,^)e Gooise Boer" op de rand van zijn graf Zuivelbeleid deed de Engelse mélangemarkt verloren gaan Directie zag te roos kleurig de toekomst in Gelukkig ligt Tokyo ver van Parijs Een paard steigert in „De Suiker 'Jsé Haarlemse bloemenkeuring DINSDAG 22 APRIL 1958 DE LEIDSE COUPANT PAGINA 7 Een voorbijganger bemerkte gister middag omstreeks kwart over een dat brand was uitgebroken in het beken de hotel-restaurant „Dc Gooise Boer'r aan de rijksweg te Bussum. De inmiddels gewaarschuwde di recteur de heer J. Voorman, alar meerde onmiddellijk de brandweer, die spoedig met veel materiaal ter plaatse was. De vlammen grepen zeer snel om zich heen. Met tien stralen op de waterleiding trachtte de brand weer het vuur te bedwingen. Aanvankelijk werd het blussings- werk bemoeilijkt, omdat het pand is afgedekt met een zeer schuin dak van riet, zodat het aflopende water het gebouw niet kon binnendringen en het vrijwel geheel uitbrandde. Een deel van de inventaris kon worden gered. De schade bedraagt vele dui zenden guldens. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het hotel, dat eeuwen oud is, was vroeger een bekende uitspanning en een halteplaats voor de tram van Amsterdam naar Het Gooi. Enige we ken geleden was het interieur geheel gerestaureerd. Er waren slechts wei nig gasten. De foto geeft een beeld van de blussingswerkzaamheden. De brand weerlieden moesten, op het rieten dak staande, het vuur bestrijden. On danks hun inspanning werd het ge bouw geheel verwoest. Het jaarverslag van het produkt- schap voor margarine, oliën en vet ten heeft zojuist de achtergrond aan de openbaarheid prijsgegeven, waartegen men een episode uit de rampzalige ontwikkeling van onze zuivelsituatie in een geheel ander licht ziet. Sinds 1954 exporteerde Nederland een margarine-botermelange naar Engeland, waar een belangrijke in teresse bestond voor dit produkt. Voor de vervaardiging ervan was in Nederland bij hoogste uitzonde ring dispensatie verleend. De daling van de boterprijzen in Engeland had een zware concurren tie tot gevolg maar volgens het pro duktschap bleef er nog altijd een goede markt over. De positie van de Nederlandse exporteurs, die de hoge binnenlandse boterprijs voor ae verwerking in de mélange moest •betalen, werd er echter onhoudbaar door. Het produktschap heeft toen Pater Heiligers generaal der Montfortanen Het generaal-kapittel der paters Montfortanen, dat momenteel in Ro me wordt gehouden, heeft de pro vinciaal der Paters Montfortanen van de Nederlands-Belgische pro vincie, pater C. M. Heiligers tot ge neraal overste der congregatie geko zen. De overige leden van het kapittel worden morgen gekozen. Sinds de stichting van de congregatie in 1716 door de H. Louis-Marie-Grignion de Montfort heeft steeds een Franstnan deze functie bekleed. Pater Heiligers is te Haarlem ge boren op 28 oktober 1909. Te Schim- mers in Limburg maakte hij zijn hu maniora en werd op 8 september 1929 te Meersen geprofest. Zijn filo sofische en theologische studies deed hij te Oirschot (Brabant), waar hij op 16 maart 1935 de priesterwij ding ontving. Vanaf 1950 is pater Heiligers provinciaal der Nederlands- Belgische provincie geweest, in wel ke functie hij onlangs van een visi- tatiereis is teruggekeerd, tijdens wel ke reis hij Congo, Nyassaland en Mo zambique heeft bezocht. De congregatie der Montfortanen telt 1670 leden. Tot de Nelerlands- Belgische provincie behoren 581 le den. Veertig bejaarde repatrianten onder dak Het landgoed „üsselvliedt" te We- zep van nu wijlen baron van Limburg Stirum, gouveneur 'van het voormali ge Ned. Indië is door de familie als woonoord voor uit Indonesië gerepa trieerde oudere dames aan het rijk ter beschikking gesteld. Aangezien het echtpaar baroin van Limburg Stirum-baronesse van Smi- nia kinderloos is gestorven is het bui ten aan de familie vervallen die een stichting in het leven riep met het doel er een goede bestemming aan te geven. Midden mei zal het landgoed, dat omgeven is door uitgestrekte bossen worden geopend en zullen veertig da mes uit Indonesië van boven de vijf tig jaar hier een tehuis kunnen vin den. (Advertentie) Van Nelle bestellen! stappen ondernomen om de boter voor de export-mélange te mogen kopen tegen dezelfde prijs als die, welke rechtstreeks naar Engeland werd uitgevoerd. Ultimo 1957 was de uitvoer van de mélange naar En geland vrijwel tot stilstand geko men en eerst toen oogstte het pro duktschap een beperkt succes. Nu hebben de Britse margarine- fabrikanten de Nederlandse markt geheel kunnen overnemen. Het jaarverslag van het produktschap voor margarine, oliën en vetten einidgt met de woorden: „Helaas moet worden geconsta teerd dat deze belangrijke afzetmo gelijkheid^ die tevens een afvoer van de groeiende boteroverschot- ten verzekerde, door de afwijzende reacties Op de bovengenoemde ver zoeken, geheel verloren is gegaan. D voortvarendheid waarmede Ne derlandse exporteurs in 1954 deze markt wisten te vestigen, heeft hiermee wel een slechte beloning gekregen." (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! (Advertentie) Van Nelle bestellen! AMBASSADEUR MÜHLENFELD NAM AFSCHEID De ambassadeur der Duitse Bonds republiek, dr. Hans Mühlenfeld, en zijn echtgenote hebben maandag avond afscheid genomen van vele der vrienden, die zij in de vijf jaren van hun verblijf in Den Haag hebben gemaakt. Vele honderden gasten uit de diplomatieke wereld, vertegen woordigers van de hoge ooileges van staat en van departementen, parle mentsleden, vertegenwoordigers van organisaties uit 'het bedrijfsleven en anderebekenden van de Duitse am- ;ade waren naar het woonhuis van dr. Mühlenfeld gekomen om de schei dende ambassadeur een goede toe komst in zijn nieuwe standplaats, de Australische hoofdstad Canberra, toe te wensen. De woning van de ambassadeur was te klein am allen, die aan het afscheid wilden deelnemen, gastvrijheid te bieden. Er zal dan ook vanavond een tweede afscheidsceremonie worden gehouden. In him gesprekken met hun gasten getuigden de heer en mevrouw Mühlenfeld van de bijzondere voldoe ning, die hun verblijf in Nederland hen geschonken heeft. WESTLANDSE HANDELS TENTOONSTELLING. Minister Vondeling zal dinsdag 29 april om tien uur 's morgens in de hallen van de coöperatieve centrale Westlandse snijbloemenveiling te HonselersdijkNaaldwijk de tiende Westlandse handelstentoonstelling openen. Deze nationale tuinbouw- beurs heeft nu al grote belangstel ling ondervonden van importeurs, fabrikanten en het tuinbouwinsti- tuut. De standruimte was zeer snel volgeboekt en er is nu al een wacht lijst van 23 gegadigden voor deelne ming. De commissarissen van de Metaal- buizenfabriek Maatschappij Excel sior hebben na de voortdurende on gunstiger wordende berichten over de maatschappij voor een climax ge zorgd. In een gisteren gehouden ver gadering hebben zij namelijk besloten de directie van de maatschappij, be staande uit de heren W. A. Renardel de Lavalette en ir. H. van der Veen, te schorsen, aldus het „Alg. Dgbl." De commissarissen, onder wie twee leden van de directie van W. A. Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek, hebben voorlopig de leiding in han den genomen. Zij voeren voor hun beslissing als motief aan, 'n verschil van inzicht tussen commissarissen en directie over het te voeren beleid. De commissarissen zouden de di rectie verwijten, dat zij destijds de toekomst te rooskleurig heeft inge zien. Anders zouden commissarissen nooit de nieuwe grote vestiging in Oosterhout, waarvan de kosten thans geraamd worden op 22.5 miljoen, hebben goedgekeurd. Na technische moeilijkheden tijdens de aanloopperiode van deze fabriek, waardoor de officiële opening vele maanden moest worden uitgesteld, heeft de directie nog geen twee we ken na de opening een zeventig man van het 170 man tellende personeel ontslag moeten aanzeggen. Naar ver luidt zal de nieuwe fabriek binnen kort moeten worden gesloten wegens gebrek aan orders. De directie heeft de terughoudend heid bij de binnenlandse handel, die omstreeks augustus vorig jaar is be gonnen, niet voorzien. De binnen» landse handel liquideert op het ogen blik voorraden in de verwachting van een teruglopen van de prijzen. Hier komt nog bij, dat op de Neder landse markt de buitenlandse concur rentie steeds groter vormen gaat aan nemen, in het bijzonder van Luxem burgse en Belgische zijde. De fabri kanten in deze landen profiteren van de lage Nederlandse invoerrechten. Het is reeds voorgekomen, dat bui tenlandse buizen op de Nederlandse markt worden aangeboden tegen prij zen, waarvoor men hier de grond stoffen moet kopen. In de laatste aandeelhoudersver gadering, n.l. die van oktober vorig jaar, was de directie nog zeer opti mistisch. Optimistischer zelfs dan enkele aandeelhouders, die dividend verlaging vroegen. De directie had 14 pet. dividend voorgesteld en mo tiveerde de handhaving van dit per centage met te zeggen, dat wanneer men meer van de bestedingsbeper king te lijden zou hebben gehad dan gedurende de afgelopen periode het geval was, men inderdaad het divi dend had kunnen verlagen. f K i Iél v*"*\ "i i g^\ mjL 1 Voor de aan de tentoonstelling „De Suiker", welke vanaf vandaag in het Amsterdamse RA.I.-gebouw wordt gehouden, verbonden wedstrijd stuur den de leerlingen van de banketbakkersscholen o.a. de werkstukken „Een steigerend paard" en de „Accordeonvirtuozen" in. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Voorzitter pensioen raad in 't verweer Op een persconferentie heeft de voorzitter van de Pensioenraad, de heer A. Koster, protest aangetekend tegen de uitlatingen van de Eerste Kamer aan het adres van de Pen sioenraad. In het voorlopige verslag van de Eerste Kamer op de begroting van het Algemee.n Burgerlijk Pensioen fonds is onder meer gezegd, dat bij de administratie van de Pensioen raad (die het fonds beheert) een „wantoestand" heerst. Ook tijdens de openb. behandeling van de begroting is zware kritiek geleverd op het „wan beheer" van de raad. Vooral prof. Hellema (AR) liet er zich allerminst prettig over uit. Het college voert het beheer over een bedrag van 1.779 miljoen gulden per jaar en over een belegd vermo gen van bijna 3 miljard gulden. (Zo'n college moet toch iets anders hebben dan een gebrekkige admi nistratie", aldus de heer Koster). Bovendien houdt de Algemene Re kenkamer toezicht op het financieel beheer en zit er permanent een func tionaris van de centrale accountants dienst van het departement van Fi nanciën. Voor het personeel van de Pen sioenraad (ongeveer 600 man) zijn de beschuldigingen „even grievend als voor de raad zelf", aldus de heer Koster. Volgens de voorzitter van de Pen sioenraad vindt de „zwaar overspan nen kritiek" zijn grondslag in een aantal opmerkingen, die zijn gemaakt door de commissie voor het opstellen van de elfde wetenschappelijke ba lans. In deze commissie zaten drie deskundigen. Een er van was de wis kundig adviseur van de Pensioen raad. De commissie heeft in haar rapport beschuldigingen neergelegd over tekortkomingen die in de ad ministratie van de raad -ouden zijn (Advertentie) Van Nelle bestellen! geconstateerd. De heer Koster ver klaarde: „Er is geen sprake van een wantoestand bij de administratie van de Pensioenraad. Integendeel, ik houd vol, dat deze administratie, dank zij heel hoofdbrekens en door zettingsvermogen, behoort tot de bes te overheidsadministratie in den lande". ZIEKENVERVOER IN PERSONEN AUTO'S. In antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Zege- ring Hadders over ziekenvervoer in niet goedgekeurde personenauto's heeft de minister van verkeer en wa terstaat het volgende mededeeld: Het vervoer van zittende patiënten met een personenauto mag, indien het geschiedt tegen vergoeding en als bedrijf of nevenbedrijf, slechts wor den verricht krachtens een door het gemeentebestuur verleende vergun ning voor het vervoer van personen met een huurauto. In dat geval moet de huurauto door de rijksdienst voor het wegvervoer zijn goedgekeurd. Vindt bedoeld vervoer niet plaats als bedrijf of nevenbedrijf, dan is ver gunning noch keuring vereist. Het is de minister niet gebleken, dat veel vervoer van zittende patiën ten van en naar een ziekenhuis zou worden verricht met niet goedgekeur de personenauto's in strijd met de desbetreffende wettelijke voorschrif- ten. Overigens merkt hij op dat het toezicht op de naleving van de bepa lingen van de wet autovervoer perso nen nopens huurauto's in de eerste plaats een aangelegenheid is van de gemeentebesturen en de plaatselijke politie. Gevallen van overtreding van bedoelde bepalingen kunnen derhalve door belanghebbenden ter kennis worden gebracht van bovengenoemde autoriteiten. In Tokio is men op het ogenblik druk bezig de Parijzenaren, die irots zijn op hun Eiffel-toren, een minder prettige verrassing te bezorgen. Deze foto laat daar iets van zien. Zij toont het enorme onderstuk van een televisie toren welke in de Japanse hoofdstad' wordt gebouwd. Het enorme gevaarte, dat op 24 december van dit jaar gereed moet zijn en dat dan sprekend op de trots van Parijs zal gelijken, wordt 332 meter hoog en zal 3.700 ton we gen. De toren zal op twee na het hoogste bouwwerk ter wereld worden en de beroemde Eiffeitoren in hoogte overtreffen De laatste helft van april en nog fraaie oranje tritonia crocato Orange steeds weinig narcissen. Het is trou- wens de vraag of men dit voorjaar wel veel narcissen op de keuring zal zien, want de meeste vroege soorten hebben een flinke tik gehad van de late vorst en de houdbaarheid van de bloemen is niet groot Tulpen waren er nu trouwens ook niet veel. Om met dieze laatste groep te be ginnen: we zagen alleen de rode ver- ïoping uit Advance van P. Leeuwen- bungih, Numanddorp een fraaie tulp tussen twee haakjes en de rode fosteriana Red Riband van John van Grieken, Bennebroek. Gladiolen waren er ook weer. de slanke rose Ravissante en de witte Soufflé met de lange, goed gevormde tak van Preijde, Breevand, die tevens de bijzonder mooi gekleurde Bis-Bis voor het voetlicht bracht. Een rode kleur zo flonkelend en zo mooi, dat de vonken er bij wijze van spreken afschieten. G. Beukers, Noord wijk, toonde een goed gebouwde rose pri- mulinus onder de naam Attraction en JonkmanHiulsebosch, Sassen heim, liet voor de vierde achtereen volgende maal de rode Cupido zien. Gelijk geplant met Pierson bloeide Cupido drie weken vroeger. Om nog even met het bijgoed door te gaan: van P. Drost, Lisse, was er opnieuw een vaasje met het elegante knolge was Zephyranth/us robustus en W. Blokker jr, Akersloot, bracht de ffaaie gele Erythronium tuolumnen- se. Het Proefstation v. d. Bloembol lencultuur Lisse etaleerde de mooie witte allium neapelitanum en van C. (Advertentie) v. Twuijver, Uitgeest, zagen we de Van Nelle bestellen! Delight. Van Fred. Singer, Wijdenes was er de mooie enkelbloemige bego nia Bertini en van G. Koster, Boven- karspel, beste kwaliteit iris Wedg wood. En dan tot slot: de narcissen. Lan- gelaan Hulsebosch, Hillegom, toon den een kleinbloemige duibbele spe cie, die op het eiland Cyprus was aangetroffen en een bijzonder aaiait baiby-narcisje voerde Kapitein Zn, Hillegom ten tonele: de charmante witte Watieri. J. Gerritsen Zn, Voorschoten, brachten zaailingen van de merkwaardigê halskraag-narcis met grote gespleten kronen, die het dekblad soms geheel ovërlappen. Meer eigenaardig dan mooi. In de groep van Lubbe Zn, Oegstge^si ontdekten we favorieten als de trom petten Gold Medal en Trocadere en van J. H. Rijkelijkhuizen, Hillegom noteerden we een fraaie grootbloe- mige zaailing met geel dekblad en oranje kroon. Naast de goede gele trompet Lord Nelson van G. B. van Rhijn, Noord wijk, was er eeri groepje van Warnaar Co, Sassenheim, waar van we de gele trompet Galway, de fijne witte trompet Cantatrice en de gr. kr. Helen Ohms, de meest opval lende vonden. Prachtig materiaal had Rijnveld, Hillegom. Vooral de voor name forse Tannhauser en Delibes. de sterke gele gr. kr. Agathon en de nieuwe witte trompet Prestige trok ken zeer sterk de aandacht G. B. de (Advertentie) Van Nelle bestellen! Vroomen Zn, Sassenheim, hadden ook een mooi groepje narcissen. De gele trompet Golden Triumphator, Gold Medal en Burgemeester Goever- neur waren met de gr. kr. Brittania en de kleinkronige Tommy Handly de uitblinkers. Gehrs. D. Graaff S. A. van Knijnenburg Co, Noord- wijk, besloten de narcissen-rij met een mooie collectie waarin excelleer den de mooie Binkie, een sitroengele gr. kr. met een crème ring op het dekblad, de fijn gebouwde Oswega, Backhouse's Giant, een grootkronige die al wat op een oraije trompet be gint te gelijken en wat zaailingen on der nummer, waaronder heel mooie. Hooibergen, schuren en loodsen in brand Doordat kinderen met vuur speel den is maandagavond aan de Vallei straat te Veenendaal brand ontstaan in een hooiberg. Door de felle noord westenwind, die het vuur aanwakker de, sloegen de vlammen over naar de in de nabijheid staande hooibergen en schuren. Drie hooibergen, drie sch uren en een wagen loods werden spoedig een prooi der vlammen. De brandweer van Veenendaal slaagde er in, de omliggende woningen door nathouden voor brand te behoeden. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. Het vee kon worden gered. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. Het bedrijf is verzekerd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7