Oranje-voetbalteam hield schuttersfeest in Antwerpen Rode Duivels in „Hel van Deurne" stelden teleur en verloren met 7-2 Wilkes en Moulijn voerden Ned. ploeg tot grote triomf Lenstra Bakhuys De overwinning in beeld Toen we in onze voorbeschouwing voor de landenwedstrijd BelgiëHol land ais onze verwachting uitspraken dat de Oranje-ploeg wel een nieuwe overwinning op de Belgen konden behalen hadden we er geen vermoeden van, dat het een klaterende 72 zege zou worden. Het werd inderdaad een der grootste overwinningen van onze nationale ploeg op de Zuiderburen en dus vanzelf een der grootste nederlagen der Rode Duivels op eigen terrein. De grootste Nederlandse overwinning in de na-oorlogse wedstrijdenreeks was de 52, vorig jaar november in Rotterdam behaald; de grootste Oranje-nederlaag in Antwerpen dateert van 17 november 1950, toen de onzen met een smadelijke 72 nederlaag naar huis werden gestuurd. De overwinning van gisteren werd dus een volkomen revanche voor de oranjeploeg, maar het waren niet zo zeer de cijfers, die gisteren ooordeel velden over de Rode Duivels als wel hun eigen spel, dat wel heel ver be neden de maat lag van hetgeen men van een dergelijke internationale wedstrijd mag verwachten. Vic Mees heeft zijn jubileumge schenk niet gekregen. De Belgische internationals hebben hun kleine sympatheike aanvoerder, die gisteren in het Deurne-stadion zijn 62ste in terland speelde en daarmee het voor oorlogse record van Bernard Voor hoof 61 selecties verbeterde, geen overwinning bij dit jubileum kunnen schenken. Integendeel, voor eigen publiek, ja zelfs in het stadion waar de FC Antwerpspeler zijn grootste triomfen heeft gevierd, leden de Belgen een smadelijke 72 neder laag tegen een Nederlands elftal, dat meer dan een klasse sterker was dan de Belgen. De oranjeploeg immers, zo leek het, hield gisteren schuttersfeest in Ant werpen en de zeven doelpunten, waarmee de Belgische ploeg alshet ware overdonderd werd, geven nog maar een pover beeld van het grote machtsvertoon, dat de oranjeploeg gisteren ten beste gaf. De eerste helft gaf maar een 'ma tig beeld van hetgeen in de tweede helft werd tentoongespreid. De par tijen wogen in de eerste helft meer tegen elkaar op en het was alleen te wijten aan het feit, dat Moulijn in de aanvang veel te weinig in het spel werd betrokken, dat er zich niet zo- Het kranig Nederlands elftal voor de aanvang van de interland voetbal wedstrijd BelgiëNederland. V.lJi.r.: op de eerste rij: v. d. Kuil, Wilkes, v. Wissen, Abe Lenstra en Moulijn. Tweede rij: Notermans, De Munck, Kuys, Wiersma, Klaassens en Van der Hart. veel scoringskansen voordeden. Maar daarnaast toonde vooral Wilkes zich na de hervatting in zo formidabele vorm, uitte hij zich dermate in een grootheid van techniek, balcontroie en zuiver positiespel, dat de Belgen eenvoudig niet aan zijn spel konden tippen. Wat Faas Wilkes hier demon streerde was zo meesterlijk, dat vriend en vijand vol bewondering hebben zitten kijken naar dit voet balgenie, dat zijn weerga op de Ne derlandse en Belgische velden niet heeft. Zonder enige overdrijving mo gen we zeggen, dat Wilkens hier zijn beste landenwedstrijd van alle jaren speelde en we menen veilig te mo gen zeggen, dat deze match de wed strijd van Wilkes en Moulijn is ge weest. Abe Lenstra en Van der Kuil slo ten zich aardig bij hem aan; zij vie len niet zo sterk op, Lenstra wachtte zijn kansen af, v. d. Kuil was wat zwak doch deden in combinatie prachtig werk en bij dit viertal viel het werk van midvoor Van Wissen bepaald tegen. Niet hij, doch Wilkes was de motor en spelleider in de voorhoede en zelfs werkte het spel van Van Wissen dikwijls remmend op de aanval en daardoor gingen er teveel kansen verloren. bedreigt In gemaakte doelpunten Bep Bakhuys, de legendarische middenvoor uit de dertiger jaren, zal dit seizoen waarschijnlijk een trots record kwijtraken. Tijdens zijn briljante interland-carrière scoorde hij 30 doelpunten en werd daardoor topscorer. Abe Lenstra benaderde hem zondagmiddag tot op ééntreffer. De Fries heeft dus in de drie komende interlandduels tegen Curasao, Turkije en Noorwegen volop de kans om Bakhuys te overtreffen. Ook Faas Wilkes maakte vorderingen: hij p£ seerde Kick Smit en staat nu derde geklasseerd. De productief- ste internationals waren: 1. Bak huys (ZAC en HBS) 30 doel punten; 2. Lenstra (Heerenveen en Spel. Enschede), 29 doelpun ten; 3. Wilkes (Xerxes, Valen- cia en WV), 26 doelpunten; 4. Smit (Haarlem), 25 doelpunten; 5. Vente (Feyenoord en Neptu- nus), 18 doelpunten. Men kan nu wel zeggen, dat 'n elf tal zó goed speelt als de tegenpartij toelaat, maar van de andere kant mogen we ook wel zeggen, dat het Nederlandse elftal de Rode Duivels geert kans heeft gegeven iets goeds te doen. Behalve in de eerste helft, toen het oranje-elftal consigne had de kat wat uit de boom te kijken en niet teveel risico's te nemen, hadden de Belgen niets in te bren gen. In de tweede helft kwam de Nederlandse stormram los en wer den de Belgen vaak in grote paniek onder de voet gelopen. Heel het oranje-elftal heeft daar aan meegewerkt. De Munck zeker niet in het minst door in de eerste helft een strafschop, door Notermans veroorzaakt, te stoppen. Dat de Belgen het uiteindelijk nog tot twee tegenpunten heben gebracht, komt eensdeels door het noncha lance in de oranje-verdediging, die zij bij de veilig lijkende voorsprong demonstreerde, anderdeels door de verbetenheid, waarmede de oude Coppens reageerde op het gejoel van zijn eigen publiek, wanneer er tijdens de wedstrijd iets niet goed ging bij hem en dat gebeurde nogal eens, want hij moest werken voor drie, aangezien in de tweede helft van de andere voorhoedespelers maar heel weinig uitging. Uit deze wedstrijd blijkt weer eens temeer, dat de kloof tussen het Nederlandse- en Belgische topvoetbal wel zeer breed is geworden de laat ste jaren. De invoering van het betaalde voetbal in Nederland heeft uiteraard invloed gehad op ons topvoetbal. De techniek en conditie werden verbe terd, de instelling op belangrijke duels gewijzigd. En bovendien het is niet de geringste factor kreeg de nationale ploeg aanmerkelijk meer „inhoud" door de terugkeer van en kele klasse-spelers. Nochtans is de verbetering van de Nederlandse spel- kwaliteiten niet de belangrijkste oorzaak geweest van de groeiende tegenstelling; dat was zonder twij fel de schrijnende achteruitgang van het Belgische spelpeil of mogelüfc een falende selectie van de Bel gische KC. Het Belgische elftal, dat zich voor eigen publiek moest trachten te re vancheren voor de pijnlijke 52 ne derlaag op 17 november jl. te Rot terdam, was namelijk verreweg het zwakste team, dat na de oorlog ge formeerd werd. De sedert november jl. aanmerkelijk gewijzigde defensie bleek uiterst kwetsbaar, het elftal miste homogeniteit en de voorhoede was geen moment voor haar taak berekend. In feite zijn slechts drie spelers tot een redelijk niveau geko men aanvoerder Vic Mees, die re cord-international der Belgen werd, de zonder steun individueel opererende middenvoor Rik Coppens en, in mindere mate, linksbinnen Jurion. Deze tegenstander was voor Neder land niet moeilijk te bestrijden, on danks enkele duidelijke tekortko mingen. De spelers hebben geen mo ment alle krachten behoeven aan te wenden om een ruime marge te for ceren het tempo was aanmerke lijk lager dan in de strijd te Rotter dam eenvoudig omdat de ploeg over twee binnenspelers beschikte, die in alle opzichten vér boven de anderen uitstaken, de taktische op zet van bondscoach Elek Schwartz ten volle uitvoerden en daarmee de Belgische defensie volkomen ont wrichtten. De score had zelfs nog aanmerkelijk hoger kunnen zijn, in dien de ploeg een sneller startende middenvoor had gehad. Fons van Wissen falend op de voor hem on gebruikelijke plaats in de spits van de aanval begreep in de eerste helft eenvoudig vaak niets van het rijke combinatievermogen van Wil kes en Lenstra, reageerde enkele ke ren te laat en sprintte bovendien toen de beide „maestro's" met hun passes zelfs daarmee rekening had den gehouden te traag bij twee kansen in de eerste helft, die doel punten hadden moeten opleveren. Na de rust verlegden Wilkes (zeer ac tief en grimmig) en Lenstra het ac cent: zij stootten zelf iets feller door (elk scoorde twee doelpunten) en betrokken vooral linksbuiten Mou lijn meer in het spel. De grote zege is dan ook in feite hun triomf gewor den. Op Wilkes en Lenstra had Elek Schwartz zijn tactiek gebaseerd. En nooit is duidelijker gebleken, dat beiden beslist nog niet in de natio nale ploeg gemist kunnen worden. DE BLESSURE VAN DE MUNCK De Munck strompelde halverwege de tweede helft pijnlijk in zijn doel gebied rond: tijdens een botsing met de Belgische rechtsbuiten Stockmans was zijn been gevoelig geraakt. Mogelijk had de Munck door kun nen spelen, maar met zijn typische I profmentialiteit wenste hij voor de proeg geen risico's te nemen en liet zich daarom vervangen door Pie- ters Graafland. De blessure is onschuldig, zoals de arts van het Nederlands elftal, dr. Pannekoek, later bevestigde: een ge scheurd spiertje in de linker lies. Vol gende week zal de doelman weer normaal kunnen spelen. MAANDAG 14 APRIL 1958 DE LEIDSË COURANT PAGINA 7 1. De Munck, de zwarte panter op het moment dat hij de toege kende strafschop stopte. 2. Voor de rust werd het eer ste doelpunt door Nederland ge maakt door Abe Lenstra. 3. Het tweede doelpunt door Van Wissen gemaakt. 4. Het vierde Nederlandse doel punt (van Abe Lenstra, juichend met de armen in de lucht). 5. Het moment waarop het vijf de doelpunt voor Nederland werd gemaakt. 6. Het moment waarop het zes de doelpunt werd gemaakt.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7