Congres Kei Kal Hef sprekende testament Tweede Kamer wenst een gezonde geneesmiddelenwet Autoscooter scooter of auto? Oude man beroofd De Rechtbank te Leeuwarden hervatte behandeling van de Anjumse moordzaak Na nieuw psychiatrisch onderzoek van de daders Bodegraafs filiaal in Duitsland geopend DONDERDAG 17 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Maar amendement- Bachg gat kalm de geest De wet op de geneesmiddelenvoor ziening is gistermiddag door de Twee de Kamerleden door zitten en op staan aangenomen. Mr Bachg had daarvóór een amen dement ingetrokken, waarbij de re gering verplicht werd met een apar te drogistenwet te komen die aan de drogisten en andere detaillisten in vrije verpakte geneesmiddelen een eigen status met betrekking tot de volksgezondheid had moeten geven. Alleen de liberalen en de heer Van Dis (S.GJP.) stemden tegen. Zoals bekend heeft de minister op 13 maart j.l, schorsing van de be: raadslagingen gemaakt, omdat hij het amendement van de heer Bachg wilde bestuderen. Dit voorstel kwam aan de wensen van de drogisten te gemoet. Tot teleurstelling van hen en van mr Bachg dreigde de minister het gehele wetsvoorstel in te trek ken. De heer Bachg wenste kennelijk de geneesmiddelenwet niet in gevaar te brengen en daarom trok hij zijn amendement in. De strijd zal nu misschien in de Eerste Kamer worden voortgezet. De wet De nieuwe geneesmiddelenwet houdt onder meer in, dat er een lijst komt (officieel) waarop de namen staan van sterk werkende genees middelen die uitsluitend doorde apothekers verkocht mogen worden. De drogisten zijn bang, dat deze lijst al te lang zal worden en dat er voor hun verkoop niet veel meer over zal blijven. Daarom wilden de drogisten juist een status een decorum, omdat mét erkenning de drogisten het ver trouwen van het publiek zullen krij gen en de lijst kort kan blijven. De apothekers vreesden het gevaar, dat de positie van de apotheken zou worden ondermijnd. „Drogisten mo gen geen kleine apothekers worden". Minister Suurhoff nam gistermid dag nogmaals stelling tegen de ideeen van mr Bachg. Hij constateerde te genstrijdigheid. Enerzijds wil mr Bachg bewijzen van bekwaamneid, anderzijds wil hjj een overgangs maatregel, waarbij het aan duizen- den winkeliers vergund is, hun ge-, hele leven niet gediplomeerd maar mèt vergunning levensmiddelen te verkopen. De minister zag extra bekwaam heidseisen niet alleen als onnodig maar zelfs als een gevaar voor de volksgezondheid. Door een drogisten- Wat is nu precies het verschil tus sen een scooter, een autoscooter en een auto? Deze vraag was gisteren actueel voor het Delftse kantonge recht, waar een Haagse loodgieter zich te verantwoorden had omdat hij in Berkel en Rodenrijs had gereden met een autoscooter zonder in het bezit te zijn van een rijbewijs voor auto's. De verdachte toonde een folder van de firma, welke de autoscooters verkoopt. Hierin wordt gezegd, dat men deze voertuigen mag besturen als men in het bezit is an het rij bewijs voor een motor (scooter). De kantonrechter dacht er anders over; hij bekeek de afbeelding en zei: „Er zitten vier wielen onder, dus is het een auto". Verdachte had echter inlichtingen ingewonnen bij do Haagse verkeers politie en die had verteld, dat het ging om de wielomtrek, deze be paalde of men met een scooter of een auto te doen had. Dit is een geheel nieuwe materie, vond de kantonrechter en hij be sloot daarom de zaak voor onbe paalde tijd aan te houden om een technisch rapport van de verkeers politie te kunnen inwinnen. CANADEES BOS VOOR NEDERLANDSE POLDERS Ongeveer 2000 zaailingen van Ca nadese bomen komen binnenkort per vliegtuig naar Nederland als ge schenk van het bestuur van Ontario aan de nieuwe LJsselmeerpolders. De aanbieding van deze zaailingen zal tegen het einde van deze maand plaats vinden door de Canadese am bassadeur de heer Thomas A Stone tijdens een bezoek van een groep leden van het tuinbouwgenootschap van Ontario. Gisternacht zijn twee onbekende mannen via de achterzijde van de woning, die niet afgesloten was, bin nengekomen in het huis van de al leenwonende 74-jarige heer H. Bak ker te Den Helder. De heer Bakker werd even na middernacht wakker door gefluister in zijn slaapkamer. Op zijn vraag wat zij in huis deden, wierp een der indringers zich op hem. Bij de daarop ontstane worsteling werd de oude man in het gelaat lelijk toegetakeld. Op zijn hulpgeroep ver dwenen de mannen. Later bleek dat zij uit een jaszak van de heer B. een bankbiljet van 25,— hadden ontvreemd benevens zijn sleutels. Door de duisternis heeft de heer Bakker geen signalement van de overvallers kunnen opnemen. diploma zouden tienduizenden die thans eenvoudige geneesmiddelen verkopen uitgeschakeld worden. Dat zou ook onaangenaam zijn voor de mensen in de dorpen, waar geen apo theek is. Minister Suurhoff was even af wijzend tegenover het tweede voor stel van mr Bachg om de kwestie van de eisen, waaraan verkopers van eenvoudige geneesmiddelen moeten voldoen in een afzonderlijke wet op te nemen en dit vast te leggen in ae geneesmiddelenwet. Dit zou enige uitstel bieden. Minister Suurhoff was ook hiervan een tegenstander: als de volksgezondheid voorop staat mogen wij de huidige toestand niet laten voortduren. Mr Bachg capituleerde daarna, na dank gebracht te hebben aan zijn medestanders. Het was ook niet waarschijnlijk, dat zijn amende ment het bij de stemming gehaald zou hebben. Ir Van Disch verklaarde nog, dat als het amendement van de heer Bachg niet aanvaard zou worden hij tégen de gehele wet zou stemmen, hetgeen hij prompt deed. Het voorstel van de heer Peschar (P.v.d.A.), dat bij de drogisten con trole wordt uitgeoefend op de nale ving van de eisen ten aanzien van de uitoefening van het bedrijf, werd aanvaardbaar verklaard en aange nomen. BACONPRUS VERLAAGD GEWICHTSGRENS GEHANDHAAFD Het lopende prijspeil op de bacon- markt heeft door grotere aanvoer een einde genomen. Daarom heeft het produktschap voor Vee en Vlees, volgens besluit van de voorgaande bestuurvergadering tussentijds de gewichtsgrenzen ingekrompen tot 63—70 kg. Om de teruglopende markt te vol gen, besloot het produktschap op de vandaag gehouden vergadering, deze laatste gewichtsgrenzen te handha ven en de prijs van 228 te verlagen tot 2.23 per kg. WIJZIGING MELKBESLUIT Staatsblad 166 bevat een besluit tot wijziging van het melkbesluit warenwet. Het is een uitvloeisel van het besluit der regering om goed te keuren, dat twee soorten gestandaar diseerde melk op de markt zullen worden gebracht. De melk, zoals die tot nu toe wordt afgeleverd, bevat 2,45 tot 2,55 pet. vet en zal zonder meer „melk" heten. De andere, nieuwe soort, zal 3,70 tot 3,80 pet. vet bevatten en moet worden aangeduid als „melk 3,75 pet. vet". Deze laatste melk wordt afgeleverd in flessen, die moeten zijn voorzien van een cap sule of kroonkurk in rode kleur. Dezer dagen is ook te verwachten een wijziging van 't standaardisatie- besluit. Deze wijziging is noodzake lijk om tot aflevering van de nieuwe melksoort te kunnen overgaan. Touwtrekken om een verklaring De rechtbank te Leeuwarden heeft gistermorgen de behandeling hervat van de moordzaak te Anjum, na een schikkingstelling van de regering. De rechtbank wilde de verdachten ech ter ook door een andere psychiater nog eens laten onderzoeken. In de nieuwe rapporten, die gis teren aan de orde waren, worden de jongemannen „zo niet geheel en al, dan toch zeer sterk verminderd toe- schorsing van de zitting gedurende IC 5„ 10e- tien maanden. De rechtbank hield in rekeningvatbaar genoemd. Tevens juni vorig jaar de behandeling van deze zaak aan om nieuwe psychiatri sche rapporten te laten uitbrengen over de belangrijkste verdachten in dit drama, de 26-jarige timmerman A S. en de 20-jarige landarbeider J. D., die ervan beschuldigd worden in de avond van zaterdag 22 septem ber 1956 de slikwerker P. Steegstra uit Anjum in. de buurt van dit dorp met spaden te hebben gedood, het lichaam in een sloot te hebben ge legd en later in een stuk bouwland te hebben begraven. Met deze beide jongemannen ston den tevens terecht de ouders van D., een 43-jarige landarbeider en zijn 38-jarige echtgenote, wegens uitlok king van de doodslag. Tussen de familie D. en het slacht offer P. S. bestond een vete, omdat de vrouw van D. in maart 1956 een veroordeling kreeg wegens diefstal van 25.ten nadele van S. Op de zitting van 20 juni 1957 kwa men twee psychiatrische rapporten ter tafel, die over de jongste twee verdachten waren uitgebracht door de geneesheer-directeur van de psy chiatrische inrichting te Franeker. Deze verklaarde de jongemannen bei de volkomen ontoerekeningsvatbaar. De Officier van Justitie eiste tegen J. D. zeven en tegen A. S. vijf jaar gevangenisstraf en daarna ter be- De orde van de dag Haarlems warenhuis f. 130.000 lichter De stad Haarlem heeft thans ook zijn aandeel in het ontstellende aan tal verduisteringen welke zich de laatste tijd over het gehele land heb ben voorgedaan. In het warenhuis van V. D. werd dezer dagen de 32-jarige verkoper R. K. gearres teerd, omdat hij zijn werkgever voor 130.000 gulden benadeeld zou heb ben. Het bedrag welke hij zich met malversaties toegeëigende moet over een tijdsverloop van vijf jaar uitge streken zijn. K. uit Bloemendaal heeft bekend, valsheid in geschrifte te hebben ge pleegd. Hij heeft de afdelingsnum mers van de verkoopbonnen van de afdeling naast de zijne veranderd in zijn eigen afdelingsnummers, zodat het leek, dat het bedrag, waarvoor de andere afdeling verkocht had, door hem omgezet was. t)e adminis tratie bij Vroom Dreesmann is zo danig, dat de personeelsleden slechts de geldbedragen boeken en niet de verkochte goederen. Zijn financiële verantwoording was altijd in orde, terwijl die van zijn buurman tekor ten vertoonde. De goederen die K. door deze han delingen overhield heeft hij ver kocht Om de goederen het gebouw uit te krijgen moet hij over hand langer (s) beschikt hebben. De na men van hen zijn echter nog niet be kend. Het politionele onderzoek if nog in volle gang. BUS TUSSEN UTRECHT EN SCHIPHOL? De autobusonderneming Maarse en Kroon te Amstelveen heeft vergun ning aangevraagd voor de exploitatie van een geregelde busverbinding tus sen Utrecht en Schiphol. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft over deze aanvrage beraadslaagd. Haar verkeerscommissie moet er nog na der op studeren. stelt het nieuwe rapport vast, dat de moeder van D. in de verste verte niet bevroed heeft, dat haar zoon door haar schelden en schimpen op S. doodslag zou worden aangezet, verdediger van de vrouw had dit vorig jaar in zijn pleidooi ook reeds betoogd. Tenslotte leverde het rap port de bevestiging van de rechtvaar digheid van de eis tot vrijspraak tegen de vader. „Hij moet aan de kant". Tijdens de behandeling van de An- jumer moordzaak heeft de verdach te, Ale S., vanmorgen een verklaring afgelegd, die nogal bezwarend was voor de moeder van Johannes D. Mevrouw D. zou namelijk vlak voor de moord, toen de jongens terug keerden van een bezoek aan Dok- kum, waar zij Pieter Steegstra had den ontmoet, tegen de beide ver dachten hebben gezegd: „Mijn man heeft Steegstra ook weieens een op stopper gegeven, maar dat helpt niet. Jullie zijn ook jongens van niks. Hij moet aan de kant. Zo niet dan kom je niet meer in huis". Haar zoon Johannes, tegen wie dit speciaal werd gezegd, zou hierop vol gens S. alleen maar met „O" hebben geantwoord en daarna weggegaan zijn om Steegstra, die nog uit Dok- kum moest komen, op te wachten. verdediging hechtte weinig waarde aan deze nieuwe verklaring van S., omdat deze naar haar mening alles zegt, wat hem in de mond wordt gelegd en zich aan elke strohalm vastklampt om een goede indruk te maken. De officier van justitie, mr. Ge- linck, was echter een andere mening toegedaan. Tegenover een recher cheur had Ale namelijk uit eigen be weging verklaard, dat hij tegenover een psychiater maar wat gelogen had en zich een beetje gek had voorge daan, omdat mevrouw D. hem dit vlak voor de arrestatie op het hart had gedrukt. „Daarom heb ik de psy chiater maar allerlei rare dromen Woensdagmorgen, 16 april, had te Emmerik (Duitsland) de officiële opening plaats van de nieuwe fabriek der N.V. Chemische fabriek „Andrélon" uit Bodegraven. De foto geeft een beeld van het exterieur van het nieuwe bedrijf. verteld, die ik echter nooit gedroomd heb", aldus Ale. Gistermiddag werden verschillen de getuigen gehoord, die ook in de zitting van vorig jaar verklaringen af legden. Veel nieuwe gezichtspunten deden zich niet voor. Vooraf werd het nieuwe psychiatrische rapport voor gelezen, dat was uitgebracht door de professoren Baan en Kloek uit Utrecht. De inhoud kwam vrijwel overeen met die van het eerste rap port van de geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting te Franeker. Op het moment van de moord. De Utrechtse professoren conclu deerden, dat de verdachten Johannes D. en Ale S. op het moment van de moord praktisch niet toerekenings vatbaar waren. Zij spraken van een psychische inductie als gevolg van het feit, dat de beide jonge mannen geheel beïnvloed waren door de drei gementen van de moeder van Johan nes D. en daardoor onder een psy chische dwang waren geraakt om de moord te plegen. Er bestond een ster ke binding aan de vrouw. De ver klaring van Ale S. bevestigde dit standpunt in zekere mate. Van de getuigen had de veehou der Rienks, bij wiens boerderij de moord werd gepleegd, in de vorige zitting verklaard, dat hij niets ge merkt had. Nu echter gaf hij toe, bij fejjn boerderij op de bewuste avond enkele gedaanten te hebben opge merkt. De officier van Justitie ver weet de heer Rienks in nogal felle bewoordingen, dat hij deze verkla ring niet eerder had afgelegd. Hij sprak van „Dom egoïsme" en vroeg zich af, of Rienks misschien bepaal de mensen in bescherming had wil len nemen. Dit bleek echter niet het geval. Ook de getuige D. Botma, een wal visvaarder, die nogal bevriend was met de familie D., werd weer ge hoord. Hij is vorig jaar nog enkele dagen in arrest geweest, omdat men vermoedde, dat hij ook een rol in de moord had gespeeld. Deze getuige hing een verward verhaal op over "zijn doen en laten op de bewuste avond, waarop hij naar zijn zeggen in Leeuwarden was geweest. Hij ont kende thans, ooit ten huize van de familie D. bedreigingen aan het adres van Steegstra te hebben gehoord. Aangezien hij tegenover de recher che het tegendeel had verklaard, waarschuwde de president, mr. H. J, van Maanen, hem voor dë gevolgen van deze tegenstrijdige verklaring. „Het wordt me al te gortig", aldus de president, waarop Botma haastig bekende, dat zijn eerste verklaring juist was. De zitting duurde tot :n de avond. De getuigenverhoren zijn gisteren af gesloten. Morgen worden het requi sitoir en de pleidooien gehouden. Gisteren is in hotel „Mastbos" te Breda het achttiende nationale con gres van de Nederlandse Katholie ke Middenstandsbond begonnen. De middagvergadering werd onder meer bijgewoond door drs W. K. N. Schmelzer, staatssecretaris van bin nenlandse zaken en p.b.o., mr. W. J. Geertsema, hoofd van de afdeling al gemene zaken van dat departement, dr. W. L. Groeneveld Meijer, direc teur-generaal voor de middenstand en toerisme, mr. A. Schrijvers, voor zitter van de raad voor midden- en kleinbedrijf, de heer H. Neefjens, voorzitter van het hoofdbedrijfschap detailhandel, de heer P. Alberts, be stuurslid van de K.V.Pde heer P. G. van de Weele, voorzitter van de Kon. Ned. Middenstandsbond, de heer H. de Mooy, voorzitter van de Christ. Middenstandsbond en drie hoofdbe stuursleden van de KKV, de zustér- organisatie van de Katholieke Mid denstandsbond uit West-Duisland. De heer C. Vermeulen, voorzitter van de afdeling Breda, sprak een welkomstwoord. Hierna sprak bondsvoorzitter J. A. Koops de congresrede uit (reeds op genomen). Mr. C. van Campen, lid van de Eerste Kamer en directeur van de Coöperatieve Centrale Boerenleen bank, hield vervolgens een inleiding over het onderwerp: „De fiscale en economische facetten in verband met bezitsvorming in het midden- en kleinbedrijf". Terwijl de heren naar deze inlei ding luisterden gingen de dames op bezoek bij een handelskwekerij te 's-Gravenmoer, waar tropische en subtropische gewassen werden be zichtigd. De ontvangst van het bestuur en speciale genodigden door het ge meentebestuur van Breda moest ten gevolge van een programmawijzi- ging vervallen. De congressisten woonden namelijk in „Concordia" een voorstelling van „Toontje heeft een paard getekend" door de Haagse Comedie bij, inplaats van een cul turele avond, die in hotel „Mastbos" zou worden gegeven. Deze culturele avond moest door omstandigheden worden afgelast. De staatssecretaris van Economi sche Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft tijdens de slotzitting van het congres enige facetten belicht van de eisen, die economische integratie en technische ontwikkeling aan de mid denstander stellen. Sprekend over de technische ont wikkeling zei de heer Veldkamp, dat de automatisering mogelijkhe den voor het midden- en kleinbe drijf kan inhouden, naast een steun echter evenzeer een bedreiging voor de positie van de kleine bedrijven. Deze bedreiging neemt vooral deze vorm aan doordat in de zich meer en meer automatiserende industrie de produktiviteit de neiging vertoont sterker te stijgen dan in de midden stand, liggen daar de mogelijkhe den voor een sterkere loonstijging. Wanneer een dergelijke ontwikke ling zich zou manifesteren, betekent dit ofwel wegzuiging van arbeid uit de middenstand ofwel een looncon- currentie die de middenstand, gege ven zijn produktiviteit, i.ot een rela tief dure sector maakt. Het ambacht, vooral de reparatie, zou zeer duur en bij gebrek aan arbeidskrachten moeilijk gaande zijn te houden. In de Verenigde Staten doet zich het ver schijnsel reeds in zekere mate voor. Hier wilde spreker de opmerking plaatsen: de middenstand zij zich van de problematiek, waarmede hij naar alle waarschijnlijkheid in de naaste toekomst te maken krijgt, be wust en hij handele naar dit bewust zijn. Het is duidelijk, dat hier in het bijzonder geldt, dat het antwoord van de middenstand vooral moet liggen bij het streven naar een hogere produk tiviteit. Door toepassing van betere bedrijfseconomische methoden wat betreft de interne organisatie en door het zoeken naar geëigende vormen van samenwerking wat betreft de ex terne organisatie kan ook een kleiner bedrijf een grote produktiviteitsre- serve mobiliseren. Overigens zal met name het am bacht zich, behalve op toelevering moeten concentreren op het kwali- teitsprodukt, dat de industrie niet kan maken, en vooral ook op service. '47) Wel eh re moet 50 km deze wk oprijen 'Door zul je Je op drachten moeten uitmren.die xnndeKhterkpnt van de band kont beluisteren thha'Endaar maakt u zichzor- oenoverZ. Ik heb een talisman en word at spetende Br. n. trmtrnn wet. restart om) 70 uur. maar.. eb- hetis vervelend om bet le moetenmm.msr tksnaphet'Drsch'jnheitiftVokusJlkweethetmet'tfi "'wdbraeht'Jwasats kat vermomd T Uur hé heeft ook een 7 sprekend testament. Mik voerhnt aan de stmt verscbinen'.d Prof. Langemeijer: Extra strenge straf niet juist voor verkeersovertreding Op een lunchbijeenkomst van het Ned. Verkeersinstituut heeft prof. mr. G. E. Langemeijer, procureur-gene. raai bij de Hoge Raad, woensdag het woord gevoerd over het onderwerp „Verkeersveiligheid en rechtspraak". Bij de algemene bezorgdheid over het grote aantal verkeersongevallen denkt men allereerst aan bestraffing als middel tot verbetering, aldus prof. Langemeijer. Dat de werking van strafrechtelijke maatregelen echter onzeker en waar schijnlijk beperkt is, volgt uit de moeilijkheden, die de theorie van het strafrecht heeft met het rechtvaardi gen van de strafbaarheid van niet- opzetteljjk, zogenaamde „culpose" delicten, waartoe de overweldigende meerderheid van de delicten in het verkeer behoren. Toch is aan de an. dere kant de besti-affing van gedrag, dat in enigszins ernstige mate on voorzichtig is, waarschijnlijk nog wel nuttig, omdat het bij de mensen in het algemeen een zeker verantwoor delijkheidsgevoel helpt onderhouden. Men zal dus voort moeten gaan met bestraffing in grote lijnen zoals die thans geschiedt, d.w.z. in elk geval zich zo goed mogelijk richtend naar de mate van afkeuring, die het ge drag van de schuldige bij ons gaande maakt. Een extra strenge bestraffing daar boven uit zou waarschijnlijk door krenking van het rechtsgevoel meer kwaad doen dan eei door middel van afschrikking goeds zou stichten. Iets meer is te verwachten var een regel matiger bestraffing van alle overtre dingen, maar ook dit mag weer niet leiden tot een ergernis wekkend „verbalen jagen". De lunch van het verkeersinstituut werd bijgewoond door de minister van Justitie, prof. dr. I. Samkalden, en tal van autoriteiten op de gebie den van rechtspraak, verkeer en ver- I voer.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10