Leiden en Oegstgeest ruilen grond Scherp In Japan zijn het de vrouwen die staan in de tram Kringvergadering Katholiek Vrouwengilde Leiden Kon» Ned. Grofsmederij Ie Leiden keert hogere dividenden uit te\ De eerste in een Leids winkelcomplex DONDERDAG 17 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Voor aanleg weg Kikkerpolder en verbreding van Warmonderweg Door b. en w. van Leiden zijn on derhandelingen gevoerd met b. en w. van Oegstgeest, over ruiling van grond voor de aanleg van een weg door de Kikkerpolder en voor de ver breding van de Warmonderweg. Voor de aanleg van een weg door de Kikkerpolder, welke enerzijds zal aansluiten aan het viaduct Maredijk in de spoorbaan LeidenHaarlem en anderzijds aan de Poelgeesterweg en de Laan van Oud-Poelgeest in de gemeente Oegstgeest, is het nodig, dat de gemeente Leiden 't eigendom verkrijgt van een strook grond. Deze strook grond heeft een oppervlakte van pl.m. 11.950 m2. De gemeente Oegstgeest behoeft voor een zeer noodzakelijke erbre- ding van de Warmonaerweg de be schikking over een strook grond. In de loop der ondernandenngen hebben b. en w. van Oegstgeest ver zocht om te bevorderen, dat aan hun gemeente in eigendom wordt afge staan een strook grond, gelegen langs de Geversstraat voor verbreding van de westelijke zijde van deze straat. Het voornemen bestaat namelijk het trottoir te verbreden en langs de Geversstraat een rijwielpad aan te leggen in het verlengde van het be staande rijwielpad langs de Leidse- straatweg. De onderhandelingen hebben 4ot overeenstemmnig geleid. Gesloten beurzen. De grondruiling geschiedt met ge sloten beurzen, met dien verstande, dat de gemeente Leiden aan de ge meente Oegstgeest voor de oppervlak te grond, groter dan 7150 m2, welke LE1DS KUNSTCENTRUM Het Leids Kunstcentrum hield gis teravond onder leiding van haar voor zitter de heer J. C. van Schaik in café-festaurant „Nieuw Minerva'' een ledenvergadering. Het belang rij leste agendapunt was het bespre ken van plannen om door uitbreiding van het aantal tentoonstellingen te komen tot een meer intensief ge bruik van de Boerhaavezalen. Deze unieke expositiezalen zijn nog te weinig bekend bij het publiek, het geen blijkt uit het bezoek aan ge houden tentoonstellingen. Besloten werd de tentoonstelling van werken vervaardigd door leden van hot L.K.C. te houden van 30 juni -13 juli a.s. Hierna zullen nog enkele tentoon stellingen worden gehouden var. werken, vervaardigd door kunste naars buiten Leiden, die hiervoor zullen worden uitgenodigd. Ook- de restauratieplannen van de Boerhaa vezalen kwamen ter sprake, in ver band met de vraag naar atelier ruimte. Aangezien bij deze plannen ver schillende instanties betrokken zijn, is omtrent de uitvoering ervan nog niets met zekerheid te zeggen. Na de rondvraag sloot de voorzit ter de geanimeerde vergadering. PRONONCE voor Uw LINGERIE Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 POTLOOD en GEF.ST zij aan Leiden overdraagt, een bedrag van 1.per m2 vergoedt. Dit komt neer op een bedrag van (119507150) X /1-— /4.800. Verder betaalt de gemeente Leiden de kosten van het treffen van voorzieningen voor het gebruik van het overblijvende ge deelte van de zogenaamde Ezelwei (waarvan een gedeelte bestemd is voor de weg door de Kikkerpolder) als ijsbaan en de kosten van het kap pen en van het treffen van andere voorzieningen in het bos Oud-Poel geest, waaromtrent nog nader overleg zal worden gepleegd. De gemeente Oegstgeest neemt voor haar reke ning het graven van een sloot langs de eigendomsgrens van de Leidse Hout en Warmonderweg en het ma ken van een berm tussen die sloot en het rijwielpad langs de weg. De strook grond langs de Warmon derweg, welke aan de gemeente Oegstgeest in eigendom zal worden ovei-gedragen, maakt deel uit van de terreinen van de Leise Hout, welke aan de Stichting „Fonds voor aan leg, onderhoud en beheer van wan delparken". NOG 100,— VAN EEN LICHTMAST Op 9 mei 1957 is een motorrijtuig tegen een lichtmast van de openbare straatverlichting, staande op de Rijns- burgerweg, gereden. De schade, welke de gemeente daardoor werd toege bracht, bedraagt 446,43. Het motor rijtuig was eigendom van de heer A. Jarings, te Wassenaar. Hoewel de eigenaar het motorrijtuig niet zelf bestuurde, is hij ingevolge de We genverkeerswet niettemin voor de schade aansprakelijk. De heer Jarings is tegen dergelijke schade verzekerd. De desbetreffende verzekeringsmaat schappij heeft van het schadebedrag 346,43 vergoed. Volgens de pobs draagt de heer Jarings een eigen ri sico van f 100,Ondanks herhaalde- pogingen is het niet mogen gelukken laatstgenoemd bedrag in te vorderen, zodat dit langs gerechtelijke weg zal moeten geschieden. Burgerlijke Stand Geboren: Corine d. v. W. J. Lan- vel en G. G. Eijgendaal. Jacob z. v. J. Keijer en A. J. Otten. Petronella Wilehlmina Maria d. v. P. Olierook en C. C. v. d. Voort. Simon z. v. C, S. van der Zaal en H. C. de Heij. Pe ter Cornells Johannes Maria z. v. B. de Bruin en M. Heetvelt. Abraham Cornells z. v. J. M. Knetsch en J. A. van Zoest. Peter Maria Laurentius z. v. J. A. Konter en L. Geelhoed. Ja cobus z. v. C. Barnhoorn en G. Hus. Wilhelmus Arnoldus Maria z. v. J. F. Simons en E. G. Vos. Gehuwd: S. Noorlander en W. Oudshoorn. Een netelig vraagstuk No. 505. Horizontaal. 1. gevuld, 3. voegwoord, 5. voorzetsel, 6. lichaams deel, 7. pers. voornaamw., 9. tel woord, 10. voegwoord (Fr.). 12. zee hond, 14. bekend dier, 15. brand- verf, 16. gesloten, 17, uitroep, 19. mu zieknoot, 21. voorvoegsel, 22. rivier in Italië, 24. viervoetig dier, 25. in het jaar der wereld (afk. Lat.), 26. sportterm, 27. figuur in het kaart spel. Verticaal: 1. maanstand, 2. pret, 3. vlaktemaat, 4. muzieknoot, 5. na kroost, 8. kan men uit drinken, 9. boom, 11. stok bij 't kaartspel, 13. be zweringsformule, 16. hoogste punt, 18. zijtak Saaie, 20. zangstem, 21. fami lielid, 23. rund, 25. Rom. munt. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 504. Horizontaal: 1. insider, 7. Aa, 8. on, 10. en 12. mak, 14. Po, 15. roe, 17. sta, 18. engel, 19. cel, 21. ach, 23. hl, 24. vla, 26. Ti, 27. ha, 28. ra, 30. Jordaan. Vert.: 2. na, 3. Sam, 4. dok 5 en 6. Je richo, 9. Joachim, 11, no., 13. angel, 14. pt, 16. eel, 17, sla, 20. el, 22. ct., 24. var, 25. ara, 27. ho, 29. Aa. In Tokyo zijn géén straatnamen Met een lezing over Japan sloot de conservator van de afdeling Ja pan van het Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden, de heer C. Ouwehand, de serie winter-voor drachten, die dit museum regelmatig organiseert, gisteravond af. De directeur van het museum, dr P. H. Pott, die de avond opende, zei, dat de heer Ouwehand van de Ja panse regering een studiebeurs had gekregen voor een verblijf van een jaar in dat land. Het is hem daar door mogelijk geweest zijn studie in enkele bijzondere onderwerpen van de Japanse cultuur te verdiepen, maar bovendien is hij op zeer directe wijze in contact gekomen met de Japanse mensen en de dingen van het leven van alledag. De heer Ouwehand vertelde, dat het heel moeilijk is indrukken te ge ven van eenland als Japan Hij nam als voorbeeld Lafcadio Hearn, die z'n hele leven in Japan vertoefde en er alleen maar alles in een romantisch licht zag en het land ook als zodanig beschreef. Daar het doel van spre kers reis studie was, heeft hij dus vooral contact gehad met intellec tuelen. Zijn werkbases waren Tokyo en Kyoto. Japan, aldus spr., is ander- hali maal zo groot als Groot Brittan- nië. Het heeft 89 millioen inwoners en is na Nederland het dichtstbe- volktste land. Slechts 15 pet. v. d. to tale oppervlakte is in cultuur ge bracht. Er is veel over Japan ge schreven zei hij, doch vaak met wei nig kennis van zaken. Men verheer lijkt het mateloos, waartoe kersen bloesem en theehuizen veel bijdra gen, of men verguist het. Met dollars in de hand is Japan inderdaad gauw een paradijs. In het Japanse cultuur patroon treft men grote tegenstellin gen aan: wreedheid, zachtheid enz. Geen straatnamen De hoofdstad Tokyo heeft bijna 9 millioen inwoners en is de zetel der regering. Het is de grootste stad ter wereld. Straatnamen en huisnum mers, zoals bij ons, zijn daar onbe kend. De huizen zijn genummerd naar tijd van bouwen; dus b.v. 3 vindt men naast 200. Krijgt men een uitnodiging om bij iemand op bezoek te komen, dan ontvangt men tijdig een tekeningetje met station en straat er op; dit geldt ook voor Ja panse gasten. Ook politieposten we ten wel waar ieder woont. Het ver voer in deze grote metropool ge schiedt vooral met boven- en onder grondse treinen, die zeer stipt lopen. De vrouwen staan. Staat een vreem deling voor een vrouw op, dan ge beurt het vaak dat, zij haar echtge noot roept om die te laten zitten. Men staat ook te lezen; er wordt trouwens veel gelezen door alle lagen van de bevolking. De trein wordt tot een mestvaalt gemaakt; men gaat z'n gang zonder zich om anderen te be kommeren: gebrek aan sociaal ge voel. Valt iemand op straat neer dan zal ook niemand hem helpen. Bin nen het sociale verband van de fa milie schiet de Japanner echter niet tekort! Er zijn enorme bioscopen waar wel 4000 mensen in kunnen. Dit was „Westers"-Tokyo. Maar er is ook een „Japans"-Tokyo. Dat deel heeft vele kleine winkeltjes, die geen vaste sluitingstijd kennen. Bij vier sprongen ziet men vaak steengrote schrijntjes, waarvan men kinderze gen afsmeekt. Vaak ontbx-eekt iedere bestrating, terwijl er ook geen riole ring is. Het leven is er goedkoop. Armoe Men is arm en men schaamt zich daarvoor niet in Japan. Een hoogle raar b.v. verdient maar 200.-. In de stad Kyoto lijkt men in een andere wereld te vertoeven. Veel herinnert hier nog aan vroeger. De Japanse huizen zijn van een geraffineerde eenvoud prachtige verhoudingen tus sen huis en tuin. De Japanner is gastvrij en van nature hartelijk. Dit komt tot uiting, zoals bij spr., als er geen taalbarrière bestaat. Aan fees ten en feestjes geeft de Japanner 1.50 per dag eten, hoewel een stu dent niet veel meer dan 30 a 40 cent voor zijn lunch kan besteden. Er zijn op 't ogenblik 479 universiteiten, waarvan vele teveel studenten toe laten omdat ze geld nodig hebben om te kunnen blijven bestaan. Het wetenschapplijk peil gaat daardoor achteruit. Er wordt meer op feiten kennis gelet dan op ontwikkeling var. denken. Er is bezig een witte boorden proletariaat te ontstaan, dat geen redelijke toekomstmogelijkhe den heeft. Sinds 1870 bevindt Japan zich in een overgangsstadium dat nu nog voortduurt. Dames van het Katholiek Vrouwen gilde, uit Leiden en verre omgeving kwamen gistermiddag op de Kring vergadering bijeen In den Vergulden Turk. Sinds 11 september van het vo rig jaar was er geen kringvergadering meer geweest en deze rust werd wel op tamelijk ruwe wijze verstoord door een nogal netelige kwestie, die de da mes langdurig heeft bezig gehou den. In haar openingswoord heette de presidente, mevrouw Lindenhof Hop de afgevaardigden van de afde ling Hazers wou de-Rijndijk hartelijk welkom, zijnde het bestuur van de elfde afdeling, die zich bij de Kring Leiden van 't Gilde had aangesloten. In de notulen gaf mevr. J. Staal Van Zandvliet een vergelijkend over zicht van de activiteiten, die de af delingen in het afgelopen jaar neb ben ondernomen. Ze werden onder dank van de presidente goedgekeurd. Naar aanleiding van de bespreking van de diocesane vergadering, die op 22 april a s. te Haarlem gehouden wordt, welxe bespreking door mevr. J. G. Kraayenvanger—Muikens werd ingeleid, ontspon zich een moeilijk heid, die alle tact van het kringbe- stuur heeft geëist om tot een goede oplossing te komen. In het diocesaan bestuur was de secretaresse reglementair aftredend. Ze wilde zich we: herkiesbaar stel len voor een plaats in het bestuur maar ze bedankte voor het secreta riaat. Bovendien waren er twee can- didaten te verwachten uit het bis dom Haarlem voor de verkiezingen, die „sociaal en geografisch gediffe rentieerd" zullen zijn. Met het oog op een komende split sing van de beide diocesen, meende het bestuur, mevrouw StaalVan Zandvliet naar voren te moeten schuiven als candidaat namens hot bisdom Rotterdam. Daardoor zou men het gevaar lo pen, de huidige secretaresse weg te stemmen, zonder acht te slaan op haar grote verdiensten en goede ca paciteiten. De N. V. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden heeft, volgens het verslag, over 1957 een bruto winst behaald van ƒ1.737.453 (v.j. ƒ1.537.780). Na diverse voorzieningen en afschrijvin gen resteert een saldo winst van ƒ328.839 (ƒ275.438). Voorgesteld wordt, een dividend van 80 (70 over een onveran derd kapitaal van 3.200.000. Gedurende het gehele jaar waren de meeste afdelingen zeer l -hoorlijk van werk voorzien. De laatste maan den van 1957 gaven een vermindering te zien van het aantal binnenkomen de opdrachten. Vele belangrijke pro jecten werden uitgesteld en ook ge woonlijk regelmatig terugkerende be stellingen werden dikwijls tot een later tijdstip verschoven. De oorzaak van dit verschijnsel is mede te zoe ken in de bestedingsbeperking. Be gin 1958 werden echter meer op drachten ontvangen en voor het lo pende jaar verwacht de directie een behoorlijke bezetting. Door verhoging van de effyciency is het mogelijk geworden, niettegen staande de toenemende concurrentie, het resultaat te verbeteren. De in vesteringen van de laatste jaren- zijn hierbij zeker van invloed geweest. Het verloop onder het personeel was nog aanzienlijk, het aantrekken Jan vaklieden zeer moeilijk en hét ïjnbad. van jongeren bleef onvol- oènde. Aangenomen wordt dat de bestedingsbeperking hierin enige ver betering zal brengen. De smederij werd verder gemecha niseerd, in de kettingfabriek werd een nieuwe kettinglasmachine in ge bruik genomen en in de komende jaren zullen gieterij en smederij nog verder worden gemoderniseerd. Euromarkt maakt het gewenst, verder te specialiseren, waarbij de grotere markt de mogelijkheden voor het bedrijf zal doen toenemen. Ge realiseerd dient te worden, dat in an dere landen de Europese gedachte minder gemakkelijk wordt aanvaard j en dat het nog geruime tijd zal duren, j voor deze algemeen ingang heeft ge- vonden. Van de specialisering ver wacht de directie bovendien een ver sterking van de concurrentiepositie in het binnenland, r Hoewel de deelneming in de Davit Company N. V. aan de verwachtin gen voldoet, acht men het toch raad zaam hierop een bedrag van 110.550 af te schrijven, zodat deze deelneming met 300.000 op de balans wordt ge waardeerd. Mevr. Staal achtte het noodzake lijk, zich terug te trekken, omdat de splitsing tussen de beide diocesen toch niet binnen twee jaar te ver wachten is. Daarop besloot de verga dering haar „in reserve" te houden voor een toekomstige bestuursverkie zing. Mevr. Staal gaf vervolgens een sa menvatting uit het verslag van een voordracht door mevrouw Severijne Cals over de vorming van de le den in het Gilde, waarin als belang rijke media en aanknopingspunten voor een onderling contact naar vo- ren kwamen, ziekenbezoek, en daad-1 werkelijke ziekenhulp, zowel als hulp in alle andere noden van de gezin nen van de leden Ook werd het werk van de verdiepingsclubs aanbevolen. In dit verband wees zij op het grote belang van een geestelijk adviseur. Tenslotte verdiepte de kring zich in de keuze van een patrones. Deze kwestie, die' als eens eerder aan de orde geweest is, vond evenwel nog j geen oplossing. De voorkeur werd te- ruggebracht op die voor Catharina van Siëna en Theresia van Avilla. Men wilde echter „een moderne heilige" en derhalve werd de keuze uitgesteld tot de volgende vergadering. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 17 April 1858. Parijs. Geheel Parijs was gis teren op de been om de plegtige opening bij te wonen van den boulevard van Sebastopol, door de keizer en de keizerin. Deze fraaije weg moet de geheele stad van het noorden naar het zuiden doorsnijden en zal eene lengte hebben van 1600 ellen. Minister Zijlstra sprak in Leiden op juristencongres GROTE KEUZE GEBOORTE AANKONDIGINGEN Vraagt monsterboek ter inzage. Fa. J. N. GEIJER Botermarkt 26 Leiden Telef. 20519 (Advertentie) op de vrijheid van het individu in het constitutionele recht formuleer de. Na de lezingen vonden discussies i plaats. Vandaag worden de lezingen voortgezet, terwijl de deelnemers aan j het congres morgen in de vergader- 1 zaal van de Tweede Kamer het tra- ditionele „studentenparlement" zul- len formeren. Op het juristencongres, dat giste-*. i u:* ren, vandaag en morgen in Leiden j lndOflCSlC tCT SpTctkC DIJ wordt gehouden heeft ook minister Zijlstra gesproken. Prof. dr. J. Zijlstra voerde het woord over de vrijheid van het in dividu in de economie en ging daarbij uit van het vi'ijheidsbegrip van Abra ham Kuyper: vrijheid bestaat voor de mens waar deze vrij is van we- gensvreemde banden. In de ontwikkeling van de econo mie zag spreker drie perioden in de moderne tijd: de industriële revolu- j tie die de arbeidsproduktiviteit deed exploderen uit een sluimer van eeuwen, de periode van verwarring, stilstand in lapwerk tussen 1914 en 1945 tijdens welke periode nieuwe denkbeelden werden ontwikkeld *er 'leer S. J. C. Donkersloot uit maar fundamenteel economisch in- om zijn voordracht te houdenover zicht bleef ontbreken, en de periode I - van ontwikkeling sinds 1945. In, deze 1^ Indonesië. !fefaïe^UeideT„zf« algemeen systematisch ingrijpen van de overheid in de economie noodza- V. 6^^.° kelijk is om de gecompliceerde .Tuinbouw en Plantkunde" Er heerste gisteravond in de ver gadering van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde helemaal geen echte vergaderstemming. Na de opening door de heer J. Jonker en de behandeling van de enkele ver- gaderpunten, waaronder voorlezing van de notulen, vormde men een grote kring en nodigde de voorzit- maatschappelijke en industriële krach ten harmonisch te kunnen laten wer ken. Reeds in de middaguren was in het Groot Auditorium het juridische con gres geopend door de heer Panis prae- ses van het landelijk bestuur van de Vereniging van Juridische Studenten- faculteiten, waarna prof. mr. J. J. F. M. Duynsteeg uit Nijmegen zijn visie EL MIOR TOPLIN SHIRTS in alle soorten vei-krijgbaar bij: harïmitéiïirtjoi 210 leiden (Advertentie) Een historische gebeurtenis in de geschiedenis van Leiden Zuid-West vond gisteravond plaats. In het win kelcomplex aan het 5 Meiplein n.l. werd de eerste winkel geopend en tevens hebben ook de eerste bewo ners van de woningen boven de win kels hun kamers betrokken. Er begint thans enige tekening te komen in de ontwikkeling van de 5 zich volledig over. Men kan voor Mei-buurt. De 5 Meilaan wordt van wegdek (asfalt) voorzien en het 5 Meiplein nadert zijn voltooiing, na dat het Bevrijdingsplein onlangs reeds in gebruik is gekomen. De eerste winkel in het winkel centrum werd betrokken door de Coöp. Vooruit, die er een zelfbedie ningswinkel, annex slagerij opent. De zaak werd gisteravond officieel in gebruik genomen door wethouder A. J. Jongeleen, die als symbool de eer ste aankopen deed. De heer J. J. van Stralen, voorzitter van de Coöp. Vooruit hield een rede, waarin hij allen bedankte die aan de vestiging van deze zaak hebben medegewerkt. De heer Jongeleen wees er in zijn toespraak op, dat Leiden Zuid-West een woonwijk wordt met minstens 20.000 inwoners. De foto laat dit winkelcomplex aan het 5 Meiplein zien. Vanzelfsprekend was spreker staat de leden enkele ervaringen in dertig jaar lang een kwekerij bij Malang op Java heeft geëxploiteerd. Na een korte inleiding over veel voorkomende soorten, behandelde spreker breedvoerig de kwekerij en de vei-zorgixig van de diverse plan ten. Hij wees er op, diat de inheemsen en Chinezen de liefde voor plant en bloem geleerd hadden van de Hol landers. Vooral de invloed van het klimaat eist een speciale behandeling zeker van de Europese planten Prachbige foto's liet spreker zien, welke weer tal van vragen opriepen. Ook het verkoopsysteem en het marktwezen werden door de inleider behandeld, waarbij goed uitkwam dat deze geheel verschillen met onze Hollandse handel. Vanzelfsprekend heeft door de machtsovername en de jongste strubbelingen de Nederland se uitvoer ook in deze branche een danige klap gekregen. Dat deze interessante inleiding bij de leden in goed aarde viel, bleeic wel uit de vele vragen, welke wer den gesteld en die naar genoegen werden beantwoord. De heer Jonker dankte tenslotte van harte de spreker voor zijn leer zame causerie. Hierna werd in een gezellig onder onsje plannen opge steld voor het komende zomerpro- gramrna, terwijl ook het excursie plan werd opgemaakt. VEERTIG JAAR ROTTERDAMS PHILHARMONISCH In dit voorjaar zal het Rotterdams Philharmonisch Orkest met vreugde het feit herdenken, dat het veertig jaar geleden op 10 juni 1918 werd opgericht. Het Roterdams Philharmonisch Or kest en zijn dirigent hebben ook Lei den aan zich verplicht. Wij denken hierbij aan de abonnementsconcerten en de z.g. populaire concerten, uit gaande van de Volksuniversiteit K. O., alsmede aan de jeugdconcerten, uitgaande van de commissie voor de jeugdconcerten van de Maatschappij voor Toonkunst; met zijn boeiende toelichtingen heeft de heer Flipse honderden jongeren eri ouderen bin nengeleid in de wereld der muziek. Het ligt dan ook voor de hand, dat het jubileum van het Rotterdams Philharmonisch Orkest ook in Leiden zal worden gevierd. Dit zal plaats vin den in de Stadsgehoorzaal, tijdens het jubileum-concert, dat op zaterdag 19 april a.s. onder auspiciën van de Volksuniversiteit zal worden gege ven. Het Zeer aantrekkelijke pro gramma vermeldt o.a. het bekende tweede piano-concert van Rachmani noff en de vijfde symphonie van Tsjaikwosky. Soliste is de Franse pianiste Annie d'Arco. BIOSCOPEN. De films in de week van 11—18 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: Lido: „Eén kwam terug" 14 jaar. Luxor: Sissi, keizerin en moeder" alle leeftijden. Trianon: „Meisjes mambo's an whys- ky", /olwassenen. Rex: „De dief van Bagdad", 14 jaar.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2