Sie V&tüefde Speutd&c Ook de kerkzanger heeft 'n apostolische taak L.E.I. vergiste zich 12 miljoen Belgische neef, onwetend, kwam dodelijke bestelling opnemen Haarlemse bloemenkeuring Overtreders maximumsnelheid een maand zonder rijbewijs DINSDAG 15 APRIL 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 6 „St. Gregorius"-studiedagen De jaarlijkse studiedagen van de bij het onderwijs. Hij vond, dat men St. Gregoriusvereniging zijn zaterdag] bij het muziekonderwijs vooral het creatieve element moet naar voren halen. Verder ontwikkelde de inlei der nog al utopistische ideeën, het utopische waarvan uit de de gedach tewisseling bleek. Aan de slotmaaltijd heeft dr Kat de aanwezigen aangespoord, „terug naar de koren" te gaan, uitsluitend ten dienste van de kerkzangers. besloten met een woord van voorzit ter dr. A- Kat over de roeping van de kerkzanger. Die roeping is dermate belangrijk, dat Z. H. de Paus de ver richting van kerkmuziek heeft willen zien als een apostolische taak. Eerder gedurende de drie studiedagen heeft de voorzitter enkele actuele punten aangeroerd. Volkstaal bij kerkzang achtte hy niet per sé nodig, omdat hier vooral de muziek spreekt. In an der verband werd gesproken over de dameskoren. De Paus heeft die koren wel toegelaten, maar alleen dan, als het niet mogelijk is, jongenskoren er voor in de plaats te stellen. Niet al leen zijn bepaalde nummers beter door jongens dan dames te zingen, maar het voordeel van jongenskoren is, dat de mannenkoren er uit kunnen ontstaan, en dikwijls ook priesterroe pingen. Tydens de studiedagen zijn ver schillende kardinale vraagstukken aan de orde gekomen; nieuwe muziek is besproken, er zijn onverwachte re petities gehouden en de zeer talrijke religieuze en leken-deelnemers zijn steeds actief bezig geweest, hetgeen de nodige inspanning heeft gevorderd. Het instuderen van de Gregoriaanse gezangen geschiedde door directeur H. Voncken van de R.-K. Kerkmu- ziekschooL Eigen werken werden ge dirigeerd door de componisten Her man Strategier, Johan Weegenhuyse, Edward Stam en Hans Kox. Ter spra ke is gebracht het werk van Sem Dresden, met behulp van grammo foonplaten toegelicht door Wouter Paap. Uiteraaard werden de Hoogmis sen door de deelnemers zelf gezongen. „Visie van een gelovige". Op geestige, vaak badinerende wij ze heeft mr Jan Derks de „visie van een gelovige op het kerkkoor,, ver tolkt. Hij deed dat op een gans eigen wijze, die de nodige weerstanden op riep. Kritiek werd geoefend op het vaak lang duren van kerkelijke plech tigheden; de preek werd daarbij niet uitgesloten. Belangrijk was de over weging zich te bezinnen om het Gre goriaans voor de mensen in de kerk tastbaar te maken. De heer Derks be toogde, dat het Gregoriaans een gees telijk gevoel moet opwekken. De heer Ad Heerkens heeft een lans gebroken voor een nieuwe didaktiek Een vergissing, van wel enige om vang heeft het Landbouw-Econo- misch Instituut. L.E.I., gemaakt bij het berekenen van de kosten van in voering van de werkclassificatie voor landbouwarbeiders. Het werd een vergissing van 12 miljoen gulden. Het L.E.I. kwam bij genoemde be rekening op een bedrag van 32 mil joen gulden. De regering was slechts bereid, de werkclassificatie voor de helft door te voeren; het mocht maar 16 miljoen kosten. De hoofdafdeling Sociale Zaken van het landbouwschap kwam toen tot de ontdekking, dat (het L.E.I. zich had vergist en dat de invoering van de werkclassificatie maar 18 tot 20'miljoen gulden zou kosten. De ontdekking zal waarschijnlijk wel gevolgen hebben voor ten uit- voerbrenging van de voorgenomen classificatie maar voordat het zover is, gaat nu de hele zaak terug naar het college van Rijksbemiddelaars en naar het dagelyks bestuur van het Landbouwschap. DE ZAKEN LIEPEN NIET. F" In Schiedam is aangehouden de 32- jarige constructiewerker T. van D. uit Rotterdam. In 1956 was deze man een eigen constructiewerkplaats begonnen, maar toen de zaken slecht gingen, kwam hy als advertentie-acquisiteur by een uitgeverij. Hier zou hij met gefin geerde orders binnengekomen zyn om provisie te kunnen innen. Toen men hier achter kwam dook van D. onder in Schiedam. De politie zet het onderzoek voort. RECORDBEZOEK AAN „GOED KAMP". De zesde ,,Goed Kamp" tentoon stelling van de ANWB, is volgens or ganisatoren en exposanten een goed „Goed Kamp" geworden met record bezoek en recordverkoop, vooral wat betreft grote familietenten en op vouwbare kampeerwagens. In vier dagen tyds passeerden 51.294 betalende bezoekers boven de tien jaar de controle, vergezeld door enkele duizenden enthousiasten onder de tien, waarvan er slechts enkele honderden in de wirwar van tenten kampeerwagens en stands zoek raak ten. De twee laatste vondelingen wer den na de sluiting in de voorlichtings tent van de Houtrusthal opgevist door een vader, die, de voor- en nadelen van een zeilkano voor de sportvisse- ry bepeinzende, zijn spruiten in de mensenzee liet zwemmen. De vüftigdiuizendste bezoeker was de heer W. H. Egge uit Rotterdam Overschie, hy kreeg desondanks een derde havik-tent van de exposanten cadeau. Bovendien verschafte de ANWB hem een map autokaarten en het kampeerstandaardwerk „onder de luifel", waarmede hij dus onder de pannen was. Laboratorium voor motortesten Overdekt proefterrein" In Rotterdam wordt met man en macht gebouwd aan een enorm labo. ratorium, waarin men automotoren kan testen. Het Is het Caltex Cen trale Laboratorium. Binnen muren van 4 dm. dikte zullen over enkele maanden de motoren met een snel heid van 160 km. loeien, om daar te worden blootgesteld aan temperatu ren van 30 gr. vorst tot 50 gT. hitte, droge woestijnen en vochtige berg landen. Het laboratorium zal negen mil joen gaan kosten. Het is bedoeld als het wetenschappelijk centrum van het Caltex-concern. Door de gunstige ligging, sociale rust, politieke even. wichtigheid en de historische kennis op oliegebied werd Nederland uit gekozen om al dit technisch vernuft te herbergen. De DAF zal waarschijnlijk als eer ste de kans krijgen de wetenschap pelijke motortest op haar wagens toe te passen. Haagse aprilrel wordt onderzocht De burgemeester van 's-Graven- hage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten heeft maandag in een vergadering van de gemeenteraad medegedeeld, dat het onpartijdig onderzoek, dat de hoofdcommissaris van politie heeft la ten instellen naar de gebeurtenissen in de Haagse binnenstad op 1 april j.l. nog niet Is afgelopen. Een groot aantal personen wordt gehoord over hun handelingen en hun waarnemingen bij de rel die is ont staan bij de aprilgrap van de leer lingen van de academie voor beelden de kunsten. Zodra het onderzoek klaar is zal de burgemeester de raads leden inlichtingen geven. De moord in Leeuwarder Strafgevangenis „Van onschuld overtuigd" Het is nu geen geheim meer, hoe dokter O., de Berkelse arts, die verdacht van moord op zijn echt genote werd opgesloten in dc Leeuwarder strafgevangenis, de hand heeft weten te leggen op de cyaan kali, waarmee hij een medegevan gene van het leven heeft beroofd. Geruime tyd heeft dokter Johan O. een briefwisseling gevoerd met zijn neef in Gent, de strandfotograaf Ro. ger Vanderhaegen. De vader van dokter O. is een oom van mevrouw Vanderhaegen. Toen de Belgische familie hoorde, dat hun neef in Berkel in de gevan genis was opgesloten, had men overtuigd van zyn onschuld be sloten met hem te corresponderen om hem wat afleiding te bezorgen. Toen de briefwisseling eenmaal op gang was, schreef dr. O. steeds weer aan zijn neef, dat hij onschuldig was. Toen kwam er een brief, waarin de Berkelse arts vroeg of de heer Van derhaegen ook aan cyaankali kon komen. Voor een fotograaf is dat wel mogelijk en toen de familie in België dit schreef, kwam er als antwoord uitnodiging om eens naar Leeuwar den te komen. De uitnodiging ging vergezeld van 750 Belgische francs reisgeld. Op 22 december ging de heer V. naar Leeuwarden en daar had hij een gesprek met zijn neef dat drie uur duurde. De drie cipiers, die bij de ontmoeting aanwezig waren, heb ben van het gesprokene geen woord kunnen opvangen, omdat ze te ver af zaten. Dr. O. sprak over een proef met schuld zou kunnen bewijzen. Hy was echter door de Justitie tegengewerkt en daaroxn moesten de beide mannen voortaan maar spreken over „het boek" als er van het vergif sprake was. By een grossier in foto-artikelen te Gent kocht de Belgische neef 100 gr. cyaankali, waardoor hy zyn on deel in een reageerbuisje verpakt, via het Nederlandse postkantoor te Sas van Gent, verzond. Volgens afspraak werd het naar een adres „ergens in Nederland" ver zonden met de aanwijzing op het pakje: „Bestemd voor Piet Via de kranten heeft Vanderhaegen kunnen lezen, dat zijn pakketje te Leeuwar den was gearriveerd „Toen ik hoorde, dat Johan met het vergif, dat ik had gestuurd, een medegevangene had vermoord, heb ik gezworen, nooit meer lets met Johan van doen te willen hebben", zegt de heer Vanderhaegen nu. „Alle brieven en de rest van de cyaankali heb ik aan de politie afgegeven en verder hoop ik er nooit meer iets van te horen". TRAGISCH STERFGEVAL BU AFSCHEIDSPLECHTIGHEID Bij het afscheid van de doopsge zinde predikant ds. J. Knot te Bar- singerhorn heeft zich zondag een tragische gebeurtenis voorgedaan, toen een der sprekers, de 43-jarige heer J. Rezelman uit Anna Paulowna, na de predikant als eerste te hebben toegesproken, by het aanbieden van een cadeau plotseling in elkaar zakte. Een ontboden arts kon slechts de dood constateren. DODELIJK ONGELUK OP HOOGOVENTERREIN Vanmorgen wilde een auto met twee aanhangwagens van de afdeling ovenbouw besturd door A. Mooij uit Assendelft, de overweg op het ter rein van de Velsense hoogovens ten oosten van de oxystaalfabriek pas seren, juist op het moment dat een locomotief dat punt naderde, die twee wagons voortduwde. Hoewel het zicht geheel vrij was en de locomoteif had gefloten stak de auto vlak voor de trein de over weg over. De voorste wagen greep de auto en sleurde haar mee. De heer A. Mooy liep zodanige hoofdwonden op, dat de dood onmid dellijk intrad. Hij was 37 jaar en had twee kinderen. Minister antwoordt kamerlid Maatregelen tegen uitvoer patrijzen Op vragen van het Tweede Kamer lid de heer Van Heivoort over het vervoer per vliegtuig van een groot aantal patrijzen van Nederland naar Italië heeft de minister van landbouw visserij en voedselvoorziening het vol gende geantwoord: Dat onlangs by het vervoer per vliegtuig van Nederland naar Italië, enige duizenden patrijzen zouden zijn omgekomen, is de minister niet be kend. Wel hebben enige dagbladen gemeld, dat van een partij van stuks patrijzen, welke per vliegtuig van Nederland naar Milaan en van daar per trein naar Genua is vervoerd te Genua 67 patrijzen zouden zyn ge storven. Inderdaad kan worden aangenomen dat de verhandeling en uitvoer van grote aantallen pa try zen slechts mo gelijk zijn door het vangen van in Ne derland in het wild levende patrijzen. Uit een onderzoek is gebleken, dat het opkweken van patrijzen in gevan genschap in aatallen van enige be tekenis vrijwel niet geschiedt, daar dit opkweken grote technische moei lijkheden met zich brengt en te kost baar is. De minister zal spoedige totstand koming van maatregelen tot het te gengaan van de uitvoer van patrijzen bevorderen. Met die daarbij betrokken autoriteiten werd reeds eerder over leg gepleegd over de wijze waarop dit het beste en het snelste kan ge schieden. Landverrader hoorde vonnis gehandhaafd Tijdens een zitting van de bijzon, dere strafkamer van de Haarlemse Rechtbank had de Officier van Jus titie veertien dagen geleden bevesti ging geëist van het vonnis tegen de 54-jarige werktuigkundige II. R. uit Amsterdam, die indertijd door de bij. zondere raad van cassatie tot twintig jaar gevangenisstraf werd veroor deeld. De Haarlemse rechtbank heeft gis teren uitspraak gedaan en de straf, die verdachte was opgelegd wegens het verlenen van hulp aan de vijand, gehandhaafd. R. zou in mei 1940, als hoofd van de Velser luchtbeschermingsdienst, inlichtingen hebben verstrekt aan de Duitsers. Is 1948 was hy voor zyn gedrag in de oorlog ter dood veroor deeld. Na cassatie was dit vonnis ge- wyzigd in 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger van R. had verzocht, zijn cliënt een straf op te leggen, ge lijk aan de tijd, dat deze gedetineerd was. Na elf jaar gezeten te hebben was R. enkele maanden voorlopig in vrijheid gesteld in afwachting van het nieuwe onderzoek. De kantonrechter te 's-Hertogen- bosch, jhr. mr. E. Verheyen, heeft een aantal automobilisten veroordeeld tot geldboeten plus intrekking van het rijbewijs voor een maand wegens overtreding van de maximumsnel- heidsbepaling. „Toen vorig jaar de maximumsnel heid in de bebouwde kommen van kracht werd leek het aanvankelijk, dat daaraan goed de hand zou wor den gehouden. De laatste maanden echter is het aantal overtredingen aanzienlijk toegenomen en nu geble ken is dat hoge geldboeten niet hel pen, is van hoger hand verzocht tegen deze overtredingen met meer kracht op te treden", zo zei de kantonrech ter tydens de vanmiddag gehouden zitting. Daarom legde hij, zoals de officier van justitie ook had gevraagd, behalve boeten ook intrekking van het rijbewijs op, meestal voor de tijd van een maand. Verscheidenen van de veroordeelden kondigden aan, hoger beroep te zullen aantekenen. Op de wekelijkse keuring in Haar lem was het wat drukker dan de laatste weken het geval is geweest, hoewel er voor de tijd van het jaar nog weinig bloomen waren. Zo waren de tulpen al heel slecht vertegen woordigd. We' zagen een vaas met de fraaie rode Lefeber's Favorite en de merkwaardige crémegele met rose getekende Gudoshnik van de fa. Jac. Tol, uit St. Pa-icras en daarmee had men de tulpen gehad ook. Narcissen waren er wat meer. Zo zagen we een fraaie groep van Gebrs. De Graaff en S. A. an Konijnenburg Co, Noordwijk met enkele opmerkelijke mooie zaailingen, o.m. de gele trom petten onder de nummers 76 en 78, terwijl ook de fraaie lichtgele trom pet Spellbinder met de witte ring rond de trompet de aandacht trok met Backhouse's Giant, de narcis die een behoorlijk eindje gaat in de rich ting van het ideaal aller narcissen- kwekers: de oranje trompet. Van de zelfde firma zagen we ook een grote groep nieuwe Hollandse irissen. G. B. de Vroomen Zn, Sassenheim, bracht een mooi groepje narcissen met de gele trompet Willem Mengel berg en de gr. kr. Eddy Canzoni. wit dekblad en grote oranje kroon, als uitblinkers. J. H. Rljkelykhuizen, Hillegom, etaleerde enkele nieuwig heden, die er uitstekend uitzagen. De gr. kronige met het witte stervor mige dekblad en de oranje cup, de forse gele gr. kr. Par en de gr. kro nige 1B, geel dekblad met oranje kroon, waren o.i. wel de uitblinkers. Een machtige groep cyclamen van de Aalsmeerse specialist J. C. Maarse kreeg een gouden medaille en de fa. Van Tubergen, Haarlem, etaleerde een groep interessante bygoed-arti- kelen, w.o. de Veltheimia capensis, de z.g. wintervuurpijl, enkele La- chenalia-zaailingen, de merkwaar- Narcissenk wekers bijeen Wanneer straks de Expo In Brussel opent, is het bollenvak ook van de partij. De eerste zending narcissen bloemen voor het Nederlandse pavil joen is al op weg, vandaag volgt de tweede, vrijdag de derde en volgende week maandag de vierde en laatste zending. Dat deelde de voorzitter van „De Narcis", de heer Th. de Vroo men op een gisteren te Haarlem ge houden ledenvergadering van deze vereniging mede. De heer De Vroomen zei verder nog, dat het niet eenvoudig is om nu vele honderden narcissenbloemen in een behoorlijk assortiment te be machtigen. De koude kassen bloeien nog niet, de warme kassen zyn leeg en van het vrije veld zijn de bloemen vaak van een inferieure kwaliteit. De vorst heeft de buitenste bloem blaadjes nog al flink aangetast op verschillende kwekerijen. De heer De Vroomen was van me ning, dat men zich nog niet kan uit laten over de vraag of de vorst scha de aan het gewas heeft aangericht in zo'n mate, dat men dat straks by de oogst heel goed zal kunnen merken. Wèl staat het vast dat het ziekzoeken door de bevroren bladpunten, e.d. niet zal worden vergemakkelijkt. Door het koken van de bollen heb ben de bladeren trouwens streepjes gekregen en ook dat maakt de taak van de ziekzoeker niet eenvoudiger. Spr. deelde nog mede, dat de keu ringsdienst en het Landbouw Econo misch Instituut de handen inéén zul len slaan. Het L.E.I. gaat n.l. kaar ten meegeven aan de controleur en daarop kan men enkele gegevens in vullen die het L.E.I. nodig heeft voor een kostprijsberekening. Na een uitvoerig jaarverslag van de wnd. secr., de heer H. J. v. d. Laan. werd besloten het bestaande enkelvoudige stemrecht niet te wij zigen in het meervoudige stemrecht, waarom het Hoofdbestuur der Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur had verzocht daar „De Narcis" de enige was dat nog het enkelvoudige stem recht handhaafde en daarmee ver viel gelijk ook het punt contributie verhoging. In de plaats van de heer De Jager die niet herkiesbaar was, werd geko zen de heer Jac. Nieuwenhuis uit Lisse, die namens „De Narcis" tevens zitting zal nemen in het hoofdbestuur der Koninklijke Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur. Bij de rondvraag werd o.m. de noodzaak naar voren gebracht om in het buitenland meer bolbloemen- shows te gaan houden. dige dof-purperen Trittelaris persica die men wat de bloemtros betreft wel met een miniatuur-delphiniuir zou kunnen vergelijken enz. Van L Slikker, Heemskerk, noteerden we een nieuwe Eprthronium decanis met diep violet-lila bloemen en fraai getekend blad en de Lissese bijgoed specialist P. Drost bracht het char mante knolgewas Zephyranthus ro- busta met de rose lelie-achtige bloe men. Het Proefstation v. d. Bloem bollencultuur te Lisse was present met enkele Ixia's: de bekende Ho garth, Giant en Uranus en dan ont braken ook dit keer de gladiolen niet We zagen de flonkerend rode Cupido van JonkmanHulsebosch, Sassen- heim fraai van kleur maar niet zwaar van tak en van Preijde, Breezand, de forse witte Soufflé en Rovissante. rose met crème merk, die ook een lange „staart" had. Twee gladiolen, die we vermoedelijk nog wel eens terug zullen zien. Twee heidebranden Op de eerste dag van 't jaar, dat het weer enigszins tot het maken vaa tochtjes noodde, zijn op de Veluwe al twee heidebranden voorgekomen, namelyk een in het nationale park „De Hoge Veluwe" en een op de „Ro- sendaalse Hei" bij Velp. In het eer ste geval werd de brand geblust door de bosbrandweerkorpsen uit Ede en Otterloo, die geassisteerd werden door een aantal bezoekers van het park. Gebleken is, dat deze brand gesticht was door enige kwajongens. In het tweede geval trad de brand weer uit Velp handelend op. In totaal ging twee hectare heide en bos ver-J loren. Aetherklanken WOENSDAG. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00—17.30 Voor de jeugd NCRV: 20.00 School voor vrouwen, blijspel. 21.50 Dagsluiting. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Voo: de ziekenv 9.30 Waar voor uw geld 9.35 Waterst. 9.40 Lichte muz. lO.Oi Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 11.25 Te voet van Jemen naa: Jeruzalem, hoorsp. 12.15 Lichte mu: 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.31 Lichte muz. 12.53 Gram. act. 13.K Nws. 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lich te muz. 13.50 Gram. 15.00 Jeugdork 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 17.2 Muzikale caus. 17.50 Beursber. 17.4: Gram. 18.00 Idem. 18.15 Spectrum v, h. Chr. organisatie- en verenigingsle ven. 18.30 R.V.U.: Dodenbezorging it de prehistorie, door Dr. P. Glazema I Derde lezing: Voorstellingen van le ven en dood. 19.00 Nws. en weerbe: 19.10 Op de man af. 19.15 Blokfluit trio en soliste. 19.30 Bui*enl. oven 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant 20.2 Radiophilharm. ork. 21.15 Naar ee: rechtorde van de arbeid, caus. 21.3: Geèstelijke liederen. 22.00 Vacantie rubriek. 22.10 Kon. Mil. kapel. 22.4: Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.11 Zaalsportuitsl. 23.20—24.00 Platen- nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.0024.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.25 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De Ontbijtclub 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.W Schoolradio. VARA: 10.20 Gram. 11.Of Gevar. progr. 12.00 Orgel en zan? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.31 Voor het platteland. 12.38 Gram. 12.5: Het Nederlandse Woud in Israël caus. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstel lingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.51 Medische kron. 14.00 Pianorecital 14.30 Voor de jeugd. Gram. 17.2 Dansmuz. 17.50 Regeringsuitz.: Rijk; delen Overzee. St Jorisdag in Surint me en de Nederlandse Antillen, doo: F. Sj. van Paaschen. 18.00 Nws. et comm. 18.20 Hammondorgelspel. 18.4. Act. 18.50 Gram. 19.00 Voor de jeugd 19.10 Tussen twee verkiezingen, eau; 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voo: de jèugd. VARA: 20.00 Nws. 20.01 Tussen de regels door. 20.15 Op vleu- gelen van de Adelaar, hoorspelrer 21.30 Lichte muz. 21.55 Marimba. 22.35 Gram. 22.45 Tussen mens en nevel vlek, caus. 23.00 Nws. 23.15 Dansmu: 23.5024.00 Soc. nws. in Esperanto. door BART IN T HOUT 29) „Say!", zei Edsel en zijn ogen glin sterden, „you are een detective? Dat ls fine. Waar?" „In Holland", zei Daantje. „Waarom niet in Amerika?", vroeg Edscl teleurgesteld. „Omdat hij een Hollander is", zei Daantje lachend. „H'mzei Edsel. alsof hy daarover maar matig tevreden was. „In Amerika, het is een man's job. Ik heb een vriend in Chicago. By „one" heeft hij een revolver in de rechterhand, bij „two" heeft hij een gun in de linkerhand en bij „three" zijn er drie gangsters migder in Amerika. Het is een swell guy „Over dat meisje gesproken", viel Daantje hem in de rede. „Oh yes", zei Edsel. „Wat heeft ze gedaan?", vroeg hij aan Bob. „Het ergste wat een meisje kan doen!", antwoordde Daantje. Wat?" vroeg Edsel nieuwsgierig „Gestolen!", zei Daantje. „Gestolen, wat?" „Zyn hart!" zei Daantje lachend. ,Oooo!", zei Edsel lang gerekt en hij begon opnieuw luidkeels te lachen. „Well boy", zei hij tegen Bob, „ik hoop voor je, dat ze niet is als de girl van Oklahoma. Ofschoon zy een swell girl was. Zij rijdt bronco als een old timer „Wat is een bronco?", vroeg Daan tje. „Een bronco is a horse, een paard". „Aha", zei Daantje. „Maar dat meisje. „Als ik je een goede raad mag ge ven", viel Edsel Daantje in de rede, „laat haar lopen, mister. Ik heb eens een vriend gehad, die een girl kid napped. Ik Bedoel niet, dat hij hei melijk met haar verdween. Hij bond haar met een touw, zoals een cow- bov een kalf, hij en twee dwazen van vrienden. En wat denk je dat die end was?" „Dat hij in de gevangenis terecht kwam"., zei Daantje zuchtend. „Mis!", zei Edsel triomfantelijk. ,Hij trouwde met haar. Yes sir!" Daantje keek Bob aan, die vol ver wondering de Amerikaan gadesloeg. Opeens haalde Bob de „Paris-Midi" uit zyn zak, gaf de krant aan Edsel en vroeg: „Sorry sir, kent u dit meisje?" Edsel bekeek verbaasd de foto, een ogenblik later begon hij te bul deren van het lachen en zei: „Dat is a fine picture! Look that Dane met een worst in de hand, look that Michael en Francois! Die pic ture moet ik naar Amerika sturen. Wat zullen m'n friends in New York lachen. Mag ik die paper houden, mister?" „Onder een voorwaarde", zei Bob. „Dat u mij zegt. of u dit meisje kent." En hij wees Phil weer aan. Edsel bekeek haar een ogenblik en haalde toen de schouders op. „Sorry od pal", zei hij aarzelend. ..maar ik ken haar niet. I'm sorry. Is dit de girl, die je hart heeft gestolen? Well je hebt een goed smaak. Zij lijkt me een swell girl." „Hebt u haar dan niet uitgenodigd vroeg Bob teleurgesteld. „Denk goed na, Edsel", kwam Daantje hem te hulp. „Denk er om: je hebt het geluk van een mens in je hand." Edsel keek Bob getroffen aan cn zei: „Sorry, old pal., lemme think.." Een ogenblik keek hij de rook na. die uit zijn pruttelende pyp kwam Toen kwam er een glimlach op zyn sproetengezicht. „Waitu minute", zei hy, „ze was, geloof ik, met...." „Met wien?" vroeg Bob gespan nen. „Yes, hoe heet ook weer die pal? Hij is.van hoge komaf.hy is zelfs van adelAh.,.. I know. Comte de Nouailles!", zei hij zege vierend. „Yes, comte de Nouailles, een old pal. „Comte de Nouailles?" Daantje en Bob vroegen het tege lijkertijd en beiden keken even ver baasd. „Weetweet je het zeker?", vroeg Daantje „Yes, of course", zei Edsel. „Hij is een old pal. Toevallig was hij met die girl in de „knipogende kaketoe" „Die schurk!", viel Bob hem woe dend in de rede, zodat Daantje en Edsel hem verbaasd aankeken. „Daarom heeft hij zijn aanklacht in getrokken. Om met haar naar Parijs te gaan. Wacht eens even...." Het gezicht van Bob werd een masker van grimmigheid. „Er wordt mij iets duidelijk. Aha. De firma Adam en Eva!" Daantje keek Bob aan, alsof hij was veranderd in het orakel van Delphi „W-wat bedoel je?", vroeg hy ha perend. „Met de firma Adam en Eva? „Wat ik daarmee bedoel?", vroeg hij driftig. „Daarmee bedoel ik, mr Brown", slingerde hy Edsel toe, „dat die old pal van u een hotelrat is." „Werkelijk?" vroeg Edsel, terwyl hij Bob lachend aankeek. „Well, dat is een aangename verrassing voor mij. De Europeanen zijn voor ons een merkwaardig volkje. Grootvor sten zijn portiers en chauffeurs, gra ven zijn hotelratten. Very interes sant." „Ik begryp er niets van!", zei Daantje klagend. „Ken jij dan een comte de Nouailles?" „Ik heb hem eens professioneel ont moet!" gromde Bob. „Maar nooit, nooit zal ik zijn gezicht meer verge ten .Onmiddellijk toen ik hem zag, had ik een antipathie tegen hem. De roofvogel! Dat meisje, Daan", ging hij weer raadselachtig verder, „was te redden geweest. Ze was niet slecht. Zewas het alleen maar uit nood. Iemand, die een brood steelt, omdat hy honger heeft, kun je geen dief noemen." „Stop nou eens even", viel Daan tje hem in de rede. „Je wilt toch niet zeggen, dat dat meisje", en hij wes naar de foto, „misdadig is?" Bob knikte. „Ik schaam me er bijna voor om „ja" te zeggen, maarhier zit ik, ik kan niet anders!" „Ikik dacht", stamelde Daan tje, „dat je verliefd op haar was?" „Dat ben ik ook", zei Rob en hij kreeg een kleur. „Waarom er een ge heim van maken?", liet hij er harts tochtelijk op volgen. „Ik ben ver liefd op haar en ik zal haar redde: uit de klauwen van die roofvogeL. „Enen die roofvogel noem jij comte de Nouailles?", vroeg Daan tje. „En niet anders. Comte de Nou ailles!", zei Bob grimmig. „Maar dat kan niet waar zijn!' stiet Daantje er uit. De ontsteltenis van Daantje is be grijpelijk. Immers, hij was doend: het portret te schilderen van d:jS comtesse de Nouailles en als bek- ning zou hy tien duizend franc: ontvangen. Gezien dit bedrag en dc i kans om door middel van dit po: tret naam te maken in de Parijic society, was het begrijpelijk, dat d«| aantijging van Bob. die de com!: een hotelrat noemde, Daantje nic weinig schokte. Voor zover Daantje wist, was er in Parijs ma ir één con té de Nouailles en gesteld, dat h het was, die Bob bedoelde, dar stond het te bezien of hij ooit zijc tien duizend francsMaar nee dat was niet mogelijk. De corot: kende Daantje niet zo goed, hij h3C hem slechts een enkele keer toeval lig ontmoet, doch de comtesse ken de hij des te beter. Zy was „u# grande dame" en zij woonde aan Champs Elysées. Bob moest abui: hebben (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8