Het sprekende testament Het Nederlands jeugdteam speelde gelijk tegen Griekenland ,JCiueóiie 3ty.twtA" zit toch goed Schoolvoetbalwedstrijden in Leiden ZENUWRUST Ontredderd jachtje op de Noordzee opgepikt visie op televisie DONDERDAG 10 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Eén doelpuntje had hen in de finale gebracht Het is niet celukt: het Nederlands serieuze scoringskans, kort na de her- Jeugdteam werd gistermiddag in de vatting. Linksbuiten Marnas schoot toen - - - - hard tegen de lat, gistermiddag Duitse stad Trier uitgeschakeld voor de halve finales van het jeugdtoernooi van de Europese Voetbal Unie, hoewel het tot de laatste minuut van het spannen de duel tegen Griekenland de kans heeft gehad om zich te kwalificeren. De strijd in Groep C had zich name lijk gunstig ontwikkeld voor onze junio res: Roemenië, de grote concurrent, ver speelde onverwachts een punt aan Tur kije (0—0) en dat betekende, dat Ne derland door een zege op Griekenland zou overgaan naar de eindronden. Het werd helaas echter geen zege, doch een gelijk spel (0—0) en nu besliste het doelgemiddelde ten gunste van de Roe menen. Een belangrijke factor in de door 1500 toeschouwers bijgewoonde strijd tegen Griekenland is ongetwijfeld de afwezig heid van middenvoor Smit (EDO) ge weest. De Haarlemmer was in een der vorige duels geblesseerd geraakt en daarmee verloor de voorhoede veel aan doortastendheid. Ook de kleine links buiten Bouwmeester speelde niet mee. Nederland wenste in dit belangrijke duel kennelijk geen risico's te nemen. In de eerste fase speelden de binnen- spelers Marcus en Goedhart duidelijk in teruggetrokken positie en daardoor kregen de overige voorwaartsen te wei nig steun. De hechte Griekse defensie kon zich hierdoor handhaven. Vooral spil Vernezis onderscheidde zich en deze speler velde in feite het vonnis over de oranje-ploeg, want hij voorkwam tweemaal een treffer door de bal van de doellijn weg te trappen, toen zijn doelman reeds was gepasseerd. Na de rust wijzigde Nederland de tac tiek. Marcus en Goedhart besteedden meer aandacht aan hun aanvallende taak, de zeer ijverige halfspeler Stalman drong eveneens op en dat leidde tot een hevige druk op het Griekse doel. Tal rijke schoten werden gelost. Maar het ging allemaal te gehaast en te onnauw keurig. Griekenland kreeg slechts een Gisteravond is te Arnhem een wed strijd gespeeld tussen het Voorlopige Nederlandse amateur-elftal en de Arn hemse eerste divisieclub Vitesse. De amateurs wonnen de ontmoeting met 32, de ruststand was combinaties kwamen. Uitblinkers waren stopper Blom (WW), die gastspeler Oonk (SC Enschede) volkomen uitscha kelde, en rechtsbinnen Verhagen (Quick Nijmegen). Verhagen scoorde uit een vrije trap het eerste doelpunt, even later maakte Schattorjé gelijk (11). Twee minuten na de rust gaf middenvoor Kraayer (ZAC) de amateurs opnieuw de leiding (21). Ook het derde doelpunt werd door de Zwollenaar gescoord (31). Een twaalftal minuten voor het einde bracht Van de Wolf de eindstand op 3—2. De eindstand van Groep C werd: Roemenië4 2 1 1 5 5—3 Nederland 4 2 1 1 5 6—6 Hongarije 4 2 0 2 4 77 GriekenL 4 1 1 2 3 34 Turkije 4 1 1 2 3 2—3 De winnaars van de vier ronden wa ren: Frankrijk, Italië, Roemenië en En geland, die vandaag paarsgewijs tegen elkaar in de halve finales uitkomen. SPANNING WAS TE GROOT De halve finale voor de Schotse be ker tussen Glasgow Rangers en Hiber nian in Hampden Park te Glasgow heeft voor drie van de ruim honderdduizend toeschouwers kennelijk teveel spanning opgeleverd. Drie aanhangers van de Rangers, die met 21 verloren, raak ten op de tribune buiten bewustzijn en overleden aan een hartverlamming. DE VOETBALTOTO Met het oog op de voetbaltoto deze week geven wij hier de competitie stand van de clubs in de Engelse eerste divisie. Wolverh. W. 37 26 7 4 59 94—42 Preston N.E... 38 24 6 8 54 92—48 West. Br. A... 39 16 14 9 46 82—64 Manch. C 38 20 5 13 45 94—91 Tottenh. H. 39 18 9 12 45 87—75 Luton T 38 18 6 14 42 64—53 Manch. U. 36 16 9 11 41 80—62 Burnley 33 19 3 16 41 73—71 Blackpool 38 17 6 15 40 7563 Nott. For 37 15 6 14 37 66—55 Chelsea 39 14 10 15 37 7976 Bolton W 37 14 8 15 36 61—73 Birmingh. 39 13 10 16 36 73—87 Arsenal 37 15 4 18 34 67—77 Everton 38 11 11 16 33 58—68 Leeds 39 13 7 19 33 48—61 Aston V 37 13 5 19 31 63—83 Portsmouth 38 12 7 19 31 68—79 Leicester C.. 38 12 5 21 29 83-102 Sunderland 39 8 12 19 28 48—94 N. Castle U. 36 11 5 20 27 62—70 Sheffield W... 39 10 7 22 27 6588 DE WEDSTRIJD HET NED. AMATEUR-ELFTAL Het Nederlandse amateur-elftal, dat zondag te Laon (Frankrijk) uit zal ko men tegen het Franse amateur-team is als volgt samengesteld: Doel: Koers (Hengelo). Achter: Van Bruggen (DFC, aan voerder) en Werdens (Sittardia). Midden: Stalman (Rapid JC), Blom (WW) en Van Gemert (Rapid JC). Voor: Lazeroms (RBC), Verhagen (Quick N.), Kraayer (ZAC), Lenz. (Ra pid JC) en Goeskens (idem). Reserven: Wetzels (Maurits), Claus (Helmondia *55), Timmer (Emmen) en Henk de Nooyer (Vlissingen). SCHOTLAND—ENGELAND Bobby Charlton van Manchester Un„ twee debutanten in het Engelse elftal, dat zaterdag 19 april in Hampden Park te Glasgow tegen Schotland zal uitko men. De andere nieuweling is Jim Lang- ley, de linksback van Fulham. Langley, Bill Sloter en Derek Kevan zullen de plaatsen innemen van de Manchester United-spelers Roger Byrne, Duncan Ed wards en Tommy Taylor, die bij de vliegramp om het leven kwamen. Het Philips-sportpark te Eindhoven is verrijkt met een unieke lichtinstallatie, die gisteravond in aanwezigheid van vele autorteiten vóór de wedstrijd PSV Anderlecht officieel in gebruik is ge nomen. Tweehonderdveertig schijnwer pers, elk van 1000 watt, verlichten het veld. Zij zijn in groepen van 60 op veertig meter hoge stalen masten ach ter de tribunes bevestigd. Het totale vermogen van 240.000 watt kan in de toekomst desgewenst nog worden op gevoerd tot 360.000 watt. Bovendien zijn voorzieningen getrof fen om op het PSV-terrein te experi menteren met overspanning. De span ning is nl. variabel van 220 volt tot 240 volt, waardoor de mogelijkheid bestaat om de verlichtingssterkte op het veld, die op het ogenblik 250 lux is, met NED. JEUGD-ELFTAL (18—20 JAAR) veertig procent te vergroten. De „levensduur" van de lampen zou Het Nederlands jeugd-elftal (1820 jaar), dat zi.teróag a.s. te Turnhout te gen de Belgische juniores speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Van Heeswijk (Blauw Wit); achter: Koole (DOS) en Verplanke (PSV); midden. De Jong (DWS), Veld hoen v.Feijenoord) en Van Wijk (De Vo- lewijckers); voor: Seelen (VW). De Vries (Sparta), Swart (Ajax), Groot (Stormvogels) en Bergholz (MW). Reserven: Penckers (Rapid JC), Ter horst (Enschedese Boys), Theunissen (Vitesse) en Buys (Alkmaar '54). Het Noordduitse elftal heeft gister middag te Hamburg een 41 zege be haald op de ploeg van Noord-Nederland. Het was de 26ste wedstrijd tussen beide vertegenwoordigende teams. N.-Duits land behaalde 19 overwinningen, Noord- Nederland 6 en één wedstrijd eindigde in een gelijk spel. dan worden teruggebracht van 7 10 jaren tot 3 k 5 jaren, maar dit speelt volgens deskundigen vrijwel geen rol, omdat het lichtrendement bij de ver- Zilveren Molentournooi L.F .C' L.F.C. klopte Gouda met 8-3 Gisteravond kwamen in de derde ron de van het Zilveren Molentoernooi tegen elkaar uit de molenhouders van vorig jaar en organiserende vereniging LFC en Gouda. Een klinkende overwinning is het geworden voor LFC. Zij veegden de rood-witten uit Gouda met maar liefst 83 van de baan. Deze uitslag was in hoofdzaak te danken aan het zeer snelle en technisch betere spel van de Leidenaars. En ook nu weer waren de gebrs. Heymans de makers van bijna alle doelpunten, nl. vier door Henk, drie door Aad Heymans en een door T. Eradus. Het was na 11 min. dat Gouda haar eerste doelpunt wist te scoren door midvoor Verkaaid (01). Nauwelijks was het gejuich van de aanhang van Gouda verstomd, of daar lag de gelijk maker al achter keeper Vreeswijk, ge maakt door Aad Heijmans (11). Na 20 minuten opnieuw een snelle aanval, waarbij dezelfde speler nummer twee scoorde (21). Doch hij had zeker het spreekwoord „driemaal is scheepsrecht" in zijn gedachten, want in de 32e min. maakte hij uit een dieptepass nummer drie voor LFC (31), waarmee werd gerust. Ook in de tweede helft kwamen nog vele doelpunten tot stand. En na 3 min. was het nu zijn broek Henk Heymans die nummer vier achter Vreeswijk in de touwen joeg (41). Twee minuten later was het weer raak uit een snelle aanval, opnieuw gescoord door Henk <51). O. Spierenbrug maakte daarna de fout, te zacht terug te spelen op zijn keeper, waardoor Jansen van Gouda de kans kreeg de achterstand te verkleinen. '52). T. Eradus ging daarna alleen op het Gouda-doel af, omspeelde fraai de keeper en nummer 6 kon aangetekend worden (62). Enkele minuten later scoorde Gouda opnieuw tegen, ditmaal door Hageman (63). Maar het goal- schieten was ook bij LFC nog niet ten einde. Het was 10 min. voor tijd, dat H. Heymans nummer 7 voor zijn reke ning nam (7—3) en enkele minuten voor tijd mocht hij nog een penalty ne men, waaruit hij 83 deed noteren. Er was maar een matig publiek aanwezig, ongetwijfeld ten gevolge van het bar- koude weer. Volgende week komen te gen elkaar uit: UVSSHS in de halve finale. De KNVB deelt ons het volgende me de: In een bespreking, welke gister middag op het bondsbureau van de KNVB heeft plaats gevonden tussen de heren G. Kruyver en E. Schwartz (KNVB). K. Rijvers en J. v. d. Leek (Feijenoord) is op de meest prettige wijze de situatie onder het oog gezien, ontstaan door het bedanken van Rijvers zijn aanwijzing tot deelneming aan de centrale training. Vastgesteld werd, dat Rijvers uitslui tend uit overwegingen van mentale pa raatheid zich heeft teruggetrokken en De tweede dag der school wedstrijden te Leiden is ook alweer achter de rug en de animo der schooljeugd bleek al even groot als op de eerste dag. Na tuurlijk was het al wat minder druk, want er behoefden niet zoveel wed strijden te worden gespeeld als dinsdag. Maar de spanning was er te groter om, want langzamerhand moesten de uitein delijke winnaars tevoorschijn komen en wie zou er niet graag voor een plaatsje in de finales in aanmerking komen? Opmerkelijk was het wel, dat er in de tweede ronde veel minder doelpun ten werden gescoord dan in de eerste wedstrijden. De junioren hadden nog heel wat wedstrijden voor de eerste ronde te ver werken. De uitslagen hiervan waren: Ambachtsschool 1Gem. Bedr. Techn. 2 8—0, Gem Bedr. Techn. 2VGLO, Oude Vest 2 1—1, VGLO Oude Vest 2 Ambachtsschool 1 04, RK Lyceum 3Gem Bedr. Techn. 1 0—5, Gem Bedr. Techn. 1Ambachtsschool 2 03, Am bachtsschool 2RK Lyceum 3 50, Ulo Leidse Hout—RK VGLO Boommarkt 3 5—0, RK VGLO Boommarkt 3Chr. Ly ceum 05, Chr. LyceumUlo Leidse Hout 03. Ulo Pieterskerkgracht 1Ulo Plesmanlaan 2 30, Ulo Plesmanlaan 2—RK Lyceum 4 3—0, RK Lyceum 4— Ulo Pieterskerkgracht 1 08, Gymna siumDon Bosco 4 02, Don Bosco 4 Ulo Plesmanlaan 1 11, Ulo Plesman laanGymnasium 40, Rijnlands Ly ceumRembrandt Lyceum 02, Rem brandt LyceumRK Lyceum 2 4—0, RK Lyceum 2—Rijnlands Lyceum 20, Prins Willem van OranjeOr. Nassau (Asserstraat) 03, Or. Nassauschool Ulo Pieterskerkgracht 2 50, Pr. Willem van OranjeUlo Pieterskerkgracht 2 11, Don Bosco 1VGLO Oude Vest 1 1o, VGLO Oude Vest 1Titus Brands- ma 2 32, Titus Brandsma 2Don Bosco 1 0—3, RK VGLO Boommarkt 1 Nassau School Voorschoten 30, Nas- Lagere Scholen: De resultaten van de poulewinnaars van de eerste dag waren: RijnsburgersingelPrins Bernhard Sch. 00*, PucellischoolVoorschoten 1 01, Da CostastraatMiddelstegracht 01, Dom SavioschoolTelderskade 0—0*, DuivenbodestraatBurggravenlaan 20, PancratiusschoolDriftstraat 01, Prins Bernhard SchoolVoorschoten 1 03, MiddelstegrachtTelderskade 02, Dui venbodestraatDriftstraat 10. Hier kwamen als winnaars tevoor schijn Voorschoten 1, Telderskade en Duivenbodestraat, die ook hedenmorgen in de Leidse finales uitkwamen. Senioren. De uitslagen van de tweede ronde waren hier: RK Lyceum 3—Don Bosco 12 (Don Boscoschool werd hier evenwel gediskwalificeerd, zodat het .RK Lyceum 3 winnaar werd), RK Ly ceum 1Chr. Kweekschool 0—0*, Chr. LyceumTitus Brandsmaschool 2—0, (InstrumentmakersUlo Plesmanlaan 20, UTSRK Lyceum 3 00*, Chr. KweekschoolChr. Lyceum 13, In strumentmakersRK Lyceum 3 4—0. Hieruit kwamen de winnaars Chr. Ly ceum, Chr. Kweekschool naar voren, die vandaag in de Leidse finales uitkwa men. Voor de resultaten hiervan zie men elders in dit blad. lichting van een sportterrein, de voor- sau School VoorschotenUlo Hoogland- naamste factor is. De wedstrijd tegen Anderlecht werd met 32 door PSV gewonnen. DUIVENSPORT Er is weer, onder dankzegging aan de K.R.O. bericht ontvangen, dat de lossingsberichten zaterdags als regel zullen worden omgeroepen, direct na het katholiek nieuws, dus ongeveer half twee. Verder zullen direct na de nieuws berichten van 8 uur 's morgens op vrij dag 13 en 27 juni voor Chateauroux en Limoges bij wijze van uitzondering ook berichten worden omgeroepen, zodat men dan tijdig eventueel 's middags ver let kan vragen. KerkgrachtRK VGLO Boommarkt 1 01. De poulewinnaars werden tenslotte: Ambachtsschool 1 en 2, ULO Leidse Hout. ULO Pieterskerkgracht, ULO Ples manlaan, Rembrandt Lyceum, Oranje- Nassauschool, Don Bosco 1 en RK VGLO Boommarkt. De resultaten van de poulewinnaars tegen elkaar waren: RK Lyceum—Titus Brandsma 00*, Ambachtsschool 1 Ambachtsschool 2 20, Leidse Hout Pieterskerkgracht 0*0, Plesmanlaan Rembrandt Lyceum 00*. Titus Brands maAmbachtsschool 1 00*. Leidse HoutRembrandt Lyceum 20, Oranje NassauDon Bosco 02, Boommarkt Don Bosco 00*. De winnaars Ambachtsschool, Leidse Hout en Don Bosco speelden hedenmor gen in de Leidse finales. (41) De secretaris van de internationale atletiek federatie (I.A.A.F.), Donald Pain, heeft de geruchten ontkend, vol gens welke een breuk zou dreigen tus sen deze federatie en het Internationaal Olympisch Comité. De aanleiding tot deze geruchten was de interpretatie van een voorstel, dat op het in augustus a.s. te houden congres van de I.A.A.F. zal worden behandeld. Geconcludeerd werd, dat de I.A.A.F. eigen wereldkampioenschappen zou wil len organiseren naést de Olympische Spelen. Het voorstel beoogt evenwel, dat de federatie een aandeel zal ontvangen van de recettes van de atletiekwedstrij den op de Olympische Spelen, die door de federatie als haar „wereldkampioen schappen" worden beschouwd. Pain verklaarde, dat „de officials van de I.A.A.F. nadrukkelijk duidelijk wen sen te maken, dat de verhouding tussen de I.AA.F. en het I.O.C. goed is en altijd goed is geweest". „De noodzaak voor de I.A.A.F.", aldus Pain, „om uit de recettes van de wereld kampioenschappen fondsen te vormen, teneinde haar taak zo goed mogelijk te kunnen vervullen, wordt reeds lang bestudeerd. En zij zal tijdens het con gres in augustus a.s. opnieuw worden besproken. De voorstellers beogen aan het I.O.C. te vragen ten bate van de IA.A.F. een geringe toeslag te heffen bij de atletiekwedstrijden op de Spelen". „Wij hopen, dat de besprekingen tot een bevredigende oplossing zullen leiden en dat de atletiekwedstrijden op de Spelen, zoals vroeger, onze wereldkam pioenschappen zullen blijven", zo voeg de de heer Pain er aan toe. WIELRENNEN DA SÏLVA VERONGELUKT De Portugese wielrenner José Ribeiro Da Silva, 22 jaar oud en Portugees kam- een verkeersongeval om het leven ge komen. Hij reed op een motor in de buurt van Lagoas bij Oporto toen hij door een vrachtwagen werd aangereden. Da Silva, 22 jaar ouden Portugees kam pioen, werd ernstig gewond naar een ziekenhuis vervoerd, waar hij enkele minuten na aankomst overleed. DE DRIEDAAGSE VAN ANTWERPEN De Belg André Vlayen heeft de vier de rit van de driedaagse van Antwerpen, die voerde van Geel naar Antwerpen, gewonnen. Hij reed de 165 km. in 4 uur 35 minuten en 41 seconden. Twee en drie werden zijn landgenoten Armand Desmet en Jos Theuns in resp. 4.35.48 en 4.36.23. Vlayen heeft thans de leiding in het algemeen klassement vóór Van Looy. TAFELTENNIS Sparkler. Het eerste herenteam speelt zaterdag a.s. thuis zijn eerste pro motiewedstrijd tegen Scylla 3. Aanvang hall drie. dat hij, zodra in dit opzicht de nodige i De foto, welke ter gelegenheid hier- verbetering is ingetreden, gaarne zijn van gemaakt is, toont v.l.n.r.: de heren krachten voor het nationale elftal be- Kruyver, Van der Lek, Rijvi schikbaar zal stellen. bondscoach Elek Schwartz. De Vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding in Nederland heeft te Hilversum haar 96e jaarvergadering gehouden. De algem. voorzitter, de heer J. M. J. Korpershoek, stipte in zijn openings rede van de slotvergadering aan, dat de erkenning van de waarde van lichame lijke opvoeding in ons land nog onvol doende is doorgedrongen. De mechani satie, de urbanisatie en de automatise ring vormen een ernstige bedreiging voor de somatologische ontwikkeling van de mens in onze tijd. De lichame lijke opvoeding op de scholen komt ern stig te kort. Voor deze tak van onder wijs, aldus de heer Korpershoek, zullen meer lesuren beschikbaar gesteld moe ten worden, terwijl ook het aantal gym nastieklokalen beneden de maat ligt. De weinige tijd en ruimte, het laatste in de vorm van leslokalen, waarmee men thans worstelt, dreigen, in de nieuwe wetsontwerpen van de minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen met betrekking tot het V.H.M.O. nog min der tot hun recht te komen. Men zal voortdurend voor de lichamelijke op voeding op de bres moeten staan, wil dit onderwijs een nuttig effect afwerpen voor de schoolgaande jeugd. ROEIEN LANGE AFSTANDSKAMPIOENSCHAP VOOR DAMES Voor het lange afstandskampioenschap van de Amstel voor dames, dat op 20 april a.s. geroeid wordt, zijn de vol gende ploegen ingeschreven: Achtriems gieken: De Hunze, De Vliet I, Nautilus, De Amstel, R.I.C., D.D.S., Nereus, Willem III, De Hoop, Poseidon en De Vliet II. Dubbelvieren: Nautilus, De Vliet I, Willem III, De Hoop, De Vliet II en De Vliet Hl. BRIDGE BRIDGECLUB „O. O." De uitslag van de eerste avond van de bekerwedstrijden is als volgt: Zwart: 1. dames Bik 84 pnt.; 2. mevr. Werter-Bonnet 71 pnt.; 3. Van Haaste renv. d. Post 67 pnt.; 4. de heer en mevr. Dolfijn 65 pnt.; 5. de heer en Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S ZENUWTABLETTEN Versterken het zelfvertrouwen en (temmen U weer moedig en rustig. Advertentie) mevr. Bia 59 pnt.; 6. WeberWijnen 56 pnt.; 7. BernsenCuppen 54 pnt.; 8. DiebenVan Wijk 50 pnt. Rood: 1. dames De BoerPiket 46 pnt.; 2. de heer en mevr. Van Leeuwen 39 pnt.; 3. mevr. Voorst—Lamboo 37 pnt.; 4. mevr. BarendseDevilee 36 pnt.; 5. JeusterWinkelmolen 34 pnt.; 6. Gebrs. Abswoude 30 pnt.; dames Cup penBernsen 27 pnt. SCHAKEN BOTWINNIK WON 14e PARTIJ De veertiende partij uit de tweekamp tussen titelhouder Smyslov en Botwin- nik, die gisteren te Moskou werd voort gezet, is door Botwinnik (wit) gewon nen. Smyslov gaf op bij de 68ste zet. De stand is nu 95 in het voordeel van Botwinnik. Gisteren zijn de Nederlandse studen tenschaakkampioenschappen voortgezet met de partijen van de derde ronde. De uitslagen waren: SintRoessel 01, v. OmmenWeiland 10, Van Oosterom P. Bakker afgebroken, W. Bakker Stork l/s, KlookerStaal 01, Kug- geleynWouters 1—0, SchepelLange- weg 01, AronsGautier Uitslagen van uitgespeelde afgebroken partijen: Eerste ronde: P. BakkerLan ge weg »/t'/t. Tweedt rond: Arons—P. Bakker 01, WoutersSchepel 10. Gisteravond werd de vierde ronde ge speeld. De uitslagen waren: Roessel Van Ommen 10, Van OosteromSint 10, WeilandStork 10, P. Bakker Kuggeleyn 10, Langeweg—W. Bakker '/sWoutersStaal 01, Arons Klooker 01, GautierSchepel 1—0. Na vier ronden gaan aan de leiding: Roessel 4 pnt.. Van Ommen en Van Oosterom elk 3 pnt. en Weiland 2«/s pnt. Engelse legerkleding en bierflessen Onbemand en zonder papieren Gistermiddag tegen één uur heeft een Duitse coaster, de „Möwe H", op de Noordzee een totaal ontredderd jachtje drijvend waargenomen. De mast van het huikje was afgeknapt en het tuig overboord geslagen. De Duitser praaide het scheepje maar kreeg geen antwoord. Er bleek niemand aan boord te zijn. Radio-telefonisch gaf de Nöwe een bericht door aan Radio Schevenin- gen. Na ruim 'n uur voer de marine- sleepboot Hercules, onder commando van de luitenant ter zee 2de klasse K. Rog, van Den Helder uit, op zoek naar het ramp vaartuigje. Dat was in middels ook gevonden door het Bel gische vrachtschip „Capitain Paret", dat een tros had overgebracht op een bolder aan dek van het onbemande scheepje. Hierbij trok het Belgische schip echter de bolder uit het dek. De Belg ondernam geen nieuwe po ging tot berging van het jachtje, dat sterk afdreef in de richting van het lichtschip „Texel". Op een mijl be zuiden dit lichtschip vond de ont moeting plaats van de „Hercules" met het driftende jachtje. Dat bleek de „Stormfench" te zijn, een huikje van 8 meter lengte. Aan boord vond men twee koffers met Engelse leger kleding. Papieren waren er niet. De kapitein van de Hercules heeft een spring laten zetten op de stomp van de afgebroken mast, waarna hij met een zevenmijls vaartje, tegen stroom, naar huis terugvoer. Om acht uur meerde de sleep in Nieuwediep. Aan boord van het verlaten scheep je werd niets van waarde aangetrof fen. Er lagen enkele lege bierflessen, een paar laarzen en wat touw. De zeilen waren gescheurd, de mast was gebroken maar de kajuit was heel. Het bootje maakte een klein beetje water, waarschijnlijk als gevolg van een kraakje, opgelo pen bij het vastmaken van de Cap tain Paret. (Van onze t.v.-medewerker.) Geschiedenis van de tekenfilm. In het KRO-programma wordt 15 april het vervolgspel „Een wereld als Wiever" van- Ton Neelissen en Michel v. d. Plas voortgezet. Hieraan gaan vooraf het vragenspel „Boter, kaas en eieren", geleid door Jan Willem Hof- stra en de vertoning van de Walt Dis- ney-film: de geschiedenis van de te kenfilm. Deze voor vervaardigde film-documentaire zal de ontwikke ling in beeld brengen van de „bewe gende tekening". Als gids treedt hier bij Walt Disney zelf op. Naast voor beelden uit eigen tekenfilms zal hij ook fragmenten tonen van oude te kenfilms van Max Ileischer en Win- sor McGay. Argentijnse gast in studio B. He denavond zal in de; kunstrubriek „Studio B" van de NCRV de Argen tijnse musicus Alejandro Barletta ge ïnterviewd worden. Barleta is een meester in het bespelen van een voor Europa vrij onbekend instrument: de bandoneon. De bandoneon, die veel gelijkenis vertoont met een accor deon, heeft een soort orgelgeluid, doch de klank van een klavecimbel kan er ook mee benaderd worden. Barletta speelt voornamelijk klassie ke muziek op zijn bandoneon. Hij be speelde zijn instrument o.m. in de Carnegiehall in New York.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 8