DUINSTREEK §LWT£LGAT &>jmLSTAD 10 Jaar wereldgezondheidsraad Trawler „Huibertje" liep bij Boot vlot van stapel Scherp i DONDERDAG 10 APRIL 1958 DE LEIDSE COURANT D&tf fief" v X C* Ttoxi FISCUS DOORKRUISTE JEUGDIG INITIATIEF Twee energieke jongelui hebben een paar maanden geleden het initia tief genomen in de vakantie een film theater te exploiteren in een garage op de hoek van de Lorenztkade en de Van der Sande Bakhuizcnlaan. De bioscoop zou de naam van „Doge- mak" gaan dragen. Acht april inderdaad hield men met enig plechtig vertoon de pre mière; de voorstellingen waren uit verkocht. De theater-exploitanten boden een programma van 8mm. films van Charley Chaplin, Dik en Dun, Mickey Mouse etc. De kinderen werden bovendien onthaald op snoep en limonade en dat allemaal voor één kwartje. Om het beoogde doel te bereiken hadden de organisatoren 1000 folders rond gestuurd; thans meldt men, dat ook de fiscus er een in zijn bezit heeft gekregen. Vanmorgen kregen een boos briefje (Marathon) van dé heer J. Meerpoel, De Sitterlaan 106, die meedeelde, dat de iscus lucht had gekregen van dit particulier tiatief. Onder de titel „Bedorven kin dervreugd" schrijft hij dat er van ieder kwartje entreegeld 5 ct. belas ting wordt geëist. Hoewel iedere voorstelling uitverkocht is (30 per sonen 4 maal per dag per voorstel, ling), is men nu verplicht nog één dag extra te draaien om de belasting te kunen betalen. „St. Bernulphus" naar „Expo". Op 29 april a.s. gaan de leden van de katholieke bond van technici „St. Bernulphus", afdeling Leiden naar de „Expo" te Brussel. Het wordt een matineus optreden want om 5 uur 's morgens vertrekken de bussen van het Stadhuis. In Brussel wordt een jubilaris gehuldigd. Agenda Leiden DONDERDAG, 10 APRIL Nederlandse Ver. van Suikerzie ken. Viering 10-jarig bestaan, „De Burcht", 7.45 uur nam. Ned. R. K. Bond van Houtbewer kers etc. Jaarvergadering. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn. 8 uur nam. Vespa-club Leiden. Contact-bijeen komst. Zomerzorg, 8 uur nam. VRIJDAG, 11 APRIL Kath. Bouwvakarbeiders. Jaarver gadering. St. Antoniusclubhuis. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN I akenhal. Tentoonstellingen van werk van Kees Verwey en Chris le Roy (tot 14 april) Rijksmuseum Geologie en Minera logie. v. d Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10- 12 en 24 uur Zin- en feestdagei 2- -4 uur Rijksprentenkabinet (Kloksteeg 25): Fototentoonstelling (t.m 12 april). Universiteitsbibliotheek. Tentoon stelling van Friese boeken (t.m 12 april). In het Vaticaans paviljoen zal de heer H. P. Oostdam, die 25 jaar lid is het zilveren insigne ontvangen. 's Nachts om een uur of drie ver wachten de leden in Leiden terug te zijn. Plechtige H. Mis door oud-leerling. Pater Abraham Castelein (neo mist) zal morgenochtend om 9 uur in de kapel van het R. K. Lyceum „St. Bonaventura" Mariënpoelstraat een plechtige hoogmis opdragen. Leraren, leerlingen en oud-leerlin gen worden uitgenodigd deze plech tigheid bij te wonen. Pater Castelein is leerling van het Lyceum geweest. Limonade inbraak. In de cantine op sportvelden aan de Nachtegaallaan is ingebroken. Men heeft een gat gemaakt in een tuimelraam aan de achterzijde van de keet en vervolgens dit raam ge opend. Drie kasten werden openge broken. Buit: drie flesjes Chocomel en vier flesjes Coca Cola. Biertapwedstrijd. Dinsdag 15 april a.s. vindt in het St. Antonius Clubhuis te Leiden weer een biertap wedstrijd plaats van het Centraal Brouwerij Kantoor. Leidse Universiteit Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen is aan dr F. P. Woodford opdracht verleend gedurende het tijdvak van 1 februari 1958 tot cn met 31 december 1959 in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de fysisch-chemische scheidingsmethöde, speciaal chroma- tografie. PRONONCE «oor Uw LINGERIE Leiden Breestraat 65 Tel. 21800 Oegstgeest Geversstraat 41 Tel. 23917 KONINGIN KEERT TERUG UIT TIROL -I. M. de Koningin zal vanmiddag uit haar vakantieoord Sankt Anton vertrekken en vanavond in Innsbruck aankomen. Zij zal morgen per trein naar Nederland terugreizen. De beide prinsessen, Beatrix en Irene, die van daag deelnemen aan de huwelijks plechtigheid in Luxemburg, zullen vrijdag weer naar Tirol terugkeren waar zij tezamen met prins Bernhard nog enige ski-touren zullen maken. de uitslag van de aanbesteding van het verbouwen van de voorm. r.k. school voor l.o., gelegen aan de Kerkstraat te Katwijk, tot kleuter school, welke aanbesteding eergiste ren namens het r.k. schoolbestuur plaatsvond door het architectenbur. Van Oerle en Schrama te Leiden, dient de navolgende wijziging te worden aangebracht: Inplaats van: L. Hamers en Krüger, Katwijk a. d. Rijn, f 52.368; A. van Schie, Katwijk aan den Rijn, f 52.368, leze men: A. C. van Schie en Bekker, Kat wijk a. d. Rijn, f 52.368 (Gebrs. Aan- hane dus de laagste). De raming is niet bekendgemaakt. Dr. A. Sunicr sprak voor VIRO Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de World Health Orga nisation (Wereld Gezondheids Orga nisatie) 'sprak gisteren dr. A. Sunier op uitnodiging van de Viro afd. Lei den over een medisch onderzoek voor de W.H.O. in Israël. Door deze interessante causerie kre gen de aanwezigen een goed over zicht van de structuur, maar ook van de grote moeilijkheden die er in dit land zijn. De W.H.O. werd ln 1948 in het leven geroepen naar aanleiding van het uitbreken van een cholera- epidemie in Egypte. Een onderdeel van de WHO vormt de afdeling psychiatrie. Op deze af deling deed Israël kordt geleden een beroep. Men kampte n.l. met de ge stichtsruimten voor geestesziekten en men wist niet of dit aan het te lang verplegen van de patiënten lag en aan een materieel ruimte tekort. Om dit onderwerp wat duidelijker te belichten, vertelde dr. A. Sunier eerst iets over de ethologie van Is raël. De gedachte, dat het zoveel door maken van leed, steeds door de joden ondervonden, de oorzaak zou zijn POTLOOD en GEEST In aanwezigheid van een groot aan tal belangstellenden, waaronder het vrijwel voltallige met vijf bussen aangevoerde personeel van de Re derij Frank Vrolijk, is gistermiddag van de werf van de Gebr. Boot aan de Sumatrastraat de Scheveningse trei- ler, de Schev. 242 „Huibertje", te wa ter gelaten. Het was mevr. M. Vrolijk-van Nieuwkerk, die de doopplechtigheid verrichte. Dat ceremonieel verliep feilloos en de doff plof van de met de groen-witte rederij-kleuren gesierde champagnefles, tegen de bruingeroest huid van de scheeps romp, leidde het officiële bestaan van de „Huibertje" op de plezierige wijze Nadat de laatste stutten, met enke le forse hamerslagen, waren geslecht, leverde ook het spectaculaire aflopen van de dwarshelling geen moeilijkhe den op: de „Huibertje", die een grote golf vuilbruin water over de oever deed stromen, was in haar element. De SCH. 242, waarop Zier Blok schipper wordt, is het tweede schip dat voor de rederij Vrolijk bij de N.V. Scheepsbouw- en reparatiewerf „De Hoop", v.h. Gebr. Boot, wordt ge bouwd. Het andere, de SCH. 64 „Frank Vrolijk" maakt dinsdag zijn proefvaart. Dg twee zusterschepen worden voor- zien van de allernieuwste snufjes op en een zwijBende overheid I het gebied van technische apparatuur, De directeur van de rederij, de heer S. Vrolijk, die grote waardering had voor de wijze, waarop de SCH. 64 was gebouwd, bracht hulde aan de directie van „De Hoop", de ontwer per, de heer Borghart uit Driehuis, de technische diensten, welke van voorlichting diende en het personeel van de scheepswerf. In aansluiting hierop gaf spreker zijn visie op de toekomst van het vissersbedrijf, waar in alle ondernemers een eenheid moe ten vormen. De heer Meijering van de rederij „Kennemerland" te Katwijk aan Zee en lid van het hoofdbestuur van de redersvereniging der.Ned Visserij, was als collega verheugd over deze prach tige aanwinst van de Nederlandse visserij-vloot. De stapelloop van de SCH 242 i tevens aanleiding geweest voor een intiem personeelsfeest, dat gister avond in Padro te Scheveningen is gehouden. Onder meer werden deze avond enkele bedrijfsfilms uit vroeger jaren vertoond. KATWIJK AAN DEN RIJN Aanbesteding. Door de architec ten Van Oerle Schrama te Leiden werd in het parochiehuis voor reke ning van het schoolbestuur aanbe steed de verbouw van de voormalige St. Jozefschool tot r.k. kleuterschool. Van de reeks van inschrijvers ver melden we: de firma Aanhane Kruger te Katwijk aan den Rijn f 52.368, de firma Burgy te Leiden f 52.920, de firma A. C. van Schie Bekker te Katwijk aan den Rijn f 53.300, de firma Langeveld te Lei den f 57.988, firma J. Slootweg Zoon te Valkenburg f 59.471, de fa. J. Vooys' Verdoes te Katwijk aan i' - - Zee f 60.380. Aangezien de prijzen I gunning is aangehouden, boven de begroting liggen, is de gun- i ning alsnog aangehouden. LISSC Aanbesteding verbouwing r.k. la- j gere school tot kleuterschool. In 60 JAAR BIJ EEN WERKGEVER De heer L. van Dijk gehuldigd Heden, 10 april, was het 60 jaar geleden dat de heer L. van Dijk, wo nende v. d. Veldstraat 55 te Lisse, op 13-jarige leeftijd als zgn. „koffie- jongen" in dienst trad van de bloem bollenkweker Jur. Pijnacker, uit wiens bedrijf later de fa. J. Pijn acker Zonen, thans wederom de fa. J. Pijnacker, is voortgekomen. Begonnen als jongmaatje werd de jonge Van Dijk al spoedig door zijn werkgever bestemd voor het betere werk in een bloembollenbedrijf en dus werd hij opgeleid tot hyacinthen- ziekzoeker, in een bloembollenkwe kerij één der sleutelposities. In die zestig lange jaren is de heer Van Dijk met het bedrijf meege groeid. Ouderen zag hij gaan, jonge Pijnackers vormde hij mede tot goede vaklieden, want als ziekzoeker kreeg de naam Van Dijk niet alleen in het bedrijf van zijn werkgever, maar ook in wijde kring daarbuiten een goede klank. Ter gelegenheid van zijn gouden jubileum in 1948 werd de heer Van Dijk begiftigd met het ere-kruis in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Vandaag is dan dit zeldzame* feit herdacht. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid opge dragen in de kerk van de H. Agatha, waarna de jubilaris zich met zijn familie en de familie Pijnacker in hotel De Witte Zwaan aan een fees telijk ontbijt verenigde. Van half 1 tot half 2 was er voorts gelegenheid de feesteling geluk te wensen tijdens een receptie, die even eens in De Witte Zwaan werd ge houden. Morgen komen wij nader op het verder verloop van de feestviering terug. voor het toenemende aantal geestes zieken is bij onderzoek geheel on juist gebleken. De oorzaak ligt echter veel dieper. Tot ongeveer 1900 is het Zionsver- langen bij de joden sterk geweest In deze tijd werd er door Herzei een mogelijkheid gezocht om het pro bleem van het jood-zijn op te heffen De oplossing vond hij in zijn boek „Der Judenstaat", waarin zijn mar xistische ideeën samengevat zijn. Door het vormen van een staat is de gedachte van de „verschopte jood" geheel verdwenen. Sindsdien spreekt men dan ook van Israëlieten. Israël had voor haar nieuwe staat mensen nodig en door immigratie mengden zich Oosteuropese joden met de zeer heterogene bevolking van het huidige Israël. Men ging wonen in pri mitief gebouwde kampen. Bovendien rezen er vele moeilijk heden. De functie van de moeder, in het oude Zion, zo hoog aiangeslagen verdween bijna geheel. De vrouw moest gaan werken op het land of in de fabriek. Het land werd modern, er kwam een leerplicht, een algehele militaire dienst, kinderen van 14 jaar leerden schieten, op scholen werd onderricht in Engels en Frans gegeven. Deze veranderingen hebben tot grote span ningen geleid. Er ontstonden jeugdige dievenbenden, familiespanningen enz. Dr. A. Sunier heeft in opdracht van de WHO onderzoekingen gedaan in Israël. Met een flinke werkgroep wer den bezoeker aan psychiatrische in- riditingen gebracht. De oorzaak van de moeilijkheden bleek te ligger, in het feit, dat de be volking dacht, dat als je eenmaal een psychische afwijking hebt, men nooit meer te helpen was. De moderne psychiatrie wil echter geen gestichten meer maar klinieken. o is men in Oraël ertoe overge gaan om drie grote centra met een voor- en nazorgdienst op te richten Bewezen is, dat psysisch gestoorden door goede behandeling weer een waardig lid van de maatschappij kun nen worden. In één Uw ha gaaf e W balm Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van Donderdag 10 April 1858. Advertentie: Men is van mee ning op Dinsdag a.s., des mor gens ten 9 ure, op de woning bewoond door den Bouwman Jacobus Bondje, in het Westein de, onder Soeterwoude, ten overstaan van den Notaris Mr. J. L. Klaverwijden, reside rende te Le y den, om contant geld in het openbaar te ver- kooien Levende Haaf, Rij en Vaartuigen, benevens Bouwgereedschappen. Van kabalerige kasteleins No. 539. Horizontaal: 1 aan de voet van de Pyreneeën, 3. voorwerp om te schrijven, 5. water in I opgesteld". Z.-H., 7. vreemde mupt, 9. brede, gro ve lat, 11. algemeen kiesrecht (afk.), 12. staatsbedrijf (afk.), 13. waanwijs, 16. vogel, 17. aardsoort, 19. kever, 20. boom. Verticaal: 1. staafje om een rad vast te zetten, 2. stadje in Zweden aan de Botnische Golf, 3. bekend Nederl. dichter, 4. water in Limb., 6. hoekbalkon, 8. interest, 10. groente, 11. afzonderlijk, 14. op die plaats, 15. ongaarne, 18. vlug. zoals de vele aanwezigen tijdens een I korte bezichtiging van de vrijwel vol tooide SCH. 64 hebben kunnen con- I stateren. j Het zijn de eerste vissersvaartuigen I in ons land, welke zijn uitgerust met een giro-kompas, populairder gezegd I „een automatische piloot" en verder I natuurlijk met radar, decca, echolo- I den, een vissloep en zo meer. In het visruim is een vries-installa-- tie aangebracht. De schepen hebben een lengte van 40.25 m., zijn 7.60 breed en hebben een diepgang van 3.60 meter. Zij wor- den voortgestuwd door een 750 pk. Deutzmotor, met reductie, die is op te voeren tot 1000 pk. De hulpmotor kan I 240 paardekrachten opbrengen. 1 De bemanning krijgt de beschik- king over het modernste comfort: j warm en koud stromend water, twee douches, een fraaie messroom, een aparte ziekenboeg, met twee kooien, een kombuis met butagas-fornuis en badplaats roestvrij stalen aanrecht, en een voorraad ruimte waarin een ijskast is Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal: L. 1. Neth, 5. veer, 6. Elsa, 8. alm, 10. rek. 13. nel, 15. Heemstede, 16. ara, 17. Sem, 18. pot, 20 lade, 22. open, 24. stoel. Verticaal: 1. Ne, 2. era, 3. Hem, 4. es, 5. verhaal, 7. alleman, 9. lasso, 11 eer, 12. kea, 13. Nes, 14. Ede, 18. pet, 19. toe, 21. D.S., 23. pL Aan boord bevinden zich slaap plaatsen voor 18 man. Achterin is een vertrek voor tien bemanningsleden. De SCH. 64 waarop Simon Harte- veld schipper wordt, zal uiteraard binnenkort in de vaart komen. De SCH. 242 moet in juni klaar zijn. De beide treilers zijn vernoemd naar de oprichter van de rederij. Frank Vro lijk en diens echtgenote, Huibertje Vrolijk-Den Duik. Na afloop van de tewaterlating, waarvoor ook ir. P. Boogaard van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en de heer Tintler van de Scheepvaartinspectie belang stelling toonden, volgde een feestelijk samenzijn in „Het Gulden Vlies". Tijdens deze bijeenkomst bood de directeur van de Scheepswerf, de heer P. Boot jd. aan mevr. Vrolijkvan Nieuwkerk als aandenken aan de door haar verrichte doopplechtigheid een kristallen vaas aan. Een jaar geleden werden Hardinx- veld en Giessendam samengevoegd tot één gemeente, maar de afzonder lijke politieverordeningen bleven voorlopig ongewijzigd van kracht. In Hardinxveld mochten de café's op zondag open blijven en dat is dus nu nog zo, maar Giessendam kende reeds dertien jaar geen zondagse café's meer en ook deze toestand blijft ongewijzigd. De caféhouders zijn er van over tuigd, dat bij de komende gemeente raadsverkiezingen „rechts" de over hand zal blijven houden en dat daar door een algeheel sluitingsgebod op zondag zal worden verordonneerd. De Giessendamse kasteleins zijn thans tot drastische maatregeler overgegaan met het voorbeeld van een Oud-Beijerlandse caféhouder voor ogen. Deze had namelijk in zijn meente zich niets aangetrokken van de zondagse sluitingsverordening en kreeg een proces-verbaal. De Dordt- se rechter heeft hem echter vrijge sproken, omdat een café zijns inziens kan worden gezien als een gelegen heid tot onspanning als bedoeld in art. 7 van de -ondagswet. In Giessendam schreeuwen de waar den nu om een bekeuring. Ze zijn niet alleen op zondag geopend, maar heb ben zelfs voor de ramen plakkaten op gehangen met de mededeling: „Vanaf heden 's zondags geopend". Er kwam evenwel geen politiedienaar opdagen en de heren besloten er nog een schepje op te gooien door luid en lang platen op hun „juxebox" te la ten spelen, omdat muziekmaken op zondag daar ook verboden is. Tot nu toe hebben hun demonstraties en kabaal nog niets geholpen. Dat de openbare macht zich zo opvallend rustig houdt lijkt ons een veeg teken; het kon wel eens de stilte voor de storm zijn. H TER AAR Primeur. Door de tuinder J. Be- semer te Ter Aar, werden woensdag aan de Coöp. Tuinbouwveiling de eerste aardbeien aangevoerd. De groentenhandelaar C. v. d. Helder uit Aalsmeer kocht deze primeur voor de prijs van 44 cent per stuk. SASSENNEIM INBRAAK IN HORLOGEZAAK In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken in de horlogewin kel van de heer B. Duchatean. Er werd een tweetal ruiten ingedrukt waarna men zich heeft meester ge maakt van 17 armbandhorloges. De po« tie heeft de zaak in onderzoek Een poging tot inbraak werd onder nomen bij de heer G. Beijk, schuin tegenover de heer Duchatean. WASSENAAR Jongen door bus aangereden. Op de Rijksstraatweg werd gisteren de 11-jarige Theo van Z. uit Den Haag, toen hij zonder op het verkeer •tten de rijweg overliep, aange reden door een autobus, bestuurd door de 27-jarige v. d. W. uit DeO De jongen liep een hersenschudding cp en is per ambulance-auto naar hft gemeente-ziekenhuis aan de Zuiiwal te Den Haag vervoerd. Tuinbouwvereniging maakt excur- 3is. - De Tuinbouwvereniging Was senaar en Omstreken heeft dinsdag avond de maandelijkse vergadering besteed aan het bespreken van en kele excursis. Besloten werd, op woensdagmiddag 7 mei a.s. een be zoek te brengen aan Keukenhof Op nader te bepalen data zullen resp een middagexcuYsis en een avond- Leef verstandig! MAAR.... dat is vaak gemakkelijker gezegd dan gedaan. GEEN NOOD oeders iel en afdoend.behouden lange erking en veroorzaken geen id of versuffing. Zijn daardoor i tijdens het werk te worden (Advertentie) TIMMERMAN STAK UIT WRAAK HOOIBERGEN IN BRAND De rechtbank te 's-Gravenhage heeft vanmorgen een 22-jarige tim merman uit Hillegom, die het vorige najaar in de omgeving van Noord- wijkerhout gevaarlijke branden had gesticht in hooibergen en rietvelden, veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek van voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met toezicht van de protestants- christelijke reclassering en een psy chiater. De timmerman had deze brand ge sticht uit wraak tegen de maatschap pij, die hem niet meer wilde accep teren, omdat hij een gevangenisstraf had moeten ondergaan. De branden waren erg gevaarlijk geweest, omdat de hooibergen vlak bij gebouwen en schuren hadden gestaan. In één geval leverde de brand een schade van 12.000 op. De officier van justitie had tegen de timmerman een gevangenisstraf met zes maanden met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering gevorderd. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Uruguay Star" (15 april); Australië: s.s. „Orcades" (19 april); Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (15 april); Canada: s.s. „Rijn dam" (16 april); Chili: via New York (16 april); Ned. Antillen: m.s. Aegis" (14 april); Suriname: m.s. „Oberon" (16 april); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika m.s. „Winchester Castle"' (19 april); Brits-Oost-Afrika: s.s. „La Bourdonnais" (12 april). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. excursie gemaakt worden naar hët Huis te Lande te Rijswijk en naar kwekerij Stemerding in Voorschoten. Op woensdag 9 juli zal het jaar lijkse uitstapje worden georganiseerd. Overwogen zal nog worden of dit uitstapje naar Zeeland zal worden gemaakt of naar Den Bosch, Kaats heuvel en Breda. Kleine klusjes voor een kwartje ingewikkeld Wederom zullen de Nederlandse padvinders geduren de drie dagen slag leveren in hun actie „Een heitje voor een karweitje". Drie dagen lang zullen zij voor ledereen klaar staan om kleine en minder kleine klusjes op te knappen waarbij er genoeg zijn, die niet zo zeer zwaar zijn als wel „ingewikkeld" vooral voor een knaap van vijftien.

Leidse Courant | 1958 | | pagina 2