DE LEIDSE BIOSCOPEN W fat W$LmUGAT rSbj IMBSBD Tv f» azi <k Scherp Directeurswisseling Ambachtsschool Balletuitvoering o.l.v. Toos Zandvliet Lijst van medewerkers aan de Marathon ZATERDAG 19 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 tf/t Leidsc Inzending op „De Suiker" Op de internationale tentoonstel ling van de suikerverwerkende in dustrieën, die eens in de vier jaar gehouden wordt, zullen ook de Leidse banketbakkers met een col lectieve inzending aanwezig zijn. De inzending, die bestaat uit een col lectie sierwerk, receptie-artikelen, fijn gebak, koek en taart, maakt een onderdeel uit van een onderlinge wedstrijd, waardoor de banketbak kers de liefde voor hun vak willen stimuleren. „De Suiker" wordt dit jaar ge houden in het RAI-gebouw te Am sterdam van 2228 april a.s. Oranje wandeltocht Nog even herinneren wij aan de wandeltocht, die op koninginnedag in de middaguren wordt gehouden. Deskundigen hebben weer 'n prach tige route uitgestippeld; u zult leren, dat het polderland rond Leiden wel licht het schoonste is dat Nederland biedt. De afstand hoeft voor niemand een bezwaar te zijn: 15 kilometer. Men vertrekt om twee uur van Oud-Hortuszicht, waar ook de finish is. Om half vijf zullen de deelnemers zich op de Hoge Rijndijk aansluiten bij de muzikale rondgang van het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Kunst en Genoegen" en de „Junio ren", om langs het stadhuis te defi leren. Om vijf uur volgt de prijsuit reiking. Schoongemaakt. Het schilderij „Gezicht op Leiden" van Jan van Goyen, dat eigendom is van de Lakenhal, is kort geleden schoongemaakt door de heer J. C. Traas te Leidschendam. Dij het schoonmaken bleek nog eens dat de toestand van het schilderij bijzonder goed is. Door de verwijdering van de vuile vernislagen, heeft het schil derij thans een prachtige kleur ge kregen en een frisheid die ons doen 'beseffen, welk een groot kunstenaar Jan van Goyen is. PAOMONC£ voor uw LINNEN UITZET Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 Lelden Breestraat 65 Tel. 21800 Leidse Universiteit Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift ge titeld „Precisie-viscosimetrie van op lossingen van polyisobutyleen in to lueen", de heer H. W. Zweegman, geboren te Den Haag en wonende te Leiden. „Spelers van St.Vincent" in een partijtje poker De „Spelers van St. Vincent" ver schijnen zondag- en maandagavond a.s. weer volgens jaarlijkse traditie op het Leidse Schouwburgtoneel. De naam van dit sympathieke speel- groepje is al voldoende reclame voor deze opvoeringen. Ook bij vorige ge- legenheiden immers hebben de „Spe- Iers" voldoende getuigenis van hun spelkwaliteiten kunnen afleggen. Daarbij komt, dat zij geld verzame len voor een mooi doel, voor de St. Vincentiuskas nl., die dagelijks zeer veel geld vraagt. Ook het stuk, dat men heeft geko zen, „Een partijtje poker", is een aanbeveling te meer Het is een luch tig gevalletje, dat een favoriet on derwerp behandelt. Sinds Potasch en Perlemoer over het toneel dartelen is het onderwerp van de twee bek vechtende compagnons nog niet uit geput. Ditmaal gaat het om de twee firmanten van een bloeiende firma, die ontlastingspillen vervaardigt. De zaken floreren, maar de compagnons hebben eeuwig ruzie. Zij besluiten uit elkaar te gaan en de advocaat, die als arbiter optreedt, stelt voor dat de beide compagnons een partij tje poker zullen spelen. Degene, die verliest zal de dienaar van de ander zijp, die de leiding van de firma op zich zal nemen. De compagnon, die verliest, wordt nu de butler van de ander ciï dit geeft aanleiding tot een reeks verwikkelingen, die U een zordag- of maanda zavond zal amu seren. Plaatsbespreken: nog vandaag en morgen om tien uur aan de Schouwburg. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 506 Horizontaal: 1. lied, 4. aren, 7. tarra, 9. beroemd, 11. tan, 12. pet, 14. Ik. 15. ido, 16. no, 17. neg, 19. ten, 20. nagelen, 24. gelei, 26. riem, 27 klap. Verticaal: 1. la, 2. eten, 3. dar, 4. are, 5. ramp, 6. na, 8. rondeel, 9. ba ken, 10. Denen, 11.tin. 13. ton, 18. ga ge, 19. teil, 21. gem, 22. Lek, 23. ar, 25. op. Amateurs in actie. De derde amateuravond van de stichting „d'Oprechts Amateur" zal plaatsvinden op 25 april a.s. te 20.00 uur in het Prythanaem, Rapenburg 6. Het programma is zeer afwisse lend en zal stellig weer een bewijs leveren, wat de amateurs met ernst en toewijding in vrije uren kunnen bereiken. ,','n Partijtje Poker." „Voor de opvoering van de klucht ,,'n Partijtje Poker" door „de spelers van St. Vincent" op zondag 20 en maandag 21 april in de Schouwburg is er nog gelegenheid tot plaatsbe spreken op zondag 20 april van 10 tot 1 uur aan de Schouwburg. Kaar ten zijn nog verkrijgbaar bij J. Fis- ser, Boommarkt 12, Tel. 21273. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Winkelhuis met woning en erf Kloksteeg 6 in bod: ƒ6.400, koper: F. de Zwart te Leiden, qq voor 7000. Woonhuis en erf Vliet 7 in bod: 3.900, koper: J. de Bolster te Leiden, qq voor ƒ3.902. Herenhuis Kagerstraat 6 is uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer te Leiden. Woonhuizen met tuinen te Leider dorp Acacialaan 2 en 4 tezamen na afmijning in bod: ƒ20.601, koper: L. Zitman te Leiden qq voor: ƒ21.701. Woonhuis en erf Herengracht 106 in bod: 2.900, koper: E. van Star- kenburg te Leiden qq voor: ƒ3.450 Woonhuis en erf Langebrug 95 in bod: ƒ5.300, koper: H. D. van Wei zen te Leiden, qq voor 6.100. Backer en Co, Leiden, vierde feest Zeer genoeglijk heeft Backer Co n.v. fabriek van caramel en bakkerij grondstoffen gisteren het feit gevierd, dat de fabriek aan het Utrechtse Jaag pad 2 een belangrijke uitbreiding kreeg; het lll-jarig bestaan van de zaak werfl daaraan vastgeknoopt. In de nieuwe can tine werd 's morgens namens het personeel door de heer P. J. C. Kapsenberg, bedrijfsleider, een plaquette, voorstellend industrie, handel en vrede, vervaardigd door Bert Jonk, aan de directie aangebo den. De heer N. G. Spaargaren, pre sident-commissaris nam het geschenk in dank aan. 's Middags kwam het personeel op nieuw in de cantine bijeen; de direc teur, de heer N. Spaargaren en wet houder A. J. Jonge leen, namens het gemeentebestuur, voerden hier het woord. De uitbreiding, die tot stand kon komen, dank zij het feit, dat men er in slaagde van het rijk een stukje water te kopen, werd bezich tigd. 's Avonds vonden de ruim honderd personeelsleden met hun echtgeno ten elkaar weer in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar hen een vro lijke avond wachtte. Daan Hooijkaas kondigde een voortreffelijk klein- kunstprogramma aan, waaraan mede werkten; Sacha Denissent, de chan- sonnière, bekend van het cabaret, „Sait Germain des Prés", Dick Engel- bracht, een geestige imitator die voor al uitblinkt in het nabootsen van be kende rodiostemmen, De Spelbrekers met vlotte liedjes en Jonny Bakke- nes, die aan de piano begeleidde, en met zijn accordeon de zaal tot mee zingen bewoog. Johnny Blanzee kon helaas zijn koorddansnummer niet uitvoeren, omdat het kleine toneel niet geschikt bleek; hij verdiende echter zijn honorarium ten volle door een wilde kozakkendans uit te voe ren. Daan Hooykaas zong enige leu ke liedjes. Het bal, dat daarna geleid werd door Henny Boes duurde tot diep in de nacht. Tata Mirando en zijn ze ven (zigeuner-)zonen verzorgden de dansmuziek. Het optreden van deze virtuoze misici was een feest voor oog Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd gaat zo als bekend de heer C. Brilman zijn ambt van directeur van de Am bachtschool aan de Haagweg neer leggen. De heer Brilman werd in mei 1917 aan de school verbonden als leraar in de afd. bouwkunde. In 1930 werd hij benoemd tot adjunct-directeur. Eind 1949 volgde zyn benoeming tot directeur. In zyn plaats is met ingang van 1 augustus benoemd tot directeur van deze school, de heer D. Hartog, thans directeur van de lagere techni sche school te Leeuwarden. De heer Hartog is op 27 januari 1910 geboren te Ransdorp. Hy was eertijds chef van de afdeling publie ke werken te Hilversum en tegelij kertijd directeur van de vak-avond school te Weesp en controleur bij het nijverheidsonderwijs. Vervolgens werd hij adjunct-directeur van de ambachtschool te Utrecht en direc teur van de daaraan verbonden avondschool. Daarna ging hy naar Leeuwarden, en thans naar Leiden, AANBESTEDING KANTOORGEBOUWEN IN ZUID WEST Architect D. L. Landman te Leiden heeft namens Elic (Eerste Leidse In koop Combinatie) Utrechtse Veer 2, het bouwen van een magazijn met kantoorgebouwen (op paalfundering) in plan Zuidwest onderhands aan besteed. De inschrijvingen waren van hoog naar laag als volgt: firma Assië en De Water, Leiden, 160.000 gulden; N.V. Panagro, Warmond, 157.450; Bouter en Harteveld, Lei den, 156.401; firma Bik en Breede- veld, Leiden, 155.200; A. C. van den Oever, Leiden, 153.558; Philips Bouwbedrijf, Nassauplein 4, Haar lem, 149.974. De gunning is nog aangehouden. KERKGEBOUW BAPTISTEN GEMEENTE Door architect J. Stigter te Leiden is namens de Baptistengemeente on derhands aanbesteed: het verbouwen van de percelen Oude Rijn no. 3 en 5 tot kerkgebouw en verenigingsge bouwen. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: fa. A. P. de Rooy en Zn., Oegstgeest, ƒ38.500; E. A, H. Halverhout te Leiden 38.000; W. Ouwerkerk te Leiden 33.200; J. Slootweg en Zn., Valkenburg (Z.H.) 30.400; D. Stigter en Zn., Hoge- woerd 167, Leiden, 29.600. De gunning is nog aangehouden. Agenda Leiden ZATERDAG, 19 APRIL „Litteris Sacrum" „Boneventura". Schouwburg, 8 uur nam. VEGLO. Jaarvergadering. Oud Hor- tuszicht. (Witte Singel 59) 8 uur nam. ZONDAG 20 APRIL St. Vincentius Liefdewerk. Toneel uitvoering ..'n Partijtje Poker", Schouwburg, 8 uur nam. R.K. Instuif Herensingel. Dans avond m.m.v. Theo Wisse. Maria Gij- zensteeg, 8 uur nam. MAANDAG 21 APRIL Gemeenteraad. Raadszitting. Stad huis, 2 uur nam. R.K. Lyceum St. Bonaventura. Ju bileum Pater Gelauff. Hoogmis in Hartebrugkerk (9 uur v.m." waarn-. o.m. Huldiging in cantine Mariën- poelstraat, Sportwedstrijd Leraren Leerlingen, Rallye voor wielrijders en wandelaars. Katholiek Vrouwengilde. „Pijnloze Bevalling". Lezing door dr R. Nie- raer. Vergulde Turk, 8 uur nam. „Club de Llmetz". Bekendmaking reisplannen a.s. zomervacantie. Royal, 8 uur nam. De Natuurvriend. Ledenvergade ring. Steenschuur 6. 8 uur nam. „Koninginnedag". Inschrijving kin derspelen. Jongens 912 jaar. De Burcht, 4.30 uur nam. DINSDAG 22 APRIL „Angelicum", Italiaans Strijkorkest Stadsgehoorzaal 8 uur nam. R.K. Toneelvereniging „Vondel". Jaarvergadering. Leonardushuis, Haagweg, 8 uur nam. R.K. Kapperspatroonsbond. Vak technische avond. Zomerzorg, 7.45 u. nam. Gud-studenten. Toneelopvoering. Schouwburg, 8 uur nam. St. Eloy-Adviesavond. Geb. Chr. SwC. Belangen. Half achthalf negen. Kon. Ned. Nat.-Hist. Vereniging. Bijeenkomst. Nat. laboratorium, Non nensteeg 8 uur nam. „Koninginnedag". Inschrijving kin- derspelen Meisjes 912 jaar. De Bu-cht 4.30 uur nam. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de doktoren: Verhoef, Lalir, Masten broek, Veldhuyzen, v. Wingerden. WIJ WAREN MET GROTE ver wachtingen naar de Schouwburg gegaan, om de voordrachtsavond van de balletleerlingen bij te wonen, kin deren en jonge meisjes aan wie Toos Zandvliet de finesses van haar dans cultuur uitlegt en demonstreert. Met een aardig vriendelijk woordje heet te zij de goed bezette Schouwburg welkom, een woordje waarin zij te vens haar jongere zuster Ada betrok, die haar met alles zo bijzonder heeft geassisteerd. Dan denken wij aan de uitzonderlijk smaakvolle costuums door de beide zusjes ontworpen en vervaardigd. Een kranig stukje! Men wil wel eens beweren, dat mooie cos tuums niet nodig zijn bij een goed ballet, omdat zy de aandacht aflei den! Nu kan overtollige luxe in toi letten inderdaad schaden, maar met juiste smaak getroffen toiletjes, in mooi kleuren maken toch de dansen aanlokkelijk. En aan al dat schoons heeft men deze avond plezier beleefd. Een 8-tal deerntjes in mooie terra cotta dans jurkjes maakte het Entrée, r.aar de marche militaire van Schu bert, met recht tot een jojeuse en trée. Brahms is een bewonderde fi guur en met goed inzicht zijn zijn walzen bijzonder beschikt om een ballet van kwaliteit voor 't voetlicht te brengen. Dank zij het inzicht van de lerares, kregen wij een heel aar dig menuet naar Paderewski te zien. Zien wij naar Mozart's muziek dan sen, dan denken wij aan Wenen en zijn verfijnde cultuur. Hoewel de danseresjes jong zyn, hebben zij idee ei. bovendien de charme van de jeugd Dat Délibes' Pizzicato in Bieder- maier costume werd gedanst, kunnen wij niet algeheel toejuichen; boven dien waren de danseresjes nog zo klein, droegen hun crinolines niet zo gemakkelijk en het lachgrage publiek bracht door lachsalvo's (bij elk klein vergrijp) de miniatuurdanseresjes danig in de war. Als men zich even indenkt wat een ontzaglijke voorbe reiding zo'n avond vereist, dan moet men er voor zorgen de kleinen voor al niet af te leiden, al vindt men de misgreepjes van 't kleine volkje nog zo grappig. IVAN ZAGEN WIJ EEN sierlijke 'vlinderdans. Een vlot jong meis je deed al wat zij vermocht, om de karakterdans ,Op reis" te doen sla gen, en in de Mazurka trof het dan seresje met het rode costuum het best de ware toets. In Ada Zandvliet die een wals van Chopin danste onderkennen wij de jonge begaafde danseres, aan wie Je hoge balletschool ongetwijfeld een dankbare élève zal hebben. Na de en semble dans naar Délibes, maakte Toos Zandvliet een uitstekend hoogst beschaafde indruk in de wals van tJurand. Ada Zandvliet muntte weer yit in élégance en poëzie van handen in de Pas de Deux, welke zy met haar charmant jonkertje uitvoerde. Dan een pittige Polka en een best geslaag de karakterdans Anno 1900. Kan er één balletuitovering wezen zonder een dans uit de Suite „Casse Noiset te" van Tschaikowsky? Vrolijk was 't Carnavalsfeest, dat de twee zusjes voorschotelden in Masquarade, een ijswals en een zeer elegant dansje Le Secrèt van de leidster Toos Zand vliet, die alle dansen had ontwor pen. Met een Strausswalzer werd de avond besloten. Alles is hier zuivere dans in gra- cieuse uitvoering, 't Is dan ook niet te verwonderen, dat de lerares en haar enthousiaste assistente bedolven werden onder bloemen, aangedragen, meermalen zelf aangesjouwd door de kleinsten van het dansgezelschap. En wie verzorgde alle muziek verscholen (ditmaal niet achter of voor het grote orgel) maar achter de coulissen? Bram Martijn, die hoogst muzikaal de lichte charmante dansmuziek speelde, maar bovendien solieerde in een van de Arabesques van Debussy en later een uitsteken de vertolking gaf van het Adagio uit Beethoven's sonate Pathétique, waardig, nobel en genuanceerd. De toejuichingen golden deze avond in zonderheid de leidster en haar zus ter, voor al het werk, voor al de energie, om samen deze voorstelling zo in elkaar te krijgen, zo beschaafd, zuiver en succesvol. J. KORTMANSL Zondagdienstregeling huisartsen te Oegstgeest. In afwijking met het kwartaalrooster zal de zgn. zondags dienst van 20 april 1958 worden waargenomen door E. W. F. van Walchren. De avond-, nacht- en zondags dienst van de apotheken te Leiden. Geopend apotheek van Driesum, Mare 110, tel. 20406, bovendien ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur. Zuiderapotheek, Lammenschans- weg 4, tel. 23553. Te Oegstgeest: Apotheek Oegst geest, Wilhelminapark 8, tel. 26274, behalve zondag van 8 uur 's mor gens tot 10 uur 's avonds. BIOSCOPEN. De films in de week van 1825 april zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Gejaagd door de wind", 14 jaar. Lido: „De slavin van Pointe du Loup", 14 jaar. Luxor: „Sissi, keizerin en moe der", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De held van Benghazi", 18 jaar. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 19 April 1858. Leyden. De wettige en feite lijke bevolking was op 31 Dec. 1857 in de onderstaande gemeen ten als volgt: Delft wettig 18.618, feit. J9.397; Gouda wettig 14.660, feit. 15205; 's-Gravenhage wett. 78.315, feit. 79.151; Leyden wett. 36.366, feit. 36.728Rotterdam wett. 102.812, feit. 102222. Het totaal der feitelijke bevolking in Z.-Holland was: mannen 299240, vrouwen 322.045, te zamen 621.985. Casino heeft de grote (en grootse) film „Gejaagd door de wind", naar het bekende boek van de Amerikaan se schrijfster Margaret Mitchell, op nieuw op het programma genomen. Verleden jaar is deze film in dat theater dertien maal geprolongeerd als wy ons goed herinneren. Gaat nu een nieuwe serie inzetten? Het ver haal speelt zich af, zoals men zich herinneren zal, rondom de Ameri kaanse burgeroorlog tussen Noord en Zuid, thans ongeveer 100 jaar gele den. De film, die een hele avond vult, is toegankelijk voor 14 jaar en ouder. Lido. In de film „De slavin van Pointe du Loupe" zien we de ge schiedenis van een jonge vrouw, die na de dood van haar vader roet de zwaarbelaste plantage wordt ver kocht, terwijl zij daarby tevens ver nam, dat haar moeder een slavin was geweest en dat zy dus „by de in boedel" behoort. Hamish Boud (Clark Gable) werd de koper van Manthy, maar zij krijgt van hem een speciale behandeling, omdat hy liefde voor haar heeft opgevat. De opzichter van Hamish, de neger Rau-Ru, kon zich hiermede maar moeilijk verenigen, gelijk hy zich op den duur ook niet kan verenigen met het feit, dat hij' en andere slaven afhankelijk zyn van de goedheid van zyn meester. Wan neer dan de burgeroorlog uitbreekt, neemt Rau-Ru dienst en zoekt hij zyn meester te doden. Zover komt het evenwel toch niet. Integendeel, hy stelt zyn meester met Manthy, die hem niet wilde verlaten, in de ge legenheid te vluchten. Clark Cable en Yvonne de Carlo, de schone halfbloed, wie men het maar moeilijk kan aanzien, geven aan deze film een grote charme. Door de K.F.C. gekeurd voor 14 J. Rex brengt de bezoekers met de film „De held van Benghazi" terug naar de wereldoorlog en wel naar. dat gedeelte van de grote worsteling, welke zich in Noord-Afrika heeft afgespeeld. Het gaat hier nu over een Britse officier, die belast werd met de leiding van een raid tegen het ty- delijke Duitse hoofdkwartier In Benghazi, maar deze held van Beng hazi is helemaal geen held. Hy doet zijn plicht en volbrengt zyn op dracht, maar degenen, die hem heb ben meegemaakt, weten, dat hy laf fe dingen heeft gedaan. Het is eigen lijk een tragische geschiedenis, want deze man werd gedwongen een rol te spelen, waartegen hij niet was opge wassen. Wegens de onbeheerste haat gevoelens, welke in dit verhaal tot uiting komen, heeft de KFC de leef- tydsgrens verlegd naar 18 jaar. Luxor heeft „Sissi" keizerin en moe der" opnieuw geprolongeerd. Begry- peiyk, want van de Sissi-serie is deze laatste wel de beste. Voor alle leeftijden. Trianon. Programma afgekeurd. Wilt U iets weten? Vraag: Hoeveel km is de afstand Sassenheim-Brussel? Welke papieren zyn er nodig voor een hiuur-auto. Antwoord: Afstand 190 km. Wie per auto naar het buitenland gaat heeft nodig: een kentekenbewijs t.n.v. eigenaar of houder van het motorrij tuig of nummerbewijs t.n.v. eigenaar of houder van het motorrijtuig nationaliteitsbewijs, identiteitsfbewys voor een eventueel radiotoestel, een NL-plaat en internationaal rijbewijs en een internationaal bewijs voor motorrijtuigen. Vraag: Cursus Kinderbescher ming. Antwoord: Stelt u zich in verbin ding met mevr. SmitVan Mook, Abrikozenplein 2, Den Haag. Vraag: Een krankzinnig geborene (ontoerekenbaar) ontvangt altyd een oproepkaart voor de verkiezingen, welke kaart maar steeds naar de prullenmand gaat. Kan hij een stem' uitbrengen? Antwoord: Van de uitoefening van het kiesrecht is hij uitgesloten, die krachtens een onherroepelijke rech terlijke uitspraak wegens krankzin nigheid of zwakheid van vermogens de beschikking of het beheer over zijn goederen heeft verloren. U kunt nu zelf nagaan of dit het geval is. Is er geen rechterlijke uitspraak, dan kan hij gevolg geven aan de oproep van de oproepingskaart en gaan stemmen. Vraag omtrent de nieuwste vacan- tieregeling en uitbetaling van vacan- tiegeld in de verschillende bedrijfs takken. Antwoord: Die vraag is te alge meen gesteld. Vacanties worden ge regeld in talrijke C.A.O.'s, die voor de bedrijfstakken verschillend zijn. Vraag abonnee: Waar worden de wasmachines merk „Rondo" ge maakt? Antwoord: Deze fabriek staat in Kessel in Limburg. Vraag N. M. de J. Als ik een dag in de week ga werken bij een slager, hoeveel moet het loon dan bedra gen? Antwoord: Het loon moet u over eenkomen met de slager, staat het gebodene u niet aan, dan neemt u het werk niet aan. Vraag B. v. d. B. Hoeveel aard appelen mag men telen? Antwoord: Teelt vergunningen zijn nodig voor de teelt van groenten on der glas en in de volle grond en vroege aardappelen. Vrij geteeld mo gen worden asperges, witlofwortelen, zaaiuien, stamerwten en aardbeien. Hieruit ziet u, dat u voor de han del dus een teeltvergunning voor de teelt van vroege aardappelen nodig heeft. Zolang u dus alleen maar aardappelen teelt voor eigen gebruik mag u die zonder teeltvergunning te len, doch zodra u wilt gaan verkopen of veilen, mag dat niet zonder ver gunningen. Het zal dus geheel van de grootte van uw gezin afhangen, hoeveel aardappelen u mag verbou wen zonder in stryd te komen met de teeltvergunningen. Gaat het om een teeltvergunning, dan moet u zich om inlichtingen wenden tot de Pro vinciale Voedselcommissaris in uw provincie. De kosten hiervan bedra gen ƒ15. Vrhag A. v. d. V. Hoeveel eieren no. 0, 1, 2, 3, 4 en 5 mogen er in een kilogram gaan? Antwoord: Eieren no. 0 wegen ge middeld 7172 gram; no. 1 gehiid- deld 66—67, no. 2 62—63; no. 3 57— 58; no. 4 5253 en no. 5 gemiddeld 4748 gr. Aan de hand van deze op gave kunt u tennaasteby uitrekenen hoeveel er in een kg gaan. Normaal is de indeling aldus: no. 0 eieren bo ven 70 gram; no. 1 eieren van 65 tot 70 gram; no. 2 eieren van 60 tot 65 gram; no. 3 eieren van 55 tot 60 gr.; no. 4 eieren van 50 tot 55 ?ram; no. 5 eieren 45 tot 50 gram. Onderstaand de lijst van medewer kers aan de marathon. Niet alle adressen zijn ons bekend. Willen niet- vermelde deelnemers zich even mel den: Mej. Emmy Aalders, Morssingel 10, Leiden; W. Stolwijk. Oude Ryn 140, Leiden; J. Marwijk, Sassenheim. (adres niet bekend); R. G. van Dam, Irenestraat 14, Leiden; Joke Schou ten, Dorpsstraat 204, Hazenswoude; J. van der Krogt, Sporthoflaan 17, Sassenheim; Ria van Leeuwen, Zuid- buurt, Zoeterwoude. Marcel Bonnet Zeemanlaan 31, Leiden; Bufaler, Rijnzichtweg, Oegstgeest; Theo Ham, Van Limburg Stirumstraat 5, Leiden; Van der Zwet, Hogendorpstraat 17, Leiden; H. Stiekema, De Mey van Streefkerkstraat 32, Leiden; W. F. van Romburgh, Nieuwe Rijn 31, Lei den; Mevr. Termeulen, Noordeinde 193, R'veen; mevr. Spring in 't Veld, Binnenweg 57, Rypwetering; Eric Kerkvliet, W. de Zwijgerlaa>n 8, Lei den; Riet v. d. Poel. Zwartewe g 8, Oud Ade; A. van Dijk, Nieuwstraat 20, R'veen; mej. G. Ouwerkerk, He rensingel 2, Leiden; J. Meerpoel, De Sitterlaan 106, Leiden; G. J. van Tol, Frederikskade 2, Hoogmade; A. Gij- bels, Witte Rozenstraat 8, Leiden; C. St. en M. B., Leiden, (adres onbe kend); Crama, v. Lennepstraat 2, Leiden; J. Ham, Gerard Brandstraat 8, Leiden; P. Sladek, Middelstegracht 59, Leiden; L. H. Hoogenboom, Wil- helminalaan 5, De Kaag; J. P. A. Pegt, Irenestraat 23, Leiden; Jac. Ouwerkerk, Herensingel 2c, Leiden; Loek van Kins, Gerrit v. d. Laan straat 12, Leiden; Mieke v. d. Holst, Os- en Paardenlaan 3, Leiden; C. C. H. Staats, Lammenschans weg 69, Lei den; Cok vain Vliet, Papelaan 7, Voorschoten. Boekbespreking „De Frontenacs" door Fran cois Mauriac. Uitgave Het Spectrum. Utrecht-Antwer- pen. De geestesproducten van de Nobel prijswinnaar Mauriac hebben diens roem reeds grondig gevestigd, we denken slechts aan boeken als Thé- rèse Desqueyroux en het Adderklu wen. Evenals in deze werken geeft Mauriac in zijn roman over leden van de familie Frontenacs een bijzon der knappe en diepe psychologische ontleding van deze personen, zoals ook vele andere moderne schrijvers zich bezig houden met het eeuwige conflict tussen het vlees en de geest. Het buitengewoon waardevolle bij Mauriac is echter, dat de behandeling van deze problematiek doortrokken is van zijn persoonlyke. positieve christelijke levensovertuiging. Geen tragedie zo groot, of Mauriac weet uit zyn gedachtengang troost te putten, zodat in de meest wrange omstandig heden nog hoop en een zéker optimis me doorstralen. De Frontenacs kennen een nauwe familieband, zelfs een geestelijk on volwaardige wordt niet aan de zor gen van vreemden overgelaten, maar huist in een luxueuze villa in de sfeer van de Frontenacs. Xavier beheert na de dood van "ijn broer Michel diens nagelaten goederen en heeft een geheim, dat hij zoveel mogelyk verborgen tracht te houden, omdat hij bang is voor de schande als dit be kend wordt. Een jonge neef van hem. Yves, komt achter de waarheid en trekt dit zich zo aan. dat hij zelf moord wil plegen. Hij wordt hiervan afgehouden door zijn oudste broer, die hem wijst op de plicht voor de fa milie te blijven leven. Met een groot meesterschap zet Mauriac de feiten in al hun schakeringen voor ons neer: zyn weergave van het schrijnend realisme doet weldadig aan. Laurette en de dochter van de Farao's, door Diélette. Uitg. Het Spectrum Utrecht- Antwerpen. Prisma-Juniores. Twee jonge meisjes gaan met het grote leger van generaal Napoleon Bonaparte mee op veldtocht naar Egypte, het land van de oude farao's en de even oude pyramides. Het is een gevaarlijke tocht en het is hoe wel het gek klinkt eigeniyk aan Laurette te danken, dat de onderne ming zo goed afloopt. Laurette en haar vriendin Agnes worden bij de moei lijkheden geholpen door een Egyp tisch meisje, dat nog van de farao's afstamt. Het einde van de geweldig spannende geschiedenis is erg prettig: Napoleon is gered en wordt door al len op handen gedragen, want hy is toch wel een groot man geweest. Jongens en meisjes ran 12 tot 15 jaar en ook wel ouder zullen het in een adem uitlezen. De zonderlinge kapitein door Wilhelm Matthiessen. Uit gave Het Spectrum Utrecht— Antwerpen. Prisma-juniores. Dit is het eerste boek van deze schrijver van vele kinderboeken dat in het Nederlands is vertaald en het is een goede keus geweest. Het is een geheimzinnig en toch levendig ver haal van een stel vrienden, die op een goede dag aan boord komen Van het schip, dat zij tot dan toe als een soort droomschip hadden beschouwd, en zij weten niet waar ze moeten blijven van plezier als ze van de zonderlinge kapitein de uitnodiging ontvangen om hun Paasvakantie op de schuit door te brengen. De jongens komen met van alles in aanraking: ar is een schat ergens verborgen, er worden stevige robbertjes gevochten, za worden op gesloten en weer bevryd en de kapi tein blykt feiteiyk een heel andere figuur te zijn dan wasvoor de vrien den hem altijd hadden gehouden. Dit volop detectiveboek is voor jongens van 12 tot 14 jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2