3)e£ekWSonAcmt Navo-raad akkoord met het Russische voorstel NAVO reikt Kroestsjef de hand Inleidende besprekingen over de topconferentie kunnen zeer binnenkort beginnen In Italiaans Tyrol SO personen vermist Begint het weer in Gaza? Rebellen bombardeerden Makassar Gomoelka gaat 'n scherper koers varen Eoka-actic herleeft De z.g. prcilestantenvervolging in Columbia Soraja naar de V.S. Groot hofbal bij opening van „Expo '58" te Brussel HOE Lichte buitjes Korreltje Directeur: C. M. v HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAFENGRACHT 32 DINSDAG 15 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14385 Teletoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w, f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. 8.Ad-ert.: 17 et p. man. Telefoontjes f 1.50 De Navo-raad heeft het Russische voorstel voor besprekingen op ambas sadeursniveau in Moskou gisteren in Parijs aanvaard. Rusland had voorge steld de besprekingen a.s. donderdag te doen beginnen. Het Westen had aanvankelijk de tweede helft van april genoemd. Volgens sommige berich ten zullen de besprekingen inderdaad donderdag aanvangen, volgens andere volgende week. Dulles heeft gisteren te Washington gezegd, dat de voarbereidende be sprekingen misschien binnen enkele dagen zouden beginnen. De Britse, Franse en Amerikaanse antwoorden worden zodanig opge steld, dat zij aan het Russische voorstel tegemoetkomen, maar Moskou te vens niet in twijfel laten, dat het Westen nog steeds volhoudt, dat de kern van de voornaamste vraagstukken in het geding besproken dient te worden en niet slechts de kwestie van procedure. PROBLEMEN EERST BESTUDEREN gaan zitten en zinvolle besluiten be sluiten nemen zonder dat de proble- Minister Dulles legde zijn verkla ring gisteren in Washington af, toen hij tweehonderd hoofdredacteuren en andere afgevaardigden naar de bij eenkomst van het Internationale Pers instituut ontving. Dulles noemde het een illusie, te geloven dat de inter nationale leiders bij elkaar kunnen In Italiaans Tyrol worden sinds een week een vijftigtal personen her ders en hun gezinnen vermist. De betrokkenen zijn zeven en acht dezer, met een mondvoorraad voor enkele dagen, naar bergweiden vertrokken, om zich aldaar bevindend vee te voe deren. Het weer is na het vertrek der herders slechter geworden. Er viel overvloedig sneeuw, die op sommi ge plaatsen lagen van twee meter dikte vormde. Reddingsploegen zijn er op uitge trokken, om te pogen de herders en hun gezinnen te helpen. GEEN ILLUSIES de topconferentie, welke sinds gisteren alweer een stapje dichterbij gekomen is. De Navo-raad heeft nl. het Russische voorstel aanvaard om zo spoedig mogelij k op ambassadeurs niveau voorbesprekingen te houden in Moskou. Eerst komen dus de ambassadeurs, dan de ministers van buitenlandse za ken en tenslotte de regeringsleiders bijeen. Als men het de Russen helemaal naar de zin zou maken, zouden de ambassadeurs en later ook de 0 ministers alleen maar de agen da en de procedurekwesties mogen bespreken, maar daar wil het Westen toch niet aan. Laten we nu niet zeggen, dat het de Russen met hun topconferentie uitsluitend om de propaganda te doen is, maar het pro paganda-element v.4 liezen zij toch nooit uit het oog. De a.s. topconferen tie moet in het teken van de vrede staan en moet dus het Russische ca chet van de vrede dragen. Derhalve moet er op die topconferentie niet ge praat worden over dingen, welke niet in de Sowjet-zredeskraam te pas komen. Men moet er bijv. niet op willen wijzen, dat één der oorzaken van de spanning in de wereld (en dus van de bewapening) is: de wijze, waarop de Sowjet-Unie de volken van de satellietlanden onder de duim houdt. Zoiets als „Hongarije" willen de heren niet horen; hoewel Kroest sjef er groots op gaat, dat ze hem in Boedapest niet in stukken hebben ge scheurd. Als het van de Russen alleen afning, zouden ze alleen maar over de ontwapening, afschaffing van de kernwapens, stopzetting van de kern ontploffingen e,d, willen praten en wel met het klankbord van de top conferentie achter zich, zodat ieder een goed kan horen wat zij zeggen. Vandaar dat zij in het geheel geen waarde toekennen aan' voorbereiden de besprekingen. Het westen ziet het echter anders. Dat wil op de eerste plaats resultaten zien te bereiken en wil men die be reiken dan moeten detailkwesties ge regeld worden. Wanneer er geen uit zicht bestaat, dat men tot overeen stemming komt over die detailkwes ties, kan men er beter niet aan begin nen. Het is gemakkelijk om te zeg gen: wij schaffen de bewapening af. maar dan komt altijd direct de vraag: hoe kan de een controleren of de an der dat ook werkelijk doet? Iedereen mag hei Westen binnenkomen, maar niet iedereen mag in het Oosten ko men kijken. Hoe wil men dit detail regelen? Wij maken ons voorlopig nog wei nig illusies over de resultaten van de topconferentie, gesteld al, dat die conferentie werkelijk gehouden wordt en niet in de voorbereiding blijft ste ken. men eerst door medewerkers gron dig zijn bestudeerd. Het ontwapeningsvraagstuk is zo ingewikkeld, dat het buitengewoon moeilijk is binnen een te voorspellen periode een alomvattende ontwape ningsovereenkomst te sluiten. De Amerikaanse regering is echter van oordeel, dat het misschien mogelijk zal blijken voor enkele onderwerpen van dit vraagstuk een regeling te vinden, zei de minister. Dulles legde er herhaaldelijk de nadruk op dat de vrede georganiseerd moet worden om de oorlogsdreiging te verminderen. Hij zei, dat de allian ties van de vrije wereld, die nu 50 niet-communistische landen omvat ten, zo'n vreedzaam oogmerk hebben. VLIEGTUIGONGELUK BOVEN ECUADOR Reddingsploegen hebben het wrak bereikt van een „Dakota" van de Ecuadoriaanse luchtvaartmy. „Aerea'.' die acht dagen geleden boven een dicht bebost gebied omlaag is ge stort. De 32 inzittenden van het veronge lukte vliegtuig bleken allen om het leven te zijn gekomen. Er is maandag in Gaza een beto ging gehouden voor terugkeer van het Egyptische leger naar de strook van Gaza, die op het ogenblik door het politieleger van de Verenigde Naties wordt bezet. Ook eisten de betogers een hervorming van de strijdkrachten van het volksverzet. Deze eisen werden naar voren ge bracht drie dagen nadat mededeling is gedaan over 'n „Jordaanse samen, zwering" tot moord op Egyptische ambtenaren in de stad en tot omver werping van het bestuur. De Egyptische gouverneur-generaal in Gaza, Hassan Abdoel Latif, is zon dag naar Cairo gevlogen voor raad pleging van de minister van defensie van de Verenigde Arabische Repu bliek, maarschalk Hakim Amer, over de toestand in Gaza. 1 Tapanoeli bijna in regeringshanden Een tweemotorig vliegtuig zon der kentekens, maar zeer waarchijn- üjk behorend tot de strijdmacht op Noord-Celebes die onder leiding staat van kolonel Ventje Soemoeal heeft een aanval gedaan op de Indonesische vliegbasis Mandai bij Makassar op Celebes. Het hoofd van de voorlichtings dienst van de Indonesische lucht macht heeft verklaard, dat geen der op Mandai gestationeerde vliegtui gen der centrale regering werd be schadigd. Alleen aan de startbaan Arbeidersraden onder toezicht Gomoelka, de leider van de Poolse communisten, heeft gisteren in War schau verklaard dat stakingen ontoe laatbaar zijn en dat de arbeiders raden onder scherper toezicht zullen worden gesteld. In een redevoering voor vertegen woordigers van de vijf miljoen vak. bondsleden van Polen liet Gomoelka kennelijk het standpunt los waarop hij zich ruim een jaar geleden gesteld had. Hij verklaarde zich toen voor- Maandag is te Nicosia van officiële zijde medegedeeld, dat een Britse militair te Famagusta, in Zuid-oost Cyprus, bij de ingang van 'n bioscoop is neergeschoten en ernstig gewond. Dit is de eerste maal, dat een Britse militair het slachtoffer werd van de een maand geleden weer begonnen acties der „Eoka", de verzetsorgani satie op Cyprus. stander van de oprichting van arbei dersraden en zei dat hij het stakings recht altijd zou beamen. Gomoelka verklaarde dat in een socialistische staat stakingen anarchie zijn of georganiseerd worden door klassevijanden. Ook betichtte hij „sommige" arbeidersraden van „op positie tegen partij-organen" hij brak een lans voor het houden van „con ferenties van zelfbestuur" om de fa brieken te leiden. Deze conferenties moeten gevormd worden door samen smelting met partijcomrrtissies, be stuursraden en de oude fabrieks- raden, waarin zowel de fabrieks- leiding als de vakbonden vertegen woordigd zijn. De arbeidersraden werden in 1956 en begin 1957 opgericht en kregen grote bevoegdheid in de fabrieken. De partij kwam echter spoedig tot de ontdekking, dat veel van deze raden zich aan 't ontwikkelen waren tot oppositiegroepen, die looneisen gingen stellen. Gomoelka drong aan op een snelle stijging van de werknormen in veel fabrieken, hoofdzakelijk de zware in dustrie en de schetpsbouw. De be staande normen, zo betoogde hij, zijn vastgesteld, toen de Poolse arbeiders weinig ervaring in deze sectoren had den. Nu dienen zij verhoogd te wor den. Dit zou kunnen betekenen, dat het inkomen van duizenden werk nemers zal verminderen. Zij krijgen nu immers een toeslag, indien zij hun normen halen. iwerd schade toegebracht De woord voerder zei niet te weten in welke richting het vliegtuig na de aanval verdween. Dit was de eerste maal in de zeven weken oude burgeroorlog dat de rebellen een luchtbombardement uit voerden. Het blad Haloean in Padang bericht dat Makassar de afgelopen dagen elke nacht door vliegtuigen van de rebellen gebombardeerd is. Het meldde dat de bevolking begon nen is Makassar te ontruimen. Ook zou de Daroel Islam de afgelopen week Makassar met zware artillerie beschoten hebben. Opmars op Sumatra. Radio-Medan meldde, dat na de vallen van zondag 't gehele rebellen- front in Sumatra in een staat van wanorde verkeert Verwacht wordt, dat het grootste deel van Tapanoeli binnen enkele dagen in handen der regeringstroe pen zal zijn, daar het moreel der op standelingen is verslapt en zij het niet tegen de regeringstroepen kun nen volhouden. Deze laatsten ontmoetten maandag bij hun verdere opmaré weinig ver zet, zo voegde radio-Medan hieraan toe. De strijdkrachten van de centrale regering hebben Kamang, een plaats gelegen tussen Loeboek Djambi en Perzie s Sjah heeft het niet voor het zeggen Dit is een recente fo to van de 19-jarige Safirh Afkhami, het knappe studentje, dat wordt genoemd als de mogelijke toekom stige keizerin van Perzië. Safirh heeft de afgelopen zes ja ren in Engeland ge studeerd op Moreton Hall, een kostschool te Weston Rhyn in 't Graafschap Shrops hire. Haar vader, Mhadi Afkhami, is kolonel in het Perzi sche leger, haar moe der, Nahid, is nu ge- trouwt met de Paki staanse president Mirza. Men gelooft dat de moeder van de Sjah van Perzië een huwelijk van haar zoon met Safirh op hoge prijs zou stellen: zij heeft haar keuze gemaakt uit de foto's die voor aanstaande familie's in Iran van hun doch ters naar het hof heb ben gezonden op haar verzoek. Geruchten willen, dat de moe der van Safirh haar dochter gaarne zou zien huwen met de jonge Aga Khan. radio-Djakarta. Samen met de troe pen van de centrale regering, die enige tijd geleden de Indragiri zijn overgestoken, is het doel hunner operaties, de opstandige troepen af te snijden van hun bevoorradingsbases in Zuid-Sumatra. Economische gevolgen. De Indonesische consul voor econo mische zaken te Singapore, Mohamad Tajib, heeft bekend gemaakt, dat voor een periode van minstens twee maanden, te Singapore geen levering kan worden tegemoetgezien van copra in hoeveelheden van enige be tekenis. Tajib zeide, dat de centrale thans copra verscheept van een in handen der opstande lingen zijnde gebieden' In Midden- Sumatra, naar Java, alwaar de copra hard nodig is voor het in bedrijf hou den van de zeep- en copraverwer- kende fabrieken Singapore betrekt Kilirandjao, ongeveer 150 km. ten rijn behoefte aan Copra thans groten oosten van Padang, bezet. Zij wach- /eels van de kleinere eilanden in In- ten daar op versterkingen, aldus donesië. Onpartijdig onderzoek gevraagd door aartsbisschop De aartsbisschop van Bogota, kar dinaal Luque, heeft in het in de Ver. Staten verschijnend tijdschrift „Ame rica", geredigeerd door de Jezuïeten, de protestantse secten verzocht een onpartijdige commissie te benoemen en deze naar Columbia te zenden. De ze commisie zou dan in de gelegen heid moeten worden gesteld de ware oorzaken van de z.g. protestanten- Prinses Soraja, de 25-jarige ex- keizerin van Perzië, is maandag met het Amerikaanse passagiersschip „Constitution" uit Genua naar New York vertrokken. Een grote menigte was op de wal samengestroomd. Op haar aandringen verscheen Soraja op de brug en wuifde, zichtbaar ontroerd, langdurig naar dc mensen. In haar appartementen aan boord van de „Constitution" vond zij tal rijke bloemstukken en honderden telegrammen uit alle delen van de wereld. Talrijke journalisten hebben plaat sen gereserveerd op de „Constitu tion", in de hoop een onderhoud te mogen hebben met de prinses. Deze heeft echter reeds laten weten, geen enkele verklaring aan de pers te zul len verstrekken. Dil nummer bestaat uit 8 pagina's Op het hofbal te Brussel het eerste sedert 1934 dat koning Boudewljn der Belgen aanstaande zaterdag geeft ter gelegenheid van de opening van de „Expo", zul Ien zesduizend gasten verschijnen onder wie de Neder landse prinsessen H.H.K.K.H.H. Beatrix en Irene. De foto geeft een beeld van de paleiszaal waar het hofbal zal worden gegeven. vervolging in dat land te bestuderen. Zoals bekend is arbeiden in Co- lumibia 26 verschillende protestantse groeperingen. Zeventien hunner heb-1 ben zich verenigd in de Confederaci-1 'J on Evangelica de Columbia (Cedec), VVCCt doch de grootstien onder de protes-1 tantse zendingen, zoals de Anglicaan- j se en de Epispopale Kerk, hebben ge weigerd zich hiermede in te laten. De Cedec geeft met vrij grote re gelmaat voor zyn aangeslotenen een bulletin in het Spaans uit en sinds 1952 ook een bulletin in het Engels, dat tot titel draagt „Reports on religi ous Persesution in Columbia". Teneinde de juistheid van de aan tijgingen, die in deze bulletins tegen de katholieken werden aangevoerd, te onderzoeken heeft pater Eduardo Aspina S.J., hoogleraar aan de Uni versiteit te Bogota in 1954 een onder zoek ingesteld naar de juistheid van alle toen aangevoerde gevallen van vervolging en in een boekje van 170 bladzijden aangetoond, hoezeer deze beschuldigingen op valse gegevens en verdraaiing der verhoudingen be rustten, waardoor het voor een „eer lijk mens in geweten niet mogelijk was te beweren of staande te houden dat er in Columbia een godsdienstige vervolging tegen de protestanten" heerste. Ondanks deze zeer wetenschappe lijke weerlegging, zijn (Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN Veranderlijke bewolking met enkele buien, maar ook opklarin gen. Vannacht en morgenoch tend plaatselijk mist. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Over het alge meen weinig verandering in tem peratuur. groepen doorgegaan met de versprei ding van hun berichten. Zij vonden geloof zeifis bij vele bona-fide pro testanten, wier kerkgenootschappen van Columbia met de Confederatie weigerden samen te werken. 16 April zon op 05.43; onder 19.38; maan op 04.34; onder 17.08. Hoogwaterstanden 16 April vm. 2.05; n.m. 2.20. Het weer in Europa De weer rappor ten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI regen genoemde J STOCKHOLM geheel bewolkt De begrenzing van vochtige lucht, die zich maandag uitstrekte langs de lijn IJmiuiden'Leeuwarden, ver plaatste zich in de nacht daarap naar het ziuiden en bevond zich dinsdag ochtend over Zuidoost-Nederland. In de vochtige lucht komt veel bewol king voor, metregen en plaatselijk mist. In het zuidoosten van het land bleef het zonnig. In onze omgeving komen twee stromingen samen, één van de Noordzee en één uit de Bal kan. Die over de Noordzee wint ver der terrein, zodat het gehele land in de vochtige lucht komt. Hierin zullen morgen naast opklaringen ook lichte buien voorkomen. De vorstkansen zijn nu geweken. OSLO mist KOPENHAGEN onbewolkt ABERDEEN zwaar bewolkt LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM mist BRUSSEL licht bewolkt LUXEMBURG onbewolkt PARIJS regen BORDEAUX geheel bewolkt GRENOBLE geheel bewolkt NICE onweer BERLIJN onbewolkt FRANKFORT onbewolkt MüNCHEN half bewolkt ZüRICH GENèVE LOCARNO ROME AJACCIO ALGIERS WENEN INNSBRUCK MADRID MALLORCA mist half bewolkt regen licht bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt half bewolkt lichte regen Niets is gevaarlijker dan een grote gedachte in een leeg hoofd.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1