VEERTIG JARIG JUBILEUM VAN ,ST. MATTHIAS' TE WARMOND Kamerleden door 'n straalvliegtuig naar Athene gedragen Routiers trokken twee dagen door het Brabantse land Meer dan 1000 deelnemers aan Pax-Christi-voettocht Heemstede heeft 'n nieuw station Minister Samkalden schorst subst -grittier Familie ontwaakte in een als een fakkel brandend hotel MAANDAG 14 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Met ftatp.A in keuxig. unifatm g.e&tohen Kon. onderscheiding voor de heer L. van Noort Het was zaterdag een grote dag voor de R.K. Harmonie-, Zang- en Toneelvereniging St. Matthias te Warmond. Om hall zes trad de Har monie aan om een rondgang te maken door het dorp en voor het eerst de nieuwe uniformen te tonen. Tijdens de rondgang marcheerde het korps op naar het huis van de heer Gies- bers. Hier maakte het korps front voor de familie Giesbers en werd het woord gevoerd door de voorzit ter van de Harmonie, de heer P. de Vetten. Voordat de overdracht van de uniformen plaatsvindt, aldus spre ker, hebben wij gemeend u eerst een hulde te moeten brengen. Bij ons eerste bezoek aan uw huis om een bijdrage voor het uniformen fonds, kwamen wij niet zo optimis tisch terug, maar de volgende dag reeds werden wij uitgenodigd voor een nieuw bezoek. Wij konden onze oren niet geloven toen u ons mede deelde dat u voor alle stoffen voor de uniformen zou zorgen. Wij zijn u daar zeer dankbaar voor en hopen, dat u nog vele jaren van de groei en bloei van „Matthias" zult kunnen genieten. In zijn antwoord zei de heer Gies bers, dat hij met het schenken van de stof een bijbedoeling had. Ik heb lang gezocht naar een intentie, maar deze uiteindelijk gevonden in het feit dat ook ik een jubileum vier, nl. dat ik tien jaar Warmonder ben. De heer Giesbers feliciteerde „Mat thias" met het 40-jarig bestaan en hoopte, dat bij het 50-jarig jubileum allen weer aanwezig zullen zijn. Het korps bracht vervolgens een „Lang zullen ze leven" uit op de familie Giesbers en speelde vervolgens nog de mars San Remo. 's Avonds was de harmonie weer aanwezig in de zaal van hotel De Zon. Tevens was hier aanwezig het bestuur van St. Matthias en vele ge nodigden om het 40-jarig bestaan van de vereniging te vieren. De voorzitter der vereniging, de heer Th. R. de Vroomen, heette alle aanwezigen welkom, in het bijzon der de heer burgemeester jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, als bescherm heer met echtgenote, de pastoor, de raadsleden, een deputatie van het stuur van de Bond voor R.K. Mu ziekgezelschappen in Zuid-Holland, het bestuur van Warmonds Fanfare, het bestuur van de K.A.B. Naast vele andere verenigingen op ander ge bied, aldus spreker, neemt „St. Mat thias" als culturele vereniging een belangrijke plaats in, in de War- mondse gemeenschap. Het zou te ver voeren in details het wel en wee van de vereniging in de afgelopen jaren te schetsen. In april 1918 werd door een aantal muziekbeoefende ingeze tenen de vereniging opgericht. Hier na werd er nog een afdeling zang en een afdeling toneel toegevoegd en in het najaar van dat jaar werd een eerste uitvoering gegeven, waaraan alle drie de afdelingen deelnamen. In de loop der jaren zijn er vele wisselingen geweest in bstuur en leden, maar vandaag is „Matthias" wat zij is, ondanks vele moeilijkhe den en de oorlogsjaren. Velen heb ben hieraan bijgedragen, teveel óm op te noemen. Eén wil ik hier ech ter speciaal noemen, te weten onze pas overleden oud-voorzitter en ©re- voorzitter de heer Zwetsloot. Jaren lang is hij voorzitter geweest en van den beginne af eerv groot ijveraar voor de vereniging. Hij leeft onder hoge achting in onze vereniging voort. Vervolgens dankte de voorzitter het gemeentebestuur voor de steun die zij altijd aan de vereniging heeft gegeven. Op de eerste plaats door het tot stand komen van de muziek tent en tevens voor de jaarlijkse sub sidies. De afdelingen harmonie en toneel zijn nog steeds vooruitgaande en hij dankte hier in het bijzonder de directeur en de regisseur. De af deling zang is ons bij gebrek aan be langstelling ontvallen, maar de mo gelijkheid bestaat nog steeds. Vandaag, aldus de voorzitter, is een lang gekoesterde wens in ver vulling gegaan en loopt onze har- Enige leden van „St. Matthias" in monie rond in keurige uniformen. Hij de nieuwe uniformen, dankte hiervoor alle Warmondse in gezetenen, die door hun steun de aanschaf van uniformen in zo'n korte tijd hebben mogelijk gemaakt. Vervolgens kreeg pastoor J. Gus- senhoven het woord. Hem is door het uniformen-comité verzocht de uniformen aan de vereniging over te dragen en de pastoor zeide dit gaar ne te doen. Ondanks all up en downs is er vandaag reden om feest te vieren, omdat „Matthias" 40 jaar be staat en hij feliciteerde hiermede de voorzitter en alle leden. Bij het feest hoort een cadeau, aldus de pastoor en meestal is dit een gouden horloge of een gesloten couvert. Ik heb noch een gouden horloge, noch een geslo ten couvert, doch slechts een hand druk waarmede ik symbolisch de uniformen aan u wil overdragen. Het zou met de uniformen niet zover ge komen zijn als een groot vriend en alle gemeentenaren dit niet mogelijk hadden gemaakt. Hiernaast wil pas toor noemen mej. Jansen, die geheel belangeloos alle overhemden heeft gemaakt en de heer J. Sikking, die in zijn eentje 1200 voor het unifor menfonds wist op te halen. De eerste bijdrage kwam van de oud-ere-voor- zitter, de heer Zwetsloot. Hierna overhandigde de pastoor met de reeds genoemde handdruk de unifor men aan de voorzitter. De heer De Vroomen dankte pas toor voor de uniformen en zeide, dat het voor hem nog steeds onbegrij pelijk is, dat dit in zo'n korte tijd tot stand kon worden gebracht. Wij hebben er tegenop gezien als tegen een berg, maar u hebt getoond dat het wel kan. Hij hoopte, dat de mu zikanten behalve het uiterlijke mooie ook de innerlijke kracht zullen blij ven vinden om te strijden voor Mat thias. Tenslotte drong hij er bij het korps op aan zuinig te zijn op dit mooie bezit. Het korps is gekleed in een don kerblauw uniform. Goudgele epau letten, een gouden bies op de broek en een platte pet. De drumband in battle dress en kepi. Hierna speelde het korps onder leiding van de onder-kapelmeester, de heer L. van Noort, een pittige mars, waarna de burgemeester het woord kreeg. Hij hief aan met „Beste St. Mathias-vrienden" en hoopte, dat deze aanhef op deze feestelijke dag wordt aanvaard. Als beschermheer feliciteerde hij de vereniging met' het jubileum en sprak vervolgens ver der als burgemeester. Hij aanvaard- De burgemeester wenst de heer L. van Noort geluk met de koninklijke onderscheiding. de de dank die de voorzitter bracht aan het gemeentebestuur. Het ge meentebestuur, aldus de burgemees ter, heeft altijd het bestaan van cul turele verenigingen van een groot belang geacht. Belangrijk voor de inwoners, maar ook voor degenen, die de cultuur beoefenen. „Matthias" heeft een grote functie in de gemeente. Een kerkelijke func tie bij het inhalen van jonge pries ters en bij processies, maar ook voor de gemeente door het brengen van serenades, muziek bij volksfeesten en dergelijke. Buitenstaanders, die nog al wat op Warmond komen, zeggen, dat zoiets alleen maar in dorpen mo gelijk is en dat het speciaal aan Warmond een bijzonder cachet geeft. Het bestaan van „Matthias" is aldus van het hoogste belang. Hij felici teerde de vereniging met het veer tigjarig jubileum namens het voltal lige gemeentebestuur en liet zijn ge lukwensen uitstrekken naar het uniformen-comité. De uniformering is een echt groot cadeau, aldus spr., en hij bracht hulde aan de voorzit ter van het comité, de heer P. de Vetten. De burgemeester overhandig de hierna aan de heer P. de Vetten een gesloten couvert. De heer De Vetten dankte de burgemeester hier voor. Onderscheiding van de heer L. van Noort Tijdens de rondgang door het dorp, vervolgde de burgemeester, zag ik bij het korps een aantal zeer jeug dige personen en ik vroeg mij af of dit vroeger ook zo was geweest. Dit moet wel het geval geweest zijn en ik heb vernomen dat de onder-kapel meester, de heer L. van Noort, reeds 50 jaar muziek beoefent, waarvan 40 jaar bij Matthias. Daarnaast heeft hij vele jaren de jeugdige spelers opge leid en hun als het ware het instru ment in de hand gegeven. Uw faam is niet alleen in Warmond bekend gebleven, maar ook buiten de gren zen van de gemeente en het heeft Hare Majesteit behaagt u toe te ken nen de zilveren ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje-Nassau. Een daverend applaus overdonder de nu de laatste woorden van de burgemeester. Vervolgens speldde de burgemeester de heer L. van Noort de medaille op de borst. Hij felici teerde hem en met hem heel Mat thias, maar wees er nog eens na drukkelijk op dat deze onderschei ding volledig en alleen de heer Van Noort toekomt. Hij feliciteerde mevrouw Van Noort; U hebt hem vele avonden moeten missen, aldus de burgemees ter, maar u wist waar hij was. De heer De Vroomen dankte de burgemeester voor zijn woorden en feliciteerde de heer Van Noort. Je hebt deze onderscheiding niet gekre gen, omdat je de grootste vent bent uit het korps of omdat je het groot ste instrument bespeelt, maar omdat' je het echt verdiend hebt. De heer Van Noort dankte Hare Majesteit en de burgemeester voor deze onderscheiding. Vervolgens werd het woord ge voerd door de heer C. A. Volgering, voorzitter van de Bond van R.K. Mu ziekgezelschappen in Zuid-Holland. Hij wenste „Matthias" geluk met dit driedubbele feest. „Matthias" heeft een goede naam bij de bond, zowel naar kwaliteit als kwantiteit. „Mat thias" heeft altijd gestreden in de hoogste regionen van de bond. „Mat thias" is een van de verenigingen die de waarde van de bond bepalen. Zij is een voorbeeld voor anderen en hij hoopte, dat „Matthias" nog lang een belangrijke plaats in de bond zal in nemen. „Matthias" heeft de jeugd nog, aldus spreker, want het leven begint bij veertig. De uniformen moeten een voldoening zijn voor het comité, maar het geeft ook enkele plichten. Van buiten bent u nu een eenheid, doch ik hoop dat er ook i n n e r 1 ij k een uniform gericht streven blijft om te blijven strijden voor „Matthias". Hij feliciteerde de heer Van Noort met de verdiende onderscheiding. Tot slot werden woorden van feli citatie gesproken door de heer Van Bladel namens Warmonds Fanfare. Hij hoopte, dat de uniformen er toe zouden bijdragen de jeugd tot „Sint Matthias" te trekken. De heer De Vroomen dankte nog maals alle sprekers en bracht nog 'n warm dankwoord aan de directeur van de harmonie, de heer Alb. Mey, voor zijn harde werken. Zondagmiddag bracht het nieuw geüniformeerde korps een serenade aan de heer L. van Noort, waarbij door de voorzitter der vereniging, de heer Vroomen, nogmaals woorden van gelukwens werden gesproken. Om acht uur zaterdagavond zette chef Viscount-vlieger Wijbe Zijlstra het KLM-toestel, de „Jan Olieslagers" die donderdag met de leden van de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat der Staten-Generaal voor een vlucht naar Athene was vertrok ken, weer op Schiphol aan de grond, na een voorspoedige reis van ruim ze ven uur met een tussenlanding in Ro me. De bedoeling van de vliegtocht naar Athene was om de leden van de vaste commissie te doen maken met het nieuwe schroefturbine-vliegtuig, de Vickers Viscount 803, het type, dat het vorig jaar door de KLM op een aantal Europese lijnen in gebruik was genomen. Bij de aankomst te Athene was het gezelschap, dat uit 29 Kamerleden be stond alsmede enkele vertegenwoor digers van de KLM-uirectie, onder wie de president-directeur de heer I. A. Aler, begroet door de ambassadeur in Griekenland, de heer A. Merens. Op de eerste avond is in hotel Ce cil in de Griekse hoofdstad, waar de Kamerleden logeerden, gedurende bijna drie uur van gedachten gewis seld over de moderne luchtvaart in het algemeen en de problemen van de KLM in het bijzonder, waarbij de ge sprekken, gevoerd onder leiding van de voorzitter van de vaste commisie, de heer J. H. Maenen, zeer verhelde rend hebben gewerkt. Vrijdag werd een bezoek aan Ko- rinthe gebracht, waarbij uit de aard der zaak het Kanaal van Korinthe de grote belangstelling van de Kamer leden had, terwijl ook gelegenheid werd gegeven om de opgravingen van oud-Korinthe te bezichtigen. De heer Maenen was bij zijn terug- Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H.Excellentie Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft be noemd tot: pastoor te Wervershoof, de zeer- eerw. heer A. A. A. M. Coelen, die pastoor was te Schermerhorn; tot pastoor te Schermerhorn, de zeereerw. heer N. de Ruijter, die ka pelaan was te Amsterdam (H. Boni- facius). Tevens heeft Zijne Hoogw. Excellentie benoemd tot rector van het St. Jans Ziekenhuis te Hoorn, de zeereerw. heer C. J. Berkhout, die rector was te Halfweg; onder ge lijktijdig eervol ontslag als rector te Hoorn aan de zeereerw heer J. N. M. Smulders, die als moderator en godsdienstleraar blijft verbonden aan het St; Werenfridus Lyceum te Hoorn. Z.H. Paus Piius XH heeft mgr. H. J. van Deursen, president van het Groot Seminarie te Warmond, be noemd tot huisprelaat. Mgr. Huibers heeft ter gelegenheid van de Kaïpittel- vergadering van hedenmorgen, deze benoeming aan mgr. van Deursen me degedeeld. De eerste voettocht naar Den Bosch, die in de afgelopen dagen door de Nederlandse Pax Christi-beweging georganiseerd is, is een overtuigend succes geworden. Niet alleen hebben de Brabantse gastheren en gastvrou wen, zowel in de dorpen als in Den Bosch, en de Brabantse dorpsge meenschappen, die de verbroede ringsfeesten organiseerden, wat gast vrijheid en hartelijkheid betreft alle hooggespannen verwachtingen nog overtroffen, maar daarnaast is ook het ideaal van de verbroedering tus sen de jong-studenten uit heel Ne derland volkomen bereikt. Met meer dan duizend zijn ze ge durende twee dagen door het Bra bantse land getrokken. Zij kwamen bijeen in groepen die zó geselecteerd waren, dat ze allen vreemd voor el kaar waren. Maar van de eerste dag af groeide er een vriendschapsband en een saamhorigheid zoals de leiding zich die niet beter had kunnen wen sen. Die vriendschap ontstond ook in de dorpen waar de avonden en de nachten werden doorgebracht, en waar men alles gedaan heeft om het verblijf van de „routiers" een fees telijk karakter te geven. Moderne Emmaüsgangers Indrukwekkend was de samen komst in de kathedrale basiliek van St. Jan waar gezamenlijk het Te Deum gezongen werd en door pater Verkoelen een kort lof gecelebreerd werd. In de Brabanthal heeft zondag morgen de aartsbisschop mgr dr B. J. Alfrink, zelf de pontificale hoogmis voor de routiers opgedragen, en heeft de coadjutor van het bisdom den Bosch, mgr Bekkers, hen de moderne Emmaüsgangers genoemd, die ge tuigden dat er iets in hen brandde toen ze met Hem in contact kwamen. Tien priesters hebben aan het eind van de H. Mis de H. Communie aan de trekkers uitgereikt. Tussen al deze ernst was er de vrolijkheid van de maaltijden op de Parade, waarvan zowel de aartsbisschop als mgr Bek kers gebruik maakten om zich onge dwongen tussen de jongelui te be- wegên. Er werd gezongen en in de ronde kring gedanst en dat alles vond zijn bekroning oen onder aanvoering van een van de onvolprezen Bossche mu ziekcorpsen een grootscheepse polo naise rond de Parade het slot van dit grandioze verbroederingsfeest vormde. keer op Schiphol zeer tevreden over deze oriëntatievlucht met het nieuwe type vliegtuig. „De leden van de vas te commissie voor verkeer en water staat", aldus de heer Maenen, „zijn eenstemmig in hun oordeel, dat de Vickers Viscount aan de hoge ver wachtingen volkomen heeft voldaan". De heer Maenen uitte voorts woor den van waardering aan het adres van de president-directeur van de KLM en diens medewerkers voor de voortreffelijke service, gedurende de- ze^ tocht aan de Kamerleden verleend. De heer Aler was tevreden over het verloop van deze lange vliegtocht. „Ik ben tot nu toe niet in de gelegenheid geweest", aldus de president-direc teur van de KLM, „om een zeer lange tocht met de Viscount te maken. Het is een prachtige machine en ik be grijp nu ik deze vlucht zelf heb mee gemaakt, dat het publiek gaarne met dit type reist." HeemstedeAerdenhout heeft een nieuw station gekregen. De spoorbaan is hier omhoog gebracht en nu achtte men het nodig ook de aecomodatie voor de passagiers te verbeteren. Zon dagmorgen reed de eerste trein over de 1900 meter lange verhoogde spoor baan. Ook is zondag een deel van het nieuwe station in gebruik genomen. Er was geen officieel vertoon. De bewoners van de Zandvoortselaan echter gaven uiting aan hun vreug de, dat dit werk eindelijk klaar is. Zij wachtten de machinist van de trein met een krans op. De machinist de heer A. J. J. Smit en die hoofdcon troleur, de heer J. J. van Dongen konden een kleine huldiging en een kist sigaren in ontvangst nemen. De reizigers zullen het niet kwalijk ge nomen hebben, dat de trein hierdoor acht minuten vertraging kreeg. Gewraakt artikel Minister Samkalden heeft mr J. G. Reyers, substituut-griffier, bij het ge rechtshof te Amsterdam, bij een be schikking van 10 april uit zijn functie geschorst. Minister Samkalden geeft als mo tief op, dat de aard en de strekking van een door mr Reyers in de pers (De Telegraaf) gepubliceerd artikel en het belang van de dienst vorde ren, dat de heer Reyers wordt ge schorst. In dit gewraakte artikel heeft de heer Reyers de manier gehekeld waarop de heer J. Fabius, publicist van de „Nieuwsbrief" werd „bespron gen en verhoord" naar aanleiding van een artikel. Mr Reyers schreef onder meer: Wat de maj. K. overkwam aan de hand van een verouderde rechtsple ging werd de heer Fabius aangedaan cnder auspiciën van het voortreffe lijke Wetboek van Strafvordering, dat verdachte (dus le heer Fabius) omgeeft met tal van waarborgen te gen willekeur". Als oud-auditeur-militair van de voormalige krijgsraad KNIL te Bata via schreef mr Reyers in het blad van 15 maart een artikel onder de titel „Gestapo Methoden". NEGENJARIGE KNAAP OVERREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 9-jarige B. Re- soord uit de Zuidlandsestraat te Schie dam op de Gustoweg te Rotterdam on der 'n truck met oplegger geraakt en vrijwel op slag gedood. De knaap was met enkele vriendjes gaan fietsen, maar schijnt nerveus te zijn gewor den, waardoor hij met zijn rijwiel ging slingeren, viel en overreden werd. Sensatie in De Bilt Een felle brand heeft Vbmdagmor- gen in zeer korte tijd het hötel Huize de Poll te De Bilt in de as gelegd. Het vuur greep zo snel om zich heen dat de ijlings gealarmeerde brandweer corpsen van De Bilt, Bilthoven, Zeist en Utrecht bij aankomst al voor een vrijwel hopeloze taak stonden. Het was een laaiende vuurzee, waarin de samenwerkende spuitgasten duizen den liters water stortten. De brand die te ongeveer half vijf in de ochtend werd ontdekt door een voorbijganger, overrompelde de eigenaar, de heer L. Vellekoop, en zijn gezin. Een politie man sloeg met zijn gummistok een ruit in toen hij bemerkte dat het ge zin Vellekoop, bestaande uit man, vrouw en vier kinderen, nog onkun dig was van het naderend onheil. Het gezin werd wakker door het schreeuwen van de politieman en het glasgerinkel. Met moeite kon men het inmiddels al als een fakkel branden de hotel verlaten. Het vuur greep zeer snel om zich heen en vond gretig voedsel in de voornamelijk rieten meubilering van het hotel, dat de laatste jaren als café-restaurant en dancing was ingericht. Zaterdagnacht had men er tot 3 uur gedanst. Ge woontegetrouw was na sluiting ge controleerd of de bezoekers misschien ook brandende peukjes op de grond hadden achtergelaten. Met donderend geraas stortte om kwart over vijf de kap van het hotel naar beneden. Het vuur bereikte door de straffe wind ook de aan het hotel grenzende gara ge. Ook deze werd een prooi der vlammen evenals een erin gestalde personenauto. De brandweer slaagde erin het hervormd centrum dat achter het hotel ligt te redden. Tegen 6 uur was men het vuur meester en kon de brandweer zich tot nablussen beper ken. De heer Vellekoop is nog het bran dende perceel in geweest om zijn geldkist en waardepapieren te red den. Hij is verzekerd en had juist voor het komende seizoen grote voorraden ingeslagen voor inmiddels door tal rijke reisverenigingen gecontracteer de diners. Het gezin, dat in pyama het perceel moest verlaten werd bij buren ondergebracht. Het pand da teert uit 1726 en werd gebouwd nadat het voorgaande gebouw in 1725 was afgebrand. Een 45-jarige landbouwer uit Heen- vliet, werd zaterdagmiddag bij het eggen van zijn land dodelijk gewond, toen hij omstreeks half vijf bedolven werd onder de achterovergedraaide tractor en de daarachter hangende egge. Hij was zaterdagmiddag bezig zijn akkers zaaiklaar te maken, waarvoor hij gebruik maakte van een achter een tractor bevestigde egge. Door onverklaarbare oorzaak, ge raakte de egge vast in de grond en daar de veiligheidsketting brak, draaide de tractor om zijn achteras, waarbij de bestuurder door de achter overvallende tractor werd mee ge sleurd. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 10