$LW£LGAT DE LEIDSE BIOSCOPEN Dfröj fwt SCHUDELS CITROEN KVOB-Noordwijkerhout houdt vast aan afschaffing inlevering abnormaal tn'pen Scherp ZATERDAG 12 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 v C* rtiïl/ Ms „REPELSTEELTJE" IN DE VROLIJCKE ARKE Het clubhuis „In de Vroolijcke Arke" aan de Lange Pieterskerkkoor- steeg heeft een metamorphose onder, gaan. Weliswaar is er geen feestelijke heropening van het gebouw maar de leden van het clubhuis, het voor malige „Sint Francisca Romana"- werk, hebben bij deze gelegenheid, onder leiding van zuster Christa, een operette ingestudeerd, die ze onder meer willen opvoeren voor alle be langstellenden van het jeugdwerk. Tydens de pauze in de opvoering van het oude verhaal van „Repel, steeltje", de verschrikkelijke dwerg, die plaats vindt op dinsdag, 15 april, 's avonds om acht uur, is er gelegen heid, de verbeteringen te bezichti gen, die in het clubhuis zijn aange bracht. Pater Sweerts, de leider van het werk voor de bedreigde gezinnen, rekent op een grote belangstelling, die zijn clubhuis zo hard nodig heeft. Hij zou graag zien, dat ook uw aan wezigheid de mogelijkheid biedt tot een vruchtbaar gesprek over de ont. wikkeling van zijn werk in de toe. komst. Moge deze, zijn hernieuwde en schuchtere poging, met succes be kroond worden. Avond voor bejaarden. Woensdagavond 16 april a.s. zal in de Vrolijcke Arke een ontspannings avond worden gegeven voor de be- jaardeneociëteiten van de stad. De aanvang is om zeven uur. Woningbouw in de verlengde De Goejestraat. Het bouwen van 10 middenstands woningen in de Verlengde de Goeje straat worden naar eigen ontwerp en LEIDSE VOLLEYBALCLUBS SPELEN TEGEN OORLOGS INVALIDEN Verschillende Leidse volleybalclubs hebben een uitnodiging ontvangen om een zitvolleybalwedstrijd te spe len tegen de zitvolleybalvereniging „Leiden". Dit team bestaat uit Mili taire Oorlogsinvaliden. Bij deze wed strijden zaten de spelers op de grond, waarbij de afmetingen van veld en net zijn aangepast. Er wordt ook technisch behoorlijk gespeeld. Dat deze invaliden aldus tot goede prestaties in staat ziin, ondervonden reeds Prof. Wijk en G.G.V. Zeer ster ke combinaties van deze verenigin gen wisten het nL niet verder dan een gelyk spel te brengen. In de landelijke competitie, die voor de Oorlogsinvaliden wordt ge organiseerd, bezetten de Leidenaren thans de tweede plaats. 30 FLATS IN PLAN ZUID WEST Onder architectuur van architect H. B. C. F. Brummel te 's Gravenha- ge worden door het Nationaal Grond bezit N.V. te 's Gravenhage voor eigen rekening 3 flats gebouwd in het uitbreidingsplan Leiden Zuid- West. DE HEER J. J. RASBERGEN Niet de heer J. J. Rijsbergen, maar J. J. Rasbergen vierde donderdag j 1 zijn 40-jarig julbileuim als lid van de Ned. Kath. Bond van Houtbewerkers Wij willen deze pionier en oud-pen ningmeester gaarne onze excuses aan- beiden. Velen zullen de drukfout ontdekt hebben want de heer Rasbergen heeft een klinkende naam in Leiden. in eigen beheer uitgevoerd door de Bouwcombinatie de Goejestraat fa. B. J. Huurman en Zn. te Leiden. Loterij voor leken-missionarissen. Na alle Heilige missen krijgen de parochianen van de St. Leonard us- parochie morgen loten aangeboden ten bate van het Kardinaal van Ros. sum Instituut te Wassenaar. Dit in stituut leidt jonge lekenkrachten op om missionarissen in de missiegebie den bij te staan bij hun veelomvat tend werk. Agenda Leiden ZONDAG 13 APRIL Klooster Mariënpoelstraat. Recep tie pater Gelauff o.f.m. 45.30 uur nam. R.K. Instuif Herensingel. Dansen, man-v. duo Driessen, Maria Gij zen- steeg, 8 uur nam. St. Lodewijkskerk: inwijding ge restaureerd orgel, 6 uur nam. In de VrooUjcke Arke. Operette „Repelsteeltje". Zondag opvoering voor kinderen boven 12 jaar, 3 uur nam. Maandag 8 uur nam. opvoering voor de ouders van de leden, 8 uur nam. Dinsdag opvoering voor geno digden, belangstellenden en dona teurs, 8 uur nam. Woensdag opvoe ring voor kinderen beneden 12 jaar, 3 uur nam. Voor leden van de be jaardensociëteit, 7 uur nam. MAANDAG 14 APRIL De Gastspelers: opvoering van „Nicht je uit Buenos-Aires", 8 uur nam, Leidse Schouwburg. Bedevaart naar St. Liduina van Schiedam. St. Adelbert Vereniging. Opleiding of Vorming bij het middelbaar on derwijs. Spreker de heer J. J. A. Zonneveld. Gulden Vlies, 8.15 u. nam. K. O. Jeugdfilm „Ezeltje Bim", 2.30 uur nam. Foyer Stadsgehoorzaal. Leidse Amateurfotografen. Bijeen komst De Doelen, 8 uur nam. DINSDAG 15 APRIL St. Cosmas, kath. bond van kap perspersoneel. 2ê ronde nationaal kap-concours. Stadsgehoorzaal, 7 uur nam. Prof. Wijk. Kinder-operette. St, Ant. Clubhuis, 8 uur nam. Biertapwedstrijd. St. Ant. Clubhuis 25 uur nam. Oudheidkundige lezingen. Museum van Oudheden, 8 uur nam. WOENSDAG 16 APRIL Rozenkranskruistocht. 7 uur nam. St. Petruskerk. Interacademiaal Congres. Lezingen in Groot Auditorium Universiteit, 10- 14 uur en 20 uur. Kath. Vrouwengilde. Kringverga dering, Turk, 2.30 uur nam. Volkenkundige lezing. „Japan, er varingen en indrukken", 8 uur nam. Museum. Zondagsdienst der Huisartsen te Lelden. As. weekend zal de dienst worden waargenomen door: dr. 's Gravesande, de Jong, Teeuwen, Gaasbeek, Kortmann. Doktersdienst Oegstgeest. F. W. N. J. B. Hugenhotz. Zondagsdienst apotheken. De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt waarge nomen door de apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 (bovendien geopend tot zaterdagmiddag 6 uur) en apotheek Herdingh Blanken, Hoge woerd 171, tel. 20502. Te Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274, behalve zondag van 8 uur 's morgens tot 10 uur 's avonds. ZILVEREN ONDERSCHEIDING VOOR DE HEER VAN DER VOS De heer H. P. van der Vos, hoofd werkmeester van de Garenfabriek aan het Levendaal, herdacht heden morgen het feit, dat hij vijftig jaar in dienst is van Van Wijk en Herin ga, textielfabriek te Leiden. Daarbij ontving de gouden jubi laris uit handen van de burgemees ter de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Wij hopen hierop maandag a.s. terug te komen. BIOSCOPEN. De films in de week van 1118 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De nachten van Cabiria", volwassenen. Lido: „Eén kwam terug", 14 jaar. Luxor: Sissi, keizerin en moeder", alle leeftijden. Trianon: „Meisjes mambo's en whys- ky", volwassenen. Rex: „De dief van Bagdad", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN. Lakenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris r le Roy (tot 14 april). Rijksmuseum Geologie en Minera logie, v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op zon- en feestdagen 24 uur. Rijksprentenkabinet Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m. 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m. 12 april3. i Advertentie j Burgerliike Stand Geboren: Willem z. van G. Vrees wijk en L. Lek. Maria Wilma Beatrix dr. v. J. P. W. Scholtz en J. A. J. Freyser. Sylvia Jeannette d. v. J. A. Cannoo en J. A. Pijnnaken. Marianne Josepha d. v. J. de Groot en A. Ilage Helena d. v. B. van der Plals en G. Ouwehand. Hendrik z. v. P. Koore man en H. Timmerman. Johanna Magdalena Maria d. v. H. Nonkes en A. C. van Putten. Willem Frederik z. v. A. F. Verheij en E. de Kwaas- teniet. Robertus Willibrordus z. v. H. J. Koree en P. J. Tervooren. Eel- co Hendrikus z. v. J. v. d. Horst en A. Bokkinga. Johannes Franciscus z. v. J. van der Horst en A. Bokkinga. Michiel Willem Hendrik z. v. J. W. Janssen en E. M. E. Vitringa. Anne ke Helena d. v. de Leeuw en H. Jimgfermann. Ingeborg Imrgard d. v. E. T. Taubert en H. Hageman. Jo hannes Pieter z. v. J. Alkema en W. Damen. Alette Johanne d. v. J. Ebes en A. C. van Heijningen. Johanna A. Bos 68 j. man. C. van der Luijt 82 j. man. H. J. Mol 10 j. zoon. Ondertrouwd: G. J. Nachetgeller en J. R. van Zeist. P. Schaft en C. C. Martijn. J. II. van Koert en R. Hak. hoff. A. P. van Dalen en H. van Haarst. F. van Dab en C. Kloos. D. Blansjaar en H. J. E. Veijgen. D. C. Zandstra en H. J. Ba velaar. N. Valk en J. van Deventer. D. van de Wete ring A. de Tombe Gehuwd: C. van der Meet en C. van Haastrecht; L. Kroesemeijer en E. v. Tongeren; B. Strijbos en H. W. Rol; G. Nagtegaal en S. Baart; M. Sobus en A. J. Wassenaar; W. v. d. Kraan en S. M. A. van Vliet; M. C. Bouw- mans en J. T. Freeke; F. Hartevelt en J. Sloos; J. L. Smit en W. B. G. van Dijk; J. H. M. Ploegmaker en J. Ouwerkerk. VOORHOUT Bloembollencultuur Bij afwe zigheid van de voorzitter hanteerde Maria d. V. C. W. "van Nobelen en J. 1 £c. Vrnhnrcr w Prins. de voorzittershamer. Hij was verheugd over de Vrijburg. Frederik Ambrosiu? z. v. H. Verkuil en J. de Vink. Alex z. v. J. Neuteboom en K. E. Melissant. Tho mas z. v. W. Reijchard en J. C. T. v. Ruiten. Overleden: A. Onverzaagt 73 j. wel duwe van H. van der Laken. A. H. G. van der Haar 66 j. man. C. de Bruin 94 j. vrouw. J. Dijkstra 33 j. man. A. In de donderdag gehouden leden vergadering van de afdeling Noord wij kerhout der K.V.O.B. heerste nog al ontstemming over de uitwerking van 'n in vakkringen algemeen geuit verlangen tot afschaffing van de in levering abnormaal van tulpen. Dit vraagstuk is in de Commissie van Bystand besproken en daar sprak men zich uit voor een compromis, waardoor de moeilijkheden eerder nog vergroot worden. Aan het hoofdbestuur zal voorge teld worden om bij de beslissende in stantie, het Productschap voor sier teeltgewassen, aan te dringen op vol ledige afschaffing van de inname ab normaal van tulpen. Nog een tweede voorstel zal van de afdeling bij de Algemene Verga dering ter tafel worden gebracht, na melijk om het oude meetsysteem van het areaal te handhaven en tegen te gaan, dat de meetwijze, waarbij rond de akkers nog 25 cm. meegemeten wordt, wordt ingevoerd. De heer C. v. Steijn merkte op, dat dit nieuwe systeem voor kwekers met lange en smalle percelen bollengrond en vele kleinere perceeltjes ontegen zeggelijk onbillijkheden inhoudt. In deze streek, waar in belangrijke mate het oude pootsysteem wordt ge volgd, met zinkpaden tussen de bed den, tellen de bezwaren dubbel. Al leen degenen, die mechanisch plan ten, ondervinden van de nieuwe meetwijze geen schade. Bij de rondvraag van de Algemene Vergadering zal op voorstel van de heer C Koomen aan het hoofdbestuur In een korte jaarvergadering heeft gisteravond de Katholieke Bouwvak arbeidersbond „St. Joseph", afdeling Leiden, spijkers met koppen gesla gen. Er was een uitgebreide agenda in het vooruitzicht gesteld maar het bestuur had gemeend, die zo snel mogelijk te moeten afdoen, zodat er genoeg tijd overbleef om de avond in gezelligheid door te brengen. De heer A. J. Schreuder voorziter, zeide in zijn welkomst- en openings woord, dat het afgelopen jaar voor de bouwvakarbeider niet zeer roos kleurig is geweest. Ook de toekomst zag hij niet bijzonder opgewekt in. Hij kon weinig nieuws vertellen over de nieuwe CAO, die echter niet lang meer op zich mag laten wachten, daa het hoog tijd is, dat er een be tere loonregeling komt. In de afdeling hau zich 1957 ge kenmerkt door een grotere activiteit dan in andere jaren en door een sty- POTLOOD en GEEST Oplossing No 540. Horizontaal: I. pardoen, 7. os, 8. rode, 9. hom, 10. wem, 11. te. 12. vijl, 13. bijl, 14. as. 15. kom, 16. pek, 18. Iser, 20. bij, 21. kalkoen. Verticaal: 1. pok. 2. as, 3. drom. 4. oom, 5. ed, 6. netel, 9. hel, 10. wijs. II. tijm, 12. Varik. 13. bok, 15. kerk, 16. pel, 17. pyn, 19. sa, 2u. Be. gende belangstelling onder de leden. De notulen van de vorige vergade ring werden gelezen door secretaris M. B. Röling en onder applaus van de vergaderden, door de voorzitter goedgekeurd. In het jaarverslag, dat eveneens dat eveneens door de heer Röling was samengesteld, lag het accent op de bestedingsbeperking, die vooral in de bouwvakken voelbaar is gewor den. Het ledental was toegenomen van 413 431 leden en de vereni ging heeft weer een groot aantal ac tiviteiten ontwikekld Met dank van de voorzitter en ap plaus van de leden, werd het ver slag goedgekeurd. Ook het verslag jver de financiën, opgemaakt door penningmeester J. Verloop, kreeg al- lei instemming. Bovendien kwam de kascontrole-commissie melden, dat ze alle middelen en bescheiden in orde had bevonden. De commissie werd derhalve gedéchargeerd. Er waren geen candidaten geko men voor de voorgestelde bestuurs verkiezing en bij acclamatie werden de periodiek-aftredende heren J. Verloop (Penningmeester) en W. De- veling (2e secretaris) herkozen. Ook voorzitter A. J. Schreuder stond volgens het reglement op de nominatie, te verdwijnen maar met algemene stemmen mocht hij zijn plaats hernemen. Hij sprak daarom een kort woordje van dank, waarin hU de aanwezigen opwekte, de ver gaderingen bij te wonen. In de rond vraag bewogen de gedachten zich ge ruime tijd rond de CAO-op-de-helling en de kinderbijslagverhoging. De avond werd besloten in gezelligheid. LISSE Examens tuinbouwschool Uitslag van de overgangsexamens en het eindexamen van de Rijks Mid delbare Tuinbouwschool te Lisse. Tot de 2de klas werden toegelaten: A. J. C. Alkemade, Noordwyk; L. D. A. v. d. Berg, Wassenaar; E. J. M. Da- men, Voorhout; J. M. van Dijk, Lis- se; R. A. de Groot, Noordwijk aan Zee; B. v. d. Kolk, Heemskerk; A. H. A. Leeflang, Heemstede; P. C. Nijssen Santpoort; J. S. Pennings, Breezand; Th. M. P. L. v. Ruiten, Lisse; J. Val- kering, Limmen; J. A. R. Valkering, Limmen; J. P. V. Vink, Noordwijk; M. J. A v. d. Vlugt, Lisse; J. Vrolijk, Noord wij kerhout; A. J. Zandbergen, Sassenheim. Er werden 4 leerlingen afgewezen. Tot de 3de klas werden toegelaten: C. G. M. Beelen, Lisse; J. J. v. d. Berg Noordwijkerhout; A. W. Buntsma, Warmond; L. G. M. Damen, Hille- gom; W. Doornbosch, Sassenheim, P. J. M. Duyn, Lutjebroek; A. J. C. Geerlings, Noordwijkerhout; Ch. M. Gori, Soest; H. A. M. Juffermans, Hillegom; D. M. Krynse Locker Stompe toren; B. M. v. d. Meer, Haar lem; F. H. Nieuwenhuis, Lisse; A Ch. Sentel, Oegstgeest; J. v. d. Steenho ven, Dordrecht; H. P. ter Steege, Den Burg; F. J. v. d. Ven, Hillegom; G. P. Vennik, Limmen; J. A. Verdegaal, Peterborough; J. J. P. Vink, Noord wijk aan Zee; R. F. van Vliet, Hille gom; T. G. Vos, Sassenheim; J. J. M. Vrolijk, Noordwijkerhout; H. N. M. Warmerdam. Aerdenhout. Er werden 3 leerlingen afgewezen. Het diploma van de school behaal den: A. van Aalst, Lisse; C. Th. Al kemade, Noordwijk; J. M. Alkemade, Noordwijk; N. M. Assendelft, Hille gom; C. Bensdorp, Sassenheim; A. J. Bischoff Tulleken, Wieringerwerf; M. C. Briejèr. Wageningen; N. A. Dames, Lisse; G. Dannijs, Hillegom; J. C. Duindam, Noordwijk aan Zee; H. J. A. Geerlings, Noordwijkerhout; W. J. Heijl, Warmond; C. H. Hogervorst Noordwijkerhout; C. van Leeuwen, Sassenheim; P. J. Muller, Alkmaar; J. Philippo, Sassenheim; L. M. van Reisen, Sassenheim; C. Th. van Rijn, Lisse; S. P. Schouten, Akersloot; A. M. van Tol, Bennebroek; J. A. C. Valkering, Limmen; A Verkley, Sas senheim; L. P. F. Willemse, Noord- worden gevraagd of thans niet de tijd gekomen is om een vrijgestelde in dienst te nemen, een deskundige op ons gebied, die namens ons in ver schillende organisaties de K.V.O.B. vertegenwoordigd. Eerder had de voorzitter der afde ling, de heer P. S. v. Leeuwen, aan de vergadering verslag gedaan van de resultaten van de kortelings ge houden bloemententoonstelling. Zowel de feestavond als de ten toonstelling, die beiden in het kader van het 40-jarig jubileum der afde ling werden gehouden, zijn buiten- ewoon goed geslaagd, vooral ook ank zij de grote en veelal belange loze medewerking, die daarbij van leden en anderen ondervonden werd. Een prettige omstandigheid is nog, dat de kosten van een en ander ruim schoots beneden de raming bleven. De heer C. van den Berg sprak mede namens de aanwezigen zijn dank uit voor het vele en voortref- felyke werk, dat door het bestuur en wel door de viering van het 40-jarig grote opkomst. Spr. spoorde de leden aan, ook dit jaar weer deel te nemen aan de mo- zaiekwedstrijden. Aan het WV wordt dit jaar wederom 2-5.be schikbaar gesteld. In principe werd besloten, dat de vereniging in 1960 uit zal komen op de grote internatio nale vollegrondsbloemententoonstel- ling in Rotterdam. Als afgevaardig den werden benoemd de heren L. H. Prins en P. v. d. Nouland. De ver eniging neemt dit jaar met één wa gen deel aan het Bloemencorso. De voorzitter vroeg om medewerking van de leden om de wagen klaar te maken. De beschrijvingsbrief werd vlot afgehandeld. Het voorstel van de afd. Lisserbroek werd aangeno men met 28 stemmen vóór en 21 tegen. Bij de rondvraag zullen de afge vaardigden opkomen tegen de nieu we wijze van meten van het bollen- areaal. Dit werd een verkapte in krimping genoemd en een onrecht vaardige gang van zaken. De rond vraag gaf weinig nieuws. Na afloop gingen velen met een mooie plant naar huis. WARMOND „St. Matthias" in nieuwe uniformen. Vandaag 12 april, zal het voor de R.-K. Harmonie „St. Matthias" een gloriedag zijn. Dan zal een lang ge koesterde wens in vervulling gaan, want de nieuwe uniformen zullen dan door het Uniformen-comité worden overgedragen aan de vereniging. Naast dit grote feit zal de vereniging om nog een andere reden meer dan gewone belangstelling verdienen en commissies bij de jubileum-viering is verricht. In een uitvoerig en goed geredi geerd verslag liet de secretaris het afgelopen jaar de revue paseren, waarna de voorzitter van de gelegen heid gebruik maakte om de heer Th. Jordaan 'n bijzonder hartelijk woord van dank toe te spreken voor het vele werk, dat hij als secretaris in het belang van de afdeling verricht. Tijdens de rondvraag bracht de heer C. Bergman enige conclusies naar voren, die getrokken zijn in de loop van de 7 gespreksavonden, die èen 30-tal der leden in de afgelopen winter onder deskundige leiding heeft gehad en welke conclusies aan het bestuur werden overgelegd. Deze hebben o.m. betrekking op de instel ling van oudercomite's aan de scho len, voorlichting op het gebied van de beroepsmogelijkheden, deskundige voorlichting omtrent alles, wat met boedelscheiding en testament ver band houdt en vooral ook voortzet ting der vormingsavonden in het vol gende seizoen. De conclusies zullen aan alle leden worden toegezonden en de voorzitter zal zich oriënteren omtrent de moge lijkheden tot instelling van ouder- comité's. bestaansfeest. Hierbij is geheel War mond en bijzonder katholiek War mond betrokken. Dat de katholieke Harmonie een grote plaats inneemt, komt nu wel tot uiting, omdat een kostbare zaak als de uniformen slechts verwezenlijk kon worden door de grote en vooral royale mede werking der parochianen. Vanzelfsprekend wil de harmonie blijk geven van een grote dankbaar heid voor deze medewerking. Zij wil dit doen door vanmiddag tussen 5.30 en 6.30 uur n.m. samen met de drum band een muzikale rondgang te ma ken door het dorp. Het in nieuwe uni formen uitkomen wordt dan voor het eerst een openbaai vertoon. Het 40-jarig bestaan van de ver eniging en de officiële overdracht der uniformen zal plaats vinden van avond om half acht in de zaal van hotel „De Zon". Allen, die hebben bijgedragen voor de uniformen, wor den uitgenodigd bij de overdracht te genwoordig te zijn. Loterij Eeuwfeest Parochiekerk. De trekking van de loterij ten bate van de viering van het eeuwfeest van de parochiekerk is, in verband met het 40-jarig jubileum van „St. Mat thias", uitgesteld tot zaterdag, april a.s. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Zaterdag 12 April 1858. 's-Gravenhage. Gisteren werd liet diner ten hove gegeven door de H.H.M.M. de koning en de koningin, bijgewoond door H.M. de koningin-wed., H.H.K.K.H.H. prinses Hendrik, den hertog en de hertogin van Saksen-Weimar; terwijl daarop wijders o.a. wa ren genoodigd de groot-officie ren van 's Konings huis, enige Ned. Herv. predikanten en de ministers. DE TWEEDE RUUSSISCHE KUNSTMAAN Morgen (zondag)-avond zal, vol gens de sterrenwacht te Utrecht, de tweede Russische kunstmaan om 21.07 uur in het Z.W. te zien zijn, op de hoogte van circa 40 graden. Zij be weegt zich in Z.O.-richting. gelegenheid het toneelgezelschap St. Lenesius uit Voorschoten uitgenodigd om de avond te verzorgen. Men heeft met de keuzo van dit gezelschap de KAB-ers een genotvolle avond be zorgd. Voor deze feestavond bestond grote belangstelling, waarbij de jon geren, aangetrokken door het bal, dat na afloop van de toneelvoorstel ling werd gegven, goed vertegen woordigd waren. Na het openings woord door de voorzitter van de pl. afdeling van de KAB, de heer G. van Leeuwen, was het woord aan de to neelgroep Si. Genesius, die het vro lijke spel van J. W. v. d. Heiden en Henk Bakker 't Wespennest opvoer den. Dat het werkelijk een wespen nest werd in het pension van de heer Verduin, waarbij een hele serie ver wikkelingen ontstonden, is de be zoekers overduidelijk gebleken. Bij zonder opvallend was het rustige be heerste spel van de executanten. De rolkennis was prima en de verschil lende rollen kregen een goede ver tolking. Fred Verduin gesteld door de heer J. Langeveld hield en kon de vele verwikkelingen in 't wepsen- nest goed aan. Speciaal willen wij vernoemen Gerrit Koeman en zijn vrouw Kristien, die hun rollen zeer juist typeerden. Ook hun kroost gaf goed spel te zien. Aanklering en kap- werk waren goed. De aanwezigen hebben zich dan ook zeer geamuseerd met dit leuke spel. De regisseur de heer C. P. Meeg- des kan met genoegen op deze avond terugzien. Na afloop was er een ge zellig samenzijn. Jeugd-fancy-fair. Gisteravond is de fancy-fair, die ten bate van het Katholiek Jeugdwerk in het paro chiehuis gehouden wordt geopend. Het bezoek was op deze avond nog niet geweldig, maar dit is niet veront rustend. Hedenavond en morgenavond wordt de grote drukte verwacht. De grote zaal van het parochiehuis is in een ware feestzaal herschapen, waar bij de verschillende attracties zeer aanlokkelijk zijn. Als bijzondere at tractie mag zeker wel genoemd wor den, de z.g. Cineac, waar doorlopen de filmvoorstelling gegeven worden. Ook het befaamde koekslaan, waar voor deze fancy-fair bekend is, ont breekt niet. Alles bijeen is het zeker de moeite waard er enige uren heen te gaan. Bovendien steunt men er het jeugdwerk mee. Gisteravond werd de uitslag bekend gemaakt van de eerste trekking van de serie-loterij voor het jeugdwerk. Het theeservies viel op nummer A 878.De tweede prijs op A. 281., der de prijs op nummer A 301, vierde prijs op A 1298 en vijfde prijs op A. 1303. De trekking van de' B. en C. loten zal plaats vinden resp. op hedenavond te 1 uur en op zondagavond te 11 uur op de Fancy-Fair. Rest ons nog te melden, dat hedenmiddag en mor genmiddag een speciale middag voor de jeugd gehouden wordt met mooie prijzen. Casino. De directie van Casino heeft „De nachten van Cabiria" weer eens naar Leiden teruggehaald, waar mee zij haar oude faam van het „thea ter der grote reprises" opnieuw be vestigd heeft. Wamt deze film is een der beste staaltjes van het nieuwe Italiaanse filmreali&me en is vooral merkwaardig door het spel van Giu- lietta Masina (Cabiria). die er te Cannes de prijs voor de beste vrou welijke rol in 1957 mee verdiende Het is een door en door Italiaanse film, welke zich afspeelt aan de zelf kant van Rome; er is veel gescheeuw en er is veel typisch Italiaanse men taliteit; de stemmingen gaan heftig op en neer en slaan op wonderlijke wijze om. Maar elke stemmingswaar de tekent zich af in de weergaloze mimiek van Giulietta Masina. Dege nen, dié de film reeds eerder gezien hebben, weten, dat het geen opwek kende geschiedenis is, deze episode uit het teleurstellende leven van een meisje van plezier. Omwille van het milieu is deze film door de KFC ge reserveerd voor volwassenen. Lido. Met de film „Een kwam terug" wordt een hard staaltje door zettingsvermogen gedemonstreerd, dat de Duitse vliegerofficier Franz von Werra leverde, toen hij erin slaagde na enkele mislukte pogingen vanuit Canada naar het toen nog neu trale Amerika te ontsnappen, nl En- neer en de verhoren begonnen Hij weigerde iets te zeggen, maar men wist al heel veel van hen-.. Het Engels archief bleek goed bijgehou den te zijn. Wat hij wel zeide, was, dat in staat zou zijn binnen zeer kor- wijkerhout. Er werden geen leerlin- te tijd te ontvluchten. Hij ging er gen afgewezen. zelfs een weddenschap voor aan met de chef van de Inlichtingendienst. Zijn eerste ontvlüchtingspoging mis lukt, zijn tweede eveneens en dan be sluit men hem, tezamen met andere gevangenen, naar Canada te sturen. De overtocht per boot. geeft hem geen kans tot ontsnappen, doch tijdens de treinreis stort hij zich in een woeden de sneeuwstorm. Dagen van ellende volgen en meer dood dan levend wordt hij gevondenin Amerika En hij is spoedig weer bij, zozeer zelfs, dat hij naar zijn gevangenenkamp in Engeland de mededeling stuurt, dat hij de weddenschap heeft gewonnen Een interessant en boeiend gege ven, dat door Hardy Krüger voortref felijk in beeld is gebracht en dat de toeschouwers van begin tot einde in spanning houdt omtrent de afloop van het verhaal, hoewel men weet, dat de gevangen vi'eger uiteindelijk zijn doel bereikt. Opmerkelijk is hier bij ook de houding der flegmatieke Engelsen, welke zelfs zo groot is, dat Franz von Werra een sergeant, die op al zijn vragen maar steeds „Later" antwoordt, door hem „sergeant La ter" genoemd wordt. Luxor heeft zoals trouwens te verwachten was de charmante Oostenrijkse film .Sissi, keizerin en moeder" geprolongeerd. Alle leeftij den. Rex. In Rex is het gewoonlijk het „Wilde Westen", dat al schietend en galopperend over het witte doek rolt. Ditmaal echter is het 't wilde Oosten, althans het Oosten zoals het in onze verbeelding staat, het sprook jes-Oosten van „Duizend-en-één nacht". „De dief van Bagdad" is zo'n Oosters sprookje, waarin de kleine Aboe de centrale figuur is. HU is een klein kereltje maar een grote dief, wat in het Oosten een ideale combi natie schynt te zijn. In ieder geval beleeft de kleine Aboe door zijn han digheid allerlei wonderbaarlijke avon turen, die wel in staat zijn ons een paar uurtjes aangenaam te boeien. Toegang 14 jaar. Trianon Als Eddie Constantine op het doek verschynt, worden er al spoedig vuisten gebald en dra rol len de vechtersbazen om en om over het doek. Vrouwtjes bekijken het geknok van de mannetjes met een primitieve belangstelling, er wordt sterke, slome taal verkocht, stérke drank gedronken, zo nu en dan spre ken de revolvers. Het is allemaal lichtgewicht ontspanning, die de moderne wereldburger, die tussen zyn registers en tabellen zo weinig kans krijgt zyn vuisten te gebruiken een gaarne gezochte tijdpassering biedt. Daar steekt niet zo heel veel kwaad in. Deze week laat Eddie Constantine zien wat een gewelde naar hij is in de film: „meisjes, mam bo's en whisky". De titel is veelzeg gend. Eddie is een kapitein die met een wonderlyk stel miljonairs op zoek gaat naar een schat ergens in de Caraibische zee. Er zyn ook al drie schatten aan boord en daarmede beleeft de eeuwige charmeur een reeks avontuurtjes. Het verhaal van de schat blijkt aan het einde van de film maar een wassen neus de hele onderneming was geënscèneerd om een smokkel in verdovende midde len te maskeren Na veel knokken levert Eddie Constantine. van wie dit maal in het onzekere wordt gelaten of hij Lemmy Caution is. ja of neen, de bende aan de rechter uit. Hij wordt ook bijna zelf veroordeeld. Deze ontspanning is door de KJF.C. gekeurd voor volwassenen.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2