bagage rek, dat op de Volkswagen was beves tigd en waarop de vier mooie fietsen van deze jongens waren geplaatst, bij een snelheid van pl.m. 80 km. per uur er afgerukt en op het wegdek geslagen Na viermaal over de kop te' zijn ge wenteld bleven ze, precies zoals ze op de auto hadden gezeten, op de straat liggen. De jongens konden wel huilen, temeer daar zij zich veel van deze cours hadden voorgesteld. Alles viel tenslotte erg mee en na reparatie ter plaatse, waar de cours werd gereden, hebben de jongens nog kunnen rijden, alhoewel zij wel een beetje gedrukt waren door de ondervonden tegenslag. Na beraad werd besloten de tocht ver der pl.m. 20 kilometer per fiets af te leggen om 's avonds hetzelfde te doen, aangezien het bagagerek onbruikbaar was geworden door de val. Het is wel treffend zoals de Belgische bevolking met de wielersport medeleeft, want op verzoek aan een smid in de omgeving werd het bagagerek weer gelast, zodat de terugreis weer vlot is verlopen. Ook de fietsen werden weer hersteld, ge richt enz., zodat met de wedstrijd kon worden meegedaan. Om half drie werd onder begunsti ging van een heerlijk zonnetje met 65 renners gestart Het parcours, dat moest worden gereden, was pl.m. 120 km., in 9 ronden van elk pLm. 20 minuten. De vier Hollanders zaten direct in de kop groep. Na de eerste ronden waren al meer dan de helft der renners afgeval len door het hoge tempo en het zeer zware parcours. Het was verrukkelijk deze cours te volgen, vooral het soepele rijden van de Hollanders viel op. Het was een lust voor de ogen te zien hoe Arie van Houwelingen met stijl en soe pele beweging tussen de Belgen zat. Op merkelijk was het hoe de „cesekoppen" (zoals de renners daar in België wor den betiteld), in de gaten werden ge houden. De Belgen gaven ze geen en kele kans te ontsnappen; eenmaal was Arie van Houwelingen flink uitgelopen, maar in dit parcours was hier geen schijn van slagen te zwaar. Zelfs de Belgische supporters hadden onze Arie steeds in het oog. Verschillenden ken den hem nog van drie jaar geleden, toen hij ook deze cours heeft gereden. Cor Plasmeijer is ook een zwoeger, die een heel goed figuur sloeg; met zijn lange benen heeft hij het de Belgen goed lastig gemaakt. Jan van Dijk reed ook goed, maar het is jammer, dat hij H.V.S.—WILHELMUS 7—3 Voor de derde achtereenvolgende keer is het HVS gelukt de overwinning in de wacht te slepen. Deze keer was het Wilhelmus uit Voorburg, die met 73 het onderspit moest delven. Hoewel HVS nog een invalster had voor de midvoor, heeft de ploeg het deze keer toch nog tot een hoge score gebracht. Voor de rust had HVS al een voorsprong van 3o door doelpunten van de midvoor en rechtsbinnen. Daar de keepster van HVS in uitstekende vorm verkeerde, dook zij menige bal uit de hoeken. Na de rust, toen de Stompwijkse da mes tegen wind speelden, werd de stand steeds verder opgevoerd tot 70 door de midvoor 2 maal en rechtsbinnen. De spil. die menige aanval hielp opbouwen, zag haar moeite ook beloond door een nog niet genoeg ervaring heeft in dit soort coursen, anders had hij het er zeker beter afgebracht. Tenslotte Aad Prangers, die na 2 jaar diensttijd en zonder trainen in de nu weer eerste wedstrijd getoond heeft dat hij nog heel wat waard is. Hij moest jammer genoeg opgeven in de 5e ronde vanwege on prettig rijden, want zijn karretje had de grootste klap gekregen met de val van de auto. Eén ding staat vast, dat deze jongens prachtig hebben gereden, zodat Leiden en omgeving weer 'n sportieve en goede naam in België heeft achtergelaten. Arie van Houwelingen kwam als 12e, Jan v. d. Engel als 15e en Cor Plas meyer als 16e door de finish knallen. Het was een mooie wedstrijd. De heer v. d. Borg Jeths uit Leider dorp gaf ons dit ooggetuigeverslag en hij zorgde ook voor het vervoer en de verzorging van deze renners. franny, ffitatikeiA-Jiaen weet Ut de (ïetany&teiCitig, GEWICHTHEFFEN SUCCES VOOR Til. BRANDT De leider van de LAC „De Spartaan" heeft met groot succes aan het eind examen deelgenomen in Arnhem. De heer Th. Brandt is zowel voor indoor- training als voor het worstelen, gewicht heffen, Body Building en bijzondere lichaamsontwikkeling geslaagd. Met dit resultaat heeft de heer Brandt het di ploma als sportinstructuur behaald. Maandag a.s. gaat „De Spartaan be ginnen met het worstelen, met als in structeur de heer H. Spin uit Den Haag. Dat de belangstelling voor het tafel tennis ook in Warmond steeds toeneemt, werd ditmaal wel duidelijk gedemon streerd door het feit, dat voor het te spelen kampioenschap niet, zoals voor afgaande jaren, kon worden volstaan met één dag, maar het bestuur zich genood zaakt zag hiervoor twee dagen te reser veren. Er is fel en hard gestreden zon der dat echter aan de sportiviteit enige afbreuk werd gedaan. Er werd van de spelers en speelsters een groot uithou dingsvermogen gevraagd om door de slopende poules te komen en zodoende fraai doelpunt. Daar HVS waarschijn lijk op het laatst iets in tempo inboette, nam Wilhelmus de kans waar en scoor de nog driemaal (73). Jun. HVS—Jong Ade 3—3. N.LO.—FOREHOLTE 1—3 De eerste tijd golfde het spel heen en weer. De voorhoed* van NIO gaf de keepster van Foreholte goed werk, maar tot doelpunten kwam het niet Fo reholte speelde met de wind in de rug en al verrichtte de keepster van NIO dikwijls uitstekend werk, de rust ging met een 20 achterstand in. Na de rust was "hét Foreholte, die eerst doelpuntte (3--0). NIO ging alles op alles zetten en met succes, want uit een goede voorzet maakte de i iksbin- nen 31. Met deze stand kwam het einde van deze sportieve wedstrijd. De standen in de afdeling Leiden van het Ned. Handbalverbond, onderafdeling Den Haag, zijn nu: Dames Foreholte 8 5 1 2 28—14 11 Jong Ade 7 5 0 2 20—15 10 MMO 7 3 0 4 15—16 6 NIO 8 2 2 4 18—25 6 WSB 8 2 1 5 14—21 5 Meisjes Junioren: MSV 9 7 1 1 48—12 15 HVS 8 6 1 1 4512 Jong Ade7 3 1 3 17—15 WSB 8 3 1 4 24—32 SVLV 9 2 0 7 845 NIO 6 0 0 6 7—32 Meisjes Adspiranten: WSB 7 7 0 0 41— 5 HVS 1 8 6 0 2 31—12 12 SVLV 8 4 0 3 21—22 HVS 2 7 3 13 11—13 Foreholte 8 0 1 7 544 MSV 4 0 0 4 0—14 de finale te bereiken. Dit was duidelijk merkbaar bij de partijen J. v. d. Zwet v. Tongeren en W. RuijkenJ. v. Zwet, waarbij zeer veel gevraagd werd van de zenuwen der spelers. Voor de eerste maal had het bestuur een nieuw lotingsysteem ingevoerd, hetwelk de volle goedkeuring van spelers en speelsters kon wegdragen. Ook nu bleek weer overduidelijk dat het spel' van de heer J. v. d. Zwet een klasse op zichzelf vormt, want spe lers als Ruijken en Van Stijn, die het spel toch ook behoorlijk beheersen, had den tegen hem geen kans en het was geen wonder, dat hij het kampioenschap met vlag en wimpel behaalde. Ook in het dubbel wist hij met zijn partner te triomferen. Bij de heren niet-leden, bleek dat A. van Winsen, die enkele jaren geleden de sterkste speler der vereniging was, het spel nog niet verleerd had. De vele aanwezigen hebben van zijn berekend spel volop kunnen genieten en wanneer hij weer als lid der vereniging zou toe treden, zou dit een grote versterking betekenen voor de vereniging. Steeds Vooruit heeft de hoop niet opgegeven, dat hij zijn bat weer eens zal gaan opnemen, want Van Winsen wordt door het spel zelf nog zo bekoord, dat zulks langs niet uitgesloten is. Bij de dames was de finale een zui vere familiestrijd, want hier traden in het strijdperk de dames Coby en Annie Heemskerk, die volkomen aan elkaar ge waagd zijn. Ook de spelers, afgevaardigd door Huize Leevliet, hebben laten zien, dat zij ten opzichte van het tafeltennis heel wat in hun mars hebben. Het was reeds laat in de avond toen de voorzitter kon overgaan tot het uit reiken van de prijzen. Hij wees op het grote succes van deze kampioenschappen en op de grote belangstelling die hier voor bestond. Hij prees de sportiviteit der spelers en speelsters waardoor deze kampioenschappen in de beste harmonie konden worden gehouden. Namens de spelers van „Huize Leevliet" sprak de heer Nijland een woord van dank tot de organisatoren voor de wijze waarop zij deze wedstrijden hadden georgani seerd. waarvoor hij niets dan lof had. De uitslagen waren: Adspirant-leden: 1. E. van Winsen; 2. J. Meskers; 3. G. Beugelsdijk. Adspiranten jongens niet-leden: 1. B. Smallegange; 2. D. Hollander; 3. H. Fok- kema. Adspiranten meisjes-leden: 1. J. var Rijn; 2. T. Wassenaar; 3. Thea Wal- De Vara-televisie heeft gisteravond vanuit het Singer-Museum in Laren de derde uitzending in de rubriek „Anders dan anderen" verzorgd met ditmaal als hoofdpersoon mevr. Fanny Blankers-Koen, eenmaal de snelste vrouw ter wereld. De foto tooivt de groep oude bekenden die aan het eind van de uitzending bijeen was: v.l.n.r.: Gisela Mauermeyer, oud-we reldkampioene vijfkamp uit Duitsland; Wim Slijkhuis, Dorothy Tyler, Engels atlete; de Belg Gaston Reiff, mevrouw Blankers, Bart Karthof, Netty Wit- ziers-Timmer, Gerda van der Kade- Koudijs, en Xenia Salt-De Jong, de drie dames met wie Fanny in 1948 op de Olympische Spelen in Londen de gouden medaille op de viermaal 100 meter estafette veroverde; achter hen staat ir. A. Paulen. Junioren-leden: 1. R. v. d. Zalm; 2. L. Ritzen. Heren niet-leden: 1. B. Nijland; 2. A. in Winsen; 3. P. Weiéjers. Heren-leden: 1. J. v. d. Zwet; 2. F. van Stijn; 3. Th. van Tongeren. Algemeen dubbel: 1. J. v. d. Zwet N. Waasdorp; 2. W. RuijkenH. Derriks. Het zijn een paar prachtige dagen ge worden, waarop Steeds Vooruit met grote voldoening kan terugzien. R.K.T.T.V. P.LT. '54 De junioren hebben gedurende de af gelopen week precies de helft van het aantal te behalen punten binnengehaald. Het eerste kwam tegen Wilhelmus tot de uitslag 28. De beide punten waren respectievelijk het gevolg van een over winning van Driek van Veen en van de zege in het dubbelspel. Het tweede behaalde dezelfde cijfers, maar dan in zijn voordeel en wel op TOV 3 uit Noordwijk. J. v. d. Helm won al z'n wedstrijden, L. van Gent en J. DE KORTE MATCH tussen de Deen Larsen en de Nederlandse kam pioen Donner, waarin beslist moest wor den wie van beiden aan het deze zomer te houden interzonale toernooi zou mo gen deelnemen, is met 31 door Larsen gewonnen. Beslissend was ongetwijfeld de tweede partij, door Larsen gewon nen, waarna Donner om zijn kans te grijpen, beide volgende had moeten win nen. Deze tweede partij volgt hier. Wit: Larsen. Zwart: Donner. 1. d2d4, Pg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. Pbl—c3, Lf8g7; 4. e2—e4, d7—d6; 5. f2—f3, 0—0; 6. Lel—e3, e7—e5; 7. d4d5, c7c6; 8. Ddl—d2, c6xd5; 9. c4xd5, Pf6e8. Een bekende variant van 'n bekende opening nl. het konings- weastrijaen, n. van ueui en o. v. d. indisch. Veel gespeeldlen steeds leidend Ploeg elk 2. Doordat ook het dubbelnaar scherp spel. Wits opzet is een werd gewonnen, werd genoemd resultaat aanval op de koningsvleugel, terwijl bereikt. Het derde juniorenteam kwam zwart tegenkansen op de damevleugel tegen Baronie 2 en speelde gelijk. Het u~* T>TT 1 ;^J R ,1 rl "Holm ic iron- jongste PIT-lid, B. v. d. Helm, is ken nelijk van plan om in de voetsporen zijn broer te treden, want hij zorg- zoor twee overwinningen. Ondertus sen is ook de eindstand van het tweede herenteam in de competitie (klas H4C) bekend. Omdat deze klas geheel bestaat uit teams uit Leiden en omgeving, laten hier de gespecificeerde cijfers vol gen: Den Burcht 5 20 18 1 ATTC 3 Baronie 1 RTC 2 PIT '54 2 LPSV 2 Scylla 6 St. Vooruit 2 Sparkler 3 Dec. 1956 1 Reflex 4 20 15 20 12 2 20 12 1 1 37 156— 44 4 31 132— 66 6 26 118— 82 7 25 120— 80 8 20 95—105 9 19 102— 20 6 8 18 3 11 15 1 13 13 3 14 9 1 16 7 92—108 88—112 77—122 59—140 59—141 eervolle PIT '54 bezet dus een vijfde plaats!! Vorige week heeft het damesteam zijn eerste promotiewedstrijd gespeeld tegen Tactiek uit Loosduinen. Hoewel het be- begin zeer spannend was (le wedstrijd 1821, 2220, 2321 in het voordeel van PIT '54) lieten de Zoeterwoudse dames verder niet meer met zich sollen en tennisten Tactiek naar een zeer ver rassende, maar volkomen nederlaag toe. PIT '54 won met 100. Brava dames! Deze week wordt de tweede promotie wedstrijd gespeeld tegen Phoenix in Delft. De junior Joop v. d. Helm moet a.s. zaterdag de PIT-kleuren gaan ver dedigen op de junioren-tienkamp 3de klas van de afdeling Den Haag. Programma junioren: SETT 2PIT 1954 1. A.s. zaterdag is de zaal niet be schikbaar voor de training. Wim Rozenburg gaf op tegen Koeperman De uitslagen van de partijen, gespeeld voor de eerste ronde van de voorwed strijd om het wereldkampioenschap dammen, die te Rotterdam js begonnen luiden: Koeperman (Rusl.)W. Roozen- burg 20; Verpoest (Belg.)Hisard (Frankrijk) 11. De eerste ronde bracht onze verte genwoordiger tegen de kampioen van Rusland, een man, die reeds drie jaar deze titel voert en daardoor ook het recht heeft verkregen zich internatio naal grootmeester te noemen. Reeds na enkele zetten had Koeperman de partij op onbekende wegen gebracht en het strijdbeeld werd zeer belangwekkend. Onze landgenoot geraakte in grote moei lijkheden. De afwerking van de Rus was foutloos en na 55 zetten moest onze landgenoot zijn eerste nederlaag incas seren. De Belg Verpoest deed het tegen de Fransman Hisard heel wat rustiger. Hier zag men een bekend overzichtelijk spel- beeld. Bij de 24ste zet deed Verpoest een poging om via een vroegtijdige Gesthem-doorstoot verwikkelingen te krijgen. De man met de baard ging echter nergens op in en hield door een schijf off er het spel zo vlak mogelijk. De i partij eindigde in remise. zoekt. Hier gaat het eerste wel op. doch zwart komt niet tot een dame-vleugel actie. 10. g2g4!, f7f5 (na wits scher pe zet kan zwart niet werkeloos toe zien); 11. g4 x f5, g6 xf5; 12. 0—O—0, f5—f4; 13. Le3—f2, Pb8—d7; 14. Kcl— bl, Pd7f6 (een principiële beslissing, nL niet naar de damevleugel); 15. Lfl h3, Pe8c716. Lf2—h4, Lc8xh3; 17. Pgl x L3, Dh8d7. Een mogelijkheid was hier: 17Pf6xe4; 18. Pxe4. Dxh4, maar wit zou dan voor de pion wel zeer vrij spel hebben gekregen. 18. Ph3g5, Pf6e8; 19. Thl—gl. Kg8h8; 20. Dd2g2, h7h6 (opnieuw een moeilijke beslissing. Het paard is lastig en moet verjaagd, maar de stel ling wordt verzwakt). 21. Pg5e6, Pc7 xe6; 22. d5 x e6, Dd7xe6; 23. Pc3—d5! (Zwart nu wel zeer gevaarlijk. Er dreigt nl. Pd5c7 met kwaliteitswinst, want Pe8 mag niet weg, omdat dan D x g7 mat volgt). 23Tf8—f7; 24. Tdl cl (opnieuw dezelfde dreiging); Ta8 c8; 25. Tel x c8, De6xc8; 26. Dg2—g6. (Het lijkt rechtstreeks op een debacle uit te lopen. Er dreigt: 27. Pf6. Pxf6; 28. Lxf6, Lx f6; 29. D x h6t, Th7; 30. 2 partij KoepermanRoozenburg had het volgende verloop: Wit: Koeperman. Zwart: Roozenburg. 1. 32—28, 18—23; 2. 33—29, 23x32; 3. 37x28, 16—21; 4. 38—33, 21—26; 5. 42—38, 26x37; 6. 41x32, 17—22; 7. I x 17, 11x22; 8. 46—41, 6—11; 9. 41 —37, 1—6; 10. 37—31, 13—18; 11. 34— 20—24; 12. 29x20, 14x34; 13. 40 x 10—14; 14. 45—40, 5—10; 15. 40—34, 9—13; 16. 35—30, 3—9; 17. 47—42. 19— 24; 18. 30x19, 14x23; 19. 32—28, 23 x 32; 20. 38x27, 10—14; 21. 43—38, 14— 19; 22. 29—24, 19x30; 23. 34x25, 13— 19- 24. 49—43, 9—14; 25. 50—45, 11—17; 26.' 44—40, 19—23; 27. 39—34, 8—13; 28. 34—29, 23x34; 29. 40x29, 13—19; 30. 29—24. 19x30; 31. 25x34, 14—19; 32. 43—39, 4—9; 33. 48—43, 9—14; 34. 38— 32, 19—23; 35. 34—29, 23x34; 36. 39 x 30, 14—19; 37. 32—28, 15—20; 38. 45-^10, 20—25; 39. 40—34. 6—11; 40. 42—37. 2—8; 41. 43—38, 11—16; 42. 37—32. 8-13; 43. 3126,* 22x31; 44. 36x27, 17—22; 45. 28x8, 13x2; 46. 33—28, 7—12; 47. 28— 22, 18—23; 48. 38—33, 12—18; 49. 22x24, 23—29; 50. 34x23, 25x34; 51. 23—19, 34_40; 52. 19—14, 4044; 53. 14—10, 44—50; 54. 33—29, 50—44; 55. 10—4,. Zwart geeft op. D x f6 en mat). 26Dc8—d7; 27. a2a3 (verrassend, zwart heeft feitelijk geen zet); b7—b6; 28. Lh4—d8. Kh8—g8 (de enig andere zet was Db7, maar hier op zou Pd5c7 zijn gevolgd. Wit kwam hier met nog maar 13 minuten bedenk tijd tegen zwart 36 voor 13 zetten in tijdnoot); 29. Ld8—h4. Kg8—18; 30. Lh4 —el. Pe8—f6; 31. Lel—b4, Pf6xd5; 32. e4 x d5 (niet L x d6t wegens Pd5e7!) 32Tf7f6; 33. Dg6—c2 (zwart schijnt er uit te komen. Maar, omdat wit nauwelijks een halve minuut meer over had, speelde zwart snel en maakte een grote fout. Het is stellig Larsens grote verdienste, dat hij in zo weinige seconden deze fout tot winst uitbuitte). 33a7a5?; 34. Dc2 c6ü, Dd7f5t (op Dxc6, d x c6 kan a x b4 niet meer wegens c6c7 enz.) 35. Kbla2, Kf8g8 (om de toren over f8 terug te kunnen spelen. Na 35 a x b4 volgt Da8, Db7 en dan T x g7) 36. Lb4xd6. e5—e4; 37. Dc6—e8t. Kg8 h7; 38. f3xe4 en zwart gaf op.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8