ik-i Laat men in Boekittinggi de moed zakken? Nog meer diplomalen vallen af Kroestsjef opgetogen over z'n Hongaarse reis Russische wapens voor de Algerijnen Tienjarenplan voor Nieuw Guinea weer i Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 VRIJDAG II APRIL 1958 49ste JAARGANG No. 14382 BOEKITTINGGI „Houd er de moed maar in" Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertent. 20826. Giro 103003. Abonnemenspr. f 0.59 p.w., f 2.55 p.mnd., f7.50 p kwart. Franco p,p. f 8.Advert.: 17 ct p m.m. Telefoontjes f 1.50 Russische Migs voor Djakarta.troepen Een speciale verslaggever van Agence France Presse bericht, dat voor de eerste keer sedert het begin van de burgeroorlog op Sumatra, de opstande lingenleiders pessimistisch schenen inzake de kansen voor een overwinning. De premier van de tegenregering heeft aan de pers verklaard, dat zijn re gering hoopte, dat de overwinning eerder door politieke en economische factoren dan door de wapens verzekerd zou worden. De Indonesische op standelingen hebben nog niet openlijk militaire hulp van het buitenland gevraagd, maar het lijdt geen twijfel dat zij binnenkort een dergelijk ver zoek zullen doen. zouden de opstandelingen gemakke lijk een schuilplaats in de bergen kunnen vinden. HET GAAT LANGZAAM. De opstandelingenleiders schijnen echter niet te zeer verontrust te zijn door de vorderingen van de rege ringstroepen. Zij merken op, dat het meer dan een maand geduurd heeft, voordat de luchtlandingstroepen deze vorderingen hebben kunnen maken, ondanks het feit dat het verzet van de opstandelingen zwak was. Sedert het begin van de burgeroor log, is de prijs van alle ingevoerde levensmiddelen meer d»n verdubbeld en sommige artikelen z'In niet te ver krijgen. Alleen de rijstprijs is niet veranderd, daar in Midden-Sumatra voldoende rijst groeit. De inwoners van de plaats, waar van het aantal in één maand is ge daald van 80.000 tot 60.000, zoeken geen schuilplaats meer in.de naburi ge dorpen en voeren hun normale be zigheden uit zonder het minste teken van zenuwachtigheid. Er zijn geen volksbetogingen meèr en de enige drukte is iedere ochtend het voorbijtrekken van de studenten, die een militaire opleiding volgen. Hoe de loop der militaire gebeurte nissen ook zal zijn, opgemerkt wordt, dat Boekittinggi zeer gemakkelijk te verdedigen is tegen een eventuele aanval van de regeringstroepen, door de geografische ligging en de bergen die de plaats omringen. Bovendien Gevecht in Zuid- Koreaans vliegtuig Een kapitein van het Zuid-Kore- aanst leger heeft donderdag gepro beerd de piloot van een militair transportvliegtuig tijdens een vlucht van Taegoe naar Seoel te dwingen naar Noord-Korea te vliegen. De kapitein bedreigde de piloot met 'n revolver, doch deze weigerde en viel de kapitein aan. Tydens het gevecht vielen enige schoten, waar door de telegrafist van het vliegtuig dodelijk getroffen werd en de piloot zelf ernstige verwondingen opliep. De piloot slaagde er .«chter, on danks zijn bloedverlies, in een nood landing te maken op de luchtbasis van Pjontaik bij Seoel, terwijl de andere inzittenden van het toestel de kapitein overweldigden. Dit is de tweede keer, dat een der gelijke poging wordt gedaan. De eer ste keer, op 16 februari, dwong ten groep communisten de Amerikaanse piloten van een Zuid-Koreaans bur gervliegtuig naar het noorden te vlie gen. Dit toestel is later door de Noord-Koreanen vrijgelaten. AFVALLIGE DIPLOMATEN. Nog zes of zeven leden van het per soneel der Indonesische ambassade in Rome zullen de komende dagen hun ontslag indienen. Ook in Parijs en Londen zullen vermoedelijk spoedig verscheidene Indonesische diplomaten ontslag vragen, heeft een Indonesi sche diplomaat gisteren in Rome mee gedeeld. De diplomaat zei dat Soetan Rasjid deze week als ambassadeur in Italië aftrad, omdat hy zich aan de zijde van de tegenregering op Suma tra heeft geschaard. De diplomaat verklaarde verder dat het de vraag is of de twee kor vetten die in Italië voor de Indone sische marine zijn gebouwd naar Dja karta dan wel naar Padang zullen gaan. De korvetten zijn deze week vertrokken. De 110 leden van de be manning zijn volgens de woordvoer^ def in hun trouw verdeeld tussen Djakarta en Padang. Tijdens de reis van een maand via het Suezkanaal zal vermoedelijk een beslissing val len. RUSSISCHE STRAALJAGERS. Volgens onbevestigde berichten ln Djakarta zou de Indonesische rege ring een overeenkomst hebben onder tekend voor de aankoop van 95 Rus sische Migs straaljagers. De woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Za ken. Ganis Harsono, weigerde com mentaar te geven op dit bericht. Vol gens het bericht, waarin gezegd werd dat het mogelijk op geruchten ge grond was, zouden de Russische vlieg tuigen misschien van 28 april af in Indonesië aankomen. De premier van de tegenregering mr Sjafroeddin P.-awiranegara, heeft verklaard, dat, indien de Indonesi sche regering wapens en geld uit Rus land kreeg, hij mogelijk ook buiten landse militaire hulp zou moeten aan vaarden. „En indien Sumatra een tweede Korea wordt, zal dit Soekar- jno's schuld zijn". Frankfort wil geen atoomsoldaten De gemeenteraad van Frankfort heeft gisteren een motie van de socia listen en de vrije democraten aange. nomen, waardoor het gemeentebe stuur verplicht wordt tot „wettelijk verzet" tegen het legeren van met atoomwapens gewapende troepen in de gemeente. Het gemeentebestuur werd opge dragen geen terrein, voorraden, elek. trische stroom of water ter beschik king te stellen voor atoomtroepen. Tevens werd met 4815 stemmen besloten een plaatselijke volksstem ming te houden over de kwestie van de atoombewapening van de Nieuwe Bundesweihr. Een nationale volks stemming zou niet de vereiste goed keuring krijgen in het Westduitse parlement. De raad nam tevens een socialisti sche motie aan, waarin voorgesteld wordt geleerden, doktoren en publi cisten naar Japan te zenden om de uitwerking van de atoombom op Hirosjima en Yokohama te bestude ren. In Wiesbaden is een soorgelijke motie aanvaard. Geen menings verschillen De Russische premier en partij leider Kroestsjef is weer in Moskou teruggekeerd. Vijftienduizend men sen waren in 't Leninstadion samen gekomen om hem welkom te heten. De Russische premier deed bijzonder opgetogen over de resultaten van zijn Op zekere voorwaarden Het Westduitse blad „Die Welt" bericht dat 't Algerijnse bevrijdings front met de Russen onderhandelt over de levering van wapens voor de opstandelingen in Algerië. Een dele gatie van drie man van het bevrij dingsfront zou onlangs in Praag en Moskou zijn geweest Volgens het Duitse blad hebben de Russen zich bereid verklaard, op zekere voorwaarden wapens aan het bevrijdingsfront te leveren. De Rus sen vestigden de aandacht op een Al gerijns actiecomité in Tirana (Alba nië). Zij zelden, dat de leider van het comité, Ali Boe Hali, opgenomen zou moeten worden in het bestuur van het bevrijdingsfront voordat Rus land een besluit kan nemen over de levering van zware wapens aan de opstandelingen. Reuter meldt uit Montreux, dat een woordvoerder van het Algerijnse na tionale bevrijdingsfront heeft ont kend, dat Ferhat Abbas kortgeleden, „alvorens uit Noord-Afrika te ver trekken", een onderhoud heeft gehad met een vertegenwoordiger van „Die Welt". Hij sprak zijn „grote verwon dering" over het gepubliceerde uit. Argentinië en Paraguay Het Argentijnse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de staatslucht vaartmaatschappij verboden 'n twee wekelijkse dienst tussen Buenos Aires en de Paraguayse hoofdstad Asuncion te openen, waarop dezer dagen de eerste vlucht zou worden gehouden. Het verbod is een gevolg van de huidige slechte betrekkingen tussen beide landen, die in de laatste tyd tot een reeks protesten en tegen- protesten hebben geleid. De Argentijnse regering heeft de Paraguayse autoriteiten er van be schuldigd in dat land wonende Ar gentijnse aanhangers van ex-presi dent Peron de vrije hand te laten. Aan de andere kant zegt Paraguay, dat de aanvallen, die guerillero s op bepaalde plaatsen hebben uitgevoerd, vanuit Argentinië waren georgani seerd. ^Delegatie aan JCam&tCeden alaag naat (Ztdene besprekingen met de Hongaarse ka meraden. Van alle voorspellingen van de westelijke journalisten dat hij in Hongarije allesbehalve welkom zou zyn was niets uitgekomen. „Zij had den verwacht dat ik op het industrie eiland Csepel in stukken zou worden gereten" Csepel was een der centra van de opstand in 1956. „Kijk maar hoe ze me in stukken hebben ge scheurd", grapte de eerste-minister. Verder maakte de premier van de gelegenheid gebruik zijn juichend ge hoor te vertellen dat dê Sowjet-Unie geen oorlog zal beginnen, maar dat ze ook niet voor het Westen in het stof zou buigen. Rusland heeft andere middelen in de worsteling met de vijand. We moeten meer goederen produceren en dan zullen we de Amerikanen wel eens wat laten zien riep hy uit. Koek en ei. Voor zijn vertrek uit Boedapest had Kroestsjef gezegd overtuigd te zyn van de loyaliteit van het Hon gaarse volk. Er bestaan tussen ons geen meningsverschillen, verklaarde hy. Janos Kadar, de leider van de Hongaarse communisten, kreeg een pluimpje van hem. Hij zal ons niet in de steek laten; premier Münnich is onze waardering volkomen waard. Na zyn terugkeer in Moskou vond Kroestsjef het nog noodzakelijk de vroegere premier Rakosi, die kort voor het uitbreken van de opstand was afgezet en verbannen de schuld te geven van wat er in Hon garije is gebeurd. Vorstelijk bruidspaai op weg naar het paleis Prinses Maria Adelaide, de oudste dochter van het Luxemburgse groot hertogelijke paar is gisteren in het huwelijk getreden met graaf Karei Jozef Henckel van Donnersmarck. We zien het paar hier na de huwelijksvoltrek king op weg van de kathedraal naar het paleis. Ongeregeldheden in Noord-Rbodesië De politie heeft donderdag in de plaatsen Main en Kabocsji bij Ndola in Noord-Rhodesië met automatische geweren en met traangasbommen een menigte van 5000 oproerige Afri kanen uiteengedreven. Vijf negers moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Van twee van hen is de toestand ernstig. De Afrikanen, onder wie vele vrouwen, betoogden tegen verhoging van de huishuren. De door de menigte aangerichte schade door plundering en brand stichting wordt geschat op tiendui zenden guldens. Ongeveer 21 Afrika nen zijn in hechtenis genomen. Donderdagochtend vertrok van Schiphol een delegatie van 29 Kamerleden de leden van de vaste commissie voor verkeer en waterstaat naar Athene. We zien de groep hier voor het vliegtuig; bovenop de trap, tweede van links de leider van de groep, het Kamerlid J. Maenen. Op het platform, links van de stewardess de heer Aler; rechts van haar de heer H. Gortzak. Boven de laatste, op de tweede rij, de heer M. P. van der Wefjden, burgemeester van Nieuwkoop. Onder bestuur brengen Minister Helders meent in zijn toe lichting op de begroting voor Nieuw Guinea, dat het in de naaste toekomst internationaal wel eens niet veel lan ger aanvaardbaar zou kunnen wor den geacht, dat Nederland grote de len van Ned. Nieuw Guinea en een belangrijk deel van de bevolking van dit gebied niet onder volledig be stuur heeft. Voor het overgrote deel zal het onder bestnur brengen met krachten van eigen land moeten ge beuren, voorlopig nog in belangrijke mate geleid en bijgestaan door uit Europa afkomstig personeel. De mi nister denkt hiervoor, zonder zich absoluut aan een bepaalde termijn te binden, aan een tiental jaren. Zo spoedig mogelijk zal de gouverneur een plan voor het algeheel onder be stuur brengen van het gebied in dienen. De minister wijst er in zijn toe lichting verder op, dat de medezeg genschap van de inwoners by het be stuur (met als doel uiteindelijke zelf standigheid) niet inhoudt dat de ver tegenwoordiging van de bevolking zonder restricties zou kunnen be schikken over gelden uit de Ned. schatkist, daar het gebied nog jaren een niet-sluitende begroting zal heb ben. Zelfstandigheid eist een bepaal de financiële onafhankelijkheid. Dagelijkse uitgaven zelf betalen Minister Helders meent dat de ont wikkeling zo zal moeten zijn dat Nieuw-Guinea uit eigen middelen gaat betalen de kosten van bestuur, justitie, en politie en alle uitgaven, die liggen op het terrein van de dage lijkse exploitatie. Voor Nederlandse rekening zouden voorshands kunnen komen de kapitaalsinvesteringen voor produktieve doeleinden en in het be ginstadium der ontwikkeling de kos ten verbonden aan werkzaamheden op terreinen, waarop een achterstand is in te halen. Hoe doet Australië het? De minister heeft bij zijn bezoek aan Ned. Nieuw Guinea de indruk gekregen dat aan de economische weerbaarmaking van de bevolking meer gedaan zou kunnen worden. „Ook in dit opzicht schynt het, dat wij nog heel wat kunnen leren van onze Australische naburen, in het bijzonder wat betreft de activering van de zelfwerkzaamheid van de be volking en de praktische aanpak van verschillende problemen, met ge bruikmaking van eenvoudige midde len". De wind zit in de koude hoek Boven het Noordzeegebied, Zuid- Scandinavië en de Britse eilanden is de luchtdruk van donderdag op vrij dag aanzienlijk gestegen. Bij Schot land en boven Zuid-Noorwegen be vinden zich hogedrukgebieden van even 1036 millibar. Het lagedrukge bied, dat in ons land donderdag veel sneeuwbuien veroorzaakte, trok naar de Middellandse Zee en bevond zich, weer wat in diepte toenemend, vrij dagmorgen in de buurt van Nice. Tussen deze druksystemen staan over geheel West-Europa noordoostelijke winden, die nog voortdurend koude luoht aanvoeren. Op de oceaan be vinden zich wel enkele storingsgebie- den, maar deze blijven op zeer grote afstand van Europa. Verwacht moet dan ook worden, dat het hogedruk gebied, dat bij Schotland nog steeds in betekenis toeneemt, het weer in West-Europa zal blyven beheersen, waardoor de winden in de noordoost- hoek blijven en de temperatuur be langrijk onder normaal blyft. De kans op neerslag is de komende da gen echter klein. tGeldig van vrijdagavond tot i zaterdagavond. Opgemaakt ti 11.15 uur). NOORDOOSTELIJKE WIND Droog weer met opklaringen Matige, overdag tijdelijk krach- 1 tige noordoostelijke wind. Aan houdend koud. 12 April zon op 05.52; onder 19.31; maan op 02.58; onder 12.53. Hoogwaterstanden 12 April v.m. 9.55; n.m. 10.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN onbewolkt 3 C. half bew. —5 onbewolkt 3 onbewolkt 0 onbewolkt —4 LONDEN zwaar bewolkt 2 AMSTERDAM onbewolkt 1 BRUSSEL zwaar bewolkt 1 LUXEMBURG zwaar bew. 3 PARIJS half bewolkt —0 BORDEAUX regen 4 GRENOBLE sneeuwbui 1 NICE zwaar bewolkt 7 BERLIJN zwaar bewolkt 1 FRANKFORT zwaar bew. 0 MüNCHEN licht bewolkt 4 ZURICH zwaar bewolkt 4 GENèVE half bewolkt 1 LOCARNO licht bewolkt 3 ROME regen 8 AJACCIO zwaar bewolkt 5 ALGIERS licht be./olkt 5 WENEN onbewolkt 2 INNSBRUCK zwaar bewolkt 2 MADRID zwaar bewolkt 3 MALLORCA zwaar bewolkt 5 Korreltje Alle dingen zyn eerst moeilyk voor ze gemakkelyk worden.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 1