Geen spaarbonnen voor textiel bij verkoop van brood DE KLEINE Opvallende mode uit Rusland Uit <^e keuken seklapt Katoensatinet en satoen MODERNE DESSINS ZATERDAG 12 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een bakker te Amsterdam stelde tegen betaling van 20 cent per stuk spaarzegels beschikbaar voor de klan ten, die bij hem brood kochten. Op geplakt op een spaarkaart gaven deze zegels, wanneer voor 10 gulden ge spaard was, recht op een textielpak- ket van een bedrijf in Hengelo. Een andere bakkersfirma in Am sterdam aldus schrijft Trouw achtte dit in strijd met de verorde ning sanering bakkerij bedrijven en vorderde in kort geding dat deze wijze van doen zou worden stopgezet. De president van de rechtbank overwoog, dat de textielfirma aan ieder ander eenzelfde pakket levert voor 10 gulden, dat de klant hier dus geen voordeel werd geboden en wees de vordering af. Het gerechtshof oordeelde in hoger beroep echter, dat het verbod in de Schaker van meisje in 't gevang De Haarlemse rechtbank heeft gis termiddag ie onmiddellijke gevan genneming bevolen van de 37-jarige winkelier uit Amsterdam, die zich te verantwoorden had wegens schaking van een meisje. De zaak zou aanvan kelijk donderdagmiddag dienen, maar werd tot gistermiddag twee uur uit gesteld omdat het meisje, dat ge schaakt was, niet als getuige was ver schenen. Toen gistermiddag de president om half drie aan de behandeling van de zaak wilde beginnen, was de ver dachte nog niet aanwezig. De verde diger, mr. P. J. Prinsen Geerligs zeide vernomen te hebben dat hij onder weg was naar Haarlem. Na in de raadkamer te zijn geweest deelde de president mee, dat de rechtbank de onmiddellijke gevan genneming. had bevolen en de zaak voor onbepaalde tijd had uitgesteld. Verdachte, die gescheiden was, had vorig jaar tegen de zin van de ouders omgang met een Haarlems meisje, dat in januari j.l. 21 jaar geworden was. Reeds enige malen had het meis je het ouderlijk huis verlaten toen het nog minderjarig was. Zij werd dan op verzoek van de vader terug gebracht. In juli van het afgelopen jaar begaf zij zich met B. naar Brus sel, waarna de vader van het meisje bij de justitie een klacht indiende. De man werd aangehouden. Nadat de rechtbank in augustus de gevan genneming had bevolen heeft het ge rechtshof te Amsterdam dit bevel vernietigd en de man op vrije voeten gesteld. Daarna had 't tweetal regel matig omgang. Het woont thans in een pension te Amsterdam. Het plan bestond om 21 april in het huwelijk te treden, waartoe de kantonrechter inmiddels zijn toestemming had ge geven. JONGETJE ONDER VUILNISWAGEN Gistermiddag kwart voor drie is de vierjarige Johannes Torque, wo nende in de Colensostraat in Haar lem-noord, toen' hij aan de linkerkant van de weg op zijn driewieler reed, op de hoek van de straat door een vuilnisauto van de gemeente reini ging overreden. Hij was op slag dood. betreffende verordening bedoeld is orn, buiten de normale middelen van reclame alle pogingen van bakkers enz. tegen te houden, waardoor in de concurrentiestrijd andere factoren zouden meetellen dan verzorging van een goede kwaliteit en vlotte bedie ning. Het vaardigde een verbod voor de bakker uit met zijn spaarsysteem door te gaan. Deze laatste is van dit arrest in cassatie gekomen, doch de Hoge Raad heeft het beroep verworpen. Kindermoord om gezingsgeluk De 30-jarige Haagse moeder, die dezer dagen gearresteerd is, op ver denking van moord op haar drie maanden oude baby, heeft tegen de politie in een nader verhoor verteld, wat haar tot deze daad heeft ge bracht. Zij zeide van mening te zijn, dat de baby de goede verstandhouding tussen haar en haar man in de weg stond. Toen zij steeds meer van dat I idee doordrongen werd, heeft ze be sloten, het kind door middel van ver-1 hongering om het leven te brengen. Haar man heeft niets van de volvoe ring van het plan gemerkt want de weinige voeding, die het kind kreeg, gaf de vrouw als haar man thuis was. Omdat hij een infectie aan zijn gezicht had, mocht de man niet bij het wiegje komen en dus kon hij zich niet op de hoogte stellen van de toe stand van het kind. De recherche is er vrijwel van overtuigd, dat de moeder geestelijk volkomen normaal is. Vandaag zal zij voor de officier van justitie geleid worden. ZILFA PLEET hord juweliersplset ROSSEM du CHATTEL I Breestraat 95 DRIESSEN I J. HOOGERVORST Morschstraat 9 P. J. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 J. du PON Breejtraat 89 (Advertentie) Een zeevogel heeft het in de afgelopen week bestaan, verschillende mensen die over de Hel- derse dijk wandelden, aan te vallen en er eerst van door te gaan, toen een me nigte schreeuwende men sen te hulp kwam rennen. Bij het lezen van het vaccin toedienen. Doch terzake: dit zijn slechts op zich staande gevallen. De vleermuis is een aardig, totaal ongevaar lijk en zeer nuttig diertje, dat van veel belang is voor wetenschappelijk on derzoek. Hoewel hun vliegvermogen van ouds- nieuws hebben we ons de her voor vele leken aan vraag gesteld: Wat man- leiding is geweest, ze als keerde het beest? Wat was vogelachtige dieren te be de oorzaak van zijn woe- schouwen, behoren de? De mensen hadden de orde het niets misdaan en voor ren, ofschoon 't gebit de hand ligt dus, dat het dol was. Maar we hebben nooit eerder van een dol le vogel gehoord. Honds dolheid wordt alleen maar overgebracht door enkele soorten zoogdieren, die er soms zelf ook aan naar voedsel, dat bijna uitsluitend uit insecten bestaat. De diertjes zijn slechts enkele uren per etmaal ..in leven". Dan hebben ze een hoge lichaamstemperatuur (35 tot 40 gr. C.). Tijdens de slaap daalt hun lichaams temperatuur tot die van de omgeving (dat is mini maal 0 gr. C.), terwijl de stofwisseling en daarmee het voedselverbruik in het de knaagdie- lichaam bijna geheel stop- de vleermuizen veel eenkomst vertoont met dat van mollen en spitsmui zen. In Nederland kent men ten minste veertien soor ten van „Handvleugeli- gen". Deze onderscheiden gronde gaan. Een van de zich in twee families t.w. meest opzienbarende ont- die der gladneuzen der hoefijzerneuzen. De Gladneuzen zijn door 6 geslachten vertegenwoor digd, waarvan er één, het geslacht der muisoren, in zeven soorten voorkomt. Van ieder der overige vijf Nederlandse dekkingen is in dit ver band een geval van honds dolheid, dat door een vleermuis werd overge bracht. Het was, naar wij menen, in het jaar 1954 dat in een van de zuide lijker staten van Noord Amerika een boer aan hondsdolheid stierf. Men stond voor een raadsel want de man was niet door een hond gebeten en naar men dacht ook niet door enig ander beest Door een toeval kwam men er. achter, dat een vleermuis de dood van de name de laatste boer had veroorzaakt door de sanering gezet wordt. Op deze wij ze draaien ze er hun hand- vleugels niet voor om. vijf maanden zonder voed sel te blijven terwijl ze bovendien nog langdurif kunnen vasten in tijden van slecht weer. Door hun vaste slaap verstijven de vleermuizen zodanig, dal ze afhankelijk van de hun omringende tempera tuur vijf tot 30 minu ten nodig hebben voordat ze zich weer kunnen be wegen. Men mag hieruit con cluderen, dat de enige compensatie en verdedi- i ^eaenanose ge- h t weerloze slachten van de gladneu- J j „schlkte zenfamilie komt Toen kort daarna een tweede soortgelijk geval zich voordeed, kon men het slachtoffer bijtijds maar één in ons land voor. Ze overwinteren bijna alle maal in grotten in het zui den des lands, met uitzon dering van de Rosse Vleermuis, die ook wel in oude bomen verblijft. Met wordt oude parken, met de ondergang bedreigd. Kort na zonsondergang gaan vleermuizen op zoek dier is, dat ze geschikte schuilplaatsen vinden. Het is ook daarom, dat men speciale beschermende maatregelen voor deze wonderlijke diertjes heeft uitgedacht. Want heus: vleermui zen vliegen niet in uw ha ren en evenmin zuigen zij uw bloed: Van de Zuid- Amerikaanse vampiers zouden we dat niet met zoveel zekerheid durven zeggen. Een wel heel bijzondere poort leggen we u deze week voor, ter oriëntatie van uw kennis van de Sleutelstad. Het is een poort, dit een bijzonder diepe psychologische inwerking heeft op een deel van de mannelijke Nederlanders. Pubers en rijpere jeugd zullen er met brui sende gevoelens van trots het ver leden bespiegelen, dat ze uit de vaderlandse geschiedenis kennen en bij het denken aan de toekomst een zekere spanning in zich voelen stijgen. Wanneer de dag komt, waarop ze het hek aan de andere kant mogen bekijken, verkeert die spanning steevast in een zware teleurstelling, doch zo gauw niet, komen ze na verloop van tijd op straat weer aan de poort voorbij, of ze vergeten hun rancunes en denken heimelijk door de spijlen turend aan een ideale tijd in hun leven. Wat voor poort is het? Kunt u hem nader aanduiden en weet u iets van zijn geschiedenis? Onder de goede antwoorden wordt Schrijft u gewoon op een kaart brief of briefje aan de puzzel- redaktie van onze courant, welk plekje u in deze foto meent te herkennen en waarvandaan het plaatje ge,maakt ts. Vergeet u vooral niet uw brief tn te sturen onder vermelding van het motto Foto-toto. De Inzendingen moeten vóór don derdag a.s. in het bezit vaD de redaktie ztja Het spaart de redactie moeilijk heden en u behoedt uzelf voor de teleurstelling, dat uw inzending niet meeloot Tijdens een grote modeshow van de Egyptische Internationale Ka- toenbeurs in Cairo, waaraan door 26 verschillende landen werd deel genomen, werd dit model uit Rus land getoond. Opvallend was het, dat men zich reeds had aangepast aan de kortere rok, temeer, daar de Russische mode over het algemeen niet progressief te noemen is. DAGELIJKSE STOFFEN EN DE OGEN VAN EEN VROUW Ze zeggen dat het deze zomer voor onze japonnen alles katoen zal zijn, wat de klok slaat Dat dit waar is, kunt u nagaan, als u de etalages van de stoffenwinkels eens goed gaat bekijken. Katoen viert hoogtij, maar het is een heel ander soort katoen dan vroeger. Als je vroeger een katoen tje nam, dan liep je maar in het „heel gewoon". Nu worden er ge klede japonnen, ja zelfs cocktail- jurkjes van katoen gedragen. Van veredeld katoen wel te verstaan. Hoe dit veredelen geschiedt is een procedure op zichzelf, die u wel niet zo heel veel zal interesseren. Voor u is het resultaat het belang rijkst. In elk geval zijn er heel wat chemische bewerkingen aan te pas gekomen. Bewerkingen, die tevens zorgen voor de kreukherstellende kwaliteit van de stof. Onkreukbare kreukels Er wordt van deze stoffen ook wel beweerd, dat ze onkreukbaar zijn, maar dat is een verkeerde kwalificatie. Elke stof kreukt min of meer, als je er lang op hebt ge zeten. De stoffen worden echter dermate bewerkt, dat ze een grote „springkracht" krijgen. En daardoor worden de kreukels en valse plooien gemakkelijk weer „hersteld". De stof „springt terug". Ziedaar het geheim. Herinnert u zich van lang geleden het zg. satinet? Een heel ordinair, goedkoop stofje (zo iets van drie kwartjes de meter), waarvan nie mand in zijn hoofd zou halen er een jurk of bloes van te maken, maar dat alleen gebruikt werd voor voe ring of de achterkant van kussens. Welnu, datzelfde satinet is in de loop der jaren steeds maar veredeld en ligt nu in de fijnste zaken te koop als „katoenen satijn" voor de prijs van 6 tot 10 de meter. Het heeft een glans als van echte satyn voelt soepel aan, is kreukherstel- lend en is uitermate geschikt voor cocktail- en zelfs avondjaponnetjes. Kleurige revolutie. De kleuren, waarin dit katoenen satijn bedrukt wordt zijn fantastisch en kleurecht natuurlijk. Een heel schilderspalet wordt ervoor ge bruikt, om de verrukkelijkste com binaties te bereiken. In de mooiste pasteltinten ziet u de meest futu ristische motieven, maar ook zeer aantrekkelijke bloempatronen. Hoe wel ongebreideld van variaties doet alles harmonisch en smaakvol aan en men komt er eenvodig niet op uitgekeken. Ook het weefsel van de katoen heeft revolutionaire veranderingen ondergaan. Vroeger was katoen ka- tóén: een glad en effen weefsel. Nu heeft men structuurbindingen toegepast, die de gladheid van het weefsel wegnemen en illusie van heel andere soort stoffen scheppen. Er is katoen, dat op linnen, of raf fia, op frotté of op ottomane lijkt. En dit bereikt men doordat men bij het weven draden van ongelijke dikte gebruikt, waardoor een meer gevlochten effect ontstaat. De katoenstoffen maken hun ze getocht over de hele wereld. Zelfs in Italië, dat toch bij uitstek het land van de natuurzijde is, zal dit seizoen in hoofdzaak katoen ge dragen worden, zeggen ze. En in Amerika en Spanje niet minder Van de katoen, die u in onze win kels ziet liggen, is veel import. Zo zag ik b.v. prachtige stoffen in uiterst charmante bedrukkingen waarvan Spanje de importeur is zeggen ze. MARCELLE. Voordat het met de wintergroen ten helemaal afloopt zullen ze nog wel eens op het weekmenu verschij nen. De voorjaarsgroenten zijn nog steeds prijzig en zullen daarom nu liefst in ongekookte vorm opgediend worden, daar dan met een veel ge ringere hoeveelheid volstaan kan worden. (Stampot rouwe andijvie!), maar waarom het winterse knol raapje ook niet eens in een ander jasje gestoken? Nu niet eens het overbekende melksausje, maar daar voor in de plaats stukjes gebakken lever en wat gebonden leversaus! Een veel pikanter, smakelijker ge heel! ZONDAG: toast met radijsjes en mayonaise, biefstuk, bloemkool, aardappelen, roomvla. MAANDAG: bloemkoolsoep, gebak ken kaasplak, prei, aardappelpu- rée. DINSDAG: gehakt, andijvie, aard appelen, schuimomelet. DONDERDAG: knolraap met stuk jes gebakken lever, rouw gebak ken aardappelen, muesli. VRIJDAG: gestoofde vis, rijst, veld sla, vanillevla met rozijnen. ZATERDAG: kerryrijst, fruit. Recept: Roomvla Vj 1. koffieroom,, 1 vanillistokje, 4 eidooiers, 100 gr. suiker. De room met het vanillestokje 'n uur laten trekken, het stokje er daarna uithalen. De dooiers met de suiker schuimig roeren, de room er al kloppend langzaam bij gieten en de vla au-bain-marie binden. Recept: Yoghurt-notcncréme y% 1. yoghurt, 75 gr. bruine sui ker, sap van 1 citroen, 75 gr. gema len noten, 6 blaadjes gelatine. Yoghurt, suiker, sap en noten goed dooreen roeren. De geweekte gelatine in 1 dl. heet water oplos sen en daarna goed met de yoghurt mengen. Het geheel koud laten wor den en opdienen in glazen of kleine schaaltjes, met wat notengruis er overheen gestrooid. U kunt niet alles weten Hortensia's blauw kleuren moet men doen in april. Bij de drogist koopt men voor dit doel ammoniak- aluin. Een half eetjepeltje hiervan op de pot is voldoende. Gobelinbekleding moet men klop pen met een matteklopper waar een vochtige doek om is gebonden. Dof geworden eikenhouten meu belen krijgen weer glans, indien men deze inwrijft met een doekje, gedrenkt in lauwwarm water waar aan een paar druppels citroensap zijn toegevoegd. Verschoten cocosmatten worden weer mooi, als men ze schoon maakt met een oplossing van overmangaan- zure kali en heet water. Stijfselgoed krijgt een mooie glans, wordt heel glad en blijft niet aan de strijkbout plakken als men bij de stijfsel (1 liter) 1 theelepeltje terpentijn doet. Blank houten keukengereedschap mag niet met sodawater gewassen worden, want dan wordt het hout grauw. Een aspirinetabletje in de bloe- menvaas en uw bloemen blijven langer goed. U kunt ook een paar druppeltjes kamferspiritus in het water doen. Als u een tomaat even boven de gasvlam houdt, kunt u deze vrucht gemakkelijk ontvellen. De voorjaarsshows vragen weer overal de aandacht. Elk zich respec terend modehuis organiseert een show, waarop het zijn nieuwe mo dellen toont. Het is overal in ons land een zeer voorzichtig navolgen van de door Parijs aangegeven nieu we normen. Naast de diverse modehuizen or ganiseerde ook „Libelle" een zeer interessante show, die het gehele land doortrekt en in een groot aan tal plaatsen haar collectie toont. Ook hier merkten wij het voorzich tig volgen van de Franse lijn. maar dan steeds aangepast aan de wensen van de gemiddelde Nederlandse vrouw. Wat ons bijzonder opviel waren de verschillende buitengewoon leu ke stoffen die verwerkt waren. Het zijn tegenwoordig ook de dessins die de mode maken. Naast diverse soorten strepen, smal, breed, in de lengte en de breedte, zagen we ook fantasiedessins, zoals dat op onze illustratie, een mozaiek van blok ken in leuke kleuren. Deze stof verwerkt tot een uiterst keurig en fraai japonnetje, maakte een heel goede indruk. Het is het opstaande kraagje, dat het model accentueert terwijl het dessin voor de rest zorgt. Werkelijk een zeer aardig geheel. Zo zijn er met moderne fantasiedes sins veel leuke en interessante re sultaten te bereiken. Een ideale ge legenheid voor de vrouw met smaak en verbeeldingskracht om zich uit te leven. Zelfs een eenvoudig patroon zal het doen met zo'n aardige stof. jiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiii

Leidse Courant | 1958 | | pagina 11