Feestelijke gebeurtenis in de St. Lodewijkskerk te Leiden WINNERSHAG foéfe/9 van Uitslaande brand verwoest keuken te Leiden Klankrijk orgel werd ingewijd Dokter W. J. E. NI. Simons, arts te Leiden, overleden MAANDAG 14 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Rook er Lekker.als de &c/l£6 Amerikaanse cigaret! DOUWE EGBERTS (Advertentie) Mgr |ansen onder de belangstellenden LIET WAS EEN FEESTELIJK mo- ment toen gistermiddag de flui tist Koos Verheul de eerste jubelende klanken van de Sonata in D van Leo nardo Vinci liet horen, terwijl Jan van der Meer, de voortreffelijke organist van de St. Lodewijkskerk het zojuist gewijde orgel tot het zingen van de tegenstemmen bewoog. Wij duiden dit ogenblik aan, omdat het waarschijn lijk op de talrijke belangstellenden bij de inwijding van het gerestaureer de orgel de diepste indruk heeft ge maakt. Dit was „1' art suprème", de jubeling, waarvan de predikant in zijn rede sprak. Het was jammer, dat dit samenspel van orgel en fluit niet lang kon duren; de solist Koos Verheul moest om acht uur uiterlijk weer in Rotterdam zijn om deel te nemen aan een concert van het Residentie-orkest. Het was vol gisteravond in de St. Lodewijkskerk voor de plechtige wij ding van het hernieuwde orgel, die om zes uur begon. De zon verlichte deze heldere, intieme kerk feestelijk. Er heerste een stemming, die goed paste bij de blijde aard van deze bij eenkomst. Mgr. Jansen, behoorde on der de aanwezigen; hij woonde de plechtigheid op het priesterkoor bij. Het is te begrijpen, dat hij bij dit gebeuren, dat een taak afsluit, die hij was begonnen., tegenwoordig wilde zijn. Tegenover hem zat mgr. Th. M. Beukers, de oud-pastoor van de St. Petruskerk, die nog steeds intens be langstellend met katholiek Leiden meeleeft. In de kerk zagen wij de burgemeester van Leiden, jhr mr. F. H. van Kinschot, wethouder S. Men ken, pastoor W. E. Blok, rector H. L. J. M. Sondaal, rector L. P. M. Vester, kapelaan H. J. G. de Jong, het kerk bestuur, de architecten ir H. A. van Oerle, J.J. Schrama, de aannemers Bik en Breedeveld, de orgelbouwer Jan Vermeulen, en vele anderen die bij deze restauratie nauw betrokken waren. Wijding. Om zes uur begonnen de plechtig heden, die werden gecelebreerd door de deken, geassisteerd door zijn beide kapelaans: J. v. d. Stap en C. H. J. Netten. Het Allerheiligste werd uit gesteld, de Sacramentshymne ge zongen, waarna de deken met zijn as sistenten het zangkoor beklom en hier de wijding verrichtte. Direct daarna het orgel was tot dan niet gebruikt speelde J. van der Meer een improvisatie, die twee dingen be wees: dat hij een uitstekend musicus is, die vóór treffelijk moduleert en smaakvol melodieert, en dat hij de beschikking heeft gekregen over een orgel, dat hem de gelegenheid schenkt al zijn talenten ten volle uit te bui ten. Over het fluit-recital schreven wij reeds. De aanwezigen maakten het vreugdevolle gebeuren mede, dat deze vrolijke kerk gevuld werd met glan zende, over elkaar buitelende fluit tonen. Jan van der Meer heeft kunnen ontdekken, dat dit orgel een stijlvolle rustige begeleiding toelaat. De twee klavieren zijn ruimschoots voldoende voor contrastrijk spel. De twintig re gisters bieden -de organist een palet vol wisselende klankkleur. De vreugde in de liturgie. De zeereerwaarde heer dr P. J. M. de Bruyn, pastoor te Kockengen, hield hierna een korte predikatie, waarin hij de betekenis van het orgel voor de liturgie schilderde. Het orgel is een instrument, dat niet meer in de kerk gemist kan wor den. De vreugde van de eredienst weerspiegelt de liefde, die Christus toonde voor de Vader, dezelfde liefde, die het bestanddeel is van het ondoor grondelijke geheim der Goddelijke Drieëenheid: David ging spelend en zingend voor zijn Heer uit. De vreug- Het priesterkoor aan het begin van de plechtigheid. Men ziet mgr. Jansen, de deken, die een korte uiteenzetting van de plechtigheid geeft, de beide assistenten. De burgemeester bevindt zich onder genodigden op de eerste bank. (Foto's „De Leidse Courant") de in de liturgie kan op treffende wij ze door het orgel verklankt worden. Een kort lof besloot de plechtighjeid Om zeven uur speelde Jan van der Meer nog een sonate, een praeludium van G. F. Handel en een praeludium van J. S. Bach. Wederom boeide de schone klank van dit vernieuwde, oude instrument. De was moet nog wat wachten Door een korte, maar hevige uit slaande brand is hedenmorgen tegen half negen de keuken van een wo ning aan de Schutterstraat geheel uitgebrand. Het gezin Wouters, waarvan de va der werkloos is en de drie jongste kinderen met vakantie thuis zijn, lag nog ap bed, omdat het gisteravond nogal laat geworden was. Mevrouw Van Schaik, die bij het gezin inwoont, had in de keuken op een BES-olie- kacheltje een teil met waswater op gezet en was eveneens weer naar bed gegaan. De rust in het huis werd plotseling ruw gestoord, door een van de kinderen, die naar beneden komend, het vuur in de keuken op de eerste etage gewaar werd. De heer E. Wouters was direct in de kleren, rende naar de keuken en stond voor een vuurzee. „Ik heb niet eens een oliekacheltje gezien" zei hij, toen hij vertelde, hoe hij de keükenkraan was natuurlijk defect geraakt naar beneden was gestoven, een emmer met water had gevuld en zijn vrouw opdracht had gegeven, brandpolissen en enkele zaken van waarde in vei ligheid te brengen. Daaronder waren ook radio en te levisie, die voorlopig bij de buren werden ondergebracht. De kinderen In de leeftijd van 71 jaar is giste ren te Leiden overleden dr. W. J. E. M. Simons, huisarts te Leiden. Dok ter Simons leed sinds september van het vorig jaar aan 'n ernstige ziekte zijn dood is nièttemin tamelijk on verwachts gekomen. Wilhelmus Josephus Emilius Maria Simons werd op 22 augustus 1886 te Dordrecht geboren. Hij studeerde aan het gymnasium van de paters Jezuie. ten te Katwijk. In Amsterdam stu deerde hij aan de medische faculteit van de gemeentelijke universiteit; in april 1917 deed hij aldaar zijn arts examen. Na negen jaar in Vleuten een dok. terspraktijk uitgeoefend te hebben, kwam hij in 1927 naar Leiden, waar hij, tot hij in 1955 zijn praktijk neer legde, 27 jaar arts was. Hij trok zich in 1955 niet geheel terug van het medische werk; hij assisteerde de laatste jaren dr. Van Dongen bij operaties in het St. Elise. beth-ziekenhuis en hij verrichtte keu ringen. Dokter Simons vond in de laatste jaren ook tijd voor enige openbare functies waarvan wjj willen noemen het voorzitterschap van de woning bouwvereniging „De Goede Woning". Hij was voorts voorzitter van de medische staf van het St. Elisabeth- ziekenhuis tot hij in september 1957 ziek werd. Voor alles ligt echter de betekenis van dokter Simons' leven in zijn praktijk als huisarts. Door zijn rus tig, vaderlijk, maar ook zeer deskun dig optreden verwierf hij zich onder ?ijn patiënten een enorme populari teit. Dit kwam duidelijk tot uiting bij de viering van zijn 25-jarig feest als arts te Leiden, in 1952, waarbij hem door zeer velen een indrukwek kende huldiging werd gebracht. Zijn verdiensten voor het katholiek leven in de Sleutelstad werden toen erkend door de Pauselijke onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice". Dokter Simons was een bemind arts in Lei den Zijn instelling tegenover zijn levenstaak wordt duidelijk getekend door de spreuk, die in zijn kamer aan de wand hing en die een gedeelte is van de eed, die hij als arts moest af leggen: „Mijn geneeskundige voor schriften zal ik tot heil der zieken geven naar mijn beste weten en ver mogen". Deze woorden van Hippo crates heeft hij zijn gehele dokters- loopbaan in praktijk gebracht. waren bij het zien van het vuur zo hevig geschrokken, dat ze wegvluch ten langs de trap, de anderen waaronder een meisje van een jaar of dertien, die ziek te bed had gele gen sprongen van een afdak aan de achterzijde naar beneden. Inmiddels had de heer Wouters een eerste emmer met goed resultaat in enkele hoeken van de keuken gewor pen, die daar de grootste behoefte aan bleken te hebben. Na een tweede emmer water was er al geen vlam meer te zien. De brandweer, die op dit moment arriveerde, kon zich be palen tot het nablussen van wat smeulend houtwerk en het slopen van de raamsponningen, die hardnek kig bleven roken. Het hondje van mevrouw Van Schaik, zocht bibbe rend een heenkomen onder een van de brandweerauto's. Men neemt aan, dat het BES ka cheltje te dicht bij de betingeling van de keukenmuur heeft gestaan, waar door het volkomen droge behang is gaan branden. De buren boden het gezin Wouters en mevrouw Van Schaik de. gelegenheid om van de schrik op verhaal te komen. De wo ning is het eigendom van de gedu peerden. De brandweer kon zich bezighouden mei de nablussing en de opruimings werkzaamheden. Zware explosie in Arnhemse gasfabriek In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan in een gaspompkamer der gemeentelijke gasfabriek in Arnhem. De ontploffing, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, richtte grote schade aan; ook aan installaties in de omgeving, waaronder een zogenaam de buffergashouder, die eveneens ernstig is beschadigd. Naar de directeur van het gasbe drijf, ir. H. L. ten Cate, meedeelde, zal de gasvoorziening van Arnhem vermoedelijk geen- stagnatie onder vinden van de ontploffting, die geen slachtofers heeft geëist. Eén man is met een shock opgenomen in het ge meenteziekenhuis. Er wordt nog intensief nagegaan, wat de juiste oorzaak kan zijn ge weest van de ernstige ontploffing in de Arnhemse gasfabriek. Momenteel staat de oorzaak nog niet vast en het is de vraag of men er in slaagt, deze te vinden uit de brokstukken. Zeker is wel, dat de schade in de duizenden guldens loopt. De gasvoorziening is overigens niet gestagneerd omdat men kan door draaien op de koolgasfabriek, en er een voldoende reserve capaciteit is. In de omgeving van de plaats des on- heils zijn heel wat ruiten van wonin gen gesneuveld. Met man en macht wordt daarom thans gewerkt aan het inzetten van nieuwe ruiten. Verder wordt verno men, dat het enige personeelslid, dat als gevplg van de ontploffing een shock eri lichte verwondingen opliep, in het ziekenhuis is opgenomen en het naar omstandigheden redelijk wel maakt. Onder grote belangstelling uit de kringen van die KAB en de KVP, her dacht zaterdag de heer Joh. Zwanik- ken, voorzitter van de Utrechtse dio cesane KAB en lid van de Tweede Kamer zijn zilveren jubileum in dienst van de KAB. De viering werd ingeleid met een plechtige H. Mis te tien uur opgedra gen in de O.L. Vrouwe kerk te Hil versum door rector J. Doesburg, bondsadviseur van de KAB, met as sistentie van de heren Vermeulen, en Nieuwe Weme, kapelaans van de pa rochie. Des middags werd in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht, een drukbezoohte receptie gehouden waar de jubilaris in tegenwoordigheid van zijn gezin werd gehuldigd. Hier heeft o.a. het woord gevoerd de voorzitter van de KAB, de heer J. A Middelhuis, de heer Th. van- Tongeren namens de aartsdiocesane KAB, de heer van Wijk, namens de Centrale der Kath. Beroepskeuze-bu- reaux, de heer G. Groothof, namens het kringbes tuur van het Gooi van de KVP en een vertegenwoordiger van de Kath. Arbeiders Vrouwen. I?e toespraken gingen vergezeld i van de aanbieding van geschenken. BEMIDDELINGSBUREAU „FLESTE" CAFéHOUDERS. Naar het thans blijkt, is althans één der drie personen, uit de zaak tegen het Amsterdamse bemiddelingsbureau voor caféhouders, de heer H. J. F. uit Den Haag, niet gearresteerd, noch ge arresteerd geweest. Hij is, naar hij persoonlijk mededeelde, alléén door de Amsterdamse recherche verhoord. Hij verklaarde voorts, met de Am sterdamse „directeur" slechts korte tijd te hebben samengewerkt. In juli 1956 begon hij de samenwerking, doch toen hem bleek welke praktijken de man uitoefende, heeft hij deze in ok tober 1957 opgezegd en is hij zelf een bemiddelingskantoor begonnen. Maar hij meedeelde zijn over dit nieuwe kantoor nooit klachten geuit. ROKEN IN BED. Met ernstige brandwonden moest zaterdagavond tegen twaalf uur de 30-jarige mevr. N. H. C.-B. van haar woning aan de Johan Maetsuyker- straat in Den Haag, naar het zieken huis worden overgebracht. Zij rook te in bed en er viel een vonkje op de dekens, waarna deze vlam vatten. Mevr. B. sprong snel uit het bed, maar het vuur had haar al deerlijk gebrand. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Wereldtentoonstelling 1958, filmdooumentaire. 21.1022.45 Euro pa '51, film. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caius. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.35 Poolse volksliederen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 MiddagklokNoodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nieuws. 13.20 Platennieuws. 13.30 Dansmuz. 14.00 Klein koor. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Pleidooi voor een non, hoorp. 15.35 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijks delen Overzee: Mr. G. A. A. M. Boot: Nieuw-Gudneaimpressies. 13.00 Pia- nodtuo en soliste. 18.20 KVP, caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeanlw. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Lich te muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechis- mus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Viool en piano. 21.15 Wij Euro peanen: Engeland, klankb. 21.35 Ra- diophilharm. ork. en soliste. 21.55 Gram. 22.40 Schaakrep. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10 50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Idem. 12!20 Rege ringsuitz.: Landb. ruibr.: Hoe zijn de bijen de winter doorgekomen. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.48 Idem. 13.00 Nieuws. 13.15 Me ded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de jeugd. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.45 Flimpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.15 Blaaskwin- tet. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5