6e koning wacht op zijn pRinses weekelykse CRonycke het is Als in een spRookje: Het volk van België ziet in spanning naar het hofbal in slot Laeken Het overleg in Moskou Het hofbal in Brussel Prettiger werken UIT DE OMGEVING ZATERDAG !9 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 I^ristallen kronen glinsteren in het licht van kaarsen, diamanten in de tiara's van echte prinsesen flon keren. Galante buigingen worden gemaakt, luchtige gesprekken ge voerd. Dit is de sfeer van het grote bal, dat vanavond in het slot Laeken wordt gehouden. Koning Boudewijn van België is de gastheer. 6000 Gas ten zullen de balzaal bevolken en onder hen zijn zestien prinsessen.. Met wie zal koning Boudewijn het bal openen? Welke prinses zal zijn voorkeur genieten? Het zijn vragen waarop eerst na vanavond „after the ball is over" een antwoord gegeven kan worden. In hofkringen verwacht men, dat er grote beslissingen over de toekomst van de koning binnen kort genomen worden. Het volk van België zou hem graag getrouwd zien. Heeft de koning zelf voorkeur voor een van de prinsessen? Zijn naam is al verschillende malen ge noemd in verband met een bepaal de prinses, maar tot nu toe wees niets er op, dat er van een vorste lijke romance sprake was. Om negen uur vanavond begint het bal. Zal het wonder van de boot reis met de „Agamemnon" toen acht prinsessen haar toekomstige man ontmoetten, zich nu gaan herhalen? pvc grote vraag is: met wie zal koning Boudewijn dit spranke lende feest openen. De hofetikette schryft voor, dat zijn eerste partner de oudste aanwezige kroonprinses moet zijn in dit geval prinses Beatri^. Twee orkesten, van het regiment der gidsen en van de luchtmacht, zullen voor de dansmuziek zorgen. Een hoffunctionaris zei vrijdag, dat de orkesten allerlei dansen hebben ingestudeerd, ook rock and roll, maar hij geloofde dat men de mu ziek „in overeenstemming met de omgeving" zou houden. Vijftig gendarmes in gala-uniform zullen met getrokken sabels een erewacht vormen op de trap die leidt van de balzaal naar andere vertrekken. Een tiental politieman nen in burger zal een minder opval lend toezicht houden. Zestien prinsessen aangekondigd met bazuingeschal Deze prinsessen dansen vanavond op het bal: Astrid van Noorwegen 26 jaar, heeft mooie heldere ogen en is zeer ontwikkeld. Na haar studie in Ox ford heeft zij bij haar vader de plaats van haar overleden moeder ingeno men. Alexandra van Kent 19 jaar, is groot, blond en knap. Zij gaat veel uit heeft veel vrienden en wenst een be staan te leiden van een gewoon meisje. Beatrix van Oranje 20 jaar, is de rijkste van de prinsessen. Zij is echter troonopvolgster en daarom komt zij als gemaal voor koning Boudewijn niet in aanmerking. Haar naam werd wel genoemd in verband met de jonge hertog van Kent en prins Hendrik van Hessen. Maria-Christina van Aosta 25 jaar, een nicht van Isabella van Frankrijk woont met haar moeder, de zuster van de Graaf van Parijs, in Italië. Zij is verlegen en dit wordt wellicht in de hand gewerkt door haar lengte 1.85 meter. Haar zuster die 1.86 meter lang is, trouwde ech ter onlangs, dus er is hoop voor deze sympathieke prinses. Irene van Oranje 18 jaar, is vooral bij het laatste bezoek van het Engelse koningspaar op de voor grond getreden en zij heeft haar ont wapenende charme getoond. ,Jean Primus'' houdt zijn troonrede Op de openingsdag van de Wereldtentoonstelling te Brussel heeft de vorst van het vermaakscentrum, „Vrolijk België", „Jean Primus" opgewekt zijn intrede gedaan in zijn vrolijke rijk. De foto laat zien hoe hij, zwaaiend met een bierpul, zijn onderdanen groette vanaf een stapel vaten bier. Brigitta van Zweden 21 jaar, sportief, heeft een wat onstuimig karakter. Zij danst graag en men zegt, dat zij verliefd is op de bekende hockeyspeler Tumba Johanson. Haar zuster Margaretha weet er van mee te praten, dat haar moeder, prinses Sybille, niet één van de ge- makkelijksten is. Anna van Frankrijk 18 jaar, derde dochter van de Graaf van Pa rijs is een rustig persoontje. Zij is graag in de huiselijke kring. Sophie van Griekenland 18 jaar, is een klein en levendig meisje, wel licht de vrolijkste van allen. Zij heeft evenals haar moeder bruine schitter oogjes. Zij studeert, na opleiding aan het gymnasium, in Athene en gaat nooit uit zonder dat iemand haar be geleidt Sinds haar reis naar Parijs, is dit haar eerhste „uitgaansavond". Isabella van Frankrijk 25 jaar oud, blond met grote blauwe ogen, groot fors vrolijk en van beroep ver pleegster. Haar naam is al eens genoemd in verband met de koning. Zij vindt hem wel sympathiek, verklaarde zij eens. Zij kan goed koken. Margaret van Engeland 27 jaar, is de oudste en misschien wel de on gelukkigste van de zestien prinsessen. Men denkt direct aan kolonel Towns- end bij het noemen haar naam. Maria Gabrielle van Savoye 18 jaar, is de tweede dochter van ex-ko ning Umberto, zij is groot, blond en vriendelijk van aard. Zij woont in Portugal waar zij zeer populair is. Haar vriendinnen noemen haar „Lela". Twee jaar geleden werd zij aan het Belgische hof uitgenodigd en natuurlijk sprak men al van een verloving met koning Boudewijn. Het gerucht gaat dat zij verliefd is op Don Juan, een broer van Maria del Pilar. Elizabeth van Joego-Slavië 21 jaar, is een prinses met moderne op vattingen, dat heeft zij aan boord van de .Agamemnon" bewezen. Zij wordt veel gezien in gezelschap van de her tog van Kent. Maria del Pilar 21 jaar, infante van Spanje, heeft een zeer terugge trokken leven, als gvolg van een strenge Spaanse opvoeding. Men heeft haar naam genoemd in ver band met prins Victor Emanuel van Italië. Desiree van Zweden 19 jaar, is een bijzonder aardig meisje, de jong ste van de drie Zweedse prinsessen. Men heeft haar dikwijls gezien met Simeon van Bulgarije, maar tijdens het grote jaarbal van de militaire academie heeft zij zonder ophouden gedanst met een knappe officier. Margaretha van Zweden 24 jaar, een knap meisjes met blozende wan gen, heeft op eigen houtje een ver loofde gekozen: de Engelsman Robin (Douglas-Home. Als haar verloving tot een huwelijk leidt is zij dus een „buitenstaander" op dit bal. Margaretha van Denemarken -8 jaar, een eenvoudig natuurlijk meis je. Blond, lacht graag. Zij verkeert echter in dezelfde positie als prinses Beatrix, zij is kroonprinses en kan dus niet met een koning trouwen, evenmin met iemand die niet van vorstelijke bloede is. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, heeft vrijdag verklaard, dat tot op heden de diplomatieke besprekingen met Gromyko, de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, „niet hadden bij gedragen aan het begin van onder handelingen zoals die in de westelij ke nota's aan de Sowjet-Unic waren voorgesteld". Dit is de enige concrete uitlating van westelijke zijde na de bezoeken, die de Amerikaanse, de Britse ën de Franse ambassadeur in Moskou af zonderlijk aan Gromyko hebben ge bracht. In westelijke diplomatieke kringen heeft men verklaard, dat dit overleg vooral „technisch" van aard is geweest, gewijd aan „ophelderin gen" en „commentaren" op de weste lijke nota's. Voor het ogenblik is de toestand ongewijzigd, d.w.z. het eigen lijke diplomatieke vooroverleg voor een topconferentie is nog niet begon nen. In westelijke kringen gelooft men niet. dat Gromyko's beschuldigingen van vrijdag en het Russische beroep op de Veiligheidsraad nadelige in vloed op het overleg zullen hebben, al kan men natuurlijk niet zeggen, dat zij een bijdrage aan een gunstige ontwikkeling zijn. In Brussel zijn gisteren de eerste gasten aangekomen voor het grote hofbal het eerste sedert 1934 dat zaterdagavond gehouden zal worden en waarvoor oa. zestien ongehuwde prinsessen zijn uitgenodigd. Onder hen bevinden zich prinses Beatrix en prinses Irene, die zaterdagmiddag om vijf uur op het vliegveld van Meis broek bij Brussel aankwam. Zij wer den afgehaald door prins Albert. De prinsessen logeren in het paleis van Brussel. Daar zullen ook prins Con- stantijn van Griekenland en prins Karei van Luxemburg verblijven. Van bevoegde Belgische zijde heeft men bij voorbaat alle geruchten de kop ingedrukt met de verklaring, dat op het hofbal geen verloving van ko ning Boudewijn zal worden bekend gemaakt. Op het bal worden geen ci neasten en geen televisiecamera's toe gelaten. Er zijn slechts vijf persfoto grafen uitgenodigd, doch zij hebben de mededeling ontvangen, dat zij ko ning Boudewijn niet mogen fotogra feren als hij danst. Uit de „Agne Viking" van de Scan dinavische luchtvaart maatschappij stapten vrijdagmiddag op het plat form van Schiphol p inses Birgitta Ingeborg Alice en haar zuster prin ses Desiree Elisabeth Sibylla, klein dochters van de koningin van Zwe den. De koninklijke gasten, die ver gezeld waren van mev -ouw Soeder- stroem, werden op de Amsterdamse luchthaven ontvangen door de zaak gelastigde van Zweden. IJet was al goud in onse crant. In Leyden en op 't platteland waeren er paeren in het goud. En 'k spreecke waerlyck niet te boud als 'k segghe da ons eyghen blad oock méé een jubileum had. Want meenigh bruydspaer heyt beweesen: die onse crant leest, blyft se leesen! Ons Lisse eyscht het grootste deel van gouden paeren ditmael. Veel langhe jaeren waeren daer vier luyd' in liefde by elckaer. Bruydspaer van Veen de crone spant; by vyff en vyfftich aengeland is altyd nogh een beetje ..gouwer" dan Randsdorp, onse kerckenbouwer. In Leyden isset Castelein die vieren gaet het goud festyn. Was eens coetsier van Juliaen; V dat heyt hy sChynbaer graegh gedaen. Een casteleyn, die princen rydt dat is nu heusch verleeden tyd. Er is oock feest weer in de Veenen dus gaen we daer meteen maer heenen te vieren 't feest van van der Meer. Misschien synder nogh wel veel meer maer daervan heb ick echt geen weet en als ick er soms een vergeet dan wensche ick hier ten besluyt: geluck aen elcke gouden bruyd en bruiydegom. Moogh God dan spaeren elck gouden paer nogh heel veel jaeren. So wierd er meenigh feest gevierd. In meenigh huys getierelierd van Heysa hopsa, 't glas omhoogh! De buuren van de ereboogh, de vrienden en de kynderschaer, se vieren en se feesten maer, ick schey er uyt. Wensch groot 'en cleynen dat morghen eens de son gaet schynen. WILLEM VAN HORSTENDAEL. Het kleuren van insignes en ridder orden met schitterende vuuremail- les is een mooi werk, waar de na tuurlijke aard van het meisje in het bijzonder tot haar recht komt. Bij de Koninklijke Zilverfabriek Begeer te Voorschoten worden voor het email- leatelier nog meisjes gezocht, die zich tot dit gezellige betere werk aange trokken voelen. Het beginloon voor een meisje van 16 jaar is ƒ0,50 per uur. Diploma huishoudschool strekt tot aanbeveling. Sollicitaties schrif telijk, of tot 18 uur aan de Konink lijke Zilverfabriek Begeer te Voor schoten. (Advertentie) KATWIJK AAN DEN RIJN K.A.B. Er was goede belang stelling voor de jaarvergadering van de K.A.B., afdeling Katwijk, die in het Parochiehuis gehouden werd onder leiding van voorzitter A. Hen- sen. Uit het jaarverslag van secre taris M. Vreeburg bleek de afdeling bloeiend te zijn, het ledental is 75. De penningm., de heer H. Looyen- stein, kon in zijn jaaroverzicht een optimistisch geluid laten horen. Er was een saldo per 31 december van ruim 200. Bij monde van de heer B. van der Kamp bracht de kascommissie 'n gun- tig verslag uit. Tot leden der kas commissie voor '58 werden benoemd de heren H. Vreeburg en Alb. v. d. Kamp. Ingekomen was een medede ling over een eventuele reis naar de tentoonstelling in Brussel. Het be stuur zal zich in verbinding stellen met naburige afdelingen om dit ge zamenlijk te organiseren. De begro ting voor 1958 sloot met een batig saldo van ƒ225.34. Een langdurige bespreking volgde over een regeling betreffende het innen der contribu tie bij de leden. Het jaarverslag van Herwonnen Levenskracht werd uit gebracht door de heer M. Vreeburg. Uit dit verslag bleek, dat er goede belangstelling is voor dit mooie werk. Ook voor deze instelling bleek een georganiseerde regeling voor het nen der contributie zeer gewenst. Staande de vergadering werd dit probleem naar genoegen opgelost. Er werd nog enige tijd gesproken over sociale aangelegenheden, waarna deze zeer geanimeerde vergadering met gebed werd gesloten. Botsing Aan de westzijde van de tunnel die de N. Duinweg met de Wassenaarse weg verbindt, kwamen twee bromfietsers met elkaar in bot sing doordat de van de N. Duinweg komende bromfietser een linkse bocht nam. De een liep een ernstige hoofdwond op en no 2 kreeg een proces-verbaal. Beide bromfietsen waren flink beschadigd. Med. dienst De zondagse dienst wordt voor Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg waargenomen door dok ter J. Bergman, Valkenburgseweg 1, tel. 2921. Van zaterdag 19 april 8.30 v.m.) tot zaterdag 26 april v.m. wordt de zondag- en nachtdienst der apotheken waargenomen door Apo theek Katwijk a. d. Rijn, Kerkstraat 18. KATWIJK AAN ZEE Schadelijke sport Een 15-jarige knaap, die met een meubelhandelaar meereed, kreeg het in zijn hoofd om in de Jan Tooropstraat, toen de baas even weg was, ook eens te gaan autoën. Maar door een onhandigheid kwam de wagen plotseling in bewe ging en reed in volle vaart, maar dan achteruit, tegen een aan de overzij de staande muur. De gevolgen ble ven niet uit. De bestelwagen werd aan de achterzijde volkomen vernield terwijl de muur voor een groot ge deelte in een ruïne veranderde. Al leen al aan de muur werd een scha de toegebracht van pl.m 350.— waarbij nog kwam de schade aan de bestelauto. Papa zal wel voor de schade moeten opdraaien. Med. dienst De zondagse dienst wordt voor Katwijk aan Zee waar genomen door dokter A. G. de Jager, Boulevard 59, tel. 3157. Voor de apotheek zie men de regeling onder Katwijk aan den Rijn. (Kerkstraat 18). N00RDWIJKERH0UT Medische dienst. De dokters- dienst wordt in het komende week einde waargenomen door dokter A. G. Th. van der Lugt, Beukenlaan 26 Dë Zilk, tel. K 2520—5707. VOORSCHOTEN Bouw 39 woningen in Vlietwijk ge gund. Van het op 3 febr. j.l. aan- bestedde complex van 73 woningen in het Vlietwijk, zijn thans 39 wonin gen gegund aan de laagste inschrij ver de firma de Lange en v. d. Plas te WASSENAAR Doktersdienst. Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor dok tershulp in spoedgevalen wenden tot de artsen J. A. J. Paulides, Van Zuy- len vanNijeveltstraat 42, tel. 4561 en J. C. de Neef, Wilhelminaplein 1, tel. 8303. Apothekersdienst. Van zaterdag avond tot de volgende week zaterdag wordt de apothekersdienst waargeno men door de Wassenaarse Apotheek Schouwweg 32, tel. 2402. Wat lezers schrijven Leiden, 17 april 1958 ADVERTENTIES ONDER NUMMER! L.S. Het is teleurstellend, dat men geen antwoord ontvangt als men schrijft aan het bureau van één of ander blad. op een advertentie, welke onder pseudoniem van een nummer is ge plaatst. Teleurstellend voor die men sen die schrijven op een dergelijke advertentie, om op die manier te trachten voor hem of haar en wellicht het gezin een boterha.n te verdienen. Waarom niet een briefje gestuurd van „In vacature is voorzien"? Een kleine moeite nietwaar! Persoonlijk heb ik ook eens een brief geschreven en postzegel voor antwoord ingeslo ten. Helaas mocht ik noch postzegel noch antwoord ontvangen. Er rijst mij nog een vraag. In der gelijke rubriek staat vaak vermeld, dat alleen bonafide brieven worden doorgezonden. Zijn deze adverteer ders dan niet moreel verplicht iets van zich te laten horen? Onnodige spanning kan in een huisgezin ook kwaad aoen, zeer zeker als de reflec tant bonafide is. Een derde vraag: Waarom mag men niet weten wie de adverteerder is en moet de naam achter een nummer(ü) verscholen gaan? Is het voor een wel levend zakenman dan geen reclame als zijn naam in een advertentie prijkt, vooral als hij personeel nodig heeft, ten teken dat zijn bedrijf flo reert? Het zijn'eenvoudige vragen, maar zeer moeilijke antwoorden. Zeer erkentelijk voor de plaatsing, tekent J. A. BEUGELSDIJK, Burgsteeg 3, Leiden. Bijschrift redactie. Er kunnen vele goede redenen zijn, een adver tentie onder nummer te plaatsen. Wanneer het de aanbieding van een betrekking betreft, en de reflectant heeft een postzegel voo, antwoord in gesloten, is het zakelijk èn niet anders dan beleefd, de reflectant me de te delen, dat in de vacature is voorzien. Als de animo voor verschij ning op een bepaalde advertentie bij zonder groot is, zou de adverteerder in een advertentie daarvan medede ling kunnen doen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 12