Levende have voor Expo '58 naar Brussel vertrokken In Brussel ligt de wereld aan uw voeten DINSDAG 15 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Antwerpen- PARKEREN PARKEREN WSfiAAM kinderhjinN^)^'1 Centrum Brussel t^§ Irven uitgang A Belgische afdeling B Buitenlandse afdelingen C- Belgisch Kongo en RrOeroendi D« Internationale Org(oa.Uer.Nah'es) E" Folklore (België 1900) F a Vermakelijkheden a ^ermakeKjkhedenpoort 1 Vbeding. nijverheid 2 Glas, keramiek 3 Verzekeringen 5 Rode Kruis 4 Teie-verbindingm 6 Hongarije,en Midden Ootten 7 Japan, Iran, Filippijnen 8 Motico,Brazllü, Venezuela 9 Tunis,Marokko 11 OostenrijK, 12 Rrot. kerken Onderschoven huisjesloten van sterke stam HET NEDERLANDS PAVILJOEN. De totale oppervlakte is 24.850 m2 (Ver. Staten 28.860 m2 en Rusland 28.825 m2). Het paviljoen kost zo on geveer 7 miljoen gulden en heeft als hoofdthema het water. Onze tekening geeft een duidelijk overzicht van de indeling. Hieronder geven wij een verklaring van de cijfers. 1 Voorplein, 2 ontvangsthal, 3 secre tariaat, 4 trap, 5 tuin. 6 Koninkrijk der Nederlanden, 7 informatiecen trum, 8 metaalnijverheid, 9 chemische industrie, 10 moderne woninginrich ting, 11 vijver, 12. Philips (een merk waardig paviljoen dat ontworpen werd door Le Corbusier), 13 glasin dustrie, 14 textielindustrie, 15 var kens en kippen, 16 dienstverblijven, 17 koeien (een keurcollectie stam boekvee), 18 cultuurtechniek, IS landbouwwetenschappelijk onder zoek. 20 dienstverblijven, 21 café-res taurant, 22 terras, 23 watermolentje, 24 waterbouwkunde, 25 golfgoot, 26 bruggen, 27 plein, 28 polderboezem, 29 scheepvaart, 30 brug, 31 vijzelge maal, 32 dijk, 33 vuurtoren, 34 bassin, 35 pier met baken, 36 haven. 37 lucht vaart, 38 kade, 39 tuin, 40 ontvangst zaal, 41 trap. Op het carillon, dat 120.000 gulden heeft gekost, zullen concerten worden gegeven. Reeds voor de eerste wereldoorlog zijn in de Duitse stad Stuttgart uit leem proefhulzen gebouwd onder een spoorwegviaduct. Men bouwde de woningen hier omdat het slechts ging om een proef betreffende de besten digheid van het materiaal, waarvoor men geen dure bouwgrond wilde gebruiken. Ondanks het hoogbejaarde bouwsysteem bleven de woningen echter zo stevig in elkaar zitten, dat zij er heden ten dage nog steeds volko men gaaf staan en zelfs nog steeds worden bewoond. Of de bewoners in verband met de over het viaduct den derende treinen met watjes in de oren lopen, vermeldt het verhaal niet. Stamboekvee uit het gehele land Uit Roosendaal is gistermiddag een groot transport vee vertrokken naar de wereldtentoon stelling in Brussel. Het transport stond onder supervisie van ir. Ver- schuyl, inspecteur van de veeteelt van het Ministerie van Landbouw. Het transport bestond uit 24 koei- ninimvM en (2 zwartblaarkoppen, 6 roodbon- ten, 8 zwartbonten Fries en 8 Hol lands stamboek), 6 Texelse scha pen, 4 zeugen met 45 biggen, 76 kippen (rhode island, exchequer en witte leghorn) 5 hanen en een geit, die op de Expo ter „stoffering" van de dijk van de Nederlandse inzen ding zal dienen. In de nacht van zondag op maan dag waren de eerste wagens met stamboekrunderen al uit Friesland vertrokken, andere wagen? kwamen uit Holland en Oostbrabant. Het ge heel kwam in Roosendaal samen, waar de dieren verzorgd werden. Het grote moment is aangebroken en donderdag a.s. wordt in Brussel de grote Wereldtentoonstelling geopend. Het is de eerste sedert „New York 1839" en de eerste in Europa sedert 1937 in Parijs. Na dit jaar zal men tot 1964 moeten wachten eer er weer 'n al gemene Wereldtentoonstelling komt. Brussel 1958 is dus voorlopig uw laatste kans en men geeft u dan ook ruimschoots tijd en gelegenheid, want de Wereldtentoonstelling blijft ge opend tot zondag 19 oktober 1958. De tentoonstellingsterxeinen blijven elke dag toegankelijk van 10 uur 's mor gens tot middernacht. Op de terrei nen staan div. paviljoens en de ope ningsuren van deze paviljoens zijn voor de maanden april, n ei, septem ber en oktober van 10 tot 18 uur. Van juni-aug. is deze tijd 10 tot 19 uur. Op zaterdagen is de sluitingstijd een uur later gesteld. De vermakelijkheden en de folkloristische afdeling (België 1900) zijn altijd van 10 tot 4 uur des morgens geopend. Als middelpunt van de Wereldten toonstelling vinden wij het ca. 100 m. hoge Atomium dat de atoomstructuur voorstelt van een elementair metaal kristal. Overigens verwacht men dat het Franse paviljoen door zijn gedurf de opzet naast het Atomium zeker de meeste aandacht zal trekken. Over de buitenlandse afdeling loopt een lucht brug voor voetgangers die 25 m. breed en ca. 500 m- lang is. Het vermakelijkhedenpark zal ze ker tot de meest gewilde afdelingen worden. Het is een groots opgezet Lu napark met sensationele en totaal on gekende attracties. In de afdeling Folklore vinden wij „België 1900" een dorp van 150 hui zen met de sfeer en de opzet van de Belgische gemoedelijkheid en vrolijk- HAARLEMSE BLOEMENMEISJES. De Haarlemse bloemenmeisjes zul len, na op 22 april bloemen te hebben gebracht aan de patiënten van het sanatorium de Klokkenberg te Breda, op 23, 24 en 25 april België bezoeken. Woensdag 23 april bieden zij in Brussel bloemen aan, aan de eerste minister van België, de heer A. van Acker en aan de verpleegden van het blinden- en doofstommen instituut te Woluwe sint Lamibertus. Ook op de Grote Markt be Brussel worden bloe men uitgereikt, 's Middags gaan zij naar de Expo, waar zij de commissa ris-generaal van de afdeling Neder land, mr. Van Walsem bloemen aan bieden en de commissaris-generaal van de wereldtentoonstelling, baron Moens de Fering, op het slot Belve dere. Donderdagsmorgens worden de jon gedames door de burgemeester van Brussel op het stadhuis ontvangen. De dames zullen ook de wekelijk se bloemenmarkt op de Kauter bezoe ken. heid. Op onze tekening is onmiddelijk te zien dat België de grootste inzen ding verzorgt. Deze afdeling omvat liefst 46 groepen. In het Russische paviljoen kan men o.a. modellen van de kunstmanen zien. Natuurlijk is de toegang tot de Ten toonstelling niet gratis. De toegangs prijs bedraagt 30 fr., behalve op 1 mei en 21 juli want dan betaalt men maar 20 fr. Kinderen van 6 tot 12 jaar be talen ook 20 fr.. terwijl kinderen on der de 6 jaar, vergezeld van hun ouders, gratis toegang hebben. Men kan een abonnement voor de gehele duur van de Tentoonstelling nemen en dat kost dan 500 fr. Ook zijn fa milie-abonnementen en groepsabon nementen mogelijk. Groepsbezoeken kunnen worden aangevraagd. De toe gangsprijs tot het Atomium loopt van 30 tot 60 fr. De toegang voor „België 1900" is 25 fr. Het Int. Paleis der kun sten vraagt 20 fr. De toegang tot het Lunapark is vrij, behalve natuurlijk de attracties aldaar. De C.P.N. heeft nu twee Kamerfracties Méér ruzie verwacht Gemeente- en Rijkspolitie houden er rekening mee, dat er vandaag, de eerste dag, waarop de Tweede Kamer na haar Paasreces weer bijeenkomt, in en om het Kamergebouw op het Binnenhof te Den Haag, relletjes kunnen voorkomen. Dit zou een gevolg kunnen zijn van een actie van „officiële" communis tische partijgenoten om te ageren te gen de aanwezigheid van hun rebelse medestanders en van een verzoek tot machtsvertoon van de laatsten, die momenteel vier van de zeven zetels van de communistische fractie be zetten. Intussen is Henk Gortzak, die het vorig jaar, na uit de gratie van par ty-secretaris Paul de Groot te zijn geraakt, aftrad als fractievoorzitter opnieuw in deze functie hersteld. Gortzak werd indertijd opgevolgd door Gerben Wagenaar, die nu heeft voorgesteld, de toestand van voor heen te herstellen. Hedenmiddag zou dus Gortzak na mens de opposanten een verklaring afleggen over de splitsing in de com munistische fractie. Wie namens de kleinste communistische groep spreken, was nog niet bekend. De scheiding tussen de „officiële" en de „rebelse" communisten is zo ver doorgevoerd, dat de beide groe peringen een afzonderlijke plaats krijgen in de vergaderzaal en een eigen fractiekamer. De fractiekamer, die tot nu toe de groep van zeven bevatte is toegewezen aan de „re bellen": de „officiëlen" krijgen het voormalig bureau van een commies griffier. Na 3 maanden vervangen Het stamboekvee blijft ongeveer 3 maanden in Brussel en wordt dan door ander vervangen om het nog een voldoende weideperiode te ge ven; de zeugen en biggen worden voor andere omgeruild zodra de big gen te groot worden voor de stal ling. Het voer voor al deze dieren, die op de expo in hypermoderne open stal worden ondergebracht, wordt iedere week uit Nederland aange voerd; wanneer de auto's teruggaan nemen ze de mest weer me. De melk gaat naar een fabriek in Brussel, de eieren naar een restaurant op de tentoonstelling. In Brussel staan de koeien steeds onder controle van een staf vakkun dig personeel, dat boven de stal een moderne flat krijgt. Dit personeel onder leiding van het echtpaar van der Leij, krijgt in Brussel een apart costuum: blauwe kiel, witte broek en gele klompen. De gehele inrichting van de Ne derlandse landbouwinzending kost ongeveer 2 ton; dit wordt geheel door het bedrijfsleven betaald. Rond 4 uur reed het hele trans port, een complete autocolonne, naar de grens bij Roosendaal, waar de formaliteiten en de inspectie door de Belgische veterinaire dienst snel verliepen. EMERITUS PASTOOR J. DE VLIEGER t Zaterdag is in de MariastiChting te Haarlem overleden em. pastoor J. de Vlieger. Pastoor de Vlieger, die van 1928-1949 aan het hoofd gestaan heeft van de parochie van O.L. Vrouwe Rozenkrans en St. Dominicus aan het Spaarne te Haarlem, is 82 jaar oud geworden. Sedert 1949 genoot hij zijn emiritaat in Huize Sint Bavo in Heemstede, maar moest enige weken geleden in de MariastiChting worden opgenomen. Pastoor De Vlieger werd in 1875 in Nieuw Vennep geboren. Op de feest dag van Maria ten Hemel Opneming in 1902 werd hij priester gewijd, waarna hij achtereenvolgens werd be noemd tot kapelaan in Noordwijk, Den Haag (O.L. Vrouw van Goeden Raad) en Amsterdam (Maria Mag- dalena). In Amsterdam werd hij be last met de stichting van de parochie van O.L. Vrouw van Lour des, waar van hij in 1919 tot eerste pastoor werd benoemd. In 1928 werd Pastoor de Vlieger overgeplaatst naar de Spaar- neparoohie in Haarlem („Tijd"). Er kwam geen stoplicht meer Toen twee Amsterdammertjes van 8 en 10 jaar in hun geboorteplaats stiekum in de open laadbak klom- mei van een grote vrachtauto, die voor een verkeerslicht moest stoppen hadden zij er geen idee van, dat hun gratis ritje in Voorthuizen op de Ve- luwe zou eindigen. Zij waren name lijk van plan, bij het volgende rode stoplicht weer van de auto af te springen. Er kwam echter geen rood stoplicht meer en de chauffeur zette koers naar Enschede In Voorthuizen echter zag een we genwachter de angstige gezichten van de twee clandestiene liftertjes boven de laadbak uit. Hij gaf de ch uffeur van de vrachtauto een stopteken. Toen de vrachtauto stil stond, namen de verstekelingetjes de benen, doch de wegenwachter had de jongens snel ingehaald en gegrepen. De politie waarschuwde de ouders en stelde de jeugdige reizigers op transport naar Amsterdam. Baden Powell trotseert de eeuwen Deze foto toont de beeldhouwer Donald Potter uit Blandford in het En gelse graafschap Doreet met de anderhalf maal levensgrote buste van Lord Baden Powel, de stichter van de padvinderij, welke Potter vervaardigde uit graniet. De beeldhouwer maakte het beeld in opdracht van de padvin ders van de Dominicaanse republiek, die het zullen plaatsen bij het hoofd kwartier van de padvinderij in de hoofdstad van dit land, Ciudad Trujillo. Het zal het eerste standbeeld van Lord Baden Powell zijn, dat ooit in het openbaar werd opgesteld. Potter, die een kleinzoon van Lord Baden Powell, Robert, model heeft laten zitten, was een vriend van de leider, die in januari 1941 is overleden- DE WERELDTENTOONSTELLING BRUSSEL 1958 HET ATOMIUM De Nederlandse veestapel zal op de Wereldtentoonstelling te Brussel uit gebreid vertegenwoordigd zijn door rood- en zwartbontvee, zeugen met .big getjes, schapen, kippen en een geit Uit alle delen van het land kwamen deze dieren te Roosendaal bijeen om, alvorens de lange reis naar Brussel voort te zetten, even uit te rusten van de vermoeienissen. U kunt doen wat U wilt meneer, wij komen er niet uit, deze wagen is zeer geriefelijk. Dank U. Tentoonstellingsvee rustte uit aan de grens

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7