S)e ftzidóeSou/ta/nt Padang in handen van regeringstroepen gevallen Na een kort maar lievig verzet PADANG Volgens radio Djakarta: De grootste militaire actie sinds de opstand De West Europese Unie en de bewapening Apartheidspolitiek wint in Zuid-Afrika KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 APRIL 1958 GAF ZICH OVER Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Eed. 20015, 25594; Advertent 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., t 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 et p m.m. Telefoontjes 11.50 Radio-Djakarta meldde hedenochtend, dat de strijdkrachten der centrale de burgeroorlog gekenmerkt is door regering Padang hebben bezet. Volgens de radio hebben de opstandelingen een afwezigheid van belangrijke strijd een korte, doch „hevige tegenstand" geboden, waarna zij met achterlating en dat de politieke rebellie uitge- .„„„it;. <1 o iilnnlit clooiron fVn hoé vliptrtrolH moQIrfon rlp I orrtpiH ic t.nt PPn ppwanonde Onstanr van wapens en munitie op de vlucht sloegen. Op het vliegveld maakten de luchtlandingstroepen twintig gevangenen. Radio-Padang werd donderdagavond zes uur door de regeringstroepen be zet. Om half vier 's middags waren de eerste troepen de stad zelf reeds binnengetrokken. De rebellen trokken terug in de richting van Indaroeng, waarbij zij voort durend werden aangevallen door jagers en bommenwerpers van de lucht macht. Radio-Djakarta noemde de operatie tegen Padang de grootste gecom bineerde aanval van land- zee- en luchtstrijdkrachten, die tot op heden door de regering op de opstandelingen is gedaan. GECOMBINEERDE AANVAL Omtrent de aanval op Padang, wordt gemeld, dat donderdagmorgen luchtlandingstroepen werden neerge laten bij het vliegveld van Padang, terwijl infanterie, voorafgegaan door commandotroepen van de marine, met landingsvaartuigen een landing effec tueerden te Pantai Moeara Enim, on geveer ten noorden van Padang. De luchtlandingstroepen hebben daarna het vliegveld bezet. Het verzet van de opstandige troe pen in de heuvels tussen het gebied, waar de luchtlandingstroepen waren neergelaten en het vliegveld is daarna onderdrukt door het vuur uit ge vechtsvliegtuigen, aldius een bericht uit Djakarta. Volgens premier Djoeanda zouden de regeringstroepen slechts onbete kenende tegenstand hebben ontmoet. Naar te Djakarta werd medege- GEEN VERBAZING IN WASHINGTON. groeid is tot een gewapende opstand door omstandigheden buiten de wil van de rebellen. Het fundamentele verzet van de grote eilanden tegen overheersing door Java blijft bestaan, zo meent men. LUCHTAANVAL OP BALIKPAPAN Raddo-Padang meldde donderdag avond (vóór de bezetting) dat vlieg tuigen der opstandelingen donderdag Balikpapan, in Oost-Borneo hebben gebombardeerd. Volgens de radio was de aanval gericht op het vliegveld, waar een bommenwerper en een Da- kota-transportvliegtuig van de Indo nesische luchtmacht werden getrof fen. NIET LANDEN S.V.P. Kenmerkend voor de wijze waar- De berichten uit Djakarta, waarin°P Indonesische burgeroorlog melding wordt gemaakt van de ver overing van Padang, hebben in de Amerikaanse hoofdstad geen verba zing gewekt. Reeds enige weken acht men in Washington de kansen op succes van de rebellen uiterst klein. De Amerikaanse deskundigen voor het Verre Oosten weigeren voor het ogenblik"voorspellingen te doen over wordt gevoerd, was de rode seinvlag die van de lege controletoren op het vliegveld van Padang vrolijk in de wind wapperde. De troepen van de tegenregering hadden geen enkele poging gedaan het vliegveld onbruikbaar te maken, hoewel een landing van parachutis ten uit Djakarta te verwachten was. de mogelijke verdere ontwikkeling in I Zij vonden het voldoende de rode Indonesië, na beëindiging der vijan- seinvlag te voorzien van de woorden delijkheden. Wel merken zij op, dat 1 „niet landen".... iiddl IC Ltjdlvdl la WclU Illcucgc- a li* deeld, zouden ook gepanserde colon-(jCZHIUCnlljkC prOQUktlC nes oprukken in de richting van de zee, na gedurende twee weken pas- fliOUCmC WdDCflS sief te zijn gebleven aan de oostelijke van Midden- PADANG GEVALLEN DAT PADANG in handen der re geringstroepen gevallen is, is al lerminst een verrassing; dat lag in de lijn der verwachtingen. Wanneer Soekarno zijn mannetjes naar Boe- kittinggi laat oprukken, krijgt hij ook deze stad wel. Het valt ons nog mee, dat radio-Djakarta sprak van een fel maar kort verzet. De rebellen waren van meet af aan niet op militaire acties ingesteld; wij hebben daar reeds eerder op gewe zen. Hun bedoeling was, het signaal te geven, waardoor alle anti- 0 communistische stromingen over de gehele Archipel zou den worden geactiveerd. Bloed be hoefde daarbij niet te vloeien. Maar Soekarno verkoos er met de stok bo ven op te slaan en dus moesten zij zich verweren. Het was een verzet meer met de mond dan metterdaad. Overigens was het regeringsleger ook niet zo gebrand op heldendaden, zo dat het een vrij tamme burgeroorlog' is geworden, waarbij de radio-sta tions nog de grootste vechtersbazen bleken te zijn. Maar hoe dan ook de regerings troepen zijn tenslotte de sterksten gebleken en nu staan de rebellen voor de keus: ofwel naar het buiten land vluchten, ofwel een guerilla in de Sumatraanse bergen, ofwel pro beren om de strijd op Celebes voort te zetten. Celebes is voor een deel ook in opstand tegen Djakarta, maar tot nu toe hinkte het er maar zo'n beetje bij, zodat het niet waar schijnlijk lijkt, dat het de Sumatraan se leiders op Celebes gelukken zal wat hun op Sumatra zelf niet lukte. Daarom lijkt het voor de hand te liggen, dat althans een deel der re bellen de strijd nog een tijdlang voortzet in de bergen. Gezien het feit, dat de Daroel Islam-benden op Java en de benden van Kahar Muzakar op Zuid-Celebes zich al jaren lang heb ben weten te handhaven, kunnen de rebellen het in het oerwoud van Su matra ook best een tijd lang uithou den. Maar het is de vraag of de lei ders van Midden-Sumatra uit het zelfde hout gesneden zijn als de leiders van de benden op Java en Celebes. Het is betrekkelijk gemakkelijk voor een stel desperado's om zich in een oerwoud aan arrestatie te onttrekken, maar of men daarmee een revolutio naire idee bevordert, lijkt ons twij felachtig. Misschien verkiezen de top-figuren dan toch maar liever het lot van een regering in ballingschap. De ministers van Defensie van de zeven landen der Westeuropese Unie hebben gisteren in Parijs hun voor lopige goedkeuring gegeven aan een Brits plan om gezamenlijk de nieuw, ste wapens in produktie te nemen. De Britse minister legde een lijst voor waarop negentien soorten wa pens voorkomen die kunnen worden vervaardigd.'Onder deze wapens val. len waarschijnlijk ook raketten. De zeven landen van de W.E.U. zijn: Engeland, Frankrijk, Italië, West-Duitsland en de Beneluxlanden. De ministers van Defensie van de Noordatlantische Verdragsorganisatie hebben na afloop van hun drie daagse vergadering in Parijs meegedeeld, dat het verdedigingsbeleid van de NAVO gebaseerd blijft op de gedachte van een sterk afschrikmiddel tegen even tuele aanvallers. Daaronder wordt be grepen het defensieve „schild" van conventioneel en met kernwapens uitgeruste strijdkrachten alsmede een met kernwapens uitgeruste vergel dingsmacht. Raketbasissen in Frankrijk. Generaal Norstad zou volgens ge woonlijk betrouwbare bron de NAVO- ministers meegedeeld hebben dat Frankrijk erin toegestemd heeft op zijn gebied afschietbanen voor Ameri kaanse raketten voor middelgrote af. stand in te richten. Nederland heeft zich reeds eerder in beginsel daartoe bereid verklaard. Engeland verwacht voor het eind van dit jaar met de aanleg te kunnen be ginnen. Naar verluidt zouden ook Turkije en Italië bereid zijn, maar Noorwegen en Denemarken hebben geweigerd. Men vermoedt dat Portugal te ver verwijderd ligt om voor raketbases in aanmerking te komen. Over Grie kenland, dat voor algemene verkie zingen staat, is nog niets bekend. Ting Ling moest vloeren schrobben Het te Peking verschijnende offi ciële „Volksdagblad" meldt, dat de bekende Chinese schrijfster Ting Ling, die verleden jaar aan de kaak werd gesteld wegens „rechtse afwij kingen", is afgezet als ondervoorzit- Zonder regering geen staking De leiders der Franse mijnwerkers hebben de staking ter ondersteuning van looneisen, die maandag zou be ginnen, afgelast, omdat een staking als gevolg van de regeringscrisis mo gelijk „nutteloos" verlengd zou wor den. De mijnwerkers zullen maandag echter wel een langzaam-aan-staking beginnen. Intussen heeft president Coty don derdag zijn overleg met politieke fi guren voortgezet. Men acht het mo gelijk, dat geen formateur of infor mateur zal worden aangewezen vóór begin volgende week, als de kanton nale verkiezingen, die zondag gehou den worden, goed en wel achter de rug zijn. Duur vuurwerk Het is duidelijk geworden, dat het vervaardigen van geleide projectielen zo ingewikkeld, kostbaar en omvang rijk is, dat het alleen in samenwer king tussen de Navo-landen kan wor den uitgevoerd. Dit heeft de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, gisteren na afloop van de Navo- bijeenkomst in Parijs meegedeeld. Gebleken is, dat bijvoorbeeld voor het ontwikkelen van 'n bepaalde ra ket niet minder dan 800 miljoen gul den moest worden uitgegeven en dat daarbij 565 academici en duizend technici waren betrokken. Men mag vertrouwen, dat de Navo eind volgend jaar zal beschikken over 25 van de 28 tot 32 divisies, die gene raal Norstad nodig acht voor een af doend Navo-schild, zei de minister. De besprekingen in Moskou De Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeur in Moskou hebben don derdag onderling overleg gepleegd over voorbereidende besprekingen met de Russen ter inleiding van een topconferentie. De Amerikaanse ambassadeur, Thompson, heeft op uitnodiging van .de Sowjet-minister van buitenlandse zaken, Gromyko, een onderhoud op het Russische ministerie van buiten landse zaken gehad, dat 40 minuten duurde. Na afloop wilde hij niet zeg gen of hij een antwoord had ontvan gen op de westelijke voorstellen om onmiddellijk met het diplomatieke overleg te beginnen. De Britse am bassadeur is vandaag uitgenodigd, om met Gromyko te komen praten. In sommige kringen vreest men, dat de Russen besprekingen met de Franse, Britse en Amerikaanse am bassadeurs afzonderlijk willen voe ren. De westelijke ambassadeurs zou den zich hiertegen verzetten. Nieuwste foto van Prinses Margaret ster van de Chinese schrijversvereni. ging. Ting Ling is een 53-jarige Stalin- prys-winnares. Van gewoonlijk be trouwbare zijde wordt vernomen, dat zjj kortgeleden aan 't vloeren schrob ben was in het gebouw van de schrij versvereniging, zulks als boetedoe ning voor „individualistisch optreden en het uiting geven aan anti-partij- gevoelens". Het „Volksdagblad" meldt voorts, dat een andere ondervoorzitter der schrijversvereniging, de criticus en schrijver van korte verhalen Feng Hsoe Feng, eveneens tot aftreden is gedwongen. Hetzelfde is geschied met de schil der Kiang Feng, die ondervoorzitter was van de vereniging van kunste naars „Der Alte" op bezoek bij Koningin Elisabeth Woensdagavond heeft de West-Duitse Bondskanselier, dr. Konrad Adena uer als gast van koningin Elizabeth van Engeland in het kasteel Windsor gedineerd met de Engelse vorstin. De foto toont de koningin met haar Duitse gast in het kasteel. Dit is een recente opname van prinses Margaret van Engeland, welke in Clarence House te Londen is gemaakt door de bekende Engelse fotograaf Cecil Beaton. Strijdom weer aan het bewind De blanke kiezers van Zuid-Afrika hebben in de woensdag gehouden algemene verkiezingen de Nationale Partij, die reeds tweemaal vijf jaar achtereen regeringspartij is geweest, nogmaals voor vijf jaar hun vertrou wen gegeven. In de 48-jarige geschie. denis van de Unie van Zuid-Afrika is het voor het eerst, dat een regering de gelegenheid wordt gegeven vijf tien jaar aan één stuk te regeren. De 64-jarige minister-president Strijdom en de ministers van zijn kabinet zijn met een nog grotere meerderheid dan vijf jaar geleden ge kozen. De tegenstandster van de Nationale Partij, de Verenigde Partij, hand haafde zich in Natal, maar de Nat. Partij kreeg de meerderheid ir. Trans vaal en de Kaapprovincie. In de Oranje Vrijstaat verkreeg laatst genoemde alle veertien zetels. De stand was donderdagavond: Nat. Partij 100 zetels, Ver. Partij 53. Er waren toen nog slechts drie uitslagen onbekend. De Zuid-Afrikaanse minister-presi dent Strijdom heeft donderdagavond in een commentaar op de uitslag van de verkiezingen gezegd, dat de ras senpolitiek van de regering vastbera den zal worden voortgezet. Dit is de enige manier waarop de blanken zich zullen kunnen hand haven en tegelijkertijd de naturellen recht wordt gedaan. Alleen op deze wijze kunnen botsingen tussen de rassen in Ziiid-Afrika worden voor komen, aldus Strijdom. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, zal woensdag 23 april geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Eindelijk wat zachter Het front van een depressie bij IJsland lag vanmorgen voor onze kust. Het frontaal regengebied ver plaatst zich langzaam in oostelijke richting. Achter het front stroomt geleidelijk zachtere oceaanlucht het land binnen, in verband waarmee de temperaturen zowel in de nacht als overdag weer iets hoger zullen worden. De aangevoerde lucht is vrij vochtig en mede door nieuwe storin gen, die van de oceaan via de Britse eilanden in oostelijke richting trek ken, zal er ook morgen enige regen of motregen vallen. Het hogedruk- gebied op de oceaan verplaatste zich langzaam naar het zuidoosten en neemt in betekenis af. Zowel boven Scandinavië als boven Midden-Euro pa stijgt de luchtdruk nog geleide lijk, terwijl de barometer boven het zeegebied rond IJsland en ten wes ten van Britse eilanden verder daalt In verband daarmede zal de aanvoer van zachtere oceaanlucht met een vrij krachtige wind gepaard gaan. weer? (Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHTER. Zachter weer met veel bewol king en plaatselijk enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest. 19 April zon op 05.36; onder 19.43; maan op 05.33; onder 20.18. Nieuwe maan 04.23. Hoogwaterstanden 19 April v.m. 3.50; n.m. 4. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MADRID MALLORCA ALGIERS onbew. IC. onoew. 3 onbew. 1 onoew. 3 geh. bew. 5 zwaar bew. 7 regen 5 regen 4 zwaar bew. —o geh. bew. 7 zwaar bew. 9 half bew. 0 licht bew. 9 zwaar bew. 3 mist —2 geh. bew. 0 mist 1 half bew. —2 licht bew. 6 zwaar bew. 4 sneeuw 0 zwaar bew. 9 licht bew. 7 licht bew. 4 licht bew. 4 zwaar bew. 8 Korreltje Het punt van een gauwe pen is het felste wapen dat ik ken. Cats.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1