Adv.-fiscaal vroeg H.NI.G. Majoor K. Wacht nog éven met de „EXPO '58 Beschuldigingen werden niet bewezen Twee knapen op oorlogspad Ike gooit het baseball-seizoen in Gouden bruidspaar aan Lisserdijk PONDERDAG 17 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Het zenuwslopende wachten op de behandeling van zijn zaak en het rus teloos zoeken naar gedokumenteerd verdedigingsmateriaal is afgelopen voor majoor K. Zoals men weet is de Haagse majoor op verdenking van het aan nemen van steekpenningen en het plegen van falsificaties voor de rechter gebracht. De kwestie nam nog meer bizarre vormen aan, toen de officier, voorlopig in vrijheid gesteld, des nachts op de rijksweg UtrechtDen Haag met zijn auto verongelukte. Thans ziet het er naar uit, dat hij zijn verdediging gewonnen heeft. De middag was al ver gevorderd toen de verdediger, mr Van Gilse vrijspraak vorderde omdat er uit het hele proces niet zoveel zekerheid is gebleken, dat men er een veroordeling op kan baseren. In de morgenzitting waarin gisteren de strafzaak tegen majoor K. voor het Hoog Militair Gerechtshof diende, hielden de beide verdedigers van de beklaagde zich voornamelijk bezig met een verhoor van de verschillende getuigen, die bezwarende verklaringen tegen de majoor hadden ingebracht. rekening kon houden met de door de DML opgemaakte schattingen, „Die waren zo vaak mis", zei hij. De heer C. J. van het Hoog. die zeven,., jaar assistent-inkoper bij de sectie aankoop buitenland van de DML is geweest, vond Majoor K een goed chef voor het personeel. Tegen half zes schorste de presi dent de zitting voor een haltf uur. De eerste getuige, die daarna werd ge hoord, was kapitein H. Riter, voor malig adjunct-militair-attaché Londen. Beklaagde vocht een dag lang om zijn onschuld te bewijzen De beide verdedigers, mr. Mat huisen en mr Muller Massis namen de getuige Van Benthem ook onder het mes. Zij vroegen hem o.m. waar hij aan Majoor K geld had gegeven en hoe vaak. De getuige herinnerde 't zich niet goed 'meer. De volgende getuige was de zaken man J. H. Davids. Deze verklaarde dat hij majoor K nooit geld had ge geven om iets van hem gedaan te krijgen. Hij had de majoor alleen maar met diens moeilijkheden willen helpen. Op de hei of aan de bron. „Als majoor K nu eens niet in het „Rare dingen". Daarna werd kapitein bd. J. Stern- feld, die vroeger hoofd van de Ne derlandse veld veiligheidsdienst Groot- Brittaimië en Noord-Ierland is geweest, ondervraagd. Op de vraag van mr Mathuisen vertelde de heer Sternfeld dat hij direct na het vonnis van de krijgs- D.M.L. had gezeten, maar een „ge- raad met getuige Tops had gespro- wone" majoor was geweest, ergens op de heide, die niets voor u kon doen, had u hem dan ook geholpen?" vroeg een van de raadsheren. „Ja", zei de heer Davids. Het pu bliek op de tribune lachte luid. De heer H. Tops, die vroeger in dienst is geweest bij de heer Davids, werd daarna als getuige gehoord. Hij ver klaarde dat hij tussen 1952 en 1954 drie of vier maal in opdracht van de heer Davids 'n enveloppe met 500 had afgegeven aan een adres aan de Haagse Diepenburchstraat. Op de deur stond de naam van Maj. K. Ter zitting verklaarde T.; dat hij met mevrouw K was geconfronteerd door mr Van Es. Hij had haar toen niet herkend als de dame, aan wie hij de enveloppes had overhandigd. De zitting werd hierna geschorst tot 3 uur. De eerste getuige, die in de 'middag zitting werd gehoord was de 57-ja rige luitenant-kolonel L. C. Onder stal uit Wassenaar, destijds hoofd van de sectie aankopen buitenland D.M.L. nu hoofd van de afdeling al gemene zaken. Deze getuige heeft lange tijd in de D.M.L. met majoor K samengewerkt. Hij was als getuige a charge zowel als getuige a décharge ken. „Mijnheer Tops was niet erg gelukkig met het vonnis van de Krijgsraad", zei hij, „hij vertelde dat er rare dingen te voorschijn zouden kunnen komen als men eens keek naar de boekhouding van de heer Davids. In die boekhouding staan bedragen vermeld voor allerlei za ken, uitgegeven in dezelfde periode als waarin majoor K geld zou heb ben gekregen. Deze bedragen zijn identiek met die, welke aan majoor K zouden zijn gegeven. Ik heb dit aan de vroegere verdediger van ma joor K, mr Van Es, meegedeeld en op zijn aanraden 'ook aan de Officier van Justitie. De laatste getuige was de echtge note van majoor K. Zij verklaarde dat haar man wel eens geld heeft ge leend aan de zakenman Van Benthem Hij deed diit, zo had hij zijn vrouw verteld, omdat hij geen moeilijkhe den wenste. Mevrouw K had het geld later van de heer Van Benthem teruggekregen. Voorts had de zakenman het huis van majoor K gehuurd en de huur vooraf betaald. Ook had de majoor eens per vergissing te veel Neder lands geld meegenomen op een dienstreis naar Engeland. Hij had opgeroepen. Het bleek tijdens de on-het geld bij de heer Davids achter- dervraging dat overste Onderstal gelaten om het deviezenbesluit niet geen enkele naam van een Engelse firma kon noemen, waarmee de DML zaken deed. Hij verklaarde dat hij slechts leiding gaf aan de inkopers. „Dus u dreef meer op de inlichtingen die u van de inkopers kreeg, dan dat u de inkopers instrueerde?", vroeg de president. De getuige beaamde dit. De gang van zaken. Vervolgens werd overste M. C. Plaatsman, hoofd van de afdeling voorzieningen van de DML gehoord, destijds hoofd van de afdeling com merciële zaken van de DML. Even als bij het horen van de vorige ge tuige, vroeg de president ook nu weer over de gang van zaken als er min der dan drie offertes waren binnen gekomen. Dan moest, zo werd ver teld, een nauwkeurig onderzoek naar de kostenberekening worden inge steld. De president vroeg dit, omdat bij een bestelling van geschutsonderde- len in Engeland in 1953/1954 de gang van zaken bij de offertes niet geheel juist zou zijn geweest. Het ging hier om een leverantie van ƒ300.000. Luitenant-generaal bd. J. H. L. te overtreden. De heer Davids zou het geld later naar zijn huis sturen. Vrijspraak geëist. Majoor K, die hierna nog een aan tal opmerkingen maakte, zeide o.m. dat de heer Tops, die geld naar zijn woning zou hebben gebracht, had verklaard dat aan de voordeur een wit émaille naambord met zwarte letters zat. De familie K heeft echter KAMPEER ARTIKELEN ZIJN SPORTARTIKELEN. Het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft in hoger beroep de han delaar in kampeerartikelen J. de Bruyn te Roermond conform het von nis van de politierechter te Roer mond veroordeeld tot 260 boete, waarvan f 250 voorwaardelijk. Toen hij op 2 april j.l. terecht stond we gens het handelen in kampeerartike len zonder in het bezit te zjjn van vestigingsvergunning voor sportarti kelen, vorderde de procureur-gene raal tegen hem 25,boete, subsi- dair 10 dagen hechtenis. Van de zijde van de ANWB zijn destijds verscheidene argumenten aangevoerd, om aan te tonen dat Bos, voormalig directeur van de I kampeerartikelen in het algemeen DML, werd vervolgens gehoord. Hij niet onder sportartikelen kunnen vertelde dat men bij de inkopen geen worden gerekend. De foto laat zien hoe majoor K tussen zijn verdedigers, links mr Th. Muller Massis en rechts mr Joh. K. M. Mathuisen, bij het gebouw van de Hoge Raad aankwam. Leef verstandig! Biyt by rheamatische pijnen steeds In de wnrmte. Houdt D sen de voor schriften van Uw art». MAAR.*., dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD Als het al te erg wordt -- poeders, tabletten en cachets Ze helpen raelen.Hoeod.behouden lange I lijd bun werking en veroorzaken geen I vermoeidheid of versuffing. Zijn daardoor I geschikt om tijdena hel werk le worden I (Advertentie) alleen maar een bronskoperen naam bordje aan haar deur gehad. Hierna nam de advocaat-fiscaial requisitoir. Hij concludeerde aan het einde van zijn betoog, dat in deze zaak voldoende bewijs ontbreekt en dat majoor K daarom zal moeten worden vrijgesproken. „Eigenlijk is dit een heel gewone strafzaak, dde echter om de een of andere reden buiten zijn proporties is gegroeid", aldus mr van Gilse." In hoger beroep heeft de zaak een verwarrend beeld gekregen. Vele ge tuigen herinneren zich niet alles meer, de beklaagde is echter goed ge documenteerd en exact in zijn ver klaringen." „Het vonnis van de krijgsraad zal geen stand kunnen houden", zo vervolgde de advocaat fiscaal. „De getuigen verklaren wel dat zij geld hebben gegeven; niet in verband met wat majoor K deed, maar slechts uit welwillendheid. De verklaring van verdachte dat hij niets in strijd met zijn plicht heeft ge daan of nagelaten is aannemelijk." Mr Van Gilse meende dat de ver klaring van Van Benthem dat ma joor K op straat of in café'tjes geld zou hebben gekregen geen betrouw bare indruk gaf. „Als men mij op de man af vraagt of ik een bewijs accepteer dan moet ik zeggen: aarzelend'', aldus de ad vocaat-fiscaal." Beklaagde heeft in zijn betoog grote zakelijkheid en rust getoond, he'ogeen lang niet het geval was bij vele getuigen. Majoor K staat als een goed officier bekend, die uitste kend werk heeft geleverd in een vertrouwenspositie. Hij had, naar hij verklaart, geen financiële moeilijk heden. De heren Van Benthem en Davids echter stonden financieel niet zo sterk. „Gezien dit alles moet ik nadruk kelijk stellen dat in de zaak tegen deze beklaagde een zodanige mate van twijfel is gerezen, dat een schul digverklaring niet mogelijk is". Mr Vin Gilse vorderde vrijspraak. Mr Mathuisen betoogde dat er in deze zaak geen juridisch bewijs kan worden gevonden, ook al is het dos sier uitgebreid. In de getuigenis van de zakenman Van Benthem zag hij teveel onzin om er nog enig bewijs uit te kunnen putten. De verklaring van de heer Davids was volgens de verdediger als be wijsmiddel ook waardeloos. Pleiter zeide, niet te twijfelen aan majoor K. Hij was ervan overtuigd dat de majoor geen geld heeft aangenomen. Het Hoog Militair Gerechtshof zal over acht dagen arrest wijzen in de zittingzaal van het hof aan de Joh. van Oldenbarneveldlaan. Omstreeks tien voor negen sloot de president de zitting. Twee jongens van ongeveer 1214 jaar hebben in het Haagse bos een 56-jarige Haagse dame met een stok vijf slagen op het hoofd toegediend. De reden hiervan was waarschijnlijk, dat zij op geld uit waren. De dame bleef bij haar positieven en toen er voorbijgangers kwamen opdagen, sloegen de jongens op de vlucht. Van hen ontbreekt nog ieder spoor. De vrouw, mej. M. Marks liep gis termiddag op de wandelpaden van het Haagse bos toen de twee knapen op de fiets kwamen aanrijden en af stapten om haar te vragen hoe laat het was. De dame vertelde het hun en zij reden weer weg. Enkele tien tallen meters verder sprongen zij weer uit de struiken naast het pad en vroegen de dame om 'n dubbeltje. De vrouw, die dit verzoek vanzelf sprekend afwees kreeg toen enkele klappen met een stok op het hoofd. Toen zij verdwenen waren zette mej. Marks haar weg voort, maar en kele ogenblikken later kwamen de jongens haar weer lastig vallen. Toen kon de dame de hulp van enkele voorbijgangers inroepen. Mej. Marks heeft bij de Haagse politie twee aan klachten ingediend. Eén wegens ge weldpleging en één wegens poging tot diefstal. Jeugdige „amateur" overvallers Op de weg Nieuwkuijk-Helvoirt zette de Bossche vertegenwoordiger J. Houdijk zijn wagen even langs de kant van de weg om zijn pijp schoon te maken, toen hij plotseling door het openstaande linker portierraam met een knuppel een klap op het hoofd kreeg. Buiten de bedoeling van de pver- vallers raakte de heer Houdijk niet bewusteloos maar kwam zijn wagen uit om de achtervolging in te zetten. Zij konden echter ontkomen. In het Bossche Grootziekenhuis werd de ga pende wond gekramd. De inmiddels gealarmeerde politie greep in de bossen de 19-jarige v. R. uit Goirle en de 17-jarige van S. uit Nijmegen, die zondagavond uit een opvoedingsgesticht te Arnhem ont snapt waren en in geldnood zaten. Een triomfantelijk lachende president Eisenhower, gefotografeerd na het werpen van de eerste bal in het nieuwe baseball seizoen 1958. De vrolijke inleiding vond plaats voor de wedstrijd Washington SenatorsBoston Red Sox in het Griffith Stadion te Washington. Deels wel, deels niet de moeite waard Zij, die de wereldtentoonstelling te Brussel willen bezoeken, behoeven geen haast te maken, want het zal nog enkele weken aanlopen voor wer kelijk alle paviljoens en paleizen tot in de puntjes zijn ingericht. Zij, die er een dagje voor hebben uitgetrokken, zullen er echter tenminste twee van moeten maken, omdat het ondoenlijk blijkt zowel de reis als de bezichtiging in een luttele 15 tot 20 uren samen te persen. Dat zijn de voornaamste conclusies waartoe wij kwamen na een nieuwe speurtocht over de heden geopende „Expo 58". Heel belangrijk zal het zijn om Straks een beknopt programma op te stellen van hetgeen ge beslist wel wilt zien en dan nog eens te schrappen wat ge misschien wel aardig vindt, maar toch beter kunt laten rusten. Enkele tips voor deze toebereidselen kunnen wij u wel geven. Zo zal me nigeen de grote mogendheden op het reisprogramma hebben staan, maar daarvan kan wel iets vervallen. De Fransen bouwen nog en de eerste be zoekers zullen er weinig zien. Het enorme Russische paviljoen, kosten geschat op een paar honderd miljoen gulden, valt inwendig zwaar PRINSES MARIJKE ALS PAD VINDSTER GEÏNSTALLEERD Prinses Marijke is gistermiddag tegelijk met negentien andere adspi- rant-padvindsters van het vendel „De zandlopertjes", afdeling Soest, als padvindster geïnstalleerd. H. M. de Koningin woonde evenals de andere moeders de installatie plechtigheid bij, die in het clubhuis geschiedde. Op 30 april a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn dat de heer en mevrouw Randsdorp-Ver laan, wonende Lis serdijk 458, bun echtelijk leven be gonnen. De heer Randsdorp (73) heeft zich met zijn aannemersbedrijf vooral be kendheid verworven in de kerken bouw, hoewel vanzelfsprekend ook de woningbouw niet werd veront- achtzaamd. Ook bouwwerken in en rond Leiden getuigen van de werk zaamheid van de bruidegom. Hij ver zorgde o.m. de verbouwnig van het Gesticht „De Voorzienigheid", ge bouwen op het Rapenburg, e.a. Ker kenbouw schijnt de familie trouwens in het bloed te zitten, want de vader van de bruidegom bouwde de St. Agathakerk en dat was meteen de oorzaak dat hij zich in deze omge ving ging vestigen. Oorspronkelijk kwamen de Randsdorpen uit de streek der grote rivieren, met name Jutfaas. Mevr. Randsdorp-Verlaan is een geboren Langeraarse. De bruidegom, die zich sinds en kele maanden wat meer rust gunt, geniet nog een zeer goede gezond heid. Zijn hobby isfietsenmaken, „zijn hele leven heeft hij dat al ge daan", verklaarde de eveneens 73- jarige bruid. Die tobt echter een beet je met het hart en dat maant tot voorzichtigheid. Hoewel 30 april de eigenlijke gro te dag is, wordt het feest uitgesteld tot 15 mei. Een der acht kinderen van het bruidspaar is n.1. op zee" en kan eerst tegen die tijd thuis worden verwacht. „En als ik ze niet allemaal om me heen heb", zegt moe der Randsdorp, „dam is het geen feest." Voor ons blad zit aan dit jubileum ook nog een prettig kan Ij e, wij vie ren het n.l. mee omdat het echtpaar Randsdorp óók al die jaren abonné is op ons blad. tegen: de muren druipen van propa ganda en 'n concreet beeld van de toe stand in de Sowjet-Unie krijgt ge er niet. Maquettes van fabrieken, vlieg tuigen en een stadion, een 10 meter hoog beeld van Lenin, een raket („de communistische partij strijdt voor de vrede") en een spoetnik zijn de voor naamste middelpunten. Zoek eerst iets uit! De helft van het tentoonstellings terrein wordt beslagen door Belgi sche inzendingen, van de grondstof fen af tot en met de schone kunsten toe. Ge kunt er één enkele uitzoeken, die voor uw persoon van belang is, zo als electrische energie voor knapen met interesse in dat soort dingen, of de keramiek, maar ge kunt niet die tientallen afzonderlijke tentoonstel linkjes doorlopen. Zo zal ook de enorme inzending van de Kongo slechts van belang zijn voor hen, die oprechte interesse heb ben in de Afrikaanse kuituur en ex ploratie. Wat ge niet moogt overslaan is de veelomvattende en veelzijdige voor lichting der Verenigde Staten. Hier vindt ge ook de meest* service: gid sen leiden u het merkwaardig trom- melvormige paleis rond en ge zult er niet alleen kleurentelevisie in wer king, maar ook doorlopende mode shows, een Newyorkse winkelstraat en Amerikaanse kamers kunnen zien. In een al even cirkelvormig bio scooptheater kunt ge vervolgens een reis per auto dwars door de V.S. ma ken. Geheel rondom u werpen 11 pro jectors een illusie van het bewegend landschap, dat u meesleurt van de Newyorkse haven, tussen de levende stedelingen, dorpsbewoners en land bouwers door, zelfs dwars door een u plots omringende kopermijn, door de Rockies naar San Francisco. Het atomium. Wat ge evenmin moogt missen is een bezoek aan de hoogste sfeer van het Atomium. Van 102 meter hebt ge een onvergetelijk vergezicht over Brussel en voorstedeh Er zijn rol trappen, die 3.000 personen per uur omhoog voeren en er kunnen 250 per sonen tegelijk voor een venster staan. Wat kost het. En dan de prijzen. Een gecombi neerd (en gereduceerd) biljet Am- sterdam-Expo, tram cn toegang inbe grepen, komt u op f 16,40 p. p. re tour. Toegangsprijs Expo nu 30 fran ken, als ze geheel gereed is 20 frank (1 mei tot 21 juli). Kinderen van 6 12 20 frank en beneden 6 jaar gratis. Wie geen geldig paspoort heeft, kan tegenwoordig toe met een toeristen- kaart, die verschillende maanden gel dig blijft ook voor bezoek aan andere landen. Wie per auto reist vindt de wereld tentoonstelling aan de grote weg als hij Brussel binnenkomt en er zijn ge noeg parkeerterreinen om 30.000 auto's te stallen. Parkeergeld 1.50.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 9