V VOORRANG VOOR PANG V De R.K. Landarbeiders hielden bondsraad in Zwolle Se V&diefde Spewtdet Grote problemen in het agrarische bedrijfs'even Tijdelijke toeslag voor de kaasuitvoer Vo'ledig dossier over zaak dr. O De landbouw zij het niet gegund Touwtrekken om een koopavond DINSDAG 22 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 am1 UJULIl«JUUllUJULUJUUUUUJUUULIUUU-U.UJUJUUUJUUJUULIUUJUJUUUL^ RANG, de versnapering van de eerste RANG ^TrmrinrmTmrmTrrTrrrrmTrnTrmTn'nTrrnTrrirmTmTi'mTm't'mTmTr^^ Er is nogal ophef gemaakt over wat genoemd is de blunder van het Land bouw Economisch Instituut. Toch is het achteraf bezien niet geheel onver klaarbaar, dat deze vergissing werd gemaakt. Bij de berekening die nu is gemaakt van de werkclassificatie is men aanvankelijk uitgegaan van het oude uurloon en heeft men er dus geen rekening mee gehouden dat het uurloon in feite al 3 hoger lag. Het verschil dat hieruit was ontstaan be droeg ruim 13 miljoen gulden, zodat niet 32 miljoen doch slechts 18,7 mil joen gulden voor de realisering van de werkclassificatie nodig is. Gehoopt werd dat het daarna mo gelijk zou zijn een aanmerkelijk gro ter deel dan 50 van het voorstel tot werkclassificatie te kunnen realise ren. Het is zeer teleurstellend dat de ze verwachting niet in vervulling is gegaan. De regering heeft zich opnieuw over de situatie beraden en het resultaat is, dat nu niet 16 doch slechts 10 mil joen gulden beschikbaar komt voor Aetherklanken WOENSDAG TELEVISIEPRROGRAMMA KRO: 17.0017.45 Voor de kinde ren. AVRO: 20.30 Luipaard op schoot. 21.0023.00 „Spoken", TV-spel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Ge wijde rmuz. 7.50 Een woord voor de tg. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.CO Gram. 11.25 Ratelslangen in Uit- huizerveen, hoorsp. 12.05 Bariton en piano. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kameroxk., koor en solist. 12.37 Middagpauzedienst. 13.C0 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Ajuus. muz. 13.55 Gram. 15.30 Clavecimbel en viool. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Musettem/uz. 17.40 Beursber. 17 45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum v. h. Ohr. organisatie- en verenigingsleven. 18.30 RVU: Drie denkers over de diepte van de men selijke ziel, door prof. dr. C. A. van Peursen. Eerste lezing: Heraclitus. 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Kerksona- tes. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. Radiokrant. 20.20 Israëlische composities. (20.5521.15 Het cultu rele leven in Israël, caus.). 21.50 Film beschouwing. 22.0-0 Meisjeskoor. 22.20 Pianorecital. 22.40 Sport. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.4024.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 1925 VPRO. 19.55—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 1.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Schoolradio. 10.20 Gram. 11.00 Gevar.progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dans- recital. 14.30 Voor de jeugd. 16 30 muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Piano- Philh.ork. en koor. 17.00 Israëlische dansen. 17.15 Hammondorgelspel. 17.30 Gram. 17.50 Regerings-uitz. Emi- gratieruibriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.45 Act. 8.55 Voor de kind. 19.05 Nederl. Bond van Hotel-, Café- en Restaurant-Per soneel bestaat 60 jaar, reportage. 19.25 Voor de jeugd. 19.55 Nieuws. 20.00 Sport. 21.45 Weense muz. 22.30 Tus sen mens en nevelvlek, caus. 22.45 Hotviool en gitaar, 23.00 Nieuws. 23.15 Lichte rruuz. 23.5024.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. de werkclassificatie in de landbouw. Dat werd zaterdagmiddag door de voorzitter van het College van Rijks- bemiddelaars meegedeeld. Deze woorden sprak de heer C. J. v. d. Ploeg, voorzitter van de R.-K. Landarbeidersbond „St. Deusdedit" in zijn openingsrede van de gisteren (maandag) en heden te Zwolle ge houden vergadering van de Bonds raad. De vergadering die o.m. werd bij gewoond door de heer D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, de heren Brokelmann en Linneweber, als vertegenwoordigers van het Deut sche Berufsverband Landwirtschaft, aangesloten bij het ChristL Gewerbe- verband Deutschlands, en de heer Marcel Reynaert, algemeen secretaris van de Belgische Chr. Centrale van Arbeiders in de Landbouwbedrijven, stond op de eerste dag bijna geheel in het teken van de minder gunstige conjunctuur in het agrarische be drijfsleven hier te lande, waarbij in het bijzonder het vraagstuk der werk classificatie aan de orde werd ge steld. In dit verband zei de voorzitter het te betreuren dat de regering een kans om aan de wensen van de landarbei ders die zij zelf gerechtvaardigd noemde althans zo ver mogelijk te gemoet te komen, onbenut heeft gela len. Dit betreuren wij zeer, aldus de heer v. d. Ploeg, want met de 10 mil joen zijn de mogelijkheden van toe passing van de werkclassificatie uiterst beperkt. Sprekende over de tuinbouw, be toogde de heer v. d. Ploeg, dat daar opnieuw problemen het overleg be moeilijken. Is de aanvangstijd van de c.a.o.'s in deze bedrijfsgroep 1 febr. en 1 maart, op dit ogenblik is nog geen enkele c.a.o. gereed. Zelfs het overleg in de verschillende gewesten en rayons is nog niet begonnen. Het bloembollenbedrijf. In het bloembolenbedrijf zijn we aan werkclassificatie nog niet toe, zo vervolgde de heer v. d. Ploeg. Dit zal in de toekomst vermoedelijk ook voor deze bedrijfsgroep nodig zijn, urgent op dit ogenblik is echter een andere indeling. In de c.a.o. voor het bloem bollenbedrijf is het overgrote deel der arbeiders nog altijd onderge bracht in één groep, met daarboven een viertal klassen van specialisten en leidinggevend personeel. Dit be treft echter slechts een gering per centage van het aantal arbeiders. De indeling in één groep van alle overige arbeiders heeft tot gevolg, dat bij de loonbepaling rekening gehouden moet worden met ongeschoolden, geoefenden én vakarbeiders. Het gemiddelde loon in het bloembollenbedrijf is ten gevolge hiervan dan ook te laag; te laag in verhouding tot de vakbekwaamheid en de ver antwoordelijkheid, in verhouding tot de opbrengsten en ook voor al van de gezinnen der arbeiders. Reeds enige malen is getracht hier in wijziging te brengen. De pogingen, aldus spr., zijn tot nu toe echter af gestuit op de beslist afwijzende hou ding van de werkgevers. Dit jaar is bij de onderhandelingen zeer uitdruk kelijk aan de werkgevers gevraagd om tezamen met de -werknemersor ganisaties een schema van een nieu we functie-indeling op te stellen met de bedoeling deze volgend jaar in te voeren. Schoorvoetend hebben de werkgevers daarin toegestemd. Een commissie, bestaande uit leden van elke der betrokken zes organisaties is reeds aan het werk, de eerste berichten over het overleg zijn echter niet on verdeeld gunstig. Het getij kan echter nog keren want een situa tie waarbij de arbeiders in het bloembollenbedrijf een te laag loon ontvangen kan niet voort duren. Sprekende over de loonvorming in het algemeen, constateerde de heer v. d. Ploeg dat er op dat terrein zeker nog zo het een en ander te wen sen is overgebleven. Toch meende spr. te mogen zeggen dat het afgelo pen jaar, dat in menig opzicht moei lijkheden bracht, voor wat de ontwik keling van de loonvorming betreft, niet al te zeer teleurgesteld heeft. De werkloosheid. Nu het spook van de werkloosheid weer is opgedoemd, zo ging spr. ver der, zullen op de bestrijding daarvan alle krachten moeten worden gericht. Nu valt niet te ontkennen dat de overspannen toestand, die enkele ja ren heeft bestaan, mede de oorzaak is van de thans heersende werkloosheid. Dat er gestreefd werd naar ont spanning om erger te voorkomen is op zich juist geweest. De vraag is echter of er met voldoende snelheid en doelmatigheid is gehandeld toen duidelijk werd dat er werkloosheid van enige omvang zou ontstaan. De meningen over die vraag lopen uit een, doch als men nu het resultaat ziet dan ontkomt men niet aan de in druk dat te lang gesproken werd over ontspanning van de arbeidsmarkt en te laat gedacht werd dat er zich een aanzienlijke werkloosheid aan het ontwikkelen was. De heer v. d. Ploeg besloot zijn re de met te verwijzen naar de werk zaamheden in P.B.O.-verband, de ta ken die door de K.A.B. als centrale werden verricht en de samenwerking met andere organisaties. Beleid van het hoofdbestuur. Een grote trits van sprekers heeft een deel der maanda0bijeenkomst be nut om het beleid van het hoofdbe stuur aan een beschouwing te onder werpen. Hoewel er nog veel vragen open bleven waren alle sprekers una niem in hun waardering voor het. werk dat in het afgelopen jaar werd verricht Bij velen vormde de werk classificatie het onderwerp van hun betoog terwijl een afgevaardigde uit Noord-west Brabant, een streek die op het ogenblik vooral door werk loosheid wordt geteisterd, wees op de noodtoestand die bezig is zich daar te# ontwikkelen. Dezelfde spreker wees voorts op de onrechtvaardigheid van de nog steeds gehandhaafde ge meenteclassificatie, hetwelk hij met prachtische voorbeelden verduidelijk te. De aftredende leden van het hoofd bestuur, t.w. de heren C. J. v. d. Ploeg, L. Magielse en A. P. C. Gu- lickx, werden bij acclamatie herko zen. Op dezelfde wijze v/erd eerstge noemde wederom als voorzitter aan gewezen, tevens als redacteur van het bondsorgaan ,De Katholieke Landarbeider", terwijl eveneens bij acclamatie als nieuw lil aan het be stuur werd toegevoegd de heer P. M. Kenten uit Gouda. In plaats van de heer P. Vink uit Noordwijk, zal als lid van de contro le commissie optreden de heer Th. v. Zanten, Aalsmeer. Rector Bles, de nieuwe g. a. als op volger van mgr Hendrikse, sprak ver volgens een kort woo~d waarin hij wees op de verhouding werkgever werknemer^in christelijke zin. De heer D. Louwes, voorzitter van het Landbouwschap, beklemtoonde de geest van samenwerking die de laat ste jaren is gegroeid, mede dank zij het Landbouwschap, «.n de heer Es- kes, bestuurder van de K.A.B. drukte de afgevaardigden op het hart het bondsbestuur te steunen bij hun werk, vooral waar het betreft de vak ontwikkeling van de leden. In de namiddag werd de bonds raad door het gemeentebestuur offi cieel ontvangen in de gjthische sche penzaal van het Zwolse stadhuis. Burgemeester Jhr. mr. G. A. Strick van Linschoten sprak hier de aanwe zigen toe; via een schildering van de „historische democratie" van de stad Zwolle kwam spr. op de taak van de huidige organisaties in de P.B.O en wenste het hoofdbestuur de wijsheid toe om daar in aller belang zijn taak te vervullen. Déheer v. d. Ploeg dankte met eni ge hartelijke woorden voor de ont vangst en zeide dit jaar Zwolle als congresstad te hebben gekozen, niet alleen omdat Zwole „een mooie stad" is maar ook omdat deze plaats voor St. Deusdedit als het ware de uitvals- poort is naar het Noorden. Des avonds genoten de leden van de bondsraad van een feestelijk sa menzijn. De vergadering werd heden (dinsdag) als besloten zitting voort gezet. In verband met de verlaagde in- leveringsprljzen voor zuivelproduk ten is, aldus verneemt het A.N.P. uit bedrijfskringen, van heden af voor één week een overgangsmaatregel voor de toeslag van kracht op de uit voer van bij de handel voorradige kaas naar andere landen dan België, Frankrijk. Engeland, Venezuela, Ca nada, de Verenigde Staten en Puerto Rico. Deze toeslag bedraagt per kg. 37 cent voor volvette fabriekskaas, 30 cent voor 40-f fabrieks-Edammer, 25 cent voor 20+ nagelkaas en 39 cent voor volvette boerenkaas. Het ligt in de lijn der verwachting, Als 't vuur boog opschiet in de keel - oiilcs'end rar«'U de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen Neem Rennies die blussen de brandende pijn Voet stoots Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend bran dende pijn. Advertentie. n'et ter inzage voor verdediger Op zijn verzoek om inzage te krijgen van het volledige dossier in de zaak dokter O. heeft mr M. II. Huygens, de verdediger van de cyaankali-dokter van de Leeuwar der rechtbank een afwijzend ant woord ontvangen. De rechtbank was van mening, dat het belang van het onderzoek in de zaak-Lodder, de zaak van de moord op O's medegevangene A. L., welk onderzoek nog niet is voltooid, er niet bij gediend is wanneer de raadsimn inzage krijgt van het volledige dos sier. KAPITTEL BROEDERS VAN LIEFDE TE GENT (BELGIë)._ Tijdens het generaal kapittel der Broeders van Liefde te Gent in Bel gië is broeder Koenraad (Reichelt uit Nijmegen) gekozen tot generale overste. De congregatie van de Broeders van Liefde telt 12 tehuizen in Neder land. Zij wijdt zich voornamelijk aan onderwijs en verpleging. VREEMD LICHTVERSCHIJNSEL Inzittenden van een auto hebben gisteravond kwart voor èlf, toen zij op de weg van Blokzijl naar Steen- wijk reden, aan de zuidoostelijke he mel een lichtverschijnsel waargeno men. Het scheen, dat een lichtend voorwerp met een geel schijnsel zich met niet te grote snelheid verplaat ste van de richting Vollenhove naar Giethoorn, waar het met een boog naar de horizon verdween. Naar thans duidelijk wordt, zal de landbouw bij het invoeren van een werkclassificatie hoogstens 10 mil joen in de prijzen van zijn produkten mogën doorberekenen. Het Landbouw Economisch Insti tuut berekende eertijds dat het volle dig doorberekenen enei werkclassifi catie in de landbouw een verhoging van de totale loonsom met 32 mil joen zou betekenen. Later werd dui delijk, dat een rekenfout was gemaakt van plm. 12 miljoen gulden. Naar verluidt, zou de regering het plan hebben gehad om op basis van het oude cijfer doorberekening van 16 miljoen toe te staan, hetgeen dan ook tot uitdrukking in de garantieprijzen zou moeten komen. De op de berekening aangebrachte correctie van het L.E.l. zou beteke nen, dat de vergunnin- tot doorbere kenen met de helft dezer correctie is verlaagd. Het bedrag van 10 miljoen bete kent dus, dat in een systeem van werkclassificatie deze niet geheel, doch slechts voor ongeveer de helft in de landbouwlonen tot uitdrukking kan komen. Zeven gewonden B'oedig gevecht tussen woonwagenbewoners Zondagavond laat is in het woon wagenkamp even buiten Hengelo een ernstige vechtpartij tussen een fami lie bewoners van het woonwagen kamp in Borne en bewoners van het kamp te Hengelo ontbrand, waarbij tenminste zeven mensen zijn gewond. Na zich eerste de nodige moed te hebben ingedronken, arriveerden tien leden van de familie Van E. uit Bor ne in Hengelo, gewapend met kle wangs, knipseharen, broodmessen, drietanden en andere slag- en steek wapens. De Hengeloërs verweerden zich uit alle macht. Er ontstond een gevecht, waarbij het bloed rijkelijk vloeide Vóór de politie op volle sterkte zich in de strijd kwam mengen vielen er reeds zeven %ewonden. Vijf familie leden van Van E. waren op dat mo ment reeds gevlucht. Waarheen is niet bekend, evenmin de lichamelijke toestand, waarin zij verkeerden. Twee aanvallers, de '0-jarige J. W van E. en dr eveneens bejaarde A. van E. bleken ernstig gewond, de laatste zelfs levensgevaarlijk. Hij had ernstige hoofdwonden. Zijn metgezel had een gebroken arm, een hoofd wonde en snijwonden in de handen. Enkele aangevallenen liepen steek wonden in de rug, borst of zij op. De vrouw J. R. uit het kamp te Hengelo verloor het eerste lid van haar duim, J. H. R. raakte 't grootste' deel van een vinger kwijt. Alle zeven gewonden werden naar het r.-k. zie kenhuis in Hengelo overgebracht, twee moesten worden opgenomen. De politie heeft een dubbele wacht bij het kamp geplaatst De achter grond van de vete is het feit, dat de familie Van E. het gezag van het kamphoofd te Hengelo niet wilde er kennen en daarom onlangs naar Bor ne werd verbannen. DRIE GOUDEN ECHTPAREN Op 23 april 1903 beklommen drie jonge paartjes de stoep van het Ge- nemuider stadhuis om in de echt te worden verbonden. Sindsdien leef den en werkten ze in dezelfde ge meente. Nu gaan ze op woensdag 23 april de gouden bruiloft vieren. Twee van de drie gouden paren wonen naast elkaar aan de Blokhuisweg. Het zijn de echtparen KolkBonthuis en TuinmanBruintjes. Het derde span, TimmermanBonthuis woont in de omgeving van de binnenhaven aan de Oosterkade. dat zeer binnenkort voor volle con dens en voor vol melkpoeder van Ne derlandse oorsprong een compensa tie-regeling bekend wordt gemaakt, analoog aan die voor de kaas. Binnen niet al te lange tijd kan een ander principe omtrent een voor- raadtoeslag op kaas, volle condens en vol melkpoeder worden verwacht. Deze toeslag zal bij eventuele inle vering bij het in- en verkoopbureau zuivel I.V.Z. weer worden weggehe- ven. Geen „menggebod" boter en margarine In sommige zuivelkringen heeft na de recente verlaging van de inleve- ringsprijzen van boter en kaas de me ning postgevat, dat nu wel zeer bin nenkort een menggebod voor' boter en margarine zal volgen. Zoals men weet is de minister van landbouw dr ir A. Vondeling voorne mens, de mogelijkheid tot het melan- geren (waarschijnlijk 15 percent bo ter in de margarine) weer open te stellen door opheffing van het meng- verbod. Zo er al sprake is geweest van een „menggebod", aldus doorgaans goed geïnformeerde bron, dan heeft dit plan in hoogste instantie voorshands toch geen meerderheid kunnen vin den. in de Bredase Raad Gisteravond is in Breda een specia le vergadering van de gemeenteraad gehouden ter bespreking van de moei lijkheden, die gerezen zijn over het instellen van koopavond. Aan deze koopavond werd behoefte gevoeld nu de „Expo" in Brussel ge opend is. De middenstandsorganisaties in de stad hebben het college van b. en w. verzocht, tot het instellen van een dergelijke avond over te gaan. Deze wens heeft echter de drie bedienden organisaties in de stad Breda hevig in beroering gebracht. Het gevolg was een pi otestvergade- ring, die ongeveer veertien dagen ge leden gehouden werd en waarop men kort en goed te verstaan gaf, het met een koopavond zeker niet eens te zijn. In een motie werd tegen deze koop avond stelling genomen. In de raadsvergadering van woens dag jl stelden b. en w. desondanks toch voor, tot het instellen van een koopavond over te gaan. Het voorstel werd door verschillende raadsleden bestreden. De voorzitter bracht een brief ter tafel van de bediendenbon den, waaruit zou blijken, dat zij met een koopavond akkoord gingen, mits er voldoende compensatie werd ver leend voor de te maken overuren. Aangezien b. en w. dez^ brief aldus interpreteerden, dat met de belangen van de bedienden rekening gehouden zou woiden, ging de raad met 18 te gen 14 stemmen akkoord met het voorstel. Een aantal leden van de raad was het met deze beslissing niet eens en de volgende dag bleek, dat ook de vertegenwoordiger van de be diendenbonden; die namens de drie organisaties de besprekingen met b. en w. over een koopavond had ge voerd, zich distaneieërden van de in terpretatie, zoals die gegeven was J door het college van b. en w. Een tiental raadsleden verzocht daarop de voorzitter van de raad een I speciale vergadering uit te schrijven Iom deze kwestie onder loupe te ne men. Deze vergadering is gisteravond gehouden. De voorzitter van de raad j stelde voor het genomen besluit van een koopavond op te schorten en een I nieuw preadvies hiervoor voor de eerstvolgende raadsvergadering af te wachten. door BART IN T HOUT 35) „Ah! Ah!", zei Daantjc nijdig, „wat ben jij grappig. Schiet op." Met behulp van een lepel schepte Bob de pudding weg doch het duur de geruime tijd voordat Daantje zich naar de kraan kon begeven om de reiniging te voltooien en zijn neger - teint weg te wassen. Bob werd weer ernstig en zei: „Neem me niet kwalijk Daan. Ten slotte is het mijn schuld." „H'mh'm...." „Het lijkt me 't beste" vervolgde Bob. ,dat ik maar een hotel opzoek." „Niks daarvan!" bromde Daantje terwijl hij een ingezeept gezicht om de deur van de "keukenkast stak. „jij bent hier en je blijft hier. Ik laat me niet door m'n meisje tirannise ren.' „Maar ik wil toch niet", zei Bob, -dat je ruzie hebt met je meisje om my? Vooruit we gaan samen naar baar toe en ik zal haar vertellen, waarom we vannacht niet in bed zijn geweest." „Heb je ook trek in chocoladevla? vroeg Daantje cynisch, terwijl hij zich onder de kraan afspoelde. „Onzin", zei Bob, „mij zal ze niet „O, dan ken je Fré niet", zei Daantje, die zich afdrogend in het atelier terugkwam. „Als ze kwaad is, durft ze de minister-president wel, op chocoladevla te tracteren. „Maar „Geen ge-maar verder!", viel Daantje in de rede. „Jij bent mijn gast en je blijft m'n gast En met Fré komt de zaak wel in het reine. Sakkerloot", vervolgde hij, terwijl hij zich in het toiletspiegeltje be keek, „wat een tuig is dat. Het is er nog niet af. Dat zal ik haar nog wel eens betaald zetten. En toch", ging hij na enige ogenblikken ver der, „is ze lief. Hoe vind jij ze?" „Wel ehbegon Bob aarze lend. „Nou, heb ik te veel gezegd van haar voorhoofd? Heeft ze karakter ja of nee?" Bob kon weinig anders doen dan beamen, dat Fré karakter had. Bob zat alleen achter een „café crème" op het terras van de Dóme en zijn gedachten gingen automa tisch weer naar het doel van zijn verblijf in Parijs; Phil Eén jongeman, al is hij bij de Hermandad, kan niet altijd sterk zijn in zijn roeping om een smet van zijn naam te wissen en Bob vroeg zich enigszins schuchter af, of hij zich niet een klein beetje belachelijk maakte Gesteld, dat hij Phil vond, wat dan nog, wanneer zij weigerde hem naar Holland te vergezellen? Zo geestdriftig hij eens was ge weest om in de nachttrein naar Pa rijs te stappen, zo neerslachtig was hij nu. Enfin, bedacht hij niet zon: der ironie, hij was en zeker niet onder alledaagse omstandigheden eens in Parijs Deze gedachte gaf weinig voldoe ning. want en dat wist Bob ook al wilde hij 't zichzelf niet be kennen zijn Parijse avontuur was er niet een van criminele aard. Hij was verliefd, dodelijk verliefd. Na een ogenblik bouderend te hebben zitten soezen, veerde hij plotseling met een schok overeind. Er was een meisje voorbij gegaan en daar hij juist met gebogen hoofd had gezeten, had hij haar niet en face gezien. Doch haar slanke, in een wit kleedje gestoken figuurtje, de wijze, waarop zij kittig voort stapte, haar rode zwierende haren, die vlamden in de zonhij kon zich niet vergissen. Gejaagd sprong hij op en ditmaal was er geen dan sende cosmopolitische menigte, geen Heinrich Schulze. die zijn vaart stremde. De gargón, die hem had bediend, stopte hij een paar francs in de hand en met gezwinde pas ging hij het meisje achterna. Alras minderde hij vaart, hij be sloot haar niet in te halen, Joch haar ongemerkt te volgen, om zo doende te weten te komen, waar zij naar toe ging. Zijn geduld werd niet te lang op proef gesteld; aan het benedenein de van de boulevard Montparnasse, tegenover het station Montparnas se, ging het meisje een hotel bin nen. Twee minuten later stond Bob in de hall van het hotel l'Univers en wenkte een piccolo naar zich toe. „Oui, m'sieu?" „Zeg", vroeg Bob op zachte toon zodat niemand hem kon verstaan, ..heb je zo even een dame binnen zien komen, in het wit enmet1 rood haar?" .,Oui, m'sieu." „Welke kamer heeft die dame?' „Kamer 112, m'sieu", antwoordde de piccolo uit het hoofd. „Mademoiselle. ah, die naam kan ik niet onthouden. Het is een Hollandse naam." „Denekamp?" „Oui, m'sieu." „Breng me naar boven", zei Bob en z'n stem trilde van vreugde, dat hij Phil had gevonden Meteen stopte hij de piccolo vijf francs in de hand. Het was tegen de regels van het huis, dooh piccolo's zondi gen wel voor voor minder dan voor vijf francs. Kamer 112 was op de derde ver dieping. De piccolo wilde aanklop pen. doch Bob wist het nog tijdig te verhinderen. „Niet doen", fluisterde hij. „Ik wil haar verrassen. „Ah!", zei de piccolo en met een guitig knipoogje aanvaardde hij de terugtocht. Bob haalde diep adem, toen legde hij zijn oor tegen de deur en luis terde. Het was stil in de kamer, op eens begon iemand zacht te neuriën Met bevende hand greep Bob de deurknop en zonder te kloppen, opende hij de deur Phil Denekamp zat voor de toilet spiegel en keek verbaasd en.... een weinig verschrikt naar het spie gelbeeld van de jongeman, die plot seling in de kamer stond. Toen draaide zij zich met een ruk om en een ogenblik later keken zij elkaar zwijgend aan. Phil verbrak het eerst de stilte. „O hemeltje", zei ze u htend, terwijl zij zich weer naar de spie gel toedraaide, „daar heb je hem ook." ..Goeden dag, juffrouw Dene kamp", zei Bob stijf. „Hoe maakt u het." „Dank u, goed. U ook?" „Ehdank u." Een ogenblik «tilte. Phil begon haar rode haren te kammen, alsof er geen Bob in de kamer was en deze kreeg weer het gevoel van de bruine beer, die op een ijsschots verdwaald is jeraakt. Hij slikte oen paar keer, alvorens hij er in slaag de tp zeggen: „Uschijnt niet erg verbaasd te ztin, dat.... dat u mij hier ziet?" „Ach nee", zei Phil „Er zijn men sen van wie je alles kunt verwach ten." De arrogante toon van Phil terg de Bob. maakte hem weer kwaad. „Maar misschien begrijpt u, waar om u mij hier ziet?", vroeg hij streng.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5