Ned. hockeyteam klopte Wales na goede wedstrijd met 5-0 Ned. dameshockeyploeg won met 3-0 van België Hoofdpijp 2 ASPRO1..It&ntuteebfit.' Laffe overval op Rotterdams taxichauffeur mislukt Treffers na urenlange strijd kampioen der overgangsklasse F Jan Publiek op zijn best VISIE OP TELEVISIE 5)e V&diefde Sp^uxdex MAANDAG 14 APRIL 1958 DE LE1DSE COURANT PAGINA 3 Twee doelpunten in de eerste zes minuten van midvoor De Beer In Penarth. een klein winderig bad plaatsje in de buurt van Cardiff, heeft het Nederlands hockey-elftal zaterdag middag de onprettige nasmaak van de trieste nederlaag tegen de Belgen ge- gedeeltelyk kunnen wegslikken. Want al behoort Wales niet tot die hockey- naties, waarbij het behalen van een overwinning een historisch wapenfeit betekent, een 50 zege op Britse bo dem is toch altijd nog een prestatie van formaat. Deze 50 overwinning (rust stand 20 voor Nederland) was het re sultaat van een redelijk en na rust soms uitstekend gespeelde wedstrijd, waarin het gehele team zijn deel had. Maar er was een man in de oranjeploeg, die op het fraaie veld van de „Penarth Foot ball and rugbyclub" een bijzonder ster ke rol speelde: midvoor De Beer. Deze donkere, Tilburgse hockey-atleet is geen M. van den Berg en hij mist het subtielel stickwerk van een mid voor als destijds Roepie Kruize was. Maar wat hij nog mist en misschien ook wel zal blijven missen maakt hij ruimschoots goed met zijn soepele snel heid, zijn doorzettingsvermogen en zijn attent positiespel. Om een afgezaagde en niet erg by zijn naam passende term te gebruiken. Wim de Beer is de ware speerpunt in de Nederlandse aanval. Hoe scherp en doordringend heeft de ploeg van Wales en de ongveer 2000 kleumen de toeschouwers tot hun ontstel fen is ondervonden. Van de vijf doelpunten scoorde de Nederlandse aanvalsleider er drie. en al deze treffers waren typische produkten van zyn razendsnel manoeu vreren. Na dit succes tegen de zwakke „Welshmen" en met de zware strijd te gen Duitsland (27 april) nog voor de boeg is voorzichtigheid geboden, maar toch kan men zeggen, dat het probleem van de middenvoorplaats voorlopig is opgelost. Andere problemen Helaas heeft ook deze wedstrijd, on danks de nul tegenover de vijf. nog eens onderstreept, dat andere problemen om de hoek komen kijken. In de verdedi ging werden vooral voor rust fouten gemaakt, die tegen een sterkere aanval onherroepelijk fataal waren geweest. Doelman De Ruiter, snel en resoluut, weerde zich uitstekend, maar voor hem was Drijver onzeker en evenals in Brus sel bleek Loggere voor de 75e maal aanvoerder niet in staat zijn dubbele taak geheel te vervullen. Wanneer hij als stopper speelde was de deur in het centrum zo dicht als altijd, maar na een escapade als steun van de aanval moesten anderen het gat dichten, omdat hij zelf vaak niet meer op tijd terug was. De mogelijkheden van de nu 36-jarige spil zijn na ruim 80 interlands zonder twijfel beperkter geworden. Behoudens enkele slordig heidjes speelden Terlingen, Wagener en vooral de technicus Van Dijck hun be kende. betrouwbare spel, waarin zij het door de geringer geworden zekerheid van steunpilaren als Drijver en Log gere moeilijker hebben dan voorheen. OVERROMPELEND BEGIN Het begin van de wedstrijd overrom pelde de enthousiaste elf van Wales. Na zes minuten stonden zij reeds met 2—0 achter en eigenlijk was toen het vonnis reeds geveld. De strijd die goed werd geleid door Jones (Wales) en Rogge (Nederland) was nog geen 2 minuten oud toen Overdijljink een pass van Log gere in de lengterichting doorzond en De Beer met een snelle dribbel langs drie man schuin rechts voor het open doel kwam en van korte afstand in de hoek schoot. Wales schrok van dit snelle succes, maar niet in het minst ont moedigd kwamen de gastheren met snelle aanvallen via de uitstekende vleugelspelers Saunders, Griffiths en Dale de Nederlandse achterhoede op de proef stellen. In de zesde minuut kwam de tweede treffer aan de andere zijde. Vanaf de middenlijn flitste De Beer met de bal aan zijn stick langs de te trage spil Owne en precies op tijd plaatste hij naar de meegekomen Zwier, die vervol gens linksback Downard en doelman Gerhard omspeelde: 02. De basis voor een overtuigende zege was gelegd. Doch voor de rust zou niet meer worden gescoord. Gedurende de tien minuten voor rust was het spel van Berkman beter ge worden. En in de tweede helft bleek dit herstel gelukkig niet tijdelijk te zijn. De donkere Bloemendaler kreeg meer zelfvertrouwen, waagde zich af en toe aan een solo naar binnen en zijn voor zetten kwamen beter op maat. In de negende hinuut mocht hij de zoveelste lange hoekslag nemen. Drijver stopte en sloeg zo hard in, dat niemand de b?l zag voordat hij in het net lag. Aanvoerder Loggere had intussen een juiste wijziging in zijn aanvalsformatie aangebracht. Zwier werd naar de rechtsbinnenplaats gecojnmandeerd en Overdijkink werd linksbinnen. De Ne derlandse defensie, waarin Loggere nu op zijn plaats bleef en Drijver zijn vastheid gedeeltelijk had teruggevonden, liet geen gevaarlijke doorbraken meer toe. Wales werd volkomen overklast en De Beer maakte, dat zijn tegenstanders tussen vele lange en korte corners door op gevoelige wijze duidelijk. In de 20ste minuut pikte hij een voorzet van Berk man op om de kogel vervolgens hard langs Gerhard te jagen en 6 minuten voor het einde sprong hij als een pan ter op een slecht door Downard ge nomen vrye slag. Hij had de bal on middellijk onder controle en de uitlo pende doelman was kansloos. Voor de ongeveer 2000 kleumende toeschouwers op de tribunes van het sportpark Aalsterweg te Eindhoven heeft de hockey-interland Nederland België (dames) nogal een teleurstellend verloop gehad. De Belgische ploeg maakte een uitgesproken zwakke in druk en ook het homogener oranje team, dat gedurende de gehele wed strijd de toon heeft aangegeven, lever de maar weinig opvallende prestaties. Dank zij betere combinaties, verrassen der aanvalsspcl en een groter stickvast heid van onze nationale vertegenwoor digsters, won Nederland de ontmoeting met 30. Hoewel de Belgische verde diging het na de rust het zwaarst te verduren heeft gehad, werden alle doel punten reeds in de eerste helft ge scoord. De BDHC-speelster H. Dekker opende in de 14e minuut de score uit een door Tri Nillesen (EMHC) genomen strafcomer. Maaike Weytens (Oranje Zwart) bracht in de 25e en in de 29e minuut de beide andere treffers op haar naam na uitstekend voorbereidend werk van mevrouw Jos van Grimbergen- Heezemans (EMHC) en een strafcomer van mej. Nillesen. die de beste speel ster in de Nederlandse ploeg was. Dui delijker dan in de uitslag komt het aan zienlijker krachtsverschil tussen de teams ongetwijfeld tot uiting in het feit, dat de Nederlandse dames in totaal zes strafcorners en vier lange corners hebben genomen, de Belgische tegen standsters van elk slechts één. NEDERLAND—BELGIIE (MIL.) 0—3 In het Wagenerstadion te Amstelveen is zaterdag een hockeywedstrijd gespeeld tussen de militaire ploegen van Neder land en België. De Belgen, die bij de rust een 20 voorsprong hadden, won nen de wedstrijd met 30. De doel punten werden gescoord door Marion, Musch en Verreth. UITSLAGEN KON. NED. HOCKEYBOND Heren. West, le klasse: Hilversum Togo 12. Dames: Om het kampioenschap van Nederland: Oranje ZwartGroningen 2—0, BDHC—Deventer 2—0. Eerste klasse west: AllianceBe Fair 22, HilversumKieviten 17, Togo RBC 1—0. Tweede klasse B: HBSTogo II 00, Kieviten IILeiden 40. en nog betgen werk. Zitten 'tz er voor een huisvrouw niet bij. Het werk moet doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen. 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO' bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker door 'ASPRO' Wont 'ASPRO'doet meer. 'ASPRO'maakt dat prettiger voelt, fit! U kunt het werk weer aan! i programma JiWHALING OP VIRZQLK' o»e< radio Luxemburg 208 m.) tedere Zondagmorgen 10.45 uur (Advertentie) Drie dolgelukkige Treffers-spelers vormden zaterdagnacht om half 1 het middelpunt van een grote schare uit gelaten supporters, die tezamen het zo juist behaalde kampioenschap van de jongens uit de Veen begroette. Dit zich als een onweerswolk ontla dende enthousiasme was tevens het ein de van een wel héél lange tafeltennis- dag, welke 's middags om half drie was begonnen ten aanschouwe van een, voor tafeltennis, wel ongewoon groot aantal toeschouwers. Een dag waarop moest worden uitge maakt wat in de voorafgaande 6 maan den niet mogelijk was geweest, name lijk wie nu eigenlijk als de primus in ter pares van Overgangsklasse F moest worden beschouwd. Wie nu eigenlijk de wel heel benijdenswaardige eer te beurt zou vallen om mee te dingen naar één van de twee open plaatsen in de nieuw te vormen ere-divisie, waarmee, we ver telden het al een vorige keer, het a.s. seizoen gestart zal worden. Dat Wout Heemskerk, Jos van der Meer en Will van der Zwet uiteinde lijk de, figuurlijke, zegekrans om de schouders kregen, hadden zij waar schijnlijk 's middags alleen maar heel stilletjes durven hopen. Alles welbeschouwd is het echter toch niet zo'n grote verrassing, dat juist zij aan het langste eind trokken. De mannen uit Roelofarendsveen heb ben in dit opzicht in het verleden al meer bewezen uit het goede hout ge sneden te zijn. We hoeven in dit ver band slechts te herinneren aan de Vele promotie/degratiewedstrijden, welke zij in het verleden doorgaans met succes hebben gespeeld. De mentaliteit die voor dit soort wed strijden vereist is, wil men ze althans met succes spelen, schijnen ze zich geheel eigen gemaakt te hebben. Fout van Doe os en Batswingers Dat zelfde kan bepaald nog niet ge zegd worden van Docos met Batswingers 2 (Den Haag), het trio completerend. Zij begingen de grote fout in hun eer ste wedstrijd, die tegen Treffers, hun sterkste man. Gerard Bakker, als derde te laten spelen, zodat ze niet de leiding namen, maar direct tegen een 0—2 ach terstand aankeken waardoor het mo reel geheel onnodig, maar onvermijde lijk, een lelijke knauw kreeg. Nu kon Bakker door een ruime zege op Heems kerk (2110 218) slechts één punt terugnemen, maar daar zowel Grim bergen als Steenbergen verder zonder winst bleven, kon hij nu nog maar bit ter weinig aan de overwinning van Treffers veranderen. Het werd dus 62 voor Treffers en 't zonderlinge geval deed zich voor. dat Bakker toen pas twee wedstrijden had gespeeld! Docos behield hierdoor nog maar een héél kleine kans, maar was vast van plan voor die kans te vechten. Tegen Batswingers 2 was de opstelling in gun stige zin gewijzigd. Bakker beet de spits af tegen een fel aanvallende v. d. Veen, -> seen voet aan de grond kreeg. Dit resultaat inspireerde kennelijk Steen bergen, die plotseling veel beter ging spelen en via een overwinning op v. d. Akker Docos aan een comfortabele voorsprong hielp (20). Toch zou Docos ook ditmaal niet tot een overwinning geraken. Grimbergen verloor van Goed- bloed en later van v. d. Veen en kon illeen v d. Akker de winst ontnemen. Aangezien Steenbergen het al niet be ter deed en daardoor iets teleurstelde, kon door de drie overwinningen van Bakker slechts een draw bereikt wor- Treffers won ook finale Toen kon dus, om ongeveer half 10, begonnen worden aan de finale tussen Treffers dat 2 punten had en Batswin gers dat er 1 bezat, zodat deze laatsten alleen gebaat zouden zijn bij de volle winst. Dat het zover niet is gekomen, is al bekend, maar erg veel gescheeld heeft het toch ook weer niet. Ook Treffers nam een 20 voorsprong door zeer fraaie overwinningen van Wil v. d. Zwet en Wout Heemskerk op resp. een deze wedstrijd wel heel erg teleur stellende v, d. Veen en v. d. Akker. Goedbloed, die deze keer ongeslagen zou blijven, verkleinde de achterstand, maar meer dan dat kon hij toen nog niet doen. Zijn team aan een voorsprong helpen, die vele Treffers-supporters als een heel onwelkome koude douche op het lijf viel, kon hij pas in de zevende party tegen Jos v. d. Meer. De spanning steeg ten top, maar de kansen keerden toen Heemskerk, héél tactisch spelend, v. d. Veen het gemis van een goede backhand op pijnlijke wijze liet voelen, door de om zijn backhand-heen-lopende v. d. Veen met sublieme, geplaatste slagen totaal uit positie te spelen. Maar zelfs na de negende partij moch ten de geplaagde zenuwen van de Veense supporters nog niet tot rust ko men. De oorzaak daarvan was de ne derlaag van v. d. Zwet tegen v. d. Akker. Pas in de allerlaatste wedstrijd zou de beslissing gaan vallen. Het resultaat was de aanleiding tot het bovenge noemde enthousiasme zodat de uitslag geen geheim mesr is. Daarom alleen maar de cijfers (2118, 1221, 2118). TREFFERS KAMPIOEN Door het hierboven vermelde resul taat werd Treffers dus kampioen van Overgangsklasse F, een resultaat, dat ook in 1951 werd behaald. Achteraf ge zien is het gelijke spel van Docos tegen Batswingers voor Treffers niet onver dienstelijk geweest, daar er anders nog een beslissingswedstrijd tegen de Hage naars nodig was geweest. Zeer waar schijnlijk wordt a.s. zaterdag reeds een begin gemaakt met de promotiewed strijden voor de ere-divisie, die zeer zwaar beloven te worden. Hedenavond geen trainen. Junioren. De uitslagen van de vo rige week gespeelde wedstrijden waren: Treffers 9—Pit '54 A 10—0. Treffers B TOV A 46, Avanti A—Treffers C 0—10, TOV B—Treffers D 0—2. Treffers A heeft dus volledig revan che genomen voor de uitwedstrijd tegen Pit toen J. de Prie en P. v. d. Wereld beiden van Ton van der Helm verloren. Treffers B heeft wat onfortuinlijk van TOV verloren. Loek Koek won 2 maal en zijn teamgenoten elk één wedstrijd, het dubbel was met 2220 in de derde game voor TOV. Treffers C stevent nog steeds rechtstreeks op het kampioen schap in de 2e klas af. Treffers IV kon het niet verder brengen dan twee over winningen op N. de Ridder, nl. door J. v. d. Veer en Nic. de Jong. Het pro gramma voor deze week vermeldt vier thuiswedstrijden, nl. Treffers ASett 2, Treffers BSett 1, Treffers CBaronie 1, Treffers DDocos 2. R.K.T.T.V. „SPARKLER" Het eerste herenteam won zijn eerste promotiewedstrijd met 100 van Scylla 3. Dit team kwam slechts met twee spelers en daardoor was de stryd reeds Slagen met een baksteen Zaterdagavond hebben in Rotter dam twee mannen een taxichauffeur in zijn wagen naar een stille weg ge lokt en getracht hem daar bewuste loos te slaan, met de bedoeling zich van zyn portefeuille meester te ma ken. De opzet is mislukt en mede dank zij het resoluut optreden van een omwonende, konden de daders nog dezelfde avond worden gearres teerd. Het slachtoffer was de 50-jarige taxichauffeur L. H. R. Kwishhout uit de IJsclulbstraat te Rotterdam. Hij werd op die avond op de Coolsingel aangesproken door de twee mannen, die zoals zij zeiden een rit naar Hil- legersberg wilden maken. In de BergiSahe Dorpsstraat lieten zij even stoppen om een café binnen te gaan. Toen zij weer buiten kwamen gaven zij als volgende bestemming op de Ommoordscheweg, een landelijke weg aan de noordelijke grens van de stad. BILJARTEN VERVEST PROLONGEERDE TITEL De Belg Joseph Vervest heeft zijn Europese titel kampioen libre gepro longeerd. Hij won zijn laatste partij te gen Beekman en werd zonder 1 ver- liespunt eerste in het eindklassement. Beekman, slecht begonnen, werd ten slotte nog vierde. BROERSE KAMPIOEN VAN NEDERLAND 38—2 De Zaandammer J. Broer^ heeft het Nederlands biljartkampioenschap hoofd klasse klein biljart kader 382 te Eind hoven ongeslagen veroverd. 1. J. Broerse (Zaandam) 14 390 60.86 2. L. v. Leur (Oss) 10 243 39.20 3. J. Everaard (Utrecht) 10 259 39.12 4. J. van Bokhoven (Helmond) 8 267 43.03 5. W. Soeterbroek (Kaatsheuvel) 8 200 42.79 6. J. Lieshout (R'dam) 4 178 27.14 7. E. v. d. Kolk (Zwolle) 2 180 27.83 8. J. Boersma (R'dam) 0 166 20. Het toernooigemiddelde bedroeg 36.25. Voor halve degradatie komt Boersma in aanmerking, omdat deze speler het gemiddelde van 24 niet kon bereiken. PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP BLOEMBOLLENSTREEK De eindstand van de 5e klasse per soonlijke kampioenschappen van de Bil jartbond Bloembollenstreek, gehouden in het clublokaal van de biljartvereniging Piet Gijzenbrug, luidt: Th. v. d. Meer 8 8 0 16 J. Bakker 8 6 2 12 J. «Slobbe 8 5 3 10 W. Diels 8 5 3 10 Th. v. d. Aart 8 4 4 8 H. Hogervorst 8 3 5 6 D. Blom 8 2 6 4 H. -v. d. Ploeg 8 2 6 4 G. Diedericks 8 1 7 2 Een prachtige prestatie van Th. v. d. Meer (Piet Gijzenbrug) die in een ho gere klasse uitkomende ongeslagen kam pioen werd. De beslissingswedstrijd om de derde plaats werd gewonnen door J. Slobbe van de biljartvereniging De Engel, die tevens het hoogste algemeen moyenne behaalde. gauw in een overwinning omgezet. Het eerste juniorenteam behield de tweede plaats door een gelijk spel tegen Docos 2. B. v. d. Zwet en B. Koot zorgden voor twee overwinningen en J. v. Dijk won 1 partij. Het tweede juniorenteam hield de kans in eigen hand door een overwinning van van 64 op Docos 3. H. Witjes zorgde voor 3 maal winst en K. Witjes en B. Turk wonnen elk één partij en het dubbelspel. B. v. d. Meer behaalde de eerste prijs in de 2e klas heren op het Batswingerstoernooi. Junioren training maandag en donder dagavond van half 7 tot half 8. Programma: Senioren: Sparkler PGS, aanvang hall 3. Junioren: Spark lerSteeds Vooruit, ReflexSparkler 2, alle wedstrijden op 19 april. Op het ogenblik dat de wagen het opgegeven huis naderde, werd de chauffeur plotseling besprongen door een van zijn passagiers, de 24-jarige fabrieksorbeider B. van D.. Hij kneep 's mans keel dicht en probeerde hem achterover te sleuren. Tegelijk be gon de ander, de 24-jarige olie wer ker R. K., de chauffeur met een stuk baksteen, dat hij in zyn kleren ver borgen had, op de schedel te bonken. De chauffeur verloor eohter niet het bewustzijn en wist zich zelfs dermate te verweren, dat hij er in slaagde het portier te openen en om hulp te roe pen. Chauffeur ontzet. Het bleek zijn geluk te zijn, dat de wagen vlak bij enkele woonhuizen tot stilstand was gekomen. Op het hulpgeroep kwamen enkele omwo nenden naar bui jen en de eerste van hen, de 26 jarige koopman D. Jeroni- mus, ziende wat er gaande was, liep onmiddellijk bij een buurman binnen en belde daar het alarmnummer van de Rotterdamse politie op, terwijl an dere bewoners naar de taxi liepen om de chauffeur te ontzetten. Aanvankelijk wisten de aanvallers nog in de duisternis over de weilan den te ontsnappen, maar een radio wagen van de politie was toevallig vrij dicht in de nabijheid en arriveer de binnen twee minuten. De chauf feur bleek nog in staat te zijn in de politieauto te stappen, om aan de op sporing mee te doen. Ook andere po litieauto's kwamen te hulp, zodat men over alle wegen op onderzoek kon uitgaan. Daarbij passeerde men een RET bus, waarin slechts twee passagiers zaten. De bus werd aangehouden en de daders waren in de val. Want een hunner miste een schoen en de apder was kletsnat, vermoedelijk omdat bjj 'n sloot had moeten doorwaden. Toen de chauffeur in hen de aanvallers her kende, moesten zij wel toegeven de overval op hun geweten te hebben. Zij hadden, zo zeiden ze, de man van zijn portefeuille met geld willen be roven. De chauffeur had vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd opgelopen en moest door de geneeskundige dienst verbonden worden. Agent gewond Een agent van politie is zaterdag avond vrij ernstig gewond bij een vechtpartij met een groot aantal Am sterdammers voor een cafetaria op de Mauritskade bij de Dapperstraat. De agent S. de Jong struikelde tijdens een worsteling, viel op de grond en kreeg enkele mensen boven op zich. De man is later met een hersenschud ding en een gebroken jukbeen over gebracht naar het Onze Lieve Vrou wengasthuis. Het begon allemaal tegen half elf met een politiemelding door de eige naar van een cafetaria, waar een be schonken man het interieur kort en klein sloeg. Een politieradiowagen ging erop af, doch de beide agenten ontmoetten bij de arrestatie van de dronken man dermate verzet, dat zij assistentie noodzakelijk achtten. Op nieuw arriveerden enkele radiowa gens met politiemannen, doch ook het publiek groeide aan en koos partij te gen de mannen van het gezag. Eerst nadat vijf radiowagens naar de plaats waren gedirigeerd en er enkele scho ten waren gelost, trok het publiek zich langzaam terug. In de hitte van het gevecht raakte agent De Jong ge wond. De politie heeft drie personen gearresteerd. (Van onze t.v.-medewerker). Toon Hermans voor 2 miljoen kijkers. Toen Siebe van der Zee zaterdag na afloop van de One-Manshow mee deelde, dat er in Nederland en Bel gië samen wel twee miljoen kijkers het programma zullen hebben ge volgd, stond Toon Hermans wel even met zijn ogen te knipperen. Dat hoge cijfer had hem kennelijk verrast, ook al had hij zich gans de avond inge steld op de verre aanwezigheid van publiek in Benelux verband. Wat de uitvoering zelf betreft, kan met ge noegen worden vastgesteld, dat de camera's het bewegelijke gezicht van Toon geregeld hebben gevolgd en dat alle ruimte is gegeven aan zijn mi miek en plastiek. Het tweede deel van de show was kennelijk afgestemd op het komende bezoek aan het bui tenland. Toon Hermans heeft bij deze gelegenheid onthuld, dat hij wel een paar jaar zou wegblijven. Moeilijke quiz over Europa. De internationale quiz van de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal is een succes geworden, en wel om verschillende redenen. Theo Eerd- mans was een intelligent geruststel lend leider, de vragen ofscnoon verre van eenvoudig leidden nu eens niet tot gokken, maar tot echt weten en ze werden gesteld met op klimmende moeilijkheid. De kijkers thuis hebben er ook het een en an der van kunnen leren. In de trant van hetgeen werd geboden zouden we graag nu en dan een nieuwe quiz op de beeldbuis, zien verschijnen. Europa '51. Na een korte filmdocumentaire over de werkzaamheden ter voorbe reiding van de wereldtentoonstel ling te Brussel, zal het NTS-program- ma van dinsdag zijn ingesteld op de film „Euroupa '51", met Ingrid Bergman en regisseur Roberto Ros- sellini. In deze rolprent worden de wereld van de rijken en die van de misdeelden als twee elkaar niet be grijpende werelden naast elkaar ge steld. Een 'vrouw uit de rijke we reld, gelouterd door leed, vindt uit naastenliefde de weg naar de mis deelden en wordt door haar eigen wereld uitgestoten. De film kan tot dieper besef inzake deze wereld lei den, maar blijft zelf door tweeslach tigheid in gebreke een aanvaardbare weg te wijzen. Artistiek is „Europa '51" verre van gaaf en vervalt bij herhaling in melo-dramatiek, on danks het boeiende thema en de knappe fragmenten. Voor volwasse nen is de film interessant vanwege het gegeven. Hilversums klokkenspel met tijdsein? Ter ere van de honderdduizendste inwoner krijgt Hilversum, de radic- stad, binnenkort een klokkenspel in de hoge toren van Dudoks raadhuis. Met radio en t.v. wordt overlegd, of men bij die gelegenheid niet zou kunnen komen tot het invoeren van een tijdsein door middel van het ca rillon. Zo in de trant van de Big Ben te Londen. Buitenlands amusement. Nu Kuhlenkampf van de Duitse t.v. met zijn quiz-competitie rond is, heeft de Hessische Rundfunk ander amusement op stapel gezet. Een proefje daarvan biedt de VPRO in het zaterdagprogramma van 26 april, als het laatste deel vanuit Frank furt zal worden gereiayeerd. (We maken opmerkzaam, dat deze week verschillende keren in uitzen ding en journaal het evenement van de Brusselse tentoonstelling in de huiskamers zal verschijnen). door BART IN 'T HOUT 28) „Als je maar geen last krijgt om mij.....", zei Bob aarzelend. „Nu geen gezeur verder", zei Daantje. „Wat zou je d'r van zeggen als we een paar uurtjes gingen sla pen? Ik was zo onbetamelijk vroeg uit de veren en jij hebt misschien ook niet veel geslapen.' „Dat is zo", zei Bob, die zich door de warmte eveneens loom en slape rig voelde. „Maar... zouden wij eerst niet evenbij die vriend van je kunnen aankloppen?" Daantje legde zijn oor tegen de muur, luisterde een ogenblik en schudde toen het hoofd. „Die slaapt nog als een os. Nee Bobber, voor een uur of zes, zeven, behoef je op Edsel niet te rekenen Komaan, kerel, we schieten onder de woL" Bob volgde Daantje naar z'n „kip- pentil". zoals hij het noemde en nog geen kwartier later lagen ze beiden te snurken. De wekker van Daantje wees pre cies zes uur aan, toen Bob wakker schrok. Een ogenblik wist hy niet waar hij was, toen viel zyn oog op Daantje, die nog in de armen van Morpheus rustte. „Hé Daan!" Bob stiet Daantje aan, waardoor deze ontwaakte. „Hé? Ja wat is er?", vroeg Daan tje slaperig. „Waarom maak je me wakker?" „Het is zes uur, Daan." „Pas zes uur?", vroeg Daantje, terwijl hy vervaarlijk geeuwde. „Zullen we opstaan?", vroeg Bob. Eigenlijkzei Daantje, doch een geeuw onderbrak hetgeen hij wilde gaan zeggen. Bob was inmiddels al opgestaan. „Kan ik me wassen en scheren?" vroeg hij aan Daantje. „In de keuken", zei Daantje. „Daar vind je een handdoek en ^eep. En als je trek in thee hebt, steek het gas dan aan." Bob klom de ladder af en begaf zich naar het keukentje, waar een chaos heerste van ongewassen kopjes vettige borden, aangekoekte pannen en vuile was. Bob zag noch een thee pot, noch een waterketel. „Heb jij trek in thee, Daan?", riep hij naar boven. „Nee", galmde Daantje terug. „Ik heb meer trek in koffie, maar die zet ik nooit. Dat is me te bewerkelijk. Als je soms honger hebt, d'r is nog wel ergens een stuk brood en een beetje paté. Boter gebruik ik nooit!" Bob zag op een stoffig bord een stuk stokbrood liggen, dat reeds bij voorzichtige betasting zo hard bleek te zijn als een bikkel. Op een vettig papiertje lag voorts een stuk paté de foie gras. Hii riep terug aan Daantje dat hy hem bedankte voor zijn aan bod, maar dat hij geen honger had. Voorts wekte hij Daantje op zijn bed te verlaten en forceerde in de chaos van keukengerei een doortocht om bij de waterkraan te kunnen komen. Een half uur later was Daantje ook aangekleed en toonde hy zich bereid bij Edsel Brown aan te klop pen. Na herhaald kloppen kwam er gens van binnen vandaan een schreeuw. „Wie is dér???" „Hy ligt nog in zyn bed", zei Daantje, doch hy opende toch de deur. Edsel Brown bewoonde eenzelfde atelier als Daantje en reeds een vluchtige beschouwing leerde Bob, dat Edsel op zyn „sous-pentje" ver toefde. „Ik ben het, Daan", riep Daantje terug. „Kan ik binnen komen?" „Oh, ben je het Dane?", galmde Edsel terug. „Je bent dan vroeg Daantje en Bob traden het atelier binnen en onmiddellijk daarna ver scheen boven de balustrade van het „sous-pentje" een warrig sproeten- hoofd. Meteen begon Edsel Brown tegen Daantje te sputteren, dat hy het waagde zo vroeg bij hem binnen te komen, doch hy zweeg abrupt, toen hy Bob zag. „Wie is die feller?" „Een Dutch friend van mij, Edsel'' zei Daantje. „Hy wil je iets vra gen." „O.K.", zei Edsel en hy trok zyn hoofd terug. Terwijl Edsel Brown uit zyn bed kwam en zich aankleedde, had Bob gelegenheid zyn atelier rond te kij ken. Edsel Brown was futurist en hij maakte daarvan geen geheim. Met enige verbazing bekeek Bob een schilderstuk, dat een oog voorstelde een simpel oog, te midden van schots en scheef staande wolkenkrabbers. Over een ander schilderstuk, dat er naast hing, liepen de meningen van deskundigen uiteen. De ene helft van Edsels vrienden beweerde, dat het een spiegelei voorstelde, gewoon een spiegelei, de andere heft hield vol, dat Edsel hiermee een zonsonder gang bedoelde. Ed^el Brown nam niet de ijioeite zyn schilderijen te ver klaren. „Ik schilder van binnen uit" zei hy, „en het laat me koud, wat de mensen denken. Zie je daarin een „ham and eggs" all right, zie je daarin een zonsondergang, ook O.K." Gekleed in een blauwe broek en een rood baadje en op blote voeten stommelde Edsel Brown de trap af Daantje had niet overdreven: Edsel Brown was een Goliath. Bob moest tegen hem opzien terwijl hy hem de hand drukte. „Howdy?", zei Edsel, zonder zich voor te stellen. „Bob van Laarzei Daantje, doch Edsel viel hem onverschillig in de rede: „O.K. boy, wy zyn friends onder friends." Hy liet zich op een oude divan neder, die jammerlijk steunde en klaagde, begon een pyp met shag te stoppen en vroeg: „Een whisky, boys?" Daantje verb'eekte en bedankte met flauwe stem. „You?", vroeg Edsel aan Bob. „Thank you!", bedankte Bob. „O.K. Wat is de zaak. Dane?" „Hier, m'n friend, Bob", begon Daantje in een mengelmoes van En gels en Frans te vertellen, „heeft een voyage gemaakt van negen hours, om een meisje te zoeken in Parijs en die girl „Ik heb eens three days onder een trein gelegen", viel Edsel grinne- kend in de rede, „om een meisje te zoeken in Oklahoma. You know- where ligt Oklahoma?" „Onder een trein g°1egen?", vroeg Daantje verbaasd. „Waarom onder een trein?" „Well", zei Edsel, .omdat ik geen money had om de reis te betalen. Als een tramp, als een echte Amerikaan se hobo heb ik de reis gemaakt. Over dag ging ik dood van de warmte, 's nachts bevroor ik van de kou en steeds moest je ODpassen, dat de bulls je niet vonden. En raad eens wat het meisje was toen ik haar vond?" „Getrouwd", zei Daantje. „Hoho!", schok'achto Edsel en de grond trilde mee. „You're een de tective" „Hier", zei Daantje en hij wees op Bob, „my friend is een detective!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6