KAMPEREN IS GEEN ZAAK MEER VAN ONTBEREN Merkwaardige geschiedenis van een kostelijk muziekinstrument Een bezoek aan ,Goed Kamp' leert: Een sléchle tent is moeilijk nog te kopen Comfort is troef Panics Orgel van St. Lodewijk stamt uit de 17e eeuw ZATERDAG 12 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 /GISTERMORGEN is de zesde nationale kampeertentoonstelling „Goed gJ Kamp", welke tot en met maandag 14 april a.s. gehouden wordt in en om de Houtrusthallen in Den Haag, door de burgemeester van de residentie mr H. A. M. T. Kolfschoten, geopend. Daarvoor werd het woord gevoerd door de voorzitter van de ANWB, de heer P. F. Zimmerman, die in zijn toespraak het karakter van deze groots opgezette expositie juist tekende, toen hij de loftrompet stak over de kwaliteit en de afwerking van 't Neder landse tentenmateriaal, dat weinig of niets meer te wensen overlaat en een hoger peil vertoont dan in de andere West-Europese landen. „Niet alleen het kamperen is uit de hurk- en kruipperiode gegroeid, maar ook de handel en industrie op kampeer- en caravanterrein", aldus de heer Zimmerman, en bij een rondgang over de uitgestrekte ruimten zowel binnen als buiten de reusachtige hallen, bleken deze woorden alleszins gegrond te zijn. Een overzicht van het tentoonstel lingsterrein met honderden tenten en caravans. kuipvormige grondzeilen worden ge maakt, zodat het water niet meer de tent kan binnenglippen De verscheidenheid bij het tenten materiaal is zeer groot. Naast de nieuwe Denig-tent, die gemaakt is van 54 grams terylene en in een rug zak gemakkelijk kan worden meege nomen staan de plastic-tent, de pa rasoltent, geraamte-tenten, auto-kam- peertenten annex garage, en tenten met een a-vormige tentstok zodat veel ruimte binnen productief is ge maakt. Nogmaals, de prijzen vallen mee. Een dubbeldaks-tent is nu even goedkoop als vroeger een enkeldaks, die vaak nog van mindere kwaliteit Het interieur van de goedkoop ste tent tot de duurste villa-tent van 1200 met twee kamers en een keuken kunt u kiezen uit de dui zenden kampeerbenodigdheden, welke op Goed Kamp te kust en te keur liggen. Voordelige kunst vezelslaapzakken van ongeveer 45 gulden zijn ernstige concurren ten geworden van het klassieke dons-model. De keuken wordt verrijkt met nieuwe butaankook- toestelletjes en propaangasappara- ten. Ook pannen en ander keuken gerei zijn verder geperfectioneerd, wij zagen ultra kleine blikopeners, miniatuur vliegenkastjes en klei ne, doch luxueuze koelkasten. Draagbare radiotoestelletjes worden straks ouderwets. T.V. slaat ook de kampeerder in haar ban. Wij willen niet verhelen, dat wij hebben staan watertanden bij het zien van alle verlokkingen in de stands onder de overkapping, feestelijk ver sierd met allerhande vlaggen en ba dend in rijke en fleurige lente bloemen. Ook in de tentenstad bui ten vonden wij het puikje op kam- peergebied. Vele tientallen tenten en tentjes staan hier tussen blinkende en van de nieuwste snufjes voor ziene caravans. Het is nog steeds een winters temperatuurt je, maar 'n duik in een van de tocht- en windvrije shelters zal u meteen overtuigen yan hun deugdelijkheid. Luxe verdringt romantiek. \7ROEGER WAS KAMPEREN een zaak van improviseren, aanpassen en vaak ontberen. Deze onvolkomen heden komen thans niet meer in het stuk voor; er is nog maar weinig ver schil tussen het .ogeren in een goed hotel en 't verblijf in 'n caravan met fornuis op butagas, ijskast, rustban ken, t.l.-buizen, radio en wat dies meer zy. Integendeel, naar onze smaak overtreft het comfort van het moder ne kamperen de voorzieningen van een gerenommeerd pension. Alios wat u op Goed Kamp te zien krijgt is zó perfect, dat, en dat moeten wij eerlijk zeggen, de romantiek in het gedrang is gekomen. Het is toch juist de sfeer van het onvolmaakte en ge brekkige, die het kamperen in den vreemde tot iets onzegbaar aantrekke lijks maakt. Het klaarmaken van een nachtverblijf vereist geen mankracht meer en een druk op de knop is vol doende om midden in de wildenis een luxe boudoir neer te zetten. Een scrupuleuze huismoeder-op-vakantie kan nu ook met een up-to-date- kampstofzuigertje de dennennaald jes en grassprietjes van haar cara vankarpet verwijderen. Dat is het, wat wij op het voortschrijden van de kampeertechniek tegen hebben. Van onze kant stemmen wij dan ook van harte in met de opmerking, welke burgemeester Kolfschoten in zijn openingsrede plaatste: „Voor zover zijn finaciële mid delen hem dat toestaan, verhoogt de moderne mens zijn woongenot door het gebruik van alle techni sche nieuwigheden, die hem wor den geboden. Daartoe horen ook hulpmiddelen om het huishoude lijke werk te vergemakkelijken. Wanneer de mens dat heeft be reikt", aldus de burgemeester, „ontwaakt in hem een primitief gevoel. Hij verlaat het gerieflijke huis, koopt een tent en trekt de wildernis, voor zover die nog aan wezig is, in. Dan begint hij voor zijn genoegen het leven van de primitieve mens, die zijn eten kookt op houtskoolvuurtjes en aardappelen poft in de gloeiende U behoeft onze trieste opmerking overigens niet te zwaar te nemen, want de romantiek wordt niet zo maar verdreven door blinkend chroom en stromend warm en koud water. Uw gekrenkte woudlopersna- tuur zal ongetwijfeld verkwikt wor den wanneer u ziet, dat iedere beurs kan profiteren van hetgeen de kam- peerindustrie te bieden heeft. En er zijn nogal wat beurzen, die hun dui ten beschikbaar stellen voor het leven in de vrije natuur. Alleen ons land al telt om en nabij de miljoen kampeer ders en al deze mensen vragen naar comfortabeler tenten en vooral ook grotere. De tentenfabrikanten doen ongetwijfeld hun best en produceren per jaar ongeveer 30.000 tenten. Zij kunnen evenwel het tempo niet bij houden en zo kent men ook hier het hedendaagse verschijnsel van de „wachtlijsten". Palelsjes De tenten zijn in sommige gevallen gegroeid tot weelderige paleisjes. Na tuurlijk, de shelter voor 40 gulden heeft u er al een voor twee personen trekt nog alle aandacht, maar als u de bungalowtenten ziet, welke nu steeds meer door de Nederlandse in dustrie worden vervaardigd, zult u dit moeten beamen. En de prijs? Be hoorlijkmaar voor de liefhebber is het te doen. Een tent van 5.80 x 3.20 met een slaapruimte van 2.80 x 3.20 komt of 625; geheel dubbel- daks. Het opzetten van de meest in gewikkelde tentgebouwen kost niet meer dan een half uur. Een andere veel gevraagde tent is de „combina tie-tent", die als nieuwigheid de ny lon snelsluiting heeft, die de verbin ding vormt tussen luifel en dak. Voor de anti-pootjesbaders is het prettig te vernemen, dat er tegenwoordig Ook in het bos kunt u zich van alle gemakken voorzien \7EEL INDRUK zal ongetwijfeld de Katadyn drinkwaterfilter trekken. Het is nu eindelijk zover gekomen, dat wij ons kunnen laven met heer lijk, fris, doch gezuiverd modderwa ter. Van groot belang voor de kam peerder achten wij ook een modern vulapparaat, waarmee alle bekende soorten tanks met butaangas kunnen worden gevuld. U heeft nu een klei ne indruk van de overstelpende kam- peerlawine, maar zonder een kijkje bij de caravans genomen te hebben kunnen wij onmogelijk het tentoon stellingsterrein verlaten, want bij dit onderdeel van de expositie is het, dat wij nu en dan werkelijk paf heb ben gestaan. Nederland aan de top. Op deze omvangrijkste kampeerten toonstelling van Europa de belang stelling van buitenlandse zijde is dit jaar bijzonder groot is alle aan dacht besteed aan de kunst van goed kamperen, waardoor men elkaar en de plaatselijke bevolking zo min mo gelijk stoort en de natuur in haar eigen schoonheid handhaaft. Dat deze idealen nu verwezenlijkt kunnen worden is niet op de laatste plaats te danken aan de geëvolueerde kam peerwagens met hun duizend en één voorzieningen en mogelijkheden. Ook hier staat de Nederlandse industrie aan de top. De firma Kip heeft zich opgewerkt tot de grootste caravan- fabriek van het continent en komt b.v. uit met een heuse kampeerwa gen, de „Krielhen", die slechts 360 kg weegt en gemakkelijk door een Volkswagen kan worden getrokken. Prijs: 2690 gulden. Er zijn natuurlijk ook hier uitwas sen aan rijdende hotels van 15.000, maar dan heeft men ook een inge bouwde ijskast, transistorradio, een oven, toilet, een kachel, servies, glas werk enz. Voor 1800 gulden heeft men echter al een wagen, die er zijn mag; zo kan men in een Alpino met z'n drieën slapen. Grote belangstelling trekt ook een polyester caravan uit Frankrijk. Hierbij wordt getoond hoe gemakkelijk, zonder zichtbare vermin king, een kampeerwagen van po lyester kan worden gerepareerd. RUJO staat op Goed Kamp met com plete kampeerinterieurs, pasklaar voor Volkswagenbusjes en bestelwa- ELmmHAMEA-C handen ruw of schraal -GELEHEÜHHJ (Advertentie) gens. Tot nu toe werden deze uitrus tingen steeds uit Duitsland geïmpor teerd en waren zeer prijzig. In Den Haag staan ze te pronk in twee uit voeringen resp. voor 1690 en 2290. Wij stonden voor een betrekke lijk kleine kampeerwagen. Iemand ging naar binnen en trok aan en kelij k stangen en na een minuut stond er 'n caravan voor ons neus die twee keer zo groot was als oor spronkelijk. Dat is het geheim van de vele klap- .en vouwwagens, welke in groten getale aanwezig zijn, maar nog merendeels op hun merites beproefd moeten worden. Caravan-zelfbouwers. Zoals wij tien jaar geleden nog met bewondering keken naar een te levisietoestel in de winkeletalage, zo keken wij op Goed Kamp minder be wonderend, maar toch met een tja- ja-complex naar het draagbare t.v.- apparaat, bestemd voor hen, die er zelfs bij een kabbelend beekje niet buiten kunnen. Je kunt tegenwoor dig ook zelf een caravan in elkaar zetten; voor de zelfbouwers staat ér bij de ANWB-stand het resultaat van een amateur-caravan-bouwer. Hier zijn ook bouwtekeningen te verkrij gen van een vier-persoonskampeer- wagen en een firma uit Den Bosch laat een collectie materialen en on derdelen zien waarmee men aan het knutselen kan slaan. /GOED KAMPEREN VEREIST spe- g* ciale kampkleding; op Goed Kamp kunt u alvast uw garderobe uitzoeken. Natuurschoon sluit de rij van indrukken, welke wij u wilden meegeven van deze hoogst interes sante kampeertentoonstelling. Enkele organisaties hebben een gezamenlij ke inzending opgesteld en maken op lofwaardige wijze propaganda voor het behoud van natuur en landschap, voorzover deze door urbanisatie en industrialisatie nog niet zijn verdwe nen. Er is naar gestreefd het schrille contrast tussen het lawaaierige stads leven en het verblijf tussen de den nen of onder een roekennest zo goed mogelijk uit te beelden. Er kan ook nog een puzzle worden opgelost waardoor er kans bestaat op een prijs. Tot en met maandag kunt u nog van 1018 en van 19.3022.00 uur terecht. Morgen, op zondag dus, is de tentoonstelling geopend van 1322.00 uur. Neem de kans waar en tijg naar Den Haag, is het niet om een bun galow of een rijdende villa te kopen dan kunt u in elk geval zien, dat uw vakantie tóch niet zo duur hoeft te zijn als u denkt. Klap- en vouwtenten, ook gemon teerd op de kampeerwagen, bieden tegenwoordig ongekende mogelijkhe den. Hier is slaapgelegenheid gescha pen voor minstens vier personen. MIXTUUR ALS VOETENBANK GEBRUIKT Mgr. |ansen bij de inwijding zondag a.s. 0E JONGSTE RESTAURATIE heeft de St. Lode wij kskerk een orgel opgeleverd, waarvan enige treffende bijzonderheden te vermelden zyn. Zoals men weet bevond het orgel van de St. Lodewijk zich op het koor aan de achterzijde van de kerk. Later is het koor echter naar de rechterzij de overgebracht.. Het loze orgelfront met houten „orgelpijpen", dat door de architect Giudici destijds aan het in terieur van dit bedehuis werd aange past, bleef staan. Het orgel echter werd naar de zijkant overgebracht en een ingrijpende restauratie, die door de bekende orgelbouwer, firma Jos Vermeulen uit Alkmaar wordt uitge voerd, vindt plaats. Het bleek, dat het oude orgel grote historische waarde heeft, niet voor niets verleende monumentenzorg een stevige ondersteuning in de vorm van een subsidie. Het oudste gedeelte van dit orgel stamt ongetwijfeld uit de ze ventiende eeuw. Nog steeds bevinden zich in het orgel pijpen, die van die periode dateren. Het zijn de pijpen met de schoonste stem. De tijd heeft een patina gelegd niet alleen op het lood, maar ook op de klank. In 1769 heeft de bekende Neder landse orgelbouwer Joannes Mitter- reither dit orgel met bekwame hand verbouwd. In het orgel vond de res taurateur een positieflade die door deze was aangebracht. Ook een in scriptie op deze lade getuigt van het werk van de 18e eeuwse orgelbouwer. VERMELDENSWAARD is voorts de geschiedenis van het orgelfront, dat afkomstig is uit een kerkje te Krommenie, dat gesloopt moest wor den. Ook het gammele orgelfront in dit kerkje zou waarschijnlijk tot ka chelhout aan stukken geslagen zijn, als destijds niet iemand mgr Jansen en zijn kerkbestuur op het bestaan van dit front had gewezen. Voor een appel en een ei 200.als u het precies wilt weten), is dit orgelfront in het bezit van de Lodewij kskerk ge komen. Een timmerman van Bik en Breedeveld heeft het prima hersteld. en nu kan de prachtige St. Lodewij ks kerk zich in het bezit van een even prachtig orgelfront verheugen. Toe vallig passen de versieringen van dit front zeer goed bij het interieur van de kerk. Guirlandes, die er op voor komen, treft men precies hetzelfde in de kerk aan, en dit geldt voor alle andere versieringen. F EN VERHAAL waar muziek in zit 1-1 hoorden wij nog van de orgelbou wer Jan Vermeulen, die, toen wij op het koor een kijkje kwamen nemen, druk bezig was de orgelpijpen te stemmen. Het zou ons te ver voeren, maar ook over dit stemmen (het op hoogte brengen van de luchtkolom- men) zou veel te vertellen zijn, even als over het intoneren, dat zeer veel zorg, muzikaal gehoor en vakkennis vereist. De nieuwe pijpen moeten n.l. aangepast worden aan de acoustiek van de kerk. De orgelbouwer had vastgesteld, dat een stuk van het orgel ontbrak: de mixtuur. Hij heeft dit gedeelte op nieuw laten aanbrengen, omdat het orgel zo veel mogelijk in zijn oude staat hersteld moet worden. Tot zijn verbazing vorfd hij onlangs het ver dwenen oude orgel gedeelte terug. Het werd door de directeur van het koor als opstapje gebruikt, De constructie. GEHEEL overeenkomstig de eis die de moderne koordirecteur stelt aan zijn orgel, is de speelkast op on geveer acht meter tegenover het or gel geplaats. Het zangkoor staat tus sen instrument en speeltafel in en op deze wijze heeft de organist zijn zan gers goed in het oog. Eveneens vol gens de wensen van de goede orga nist, is de overbrenging van de speel tafel naar de orgelpijpen geheel me chanisch gebleven. Er wordt dikwijls gebruik gemaakt van electrische con tacten om de verbinding tussen toets en klep tot stand te brengen. Een or ganist echter geeft de voorkeur aan mechanische overbrenging, omdat het typisch karakter van het kerkorgel op deze wijze behouden blijft. Om deze mechanische overbrenging tot stand te kunnen brengen heeft men onder de vloer van het koor voor ruim 1200 meter z.g. abstracten aangebracht. Duizenden kogellagertjes brengen als even zoveel gewrichten de bewegingen aan manuaal en pedaal naar het orgel over. Het gerestaureerde orgel heeft 20 registers, zeven hiervan stammen uit het begin van de 17e eeuw (het is aan de vorm van de pijpen duidelijk te zien) zeven van Mitterreither. Zes re gisters zijn nieuw aangebracht, onder meer een vrij pedaal, dat tot nu toe aan het orgel ontbrak. Inwijding. *70NDAG a.s. breekt een nieuwe pe- riode aan in de geschiedenis van dit kerkorgel, die teruggaat tot het oude katholieke bedehuis aan de Ap pelmarkt (hoek Nieuwe Rijn-Middel stegracht) dat door de buskruitramp in 1807 werd vernield, waarna het or gel naar het Steenschuur verhuisde. Zondagmiddag om 6 uur zal de de ken dit orgel opnieuw wijden. Mgr. Jansen, bij wie de voorgeschiedenis tot tot de restauratie begon zal erbij zijn; pastoor dr J. de Bruin houdt een korte predikatie en daarna zal Jan van der Meer het orgel inspelen. De fluitist Koos Verheul, solist aan het Residentieorkest, zal zijn mede werking verlenen. Een zinvol begin van een nieuwe klankrijke periode in de St. Lode- wijksparochie. Orgelbouwers monteren de pijpen. (foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1958 | | pagina 6