Zoetermeer voelt zich door plan Wilsveen bedreigd Geen kansen meer tot uitbreiding Produktschappen verzetten zich „Econ. politiek was algemeen regeringsbeleid" OVERPEINZING „Vliegende Pater" Vergouwen vertrekt van Voorhout naar Nieuw Guinea ZATERDAG 19 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft bij de minister-president en bij de zes ministers, die eventueel betrokken zullen zijn bij de uitvoering van het plan Wilsveen een aantal bezwaren tegen dit plan kenbaar ge maakt. B. en W. van Wilsveen achten het plan zowel bestuurlijk als plano logisch onaanvaardbaar. Zij menen voorts, dat het plan teveel is afgestemd op het belang van Den Haag alleen dat meer gezocht moet worden naar e^n oplossing, waarbij zowel Den Haag, Leiden als Delft baat hebben. In dit ruimer verband zou ook Zoetermeer een taak willen vervullen. W. van Zoetermeer de keuze Wils veen niet erg gelukkig. De geprojec teerde stad ligt slechts op enkele ki lometers afstand van Leidschendam en Voorburg en grenst nagenoeg aan het dorp Zoetermeer. Er bestaat ge gronde vrees dat de ruimte tussen Den Haag en het dorp Zoetermeer geheel zal „dichtgroeien". Daardoor zal tevens het ruime en gave polder landschap geheel verloren gaan. Bestuurlijk is de opzet Wilsveen voor Zoetermeer onaantrekkelijk. De vorming van de voorgestelde rechts figuur, het z.g. district, brengt met zich dat de alsdan in te stellen dis- trictsraad een groot gedeelte der taak van de plaatselijke besturen zal overnemen. Poldergrond gaat verloren Het schrijven, waarin de bezwaren van Zoetermeer zijn geformuleerd, is gisteravond in een besloten vergade ring van de gemeenteraad van Zoe termeer besproken. Hoewel B. en W oorspronkelijk meenden hun defini tief oordeel over het plan Wilsveen te moeten opschorten totdat zij in de gelegenheid waren geweest met an dere organen, in het bijzonder met Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, van gedachten te wisselen over het plan Wilsveen, menen zij thans hun standpunt te kennen te moeten geven, omdat zij de stellige indruk hebben, dat over dit en andere plan nen reeds overleg tussen de rege ring en gedeputeerden wordt ge voerd. B. en W. van Zoetermeer zeggen in hun schrijven de bezwaren van land bouwschap tegen het plan te deien. Zij wijzen erop, dat volgens de be rekening van het landbouwschap de opnemingscapaciteit van het gebied van Leiden, Den Haag, Delft voldoen de is voor de groei tot 1980, zelfs in dien wordt uitgegaan van de maxi male raming van de commissie wes ten des lands. Het landbouwschap merkte verder op, dat een eventuele overspil zal kunnen worden onder gebracht in bestaande stedelijke ker nen zoals bijv. Gouda, Alphen aan den Rijn en Woerden. Verkeerde keuze Planologisch gezien achten B. en Tegen boter melange Het productschap margarine, vet ten en oliën is van mening, dat de produktie van „melange" (van room boter en margarine) niet zal leiden tot vermindering van de boterover- schotten maar integendeel een risico oplevert, dat de boterconsumptie zal teruglopen omdat de botergebrui- kers melange zullen gaan nemen. Het produktschap heeft derhalve besloten, minister Vondeling nega tief te adviseren over zijn melange plannen. Het produktschap Zuivel is het met zijn collega eens en onder streept uit dien hoofde het besluit. Het j egatieve advies houdt ech ter nog niet in, dat er geen melange zal komen. De minister heeft de be voegdheid, de bestaande mengver- bodverordening op te heffen. Het is daarom niet 'enkbeeldig, dat de mi nister van deze bevoegdheid ge bruik zal maken, ook tegen de zin van het bedrijfsleven. Het is vooralsnog onwaarschijn lijk, dat het mengverbod van thans het veld zal moeten ruimen voor een menggebod. En de minister, met zo veel boter op zijn hoofd, zal zeker niet in de zon gaan staan. SDAP beconcurreert de PvdA te Utrecht In de zetelstryd van de komende gemeenteraadsverkiezingen zal de P.v.d-A. te Utrecht een dubbele con currentie moeten doorstaan. Ze krijgt te maken met de S.DA.P. (Sociaal- Democratische Arbeiders Partij) en de P.SP. (Pacifistisch Socialistische Partij). De Partij van de Arbeid denkt zich te gaan verzetten tegen de naam SDAP. Schrootsmokkelaar opnieuw in hechtenis De Vlissingse metaalhandelaar C. S., een van de belangrijkste figuren uit de recente Internationale mlljoe- nenzwendel met staalschroot, is de zer dagen volkomen onverwacht opnieuw gearresteerd. Ook zijn zoon, die mee in het bedrijf zit, is door de politie in verzekerde bewaring ge steld. De fiscale recherche heeft bij een onderzoek in de particuliere boek houding van de heer C., die commer cieel directeur is van de frauderen de „N.V. Zeeuwse Metaalmaatschap pij", knoeierijen ontdekt, die een on middellijke opsluiting rechtvaardig den. Het bleek, dat C. kaptale bedra gen, die hij ontvangen heeft van de Hansa te Dusseldorp, niet in zijn boeken heeft verantwoord. Hij heeft met hulp van zijn zoon het geld uit Duitsland gesmokkeld en het verder aan de fiscus onttrokken. In verband met de rol die C. in de schootsmokkel-affaire heeft ge speeld, zal hij nog veroordeeld wor den. Hij heeft evenwel tegen de dag vaarding een bezwaarschrift inge diend, waarover de Haagse rechtbank nog een beslising moet nemen. Waar op de samenstelling der voor gestelde districtsraad een naar ver houding kleine gemeenschap slechts een zeer beperkte invloed heeft, wordt in feite de zelfstandigheid van een kleine gmeenschap op velerlei gebied ongedaan gemaakt. In agglomeratie betrokken Alhoewel Zoetermeer van nature niet tot het randgebied van de Haag se agglomeratie behoort wordt deze gemeente, door de voorgestelde rechtsfiguur, met het gehele grond gebied bij deze agglomeratie betrok ken. B. en W. menen dat bij de op zet van het plan Wilsveen het ge heel zuiver als een probleem van de gemeente 's-Gravenhage is gezien. Zij krijgen de indruk dat bij het opstellen van het plan Wilsveen een wel zeer sterke aantrekkingskracht is uitgegaan van „het experiment", zowel op planologisch als bestuurlijk gebied. Natuurlijke ontwikkeling Het schrijven vervolgt, dat ook re kening moet worden gehouden met een natuurlijke ontwikkeling van Zoetermeer tot circa 15.000 inwoners Het is van het grootste belang, dat deze gemeente daarin niet wordt be lemmerd. De ontwikkeling van Zoe termeer wordt onmiddellijk in ge- MINISTER ZIJLSTRA: Minister Zijlstra heeft met klem de bewering weersproken, dat er ver schillen van opvatting in het kabinet zouden zijn geweest omtrent de grote lijnen van de sedert het begin van het afgelopen jaar gevoerde econo mische en financiële politiek en dat bepaalde krachten in het kabinet de doorslag zouden hebben gegeven. Deze politiek is van de aanvang in de volledige zin van het woord alge meen regeringsbeleid geweest, waar voor de minister ten volle de ver antwoordelijkheid mede op zich heeft genomen. Dit zegt de minister in de memorie van Antwoord aan de Eerste Ka mer. ALLEEN HOOFDLETTERS IN BOEKEN. Prof. dr. mr. G. van den Bergh te Amsterdam maakt ons opmerkzaam op een, te betreuren, fout in onze berichtgeving over zijn denkbeeld, boeken in hoofdletters te drukken. Er stond vermeld, dat het boek, waarin prof. Van den Bergh zijn ideeën omtrent het boekdrukken lan ceerde, bij Tjeenk Willink versche nen was „in een normale uitgave". Dit is niet juist. De hoogleraar schrijft: „U vindt in dat boek uitsluitend kapitale letters, u vindt er (als bij lagen) kranten, alleen in kapitalen gedrukt, pocket-boekjes in tweeling- druk en vierlingdruk, en tenslotte een 45-tal proefdrukken, waarbij de meest abnormale, steeds weer geva rieerde drukmethoden toepassing vinden". Onderwijzer viel door zolderluik Na tien dagen buiten bewustzijn te zijn geweest, is te Goes een onderwij zer aan de B.L.O.-school aldaar, zon der bij kennis te komen overleden aan de verwondingen, die hij opliep, toen hij op woensdag voor Pasen door een open zolderluik viel. De onderwijzer, de 52-jarige heer L. v. d. W. gaf zijn leerlingen lessen in handenarbeid, voor welk doel de zolder van de oude villa, waarin de school gevestigd was, was ingericht. Een van de leerlingen schijnt het zolderluik geopend te hebben, om er een plankje te kunnen doorzagen. Het luik was niet beveiligd door een hek werk. Zoals te doen gebruikelijk bij soortgelijke ongevallen heeft de po litie te Goes een rapport over dit on geluk opgemaakt, dat is doorgezon den aan de Officier van Justitie, die zich met de schuldvraag bezighoudt. Tot dusver heeft de Justitie geen tegenmaatregelen getroffen. vaar gebracht, omdat door realise ring van het plan Wilsyeen het open gebied, grenzende aan de dorpskern, in dit plan een bestemming zal krij gen. Tengevolge hiervan zal het dorp niet meer grenzen aan een open ge bied dat voor een deel bestemd zou kunnen worden voor noodzakelijke uitbreidingen. Bovendien zou het dorp de nadelige invloed ondervin den van de stad in de onmiddellijke omgeving (een steenworp afstand). Het is genoegzaam bekend welke na delige invloed door een kleinere ge meente daarvan wordt ondervonden. Cultuurgrond verloren Daarnevens zal door het plan Wils veen de agrarische bedrijfstak zwaar worden getroffen aangezien van de totale oppervlakte cultuurgrond de zer gemeente ruim 35 pet „direct" ten offer zal vallen aan de nieuwe stad. Tenslotte zal een deel van de landbouwgronden in de recreatieve groenstrook om de stad komen te liggen, terwijl ook de landbouw bui ten deze groenstrook nadelig zal worden beïnvloed door het z.g. rand- effect. Een en ander betekent ten minste het verlies van 1400 h.a. land bouwgrond. Het gemeentebestuur van Zoeter meer wijst er tenslotte op, dat dit dorp in het middengebied van Zuid- Holland zeer centraal is gelegen. Deze plaats is het centrum voor de omliggende plattelandsgemeenten en het centrum van de midden Zuid- Hollandse droogmakerijen. Een zelf standige ontwikkeling is voor het behoud van een eigen karakter uiter mate belangrijk, De zelfstandigheid kan alleen gehandhaafd worden in dien de mogelijkheden aanwezig blij ven voor een eigen ontwikkeling. Opgemerkt wordt nog, dat Zoeter meer in een ruimer opgezet plan zo nodig bereid is ruimte beschikbaar te stellen voor de bouw van wonin gen t.b.v. enkele duizenden personen. Twee eredoctoraten voor prins Bernhard Prins Bernhard zal tijdens het be zoek dat hij begin mei aan Canada hoopt te brengen, twee eredoctora ten in ontvangst nemen. Hij zal ere doctor worden van de universiteit van Brits Columbia in Vancouver en van de universiteit van Montreal. De prins hoopt op 8 mei in Vancou ver aan te komen, waar hij onder meer een bezoek zal brengen aan de internationale jaarbeurs. De volgende dag zal hij met een kort oponthoud in Victoria naar Seattle in de Noord-Amerikaanse Eerste vrouwelijke lid van de Raad van State Met ingang van 1 juli 1958 is (in dc vacature dr J. H. Scholten) be noemd tot uid van de Raad van State anej. mr A. E. Ribbius Peletier te Amsterdam. Zij is thans lid van ge deputeerde staten van Noord-Holland voor de Partij van de Arbeid en de eetrste vrouw, die in de Raad van State benoemd is. HOGERE TOESLAG N.S.- PERSONEEL. Ingaande 1 juli a.s. zal de bestaan de 5 pet. waarderingstoeslag voor het N.S.-personeel worden verhoogd tot 8 pet. aldus de „TeL" Bovendien ontvangt het N.S.-per soneel een uitkering ineens van circa 2 pet. der bruto-jaar wedde, een uit kering die de regering wil zien als een tegemoetkoming voor het niet door haar opgevolgde advies van de looncommissie van de Stichting van de Axbeid en het College van Rijks bemiddelaars om deze waarderings toeslag van 5 op 10 pet. te stellen. Ook zullen nog een aantal loon- n salarisschalen worden gewijzigd, waardoor sommige categorieën voor een hogere bezoldiging in aanmer king komen. (VOOR DE ZONDAG) DF ROOMSEN GAAN NAAR DE KERK P\aar komen ze de kerk uit! Keurig en vlot geklede dames en da- metjes en stijve mannen en mannetjes. Een verstoord mieren-nest, waarvan de menselijke miertjes door elkaar krieuwelen en zich over. het kerkplein verspreiden. De Roomsen zijn naar de kerk geweest. En wat hebben de Roomsen in de kerk gezien, gehoord en gedaan? Van hun gezichten kun je dat niet aflezen. Die zijn precies eender als anders en eender als andere gezichten. Toch hebben zij iets heel bijzonders beleefd, „een hemeltje op aarde". Zij hebben de Heer gezien. Zo maar midden in het koude leven hebben .zij de Heer gezien als brood. Zij hebben Hem als brood en wijn aan de Vader der schep ping geofferd, zoals Hij hun voordeed alvorens ditzelfde offer „in bloed en tranen" te brengen. Zij hebben de Heer als brood gegeten en zijn op volkomen goddelijke èn menselijke wijze één met Hem geworden. „Niet meer ik leef, maar Christus leeft in mij'' zou Paulus uitroepen. Blijkbaar raakt een mens aan alles gewend, zelfs aan het „nuttigen omstreeks Pasen het lichaam des Heren". Welk een goed beschouwd vreemde, onaardse uitdrukking. Laten wij ons voornemen de avond te-voren en 's morgens ons op die ontmoeting voor te bereiden en er in de loop van de dag nog eens even aan terug te peinzen. Want vergaat het ons niet dikwijls zo als de Emmaüsgangers, die naar de Heer verlangden, toen Hij verdwenen was? De eerste étappe Pater Edmar Vergouwen, 27 jaar en afkomstig uit Voorhout vertrekt dinsdag 22 april met het KLM-toe- stel naar Biak, waarmede het eerste gedeelte van het vele voorbereiden de werk om luchtransport voor de missie op Nederlands Nieuw-Guinea in te voeren wordt afgesloten. De basis van de vliegdienst zal Hol- landia worden, waar men een eigen hangar en een werkplaats wil bou wen voor het onderhoud en de even tuele reparaties. Van Hollandia uit Moeilijk. Ze vroeg de dokter naar een goed, gezond voedsel. „Het geheim van een werkelijk goede gezondheid", zei de medicus, „ligt in het eten van uien." De jonge dame keek teleurgesteld. „Dat wist ik al. dokter,' zei ze. „Maar hoe moet ik nu het uien eten geheim houden?" Ooi; zij. De oorlogsbodem lag in de haven en de bewoners van de stad mochten het schip onder geleide van één der officieren, bekijken. Terwijl hij op een koperen plaat wees, die op het dek geschroefd was, zei hij: „En hier is in 1943 onze beminde gezag voerder, kapitein ter zee Louwerse, gevallen." Dit ontlokte een van de oudere da mes de opmerking: ,Geen wonder, ik ben zo pas ook al over dat ding ge struikeld!" Wat hij zochtReeds geruime tijd loopt de heer met speurende blik door de verschillende afdelingen van het warenhuis: de parfumerie-afde ling, de bijouterie-afdeling, de linge rie-afdeling, de handschoenen-afde ling. Tot een van de chefs op hem af stevent: ,Kan ik u misschien helpen? Zoekt meneer iets aardigs?" .Neen. Ik zoek mijn vrouw", is het norse antwoord. Team-work. Verkeerd begrepen. De jonge mevrouw is voor enige weken in pen sion, en zoals het gaat: de gasten vra gen dikwijls meer dan men kan ant woorden. En zo vraagt dan een oudere dame, die een neef heeft, wien ze graag een baantje wil bezorgen: „Ik hoor, dat uw overleden man opzichter was, niet? Mag ik vragen: heeft hij al een opvolger....?" Waarop het jonge mevrouwtje kleurend antwoordt: „Nee, mevrouw, ik ben nog altijd weduwe!" De andere helftMeneer Vrolijk krijgt een telegram van zijn vrouw die in Karlsbad een kuur meemaakt: ,In vier weken de helft afgenomen. Telegrafeer hoe lang il nog mag blij ven." Waarop meneer Vrolijk prompt het volgende antwoord seint: „Nog vier weken!" Wat dacht hij wel! „Zoiets geven we niet uit," zei de redacteur en gaf het manuscript terug. „Doe maar niet zo hooghartig", ant woordde de gekrenkte dichter. U bent niet de enige, die het niet uitgeven wil!" „Hier is nog plaats". Biljartkrijt. Jan kwam thuis, toen het dessert al op tafel stond. „Wat kom je weer laat", zei vader. „Ja", zei Jan.. „En je hele schouder zit vol poe der!" zei moeder. „Dat is biljartkrijt," zei Jan; „we hebben een potje gebiljart!" „Zo," zei zijn zus. die naast hem zat: „en sedert wanneer parfumeren ze dat biljartkrijt ook al? Vooruitgang. Zij kwam uit een dorpje in Gelderland en daar heette zij Mietje. Toen zij een dienst in de stad kreeg, noemde zij zich natuur lijk Marie. Zij kreeg enigszins we reldse neigingen en noemde zich Ma rietta. Maar zij slaagde er in als re- vuqmeisje aangenomen te worden en zij begon haar toneelloopbaan onder de naam Marion. Ten slotte is zij ge trouwd met een beursman en nu heet zij'^voorlopig Mary! Daarom niet! De jongeman was door de vader van zijn beminde finaal afgewezen! Hij was natuurlijk erg van streek, en protesteerde heftig: „Wat kunt u op rne tegen hebben, meneer':" vroeg hij: „ik speel nooit, ik rook niet, ik drink r.iet, ik ga nooit met andere meisjes uit, ik boemel niet, ik ben een do^dfatsoenlijk man met een goede betrekking ,.Ja, juist!" viel de vader in: „denk je, dat ik voortaan mijn hele leven jou als een toonbeeld en model voor m'n ogen wil hebben gesteld? Dank je!" Het verschil. In een familiepen sion wendt een der gasten zich tot de bediende: „Dat is niet in orde. Al de tijd, dat ik hier ben krijg ik twee ge roosterde broodjes en vandaag krijg ik er slechts één." „O, mijnheer, u hebt gelijk. Het keukenmeisje zal vergeten hebben het in twee stukken te snijden." In stijl. „Uw vrouw lijdt aan denkbeeldige kwalen. Ik zal haar daarom maar een denkbeeldige medi cijn geven." „En u stuurt me dan ook een denk beeldige rekening?" PARKEERPROBLEEM. Advies. „Wat!" riep de apothe ker woedend uit. „Moet je mij uit m'n bed halen in het holst van de nacht, voor een stuivei zuiveringszout te gen indigestie? Je had toch even goed 'n glas warm water kunnen nemen?" „Meent u dat heus?" vroeg de an der. „Dank u wel doet u dan geen moeite. Dat spaart me een stuiver uit.." En weg was hij. Die had het door. Het jonge vrouwtje komt bij de visvrouw en zegt zuchtend: „Ik weet niet wat ik doen moet, ik koop nu al driemaal vis by u en telkens heeft mijn man aan merkingen gehad en wou hij de vis niet eten! Wat zal ik doen. De visvrouw kijkt het jonge ge trouwde vrouwtje eens aan en zegt: „Probeert u het eens met sardien tjes uit de bus!" Zuinig. „Kijk, Mietje, ik heb een barometer uit de stad meegebracht. Dan kunnen we altijd zien, wanneer het gaat regenen. „Maar man, hoe kom je zo verkwis tend! Waarvoo-, denk ;e dan wel, dat je je rheumatiek gekregen hebt?" Theorie en praktijkIn de eerste klas van de H.B.S. is de leraar bezig de betekenis van vreemde woorden, die veel gebruikt worden, te verkla ren. Hij is aan het woord: anonymus. Niemand van de jongens weet het precies, en dus zegt de leraar met nadruk: En onthoud dat nou goed: een ano nymus is iemand, die onbekend wil blijven; niet iemand, die onbekend is, doch die onbekend blijven wil! Uit de klas komt een vreemd ge luid alsof iemand zit te grinniken. De leraar wordt kwaad, en zegt met ver heffing van stem: „Wat is dat nou? Wie lacht daar?" Waarop een stem antwoordt: „Een anonymus, meester!" zal de Baliemvallei, Vogelkop en de Mimika-vesting worden bereikt, trouwens op het ogenblik zijn reeds 6 vliegveldjes in het binnenland van Nederlands Nieuw-Guinea klaar, die een lengte hebben van 500 tot 600 meter. Het toestel, dat de paters-piloten thans ter beschikking staat, is in ok tober 1957 besteld door de missie ver keersmiddelen actie (MIVA) waarbij men zich ten doel had gesteld een be drag van 150.000 te verzamelen. Met de apostolisch vicaris in Hollan dia werd contact opgenomen om het missiewerk aan een tweede vliegtuig te helpen en het ziet er naar uit, dat dit tegen het einde van het jaar inderdaad zal geschieden. Voor de exploitatiekosten, die geschat wor den op ƒ75,per vlieguur, hoopt men de nodige gelden bij elkaar te krijgen. De airstrips kosten ƒ2000.— tot 15000 gulden. Voor telecommunicatiemiddelen tussen Hollandia en de verschillen de vestigingen is zeker 100.000, nodig en aanzienlijke bedragen vor deren ook het aanschaffen van een reservemotor en schroef, van een radio voor het vliegtuig met hoge frequentiegolf, van reserve-materiaal en gereedschappen. Men probeert uit Nederlandse luchtvaartkringen fi nanciële steun te verkrijgen door middel van een organisatie, die „Wings of Mercy" wordt genoemd. Men wil het vliegtuig in vijf jaar af schrijven, de inspectiekosten zijn hoog en het verzenden van de mo tor voor revisie naar de Cessnafa- briek vereist veel tijd. Hoewel nog talrijke problemen bij dit pionierswerk moeten worden op gelost, vertrekt pater Vergouwen vol optimisme naar Nieuw-Guinea. Bij zijn vertrek, dinsdag, zal hij een plaatje bij zich hebben van Louis Noret op woorden van H. J. Joosten. Het is een lied van Nieuw-Guinea, dat begint met de woorden: „Waar de zee in eeuwig golvend bruisen". Er zal een Engelse versie van wor den gemaakt, opdat de plaat ook kan woeden gebruikt bij het missie werk in Australisch-Nieuw Guinea. En tenslotte is er een plaat gemaakt van een roeilied, dat „Vooruit" heet, door een Ambonnees gezongen, naar motieven van papoea's. (In een reportage over het werk van de vliegende paters, die we eni ge weken geleden publiceerden, heb ben we de moeilijkheden van de vliegende missionering uitvoerig be sproken). Logica. Na het eten moet je niet gaan zwemmen, dat weet iedereen. Maar Edith wil toch gaan zwemmen- en moeder zegt dus waarschuwend: „Edith! Gaan zwemmen na het eten. Dan zegt Edih: „Och, moeder, we hebben vandaag toch vis gegeten!" Atgemene ontwikkeling. „Caru so," zei een meneer in een café, „had de mooiste stem, die ooit heeft be staan." „Jammer", meende een bezoeker, „dat-ie op dat onbewoonde eiland zat en alleen die negerknecht Vrijdag hem horen kon!" OhDolf je zit met mama in de tram en kraait tegen de vreemde heer, die naast hem zit: „Pappie, pappie." „Stil jongen," vermaant moeder hem, „dat is pappie niet, dat is een heer." bert

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8