Met man en macht wordt gewerkt aan bloembollencorso PHILIPS TELEVISIE Van betonijzer tot rijdend bloemstuk Zaterdagse winkelsluiting Wij zien Toon Hermans, want wij hebben PHILIPS TELEVISIE Haarlemse bloemenkeuring nog matig (door de koude) Failliete boedel onder de hamer DONDERDAG 10 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Nederlandse prinsessen op bruiloft in Luxemburg Ter gelegenheid van het huwelijk van prinses Marie Adelaide van Luxemburg met prins Carl Henckel von Donnersmarck bevinden de beide oudste Nederlandse prinsessen zich op het ogenblik in de Luxemburgse hoofdstad. Bij hun aankomst werden H.H.K.K.H.H. Prinses Beatrix en Prinses Irene op het vliegveld verwel komd door Z.K.H. Hertog Jan van Luxemburg. Op zaterdag 26 april, dat is dus over twee weken, moet in de bollen streek het corso weer rijden, zo heb ben de mannen die het voor het zeg gen hebben beslist. Dat voor-het-zeggen-hebben is echter maar heel betrekkelijk, want als de lieve lente ons niet goedgun stiger is dan zij tot nu toe heeft wil len zijn, dan zullen het niet de man nen wezen die beslissen, maar dan is het die lieve lente die een spaak steekt in het spreekwoordelijke wiel. Maar alla, laten we het er voor lopig dan maar op houden: ijs en we der dienende rijdt het corso op 26 april. In elk geval moet er rekening mee worden gehouden dat het zo is en dus moet alles, ook al is het bui ten nog zo guur en buitelen de ha gelstenen soms door de lucht en om de rode oren, klaar en gereed zijn voor de grote dag. Daarom hebben de smeden in de dorpen van Warmond tot Hillegom en van Lisse tot Noordwij k kilometer na kilometer betonijzer geknipt, ge bogen en gelast en zijn nu de mat- tenvlechters van de fa. de Vletter uit Oegstgeest reeds dagenlang bezig dat koude dunne ijzer te bekleden met goudgeel stro om de grondvor men van de meer dan dertig praal wagens te bouwen. In dat stro wor den dan de laatste dagen en nachten vóór de grote dag de hyacinthen nagel naast nagel geprikt en de toe fen tulpen en narcissen gestoken om zq dan als immense rijdende bloem stukken de traditionele gang van Sassenheim naar Bennebroek en te rug te laten rijden. Wij zijn eens een kijkje gaan ne men in een der grote veilinghallen te Lisse waar dat alles plaats vindt. Aan de ene kant van de enorme ruimte stonden de „embryonale" wa gens in een lange rij geschaard, als gigantische, prae-historisohe mon sters. Weliswaar konden we er al enige vorm in ontdekken; hier een reusachig slakkenhuis, daar een per gola, een brug of een langhalzige brontosaurus (of hoe zo'n dier dan ook geheten mag hebben), maar stond op iedere wagen-in-de-grond- verf niet het schoongemaalde ont werp van corsoconsul „Jos" van Driel van Amstelveen („Van de bloe- menkust") dan zou het toch voor een niet ingewijde moeilijk zijn te zien wat al die logge en lompe ge vaarten uiteindelijk moeten gaan voorstellen. Een klein jog van een jaar of twaalf was op een der hoge bouw sels gekropen om de ijzeren krullen en arabesken, die niet met stro wor den omwoeld, een kleurtje te geven. Dat is nodig want op vele wagens wordt het blote ijzer ook als versie rend element gebruikt. In een hoek die gonsde van bedrijvigheid waren zes, zeven strovlechters bezig de mat ten langs de figuren te vlechten. Met bundels lang stro, waarvan de lege aren trillen en wuiven in de bezige handen van de werkers, wordt alles netjes bijgewerkt, het overtollige stro wordt weggesneden en zo groei en uit platte wagens, roestig ijzer en dode halmen langzamerhand de oer vormen van wat op de grote dag de verbazing en de bewondering van tienduizenden en tienduizenden zal opwekken. De fleurige, geurige, kleurige slang zal langs de oude hierweg trekken onder het veelzeggende motto „Len teparade". Zij houdt zich nu nog schuil die lieve lentefee en misschien (weet u het nog van vorig jaar?) zal zij op 26 april, of wanneer dan ook, moeten paraderen in hagelvla gen en sneeuwbuien! We zullen er het beste maar van hopen. Dat doen de beton- en mat- tenvlechters ook. Zij althans gaan rustig hun gang of er geen vuiltje, aan de lucht kan komen. Geen melkbezorging tijdens vacantie De vakantieregeling voor melkslij- ters en melkbezorgers zal dit jaar ongeveer 'tzelfde beeld vertonene als die van '57. In de meeste gemeenten betekent dit gedurende drie weken melkafzet met de „bellewagen" of af halen in winkels en van standplaat sen. De bezorgingsplicht is dan ver vallen. Voor steden boven de 100.000 in woners en voor een aantal streken is de vakantieregeling over vier weken uitgesmeerd. Dit zal b.v. het geval zijn in de Zaanstreek, te Heemste de, Tuindorp-Oostzaan, Landsmeer, Weesp, Zandvoort, Haarlemmermeer, Voorburg, Leidschendam, Rijswijk, Wassenaar, Hilversum, Laren, Blari- cum, Huizen en Naarden-Bussum. De voorzitter van het produkt- schap voor zuivel is gemachtigd te beslissen over aanvragen om de va kantieregeling van drie weken tot vier weken uit te breiden. In „E"-klasse Gezinnen gaan goedkoper vliegen Ook in de nieuwe goedkope klasse, de z.g. „Economy"-klasse, die de KLM en 15 andere luchtvaartmaatschap pijen over de Noord-Atlantische rou tes op 1 april j.l. hebben ingevoerd, zal reizen in gezinsverband tegen een gereduceerd tarief mogelijk worden gemaakt. Van deze faciliteit kon tot dusver reeds gebruik worden gemaakt in de andere klassen der luchtvaartmaat schappijen. De reducties gelden uit sluitend voor het winterseizoen 1958- 1959. Het hoofd van het gezin betaalt de volle prijs. Elk lid van het gezin na „pa" krijgt een reductie van onge veer 36 procent voor een biljet naar New York enkele reis goedkope klasse en ongeveer 30 procent op de prijs van het retourbiljet. Verder wordt een reductie ver leend van dertig procent voor emi granten, indien zij een biljet nemen voor de goedkope klasse. Bij de Bonenburgerbrug te Heerde is gistermiddag een personenauto, be stuurd door de 28-jarige veehandelaar H. Wegteveld uit Wijhe, na in botsing te zijn gekomen met een andere auto, het Apeldoorns kanaal ingereden. Daarbij kwam het tienjarig broertje van W., dat naast hem zat, door ver drinking om het leven. W. wist zich zelf te redden uit de auto, die geheel onder water was verdwenen. Slagerswensen Zaterdags na 4 uur sluiten en een koopavond op vrijdag. Verschillende groepen van slagers en levensmidde lenwinkeliers hebben aan de commis sie van overleg van de drie midden standsbonden verzocht, dit te willen I bewerkstelligen. Later zou eventueel overwogen kunnen worden, de betrokken zaken de hele zaterdagmiddag te sluiten, zodat de verplichte sluiting aan het begin van de week zou kunnen ko men te vervallen. De commissie, die deze voorstellen aan een nader on derzoek heeft onderworpen, is overi gens van oordeel, dat een vervroeg de zaterdagsewinkelsluiting op het ogenblik in Nederland nog niet te verwezenlijken is. In Duitsland kent men de vervroegde zaterdagse sluiting al langer, die heeft dan ook tot gevolg ook het prijsverschil is hieraan niet vreemd dat in de Ne derlandse grenssteden op zaterdag grote aantallen Duitsers hun inkopen komen doen. Vroede jongelui besturen Madurodam Roel van Drimmelen, negentien jarige leerling van een kweekschool, heeft woensdagmiddag in de raads zaal van de gemeenteraad van 's-Gra- venhage zijn benoeming ontvangen als nieuwe loco-burgemeester van de miniatuurstad Madurodam. Met de nieuwe wethouders Pim Bentinck van Schoonheten, Eddy van Weerd, Jos Westenbroek en Barbara van der Zaag en de overige gemeenteraadsle den van Madurodam, ontving de lo co-burgemeester het mandaat voor dit jaar uit handen van de wethouder van economische zaken van 's-Gra- venhage mr. J. van Aartsen. Hij heeft de nieuwe vroede vade ren over de „enclavéstad", in een uit voerige installatierede gewezen op de goede verhoudingen tussen 's Graven- hage en de buurtgemeenten. „Madu rodam", zo zei hij, „heeft, zeker ten opzichte van Den Haag, minder te kampen met nijpende problemen van verkeer, wettelijke regelen en circu laires van hoger gezag", maar toch wilde hij in zijn wensen het wegblij ven van complicaties als bestedings- en investeringsbeperkingen, niet ver geten. Na de receptie in de ontvangstzaal, waar men zich bepaalde tot verlof A, werd de installatie-feestelijkheid be sloten met een taxirit door Den Haag en een receptie in de uitspanning van de miniatuurstad. In de gemeente Heiloo is een ern stige crisis ontstaan in de kringen van de P. v. dA.. De heer J. Rus, die voor deze partij zitting heeft in de gemeenteraad en tevens een wet houdersfunctie inneemt, is uit de partij getreden, meldt de „Tel.". Hij blijft echter zijn wefhoudersfunctie waarnemen en weigert pertinent zijn raadszetel ter beschikking van de partij te stellen. Zijn breken met de P. v. d. A. had juist voor de paasdagen plaats. Deze wethouder is sedert de oprichting lid van de partij. In 1946, direct na de tweede wereldoorlog, nam hij zitting in de noodgemeenteraad als wethou der, zodat deze functie thans reeds 12 jaar door hem wordt vervuld. Voor de oorlog was de heer Rus even eens lid van de gemeenteraad als lid van de Vrijzinnig Democratische Bond. BABY DOOR ONDERVOEDING GESTORVEN De politie van 's-Gravenhage heeft een 30-jarige gehuwde vrouw aan gehouden, die de laatste tien dagen haar drie maanden oude baby zo wei nig voedsel heeft gegeven, dat het meisje door ondervoeding is gestor ven. De vrouw heeft bekend dit met opzet te hebben gedaan, zij heeft nog niet gezegd, wat de reden hiervan is geweest. Het episcopaat heeft aan enige des kundigen verzocht te willen bestude ren en onderzoekén, welke bijzondere katholieke belangen betrokken .zijn bij de eventuele spreiding van het hoger onderwijs in Nederland. Er is een studiecommissie gevormd die aan het episcopaat een rapport van haar bevindingen zal uitbrengen. De commissie staat onder voorzitter schap van mgr. prof. dr. F. L. R. Sas. sen en bestaat uit de volgende per sonen: prof. mr. A. L. de Block, prof. dr. G. W. Groeneveld, mr. J. M. Ha. geman, mr. dr. C. N. M. Kortmann, J. A. Middelhuis, mgr. prof. dr. R. R. Post, ir. J. B. G. M. ridder de Van der Schueren, mr. J. J. v. Wessem en mr. dr. P. J. Witteman. Hilversum verwacht 100.000ste „Te Deum" Ier verwelkoming Binnen enkele weken wordt in Hilversum de 100.000ste inwoner ver wacht. Reeds lange tijd had de stad een inwonertal dat om de 99.000 zweefde, maar door de bijzondere omstandigheden (o.a. het woning vraagstuk) schoot men niet hard op. Statici hadden uitgerekend, dat de klap tegen het einde van dit jaar moest vallen, doch onverwachte ge beurtenissen hebben de bevolkings aanwas doen versnellen. Een van die omstandigheden is de komst van In donesische repatrianten. Binnen en kele weken kan de 100.000ste inwo ner in Hilversum zijn intrede doen, In aller ijl heeft men enkele maat. regelen getroffen om de gelukkige te verwelkomen. De componist Oscar van Hemel heeft van het gemeente bestuur opdracht gekregen een „Te Deum" te componeren en tevens een Hymne op Hilversum waarvoor Garmt Stuiveling de tekst zal schrij ven. De komende zaterdagavond richten de televisie-camera's zich op Toon Hermans' beroemde One-man-show. Honderdduizenden zullen van deze uitzending genieten, dank zij televisie. Blijf niet achter, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouwbare werking van het tbestel, zelfs onder de ongunstigste omstandigheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de lan delijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouwbaarheid. Zaterdagavond 12 april: Volledige televisie-uitzending van v TOON HERMANSONE-MAN-SHOW U kunt kiezen uit 5 Philips SUPER ONTVANGERS' met beeldbuis-dia meters van 43 tot 68 cm, in prijzen vanaf ƒ795.- 17 TX 210A f795.- 43 cm beeldbuis Zie 't op zijn best met Advertentie Neen, het liep nog niet bepaald storm met de bloemen in de keu ringszaal van het Krelagehuis. Het abnormale koude weer houdt de groei der bolgewassen sterk tegen. Onder normale omstandigheden wordt men om deze tijd van het jaar compleet begraven onder de narcis sen, maar die werden nu nog maar mondjesmaat aangevoerd. Er stond o.m. een machtig inte ressant groepje me' miniatuurnarcis sen van de fa. ZandbergenTerwe gen uit Sassenheim. Alleraardigst goed voor de rotstuin en de voorste rijen in de borders. Nieuw zijn deze kleinbloemige narcisjes op zich niet. Integendeel: een soort als de dubbel Rip van Winkle is al enkele eeuwen oud. Maar mede door de Keukenhof zijn deze elegante dreumesjes onder de narcisssen onder de aandacht van het grote publiek gebracht en nu is de vraag groter dan het (kleine) aanbod. Naast de genoemde Rip van Winkel zagen we ook nog de goud gele Orange Queen, de fraaie minia tuurtrompet Onvallaris, de baby-bi- color Bambi, de triandus-in-zakfor- maat Jumblie, Jack Snipe en vele andere soorten. Van Gebr. De Graaf S. A. van Konijnenburg Co, Noordwijk zagen we de fraaie gr. narcis Tinker, geel dekblad met fon kelend oranje oog. Daarnaast stond de mooi gebouwde gr. kr. Oswega met een forse gele kroon om het wit te dekblad. De grootbloemige cycla- mineus Golden Lacquer completeerde dit groepje. Van G. B._ Vroomen Zn., Sassenheim zagen we de fraaie gr. kr. Prof. Einsteir met een opval lend grote diep-oranje cup die volko men plat op het sneeuwwitte dek blad ligt. P. Dames. Lisse, etaleerde de fraaie ziverwitte triandus Silver Chimes, die warempel nog uit de warme kas kwam en' nog in prima conditie stak ook. De tulpen werden vertegenwoor digd door de triumphtulp Oranje Vorst van N. Zandbergen Wzn. Rijns- burg. Een tulp die uit de warme kas kwam, er goed uitzag en een mooie diepe oranje tint heeft. Gladiolen waren er al verschillen de Onder meer prima kwaliteit van de oranje primulinus grandiflorus Orange Favorite, die G. Beukers, Noordwijk, ten tonele voerde. Verder bracht Jonkman-Hulsebosch, Sassen heim een tak van de fonkelend rode Cupido en zagen we een rose, rood gevlekte zaailing van Preijde, Bree- zand. En last but not least de freesia's van Konijnenburg Mark, Noord wijk. Een ras dat geëntroduceerd wordt onder de naam K M's super Freesia's. Een ras, met enorm grote bloemen en „kammen". We zagen o.m. de witte Snowball, die in één woord verbluffend groot van bloem was. De andere witte Mont Blanc leek ons minder best van stengel. Ongemeen fraai diep-rose van kleur was Andenken en Ernst Luz. van t Heertje In het veilinggebouw Odeon aan de Singel in Amsterdam zullen op 29 en 30 april a.s. vrijwel alle bezittingen worden verkocht van de 49-jarige ex- boekhouder-procuratiehouder K. v. H., die de beroemde verduistering van bijna 2 miljoen gulden bij de N.V. F. Berger Co heeft gepleegd. Deze veiling vloeit voort uit het faillisse ment van „het Heertje". In vele kisten en koffers, welke 'reeds bij het veilinggebouw zijn aan gekomen, bevindt zich vooral veel kleingoed, zoals porselein, kristal, bijouterieën en luxe artikelen. Maar dit is lang niet alles; er vallen nog een bandrecorder, meubelen, boeken, talrijke paren damesschoenen, een uitgebreide damesgarderobe, tassen en een collectie dure bontmantels. De familie v. H. heeft inmiddels al weer enkele meubelen tegen taxatie prijs teruggekocht, zodat het huis aan de Rooseveltlaan weer enigszins be woonbaar is. De opbrengst van de te verkopen goederen komt grotendeels ten goede aan de firma Berger, de voornaamste crediteur. Het verdachte „heertje" bevindt zich nog steeds in het Huis van Bewa ring en wacht tot zijn zaak zal voor komen. Dit kan echter nog wel enkele maanden duren want het vooronder zoek is nog bij lange na niet voltooid. K. v. H. heeft al zijn levendigheid verloren en zit voortdurend voor zich uit te staren.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 7