S)e ftzidbeSoti/fcci/itt Gaillard neemt verzoeningsgezinde houding aan tegenover Tunis Waarom de Russen hun proeven staakten Waartoe „goede diensten" kunnen leiden Ambassadeur nam 2 milj. mee Oorlogsbodems voor de kust van Padang Spoetnik II stortte als een vurige komeet in zee Opvolgster van de Mau Mau De opstand op Cuba De vijand mag het rebellenhoofdkwartier wel zien Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 14 APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14384 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f 7.50 p. kwart. Franco p.p. f 8.—. Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Het Franse kabinet-Gaillard heeft, na een bijeenkomst van tien en een half uur, besloten de op Paasreces zijnde Nationale Vergadering bijeen te roepen voor een speciale vergadering pp dinsdag a.s. De Franse regering heeft nl. besloten de resultaten van de goede diensten verlening door de Amerikaanse diplomaat Murphy en zijn Britse collega Beeley als basis te aanvaarden voor besprekingen met de Tunesische rege ring. De regering behoudt zich het recht voor de vraagstukken, welke verband houden met het uitoefenen van toezicht in het Algerijns-Tunesische grens gebied, aan de bevoegde internationale organisaties voor te leggen. Nat. Vergadering van Paasreces teruggeroepen WAAR HET OM GING Het punt, waar de Marathon-ver gadering, die het Franse kabinet za terdag heeft gehouden, in hoofdzaak om ging, was; Moet de Franse rege ring een klacht bij de Veiligheids raad indienen over het optreden der Tunesische regering, die haar neutra liteit schendt door hulp te verlenen aan de Frankrijk bestrijdende Alge rijnse opstandelingen, of is het ge wenst thans een verzoeningsgezinde houding aan te nemen, waarbij Frankrijk de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammers- kjoeld, zou verzoeken te onderzoeken of hij mogelijkheden ziet voor een Frans-Tunesische verzoening? De Amerikaanse diplomaat Murphy heeft, naar van Franse regeringszijde werd vernomen, erop aangedrongen dat Frankrijk het laatste zou doen, waarbij hij kon verwijzen naar de boodschap van president Eisenhowef aan premier Gaillard, die daarin een overeenkomstig standpunt innam. Murphy zou ook gezegd hebben, dat de Verenigde Staten Frankrijk mogelijk niet zouden steunen, wan neer het thans een klacht over de houding der Tunesische regering bij de Veiligheidsraad zou indienen. De zaterdagavond door het Franse kabinet genomen beslissing houdt in, dat de Franse regering thans bereid is de onderhandelingen met presi dent Bourguiba te hervatten, zonder dat laatstgenoemde zich eerst in be ginsel bereid verklaart in te stemmen met het houden van toezicht in het Algerijns-Tunesische grensgebied. Hiermede is de Franse regering in aanzienlijke mate teruggekomen van haar verleden maand ingenomen standpunt, toen zij, onder conserva tieve druk, te kennen gaf dat onder handelingen met Tunesië geen zin hadden, zolang het vraagstuk van toe zicht in het grensgebied met Algerië niet was opgelost Van Franse regeringszijde werd za terdagavond ook nog verklaard, dat de steun der conservatieve ministers (die aanvankelijk hadden gedreigd te zullen aftreden, als er geen krachtige houding werd aangenomen) voor het meer verzoeningsgezinde standpunt, dat premier Gaillard thans inneemt, een aanwijzing is voor de sterke druk, die door de Amerikaanse re gering in deze is uitgeoefend. Mohammed Soetan Rasjid, de voormalige ambassadeur van Indone sië in Italië, heeft in Genève meege deeld dat hij ongeveer een half mil joen dollar (1,9 miljoen gulden) van de fondsen van de ambassade in be slag heeft genomen voor de tegen regering op Sumatra. Een woordvoerder van de tegen regering heeft verklaard dat de Indo nesische ambassadeurs in Egypte en Irak en de zaakgelastigde in Libanon aan de centrale regering hebben meegedeeld, zich bij de tegenrege ring te zullen aansluiten. Offensief weldra verwacht Vijf oorlogsbodems van de Indone sische centrale regering zijn gisteren voor de Sumatraanse kust ter hoogte van Padang verschenen. De tegenre gering verwacht morgen bij zonsop gang de grote invasie. Het artillerie vuur van de schepen een torpedo- bootjager en vier korvetten zal de kust vermoedelijk stormrijp moeten maken. De aanval zal wellicht wor den ingeluid daar landingen van pa rachutisten. Op hetzelfde ogenblik verwacht men een hervatting van het offensief te land vanuit Loeboek Djambi. Het opperbevel van de strijdkrach ten der tegenregering heeft de alarm toestand afgekondigd en voor Boe- kittingi een avondklok ingesteld. Overste Hoessein heeft zijn troepen in een dagorder opgeroepen „bereid te zijn alles te offeren en zo nodig te sterven" in de strijd tegen de „cen- tralen". Radio-Padang heeft er bij de bevolking van Midden- en Oost-Java op aangedrongen thans in opstand te komen. Vannacht tegen 3 uur De bemanning van het Nederland se tankschip „Mitra" gelooft, dat zij getuige is geweest van de ondergang van de Russische kunstmaan Spoet nik H. De kapitein heeft radiografisch ge meld, dat maandagochtend om 02.55 uur Nederlandse tijd een vuurbol met een staart van vonken en rook is waargenomen, die een snel dalende lijn beschreef. Het schip bevond zich op dat ogenblik ten zuiden van Maagdeneiland in de Kleine^ Antillen. Het voorwerp is vermoedelijk in zee gestort, aldus de mededeling van de „Mitra". In Bridgetown op Barbados hebben honderden mensen de tweede Spoet nik als een vurige komeet zien on dergaan. Barbados ligt op ongeveer 640 km ten zuidoosten van de positie, waarin de Nederlandse tanker „Mi tra" de Spoetnik waarnam. Een woordvoerder van het Smit- sonian-observatorium te Cambridge, in de Amerikaanse staat Massachu setts, verklaarde: „Dit lijkt erop, dat de tweede Spoetnik is verbrand". De Spoetnik is gisteravond om streeks negen uur nog over ons land gekomen De Russische kunstmaan was zeer' helder en, in tegenstelling tot de verwachting veel hoger, n.l. ongeveer in het zenit. De kunstmaan Truman ziet er geen heil in De Amerikaanse oud-president Harry Truman heeft op een bijeen komst van oud-strijders te Washing ton als zijn mening te kennen gege ven, dat de topconferentie van de grote mogendheden tot niets leidt, als de Sowjet-regering haar politiek niet wijzigt. Een dergelijke wijziging achtte hij overigens niet waarschijnlijk. „De Sowjets zijn er slechts op uit, de we reld volgens hun plan voor de dic tatuur communistisch te maken", aldus de oud-president. ging van noordwest naar zuidoost en was helderder dan Jupiter. De vijfhonderd kilogram wegende tweede Russische kunstmaan werd drie november j.l. gelanceerd. Zij had, volgens radio-Moskou, zondag j.l. 2.351 omwentelingen om de aar de, met een snelheid van ongeveer 28.000 kilometer per uur, volbracht. Er is nog geen mededeling uit Mos kou over het einde van „Spoetnik H" ontvangen. Nieuwe landing op Celebes Volgens radio-Djakarta hebben een heden van de centrale regering een nieuwe landing uitgevoerd in Noord- Celebes. waar vorige maand een eer ste landing was ondernomen. Een nieuwe landing zou zijn verricht on geveer 90 kilometer ten zuiden van 't plaatsje Paloe op de westkust. De op standige troepen zouden de wijk heb ben genomen naar het binnenland, met achterlating van twee doden en 27 gevangenen. OPMARS VAN DE LANDZIJDE/ Volgens een bericht van radio-Me- dan hebben zich zondagochtend 125 man van de opstandige troepen in het zuiden van Asahan in Midden-Suma tra overgegeven aan de troepen der centrale regering. Dit was gevolgd op hevige gevechten. Troepen van de centrale regering waren zondag diep doorgedrongen in Tapanoeli. Deze aanval, samen met de nieuwe landing op Celebes, volgt na een periode van twee weken be trekkelijke rust aan de grenzen van! het ingekrompen gebied van de op standelingen in Midden-Sumatra. Mi litaire waarnemers te Singapore zei den zondag dat deze beide aanvallen het begin zouden kunnen zijn van een offensief op grote schaal tegen de opstandelingen. Binnen een week? „De opstand in Midden-Sumatra zal binnen een week onderdrukt zijn", aldus verklaarde de Indonesi sche minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, die op weg naar Tokio zaterdag te Bangkok is aangekomen. Soebandrio gaf als zijn mening te kennen, dat het einde van de opstan dige beweging niet alleen zal zijn veroorzaakt door de slagen, die de strijdkrachten van de centrale rege ring de opstandelingen hebben ge bracht, doch eveneens door de alge mene ontreddering van de opstandige troepeneenheden. Veiligheidsstrijdkrachten in Kenia hebben in twee dagen tijds 153 leden van de Kikoejoe-stam in hechtenis genomen, aldus heeft het bestuur van Kenia zondag te Nairobi bekendge maakt. De arrestanten worden ervan ver dacht een leidende rol te spelen in de sedert januari van dit jaar ver boden organisatie Kiama Kia Moe- ingi. In totaal zijn nu 250 leden van de K.K.M. gearresteerd. Volgens een regeringswoordvoerder heeft een on derzoek aangetoond, dat de K.K.M. in cellen is verdeeld en haar oor sprong heeft gevonden in kringen van de passieve vleugel van de vroe gere Mau Mau. De K.K.M., waarvan de plechtigheden doen denken aan die van de Mau Mau, is gericht tegen Kikoejoes, die tijdens de noodtoe stand tegen de Mau Mau zijn ge weest. Toen de nieuwe organisatie werd verboden, is op lidmaatschap van de organisatie een maximumstraf van zeven jaar gesteld. Zaterdagavond is te Havanna ver nomen, dat de mislukte poging der Cubaanse rebellen, om een algemene staking in het land te organiseren, aan zeshonderd personen het leven heeft gekost. De Cubaanse regering heeft zater dag een bedrag van honderdduizend dollar uitgeloofd voor een gevangen neming van de opstandelingenleider Fidel Castro. De Rode Haan onderdak in Huize De Poll immm S.E.R. en de economische toestand De Sociaal Economische Raad heeft een permanente commissie ingesteld, die als eerste opdracht kreeg d« hui dige economische situatie te bestu deren, aldus de „Volkskrant". De commissie zal daarover een rapport uitbrengen aan de voltallige SER en daarbij ook de vraag betrekken, of de SER een ongevraagd advies aan de regering moet uitbrengen. De .commissie zal in de toekomst voort durend de economische ontwikkeling blijven bestuderen en daarover aan de Raad adviseren. Dit besluit heeft de SER in een be sloten vergadering genomen, nadat er geruime tijd over gediscussieerd was. Voorts werd er 'n commissie be noemd, die onder voorzitterschap van de heer Twijnstra, de plaats en de taak van de Kamers van Koophan del zal gaan bestuderen. In deze com- j missie zullen 9 leden van de SER en 9 van de Kamers van Koophandel zitting nemen. KLEUTER ROLDE VAN DAK. Terwijl de moeder in de slaapka mer bezig was, is het 3-jarig zoontje Gerrit van de familie Van der Horst aan de Bosweg te Apeldoorn op de balustrade van een aan deze slaapka mer grenzend plat dak geklommen. Het kind verloor zijn evenwicht en tuimelde van een hoogte van bijna vier meter in de tuin. Ogenschijnlijk mankeert de jongens niets, doch hij is ter observatie in het Juliana zie kenhuis opgenomen. In de nacht van zaterdag op zondag Is in De Bilt het bekende hotel Huize De Poll tot de grond afgebrand. Het was een van de oudste gebouwen van het dorp en stond aan de Oude Utrechtseweg. De brand heeft geen men senlevens gekost. De foto geeft een beeld van het brandende gebouw. Deze foto geeft een beeld van het hoofdkwartier van het Riau-regiment van de Indonesische revolutionaire troepen in het oerwoud van Midden Sumatra. Het is eer voormalig vijfpuntig Minangkabauws familiehuis. Voor het huis staat de chefstal van het regiment, kapitein Samad. Eeo catastrofaal ongeluk Het Deense blad „Berlingske Ti- dende" heeft bericht, dat de Russen door „een catastrofaal" ongeluk ge dwongen werden hun kernwapen proeven te staken. Dit ongeluk zou een toeneming van radio-actieve neerslag tot een gevaarlijk niveau in Rusland en aangrenzende landen ten gevolge hebben gehad. Desgevraagd zei het Amerikaanse State Department, dat het de juist heid van dit bericht niet kon beves tigen. Senator Humphrey zei zondag ech ter voor de televisie, dat er gegevens zijn die deze bewering steunen. Hij verklaarde, dat deze Russische proeven een grote radio-actieve neer slag hadden veroorzaakt in Scandi navië, Noord-Europa, Japan en delen van de Ver. Staten. Senator Humphrey, die voorzitter van de subcommissie van de senaat voor ontwapeningskwesties is, voeg de hieraan toe, dat de Russen het vo rige jaar in communistisch Ohina een ondergrondse atoomontploffing heb ben teweeg gebracht van negen kilo- ton. De Engelse kernproeven Volgens de diplomatieke corres pondent van de „Sunday Dispatch" heeft Engeland president Eisenhower medegedeeld, dat het zijn proeven met de waterstofbom deze zomer zal staken, als de Verenigde Staten het geheim van hun eigen bommen met Engeland delen. Deze mededeling was door de Amerikaanse ambassa deur in Londen, John Hay Whitney, naar het Witte Huis doorgezonden. Dil Dammer bestaat uit 10 pagina's Noordelijke wind Gedurende het weekeinde kwamen de temperaturen dank zij de krachti ge zonnestraling en de afnemende wind een langzaam tempo op hoger niveau. Overigens werd het weer bepaald door een hogedrulcgebied, dat zich over de Britse eilanden naar de Oce aan terugtrok. Daarna kwam ons land in het over gangsgebied tussen een depressie, die in de Middellandse Zee, met name in Italië en de Balkan, warme lucht uit de tropen aanvoert, en een stroming van vochtige lucht over de Noordzee naar het zuiden. De laatste stroming voerde wolken velden aan, die tot in de kop van Noord-Holland en Friesland door drongen. Elders bleef het vrijwel on bewolkt. De komende 24 uur zal de vochtige Noordzeelucht verder ons land bin nenstromen. Een volgend oceaanfront, dat zich bij Schotland bevindt, zal morgen in de loop van de dag het Waddengebied bereiken. De vorst- kansen zijn nu gering, maar overdag zullen in het binnenland de tempera turen waarschijnlijk iets lager wor den. (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). NOORDELIJKE WIND In de kustprovincies veel be wolking met hier en daar wat motregen, tijdelijk mist en vrij koud. Elders: weinig bewolking en droog weer met ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Meest matige wind tussen noord oost en noord. 15 April zon op 05.45; onder 19.36; maan op 04.12; onder 16.05. Hoogwaterstanden 15 April v.m. 1.20; n.m. 1.45. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERUJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME MADRID MALLORCA zwaar bew. OC. zwaar bew. 4 mist 1 zwaar bew. 3 motregen 7 onbew. 3 onbew. 1 licht bew. 2 half bew. 3 geh. bew. 6 geh. bew. 5 regen 9 onbew. 2 licht bew. 4 zwaar bew. 4 geh. bew. 4 regen 6 zwaar bew. 5 zwaar bew. 2 regen 13 sneeuw 1 regen 9 Korreltje Ontwijk een uitvrager, want hy is ook een uitflapper.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1