C. D. LIGTVOET over PHILIPS-TELE VISIE PHILIPS TELEVISIE Provinciale brugversiering bij Leidschendam Belgische verkeersregels wijken af van Nederlandse "1!,|S,""T-. BERGE I Feestelijke dag op het R*K* Lyceum te Leiden fl/GTF0£T PHILIPS TELEVISIE en bet komt met de betaling altijd in orde Ik zie „Hommeles" PHILIPS TELEVISIE DINSDAG 22 APRIL 1958DE LE1DSE COURANT Krachtens de hun indertijd door de Staten van Zuid-Holland verleende machtiging tot het doèn aanbrengen van decoratieve versieringen aan provinciale objecten hebben gedepu teerde staten, overeenkomstig een voorstel van de daartoe ingestelde commissie van advies, aan de beeld houwster mevrouw Everdine Henny te 's Gravenhage opdracht gegeven om' een bronzen beeld te vervaardi gen, dat bestemd is om te worden geplaatst aan de Voorburgse zijde van de nieuwe provinciale brug, ge naamd Oude Tolbrug, over het Rijn- Schiekanaal te Voorburg/Leidschen- dam. Het beeld zal ongeveer 1.80 meter hoog worden en worden geplaatst op een muurtje, aan de buitenzijde van de oprit. Volgens de toelichting van de beeldhouwster stelt het voor een vrouwenfiguur met muziekinstru ment, die wegvlucht uit een aan de brugzijde open onregelmatige me taalconstructie, een soort open kooi; deze symboliseert als het ware de drukte en het verkeer van de achter liggende stad, waaruit de vrouw zich richt naar de aan de overzijde van de brug gelegen vrije natuur. Er wordt naar gestreefd, dat het beeld nog in het einde van 1958 ter plaatse zal kunnen worden aange bracht. Bijgaande foto's zijn genomen naar het op omstreeks de helft van de wa- Alle verkeer van rechts gaat voor Er wordt in dit jaar van de we reldtentoonstelling een massale trek van Nederlandse automobilisten naar België verwacht. De K.N.A.C. wijst er daarom op, dat de Belgische ver keersregels en -borden op vele en be langrijke punten afwijken van de Ne derlandse. Onbekendheid hiermee kan gemakkelijk tot verkeersovertre dingen en -ongelukken leiden. Hoofdregel van de voorrang in Eel- gië is, dat alle verkeer van rechts voorgaat, dus ook fietsers. Op deze regel zijn de volgende uitzonderin gen: Het verkeer op een hoofdweg gaat voor. Hoofdwegen zijn: a. Wegen met tenminste een (tram) spoor. Het spoor moet in dit geval op de kruising recht door gaan. c. Wegen waarbij op de zijweg de op de punt staande driehoek is geplaatst. Het verkeer op een verharde weg gaat voor het verkeer op een onver harde weg. Kruisen twee hoofdwegen elkaar, dan gaat het verkeer v^n rechts voor. Het inhalen op kruispunten en op overwegen is in het algemeen ver boden. Voor het parkeren, of beter voor de parkeerverboden is er een aantal sterk afwijkende bepalingeri. De by de wacht- en stopverbodsbor den-zóne waar men niet mag pat- keren, resp. stilstaan, bevindt zich b.v. niet achter het verbodsteken, maar daarvóór (over een afstand van 20 meter). Indien bij een verkeerslicht in België het rode en groene licht ge lijktijdig branden, dan heeft deze combinatie dezelfde betekenis als het gele licht van de Nederlandse verkeerslantaarns. In de bebouwde kom en ook wan neer de wegverlichting zodanig is, dat de rijbaan voor de auto tot over een afstand van ongeveer 100 meter kan worden overzien, moet met stads lichten worden gereden. Opgemerkt zij, dat de z.g. groene verzekeringskaart in België ver plicht is. Heeft men deze niet, dan moet voor een hoge premie een tij delijke verzekering aan de grens ge sloten worden. re grootte uitgewerkte schetsontwerp De foto van de brug met het beeld is een fotomontage, die een indruk kan geven van het beeld, zoals het zich te plaatse zal vertonen. ALLEEN AL OM DE SERVICE Koopt U Uw PHLIPS Aalmarkt 12, Leiden - Dag en avondservice tel. 21782 7iU/pr#*n inKilpiim \/cm heer Meijer. En hierna trokken allen Z-I1VC1CII JUUIICUU1 Vdll naar de Leidse Hout, waar de voetbal- de prefect LEIDEN EEN GANG NAAR GANGETJE 12 IS LONEND (Advertentie) U SPREEKT MET KRAAIERSTRAAT 10, LEIDEN, TEL. 22356 (na 6 uur 34946) Toen de Leidenaars gistermorgen j die massa fietsen zagen staan bij de Hartebrugkerk konden zij misschien nog niet vermoeden, dat in die kerk het 25-jarige jubileum van de pre fect van het Bonaventura Lyceum werd ingezet met een plechtige H. Mis opgedragen door de jubilaris met assistentie van pater rector dr. W. Geurts en pater conrector E. Geers. Maar toen om ongeveer 10 uur het hele Bonaventura-lyceum de kleine grijze auto flankeerde, waarin de ju bilaris had plaats genomen en met de band van de Paulustroep der Zeever kenners voorop zich via Mare, Rijns- burgersingel en Stationsplein naar het Lyceum begaven, toen kon Lei den aan de Meurige rood-groen-grijze schooldassen der jongelui zien, dat er feest was op „Bonaventura". Bona ventura heeft zijn prefect op echt spontane en hartelijke wijze gehul- oigd en gefêteerd. Huldiging. Na de triomftocht door de stad en de joyeuze entrée op het plein, waar op de prefect altyd te midden van zijn jongens verkeert, had in de can- tine van de school de huldiging van de jubilaris plaats. Verschillende sprekers voerden hieribij het woord. De rector, pater dr. Geurts prees de prefect om zijn werkzaam leven, dat geen arbeidsinspectie kent. Ook roemde hij de gemoedsrust van de ju bilaris bij het handhaven van een rus tige sfeer in de school. De heer H. van Woerden, die namens de leraren sprak, onderscheidde twee soorten van prefecten: de één het „Iuppiter- tonans"-type en een ander specimen dat het meer zoekt in schouderklop jes en porren in de buik. Pater Ge- lauff vond hij echter een „ens sui ge neris", dat hij het liefst de naam zou geven van het Orplhische type, dat met zoet fluitspel de wilde beesten weet te temmen. Jeroen Chorus sprak namens de leerlingen. Hij bedankte de prefect voor het vele werk, dat hij verrichtte ook buiten het gewone schooleven om. Het gewone werk, het handhaven van de orde, vergeleek hij met het werk van iemand die zich iedere dag scheert, maar er niet in slaagt de baardharen te doen verdwij nen. Het is ondankbaar maar nood zakelijk werk. Ten slotte sprak het personeel van de school de heer Gi- lein. Hij prees vooral de wijsheid en het geduld van de jubilaris. Nadat pater Gelauff hierna allen die aan het feest hadden meegewerkt bedankt had, werd het gloednieuwe school lied gezongen, gemaakt door de heer Joosten op een compositie van de wedstrijd plaats had waarover reeds gisteren schreven. Rallye in de middag. Om half twee begon een grote puzzel-fietstocht en een puzzel-wan deltocht. Twintig groepjes wandelaars trokken met papier en potloot gewa pend Leiden in en maakten kennis met de voornaamste bezienswaardig heden van onze stad. Burgemeester Van der Werff zal nog wel niet zo veel bezoek in enkele uren tijds ge had hebben, en de huisvrouw van Jan Pesijn zal wel nooit vermoed hebben, dat haar naam nog eens door zoveel jongens en meisjes als een kostbaar bezit zou worden beschouwd. En zou er in Leiden één school zijn, waar van de leerlingen nu weten, dat de Lakenhal dit jaar 318 jaar wordt en dat de molen aan het eind van de Ma- riënpoelstraat er al 223 jaar staat? De fietsers trokken een andere kant uit. Langs allerlei slinkse wegen be landden de 270 deelnemers ten slotte in Noordwijk, na onderweg voor al lerlei moeilijke vraagstukken gestaan te hebben. In Warmond moesten zij noteren, wat hen aan Spanje herin- Zaterdagavond 26 april: Televisie-uitzending van „PENSION HOMMELES w U kunt kiezen uit 6 Philips SUPER ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf f 795.- 17 TX 210A f795.- 43 cm beeldbuis Zie 't op zijn best met (Advertentie) nerde (De Sint Nicolaas-school). Mis schien lazen velen voor het eerst de tekst op het oorlogsmonument. De naam van de beeldhouwer van he', bevrijdingsmonument in Noordwijk is nu ook in Leiden en verre omge ving bekend. En o wee, als er iemand vergat zijn hand uit te steken, als hi> of zij een bocht moest nemen, of als men met drieën reed. Meerdere ke ren was dan net een auto met con troleurs in de buurt, die maar wat graag strafpunten uitdeelde. Al met al viel de in teilegen tie van de deel nemers aan de organisatoren erg mee. En dat de meesten zo snel het traject zouden afleggen had men ook niet verwacht. De uitslag gaf dan ook maar weinig verschillen te zien. Als winnaars kwamen uit de bus bij de wandelaars: eerste prijs: Pim de Jong, Piet Vreeburg, Piet de Jong en Ad van Vugihit; tweede prijs: Peter Witteman, Kees Heemskerk, Piet van de Kamp en Wim Driessen. Bij de fietsers waren de gelukkigen: eerste prijs. Harm Scholten, Piet Bik, Louis Ca zander en Frans Knijff; tweede prijs: Ton Brouwer, Ton Goddijn, Wim van Beek en Jan Klink; derd« prijs: Dick de Jong, George Doffer- hof, Harrie Heeman en Koos Schre- ma. In een volle can tine met joe. lende Bonaventurianen kon de jubilerende prefect ondanks de geluidsinstallatie zich maar nau welijks verstaanbaar maken bij de proclamatie van de'winnaars, die allen met mooie boeken en'me dailles werden beloond. Toen om zes uur het schoolplein aan de Mariënpoelstraat weer verla ten lag, hadden deelnemers en orga nisatoren de zekerheid, dat het feest van pater prefect volkomen was ge slaagd en dat er weer eens meer ge bleken was, dat er inderdaad een ech te Bonaventura-Lyceum-Gemeen- schap bestaat. De Paulusband gaat de jubilaris een aubade brengen. pagina 6 De komende zaterdagavond verschijnt „Pension Hommeles" weer op het beeldscherm, gezellige musical, waarvan honderdduizenden eens in de maand genieten Geniet mee, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouw bare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstan digheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouw baarheid. want ik heb

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6