Sowjets protesteren tegen Amerikaanse aktiviteit aan de Noordpool Grotere radio activiteit boven ons land niet schadelijk geacht Amerika stelt Parijs gerust Regeringstroepen rukken op naar Boekittinggi Risico voor het leven gering Lente-zondag SteftziebeSotinwuX Directeur: C. M v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 19 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14389 fwmyfoo'b jongste stunt Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p kwart Franco p.p. 8.—. Advert: 17 ct p nun. Telefoontjes f 1.50 PROVOCERENDE VLUCHTEN MET WATERSTOFBOMMEN Veiligheidsra d in spoedvergadering bijeengeroepen De Sowjet-Unie heeft gisteren verzocht met spoed de Veiligheidsraad bijeen te roepen om een einde te maken aan provocerende vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met waterstofbommen in het Noordpoolgebied in de richting van Rusland. De Veiligheidsraad zal maandag bijeen komen. De Russische minister van buitenlandse zaken verklaarde gisteren op een persconferentie: „De Sow jet-regering is te weten gekomen, dat Amerikaan se bommenwerpers met atoom- en waterstofbommen de laatste tijd her haaldelijk vluchten over het Poolgebied hebben gemaakt in de richting van de Russische grens. Deze vluchten werden uitgevoerd telkens wanneer er een vaag voorwerp te zien was op de radarschermen van het Amerikaanse a.g. snelle waarschuwingssysteem. Die voorwerpen zijn door Amerikanen ten onrechte aangezien voor geleide projectielen of ballistische raketten". bezwaar hebben tegen bespreking van de Russische klacht door de Verenigde Naties. Over de vluchten van Amerikaan se bommenwerpers met kernwa pens werd gezegd, dat die allemaal „zorgvuldig" voorbereid zijn. Er zijn voorbereidingen getroffen, die verhinderen, dat de vliegtuigen van het strategische luchtcommando zon der uitdrukkelijk bevel van presi dent Eisenhower bepaalde grenzen passeren. Die grenzen liggen nog ver van Russisch gebied verwijderd. Amerikaanse functionarissen vra gen zich af, wat de Russen met deze klacht voor hebben. De Sowjet-Unie weet immers al jaren, dat de Ver enigde Staten altijd bommenwer pers paraat hebben. Ongetwijfeld zullen de russen ook hun voorzorgs maatregelen hebben genomen, die o.m. bedofeld zijn om te verhinderen dat de bommenwerpers die in geval van nood vergeldingsaanvallen moe ten uitvoeren, bij een verrassende aanval van de vijand op de grond vernield worden. Het ministerie verklaart verder, dat zolang de vrees voor onver hoedse aanvallen niet is opgeheven, de Ver. Staten alle nodige stappen voor bescherming van de vrije we reld moeten nemen. Het strategische luchtcommando is het voornaamste middel. Het heeft in de afgelopen „MET VUUR SPELEN" Gromyko zei. dat de Amerikanen door deze vluchten „met vuur spe- i?n" en dat de mensheid reeds ver scheidene keren aan de rand van een nieuwe oorlog heeft gestaan, die „ogenblikkelijk zou kunnen uit breken als gevolg van onverant woordelijke of provocerende hande lingen van het Amerikaanse opper- IveveL" Het „state department" in Was hington heeft Gromyko's beschuldi gingen onmiddellijk verworpen. In oen lange verklaring,' uitgegeven in overleg met de Amerikaanse strate gische luchtmacht, werd gezegd, dat de Verenigde Staten evenwel geen Amerikaans diplomaat door Praag uitgewezen Tsjecho-Slowakije heeft vrijdag de Amerikaanse diplomaat Joseph Ja cyno op beschuldiging van spionage uit het land gewezen. Jacyno, een tweede amJbassadese- cretaris zou donderdag op heterdaad betrapt zijn, toen hij in de woning van een Tsjech militaire inlichtingen in ontvangst nam, zo wordt verklaard in een protestnota, die vrijdag aan de Amerikaanse zaakgelastigde in Praag, is overhandigd. Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington heeft de beschul diging verworpen. Jacyno is in een val gelopen. Hij bezocht donderdag een Tsjechische kennis, die hij wat grammofoonplaten zou lenen, doch bij de kennis thuis werd hij door drie politiemannen in burger meer dan twee uur vastgehouden en onder vraagd, aldus de verklaring. doen, als het goed geoefend is en zodanig opgesteld, dat het niet op de grond kan worden vernietigd bij een verrassende vijandelijke aanval. Er zijn voorzorgsmaatregelen ge troffen, die verhinderen, dat de vliegtuigen van het strategische luchtcommando zonder uitdrukke lijk bevel van president Eisenhower bepaalde grenzen passeren, die nog ver van de Sowjet-Unie en de com munistische landen liggen." Deze De Dood bij zijn vrienden ot> bezoek Bij Muggiano in de buurt van Como in Noord-ltalië zijn acht grafdelvers om het leven gekomen toen zij in een Fiat 600 tijdens een rit met grote snelheid door het nachtelijk duister, de leuning van een brug over een ka naaltje ramden. Na de enorme klap, welke de botsing veroorzaakte, sloeg de kleine wagen over de kop, waarbij drie van de acht inzittenden eruit werden geslingerd om aan de overkant van het kanaal terecht te komen. Zij moeten op slag dood zijn geweest, de overige vijf inzittenden, die in het wrak van de auto opgesloten geraakten, verdronken. De foto toont de zwaar beschadigde auto half in het water. Nog nooit is in Italië met een zo kleine auto een zo ernstig ongeluk gebeurd. maatregelen zijn absoluut niet uit dagend en kunnen onmogelijk per ongeluk een oorlog veroorzaken", aldus het communiqué. Wat willen de Russen? Amerikaanse functionarissen vra gen zich af, of de Sowjet-Unie de Ver. Staten in het defensief wil dringen aan de vooravond van het begin der diplomatieke voorberei ding van een topconferentie. Het is in Moskou al jaren bekend, dat een deel van de Amerikaanse strategi sche luchtmacht altijd paraat is. On getwijfeld hebben de Russen soort gelijke voorzorgsmaatregelen ge troffen. Het feit, dat het Russische beroep op de Veiligheidsraad juist nu komt, acht men veelbetekenend. Amerika heeft Frankrijk er giste ren van verzekerd, dat het zich zal houden aan zijn huidige politiek om de oplossing te laten brengen zonder tussenkomst van Amerika. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de telegrammen uit Parijs, waarin ge zegd wordt dat Amerika nu voorstan dier is van rechtstreekse besprekin gen tussen de Framsen en de Alge rijnse opstandelingen zonder grond zijn. De verklaring werd uitgegeven, na dat de Franse ambassadeur te Wash ington, Al'phand, een onderhoud had gehad met de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Herter. Rebellen achten zich nog niet verslagen Het persbureau Pia meldt, dat pre mier Djoeanda in een gesprek met het dagblad ,,Merdeka" heeft ver klaard, dat de opstand op Sumatra met het uur ineen schijnt te schrom pelen. De regeringstroepen rukken thans op naar Padangpandjang, vijf tien kilometer ten zuiden van Boe kittinggi. De premiei* had nog geen berichten ontvangen over het lot van Boekittinggi. De bezetting van deze plaats zou het gezag fler centrale re gering over de gehele provincie Mid- den-Sumatra practisch herstellen. Nederland legt zich neer bij 6-mijlszöne Nederland heeft besloten een Ame rikaans voorstel op de conferentie over het zeerecht te Genève, om de territoriale wateren uit te breiden tot zes mijl buiten de kust, te steunen. Prof. J. H. W. Verzijl, leider van de Nederlandse delegatie naar de conferentie, die zich tot dusverre krachtig tegen uitbreiding van de driemijlszone heeft verzet, verklaar de gisteren dat Nederland hiertoe heeft besloten om te voorkomen dat de conferentie in een mislukking zou eindigen. Ik zou er gaarne op wijzen, zei prof. Verzijl, dat onze beslissing om tot een compromis te komen voor mijn land een ernstig, economisch verlies betekent In het bijzonder gold dat volgens hem voor de visserij, waarvan belangrijke groepen van het Nederlandse volk vam oudsher afhan kelijk zijn. In het Amerikaanse voorstel wordt namelijk tevens bepaald, dat aan zee grenzenden landen in een zone van twaalf mijl uit de kust dezelfde rech ten hebben voor visserij en voor de exploitatie van zeerijkdommen, als in hun territoriale wateren. Daarbij zal echter de bepaling gel den, dat dit niet het recht aantast vam schepen van landen, die in de vijf jaar, voorafgaande aan de eventuele aanvaarding van het voorstel, de vis serij in deze tweede zesanijlszone heb ben uitgeoefend. Volgens te Singapore opgevangen berichten van radio-Djakarta zal de aanval op Boekittinggi in de komen de dagen worden begonnen. Volgens de berichten zouden de opstandelin gen bij elk treffen met de regerings troepen, tot nu toe in grote wanorde op de vlucht zijn geslagen. Een woordvoerder van de opstan delingen heeft vrijdagavond te Sin gapore gezegd: „Naar het schijnt zul len wij ons moeten neerleggen bij het verlies van Midden-Sumatra, doch onze strijd is nog maar pas begonnen Wij hebben nog vaste voet in Noord- Celebes, waar onze luchtmacht ge vestigd is. Daar hebben wij ook onze beste soldaten en hier in Singapore zijn wij dan dichter bij onze vrien den. Zegt u alsublieft niet, dat wij al verslagen zijn", aldus deze woord voerder. Een woordvoerder van de rebellen heeft in Boekittingi toegegeven, dat de val van. deze stad onvermijdelijk is. Er is nu alleen nog maar een gue rilla te de beboste bergen mogelijk. Voorts zei de woordvoerder, dat de leiders der opstandelingen „zeer ver baasd en geschokt'' zijn. dat hun troe pen in Padang niet gevochten heb ben. Hij voegde hieraan toe, dat twee bataljons opstandelingen, die zich tot op circa acht km ten noordwesten van Padang hebben teruggetrokken, een tegenaanval voorbereiden. Wat is er in Medan aan de hand? Merkwaardig is een bericht van radio-Djakarta dat een bataljon re geringstroepen uit Atjeh naar Medan is overgebracht om daar te helpen ibij het herstel van rust en orde. Dat bericht zou er op wijzen dat de cen trale regering de toestand op Medan nog altijd niet geheel meester is. De chef-staf van het Indonesische I leger, generaal-majoor Nasoetion, I heeft verklaard, dat geheel Aua.en- Celebes thams eveneens in handen is van regeringstroepen. In Makassar zijn gisteren huiszoekingen gehouden bij mensen, die verdacht worden van sympathieën voor de tegenregering Er werd een hoeveelheid wapens in beslag genomen. Adenauer eert de onbekende soldaat r/-T\ VT-1 ACCN/NUtR K b.wr««'-'r A 2 jL «- De West-duitse bondskanselier dr Konrad Adenauer brengt als gast van de Britse regering een driedaags officieel bezoek aan Engeland. De onder ste foto laat zien hoe dr Adenauer in de Abdij van Westminster een krans legde op het graf van de Britse onbekende soldaat, terwijl (foto boven) le den van de Engelse beweging teged de atoombewapening uit Kensington en Chelsea voor de Duitse ambassade op het Belgrace Square in Londen met borden liepen waarvan de opschriften geen uitleg behoeven. De demonstran ten hielden hun wacht voor de ambassade t.g.v. het bezoek van Adenauer 24 uur vol. Generaal Gamelin overleden Generaal Maurice Gamelin, bevel hebber van de geallieerde legers in Frankrijk tijdens de eerste negen maanden van de tweede wereldoor log, is vrijdagavond op 85-jarige leef tijd overleden in het ziekenhuis van Val de Grace, waar hij reeds enige weken verpleegd werd. Gamelin is één der belangrijkste figuren geweest in het militaire dra ma, dat tot Frankrijks nederlaag in 1940 leidde. Hij ging de oorlog in met een gro te reputatie en een prachtige staat van dienst, doch zijn strategie in de kritieke oorlogsmaanden is zeer om streden. Zijn critici verweten hem vooral, dat hij in september 1939 geen aanvallen op de Duitse troepen bij de Siegfriedlinie had uitgevoerd en ook niet in België in mei 1940. Gamelin zelf weet de nederlaag aan de Duitse overmacht in de lucht en het gebrek aan strijdlust in Frank rijk. Na de capitulatie van Frankrijk werd Gamelin gearresteerd. Na een internering van anderhalf jaar moest hij voor een hoog gerechtshof te Riom verschijnen, doch hij weiger de hooghartig zichzelf te verdedigen. Het proces werd 'verdaagd en in maart 1943 werd de generaal met ver scheidene andere politieke figuren naar Buchenwald gedeporteerd. Daar werd hij in mei 1945 door de Ameri kanen bevrijd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's In de afgelopen maand is een verhoging van de atmosferische ra dioactiviteit boven ons land gecon stateerd. Vanaf 9 april hebben zich hoge pieken voorgedaan, zowel in de radio-activiteit van de lucht als in die van het regenwater. Dit is, naar het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid meedeelt, vastgesteld bij de waarnemingen van het medisch-biologisch laboratori um van de rijksverdedigingsorganisa tie T.N.O. Het verschijnsel heeft zich over een langere periode uitgestrekt, dan in de regel het geval is. De achter grondactiviteit ten gevolge van vroe gere explosies ligt volgens de waar nemingen tussen vijf en tien eenhe den. Op het ogenblik zijn er pieken tussen vijftig en honderd, een enkele maal zelfs van meer dan honderd. Het medisch-biologisdh laborato rium is niettemin van oordeel, dat van deze verhoging geen waarneem bare schadelijke gevolgen te ver wachten zijn. Op zichzelf zijn de ge constateerde pieken niet hoger dan in het verleden gedane waarnemin gen hebben uitgewezen. De mogelijkheid dat, gerekend over de gehele wereld, een gering aantal mensen het slachtoffer zal worden van de gevolgen van atoom explosies, is niet op wetenschappe lijke gronden uit te sluiten. Het risi co is echter gerekend naar andere risico's van het leven gering, zo wordt meegedeeld. De gevonden activiteit valt op door een zeer heterogene verdeling over de lucht, dat wil zeggen: het aantal radio-actieve stofdeeltjes is betrek kelijk gering, doch de activiteit per deeltje is hoog. Deze verdeling van de activiteit wordt vermoedelijk be paald door de aard van het kernwa pen en de omstandigheden van de explosie. De situatie -is des te moeilijker te beoordelen, omdat van het effect van een sterke bestraling op één punt, zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt nog minder bekend is dan van de gevolgen van uniforme bestra ling. De natuurlijke activiteit in de atmosfeer vertoont een veel gelijk matiger verdeling dan de kunstma tige, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Ook uit andere landen zijn dezer dagen mededelingen gedaan over verhoogde radio-activiteit in de at mosfeer. Volgens een Deens blad zou er kortgeleden in Rusland een „catastrofaal" ongeluk zijn gebeurd bij proeven met kernwapens waar door de radio-activiteit in Rusland en de landen daaromheen aanzien lijk is verhoogd. Tussen een hogedrukgebied, waar van het centrum vanmorgen boven Spanje was gelegen, en een aantal depressies op het noordelijk deel van de Atlantische oceaan komt een brede westelijke tot zuidwestelijke lucht stroming voor, waarmede zachte oce- aanhicht naar West-Europa wordt ge voerd. In Zuid-Engeland steeg de temperatuur gistermiddag tot 17 gra den. Ook in ons land zal het tijdens het weekeinde zacht weer zijn. De depressie-activiteit op de oce aan neemt echter weer toe. Het front van een storing ten westen van Schot land komt geleidelijk naderbij, maar het zal waarschijnlijk het weer in onze omgeving niet voor morgenavond bein vloed en, zodat het zondag droog zal zijn met zonnige perioden. (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT LENTEWEER. J Zacht en droog weer met zon- nige perioden. i i Overwegend matige wind tus- J sen west en zuid. 20 April zon op 05.34; onder 19.45; maan op 06.10; onder 21.20. 21 April zon op 05.32; onder 19.46; maan op 06.43; onder 22.20. Hoogwaterstanden 20 April v.m. 4.20; n.m. 4.35. 21 April v.m. 5.—; n.m. 5.05. Het weer in Europa weer HELSINKI onbewolkt STOCKHOLM zwaar bewolkt OSLO regen KOPENHAGEN regen ABERDEEN mist LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM regen LUXEMBURG mist BRUSSEL geheel bewolkt PARIJS geheel bewolkt BORDEAUX zwaar bewolkt GRENOBLE onbewolkt NICE onbewolkt BERLIJN regen FRANKFORT zwaar bewolkt MüNCHEN geheel bewolkt ZURICH GENèVE LOCARNO ROME AJACCIO ALGIERS WENEN INNSBRUCK MADRID MALLORCA zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bewolkt licht bewolkt onbewolkt onbewolkt Korreltje Er is geen plicht die we zozeer on derschatten als de plicht gelukkig te zijn.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1