FOTO-TOTO JP SPEUR NEUZEN De imkers bedrijvigde bijen (nog) in slaap 3000 extra woningen over zeven provincies verdeeld PUROL B B Q o-óoie- gekhpt Niet geschikt voor hardloopsters Medicijn flesjes zonder etiket ZATERDAG 19 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Vrijdag werd op het Beverwijcksplein te Dordrecht voor de negentiende maal de jaarlijkse bijenmarkt ge houden. Voor de markt was grote belangstelling, zoals de foto laat zien. Haarlem subsidieert kerkenbouw niet In aanmerking nemende de hui dige financiële omstandigheden van de gemeente Haarlem, stellen b. en w. de gemeenteraad voor afwijzend te beschikken op verzoeken van de gereformeerde kerk Haarlem-Noord, het r.k. kerkbestuur van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus en de evangelisch Lutherse gemeente te Haarlem, tot financiële medewer king bij de bouw van kerken resp. in Delftwij k, aan de Muiderslotweg en in Haarlem-Noord. B. en w. delen de gemeenteraad mee, dat zij in prin cipe wel voor inwilliging van het verzoek zijn. Geen overeenstemming met de KLM-vliegers De bemiddelingscommissie, ge vormd door de voorzitters van de werkgevers- en werknemersvakcen- tralen, heeft vrijdag 18 april opnieuw besprekingen gevoerd met de directie van de KLM en de vereniging van KLM-vliegers. Officieel is meegedeeld, dat deze besprekingen niet tot overeenstem ming hebben geleid. Overeenkomstig de op 20 maart jl. te Amsterdam tussen partijen getrof fen overeenkomst zal het geschil thans door een bindende uitspraak van een onpartijdig college worden beslecht. De 6-jarige Henk de Vries ls gistermiddag op de Spaarndammer- dijk te Amsterdam aangereden door een personenauto toen hij van ach ter een geparkeerde auto plotseling de rijweg overholde. Bewusteloos en in zorgelijke toestand is hij overge bracht naar het Wilhelminagast- huis. Bestrijding werkloosheid De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft, in overleg met zijn ambtgenoten van Economi sche Zaken, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Maatschap pelijk Werk alsmede met de betrok ken provinciale besturen, het extra aantal van 3000 woningwetwoningen verdeeld, waarvoor dit jaar in het kader van de bestrijding der werk loosheid door het rijk subsidie zal worden verleend. De regering heeft, zoals bekend is, in februari van dit jaar besloten in en nabij de gebieden, waarin naar haar mening de werkloosheid te boog was opgelopen, de bouw van 3000 extra woningwetwoningen mogelijk te maken boven het voor 1958 voor verdwijnen met (Advertentie) het gehele land vastgestelde kwan tum van 40.000. De helft van dit extra aantal zal dienstbaar worden gemaakt aan de bevordering van industriële vestigingen, de andere helft zal dienen voor het huisves ten van gerepatrieerden. De woningen zijn als volgt over de provincie verdeeld: Groningen 510 (waarvan 310 voor industriebevorde ring en 200 voor huisvesting van ge- repatrieerden), Friesland 400 (300 en 100), Drente 400 325 en 75), Over ijssel 600 .200 en 400), Gelderland 490 (165 en 325), Noord-Brabant 560 (200 en 360), Zuid-Holland 40 (alle bestemd voor gerepatrieerden). Deze aantallen zullen door tussen komst van de provinciale besturen aan de daarvoor in aanmerking ko mende gemeenten worden toegewe- de elegante katoen VENESTRAAT 35-37 - DEN HAAG (Advertentie) Men zou er lang en diepzinnig over kunnen praten maar de con clusie van het gesprek zou wel zijn, dat de militaire dienst doorgaans de burgelijke beschaving en ontwikke ling niet zeer ten goede komt. Daarom zoeken we het deze week met de Foto-toto in andere kringen, dan waarin wij de vorige week ver bleven. Het opwaarts streven van de schitterende trapgevel, die wc in de lens van onze camera gevangen hielden, moge het symbool zijn, van de functie, die het gebouw, dat we hier bedoelen, zo lang heeft ver vuld. Wie weet, van welk historisch monument hier sprake is en wat kunt u over zyn functie vertellen? De vorige week Het was een gemeen valstrik je, die vraag over de "geschiedenis van de Doelenpoort, die we de vorige week in deze vraagrubriek stelden. Er waren niet veel inzenders, die er raad mee geweten hebben. Daar om hebben we geloot onder- dege nen, die zo volledig mogelijk waren. Het lot viel op mevrouw G. van Oost, Hugo de Vriesstraat 45 te Lei den, die een nauwkeurige beschrij ving gaf van de poort van de Doe lenkazerne, gelegen aan de Groen- hazengracht, tegenover de Oude Varkensmarkt. De ruiter met ge pluimde helm is St. Joris, in ge vecht met de draak, die geflankeerd wordt door kanonnen en manden met kogels. Onder een rijke versie ring van klaroenen, vaten en schil den staan een aantal namen, waar van ons de betekenis ontgaat. De poort werd in 1645 gemaakt naar een ontwerp van Arent van 's-Gra- vesande. In de Doelenkazerne was vroeger de artillerie gelegerd. Thans vindt de Kokschool er een onder dak. Mevrouw Van Oost krijgt zo spoedig mogelijk haar vijf gulden thuisgestuurd. Wat U moet doen Schrijft u gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u In deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje gemaakt is. Vergeet u vooral niet uw brief in te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De Inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit van de redaktie zijn. Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot Uit de keuken Daar de voorjaarsgroenten zoveel nodige voedingsstoffen bevatten die bij een ondoelmatige bereidingswij ze gedeeltelijk verloren kunnen gaan, verdient het aanbeveling aan gekookte groenten een gedeelte rauw toe te voegen. Neem bijv. spi nazie! Wanneer aan de gekookte spi nazie (kort koken!) 1/31/4 ge deelte fijngehakte of gemalen rau we spinazie wordt toegevoegd, wordt daarmee bereikt dat niet al leen de groente kwalitatief beter is, maar er uiteindelijk ook meer overblijft, zodat minder groente kan worden gekocht dan wanneer de gehele hoeveelheid gekookt zou worden. ZONDAG: tomatensoep, lamscote- letten, spinazie, aardappelen, ana nas met slagroom (bonen in de week zetten). MAANDAG: hardgekookt ei, witte bonen, tomatensaus, aardappelpu ree, wentelteefjes. DINSDAG: runderlapjes, (wat ex tra nemen voor haché), andij vie, aardappelen, muesli. WOENSDAG: schotel van haché, rode kool en appelmoes, schijfjes aardappel. DONDERDAG: stamppot rauwe raapstelen met kaas, karnemelk- sepap met rozijnen. VRIJDAG: gekookte vis, sla van biet en veldsla, peterseliesaus, rijst omelet met jam. ZATERDAG: groentesoep, panne- koek. apstclen 2 kg aardappelen, V® kg raap stelen, 200 gr. belegen kaas in blok jes gesneden, melk, boter, zout, noot. De aardappelen schillen, wassen, gaarkoken en met de melk en bo ter tot een smakelijke puree ver werken. De raapstelen wassen, fijn- snijden of malen en door de puree roeren. Tot slot de kaas en wat nootmuskaat erbij doen, de stamp pot nog even doorwarmen en di rect opdoen, daar anders de kaas gaat smelten. Recept: Karnemelksepap met rozynen. 1 Liter karnemelk, 60 gr. bloem, 100 gr. rozijnen, bruine suiker of stroop. De bloem in een pan met de kar- - nemelk tot een mooi glad mengsel zonder klontjes aanmaken en onder voortdurend roeren aan de kook brengen. Desgewenst 100 gr. gewas sen rozijnen toevoegen en de pap 5 nten zoveel W De „chemise"-iyn van Griffe wordt op bijgaande foto getoond in de vorm van een cocktailjurk, „C.oupoie", van marineblauw, wit bespikkelde stof. minuten zachtjes door laten koken. Bruine suiker of stroop er apart bijgeven. Grote schoonmaak in de huisapotheek Bent u al klaar met de grote schoonmaak? Dan hopen we maar dat u de „huisapotheek" niet hebt vergeten. Daar kan meestal een he leboel uit worden opgeruimd (lees: .weggegooid). Dat zijn om te beginnen alle me- dikamenten die er al heel lang in staan en waarvan niet eens meer is na te gaan waar ze eigenlijk voor dienen. Verder kunnen er allerlei ge neesmiddelen verdwijnen die bij een zeer bepaalde ziekte eens dienst hebben gedaan en waarvan nu on mogelijk restjes jaar in jaar uit, uit misplaatste zuinigheid zorgvuldig worden bewaard. Natuurlijk, het is buitengewoon prettig en ook bijzonder nuttig als u bij ongevallen verbandmateriaal bij de hand heeft en als u bij ziekte gemakkelijk kunt grijpen naar een eenvoudig geneesmiddel om de pijn te verminderen. Maar ook in een huisapotheek moet grote orde en netheid heersen, met alle spullen die er in staan moet men weten om te gaan, noodlottige vergissingen met de daaruit voort vloeiende ongelukken mogen niet tot de mogelijkheden behoren. Een groot bezwaar tegen de ver zameling genees- en verbandmid delen, die men in een aantal huis houdens aantreft is de rommelig heid en het gebrek aan reinheid. Alles staat door elkaar. Slikken of Lege dozen en tubes worden niet verwijderd, op stoffige flessen en posjes ontbreekt het etiket, Werke lijk, menigmaal is er niet eens meer achter te komen of de inhoud voor inwendig of uitwendig gebruik is bestemd! Het is meer dan eens gebeurd, dat een dergelijke nalatigheid zeer ern stige beschadiging van de huid of zelfs levensgevaarlijke vergiftigings processen veroorzaakte. Want hoe gaat het? Bij ongeval len zijn de mensen dikwijls zenuw achtig, dat ze de inhoud van het eerste het beste flesje dat ze in hun medicijnkastje tegenkomen op een wond smeren of de patiënt te drin ken geven. Zoutzuur en ammoniak. Het is daarom absoluut noodza kelijk, dat sterk werkende midde len, zoals die bijvoorbeeld voorko men onder de schoonmaakartikelen, op andere plaatsen worden bewaard dan de medikamenten die men in huis heeft Zoutzuur en ammoniak, stoffen waarvan verschillende vrouwen zich in het huishouden bedienen, mogen beslist niet broederlijk naast een hoestdrankje of een flesje boor water worden bewaard. En wilt u hier ook nog even goed aan denken? In een huishoudapo- theek moeten niet anders dan be trekkelijk onschuldige vloeistoffen, tabletten of poeders voorkomen, zo dat bij verwisseling de eventuele ongelukken nooit groot kunnen zijn. Sterke vergiften als sublimaat en zuringzout zijn daarom in de huis apotheek niet op un plaats. Waar zulke vergiftige stoffen dan wel bewaard moeten worden? Wel, ons inziens is het helemaal niet nodig dergelijke dingen in huis te heb ben. Grypgrage kinderhandjes. Heeft men zulke stoffen een en kele keer voor een heel bepaald doel eens nodig, dan kan men daar van altijd een (zo klein mogelijke) hoeveelheid in de apotheek bestel len; wat men later over heeft kan men beter wegdoen. Het bewaren van giftige stoffen heeft zo gemakkelijk tot gevolg, dat ze in verkarde handen komen. Over de grijpgrage handjes van jon ge kinderen wordt zaak te lichtzin nig gedacht Enfin, de gemengde berichten uit de krant zijn er om telkens weer de treurige bewijzen te leveren aan diegenen die onze bezorgdheid over dreven mochten vinden. Doet u er deze schoommaak nu eindelijk iets aan? dr. ALFR. BRIEDE. Gekleed volgens de laatste mode jj gen zeggen, dat deze creatie wel j||| opviel maar vermoedelijk niet tot m grote navolging zal leiden. Slechts §m een kleine groep blijkt zich tot de |g laatste mode aangetrokken te ge- voelen Het is met de nieuwe Franse mo de wel een beetje een probleem. Ze is te extreem voor onze Nederland se opvattingen en toch willen we er ons niet aan onttrekken. Het ge volg is natuurlijk dat men er naar een compromis zoekt, dat ook altijd gevonden wordt. We konden dit duidelijk zien op de shows die dit voorjaar gehouden werden en waar slechts enkele hau- te-couturehuizen de onverdunde Franse stijl volgen, maar waar het grootste deel van onze confectio nairs de nodige concessies had ge daan aan de Nederlandse smaak. Onze illustratie toont een model zoals dit getoond werd op de show van „Margriet". Het is een hemd- japon van een lichtkleurige stof aan de voorzijde gegarneerd met een lange rij knopen. Tussen twee haak jes, glimmende knopen zijn niet meer in de mode. De knopen die wij zagen en die men ook in Frank rijk toonde waren groot en mat. Zo ook hier. Zoals u ziet is de rok langer dan Parijs voorschrijft, maar in elk ge val korter dan voorheen. Het com promis! Verder is de japon eenvoudig. De halslijn valt op en is werkelijk fraai te noemen. Maar we komen wel tot de conclusie, dat dit geen japon is voor iedere dame. Men moet lang zijn en toonbare schou ders bezitten. Heel aardig is overigens de com binatie met de grote hoed met breed afhangende rand. Wanneer de juis te vrouw in de kleding steekt is het een werkelijk interessant geheel, zeer modern en volgens de laatste mode, maar de reactie van het pu bliek was van dien aard, dat we mo- ::!i.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6