Dr. O's duivelse list blootgelegd De onderwijzer is in aanzien gestegen „1959 wordt een moeilijk jaar voor ons land" DE „ZAAK LODDER'' Stichting Bezitsspreiding opgericht 2)e Vevtiefide Speutd&c PONDERDAG 10 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Sombere minister Hofstra: „1959 wordt een moeilijk jaar voor Nederland" Deze openhartige maar zwaarmoedige woorden heeft de minister van fi nanciën, Hofstra, gisteren in de Eerste Kamer laten horen toen hij de be groting gemeentefondsen behandelde. De belastingopbrengsten gaan achteruit en de geraamde bedragen voor de begroting zullen dit jaar niet gehaald worden. Daarom zullen de ge meenten onder deze omstandigheden toe moeten komen met de beschik bare gelden. De gemeenten zullen er verstandig aan doen de uitgaven aan de voorzichtige kant te houden. Gemeenten moeten zuinig zijn De verscherping van de moeilijk heden in de financiële situatie van ons land komt voort uit drie omstan digheden: De situatie in Indonesië verlangt extra-uitgaven; de bevordering van de werkgele genheid vraagt veel geld; het te verwachten grote tekort van het landbouw-egalisatiefonds door de catastrofe op de zuivel- markt vraagt prijzige extra-voor zieningen. Inkomsten achteruit. De opbrengst van de invoerrech ten daarentegen is aanzienlijk ach teruitgegaan, zo zei de minister (met Een dagelijkse puzzle: wat eten we vandaag een half jaar geleden zou verwach ten. Maar kleine veranderingen in de conjunctuur kunnen relatief grote verschuivingen teweeg brengen, al dus merkte de minister troostend op. Aangenomen. De minister toont zich overigens geen voorstander van het plan-Oud! tot instelling van woonplaatsbelasting. De inningskoster zullen te hoog wor den. De gemeente Amsterdam heeft daar al op gewezen. Hij was het met mr. H. van Riel eens, dat de verhouding Rijk gemeente een bijna onoplosbaar probleem is Binnen en kele maanden zo deelde hij mede kan men een definitieve regeling van de financiële verhouding tussen beide overheden als wetsontwerp verwachten. De begroting werd aangenomen en de twee wetsontwerpen, die de fi Natuurlijk Een kaasgerecht! (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Selderij knol met kaas Een selderijknol schillen, wassen en bgna gaar koken. Er daarna 1 cm dikke plakken van snijden. Tussen 2 schijven selderij een plak kaas leggen; de drie lagen met een cocktailprikker aan el kaar prikken, door losgeklopt ei en paneermeel halen en in de koekepan in wat roomboter mooi goudbruin bakken. Aardappel puree en tomatensaus erbij geven. Doe nog meer met kaas nanciële verhouding tussen Rijk en miljoen in januari en februari), i „meente reBelen ev.n.»n^ ook de maand maart doet een terug- gemeente regelen, eveneens, gang verwachten. De vennootschapsbelasting alléén zal boven de raming blijven, loon belasting en o.b. zijn echter waar schijnlijk ook achteruitgegaan. Ten dele is deze achteruitgang te wijten aan de maatregelen, die de regering zélf heeft genomen in het kader van de bestedingsbeperking. PU8ÏIC ATIJ VANïf{T NfD'.'.Z.ÜlVïttUBf AU (flJJWIJK (Advertentie) Voorz. Derksen op vergadering K.O.V. De invoer bijvoorbeeld moest wor-1 den teruggedrongen. Het gevolg is, dat de opbrengsten van de invoer- rechl daalden, terwijl door de ver minderde werkgelegenheid de op- j brengst van de loonbelasting is achter De >zaa|t Lodder", waarin de Ber- verklaring niet meer logenstraffen, U1u!.gai,afj „r A» «.hiin »l.„f rio1 kelse arts, dr. O., ervan beschuldigd I voor enkele gevangenen aanleiding Het had er de schijn van aisot de ppweest om verklaringen tesen de minister het woord belastingver- wordt in de Leeuwarder straf gevan 3erp.e]Sg arts af te ]eggen hoging zou laten vallen. Het woord genis zijn medegevangene, de tech-1 kwam niet. Het kabinet voelt er be- nisch-ambtenaar A. Lodder, doorl Verdediger mag dr. O. bezoeken, paald weinig voor dit lelijke woord h n in de mond te nemen. Minister Hof- c3aankaIi van het leven te hebben i overleg dat gisteren is ge stra zei, dat hij zo zwartgallig sprak, beroofd, is nog steeds niet helemaal p|eegd tuSsen'de Haagse deken, jhr vooral om de gemeenten te laten voe- tot klaarheid gebracht. mr j h. de Braauw en de procu len^ hóe ^zuinig zij moeten zijn. Zoals we gisteren reeds gemeld De situatie is ernstiger dan men hebben h„[t de van justit„ te Leeuwarden, mr. Gelinck, verkaard dat vele van de gepubliceerde bijzon derheden, met name die van de aan koop van de cyaankali in België, als fabeltjes beschouwd kunnen worden. VAKANTIE IN ZICHT. Sinds enige weken staan de kan toormachines van de Katholieke Va kantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale niet meer stil. Nu de zomer, toch nog schijnt te ko men, melden grote aantallen jongens en meisjes zich voor het lidmaatschap, dat hun een gezonde vakantie-ont spanning waarborgt. Dit stelt echter de K.V.C.'voor een jaarlijks terugkerend probleem: zul len voldoende jongelui bereid zijn hun eigen vrij1 tijd te offeren om aan al deze jongens en meisjes leiding te geven en hun te verzorgen? Het antwoord op deze vraag be paalt 't bestaansrecht van de K.V.C.! Melden zich niet voldoende leid sters en leiders, dan worden de K.V. C.-huizen louter goedkope eet- en slaapgelegenheden en dan verliezen de ouders de zekerheid, dat hun kin deren een vakantie genieten, die te gelijk bijdraagt tot een gezond gees telijk en lichamelijk volwassen-wor den. De K.V.C. is ïchter vol goede moed! Zelfs in de voorbije ja-en van de hoogconjunctuur waarin ieder, die dit wilde in de vakantietijd wel een betaald baantje kon vinden waren j er velen die gedurende één of meer dere weken zich beschikbaar stelden voor het zo noodzakelijke werk van leiding-geven in de K V.C.-huizen._ Door hun inspanning heeft ieder lid niet alleen op tijd zijn honger kunnen stillen, maar ook ondervonden wat het zeggen wil na een afmattende dagtocht een gezellig en stijlvol thuis te vinden, waar de echte broeder schap als vanzelf opbloeit. Jongelui, vanaf 25 jaar, die deze er- varing dit jaar voor duizenden katho lieke jongens en meisjes mogelijk willen maken, melden zich als leid ster of leider, eventueel als assistent vanaf 20 jaar, bij de K V.C., Nachte gaalstraat 60 bis, UTRECHT, of vra- i gen daar nadere inlichtingen. K. MARS, pr. Aalmoezenier K.V.C Niettemin geeft „Het Algemeen Dagblad" vandaag weer enkele nieu we aspecten aan de openbaarheid prijs, die indien ze waar zouden zijn getuigen van de duivelse ge slepenheid, waarmede dr. O. zijn list om tot een herziening van zijn von nis te komen, heeft gespeeld. De Berkelse arts zou, na een po ging tot toenadering met enkele me degevangenen, die voor hetzelfde feit veroordeeld waren als hijzelf, aan Lodder het plan hebben voorgelegd om een verklaring af te leggen, op schrift, waarin de beide mannen te kennen gaven, dat ze elkaar vroeger reeds gekend zouden hebben, zij het onder valse naam. Dr. O. zou de vrouw van Lodder („Piet Berger") en Lodder de vrouw van dr. O. vermoord hebben. Volgens de verklaring van enkele gevangenen, zou dr. O. inderdaad aan Lodder een getékende verklaring ge geven hebben, waarin deze mede deelde, dat hij diens vrouw ver moord had. Van zijn kant deed Lod der hetzelfde. Beide mannen sche nen de laatste tijd van geen andere gedachte vervuld, dan dat ze een goed sluitend verhaal in elkaar gezet had den. Op een kwade dag scheen dr. O. in paniek. Hij waarschuwde Lodder: er was onraad. Het gevaar dreigde, dat de zaak zou uitlekken. Om alle risico te voorkomen had hij zijn brief al verbrand. Lodder moest hetzelfde doen. Lodder vloog er in. Toen dr. O. alleen nog maar over de verklaring van zijn medegevange ne beschikte, restte hem, deze uit de weg te ruimen Ook dit tweede deel van zijn dui vels programma had hij zorgvuldig voorbereid. Maar het motief: Een gestorven Lodder kan de bezwarende reur-generaal mr. Busier te Leeu warden, heeft er toe geleid, zo heeft mr. M. H. Huygens verklaard, dat deze zijn cliënt, de Berkelse arts dr O thans vrijelijk zal mogen bezoeken en inzage zal kunnen nemen van het strafdossier. Recherche volgt nieuw spoor in oude moord Drie jaar geleden, op 23 maart 1955 werd in Tilburg het Rijense meisje Corrie Theeuwes op lafhartige wijze vermoord. De misdaad is toen onop gelost gebleven. De recherche moest het onderzoek staken omdat het vast gelopen was. Een half jaar geleden werd door Bossche en Bredase inspecteurs van de Rijksrecherche in opdracht van de officier van justitie in Breda, mr. Bins, het onderzoek weer heropend. Uit een tussentijds rapport van deze rechercheurs blijkt, dat er een nieuw licht op de zaak geworpen is, zodat er een kans bestaat dat de raadsel achtige moord alsnog tot klaarheid gebracht wordt. Verschillende mensen zijn gehoord en opnieuw gehoord. Nieuwe gezichts punten werden ontdekt, die de zaak in een bepaalde richting drijven. Het onderzoek wordt echter ten zeerste bemoeilijkt doordat de moord al drie jaar oud is waardoor verschillende feiten en belangrijke kleinigheden niet meer te achterhalen zijn. GROTERE ZAAL VOOR MAJOOR K. Het Hoog Militair Gerechtshof dat woensdag a.s. in hoger beroep de zaak tegen majoor K. zal behandelen, zal die dag de beschikking krijgen over de grote zaal van de Hoge Raad. Op de grote belangstelling die voor de zaak tegen majoor K. bestaat is de zaal van het HMG niet berekend. Men verwacht sen „uitverkochte" pu blieke tribune Basisonderwijs aanpassen Het katholieke onderwijzersver bond hield gisteren in Utrecht zijn verbondsvergadering onder leiding van de voorzitter de heer J. H. M. Derksen. Deze sprak over het gestegen aan zien van de onderwijzer, waaraan z.i. de nieuwe kweekschoolwet heeft meegewerkt, omdat deze kweek schoolwet het korps een opleiding heeft gegeven, die een waarborg kan bieden voor een wetenschappe lijk verantwoorde vorming van de toekomstige onderwijzer. Spreker was er van overtuigd, dat het aan zien van het korps, op langere ter mijn gezien, staat of valt met de op leiding. De voorzitter wees voorts op de groei en bloei van net pedagogische werk, dat rechtstreeks aan het schoolkind en daarmee aan ens ge hele volk ten goede komt. Hij noem de als ander symptoon van ae hoge re waardering het wetsontwerp, waarbij voor de onderwijzer ae toe gang tot de universiteit wordt ge opend. „Gemiste kans" Het K.O.V. ziet met bijzondere be langstelling uit naar het komende wetsontwerp voor bet voortgezet on derwijs, allereerst omwille van het ULO en het VGLO. Bovendien is daar de voor het lager onderwijs of basisonderwijs uiterst belangrijke misschien wel levensgevaarlijke kwestie van de aansluiting van dit 'j basisonderwijs aan het voortgezet onderwijs, aldus de heer Derksen. Zou het komende wetsontwerp in dit opzicht geen verbetering brengen j in de wijze van aansluiting, dan ^ou I naar zijn mening gesproxen moeten worden van een gemiste kans. De voorzitter sprak ook over de structuur van het K Ü.V. bij hand having van de federatieve vorm van het verbond, wat als het enige mo gelijke uitgangspunt wordt be schouwd, moeten de diocesane orga nisaties hun eigen verantwoordelijk heid behouden en kan aan de cen trale organisaties slechts een precies omschreven en afgepaald werkter rein worden gelaten. Een kleine commissie zal een wijziging van de statuten voorbereiden. Na afhandeling van de huishoude lijke zaken werden in de middag vergadering inleidingen gehouden over de taak van de katholiek en in het bijzonder van de Katholieke on derwijzers in het internationale leven. Universele gemeenschap. Dr W. J. Schuyt hield een inlei ding over de ontwikkeling naar een universele gemeenschap in een groei ende wereld, waarin de jongeren van heden de bouwers zullen zijn van de wereld van morgen. Het intellect zal gesteund worden door een christelijke geest en van de Katholiek en de Katholieke onder wijzer wordt verwacht, dat zij de jeugd van deze Christelijke geest zullen bezielen. Ook de onderwij zersorganisaties waarin de christe lijke geest actief aanwezig dient te zijn; hebben volgens dr Schuyt een belangrijke taak. Rector Th. Bours zei, dat er nog te weinig daadwerkelijke belangstel ling bestaat voor het internationale werk. Hij betoogde dat het de taak van de katholieke onderwijzer is deze belangstelling te wekken, want het gaat hier om de oplossing van een noodsituatie waarin twee mil jard medeschepselen in de onderont wikkelde gebieden verkeren. Een objectieve geschiedschrijving is hier o.m. voor nodig. 30 APRIL GEEN POST, 5 MEI WéL. Maandag 5 mei (bevrijdingsdag) zal de P.T.T. de dienst op normale wijze uitvoeren. Dit is in tegenstel ling tot woensdag 3^ april wanneer de postdienst als op zondag „draait" en de nachtposttrcinen ook niet rij den. NEDERLANDSE HOOGLERAAR NAAR SOW JET-UNIE. Prof. dr P. Th. Oosterhoff, buiten gewoon hoogleraar in de sterrenkun de aan de Leidse universiteit is gis teren in Moskou aangekomen. Prof. Oosterhoff, die algemeen secretaris is van de internationale astronomische vereniging, zal in de Sowjet-Unie voorbereidingen treffen voor het tiende internationale astronomische congres, dat in augustus in Moskou Hij betoogde, dat de jeugd moet i zal worden gehouden. Hij is gisteren worden geholpen bij de ontwikkeling ontvangen door de voorzitter van de van een wereldwijde, op Christus ge- Sow jet-Russische Academie van We- richte, belangstelling. I tenschappen, prof dr A. Nesmeyanov. VOORWAARDEN MELKVERKOOP. Op verzoek van de Adviescom missie Warenwet heeft het bestuur van het Produktschap voor Zuivel een uitspraak gedaan over het ver kopen van losse melk in winkels voor andere voedingswaren. Daarbij is een conclusie van de consumptie- melkcommissie gevolgd, waarin staat, dat tegen inwilliging van het ver zoek om losse melk te verkopen geen bezwaar gemaakt kan worden, mits de verkoper van losse melk voldoet aan de vereiste vakbekwasmheid en zijn bedrijfsruimte voldoet aan de hiervoor gestelde technische eisen Het bestuur bleek van mening, dat de technische eisen in het belang van de volksgezondheid bij de Waren wet moeten worden gesteld, doch dat deze wet geen eisen op het punt van vakbekwaamheid en vestiging kan stellen. Bouw met hypotheek van 90 procent In Utrecht is opgericht de Stichting „Bezitsspriding", welke ten doel heeft het eigen woningbezit te bevor deren. Het stichtingskapitaal ad 100.000,is bijeengebracht door de in het Convent der Christelijk So ciale Organisaties samenwerkende werknemers- en werkgeversverbon den. de Katholieke Arbeidersbewe ging, het Verbond van Protestants- Christelijke Woningbouwverenigin gen, de Raad van Bestuur Bouwbe drijf en enkele tientallen assurantie- en levensverzekeringsmaatschappijen. Het bureau van de Stichting zal te Utrecht worden gevestigd. De direc tie zal worden gevoerd door de secre taris van het Verbond van Protes tants Christelijke Woningbouwver enigingen. de heer J. Vissclier. 'In verschillende plaatsen in Neder land bestaat voor de Stichting grote belangstelling aldus vervolgt „Trouw". Tal van woningbouwver enigingen hadden toezeggingen ont vangen voor de bouw van woning wetwoningen, maar mede als gevolg van de bestedingsbeperking konden deze plannen niet op korte termijn worden gerealiseerd. In landelijk verband zag men ech ter reeds geruime tijd uit naar nieu- mogelijkheden Toen het besluit Bevordering Eigen Woningbezit door de regering kracht van wet was ver leend. besloot men van de zijde van de samenwerkende organisaties te komen tot de oprichting van boven genoemde stichting, welke als be middelend orgaan bij de overheids instanties zou kunnen optreden. Wanneer de stichting door de mi- nict°r zal znn toegelaten, zal het mo- eeliik 7ün het hesluit Bevordering Eit*en Wnnin«hezit te realiseren, het geen wil zeggen dat er premieWo- oingen kunnen worden gebouwd met een hvnothoek van 90 procent. De regel'ng z^l als 7odanie zijn dat opn huis via d*3 st'chtmg gebouwd in dertig jaar het eigendom zal zyn van de berokkene Veel belangstelling Momenteel worden voorbereidingen getroffen om wanneer met de sticb- tinersffprkzaamheden wordt gestagt be+ werk zo doeltreffend en snel mo- veliik te doen verionen. De belang ctoUjnfr \s uiteraard groot Men deelde on= echter mede dat de terbnisebe staf van de stichting bouwnlanu^n en bonwko=t«n zal be oordelen. Ook de fm^nc'ële draag kracht van de betrokkenen zal hii het bemiddelen nauwkeurig worden becfudeerd De stichting zal niet eerder om toe lating bij de minister verzoeken, al vorens de technische staf van het bu reau compleet is. Juist bij dit soort werkzaamheden, zo deelde men mede, is het van groot belang, dat geen vertragingen ontstaan in de af werking van de correspondentie en de beoordeling van ingediende plan nen. ZILVEREN K.A.B.-JUBILEUM J. ZWANIKKEN. Komende zaterdag zal de heer Joh Zwanikken, voorz. van de Utrechtse diocesane bond van de KAB en lid van de Tweede Kamer, de dag her denken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de Utrechtse bond 's Morgens om 10 uur wordt er in de O. L. Vrouwekerk ir Hilversum een plechtige H. Mis opgedragen door bondsadviseur, rector J. Doesburg, 's Middags recipieert de jubilaris tus sen half drie en vier uur in Hotel Noord-Brabant in Utrecht. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Gewijde muziek. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muziek. 9 00 Voor de zie ken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterstanden. 9.40 Omr. orkest en solist. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gr. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vocaal ensemble. 12.50 Vacantierubr. 13.0C Nieuws. 13.15 Metropoleorkest. 13 45 Gram. 13.55 Lichte muziek. 14.25 Ka merorkest en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Oude muziek. 16.00 Tuinbouw praatje. 16.15 Gram. 16.30 Piano recital. 17.00 Voordracht. 17 20 Meis jeskoor. 17.40 Beursberichten. 17.43 Gram. 18.00 Accordeonmuziek. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Op de man af. 19.15 Regerings uitzending: Rubriek Verklaring en toelichting. 19.25 Heet van de ma trijs. 20.20 Radiokrant. 20.20 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 20.50 Die Entführung aus dem Serail, opera gr. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.4024.00 Gram. HIVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10 20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.00 Avonturen met kinderen, eaus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plant aardig en mineraal. 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsuitzending: Landb. rubr. De kolibri, onze eerste land- bouwhelicopter. 12.30 Land- en tuin bouw meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Blaas- ensemble. 14.25 Voordracht. 14.45 Blaas-ensemble. 15.00 Gram. 15.10 Gevar. progr. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muzickrevue. 17.10 Voor c!c jeugd. 17.40 Lichte muziek. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 P.v.d.A,. pol. caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette-orkest. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Een nationale zaak. caus. 19.50 VPRO- nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Caus. over de Wereldtentoonstelling. 20.30 Regeringsuitzending: De Ver. Naties in de afgelopen weken. Spr.: Mr. C. W. A. Schürman. 20.40 Het atoom, caus. 21.00 Leert uw landgenoten kennen. 21.30 Onze vriend, de vijand, klankbeeld. 21.55 Jazzmuz. 22.25 Bui tenlands overzicht. 22.40 Zorg om de mens. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Paas- oratorium, Bach. TELEVISIEPROGRA MMA NTS: 20.00 Voor land en tuinbouw. 20.20 The Innocent Years, filmdocu mentaire. 21.10—22.00 Kent U Euro pa? internat quiz. door BART IN 'T HOUT 25) Toep Bob op de boulevard Haus- mann een restaurant binnenging om te lunchen, kocht hij aan de ingang van een oud vrouwtje een „Paris- Midi". Met deze onder de arm baan- de hij zich een weg tussen de reeds druk bezette tafeltjes door en vond tenslotte nog een rustig hoekje. Ter- wijl hij op de gargon wachtte tot deze bij hem zou komen, bekeek hij zonder veel belangstelling de eerste pagina. PolitiekBezoek van de Franse ministers aan Londen.... Hitier houdt een redevoering in het Sportpalast te Berlijn.... Te warm om je daarvoor te interesseren. Hij sloeg een bladzijde om enopeens was het. alsof Bob op zijn stoel ver starde. Hij bracht de courant tot vlak voor zijn ogen Nee, hij kon zich niet vergissenHij kneep zich in zijn arm en hij sliep niet ook In de eerste de beste courant, die hij kocht, stond Phil, op een foto tussen een troep vreemd toegetakelde lui... En daardaar was zij nog eens, dansend met een dwaas, die een pa pieren puntmuts op zijn hoofd had. Maarmaarwas dat niet.... Wacht eens even, hij kende die dwaas.... „M'sieu". zei de gargon, die op de bestelling wachtte. „Daan!" zei Bob opeens hardop. „Het is Daantje „Pardon, m'sieu?", vroeg de gar gon, die dit .gerecht niet kende. „Pardon", zei Bob met een verle gen lachje en haastig zocht hij iets uit. Een entr'cote met patates frites en salade en een glas bier. „Bon, m'sieu!", zei de ober en ver wijderde zich weer. De ober had zich nog niet omgedraaid of Bob lag al weer met zijn neus op de courant Warempel, het was Daantje Vrij land, die met Phil danste Bob had met Daantje op school gegaan, doch zij hadden elkaar uit het oog verloren. Later had iemand hem nog eens verteld, dat Daantje naar de academie was gegaan. En nu was hij in Parijs, samen op één foto met Phil. Wonderlijke samenloop van omstandigheden Bob besloot zich niet te verdiepen in gissingen en verslond het stukje, dat bij de foto's was geschreven. ARTIESTENFUIF IN MONTPARNASSE Gisteravond hebben de bohémiens van Montparnasse, het vrolijke volk je van onze artiestenwijk, weer eens een ouderwets feest gevierd. De aan leiding ertoe was de verjaardag van de Amerikaanse futurist. Edsel Brown, een jonge volgeling van de Hollandse maitre Piet Mondriaan. Het feest is begonnen in de Döme, het bekende trefpunt van bohémiens op de boulevard Montparnasse en is later voortgezet in het cabaret „de knipogende kaketoe". De rest van het stukje, een be schrijving van de feestelijkheden, in teresseerde Bob weinig. Aan drie punten klampte hij zich vast: Daan. de Dóme en de knipogende kaketoe. Het laatste punt schakelde hij voor lopig uit, er bleven dus over: de Döme en Daantje. Nog geen uur later zat Bob op het terras van het café de Döme op de boulevard Montparnasse en liet hij zijn blikken naarstig in het rond gaan. Het was er stil, doch dat ver baasde Bob niet. Na een fuif, die vol gens de beschrijving in de „Paris Midi'" tot het ochtendgloren had ge duurd, kon men niet verwachten dat het vrolijke volkje al weer in het middaguur present zou zijn. Tot de matineuzen behoorde slechts Daantje, die met een somber, slaperig gezicht over de boulevard Montparnasse liep tot hij opeens achter zich hoorde: „Daan!!" Toen hij verbaasd omkeek, zag hij op het terras van de Dóme een blon de athletische jongeman opstaan, die het volgend ogenblik zijn middel- handbeentje in gevaar bracht. Daantje was een hoofd kleiner dan de athleet, die hem tot overmaat van ramp nog op zijn tengere schouders begon te slaan, onder het uitroepen van: „Alle mensen, kerel, wat ben ik blij, dat ik jou ontmoet, Daan, hoe maak je het?" „Pardon", stamelde Daantje, .,ik heb niet „Daan", zei Bob enthousiast, „ken je me niet meer? Ik ben Bob, Bob van Laai'!" Een blik van herkenning lichtte in de ogen van Daantje, toen ver spreidde zich een glimlach over zijn gelaat cn hij zei: „ParbleuBobberBobber- tje Bloedworst. Even stremde de blijdschap op het gezicht van Bob, hy vond het niet prettig aan zijn school bijnaam te worden herinnerd. In die jaren was hij een nogal gezette jonkman, van daar de bijnaam. Toen lachte hij en zette betaald: „Precies! Ik ben Bobber en jij bent Daantje Smeerpoets!" In zijn schooltijd verfde Daantje er al lustig op los en dikwijls zaten zyn gezicht en handen vol verf. Van daar zijn bijnaam. De enkele lustelozen, die zich op het terras van de Dóme bevonden keken met verbazing en lichte er gernis naar de twee jongemannen, die elkaar omhelzend en op de schou ders kloppend naar het terras bege leidden. „Bij de baard van Zeus", zei Daan tje, „wie had ooit kunnen denken, dat wij elkaar hier nog eens zouden ontmoeten Wat doe je?" „Ik heb vacantie". zei Bob. „Aha", zei Daantje, „de Gesalari- eerden, de Benijdenswaardigen! En wat doe je, wanneer je geen vacantie hebt?" „Dan", zei Bob, „ben ik leerling inspecteur by de Amsterdamse poli tie Over twee maanden hoop ik in specteur te zijn." „Het is toch niet waar?", vroeg Daanje verbaasd. Enfin", liet hij ei op volgen, „dat verbaast me niets, dat heb ik altijd wel gedacht. Oo school kon er letterlijk niets aan de hand zijn, of jij moest het uitzoeken Weet je nog? Was iemand een schrift kwijt, Bobbertje ging eens neuzen, wie dat gegapt kon hebben. Was er een knokpartijtje. Bobbertje was be middelaar of hij nam het op voor de zwakste. Weet je nog ouwe Bobber, dat ik eens ruzie had met Alf van den Brink? Zwarte Alf noemden we hem. omdat hii het uiterlijk had van een zeerover Hij zou me flink op m'n baadje hebben getimmerd, als jij het niet op 't critieke moment van me over had genomen. Weet je nog" Bob knikte glimlachend, „En jij?", vroeg hij. „Nog altijd ridder van het penseel?" „En niet anders. Bobber. Misschien schrijft de pers wel binnenkort: Jong kunstenaar treft de pijl in de roos." „Werkelijk? Heb je succes?" „Mijn succes zit op het ogenblik aan de Rivièra. Zij is gelukkiger dan ik", voegde hij cr zuchtend aan toe, „Apropos, wat doe jij in de zomer in de lichtstad." v»Vurdt vervolgd;

Leidse Courant | 1958 | | pagina 5