3 wereld-mode creaties! Bstalingsbalans toont 409 miljoen overschot Bestedingen minder» produktie verlaagd» maar: Overvallers benzinestation stonden terecht Behang? Jan Vonk Orlon Pullovers Dassen Stretch nylon Ankiets Peekg Cloppenburg Eis tegen de moordenaars Anjum ongewijzigd VRIJDAG 18 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 „Betekenis niet overschatten" In zijn geheel bezien, is de Neder landse betalingsbalans in het jaar 1957 verre van gunstig geweest, om niet te zeggen uitgesproken slecht. Niettemin heeft, blijkens een mede deling van de minister van finan ciën aan de Tweede Kamer, het jaar 1957 reeds het begin van een her stel te zien gegeven. Er mag wor den aangenomen, dat dit herstel zich in de eerste maanden van 1958 heeft voortgezet. Toch mag de werkelijke betekenis van deze omslag niet over schat worden. De verkoop van Nederlandse effec ten en schatkistpapier in het buiten land, het opnemen van kredieten en een sterk ingekrompen invoer in het tweede half jaar zijn in hoofdzaak oorzaak geweest van ?en overschot van 409 miljoen gulden op de Neder landse betalingsbalans. Dat is een zeer opmerkelijke verbetering ten op zichte van 1956 toeil een tekort van 965 miljoen gulden een even zo grote vermindering van de nationale goud- en deviezenreserves betekende. Het lopend verkeer. Het lopende verkeer (d.w.z. in- en uitvoer, dienstenverlening etc.) in 1957 op kasbasis leverde een tekort op van /342 miljoen. Dit betekent een verbetering t.o.v. 1956 met 231 miljoen. Op transactiebasis gaf de lo pende rekening over 1957 een tekort van ƒ420 miljoen te zien, hetgeen t.o.v. 1956 eveneens een verbetering inhoudt en wel met bijna ƒ200 mil joen. Deze omslag werd veroorzaakt door een daling van het invoersaldo welke voor een deel samenhing met een verbetering van de ruilvoet. Het in- voerprijspeil daalde met ca. 2 pet en het uitvoerprijspeil steeg met ca. 1 pet. Voorts vertoonde bij een voort gaande stijging van de uitvoer, de in voer een sterke daling. Hierbij dient te worden aangete kend, dat de produktie van het eer ste op het tweede halfjaar 1957 eer der is gedaald dan gestegen. Niette min is een gunstiger verhouding ont staan tussen nationale produktie en bestedingen. Men zal daarom de oor zaak van deze gunstige ontwikkeling moeten zoeken, in het bijzonder in het teruglopen van het totaal van "e bestedingen. Kapitaalsverkeer. Het kapitaalsverkeer, dat dit jaar met een overschot afsloot van 751 miljoen gulden tegen een tekort van 392 miljoen, zorgde echter voor het doorslaan van de totale betalings balans naar de positieve Kant. Het bijzonder grote overschot van het kapitaalverkeer van 751 miljoen viel voor 482 miljoen toe aan de particuliere sector en voor 269 mil joen aan de overheid. In feite is de monetaire positie van Nederland van 1956 op 1957 met meer dan 1,3 miljard gulden verbeterd. Effectenverkeer. Het totale effectenverkeer heeft i slechts relatief in geringere mate tot deze ontwikkeling bijgedragen, door dat het ook reeds in 1956 een grote bate had opgeleverd. De verkopen van Nederlandse fondsen stegen weer tot de aanzienlijke hoogte, die ook in de jaren 1954 en 1955 werd be reikt. Daar stond tegenover, dat in 1957 op ruime schaal buitenlandse fondsen werden gekocht. Het totale effectenverkeer bracht 277 (v.j. ƒ202) miljoen op. De verbetering van de externe po sitie moet met een zekere reserve worden beschouwd, aldus de minister. Er kunnen evenwel blijvende elemen ten in de verbetering van de beta lingsbalans zitten. Het particuliere verbruik vertoonde tegen het einde van 1957 een daling. Blijvende verbetering gewenst. Een blijvende verbetering is ver eist, opdat op langere termijn gezien, het structureel noodzakelijke over schot op de lopende reken'ng van gemiddeld een half miljard per jaar kan worden verwezenlijkt. Dit over schot is vereist voor de financiering van onze noodzakelijke kapitaalex port en voor een stijging van de goud en deviezenreserves. Een extra ver sterking van de deviezenvoorraad is in hoge mate gewenst na de vermin dering in de afgelopen jaren en met het oog op de geleidel'ike toenemen de omvang van de internationale handel. De reserves van de Nederlandsche Bank namen in het eerste kwartaal van 1956 met 575 miljoen toe, waar aan ook de grote emissie van Ko ninklijke Olie niet vreemd was. Invoer verminderd; uitvoer omhoog. De handelsbalans heeft in maart een bijzonder gunstig beeld vertoond. De invoer daalde ten opzichte van februari van 1.090 tot ƒ1.048 mil joen, terwijl voor een waarde van ƒ1.012 miljoen tegen ƒ914 miljoen in februari werd uitgevoerd. Het dek kingspercentage verbeterde hierdoor van 84 op 97. Tegenover maart vorig jaar is de invoer met 374 miljoen of 26 pet. teruggelopen, voornamelijk door ver minderde invoer van granen, ruwe aardolie en tinerts. De uitvoer hand haaft zich ongeveer op hetzelfde peil als dat van 1957. Het invoersaldo nam in maart nog toe met f 36 miljoen en bedraagt se dert het begin van het jaar 393 miljoen tegen 1.219 miljoen in het eerste kwartaal 1957. Bekenden in de onderwereld Twee van de drie overvallers op een benzine-pompstatioon aan de Rijks straatweg te Hoofddorp in de Haar lemmermeer, gepleegd in de nacht van zes op zeven januari jl. hebben gistermorgen terecht gestaan voor de rechtbank te 's-Gravenhage. Over de auctor intellectualis zoals de Officier van Justitie hem noemde, de 21-jarige A. L. de Z., zonder be roep en zonder vaste woonplaats, zal, zo besloot de rechtbank, eerst een psychiatrisch rapport worden uitge bracht. De jongeman verzet zich hiertegen, maar de president vond dat hij zich die nacht zo erg had mis dragen, dat enig dieper inzicht in de jongen wel noodzakelij-k is. De Z. begon die avond met het ste len van een auto in Den Haag. Hij ontmoette de 21-jarige F. A. K. aan wie hjj voorstelde een benzinestation te overvallen. Ze begonnen bij een station - in de buurt van Rotterdam, maar daar lukte het niet Inmiddels waren de remmen van de auto gaan weigeren. In Rotterdam ontmoetten zij de 34-jarige koopman B. V., die ook wel mee wilde doen. Het drie tal reed terug in de richting Amster dam. Zij lieten ergens de tank van de auto vollopen en reden zonder betaling weg. Bij een volgend sta tion zouden ze de remmen laten- na kijken. Als de pompbediende dan voorovergebogen zou staan zou een Voor dan natuurlijk naar grootste keus, laagste prijs. BEHANGERIJ STOFFEERDERIJ Haarlemmerstraat 81 Telef. 22580 Koninklijke familie bij opening EXPO '58 Donderdagochtend heeft Z.M. Boudewijn, Koning der Belgen, te Brussel de Wereldtentoonstelling 1958 geopend, in tegenwoordigheid van de konink lijke familie van België. Op de foto ziet men <v.l.n.r.) Prins Albert, Koning Boudewijn, Prinses Liliane, Koning Leopold, Koningin Elizabeth en Prins Alexander op het Belgiëplein tijdens de openingsplechtigheid. van de drie hem een klap op het hoofd geven met een buizentang. Wantrouwen. De bediende vertrouwde het zaak je niet en wilde de remmen niet nakijken. Bij een volgend station za gen ze, dat de bediende de lichten uitdeed. V. en De Z. reden naar het station toe en K. sloop achter het station om. Hij deed alsof de buizen tang een pistool was en sommeerde de bediende en zijn trawanten hun handen op te steken. Het drietal werkte daarom de bediende in de W.C. en stalen ongeveer 350,uit het geldkistje. Daarop reden ze te rug naar Den Haag. In Wassenaar braken zij in twee villa's in. Beide keren moesten ze vluchten, want in de ene villa begon een hond te blaffen en in de andere liet V. een bord vallen. In Wassenaar brak De Z. zes auto's open en stal er uit, wat van zijn gading was. In Den Haag reden ze bijna tegen een politiejeep, die van rechts kwam. De Z., die achter het stuur zat kon niet remmen en gaf daarom maar vol gas. De jeep zette een achtervolging in, maar de overvallers ontsnapten. In de Weissenbruchstraat in Den Haag braken ze een sigarettenauto maat open en stalen ze alle pakjes er uit. Op weg naar Rotterdam stalen ze een krat met flessen melk en in Rot terdam braken ze nog in In een con sumptie-tentje. Daar vonden ze niets. De Z. gooide een fles petroleum leeg en wilde de tent in brand steken. Ilij werd daarbij gestoord en het drietal moest weer snel wegrijden. Dat was het einde van deze drukke mis daad-nacht. De Z. heeft voorts nog twee brom fietsen gestolen, en ingebroken in een villa in Wassenaar waar hij ta felzilver en een laboratoriumklok wegnam. Op 17 deecmber j.l. was De Z. uit de gevangenis ontslagen. Hg zal nu naar de observatiekliniek i^ Utrecht worden overgebracht, waaR een psychiatrisch rapport over hem zal worden uitgebracht. Illustere kennissenkring. De koopman B. V. uit Rotterdam hoorde wegens medepleging van de overval op het benzinestation en wegens een poging tot diefstal van bladlood en zink van een erf in Schipluiden een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met af trek van voorarrest tegen zich eisen. De Z. had ook enige misdrijven met anderen gepleegd. De inbraak in de villa in Wassenaar, waar de buit tafelzilver en een klok was, deed hij met de 22-jarige loswerkman W. J. K., zonder vaste woonplaats. Deze werkman had voorts nog bromfietsen en een damesfiets gestolen. W. J. v. K. pleegde met de 21-jarige kok L. S uit Den Haag een inbraak buit 10,en brak met hem in in een r.k. kerk aan de Wenckebachstraat. Uit het offerblok haalden zij onge veer 55,en van het tabernakel sloopten zij het slot, omdat zij dach ten dat het van goud was. Het was echter van-' koper. De rechtbank be sloot, over de kok eveneens een psy chiatrisch rapport te laten uitbren gen. Tegen de loswerkman vorderde de officier van justitie een gevangenis straf van één jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest. De rechtbank zal over veertien da gen vonnis wijzen. Woensdag heeft mevrouw R. van V. te Culemborg haar twintig maan den oude zoontje Leo in een teil met kokend water gestopt. Vannacht is het kindje in het St. Barbara-zie- kenhuis te Culemborg overleden. De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebracht en gezegd, dat het van een tafel in de teil was gevallen. Toen er over dit geval ge ruchten begonnen te lopen, kwam de politie poolshoogte nemen. Het bleek dat het kindje alleen ernstige brandwonden aan het onderlichaam had, zodat het onmogelijk in de teil gevallen kon zijn. Man en vrouw werden verhoord en tenslotte beken de de vrouw, in een vlaag van waan zin haar daad te hebben gepleegd. Huwelijksmoeilijkheden zouden haar er toe hebben geleid. Het echtpaar Van V. heeft nog een kindje van vier maanden. Mr. Stikker van Londen naar Parijs Mr. D. U. Stikker, thans buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Londen, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot hoofd van de gecombi neerde Nederlandse permanente ver tegenwoordiging bij de Noordatlan- tische Raad en bij de organisatie voor Europese, economische samenwer king te Parijs Hij zal in deze functie rang en titel hebben van buitenge woon en gevolmachtigd ambassa deur in speciale zending. Eerst op een nader te bepalen datum zal mr Stikker zijn nieuwe functie aanvaar den. Bloemencorso te Rotterdam D t jaar op 16 augus'us Het Rotterdamse bloemencorso (dit jaar een jubileum corso), dat op zaterdag 16 augustus wordt gehouden belooft in pracht alle vorige Rotter damse corso's te overtreffen. Te meer, daar Rotterdam, de wagens dit jaar versiert in samenwerking met vele grote corsobouwers van Neder land. 1957 was een gunstig jaar voor bloemisterij Het afgelopen jaar is voor de Ne derlandse bloemisterij een gunstig jaar geweest. Ondanks de moeilijk heden, die in het economische leven werden ondervonden in ons land en onze buitenlandse afzetgebieden, nam de afzet van de bloemisterijproduc ten toch weer toe. De uitvoer steeg van 49 miljoen gulden in 1956 tot ruim 54 miljoen gulden in 1957. Snij bloemen speelden hierbij met een export van 45.5 miljoen een over heersende rol. Maar ook de export van jonge planten was in 1957 weer ruim een miljoen gulden hoger dan in 1956. De exportcijfers voor de eerste drie maanden van dit jaar tonen weder om een belangrijke stijging. In de eerste drie maanden van 1957 werd namelijk voor 14.651.682,— aan blóemisterijproducten geëxporteerd, tegen 16.475.324,in hetzelfde tijdvak van 1956. Dit deelde de voorzitter, dr. A. J. Verhage, gisteren mee op de in Utrecht gehouden jaarvergadering van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij". Al is de vooruitgang hier minder sterk dan in 1956, ook de afzet ift het binnenland heeft een verdere voor uitgang te zien gegeven. Dr. Verhage was van mening, het beleid er op te moeten richten om bij toenemende concurrentie dit ook voor de toekomst mogelijk te ma ken door voort te gaan met het ver beteren van kwaliteit en sortiment. Dit is naar zijn gevoel geen kwes tie van bindende maatregelen voor deze produkten, die zich slechts voor een kwaliteitskeuring lenen, maar een verdiepen van het weten schappelijk onderzoek en het toe passen daarvan. Samenwerking en verbetering kwaliteit zijn noodzakelijk om de gunstige positie te handhaven. Luchtig en toch warm. Gemalckelijlc wasbaar, snel droog. Zonnige Rivièra- kleuren. Ongekend lage prijs Speciale Tulpenserie, rijke bollenvelden. In origt- nele souvenirverpakking. Een kwalifeitsdas voor een speciale reclameprijs Exclusieve Italiaanse Import. 2-Paren verkoop, extra voor- delig. bhm Uni per paar B 2 paren voor 3.50 Fantasie per poar 2 paren voor 4.50 U&e&bnocteolea&eS - 53j(? fyplaj&z&as Na nieuw onderzoek De Officier van Justitie bij de recht bank te Leeuwarden, mr. M. H. Ge- linck, heeft vanmorgen in zijn re quisitoir in de moordzaak-anjum ge persisteerd bij zijn eis van vorig jaar juni: hij vroeg voor de beide hoofd verdachten, de 20-jarige landarbeider J. D. en de 26-jarige timmerman A. S. respectievelijk zeven èn vijf jaar gevangenisstraf en daarna ter be schikking stelling van de regering. De eis tegen de moeder, de 38-ja- rige Folkje D. D., luidde vijf jaar gevangenisstraf met aftrek wegens uitlokking van het misdrijf en twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek voor de vader, de 43-jarige landarbeider A. D. Voor laatetge- noemde had de Officier van Justitie vorig jaar juni vrijspraak gevraagd. In zijn requistoir trok de Off. v. Jus titie de onschuldige rol, welke A. D. in de hele zaak speelt, sterk in twij fel. Hij vroeg zioh af of hij wellicht het leeuwendeel van het graafwerk heeft verricht bij het begraven van Pieter Steegstra. A. S. was te onpas selijk om ha eraan mee te helpen en Johannes kon het onmogelijk alleen gedaan hebben. Er is trouwens ge zegd, dat de vader op de avond van de moord in de polder was, maar de getuigen willen niet praten. Anjum zwijgt en hierdoor werd het onder zoek zeer bemoeilijkt. Ais typisch voorbeeld noemde de Officier de hou ding van de veehouder Rienks, die eerst verklaarde op de avond van de moord niets te hebben gezien, maar niu toegaf drie mannen te hebben op gemerkt. Familiezaakje. „Toevallig zette hij die avond zijn melkbussen niet binnen en sloeg zijn waakhond niet aan". Toen hem de lugubere vondst werd gemeld, wilde hij niets aan de politie zeggen omdat hdj „geen gedonder op zijn land wou hebben". Had hij niets te verbergen? Was Ihij bang dat een familielid bij die zaak betrokken was? Zo vroeg de Officier van Justitie zioh af. 1 Vervolgens besprak hij de man op de achtergrond, P. B., wiens gedrag op de avond van de moord wel zeer verdacht is geweest. B. heeft op zijn minst geweten, wat er gebeurd is. Het is in hoge mate waarschijnlijk, dat hy en zijn neef, F. B., (een zwa ger van boer Rienks) op die avond met elkaar gesproken hebben. Wat er besproken is, kan men echter al leen maar gissen. Het argument, waarom over deze dingen door de ge tuigen gezwegen is, is, dat zwijgen in Anjum voordeliger en veiliger is dan spreken. Begerenswaardig. Iets van een ander weten is in An jum een groot en begerenswaardig goed. Zijn eis formulerende, kwam hy tot de conclusie dat voor de beide jon gelui een gevangenisstraf zeer zeker op haar plaats was, omdat wanneer de jongens in een psychotische induc tie verkeerden, door hun haat en de gebruikte drank, zij zioh zelf in die toestand hadden gebracht. Hij eiste tegen D. zeven en tegen A. te S. vijf jaar, beide met terbeschikkingstelling van de regering. Het bewijs tegen moeder D. was zijns inziens versterkt door het ophitsende gesprek. Zij heeft de jongelui als het ware vlak voor de daad nog een giftige in jectie gegeven, meende hij. Tegen haar eiste hij vijf jaar en tegen haar man, wiens haat tegen Steegstra ter zitting duidelijker naar voren ge komen was, twee en een half jaar. PRIJS BACONVARKENS VERLAAGD. In verband met het terugloperd prijspeil op de varkensmarkt heeft het produktschap voor vee en vlees besloten de prys voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met 5 cent per kg. te verlagen. Dientengevolge zal m.i.v. maandag 21 april a.s. de prijs voor baconvarkens van 63 t.m. 7C kg. in de kwaliteitsklasse 1 t.m. 4 respec tievelijk ƒ2.27, ƒ2.23, ƒ2.19 en ƒ2.15 per kg. koud geslacht gewicht be dragen. BENOEMINGEN R.-K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Het college van curatoren der r.-k. Universiteit te Nijmegen heeft de na volgende benoemingen gedaan: me juffrouw M. F. de Gier uit Leiden met ingang van 7 april 1958 tot chef de clinique van de afdeling oogheelkun de van de faculteit der geneeskunde. De heer A. Th. Beenakkers uit 's-Hertogenbosch met ingang van 1 juni 1958 tot hoofdassistent bij de af deling zoölogie van de faculteit der wis- en natuurkunde. T.V. rijdt bussen in de wielen De televisie blijkt in hevige mate invloed uit te oefenen op het busver voer en hoewel ook andere steden te kampen hebben met het teruglopen van het personenvervoer tengevolge van het toenemend televisiekijken, is Utrecht voor zover bekend de eerste plaats, die tegenmaatregelen gaat nemen. In de wetenschap, dat steeds meer mensen 's avonds thuis blijven hetgeen de cijfers aantonen heeft de directie van het gemeentelijk energie- en vervoersbedrijf besloten, de busdiensten deze zomer 's avonds in te krimpen. Deze stap is alleszins gerechtvaardigd doordat het ver voersbedrijf 's avonds 15 minder mensen vervoert dan normaal het geval was. Op het platteland is dit percentage nog hoger. HERBEGRAFENIS PRINS WILLEM V. De overbrenging van de stoffelijke resten van wijlen Prins Willem de Vijfde van Oranje van Brunswijk naar Delft, op 28 en 29 april, zal op Nederlands grondgebied tweemaal worden onderbroken. Op 28 april zal worden gereden van Brunswijk naar de gemeente ambt-Delden en op 29 april vandaar naar Delft. Op deze laatste rit wordt een korte onderbre king gehouden te Maarn in het ho tel „Stameren". De stoet (lijkauto met drie volgauto's) arriveert aldaar circa half twaalf uit de richting Doorn om na de onderbreking te ver trekken naar Delft, waar in de na middag de bijzetting in de koninklij ke grafkelder plaats heeft.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7